4e Jaargang. Dinsdag 8 Februari 1887. No. 1102. ABONNEMENTSPRIJS: Versehljnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. De kleine tamboer. 'foor Haarlem per maand40 Cent». ITraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adrezzeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoo fdag enten voor hit BuitenlandCompagnie QinSrale de jfublicite Etrangèr» O. L DA UBE J" Co., JOH. F. JONES, Suer., Parigt, 31bit Faubourg Montmartre. van 15 regel» 26 Cent; iedere regel meer 6 eent». Groote letter» naar Plaateruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddag» IS uar| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HA A RI pivi Kolomaal museum van het v amm HAAKLtM, 161 tooa van diploma vryeu toegang, ëdender Nederlandache Maatschappij ru N.derland en meer kjjxinder van het Haarlemlehe Bi.dom, Krnieweg Ni. 5». Geopend degelijke, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Meetdagen van 10—5 T IS""14"- - r'tad Baarlm „ph.t Raadkui, Geopend van 15 April tot ld October .11. werkdagen van 10-d «nr, van 15 Oktober toTlYIpriuf df. d™'."' *"1 toeg.ng.kn.rten voor een" g.'he.lT.'u tondegen ko.teloo. van 12-4 uur, de overig. Chn.t.luk. f.e.tdag.n tegen betaling van 25 cent. per pereoen. Kinderen beneden de 8 jaren worden in bet g.b.el n?.t tL w l 5°~S bet*1"18 26 P« P«.oon, alleen 0» T na,,trapt. Geopend d.g.lgk. mtgenomen Zaterdag, Zon- en F.e.tdag.n van 11-8 nur. TVhn kUliothuk. Geopend Woen.dag Donderdag Vrtd.l V 1 n"'" '0t "r,° °Ul d" ond" 1>»l>oorlijkg.l.id..i5 Woea.dag en Zaterdag van I t nnr. - Org.U.ip.ha, m i, great. Krrk. D.n.dag van 1-2 en Donderdag van 2-8 nnr. Toegang (deur Oud.gro.nmwkt) vrj Saterdag van 1—d nnr. - Stad.kMiothnk Frimnkof. G.opo™ In het Engelsehe Lagerhuis stelde Illingworth Zaterdag eene wijziging voor Tan Cremer's amen dement in dien zin, dat, in plaats van oogenblikkelijke ontruiming van Egypte, deze in de naaste toekomst wordt verlangd. Eerst werd dit voorstel van Illingworth met 247 tegen 127, daarna het amendement vau Cremer zeil met 263 tegen 97 stemmen verworpen. Het verdere debat werd verdaagd. Het Duitsehe Armee Verord- nunqsblatt meldt, dat het aantal reserve-manschappen, opgeroepen ter oefening met het repeteergeweer, 73,000 bedraagt, en dat de oefe ningen duren van 7 tot 18 dezer. In de Spaansche Kamer van afgevaardigden verklaarde de re- geeriDg, dat zij eene kabinets-kwes- tie maakte van het wetsontwerp op de verpachting van de tabak. Art. 1 van dat ontwerp werd hierop aangenomen met 128 tegen 62 stemmen. Vele leden onthielden zich van de stemming. Uit Spanje wordt aan de Nordd. Alg. Ztg. bericht, dat door Erankrijk, na de afkondiging van 't verbod van uitvoer van paarden uit Duitschland en Oostenrijk, thans in de Spaansche bergdistricten paar den en muildieren worden aange kocht. De Italiaansche Senaat heeft zonder discussie en met eenparige stemmen het crediet voor Massowah goedgekeurd. Volgens de Iracassa hebben Robilant en eenige andere ministers Den eersten dag van den veld slag vau Custozza, 24 Juli 1848, werd eene afdeeling vau een Itali- aansch regiment infanterie, 60 man sterk, die uitgezonden was om een huis op eene hoogte te bezetten, plotseling door twee compagnieën Oostenrijkera aangevallen, die hen van alle zijden met geweerschoten bestookten en hun ternauwernood den tijd lieten zich in 't huis te ver schansen. Na de deuren in der haast te hebben gebarricadeerd, vatten de Italianen po6t voor de vensters der eerste en tweede verdieping, van waar zij een geregeld vuur op de aanvallers openden die, in een halven cirkel geschaard, langzaam naderbij kwamen, het geweervuur der Itali- na den uitslag der Vrijdag gehou den stemming, hun vast voornemen te kennen gegeven om af te treden. In het officieele Oostenrijksche blad wordt een keizerlijk besluit af gekondigd, hetwelk den uitvoer van paarden laDgs de geheele grens der monarchie verbiedt. In een particulier schrijven uit Odessa wordt gemeld, dat zeven nihilisten in een uer zalen van de gevangenis dezer stad opgehangen zijn. De censuur heeft aan de dag bladen verboden berichten van te rechtstellingen openbaar te maken. In het goevernement Wilna is eeu groot nihilistisch proces aauhangig. De kolonel der artillerie Grinewski was van zijn bed opgelicht, geworgd en in de Wilja geworpen. Drie we ken later werd tengevolge van een anoniem schrijven het lijk gevonden. In het einde van November heeft het rijkstransportschip Russija 700 gedeporteerden te Odessa ingeno men, die naar de Russische straf kolonie op het eiland Sachalin in het uiterste oosten overgebracht worden. Onder deze ongelukkigen, die letterlijk opeengehoopt waren, braken de pokken uit. Vijftig stier ven tijdens den overtocht. Een groot aantal werd te Wladiwostok ont scheept, waar de pokken door hen overgebracht werdeD. De Times verneemt uit Weenen, dat de Bulgaarsche delegatie haar doel te Athene niet heeft bereikt. Griekenlands regeering weigerde over het Macedonië betreffend vraag stuk zich uit te laten. De politie heeft in Rumenië gevangen geno men verscheidene Bulgaaische vluch telingen te Bucharest en Rustchuk, beschuldigd dat zij tegen Bulgarije anen met woeker beantwoordend. De zestig Italiaansche soldaten werden door twee lagere officieren en éen kapitein, een oude, strenge, magere gestalte met grijze haren en witten snorbaard aangevoerd, terwijl zich ook een jong tamboertje onder hen bevond, een joDgen wei nig ouder dan 14 jaar, doch die er nauwelijks 12 scheen te tellen, een nietig ventje met donker olijfkleurig gelaat en twee zwarte, doordrin gende, schitterende oogjes. De kapi tein, op wiens onbeweeglijk gelaat niet de minste aandoening zichtbaar ls, gaf van uit eene kamer der tweede verdieping de noodige beve len. Het tamboertje, dat wel is waar langzamerhand verbleektebleef echter moedig om zich heen zien; boven op een tafel geklommen en zich aan de vensterkozijnen vast houdend om zijn evenwicht niet te verliezen, had hij het hoofd zoover mogelijk uitgestrekt om naar buiten samenzweerden. Belangrijke Russi sche documenten en groote geld sommen werden in beslag genomen. Servië heeft weder de aandacht der Porte gevestigd op Montenegro's wapening, welke het beschouwt als stellig tegen Servië gericht te zijn. Dit koninkrijk neemt maatregelen ter verdediging. De Times meldt, dat de Keizer van Marokko toestemt in eene belangrijke wijziging der grens tus- schen Algerië en Marokko. Daar door is eene breuk tusschen Frank rijk en Marokko voorloopig voor komen. Ia het rapport vaa den maritie- men kommandant van Massowah, dat van den 22sten Januari is, wordt gezegd dat Rasaloela, door tus- sehenkomst van Salimkeni (een zij ner Italiaansche gevangenen), die door ketens gebonden was, gelast heeft de geavanceerde forten te ont ruimen en de Italiaansche bezetting te beperken tot Massowah. Salim keni, met den dood bedreigd, gaf het verlangen te kennen dat hier aan voldaan werd, maar generaal Gene antwoordde, dat hij die aan zegging niet kon aannemen. Haarlem, 7 Februari 1887. De Rederijkerskamer «Het Vlie gend Wiel» zendt hier ter stede eene circulaire rond, waarin zij een beroep doet op de weldadigheid der ingezetenen, ten behoeve van het noodlijdend gezin van P. Par don, in leven arbeider aan het sta tion der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij alhier, den 12en Jan. overleden, en welk gezin, dat uit te kunnen zien, en zag hij te mid den van den rook de witte afdee- lingen der Oostenrijkers al nader en nader komen. Het huis was op den top van een scherp hellenden heuvel gelegen en daar het aan de zijde van de helling slechts een klein zoldervenstertje bezat, hadden de Oostenrijkers hun aanval alleen op de voor- en beide zijkanten van het huis gericht, terwijl de achterzijde geheel vrij bleef. Het was een vreeselijk vuur; een regen van kogels overdekte de mu ren met ontelbare gaten en scheuren en deed de dakpaunen aan duizend splinters uiteen springen, terwijl binnen geen stuk verschoond bleef. De wanden, meubels, kozijnen, lui ken, alles in een woord, droeg de sporen van den strijd, terwijl de lucht met tallooze splinters, kalk- steenen en kleine glasdeeltjes was bezwangerd, en de fluitende, sis sende, uiteenspringende kogels een vrouw en vijf kinderen bestaat, waarvan het oudste slechts 6 jaren telt, door het afsterven van zijn kostwinner in kommervolle om standigheden verkeert. Zooals uit de circulaire blijkt is de Rederijkers kamer voornemens op 14 Februari a. s. eene voorstelling te geven, waarvan de opbrengst ten bate van genoemd gezin zal komen. Ieder weldenkende zal ongetwijfeld het streven der Rederijkerskamer toe juichen, daar waar zij ook haar tijd en krachten voor een zoo edel doel wil aanwenden. Moge men daarvan door eene ruime inteeke- ning doen blijken. - Nu van alle kanten zooveel wordt voorgenomen om ook hier ter stede den 70en verjaardag van Z. M. den Koning feestelijk te vieren en tal van vereenigingen zich daarvoor zullen aaneensluiten, hebben, naar men van goeder hand verneemt, on derscheidene voorname ingezetenen te dezer stede het plan opgevat, ten einde den luister van den feestavond te verhoogen, alsdan hunne wonin gen te illtimineeren. Heeft men vroeger getoond, op waardige wijze de herdenking van geschiedkundige feiten, het Huis van Oranje of Neêrlands onafhankelijk volksbestaan betreffende, te kunnen vieren, dan zal men ook thans daarbij niet ten achterstaan en velen het bovengenoemd voorbeeld volgen. Moge de deelneming algemeen zijn. Mej. T. C. de Jongh, direc trice van de kweekschool voor on derwijzeressen alhier, heeft tegen 1 Mei a. s. haar eervol ontslag ge vraagd. Een 14 jarig meisje alhier heeft een 12-jarig kind, dat haar eenige beleedigende woorden toe voegde, met een hakmes eene ver wonding aan het hoofd toegebracht. Gisterenr amiddag heeft alhier een 81-jarig man zijne 78-jarige wederhelft, na eenen woordentwist, met een tang eenige slagen op het hoofd toegebracht, waardoor belang rijke verwonding en bloedstorting zijn ontstaan. Zij is onmiddellijk ter verpleging naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht en de man door de politie aangehouden. oorverdoovend geweld veroorzaak ten. Van tijd tot tijd stortte een der soldaten, die van uit de vensters op de vijanden sctoten, achterover op den vloer waarop hij ter zijde werd gesleept. Enkelen waggelden van kamer tot kamer, hunne wonden met de hand bedekkend. In de keu ken was reeds een doode gebracht, wiens hoofd door een kogel was verbrijzeld. De halve cirkel, welke de vijanden om 't huis beschreven, werd al nauwer en nauwer Op eenmaal gaf de kapitein, die tot-hier-toe eene onverstoorbare kalmte had bewaard, teekenen van onrust, waarop hij, gevolgd door een sergeant, ijlings het vertrek verliet. Een oogenblik later keerde de sergeant terug, en den tamboer een teeken gevend, gebood hij hem te volgen. De jongen volgde hem op den voet langs eene houten lad der naar den naakten zolder, waar Naar men verneemt zullen de ministers, de commissaris des ko- nings, de leden van den gemeente raad en andere autoriteiten worden uitgenoodigd tot bijwoning van de nationale hulde op 21 Februari in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's Hage, welke Z. M. de Ko ling zich van de Koninklijke Nationale Zangschool voor Hand werkslieden heeft laten welgevallen. In zake de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, waaraan reeds vier jaar gewerkt is en wat men dacht in twee jaar klaar te hebben, deelt men aau de Amsterdammer 'mede, dat de schalen van schatting en de belastbare opbrengst der typen in gevolge het 2e lid van art. 21 der wet van 25 April 1879, Staatsblad No 89, weldra door de hoofdcom missie zullen worden vastgesteld. Met de berekening der polderlasten, dat een zeer omslachtig en moeilijk werk is, zijn de hoofdcommissie leden in de meeste districten nog bezig. Na de vaststelling der schalen van schatting volgt het tweede ge deelte van het werk, de afschatting. Als hieraan nu in de vroege lente van dit jaar kan worden begonnen, dan is het te voorzien, dat in 1888 de werkzaamheden geheel zullen afloopen. Op de tentoonstelling van in- zich de kapitein bevond die, tegen het venster geleund, met potlood enkele woorden op een stuk papier schreef terwijl zich op den ladder vóór zijne voeten een stuk touw bevond. Nadat hijgereed was vouwde hij het blaadje papier toe, en den knaap met zijne grijze, koude oogen doordringend aanziende begon hij kortaf Tamboer! Het tamboertje bracht de hand aan zijne schako. Waarna de kapi tein vervolgde: Gij zijt een moedige knaap? De oogen van den knaap schit terden, terwijl hij zich haastte een toestemmend antwoord te geven. Kijk zeide hierop de kapi tein hem naar het venster du wend daar ginds in de vlakte, dicht bij de huizen van Villafranca, waar die bajonetten schitteren, zijn de onzen gelegerd. Neem dit briefje grijp het touw vast, daal uit he^

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1