IIINNKNUND. Haarlem, 11 Februari 1887. Donderdag jl. had in de boven zaal van het café Brinkmann eene vergadering plaats van vertegen woordigers van 13 verschillende cor- poratién te dezer stede, welke ver tegenwoordigers allen hunne inge nomenheid te kennen gaven met het houden van een optocht met fak kellicht, ter viering van 's Konings a. s. verjaardag. De volgende vereenigingen waren vertegenwoordigd: G. V. «Sparta», Schietv. «Vicit vim virtus», G. V. «Bate», G. en S. V. «Concordia», G. V. «Kracht door Volharding», Cricketclub «Excelsior», Typogr. V. «Nut en Gezellig Verkeer», Cricket club «Rood en Wit», Ilaarlemsche Vélocipèdeclub, Schietv. «Willem III», G. V. «Hollaodia», Tooneelv. «Melpomene en Thalia», G. V. «Con cordia». Na bespreking van de inrichting en samenstelling van den optocht werd tot regelingscommissie be noemd de HH. J. G. Martin Jr., S. de Jager, J. Nierop, Jac. Buijs en J. Blommendaal. Algemeen werd de wensch uit gesproken, dat meer vereenigingen zich mochten aansluiten, waarom op Maandag a. s., des avonds ten 8 ure, in bovengenoemd café eene tweede vergadering met hetzelfde doel zal plaats hebben, tevens om ook dan de toegejuichte teestplan- nen nader vast te stellen. Zij, die vóór dien tijd inlichtin gen wenschen te bekomen, vervoe gen zich bij den heer Jac. Buijs, Heerensingel 5. De eenstemmigheid dezer verga dering wekt de verwachting, dat de regelingscommissie met eendrach tige samenwerking van al de ver eenigingen een schoonen tocht zal organiseeren. De Gymnastiek- en Scherm- vereeniging «Sparta» alhier, heelt in haar jongste vergadering, welke door den eere-voorzitter, den heer F. Lieflinck, werd bijgewoond, eene commissie van drie leden benoemd tot het nazien van de rekeniDg en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. Mede werd door den se cretaris en den penningmeester een uitvoerig verslag uitgebracht, waar uit de gunstige, toes and der veree- niging bleek. Het bestuur, dat in zijn geheel moest aftreden, werd bij acclamatie herbenoemd. De képi, die eerstdaags door de inspecteurs van politie alhier zal worden gedragen, zal voorzien zijn van het stadswapen en met gouden banden. Die vau de inspecteurs 3e kl. met twee banden, die van den inspecteur 2e kl. met drie banden en die van den inspecteur le kl. met vier banden. De gemeente Gymnastiek-, Scherm- en Dansschool alhier, werd gen u vooraf, dat hetgeen gij gaat hooren voor u niet aangenaam is. De gevangene staarde vóór zich op den vloer. Uw vrouw is hedennacht over leden, sprak Lebrun langzaam. De «stomme» deed of hij het niet hoorde en bleef onverschillig op het tapijt staren. Doch uw kind wordt beter. Geen enkele trek op het gelaat van den man bewoog. Maar mensch, riep Lebrun uit, hebt ge dan alle menschelijkheid afgelegd, hoort ge dan niet, dat uwe jonge vrouw hedennacht eindelij x is bezweken. De blik van den gevangene bleef strak op het gebloemde tapijt gericht. Lebrun sprong driftig overeind en riep tot de gendarmen aan de deur: Breng den kerel weer in zijn celDie wezenlooze vent is de dui vel in persoon. De procureur lachte in zijn baard over de volkomen onbruikbaarheid van den strik, dien Lebrun den ge vangene had gespannen. Lebrun was woedend. De procu- renr was te veel politieman om zijn ijverige dienaars in 't gezicht uit te lachen, doch dat neemt niet weg, dat het als een zwaard door de ziel van den geheimen politie-agent sneed, telkens als op het balletje in deeg en het plaats gehad hebbend verhoor werd gezinspeeld. Lebrun had gedacht, dat de gevangene, als hij hooren zou, dat ziju vrouw over leden was, eindelijk zijne totnogtoe in het afgeloopen jaar bezocht door 922 leerlingen. De zoogenaamde bruidenbus op het Raadhuis alhier, heeft in het afgeloopen jaar opgebracht een som van f589,20 tegen f472,91 in 1885. Door mej. K. Kujon, weduwe van R. van Dokkum, alhier overle den, is, behalve aan het Ger. Bur gerweeshuis, ook nog aan de Nederi. Herv. gemeente te dezer stede een bedrag gelegateerd en wel van f 2000, vrij van successierecht. Z. M. heeft den kapt. ter zee W. L. A. Gericke, op verzoek, we gens langdurigen dienst, met ingang van 16 dezer, op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulai- ren rang van schout-bij-nacht, en van een jaarlijksch peuBioen van f 3572, benevens eene verhooging van dat pensioen van f 600 's jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezit tingen en koloniën en tusschen de keerkringen. - In het Haagsche Dagblad stelt de heer M. D. Graaf van Limburg Stirum in een ingezonden stuk voor, als huldeblijk, nog bij het leven van koning Willem III een stand beeld voor dien vorst op te richten en dat te plaatsen te 's-Hage tegen over het ruiterstandbeeld van den oudsten Willem van Oranje. Algemeen is in Iudië de indruk gunstig omtrent de hulp, welke de suikercultuur zal worden verleend. Men is overtuigd dat met de hoo- gere koffieprijzen en de gunstiger condities, waaronder onze suikerin dustrie werken zal, een betere tijd moet aanbreken en voor de sombere dagen van 1885 en 1886 eenige vergoediDg gegeven zal worden. In de maand Januari 1887 zijn geschut: Door de Noordzeesluizen te IJ- muiden: Naar zee: 3 fregatten of barken, 1 brik, 4 schoeners, 87 stoomschepen, 9 visschersvaartuigen en 2 andere vaartuigen, te zameu 106 schepen, inhoudende 248.188 M3. Uit zee8 fregatten en bar- keD, 2 brikken, 1 schoener, 1 kof schip, 81 stoomschepen, 1 tjalk, 106 visschersvaartuigen en 1 ander vaar tuig, te zamen 201 schepen, inhou dende 242.635 M3. Totaal 307 schepen, inhoudenüe 490.823 Ms. Door de Oranjesluizen te Schel- lingwoude: 4 raderstoombooten, 28 schroefstoombooten en 7 tjalken of pramen, te zamen 39 schepeD. De scheepvaart door de Oranje sluizen was wegens ijsbezetting ge stremd: voor stoombooten van 3 -11 van 1826 en van 2831 Januari en voor andere schepen van 331 Januari 1887. In de weesinrichting te Neer bosch zal 's Konings 70e verjaardag hoogst luisterrijk worden gevierd. Op dien voor de inrichting ook zoo merkwaardigen dag zal een aan- dankbare rol van stomme zou heb ben opgegeven. Lebrun had natuur lijk verzouueu dat de vrouw dood was eu eenvoudig het briefje, dat voor den gevangene bestemd eu door hem onderschept was, verergert. 1-Iij plaagde zich dag en nacht om toch maar iets te vinden om den man aan 't spreken te krijgen. Eindelijk gaf hij 't op, doch, ver nuftig als hij was, had hij een an der middel bedacht om toch te we ten te komen wie of de zonderlinge gevangene zijn kon. Hooren wij hoe zijn nieuw voor stel door den procureur ontvangen wordt - Maar beste Lebrun! Ik be grijp, dat uw aanhoudend zoeken naar middelen een plagen voor uw hersens is, waar ze blijkbaar niet tegen kunnen. Laat den «stomme» nog maar wat brommen, het zal hem toch wel gaan vervelen, en ga jij je wat verzetten. Ha Ha Ha Ha!.... Lach maar, waarde procureur, lach maar. Die 't laatste lacht.... Nu maar, hier kau niets van komen, Dat zou me spijten. 't Is al te gek. Ik vind het een uitstekend en een laatste, let wel een laatste middel Maar hel is toch te mal. Ge wilt den gevangene op een avond in een wagen zetten. Hem zeggen dat hij op nieuw in verhoor zal komen, en hem met nog een ande ren gevangene naar het paleis laten rijden. Deu wagen bij een of ande ren politiepost stil laten houden. vang worden gemaakt met den bouw van nog een weeshuis voor tweehonderd kinderen. De eerste steen, die gelegd zal worden, zal het volgende opschrift dragen: Ge legd op den lósten verjaardag van Z, M. Koning Willem III. Vreest God eert den Koning. I Petr. 2 17. De Weezenvriend. Neerbosch 19 Febr. 1887.» Door het leggen van dezen steen hoopt men dezen feestdag in her innering bij de weezen te doen voortleven. Bovendien zal in eene groote looden bus een document worden geborgen met de namen der weezenvrienden, die tijdig hiertoe den wensch kenbaar maken. Ook voor de 830 weezen zal die dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Op de scholen der inrichting wordt eeu goed deel van het onderwijs gewijd aan de vaderlandsche ge schiedenis, zoodat de jongen en meis jes weten wat men aan het oude en beroemde stamhuis vau Oranje heeft te dankeu. Wie deze scholen bezoekt kan daar hooren hoe de kinderen de vaderlandsche liederen ziDgen. Reeds zijn alle weesmeisjes druk bezig met het vervaardigen van Oranje-vaandels, sjerpen en strikken. Door het bestuur der weesin richting is een belangrijk besluit genomen. Met eenparige stemmen is besloten, om niet alleen voortaan op eene te Putten op de Veluwe bestaande weesinrichting toezicht te gaan houden, maar ook om deze stichting aau de reeds bestaaude in richting te verbinden. Ofschoon de inrichting zal worden vergroot, zal hoogst waarschijnlijk met de aan houdende uitbreiding, zooals die in de laatste jaren heeft plaats gehad, niet meer kunnen worden voortge gaan; bovendien is men tot besluit gekomen, om ook op andere plaat sen van ons land dergelijke inrich tingen te vestigen, waaraan steeds dringend behoefte bestaat. De Amsterdamsche afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabrikes- en handwerksuijverheid hield gisterenavond hare gewone vergadering in het gebouw der Maatschappij voor den werkenden stand. Door den vice-voorzitter, den heer Landré, werd allereerst aan de orde gesteld het rapport der commissie, bestaande uit de hh. Kerdijk, Ser- rurier en Dijkmans, tot het instel len van een onderzoek naar zooda nige takken van nijverheid, welke thans hoofdzakelijk in het buiten land worden beoefend, maar wel licht evenzeer in Nederland met goed gevolg kunnen worden ge vestigd. Die commissie achtte eene volledige beantwoording der gestel de vraag buiten haar bereik. Meende een deel dat het gedeeltelijk kon geschieden door de proefnemingen van het particulier initiatief te be- Den anderen gevaDgene er uit laten en de deuren van den gevangen wagen laten aanstaan. Hij zal ont vluchten zegt ge en gij en Victor en Pierre, die hem kennen, zullen hem nagaan en zien waar hij blijft. Hij zal naar zijn familie, naar zijn vrouw terugkeereo. Eu zijn naam zal u bekend wezen.... Och, kom! 'tis mooi, allerprachtigst.... maar meu moet een kind ziju om aan het welslagen te gelooven Lach me maar uit, waarde procureur! We zullen zien! Geef mij de toestemming er voor en bin nen één dag lever ik u den naam en het adres van het personaadje. Dus je bent zeker van 't wel slagen Volkomen zeker. Meent ge 'tin ernst? Met al den ernst, die in mij is, zei Lebrun met nadruk. Hoor, voegde hij er aan toe, Victor, Pierre en ik vermommen ons en stellen ons op aan den 4den politiepost. De eene als een bedelaar, de ander als een krantenventer, de derde als een straatveger. Als hij de deur open vindt en het terrein vrij, zal hij, gebruik makende van de avond schemering, het hazenpad kiezen en waar kan hij beter naar toe gaan dan waar hij bekend is. Ik vlei me niet, dat hij het zal doen linea rectalachte Lebrun, hij zal wel degelijk omwegen gebruiken, maar wij zijn ook niet van vandaag of gister. Nu, als ge 't absoluut wilt, sprak de procureur, probeer het. vorderen, een ander wees op in richtingen, die in het buitenland bestaan, waar in een grooter gebouw werplaatsen van verschillende afme tingen verhuurd worden, voorzien van doorloopende werkossen met riemschijven. Bestond hier zulk eene inrichting, dan verviel een groot deel der bezwaren, die proefnemin gen tot vervaardiging van nieuwe artikelen opleveren. De vraag of het mogelijk was zulk eene inrich ting hier tot stand te breDgen, was door eene sub-commissie bevestigend beantwoord, die een plan ontworpen, alsmede de financieel.; raming ge reed gemaakt had. In het plan wordt een gebouw voorgesteld van 1856 vierk. M. oppervlak, met di recteur- en conciërgewoningen; de verhuurbare oppervlakten zijn op den beganen grond 641 vierk. M., 1ste verdieping 643, 2de verdieping 643, zolder 590 vierk. M. geraamd. De kosten van aanleg met inbe grip van den grond en voorloopig voorzien van een stoomketel met 75 vierk. meter verwarmend opper vlak, stoommachine van 25 pk. en drijfwerk op den beganen grond en eerste verdieping zijn op f158,000 geraamd. Een kapitaal van min stens f 200,000 zou noodig zijn. De voorzitter zegt namens het bestuur, dat dit door het rapport wel ietwat teleurgesteld is, eu dat de vraag niet naar wensch is be oordeeld. De heer Kerdijk meent dat eene toelichting van het rapport niet noodig is, en dat de commissie ge rust kan wachten op de aanmer kingen, die het bestuur in deze ver gadering op het rapport zal maken. Ook meent hij dat als eene fout door de commissie is begaan, die dan moet gezocht worden in de wijze waarop de vraag in de bijeenkom sten der sub-commissie ter sprake is gebracht. De heer Ketjen gelooft ook dat er maar weinig verband is tusschen het antwoord en de gestelde vraag. Hij is van meening dat eene in richting als hier wordt beschreven voor Amsterdam zeer wenschelijk is. Is die inrichting er, dan acht hij het wel mogelijk dat men tot nieuwe industrieën zal geraken. De opr.chting vindt hij wel op den weg dezer Vereeniging gelegen. Het denkbeeld der commissie kau hij wel ondersteunen, en hij hoopt dan ook dat het tot uitvoering kome. De heer Dijkman wijst op de inrichting die te Rotterdam bestaat, doch deze inrichting werkt met te klein bedrijf-kapitaalongeveer f 50,000; desniettegenstaande keerde zij over 1885 uit 51/» pet. dividend. De voorzitter deelt de meenicg, dat eene inrichting met een kapi taaltje voor f50,000 voor Amster dam geen succes zal opleveren. Deze meening is ook de heer Kerdijk toegedaan. Toch behoeft in deze Dat hij dan voor goed ontsnappe misschien, in Godsnaam 1 Zóó is met dien kerel toch niets aan te vangen. De «stomme» scheen hoogst ver wonderd, toen op een avond in Juli, terwijl men hem van de gevange nis naar het paleis van justitie zou rijden om een nieuw verhoor te ondergaan, de gendarmen, den wa gen vóór een politiepost stil lieten houden om een anderen gevangene er uit te laten, welken zij in het bureau binnen brachten en verga ten de deur van den wagen dicht te giendelen. Hij bleef eenige oogen- blikken versuft zitten kijken, doch daar de gendarmen niet onmiddel lijk terugkeerden waagde hij het de dear wijder te openen en het hoofd huiten het portier te steken. Een paar voorbijgangers, die haast schenen te hebbeD, liepen den wa gen argeloos voorbij en aan de brug, die over de Seine ligt, stond een oude, gebrekkige bedelaar met een blauwen bril op en op zijn stokje leunende in het water te kij ken. De zon was pas ondergegaan en de schemering liet de enkele rijtuigen en voetgangers, die zich over de brug bewogen, in de verte tot jéén donkere massa samensmel tend. Het terrein met een bliksemsnel len blik overzien hebbjnde, was het besluit van den gevangene da delijk genomen. Met éen wip was hij den wagen uit, schoot langs den bedelaar en rende zonder om te zien de brug op. vergadering voor zulk een plan geene beslissing te worden geno men, maar zou hij de vraag van aanleg op groote of kleine schaal nog eerst door eene speciale com missie onderzocht willen zien. De heer Hijman zegt dat de sub commissie hij haar onderzoek dik wijls met een kluitje in het riet wordt gestuurd uit vrees voor con currentie, en zijne meening is dat, als er zulk eene inrichting kwam, die zeker door de kleine industrie zal gebruikt worden. Bij een onder zoek aan de Rotterdamsche inrich ting zou dit laatste zijn uit te vor- schen, meende de heer Elias. De heer Hijmaus zegt dat die inrichting in de twee laatste jaren rentegevend was, en daaruit, meent hij, kan tot het bereiken van het doel geconcludeerd wordeu. De heer Jonker deelt mede dat vóór den brand der «Dommekracht» 5 jaren geleden, aldaar onderschei dene kleinere industrieën werden gedreven, en van den directeur wa ren alle inlichtingen te verkrijgen. De vraag of er nieuwe industrieën zijn verkregen bleef onbeantwoord. De heer Kerdijk wijst op het rapport, waarin van de wensche- lijkheid om de proefnemingen voor verschillende industrieën te bevor deren gesproken wordt. Het resultaat was dat aan eene commissie, door het bestuur te be noemen in overleg met de sub commissie, een onderzoek naar de mogelijkheid van zulk eene inrich ting zal worden opgedragen. Hierna werden enkele artikelen van het huishoudelijk reglement gewijzigd. Ten slotte werden eenige punten van beschrijving voor de algemeene vergadering besproken, en besloten het hoofdbestuur te adviseeren zich tot de regeering ts wenden met het verzoek, dat bij rijksaanbestedingen de buitenlauder met den binnen lander worde gelijkgesteld wat be treft de kosten van toezicht, van zegel, registratie enz. De kunstmatige ijsbaan van de Amsterdamsche Sportclub werd gis teren weder bereden. De zich noemende Comte Theo- phile Hedwin de Thoury tegen wieos praktijken in Den Haag gewaar schuwd werd, heeft zich Woensdag 2 dezer, eveneens onder deu naam van Comte de Thoury, ook aauge- meld aan de Koninkl. Milit. Aca demie te Breda, ten einde toegela ten te worden tot de cadets L. C. J. Ph. en H. J. E. de Bourbon. Slechts aan één dier cadets kon daartoe gelegenheid worden gege ven, wien hij aansprak met den titel van allesse royaleen hem, on der allerlei voorwendsels, waaronder ook dit, dat hij diens vader hulde wilde gaan brengen, f 5 ter leen vroeg. Door tusschenkomst van offi cieren en inmiddels ingewonnen in lichtingen, is nochthans deze scha mel gekleede «comte», die zich als eeu echt legitimist voordeed, niet in zijn leeniugsplau geslaagd, de wijl men al spoedig tot de over tuiging kwam, dat men met een bedrieger te doen had. Alhoewel de gevaDgeLe slechts als een wind langs hem was ge streken, scheen de bedelaar uit een droom te ontwaken en de schijnbaar oude beeuen vleugelen gekregen te hebben. Nog twee personen spoed den zich in aller haast de brug over: een krantenventer en een straatveger. De bedelaar blijft den gevluchte het dichtst op de hieleu, doch zoo ver van hem af, dat deze niet mer ken kan, dat hij gevoigd wordt. De «stomme» heeft het rennen vervan gen door een fikscheu snellen pas. Eene menigte straten gaat het zoo door. Verscheidene pleinen worden overgestoken. Eiudelijk komt de ge vluchte op den boulevard. Daar houdt hij stil, kijkt links en rechts en gaat bedaard naar een rijtuig station en neemt een vigelant, waar van de koetsier, uit zijn dutje wak ker gemaakt, de slechte kleeding van zijn rijklant niet schiiut op te merken. Doch ook de bedelaar heeft een rijtuig genomen en is zelfs op den bok er van geklommen, na aan den koetsier een kaart te hebbea ge toond: de kaart der agenten der veiligheidspolitie, die alle Parijsche koetsiers kennen. (Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2