HirilUl MEE i Zaterdag 12 Februari 1887. ABONNEMENTSPRIJS: VerieMjat Dagelijks uitgenomen Zen- en atpseene feestdagen. ADVERTENTI EN' AU1E1IEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Be Voor Haarlem per maand40 Cent». "8>anso door geheel het Rijk p. maand 55 V /zonderlij ke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franec te adreaaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Eoo/dagentepoor het Buitenland: Compagnie Ginérale de Jublieite Etrangèrt L. DAUBE Co., JOE. F. JONES, Sua., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartrt. van 15 regel* 25 Cent; iedere regel meer 6 ceuu Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hit Paviljoen. IngaBg aan de Dreefzgde 2e 6rtoon van diploma vr\jen toegang, donateurs mot gezelachap, leden met I edander Noderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben ?*n Nederland en meer bjjsonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum èer stad Haarlem op hst Jiaadhuis. Geopend van Isniagen kosteloos vaR 124 nor, de overige Christelijke feestdagen togen ïtfljrt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, onsdag ea Zaterdag van S4 uur. Orgel-bespeling in dt Groote Kerk. deur. Geopend dagelijks van 18 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ieden der Noderlandsche Maatschappij ter bevordering vaa Njjverheid hebbes If dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang l'rontzijde van et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. porsoou. Donateurs op vertoon van diploma vryon toogaug, donateara met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor*! No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoou. Doorloopende toegangskaarteu voor een geheel j**I 15 April tot 14 October alle werkdagen van l04 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of betaling van 25 cents per persoon. Kindcreu boneden de 8 jareu worden in het gsheol niet toegelaten; kindereu van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlykgeleid«.gÉ Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylars bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeai Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (dear Oadegroonmarkt) vr$. Iu het Engelsche Lagerhuis vroeg Tyler gisteren of de geruch ten omtrent Wolff's voorstellen aan de Porte juist zijn. Fergusson ant woordde dat de regeering z'ch houdt aan de vroeger door haar afgelegde verklaringen nrpens hare politiek in Egypte, inaar dat zij omtrent de plaats hebbende ouderhandelingen niets kan mededeeleu. De berichten in de dagbladen geven echter geene nauwkeurige voorstelling van bet beoogde doel. Hij verklaarde verder, dat Frankrijk thans bereid is, onder zekere voorwaarde!), toestemming te geven tot liet besluit van den Khe dive betreffende de opheffing van den heerendienst. Wanneer deze zaak binnen weinige dagen tot stand komt, dan is bet nog mogelijk het begin der heerendiensten te beletten. Bij het, Woensdag te Londen gehouden feestmaal der vereenigde Kamers van koophandel hield de onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken, Fergusson, eene rede voering. Hij verzekerde plechtig dat de bemoeiingen van de Britsche Regeering ernstig op het behoud van den vrede gericht waren. Niemand wenscht vuriger den vrede te be waren, dan de Regeeriug zelve. Er is wel is waar oorlogsgevaar voor handen, doch de soevereinen van Europa zijn zonder uitzondering be zield van den levendigen wensch om den vrede te handhaven, en al de ministers van Europa hadden verklaard, dien wensch te deelen. Sedert de verklaringen van Salis bury en Smith in het Parlement had het ministerie geene medeeling ontvangen dat oorlog waarschijnlijk was; doch veeleer uitingen van den Vier dagen was de «stomme» door Lebrun bespied, zonder dat deze iets bijzonders had opgemerkt. De ge vangene liep nu en dan op en neer, kon uren op zijn stoeltje zitten en in zijn boekje «de Fransche Revo lutie» lezen. Den vijfden dag, 's morgens ten 10 ure, echter boorde Lebrun iemand fluiten. Dadelijk richtte de gevan gene zich op en floot eveneens en keek naar het getraliede, maar open staande venster van zijn kamertje. Toen zag Lebrun, dat er van bui ten een balletje door het getraliede raampje werd geworpen en het op den vloer van bet kamertje neder- vallen: Dadelijk raapte de gevan gene het balletje op. Het bleek van wensch, om de bestaande oorzaken van oneenigheid te veronzijdigen. Huewel Woensdag ter Berlijner beurze weder verscheidene fondsen daalden, blijft toch in het algemeen de meening heerschen, dat de vrede niet gestoord zal worden. De National Zeitungdie aan de Duitsche ambassade te Parijs relaties heeft, meldt de volgende bijzonderheden omtrent eene tot dus ver slechts kortelijk vermelde ge beurtenis: «In den Vrijdag gehouden Fran- schen ministerraad moet de minister van buitenlandsche zaken zijn ambtgenoot voor oorlog categorisch gevraagd hebben, hoe hij er toe gekomen was den Franscben mili tairen attaché, die dezer dagen naar St. Petersburg vertrekken zal, een brief aan den Czaar te willen me degeven, van welk voornemen de minister in kennis gesteld was door dien officier zelven, die eene af- scheidsaudiëntie bij hem gehad bad. Generaal Boulauger, zichtbaar in verlegenheid gebracht door het be slist optreden van zijn ambtgenoot, moet ten slotte aan de zaak deze uitlegging hebben gegeven, dat hij slechts voornemens was den mili tairen attaché een brief aan den Russischen minister van oorlog mede te geven, hetgeen de minister Flou- rens echter evenzeer ongepast heette, zich in het algemeen stellig ver zettende tegen het buiten zijn weten voeren vau eenige correspondentie met officieele personen in het bui tenland. De minister van buiten landsche zaken moet met zijn on middellijk ontslag gedre'gd hebbeD, indien bij in dezen zin geene stellige belofte kreeg. Daar de overige minis ters zich aan de zijde van den beer FloureDS schaarden, bleef er voor deeg of zand te zijn. Hij baalde een ineengerold papiertje er uit, ont plooide het, las en ging toen in zijn «Fransche Revolutie» zoeken, ter wijl bij bet balletje langzaam op peuzelde. Lebrun kon zich bijna niet goed houden en wreet zich van plei- zier zacht in de handen. Wacht maar, olijkert! Dat spelletje kennen wij ook. Nu zal je ie rol weldra hebben uitgespeeld. Den volgenden dag werd de ge vangene van kamertje verwisseld en liet Lebrun zich op zijne beurt in bet kamertje 12 opsluiten. Het werd 10 uur, doch niemand kwam onder het getraliede venster tje fluiten. Ook later niet, dien ge- heelen dag niet. Ook niet den vol genden dag, ook niet die week. Doch Lebrun verloor geenszins zijn geduld. Zondags, 's morgens ten 10 ure, hoorde hij een zacht gefluit, hetwelk hij onmiddellijk beant- generaal BoulaDger niets anders over, dan zich zoo goed mogelijk door een omhaal van woorden uit de verlegenheid te redden.» Aan het slot van dit bericht uit Parijs word gezegd: Blijkbaar is het ministerie niet meer van zins zich de soevereine manieren van gene- raalBoulanger te laten welgevallen.» In de Politische Nachrichlen wordt, naar het schijnt vau officieele zijde, medegedeeld, dat de verplaat sing van troepeu in Duitschland een gevolg was hiervan, dat de 4e bataljons der Fransche infanterie- regimenten naar de grenzen en daar in de reeds vaak genoemde barak ken ondergebracht worden. De ka zernes in de Frausche sperforten zoo luidt deze mededeeling zijn zoo met troepen overvuld, dat er voor meer manschappen geene ruimte is, allerminst voor het groote aantal troepen, hetwelk in den laatsten tijd in het grens-rayon aan de Duitsche zijde bijeengebracht wordt. Bij de thans aan gene zijde der Frausche grenzen plaats hebbende troepenbewegingen wordt speciaal gewerkt aan een onderkomen der voor Toul en Verdun bestemde 4e bataljons en de naar Epinal gedi rigeerde cavalerie brigade. Verder heeft de voorbereiding eener be- spoedigi: g van het transport der in Algiers liggende 4e bataljons naar Frankrijk aanleiding gegeven tot de voorzorgsmaatregelen van Duitsch land. Bij een diner, hetwelk de stadhouder prins Hohealohe te Straatsburg het Landscomité had aangeboden, heeft hij gezegd «Ook zonder dat er oorlog op handen is, blijft het een ernstige tijd, zoolang de algemeeue stemming in Frankrijk niet zoodanig is, dat men zich on voorwaardelijk houdt aan den toe- woordde. Weldra lag nu een bal letje van deeg op den vloer. Hij opende het en haalde een pa piertje er uit en las 34. 8. 3. 9. 3. 8. 12. 4. 7. 300. 2. 1. 65. 19. 2. 83. 11. 8.69.10.1. Lebrun nam uit zijn jaszak een zelfde uitgaaf der Frausche Revo lutie, als die welke de gevangene in bezit had en zocht er pagina 34 op, regel 8, en het derde woord; hij las: Vrouw en zoo vervolgens de pagina's en regels en woorden zoekende kwam Lebrun tot dezen zin Vrouw is zwak. Kind gered. Houd moed. De scherpzinnige politieman nam zijn hoofd in de handen en sprak tot zich zelf: Hij is dus getrouwd, dat is stellig; en zijn vrouw is pas in het kinderbed geweest, 't kindje heeft men van den dood weer op en de laatste woorden stand, die door internationale trac- taten is gevestigd. Vrede te bevor deren, hiertoe heeft de bevolking van Elzas-Lotharingen thans de beste gelegenheid bij de verkiezingen. Zoolang de bondsregeeringen en het Duitsche volk niet doordrongen zijn van de overtuiging, dat Elzas- Lotharingen de werking van het Frankforter vredestractaat ten volle erkent, kan dit land niet hopen met andere Duitsche sfaten te worlen gelijkgesteld.» De Fransche Kamer heeft aan genomen een amendement, strekken de tot eene inkomstenbelasting. Dauphin beloofde weldra in te die nen een ontwerp voor die belasting. Reuter seint uit Constantinopel In de Engelsche voorstellen wordt, behalve de neutralisatie en autono mie van Egypte en de vrijheid van het kanaal van Suez, geëischt dat Engeland bevoegd zij Egypte we der te bezetten in geval daar on lusten uitbreken. Bovendien zou Eogeland gemachtigd moeten wor den, des noodig, zijne troepen door Egypte te transporteeren, niet slechts door het kanaal, maar over land. De officieren in het Egyptische leger zouden verder voor de meer derheid Engelschen moeten zijn. Men gelooft hier, dat Engeland onaannemelijke voorstellen gedaan heeft, alleen om de bezetting van Egypte te kunnen rekkeD. De Standard verneemt uit Constantinopel dat het contract voor de levering van een half mil- lioen geweren en duizend karabij nen van het Mauserstelsel nog niet onderteekend is. De grootvizier ducht daarvoor geen gelden beschikbaar te zullen hebben, vermits het con tract met Krupp en andere over- «Houd moed» kunnen niets anders willen zeggen dan: «Verlies uw moed niet, volhard in uw aangeno men stelsel. Men zal u trachten te redden en 't staat gunstig ook.» Die hem dit balletje toewierp zoo ging Lebrun voort zal de ander, de gevluchte, wezen. Het schijnen geen domkoppen te zijn. Zij hebben een aanval voorzien en zijn op alles voorbereid geweest. Ieder zal zoo'n exemplaar bij zich gestoken hebben om in cijferschrift te kunnen correspondeeren.Doch wat het vreemde is, de ander moet be kend zijn met het gebruik, dat de preventieve gevangenen tijdens hun instructie doorgaans in No 12 wor den gezet. Maar hoe weet de ander, dat de zaak van zijn kameraad in instructie is. Het is vreemd, zeer vreemd. Doch wij zullen den snaak afwachten en in den omtrek der gevangenis laten surveilleeren. Nog 8 dagen bleef Lebrun in het eenkomsten voor de leveriDg van krijgsmateriaal drie en een half of vier millioen pond zullen vergen. Het Journal des Uébats deelt een Weener telegram mede, waarin gezegd wordt,dat de toestand op Can- dia verward is. Het eiland verkeert in groote opgewondenheid. De En gelsche consul had een vijandige manifestatie georganiseerd ter ge legenheid van het in functie treden van den nieuwen goeverneur, die, dank zij Frankrijke invloed, ge kozen was. De consuls van Frank rijk, Rusland en Griekenland hebben haar echter verhinderd. De Congo-maatschappij zendt thans twee expedities uit. De ééne bestaat uit ingenieurs en topogra- phen en moet de beste richting voor den aanleg van den Congospoor- weg tusschen Matadi en Leopold- ville bepalen. Latere onderzoekingen hebben namelijk aangetoond, dat de aanleg veel gemakkelijker zal wor den, als die spoorweg eenige mijlen van de oevers van den Ctngo ver wijderd blijft. De andere expeditie bestaat uit landbouwkundigen, geo logen en handelsagenten, onder aan voering van den industrieel Delbom- mane. Zij is bestemd om den Congo en zijn zijrivieren stroomopwaa>ts van Stanley-Pool uit landbouwkun dig, commercieel en geologisch op zicht te onderzoeken. Een speciaal voor dit doel geconstrueerd stoom schip is voor deze expeditie bestemd. De Senaat der Vereen. Staten van N.-A. heeft 1 et reeds door het Huis van afgevaardigden aangeno men wetsontwerp goedgekeurd waarbij de invoer van opium door Chineezen in de Slaten der Unie verboden wordt. kamertje, doch er viel niets bijzon ders meer voor en geen balletje van deeg, met cijferschrift tot kern, werd meer door het raampje geworpen. Een maand nog liet men in den omtrek der gevangenis scherp toe zicht houden. Doch niemand ver toonde zich onder het getraliede venster. Men had blijkbaar niets meer aan den gevangene te zeggen of men had lont geroken. Men brenge den gevangene voor me, zei de procureur des Kei zers en zich tot Lebrun, die in zijn kabinet was, wendende, vervolgde hij«Aan u is 't woord aanstonds.» Met vasten tred kwam het bleeke «stomme» jongmensch het kabinet binnen, met vasten tred en met even onverschillig gelaat als altijd. Hoewel gij ons met uwe zon derlinge houding het vrij lastig maakt, begon Lebrun, willen wij u toch een dienst bewijzen, doch zeg-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1