Nog wilde hij doen vervallen de bepaling dat een geestelijke geen lid der Tweede Kamer kan zijn. Het stond niet aan den Staat maar aan de Kerk om dit te verbieden. Wat de Troonsopvolging aanging deed bij uitkomen dat er nogal verschil van gevoelen over de noodzakelijkheid en den vorm van een wijziging der Grondwet op dit punt bestond. Te gen het voorstel der Regeering had hij echter geen bezwaar. Na eene korte pauze behandelde spreker het onderwerp «defensie». Ook hier acht men meer vrijheid voor den gewonen wetgever wen- schelijk en het regeeringsvoorstel gaf die dan ook. Een geheel ander stelsel wordt daardoor mogelijk te volgen. Invoering van algemeenen dienst plicht ten onzent achtte spr. twij felachtig en was ook niet begeer lijk. Een geheel andere vraag was het of niet het stelsel van persoon lijken dienstplicht of algemeenen oefenplicht behoorde te worden aan genomen. De schutterij zou dan kunnen worden afgeschaft. Het voor stel der regeering, dat ieder soldaat naar de Koloniën zou kunnen wor den gezonden, zou gewis aanleiding tot veel discussie geven. Spr. was er tegen. Art. 168 der Grondwet, de kwes tie van de betrekking tusscben kerk en Staat, vond een ruime plaats in sprekers rede. Verschillende gevoe lens zijn daarover geuit o. a. door de heeren Lohman, de Geer, Bee- laerts van Blokland en prof. Buije. De vraag is wat nu geschieden moet. De macht, die de Staat thans heeft, daar hij de traktementen uit betaalt en hier en daar verhoogen kan, of nieuwe toekennen steeds een bron van willekeur en bezwaar dreigt bij de nu zich voordoende - twisten in de Nederl. Herv. kerk aanleiding tot onoverkomelijke moei lijkbeden te zullen geven. Moge ook het gemeen overleg te dezer zake goede vruchten afwerpen. Wat de onderwijs-kweBtie betrof billijkte spreker het dat de Regee ring na al het gebeurde geen nieuw voorstel doet tot wijziging van art. 194. Of het voorstel Schaep- man kans van slagen had werd zeer door hem betwijfeld. Spreker had over deze kwestie meermalen zijn gevoelen geuit en hij oordeelde het daarom niet noodig er thans verder over uit te weiden. Steeds zou spre ker voortgaan in de Kamer naar zijne beste overtuiging, zonder rug gespraak met hen die benoemen, zijne stem uittebrengen. Ten slotte wees de spreker op de onzekerheid of de Grondwets herziening wel tot stand zal komen. Welke partij zal de meerderheid behalen wanneer het kiesrecht wordt uitgebreid? Maar ook dan, wanneer de liberale partij het on derspit dolf, zou hij wat billijk was niet tegenhouden. Zeker zal de partij, die dan bovendrijft, veel te doen hebben op sociaal gebied. Maar niet van de wetten, van den geest die eene natie bezielt hangt hare bloei af. Moge dan ook in ons vaderland een geest van eensge zindheid en onderlinge waardeering van andersdenkenden heerscben en er een samenwerking zijn ten algemeenen nutte, ten voorbeell aan de natiën van Europa. Met deze woorden besloot spreker zijne belangrijke rede, die door een talrijk gehoor met aandacht werd gevolgd en toegejuicht. Alhier bestaat het plan om in den optocht van schoolkinderen, op 's Konings verjaardag te houden, ook eene plaats te geven aan eene commissie, belast met het overbren- in het dal, waaraan de warme zachte adem des zuiden ook de volle pracht van het zuiden verleende. Niet waar, mijn vaderland is schoon? vraagde Gerald met schitterende oogen. Zult gij hier het uwe missen Ik mis niets, aan uwe zijde! zeide de jonge vrouw, terwijl zij glimlachend tot hem opzag. Ik zal er ook miju best voor doen u bet nieuwe vaderland lief te doen krijgen. En toch bekruipt mij soms de geheime vrees, dat de oude strijd weer in u zal opkomen. Gij hebt het mij lang en diep doen gevoelen, Danira, dat uw volk vij andig tegenover het mijne stond. Zij hebben immers nu vrede gesloten evenals wij beiden. Neen gen van een album met adres van gelukwensehing aan Z. M. den Ko ning. In die commissie zal een leer ling van elke school optreden, ter wijl alle kinderen op het album kunnen teekenen. Een en ander zal dan den Commissaris des Konings worden overhandigd, ten einde aan Z. M. te worden opgezonden. Uitslag der herstemming te Edam voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord- Holland (vacature F. H. Pont):ge kozen de heer W. Sligcher, wet houder te Monnikendam. Tot stationschef te Kwadijk Edam is benoemd de heer H. C. Schoevaart, thans chef aan het goe derenbureau alhier. Naar het Vad. verneemt, is de heer Keuchenius, lid der Tweede Kamer, vrij ernstig oDgesteld. Bij eeue bekomen brandwond aan het been, vertoonden zich verschijnselen van koudvuur, die uitbranden nood zakelijk maakten. Hoewel er thans geen gevaar is, kan de toestand van den lijder niet geheel bevredigend worden genoemd. Blijkens een van den Goever- neur-Generaal van Nederlandseh- Indië ontvangen telegram wordt de goevernements-koffieoogst op Java voor dit jaar volgens zeer voor- loopige raming geschat op ruim 441,000 pikols. (Sl.-Cl.) Naar men verneemt, zal aan het Centraalbureau der Staatsspoor wegen een toestel worden geplaatst, dienende voor «nacht-contröle» van alle kamers. De constructie hiervan is eenvoudig en doeltreffend. Op elke kamer wordt nl. een electriscbe seingever met aanduiding van een letter gemaakt, welke letters, na drukking op dien seingever, te za- men op het contróle-toestel zijn te lezen en aldaar een bepaalden vol zin moeten uitmaken. Dit toestel zal op zekere tijdstippen in werking zijn; wanneer nu eenige letters aan den gekozen woordenzin ontbreken, dan is dit een duidelijk bewijs dat eenige kamers niet gecontroleerd zij u. Naar aanleiding van ons be richt omtrent het niet toelaten van twee der voorgestelde candidaten in de Casino -vereeniging te Amsterdam, melden wij nog dat de vergadering slechts door een klein deel der leden bezocht was, en dat, volgens het reglement, de stemmen van één derde der aanwezigen voldoende zijn om candidaten af te wijzen. Men kan hier dus niet spreken van een besluit van «de meerderheid der leden». Door het Admiraliteitshof te Londen is uitspraak gedaan in zake het sleeploon van het Nederland- sche schip «F. H. Von Lindern», van Rotterdam naar Java, met schade te Dover binnengesleept, en is aan de sleepboot 2500 pd. st. toe gekend. De waarde van schip, vracht en lading te zamen, was op 25,000 pd. st. begroot. De enquête geeft aan de N. Zutph. Ct. aanleiding om het in stellen van een ander onderzoek aan te bevelen, namelijk naar den toestand der ambtenaren, die ten deele zeer weelderig bezoldigd in de groote staats-werkplaats arbeiden. Daar ook zijn belangrijke vragen te stellen. Er wordt door sommigeu beweerd dat er zwaar wordt ge werkt en dat er ook zijn, die heel weinig uitvoeren voor veel geld. Een enquête daarnaar kan de waar heid leeren. Wellicht zou zij leeren, dat door schamel bezoldigde lieden veel wordt gearbeid, maar dat een aantal hoog- gesalariëerden veilig konden gemist worden. Misschien ook zou zij an- Gerald, gij behoeft niets meer te vreezen. Wat ik te overwinnen en te bestrijden had, dat werd op dien stormachtigen avond volbracht, toen ik den tocht van de Wilabron naar het fort ondernam. Het was de moei lijkste keus, die mij werd voorge steld, tienmaal zwaarder dan die tusschen leven en dood, en ik koos uwe redding is u dat niet ge noeg? En toch wildet gij zelfs na deze redding nog uw leven en ons geluk opofferen aan een waan?Gij waart verloren, als deze bekentenis over uwe lippen kwam, en toch wildet gij spreken? Het was geen waan, het zou slechts een zoenoffer geweest zijn, zeide Danira met diepe ontroering. dere resultaten opleveren. Maar denkelijk zou deze enquête tot groote besparingen kunnen leiden. Als de Kamer er eens den tijd voor mocht kunnen vinden, beveelt de Z. Ct. dit onderzoek aan. Ook op dat gebied is 't der moeite waard, de waarheid eens aan het licht te brengen en uit eigen oogen te zien. Werd onlangs gewezen op den nuttigen arbeid der stenografen in 't belang van een spoedige uitgaaf der enquête-stukken, nu wederom een omvangrijke bundel in 't licht is verschenen mag toch ook wel eens gewezen worden op het ge wichtig aandeel dat de landsdruk kerij in die verschijning heeft. De copie der verhooren wordt dagelijks, gedeeltelijk tijdens de verhooren, en voor 't overige na afloop er van naar de drukkerij gezonden, waar tot laat in den avond zooveel mo gelijk er van wordt afgezet. De correctoren, die anders als de kamer uiteen is, ook een oogenblik verpoozing genieten van het over stelpend kamerwerk, moeten des avonds de proeven der verhooren blijven corrigeeren, terwijl al het geen na 10 uur nog wordt afgezet door een hunner aan huis wordt gecorrigeerd. Dit wordt 's ochtends vroeg weer teruggehaald, de rest des avonds afgezet zoodat in den regel tegen 12 uur de voorzitter der commissie in 't bezit is der ge corrigeerde proeven om ze te revi- deeren. Daar er op die wijze dage lijks 40 h 60 kolom druks worden bewerkt en afgeleverd, blijkt dat er van de werkkracht ter lands drukkerij en van de correctoren veel wordt gevergd, vooral van laatst genoemden, die slechts vier in ge tal zijn en die bovendien nog tus schen de enquête-verhooren den bun del Tjiomasstuken hadden te corri- geereD, welke, gelijk de couranten mededeelen, nagenoeg 240 bladzij den beslaan. Schipper Maarten Pronk, van de schuit Sck. 34 Johanna Geertruida, reederesse mejufirouw Dijkhuizen- Fernim, met zijn schip telümuiden binnen, rapporteert dat hij in den nacht van 11. Woensdag op zee 2 uren uit den wal voor IJmuiden door een driemastbark, die blijkbaar geen rekening met het tij had ge houden, en niettegenstaande hij ver scheidene malen gestakeld heeft, twee malen is aangevaren, eens aan bakboordsboeg en de tweede maal zoodanig dat hij een gedeelte van zijn steven verloor. Een zijner ma trozen is overgesprongen op het vreemde schip, maar ongelukkig weet schipper Pronk niet tot welke nationaliteit het schip behoort, noch den naam er van. Met groote moeite werd de haven van IJmuiden bereikt. Men meldt ons uit Haarlemmer- liede en Spaarnwoude: Onder deze gemeente is gisteren morgen het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk op gehaald van den 52-jarigen schilder H. v. C. uit Haarlem, die aldaar sedert zes weken werd vermist. Het is naar de algemeene begraafplaats alhier overgebracht. De dagelijksche wandeling van de werkeloozen te Amsterdam bad gisteren niet plaats. Er waren niet zooveel menschen in het Volkspark aanwezig. Door den inspecteur Boas was de vergadering er Donderdag op ge wezen, dat zij zich ordelijk had te gedragen en dat geen bedelarij moeht geduld worden. Ook giste renmorgen werd bet bestuur door Ik wist dat Marco aan iederen aanval weerstand zou bieden, en wan neer het tot een gevecht kwam, wanneer het bloed der mijnen door u vergoten, vloeide ik zou den vijand hebben geroepen, de schuld ware aan mij geweest. Dit bloed ware een eeuwige scheidsmuur tus schen ons geworden; ik zou met de herinnering daaraan niet hebben kunnen leven. Toen sprak eene hoo- gere macht het woord des doods van Marco en het woord der genade voor mij. De strijd werd afgebro ken; zelfs de woeste zonen onzer bergen zagen in dat teeken, wat ik er in erkende een Oordeel Gods een ambtenaar der politie er op ge wezen, dat het bellen aan de hui zen ten strengste was verboden en dat wie zich daaraan schuldig maakte in handen der politie viel. Het bestuur deelde dit aan de ver gaderden mede en stelde zich niet aansprakelijk voor de handeling van enkelen. Ieder was vrij te gaan waar hij wilde, doch het bestuur ging niet mede. De vrouwen bleven in de voor haar bestemde zaal, waar haar koffie en brood wachtte. Een poging door sommigen aan gewend, om in optocht door de stad te trekken, mislukte reeds op de Prinsengracht, waar het clubje zich allengs verspreidde. Uit Amsterdam meldt men Alvorens de werkloozen gisteren ochtend vergaderden, heeft de in specteur Boas nogmaals het bestuur aangemaand tot orde en kalmte. Nadat een spreker het woord ge voerd en mededeeling gedaan had, dat er heden geen brood uitgedeeld zou worden, verliet de troep in ver spreide orde het Volkspark, en, op de Prinsengracht gekomen, loste hij zich op. Het Handelsblad meldt: Gisteren (Donderdag) werd door de Arbeidersbeurs van de Maatschap pij voor den Werkenden Stand tot de Vereeniging van Werkloozen de aanvraag gericht om een zestal werklieden in verschillende vakken. Nu heeft deze Vereeniging zoo vele werkloozen onder de hand, dat ze er zelfs mee door de stad trekt om te bedelen, maar deze aanvraag om arbeiders liet ze eenvoudig onbe antwoord. Op de vraag, door een onzer verslaggevers aan een der bestuur ders dier Vereeniging van Werke loozen gericht, waarom zij eigenlijk niet geantwoord had, wist de man, die Donderdag den bedel-optocht leidde, geen voldoende opheldering te geven, maar kwam hij, na eenige aarzeling, tot de verklaring: dat hij het niet de taak dier Vereeniging achtte werk te verschaffen Het dunkt ons zegt het blad volkomen overbodig nu nog ver der te vragen met welk doel deze bedeltochten georganiseerd worden. De bekende schaatsenrijder Carl Werner ontving onlangs een dubbelzinnig compliment van een der meest bekende mauufaeturiers te Amsterdam. Deze verzekerde, dat hij nog nooit een Duitscher zoo iets goeds op staal had zien leveren. Naar aanleiding der tochten van «werkloozen» door de stad waarschuwen de Amsterdamsche dagbladen, dat de thans gevolgde wijze van om hulp te vragen, is in strijd met het Wetboek van Straf recht, dat de volgende bepalingen bevat: Art. 432. Met hechtenis van ten hoogste 12 dagen wordt gestraft: lo. als schuldig aan bedelarij hij, die in het openbaar bedelt. Art. 433. Bedelarij, gepleegd door drie of meer personen boven den leeftijd van 16 jaar, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Art. 434. De schuldige aan een der in beide vorige artikelen om schreven overtredingen kan boven dien, zoo hij tot werken in staat is, tot plaatsing in eene rijkswerkin richting worden veroordeeld voor den tijd van ten hoogste drie jaren. Donderdagavond zette te Den Hel der in het machinegebouw een ma rinier een stoomkraan open. Dit ech ter werd spoedig door een stoker ontdekt. Deze wierp den- marinier van de machine, waarna de laag hartige landsverdediger de vlucht nam. Eerlang zal een ondernemer ook te 's Hage in koffiehuizen, hotels en op drukbezochte plaatsen houten kastjes of bussen aanbrengen, waar uit, door mechanische werking, langs eeue opening een sigarette van be kend merk te voorschijn komt, zoo dra men 2 centen in de bus heeft geworpen. De sigarettekisten werken naar hetzelfde stelsel als de bekende weeg toestellen. Donderdagnamiddag vermaakte zich te Delft een jongen van 7 jaar met op ijsschollen in de gracht aan de Vlamingstraat te loopen. Het duur de niet lang, of hij lag in het water te spartelen. Een jongen en een mi litair sprongen hem na, doch konden den drenkeling niet bereiken. Zij zouden alle drie waarschijnlijk zijn omgekomen, indien niet Pieter Osen- darp mede te water ware gespron- i, wien het met veel moeite ge- te, den jongen meer dood dan levend op het droge te brengen. De hulpvaardige jongen en de mi litair werden door de omstanders gered. Een 24-jarige jongedochter te Delft schonk op de stoep eener woning in de Annastraat het levenslicht aan een wereldburger. Aan de muntgezellen aan 's Rijks Munt te Utrecht is een voorloopig traktement van f 600 's jaars toe gekend, zoolang de werkloosheid aan de Munt bestaat. Uit Herwen wordt gemeld: Een joelende troep trok Woensdag avond door het dorp Lobit, om een der ingezetenen zijne ontevreden heid te bewijzen. Deze, een weduw naar, had met eene weduwe afge sproken, dien dag naar de secretarie te gaan, om zich als bruidegom en bruid te laten inschrijven. Doch onbarmhartig had hij, door stil weg te blijven, te kennen gegeven dat hij van dat voornemen afzag. Daar om leidde men een ezel met een strooien pop er op voor de deur zijner woning en bracht men hem eene weinig welkome serenade. Als een bewijs voor de vischrijk- heid van de Lek kan dienen dat dezer dagen op die rivier in twee trekken met de zegen 1250 kilogr. visch werd gevangen. Uit Stavoren, wordt van 3 Febr. gemeld De stoomboot Baron van Heemstra, van Amsterdam naar Harlingen, is hedenmiddag omstreeks half 2 Sta voren gepasseerd, zoodat Amster dam over zee weer te bereiken is. Later voer er nog eene vrachtboot in omgekeerde richting voorbij. Zon dag heropening der vaart tusschen Enkhuizen en Stavoren. Maandag den 7 a. s. zullen de Zigeuners die zich aan de grenzen van ons land bevinden, per trein, vertrekkende ten 6,47, naar het land van herkomst worden terug gevoerd. GEMENGD NIEUWS. In voorspellingen op het ge bied der meteorologie is wel geen bepaald vertrouwen te stellen; toch komen ze nogal eens uit, omdat zij meestal op de ondervinding der landbouwers steunen. Met al het voorbehoud, dat deze zaak eischt, deelen wij de volgende voorspellin gen mede, ook de vierde, al is daar van thans geen sprake na den hel deren dag van Woensdag. Als liclitemis de zon schijnt op den toren, Krijgt men nog zooveel sneeuw daarna te voren. Lichtenis hel en klaar Dan komt er veel sneeuw voorwaar. Lichtenis hel en klaar Geeft een goed bijenjaar. Lichtenis nat en donker Maakt van den hoer een jonker. De eerste voorspelling dreigde reeds dadelijk vervuld te worden: Donderdagavond heeft het in deze omstreken gesneeuwd. (Arnh. Ct.) Een jong officier te Coblenz kreeg tien dagen vestingstraf, omdat hij een soldaat een oorvijg had gege ven. Hierover in zijn eer aangetast schoot hij zich dood. Den volgenden dag maakte zijn jonge vrouw, door zich den halsslagader door te snij- pen, een einde aan haar leven. Nogmaals heeft hetEngelscbe publiek getoond hoe men met den overleden jocky Fred Archer dweep te, en wel bij de verkoopiDg van zijn inboedel, in Falmonth-Hou- se, te Londen. Vijf karwatsen brachten ieder 150 francs op, zijne twee portretten ieder 1250 francs. Eene schilderij, die hem indertijd met eene inscriptie door den hertog van Westminster was vereerd, bracht 180 francs op, een van den prins van Wales 325 francs. Zijn bed bracht op 825, zijn garde - robe 1250 francs. Als belangrijke geographische ontdekkingen moeten vermeld wor den: de ontdekking van den zoo lang vermisten dr. Juncker, dat de

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2