f600 besteed wordt. Aan de ver- eeniging «Door Vermaak tot Nut» wordt f550 en aan de afdeeling «Haarlem» van den Volksbond f50 toegestaan. Langdurig werd gediscussieerd over de vraag, op welke plaatsen dit jaar de kermis alhier zal worden gehouden, een punt, tot nu toe ge weest ter beslissing van B. en W., doch hetwelk thans tengevolge van een onlangs genomen besluit, voor de eerste maal door den Raad moest uitgemaakt worden. Sommige sprekers stelden vooral de billijkheid op den voorgrond, om de lasten van het kermisgewoel geleidelijk over verschillende plaat sen te verdeelen, en wel bepaalde lijk gevolg te geven aan het ver zoek van bewoners van de Oude Gracht, om deze straat niet steeds voor dat doel te bestemmen. De heer Sneltjes stelde voor, al thans voor een deel aan het verzoek dier bewoners te voldoen, door de Ged. Oude Gracht, voor zoover ge legen tusschen de Groote Houtstraat en het Spaarne, niet beschikbaar te stellen, waartegen de heeren Von Reeken en Figee zich verzetten, op grond, dat wanneer de kermis te veel verspreid wordt of naar min der gunstige plekken verdrongen, zij zal verloopen. B. en W, oordeel den dat men in den bestaauden toe stand niet te veel verandering moest brengen en stelden daarom voor aan te wijzen: de Groote Markt ten oosten van den tram, Oude Gracht van de Zijlstraat tot het Spaarne (met uitzondering echter van het Verwulft), Turfmarkt, Botermarkt, Raamgracht, Wilsonsplein en Kraay- enhorstergracht. Het plan van den heer Sneltjes werd ten slotte goed gekeurd, zoodat in de plaats van het genoemde deel der Ged. Oude Gracht de Parklaan (tegenover de fabriek de Phoenix; gevoegd zal worden bij de plaatsen voor het houden der kermis bestemd. B. en W. hadden voorgesteld, het gebouw voor school C, (het tegen woordige in de Jansstraat zal spoe dig worden afgebroken om plaats te maken voor het nieuwe gerechts gebouw) te stichten op den wal- grond van den Koudenhorn. De vergadering werd vervolgens met gesloten deuren voortgezet en na heropening zonder discussie dit voor stel ingetrokken en besloten, voor- loopig daarvoor aan te wijzen het zij den grond tusschen Sandersbrug en Hoogebrug, hetzij grond aan de Schooterstraat. Algemeen was men ingenomen met het plan, door de firma Zocher ontworpen, tot aanleg van het on langs aangekochte land tot ver- grootirg der begraafplaats. Ook de Raadscommissie voor den Hout en de plantsoenen had daaraan hare goedkeuring geschonken. Er werd besloten de beslissing hierover tot eene volgende vergadering uittestel len, doch men achtte het niet noo- dig het gevoelen van de Commissie van fabricage hierover intewinnen. De voorstellen van B. en W. om- dergelijks onder den arm zag hebben. Waar lag dat pakket altijd? vroe«" Victor. Daar in die lade. Zie je wel, ze staat open. Daar ligt niets in dan een ge bedenboek en 2 francs, sprak de politieman. Z e je wel, zei de oude, daar ligt mijn arme Marianne weldege lijk om baar verwenscbt pak ver moord tegen den grond. En wat zeg jij daarvan? vroeg nu Victor aan het joDgmensch. Doch deze antwoordde niet en staarde wezenloos de twee mannen aan. Spreek, zeg, wat weet jij van dien moord en dat pak? Het jongmensch zweeg. Weet je wel, dat je leven er mee gemoeid is, heet hem Pierre toe. De guillotine is altijd nog even scherp voor laaghartige dieven en moordenaars. Het jongmensch volhardde in zijn zwijgen en keek onverschillig in het rond, als ware hij thuis eu er geen kwe-tie van een geheimzin nige wandaad, maar van een alle- daagsch geval, waaraan hij geheel vreemd wat. Victor nam hem van top tot teen op. De «stomme» want hij wilde of kon niet spreken was een trent de verschillende verzoeken van eenige bewoners van het Kenaupark, van jonkvr. Rutgers vau Rozenburg, A. P. Hooghwinkel, P. J. Schwartz, H. Figeé en Caalen, Bremer Co., werden in hoofdzaak aangenomen. Onder de ingekomen stukken was een adres van de 6chippersvereeni- ging «Schuttevaêr», waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken om het Spaarne uit te diepen. Besloten werd tot uitdieping van het Spaarne, langs de Hooimarkt, met het doel om daar ook voor turfschepen, waaruit bij kleine hoe veelheden verkocht wordt, evenals nn reeds voor kolenschepen het ge val is, de ligplaats aan te wijzen. De groenteschuiten blijven dus aan leggen aan de Turfmarkt. Ook om trent de verdere voorstellen van B. en W. werd conform besloten en ten slotte de behandeling van het nader voorstel vau de commissie tot het herzien en ontwerpen der straf verordeningen uitgesteld tot Woens dag a. 6., 's voormiddags te 10 uur, als wanneer het geheele voorstel dier commissie aan de orde zal ge steld worden. Door de politie alhier is aan gehouden eene 16 jarige meid, die sedert de laatste dagen verschillende kinderen op straat van oorbelletjes en halskettinkjes bad beroofd. Het vorige jaar heeft zij voor dergelijk misdrijf drie maanden gevangenis straf ondergaan. Eenige lotelingen, hedenmid dag van de Melkbrug over het Spaarne komende, wierpen bij een cuisinier in de Korte Yeerstraat een kar, die daar stond, met het eene einde door een raam van den winkel, zoodat dit verbrijzeld en de daar achter staande uitstalling door el kander geworpen werd. Door de politie werden de aanstaande lands verdedigers naar het bureau mede genomen, om de schuldigen te ont dekken. De heer Keuchenius woonde Dinsdag reeds weder de zitting vau de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal bij. De Indische regeering heeft de machtiging des Konings ge vraagd om te bepalen, dat de tot militaire gevangenisstraf in N.-I. veroordeelde militairen, die niet al daar zijn geboren of opgevoed en wier straftijd van langeren duur is dan een jaar, hunne straf in Neder land zullen ondergaan. De Nederlandsche kolonie te Brussel zal den 19en Februari 's Koniugs verjaardag vieren met een feestmaal, hetwelk gepresideerd zal worden door den Nederlandschen gezant, baron Gericke van Her wijnen. De heer M. B. Romeny Jr., officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Indië, is benoemd tot assistent van professor Pekelharing in het onderzoek van staatswege naar cle berri-berri. Het Genootschap van Nijver heid in de prov. Groningen zal dit jaar zijn gouden jubileum vieren. baardeloos jongmensch, met schoone, edele gelaatstrekken en fijn besne den banden, doch hij stak in een armoedige en versleten plunje, hier en daar stukgereteu onder de wor steling. Is die andere al lang weg? vroeg Pierre aau den oude. 't Zal zoo wat tien minuten wezen. Dan kan hij al ver genoeg zijn. De snaken zullen hier of daar wel een rijtuig geposteerd hebben. We zullen ons met de vangst van dit damesaeitig joDgmensch moeten vergenoegen en Pierre deed den «stomme» de boeien aan. Victor liep naar buiten en floot herhaalde malen. Eenigen tijd daarna hoorde men vlugge krakende stappen in den sneeuw en een viertal politie agenten waren spoedig vereenigd om den oude en den «stomme» naar de naastbij gelegen politie-post te brengen en het lijk te vervoeren. Reeds drie maanden was het jongmensch preventief gevangen en de instructie duurde nog steeds voort, in zoover het een instructie heeten mag, als de rechter onder vraagt, doch de beschuldigde niets doet dan vóór zich staren of hem wezenloos aankijken. De rechter van instructie, een oude brave ziel, gaf eindelijk de Door het bestuur der vereeni- ging «Vergunning» is aan de leden eene circulaire gericht, waarin het verslag doet van den door de ver- eeaiging tegen de Drankwet ge- voerden strijd, met opwekking om dien strijd krachtig vol te houden. Men schrijft uit VlissiDgen: Ook de alhier wonende Belgen eu hun aantal is niet gering, zijn druk bezig met het maken van toebereidselen voor ons Konings feest. In de werkplaats van het Bel gische loodswezen o. a. worden ver schillende attributen, emblemen, enz. vervaardigd, die moeten dienen om in den te houden optocht, waaraan het aan wal zijnde personeel van dat loodswezen «en corps» zal deel nemen, te worden medegevoerd. Het is wel eigenaardig en alweer een bewijs van de toenemend ver broedering der beide volken, dat onze zuidelijke naburen zich zoo zeer beijveren om den luister te verhoogen van een Nederlandsch nationaal feest. Een in het Politieblad, gesig naleerde is door de maréchaussées aangehouden tot het ondergaan van een maand gevangenisstraf, wegens fraude. Daarbij bleek echter, dat hij tevens deserteur is van het 2e reg infanterie, zoodat hij ter be schikking van den auditeur-militair moest gesteld worden. De commissie van enquête uit de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal maakt bekend, dat de proces sen-verbaal der verhooren, door haar van den 31en Jan. tot en met den 3en Febr. 1887 afgenomeD, thans ge- gedrukt zijn. Deze vierde bundel der enquête commissie is aau Tilburg gewijd. Onderscheiden wollenstoffen-fabri- kanten, alsmede de chef vau de werkplaats der Exploitatie maat schappij zijn gehoord met en be nevens verschillende autoriteiten en werklieden. De verklaringen luiden gunstig. Over de verhouding tusschen pa troons en werklieden komt in het verboor van den hoofdagent van politie Van Lierop, die ruim 15 jaren in dienst is, het volgende voor. V. En als het fabrieksvolk is oud geworden en niet meer kan werken, vervalt het dan aan den arme of kijken de fabrikanten dan nog wel eens naar hen om? A. De verhouding omtrent dit punt is zeer gunstig, hoewel ik niet betwisten zal, dat ook hier wel uit zonderingen op den regel zullen zijn. Nooit worden de mensehen wegens ouderdom ontslagenmen laat ze zoo lang werken als ze maar eenig- zins naar de fabriek kunnen komen daarna worden zij in de regel wel ondersteund door de fabrikanten, die dit als hun plicht beschouwen. V. Eene bepaalde verplichting of eene verbintenis van de zijde der fabrikanten, om die menschen op hun ouden dag te verzorgen, wan neer zij niet meer werken kunnen, bestaat echter niet? hoop op en maakte voor zich zelf uit, dat het jongmensch eenvoudig een gewone krankzinnige was, die door een of ander toeval getuige werd van een vreeseüjken en bru talen moord en diefstal. Maar de procureur des Keizers was van gevoelen, dat men hier niet stond voor een alledaagschen diefstal, maar wellicht voor eene buitengewone onderneming, die door bijna te mislukken, de uitvoerders uit wanhoop tot moordenaars had gemaakt. Dit gevoelen werd ook gedeeld door Lebrun, een der ijve rigste en schranderste geheime po litieagenten van het Keizerrijk. Dat pak met die geheimzinnig bezorgd wordende lijfrente was hun een raadsel, hetwelk zij niet zoo spoe dig wilden opgeven. Doch men had goed vragen en polsen en vleien men kreeg van den gevangene niets te hooren en niets anders te zien dan zijn eeuwig wezenloos gelaat. Op een morgen vinden wij in het kabinet van den procureur des Keizers dezen en Lebrun in druk gesprek. Ik heb me suf gedacht, beste Lebrun, ik weet niet, hoe ik dien geheimsinnigen kerel tot spreken zal kunnen krijgen. Spreken zal hij nooit, zeide Lebrun. Maar dan zullen we nooit iets A. Neen V. Maar dat belet niet, dat de fabrikanten uit vrijen wil de men schen natuurlijk, wanneer zij zekeren tijd trouw en goed in hun dienst zijn geweest, ondersteunen? A. Ja, dat geschiedt ook wan neer er een ongeluk gebeurt. Wan neer een werkman bijvoorbeeld zijn arm verliest, krijgt bij een ander soort werken komt hij te sterven, dan krijgen zijne weduwe en kin deren werk aan huis, zoodat zij hun brood kunnen verdienen en niet ten laste van het armbestuur ko men. Dit gebeurt meermalen. V. Dus de verhouding tusschen fabrikanten en werkvolk vindt gij gunstig? A. Gunstig, mijnheer de Voor zitter. V. Maar dat is niet bij alle fa brikanten het geval? A. Er zijn ook uitzonderingen. V. En die uitzonderingen hebben wel eens aanleiding gegeven tot kwaad bloed? A. Dat juist niet. V. Er zijn toch wel eens oploop jes geweest? A. Ja, maar niet tengevolge daarvaner heeft eens, toen de loo- nen afgeslagen waren, eene kleine demonstratie plaats gehad. Doch uit kwaad bloed jegens de patroons hebben er nooit oploopjes plaats gehad. V. Wat was dan de aanleiding? A. Er is wel eens een liedje ge maakt op een meisje dat drie vrijers had en dat gaf dan aanleiding tot oploopjes van nieuwsgierigen. V. Dat had dus geen kwaad ka rakter, er was geen kwaad bloed tusschen patroons en werklieden? A. Neen, in mijn tijd is dat nooit voorgekomen. Uit de verklaringen van verschil lende fabrikanten blijkt, dat men veel bezwaar zou zien in de ver lenging van bet verbod van arbei den tot het 13e of 14e jaar, zeker als er geen leerplicht tot dien leef tijd wordt ingevoerd, en nog meer tegen de verkorting van den werk tijd, omdat men die joDge krachten naast den arbeid der oudere niet missen kan. Gisterenmiddag werd te 's-Hage weder brood uitgedeeld aan de werkloozen. Vrouwen en kinderen baalden aan het lokaal der socia listen de broodkaarten af en kregen aan de coöperatieve broodbakkerij «De Volharding», in bet andere einde der stad, de brooden. Alles ging ordelijk. Als een zeldzaamheid in dit jaar getijde kan dienen, dat er Zaterdag' bij iemand in de Prinsenstraat te Rotterdam een kapel in buis is ko men vliegen. Niettegenstaande de herhaalde lijke waarschuwingen tegen de kwa de praktijken van een paar koop lieden in manufacturen, waarvan er een als vreemdeling en de andere als tolk fungeert, heeft toch weder te weten komen! Spreken zal hij niet, da* is zijn stelsel. Let op wat ik u zeg: hij handelt volgens een aangeno men systeem. Zoodra hij zag, dat onze politie hem in zijn werk stoorde, begreep hij, dat er maar één red ding mogelijk was. Hij heeft na tuurlijk een gehuurd pak aan en uit eeu oud hemd, dat hij aan het lijf heeft, is het naamcijfer getornd. Het is een slimmert, die een mo gelijken aanval heeft voorzien en ons eer gek zal laten vragen, dan boe of ba te antwoorden en zoo doende hoopt te avond of morgen 6f te worden ontslagen óf, wat hem waarschijnlijker zal voorkomen, naar een krankzinnigengesticht te wor den gebracht, waaruit hij wel zal weten te ontsnappen. Hebt ge al werk gemaakt van het boekje, dat bij hem gevonden is? Ja, zei Lebrun, het is de kleinste uitgaaf der Revolutie, waar van we de herkomst maar niet te weten kunnen komen. Zulke kleine, vodderige exemplaren worden ge woonlijk op de kaaien gekocht. On derzoek nu maar. Daar koopen zulke onderscheiden koopers, dat om het spoor te vinden men den fijn- sten neus van het puikje der speur honden zoo behoeven. Zoo'n drommelsche vent; hij berooft me zelfs mijn nachtrust, zei eene vrouw te Dordrecht zich door de mooie praatjes en het oogen- schijnlijk aanlokkelijke hunner aan biedingen laten verschalken en die kooplieden een bedrag van f54 ter baud gesteld, waarvoor haar den volgenden dag de door haar bestel de goederen zonden worden gele verd. De kooplieden, die tot heden niets van zich hebben doen hooren, hadden de vrouw, tot onderpand voor dat bedrag, in het bezit ge steld van een stuk linnen, dat is gebleken van veel geringer waarde te zijn. De persoon van K. uit Aalten, die in de voorgaande week bij Zevenaar werd gearresteerd wegens het onbevoegd uitoefenen der ge- geeskunde, bad nog een ander zwak. Hij vroeg namelijk verschil lende vrouwen ten huwelijk, na tuurlijk zonder er iets van te meenen. Vooral weeuwtjes bij wie iets te halen was of in wier woning hij eenigen tijd kosteloos kon logeereD, waren van zijne gading. Bij het omhakken van een boom te Budel had Maandag een achtjarig meisje het ongeluk daaronder te geraken, juist op het oogenblik dat de boom viel. Hoewel het kind terstond werd te voorschijn gehaald was het binnen twee uren dood. De Weesinriehting te Neerbosch heeft dezer dagen van een wee- zenvriend f 10,000 ontvangen, voor aankoop van land. Dinsdagnamiddag kreeg te Voorst de landbouwer S. Ovenk, die bezig was met boomen te snoeien, een zwaren tak op zijn hoofd. Hij viel bewusteloos en is denzelfden avond aan de gevolgen overleden. Dezer Jagen had een werkman het ongeluk van een hardsteenen trap in de fabriek van de heeren Van den Bergh, te Tilburg, te vallen. De man was zwaar aan het hoofd gewond en het is niet meer gelukt hem tot het bewu-tzijn terug te roepen. Gisterenmorgen overleed hij tengevolge eener hersenschudding. De postduiven-vereeniging «l'Hi- rondelle» te Tilburg zal ter gele genheid van 's Konings verjaa-dag op 19 Febr. a. s. eene groote wed vlucht uit 's-Hage met 70 postdui ven houden. Als prijzen zullen gouden en zilveren medailles he nevens diploma's worden uitgereikt. Men schrijft van gisteren uit Roermond De lotingen voor de nationale mili tie zijn in vollen gang. Hedenmor gen kwam er onverwacht storing in deze plechtigheid, doordat een jongmensch uit het naburige Melick bewees, twee jaar te jong te zijn en verkeerdelijk te zijn ingeschreven. Waarschijnlijk zal eene nieuwe lo ting plaats hebben. de procureur. Met éen ding, denk ik hem te vangen, sprak Lebrun achteloos. Met wat? spreek mijn waarde. Waarmede Oonfeilbaar is het niet, doch we kunneu de proef nemen. Boven zijn kamertje No 12 is er nog een. De vloer van dat kamertje is het plafond van het zijne, daarin laten wij een gaatje boren, terwijl hij op de binnenplaats der gevan genis zijn ochtendwandeling doet, een gaatje groot genoeg voor mij om er doorheen te zien, maar zoo kleiD, dat hij het niet opmerkt. En dan? vroeg de procureur. Dan ga ik hem dag en nacht beloeren. Hij, in de gedachte, dat hem niemand ziet, zal loopen, zin gen, praten misschien. De eenzaam heid en de langdurigheid der ge vangenhouding zullen hem wat aan de hand doen om zich te verzetten. Ik zal al zijn manieren en gewoon ten bestudeeren. Een lichtstraaltje is voor een agent der veiligheids politie soms voldoende om hetgan- sclie licht te ontdekken. Ik hoop dat je vondst met succes bekroond wordt, sprak de procureur, anders zal men ze voor gekkenwerk verklaren. Zooals met alles inde wereld, wat niet meevalt. Maar goed, ik zal het er op wagen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2