Raafl der Geineente Haarlei Een dienaar van de poiitie te Scheveningen, dienstdoende aan het ICurhaus aldaar, is in de uitoefe ning van zijne betrekking geschorst, wegens het zich in functie bevinden in kennelijken staat van dronken schap, ten gevolge waarvan hij zich ten slotte zelf opborg in de bewaar plaats voor dronkaards om zijn roes uit te slapen. Twee lotelingen, die de loting te 's-Hage een geschikte gelegenheid vonden om onder hun kameraden socialistische strooibiljetten te ver spreiden en daarbij de orde ver stoorden, werden door de militaire wacht gearresteerd en aan de politie overgeleverd. Heden is het 40 jaar geleden dat de heer Schuitenmaker, stationschef te Nieuwersluis, als ambtenaar bij den Ned. Rijnsp. werd aangesteld. Sinds October 1853 is hij te Nieu wersluis, als chef werkzaam. Uit Oosterbeek meldt men: Reeds de vorige week liep hier een vreemd gerucht omtrent eene ruwe behandeling door zekeren Op den W, zijne hoogst zwangere vrouw aangedaan. De vrouw is. evenals het kind, kort na de beval ling overleden. De justitie uit Arn hem heeft reeds een onderzoek in loco ingesteld. De persoon, die vroe ger reeds gevangenisstraf onderging, wegens mishandeling van zijne vrouw, bevindt zich nog op vrije voeten. Een landbouwer te Oosterhout had Woensdag het ongeluk bij het afrijden van hooi te struikelen en onder de kar te geraken. Het rad ging over het middenlijf, en hij werd inwendig zoo zwaar gewond, dat hij denzelfden dag aan de ge volgen daarvan overleed. In de gemeente Beilen is eene bruiloft gehouden, waarbij niet min der dan zestig liter brandewijn en jenever, benevens 28 pond rozijnen in brandewijn zijn genuttigd. Te Amerongen heeft een 22-jarig jongeling, die laat in den avond beschonken thuis kwam, toen zijn vader hem daarover onderhield,dezen aangevallen en hem met een mes een diepe wond in het been toege bracht. Te Emlicheim is een meisje van 13 jaar onder het spelen gestruikeld over den wortel vau een boom. Haar val had een zoo hevig bloedverlies tengevolge, dat zij binnen twee uur was overleden. Een merkwaardig staaltje van moederlijke teederheid viel onlangs te West-Graftdijk voor. Eene vrouw had een zoontje van ongeveer 2 jaar, dat zich vergrepen had aan de wetten der zindelijkheid, door op een ongepast oogenblik te vol doen aan een noodzakelijke behoefte. De moeder zou den jongen die «kunsten» wel eens afleeren en nam hem daartoe mede naar de sloot achter het huis. Bij ieder kleeding- stuk dat werd uitgetrokken, ontving het knaapje eene gevoelige verma ning en ten slotte werd de reiniging heel handig en degelijk volbracht met behulp van slootwater en een heiboender! En dat in 't hartje van den winter. Dat het kind niet doodziek is ge worden, pleit stellig minder voor de deugelijkheid van den maatregel dan voor zijn sterk gestel. (Z. C.) Te Bergen-op-Zoom zijn in een tijdsverloop van 14 dagen niet min der dau 17 processen-verbaal opge maakt wegens zoutsmokkeleu. Uit Ootmarsum wordt gemeldt: Dat de handel in gauzekuikens dit jaar willig schijnt te zijn, blijkt hieruit, dat dezer dagen reeds ver scheidene zijn opgekocht voor f180 f 2.10 per stuk, en wel kuikens, die nog uitgebroeid moeten worden. Men schrijft uit Leeuwarden aan de Asser Ct.\ Door den rechter-commissaris in strafzaken te Leeuwarden wordt eene instructie gevoerd tegen J. v. d. L., te Grouw, wiens moleu onlangs onder verdachte omstaudigheden is afgebraudmede zijn er 11 getui gen gehoord. Die molen heeft al vrij wat drukte veroorzaakt. Midden in het dorp staande, is hij bij sterken wind en storm gevaarlijk voor de omwonen den, en velen zouden hem gaarne zien verdwijnen. Verscheiden jaren geleden toen een vroeger eige naar, de heer Römer, in het be lang zijner dorpsgenooten, dien mo len op zeer billijke voorwaarden aan de gemeente wilde overdragen heeft de raad uit verregaande zuinigheid den vogel over het net laten vliegen, en nu sukkelt men er mee. Voor een paar jaren brandde de molen af, en v. d. L. bouwde hem weer op. Hij dekte hem met riet, wat in strijd was met de ver ordening ter blussching en ter voor koming van brand; een civiel pro ces volgde, toen het gemeentebe stuur het riet er liet afnemen, en werd door v. d. L. verloren. Bo vendien werd hij door den kanton rechter veroordeeld wegens het dek ken van den molen met riet, en is er nog een administratief proces bij den Raad van State aanbangig; ver liest v. d. L. dit, dan moet de molen afgebroken worden zonder dat hij schadevergoeding ontvangt. Han gende dit proces brandt de molen, in herbouw vror f 11,000 verzekerd, andermaal af zonder bekende oor zaak, en de ingezetenen hebben nu f 1000 a f 1200 aangeboden aan hem, die den dader kan aanwijzen. (Ook het boycotten, waarvan in een vorig nummer in een bericht uit Grouw werd melding gemaakt, staat met deze gescüiedenis in verband.) In de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden waren 1 Jan. 1886 aanwezig 342 gevaDgenen. Er kwa men in 1886 39 gevangenen bij. Daarentegen vertrokken 43 en stier ven 8, zoodat de bevolking op het einde des jaars uit 330 gevangenen bestond. GEMENGD NIEUWS. De beroemde hoogleeraar E. Laurent te Gent is stervende. Een curieus geval hal ver leden Zaterdag voor het hof van Rouaan plaats. Drie door de recht bank te Ilhvre veroordeelde perso nen kwamen in hooger beroep. Bij zijn verhoor verklaarde de eerste dit gedaan te hebhen «om te zien, of de rechters te Rouaan even zulke ellendelingen waren als die te Hüvre.» Onmiddellijk werd hij wegens deze beleediging tot één jaar jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De tweede gaf hetzelfde antwoord en kreeg twee jaar. De derde, die op zijne beurt nogmaals dezelfde woorden sprak, kreeg drie jaar. Te Parijs zal den eersten Mei a. s. eene tentoonstelling worden geopend, uitsluitend betrekking heb bende op de opvoeding, verzorging en verpleging van het kind bene den de 12 jaar. Zij zal een tech nisch, wetenschappelijk, maar vooral een practisch karakter dragen. De tentoonstelling zal minstens eene maand duren. Te Melbourne heeft de En- gelsche champion Hutchens tegen den Australischen hardlooper Clarke geloopen. De eerste maal kwamen zij juist te gelijk aan. Zij hadden den afstand van 93 meters in 98/4 seconde afgelegd. De tweede maal was Clarke een meter voor in tien seconden. Omtrent het gebeurde te Lei- tomischl waarvan wij onder «ge mengd nieuws» in ons vorig num mer melding maakten, wordt thans uitvoeriger bericht: Ten gevolge van de geheimzin nige verdwijning eener rijke dame, nadat zij eenige maanden geleden in een hotel te Leitomischl, in de nabijheid van Brünu, de hoofdstad van Moravië, verblijf'gehouden had, heeft een onderzoek der politie aan het licht gebracht, dat in hetzelfde hotel, sedert omstreeks 25 jaren, minstens 11 personen spoorloos ver dwenen zijn. Ten gevolge van ont hullingen der dienstboden zijn de hotelhouder, zijne vrouw en ziju zoon in hechtenis genomen. In de nabijheid zijn in een weilaud men- schelijke geraamten opgegraven. Diefstal schijnt uitsluitend de drijf veer der misdaden geweest te zijn. Men spreekt er wel eens van dat de Europeesche Voreten zoo zelden de Kamers openen, doch zoo zelden als de Keizer van China zulks doet, ziet men in Europa niet. De Keizer Kuang Su, die siuds 1875 regeert, heeft thans voor het eerst de zit tingen van den Grooten Raad ge opend. Reuter seint uit San Francisco Gedurende een concert in het ope ragebouw alhier beproefde een krank zinnige een aanslag op Adelina Patti, door eene bom naar baar te werpen. Gelukkig werd de diva niet ge kwetst; de bom sprong te vroeg en alleen de krankzinnige werd getrof fen. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Januari. Van den civielen en militairen goeverneur van Atjeh en onderhoo- righeden is een telegraphisch bericht ontvangen, den 6en dezer verzon den, houdende mededeeling dat een vijandelijke bende, ongeveer honderd mau sterk, in den nacht van 3 op 4 dezer naar Poeloe-Bras is overge stoken en den Willemstoren heeft aangevallen; twee soldaten waren daarbij gesneuveld en twee gewond, terwijl twee geweren verloren wa ren geraakt. Twee honderd vijftig man zijn daarop gezonden om de b nde op te sporen, en in overleg met den sta- tion.'commandant is bepaald dat de Zuidelijke passages bewaakt en alle prauwen weggevoerd zullen worden, waartoe ziju aangewezen Zr. Ms. oorlogsschepen Merapi, Sambas en Palembang. Aan het verslag der voor naamste gebeurtenissen in het goe- vernement Atjeh en onderboorighe- deü, loopende van den 14ent/mden 27en December a. p., wordt het vol gende ontleend: Groot-Atjeh. Gedurende den ver- slagtijd werden het blokhuis te Sa- bang van uit Kota-Pagani en de versterking ICota-Pobama van uit den oosteiijken lagunerand nage noeg dagelijks, nu eens zwak, dan weder vrij hevig beschoten. Op laatstgenoemde versterking werden den 21n en 22n Dec. ook enkele lillaschoten gelost. De versterkingen ICetapan-Doea, Lampeneroef, Beang en Tjot-Iri be nevens het blokhuis Lamara werden enkele malen eveneens beschoten. Verliezen werden daarbij door ons niet geleden. Den 19n, 20o, 21n en 22n Dec. hadden vijandelijke Atjehersdie zich gewoonlijk aan den rand der kampongs Aroen en Tingkem en achter de heuvels Tjot-Goe nestel den, het op de vivres-transporten tusschen Ketapan-Doea, Lampene- roeten Lamreug gemunt. Deze trans porten werden bij afwisseling be schoten. Bij eene beschieting van het transport tusschen Lampeneroet en LamreLg in den morgen van den 21n Dec. werd door 's vijands vuur de 2e luit. der infanterie J. H. A. P. Overman niet ernstig aan den rechterschouder gewond. In den nacht van den 20n op den 21n Dec. werd de dakbedekking der steenen bakloods nabij Kota Alam wederom in brand gestoken. Van de Westkust en van T. Oe- mar's drijven aldaar werd weinig meer vernomeD. Sedert den 13u December werd het werk aan de wegen en tram banen, die tengevolge der laatste overstrooming zwaar beschadigd wa ren voor zoover de beschikbare werkkrachten zulks toelieten, met kracht voortgezet. Onderhoorigheden. Segli werd nog nu en dan beschoten. In den politieken toestand kwam weinig of geene verandering; elders dan te Segli werd de rust niet verstoord. Van T. Imam Moeda vanTenom en van de hoofden van Wailah, Boeboeu en ICroeug Sabil werd be richt ontvangen dat T. Oemarplan had Tenom, Wailah, Boeboen en Melaboeh aan te vallen. De hoofden dier staatjes sloten een verbond om T. Oemar's aanval af te slaan en verzamelden hunne weerbare mannen bij Ivroeng Sabè (Goenoeng Tadak), De weersgesteldheid was gunstig, regen en droogte wisselden elkander af. Nu en dau was de waterstand in de Atjeh-rivier nog vrij hoog. De gezondheidstoestand was ongun stig, het ziektecijfer iets lager en bet sterftecijfer laag. CIE1EL DEPARTEMENT. Verleent: Een tvreej. verluf naar Europa wegens ziekte, aan deu atnltt.i naar op wacht geld jhr. P. D. J. de Buvtj de Mauregnautt en aan den onderw 3 kl. bij het openbaar onderwijs C. Stolp; buiten bezwaar van den lande, a-n de onderwijterea 2e kt. A E Stolp geb. Hoekstra TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAL. Zitting van 10 Februari. De Minister vau Waterstaat be streed ernstig de conclusie van de meerderheid in zake de Linge-uit- watering. Het voorstel om de wen- echelijkheid van wettelijke regeling uit te spreken werd daarop met 36 tegen 20 stemmen en de motie van afkeuring dat de regeering het be sluit van de Provinciale Staten vau Zuid-Holland niet goed had geacht met 35 tegen 19 stemmen verwor pen. Heden voortzetting. VERGADERING VAN DEN VAN Woensdag 9 Februari 1887. Na vaststelling der agenda waren o. a. ingekomen Van de N. Z. H. Stoomtram-Maat schappij een verzoek om wijziging iu het doorrijden van de treinen op Zon- en feestdagen. Gesteld in handen vau B. en W. Brief van den heer Buekers met dankbetuiging. Brief van de Kamer van Koop handel met bezwaren tegen den schoolbouw aan het Spaarne. Rekest van de vereeniging «Schut tevaer», betreffende uitdieping van het Spaarne enz. Gesteld in han den van B. en W. Brief van Van Esch, om bij ge legenheid van 's Konings verjaardag onderstand te mogen ontvangen. Wegens ongezegelde indiening ter secretarie gedeponeerd. Besluit van Ged. Staten met goed keuring tot het verhuren van een lokaal aan de vereen. «Concordia», Een besluit van Ged. Staten met goedkeuring tot verhuring van grond aan Broese van Groenou. Verslag van het Barbara-Gasthuis. MededeeliDg: dat de inspecteurs van politie voortaan eene kepi zul len dragen; dat bezwaarschriften tegen de pi. dir. belasting in han den der commissie zijn gestelddat aan Lasschuit grond is verkocht; dat van Kruiningf n c. s. hebben ver zocht, een slop bij de Palmstraat te bestraten; dat het verslag van de commissie voor de bebouwing van de gronden aan den Zijl weg is in gekomen en een voorstel tot publie- ken verkoop van de afbraak van de school in de Jansstraat, en dat is ingekomen een verzoek van Wol- bers, om een huis te bouwen naast de Meisjesschool in de Wilhelmina- straat. Dit werd gesteld in han den der comm. van financiën. Eene missive van Ged. Staten met goedkeuring van de besluiten tot verhuring van gronden aan de Leid- sche vaart werd voor kennisgeving aangenomen. Id. id. tot wijziging van de mark ten voor kennisgeving aangenomen. Een aanbod van jonkvr. A. C. Rutgers van Rozenburg, in verband met eene overeenkomst met-den heer Zuithoff, leidde tot een voorstel van B. en W., om de aangeboden gron den te aanvaarden voor straten aan den Heerensingel. De heer de Kanter gaf in over weging, de laatste gedeelten van het ontwerp-besluit anders te redi- geeren. Deze wijziging werd goedge keurd en het voorstel aangenomen. Behalve hetgeen wij reeds in ons vorig nummer mededeelden, nam de Raad nog de volgende besluiten Op een rekest van Caalen, Bre mer en Co., om vermindering van huur voor walgrond en water werd afwijzend beschikt. De rekening derKamer van Koop handel werd goedgekeurd. Een voorstel tot betaling der kos ten voor waterverversching werd aangenomen. Het subsidie voor den cursus voor hoofdonderwijzers werd onveranderd gelaten, overeenkomstig een rapport van B. en W. Het verslag der Gymnastiek- Scherm- eu Dansschool en het ver slag van den gasopzichter werden voor kennisgeving aangenomen. Het eerste zal worden opgenomen u het gemeenteverslag. Eene nota en een rapport over de strafverordeningen werden uitgesteld tot Woensdag a.s.,'smorg. 10 uur. LETTEREN EN KUNST. Door het Hollandsche gezelschap van den heer Van Lier werden ten vorigenjare voorstellingen gegeven te Aken, die zeer goed moeten heb ben voldaan. Het voornemen be staat, om nog in den loop van dit seizoen eveneens Hollandsche voor stellingen te geven, o. a. te Bre men. Trouwens, in het laatst der 16e, in de 17e, ja nog in de 18e eeuw gaven de Niederldndische ScJiauspielerreeds met goeden uit slag in Duitschiaud, met name in de steden langs de Noord- en Oost zeekust, van Bremen tot Konings berg, voorstellingen, en de invloed vau hun optreden is merkbaar zelfs in de Duitsche dramatische littera tuur uit dien tijd. De heer Van Lier zet dus in deze eene traditie voort, die ook uit litterair-historisch oog punt wairdeering verdient. Bij de eerste voorstelling van Verdfs Otello in «la Scala» te Milaan werd een recette gemaakt van 75,000 fr. Het gemeentebestuur heeft den vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers 's anderen daags een lunch aangeboden en hen gedankt voor hun komst naar Milaan om Verdi hulde te bewijzen, en aan den maestro het eereburgerschap van Milaan aangeboden. Dgbldvan Z.-H Het telegrafisch verslag van Vitu aan de Figaro over de «pre mière» van Otello te Milaan (meer dan 3000 woorden) werd onmiddel lijk overgeseind aan de Nem-York Herald. In iys uur was het op de drukkerij van dat blad en het ver slag verscheen Zondagmorgen tege lijk in beide couranten. Het Huisgezin deelt mede dat aan den beeldhouwer F. L. Stracké, te Haarlem, de uitvoering is opge dragen van een buitengewoon kunst werk voor de Vaticaansche Tentoon stelling, namelijk eene meer dan levensgroote groep der Pietk, in carrarisch marmer gebeiteld. FAMILIEBERICHTEN UIT DE VOORNAAMSTE DAGBLADEN. bevallen 8 Febr. T. A. Charbon-Kouwenbcrg z. Dentichem. - D van Geadt-Tom z. Deli. - 10. G. M. J. van Altena-De Zwaan z. Am sterd. - M. Scholz-Holtzheuser z. 'a-Hage. - A. S. Tydeman-Verschoor d Delft. gehuwd: 10 Eebr. H. Schouten, weir, van S. J. E. v. d. Sluijs en J. Stol, wed. van H. Visser, Amsterdam. - D. J. B. Rutgers en W. A. Kaüerfeld, Amsterd - B. G C Santen en L. P. M. Wanders, Arnhem. J. J Hen driks en C A. J. Oosterbaan, Amsterd. - H. N. baron Schimnjelpenniuck vau der Oye en jkvr. C E AL gravinne du Monceau, 'a Hage. - A. G. L. F Trossarello en A. C. A. Bos, 's Hage. Ic. Bikkers, wedr van H. Eckhart en A. O. J Noman, Rotterd - I. N. Laufer en P W. de Haan, Rotterd. - J. Willebeek le Mair Jrwedr. van H. Suermondt en Oh. van IJsselstein, Rotterd. overleden: 1 Febr. J. H. Koelman 67 j. Rome. 7. M. H Bruis 78 j. Amsterdam. C. F. M. Kü9ter 21 j. d. Amsterd. - 8. Wed. M. Boe- zert-De Lange 67 j. Rotterd. - Wed M. van der Grient-Van der Wel 86 j. Charlois. - J. Valkenburg 77 j. Amsterd. - 9. J. G. Birlagen Bussemaker 14 j. z. Deventer - A. Bregmau 35 j Delft - J. Fase 70 j. Oude Tonge. - 10. J. Schermer Lelyvelt 23 j. z. Rotterd. AM8TERDAM, 11 Febr. Dsprijisn der A»rdapp9len waren als volgt. Friesche Dokkumer Jammen f2.80 a 3.10, dito Franeker f2.80 a 2 90; dito Engelsche f 2.20 a 2 10; dito Ha nburger f 0.a 0. Zeeuwsehe spuiache Jammen f 3,40 a 3.80 dito Flakkeesche f3.a 3.20, dito Blauwe f 2 91 a 3.-; Geld. Blauwe f 3.10 a 3 20, dito Roode f 2.20 a 2 30Pruisische Ham burgers f0.a 0.—; Duin Zand f0.— a 0.—Friesche Champions f0.a 0.— Saksische Jammen f 0.a 0.Pruisische Roode f 1.75 a 2.20, Maastrichtsche Roode f2.40 a 2.60, Friesche Hamburger f0.a 0.Groninger Turken f 0,a 0.Zeeuw sche Groene Jammen f 0.a 0. Aangevoerd 0 versehe ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd prijshoudend. Petroleum. Loco f8 E Maart f 7.80 E. April/Juni f7 55 E. Sept. Dec. f 7 75 E. Con- sumtie f9.50. 'i&rwe op levering f2 lager. Mei f 226. Notsering v?n de CoramiBBie voor cUn raanhandel. Eoggo op levering iets flauwer. Maart f127 Mei f130. Noteering van Mosne Ss Thole. Kcoiraa? stil. Raapolie zonder handel. Lijnolie vast lo. Mrt 'Mei f23. lo. Juni Aug f23Vs.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3