klaringen betreffende de onder haar beheer staande fabriek te dezer stede. De N. R. C. verneemt dat door den heer Louis Regout, direc teur van de aardewerkfabriek der firma P. Regout Co., te Maas tricht, het navolgende telegram ver zonden is Voorzitter Enquête-commissie 's-Gravenkage. Ofschoon sedert eenige dagen alle kamerleden, tevens leden der com missie van enquête in Den Haag, bij elkander zijn, en desniettegen staande tot nog toe de commissie mij het antwoord op mijne vraag om andermaal gehoord te worden, schuldig bleef, meen ik nogmaals beleefd op het toestaan hiervan bij u te moeten aandringen. Tevens verzoek ik u, op mijne kosten, de dertig werklieden en hunne beide meesters, die met het uitpakken der ovens belast zijn, voor uwe commissie onder eede omtrent hunne werkzaamheden te verhooren, of indien u dit te om slachtig mocht toeschijnen, in Maas tricht een openbaar ambtenaar of een vertrouwbaar persoon aan te wijzen, ten wiens overstaan dit zal geschieden. Reeds te lang rust eene vreese- lijke blaam op mij en mijne onder neming, en het gaat niet aan dien toestand te laten voortduren. Ik verzoek u dan ook zoo moge lijk mij heden nog te antwoorden. Louis Resout. Te Amsterdam bevindt zich een der eerste schaakspelers, de heer Pollack, uit Londen, die dagelijks eenige partijen in het koffiehuis van het Panopticum zal spelen. Nog kortelings versloeg hij met glans Blackburne en Burn te Bel fast en trad als eerste prijswinner uit het strijdperk. Hij neemt 30 par tijen gelijdtijdig voor zijn rekening. Een schippersknecht op eene der veerschuiten tusschen Hilversum en Amsterdam had het ongeluk met zijn voet in een lus van het touw te geraken, waarmede hij de vaart van zijn schip wilde verminderen. Dit lichaamsdeel werd daardoor bo ven den enkel geheel afgekueld. Na onmiddellijk heelkundig te zijn be handeld, is de man naar het zie kenhuis te Amsterdam vervoerd. De «Deutsche Vereini te Am sterdam geeft ter eere van 's Ko- nings zeventigsten verjaardag, op 19 dezer een concert in de boven zaal van het café Krasnapolsky. De vereeniging, werke geheel is her vormd en weldra eene aanmerke lijke uitbreiding zal ondergaan wenscht door deze feestelijkheid hare erkentelijkheid te toonen voor de gastvrije ontvangst, welke hare leden in ons land ten deel valt. (HU.) Te Amsterdam hebben eenige slagers den prijs van het vleesch met 10 ct. per half kilo verminderd. De politieman was geheel uit het veld geslagen en dorst zich niet aan zijne superieuren te vertoonen. Hij zond Pierre en Victor naar huis met bevel tot den volgenden dag te wachten met den ongelukkigen uitslag mede te deelen. Hij nam een rijtuig en liet zich naar het Café Francais brengen, waar om trent dit uur zijn voorganger, de oude gepensioneerde Gilot, zijn kaartje komt spelen. Hem wildé hij in 't vertrouwen nemen en raad vra gen wat nu te doen. Een ieder zal zeggen, dat dit de daad was van iemand, die door de teleurstellingen der laatste dagen wat zwak in de hersenen geworden is. De arme man had immers voor goed het spoor van den ontvluchte verloren en kon gerust de hoop opgeven van ooit den waren naam van den «stommei te weten te komen. Lebrun hoorde in het Café Fran cais, dat Gilot er in de laatste 14 dagen niet geweest was, en de gar- cons wisten niet anders of de oude gewezen veiligheidsagent was ziek. Lebrun gaf het adres aan den koet sier en een kwartier later zat hij aan het bed van den ouden zieken collega. Zonder eenigen wrevel te toonen, iat zijn opvolger hem in zulke om standigheden kwam storen, hooide Gilot het geheele verhaal bedaard aan. nu en dan zijn wenkbrauwen fronsend of een goedkeurend knikje Bij een besteller van postpakketten te Amsterdam zijn als vermist aan gegeven pakjes gevonden. De man is in hechtenis. Een inzender in de Amst. Ct. geeft de volgende wenken be treffende het vlaggeni, welke mis schien dezer dagen onzen lezers ook van dienst zullen kunnen zijn: lo. Bij voorkeur zij,de vlag van wollen vlaggendoek. 2o. Men lette op verhouding van lengte tot breedte. 3o. Zij worde nooit met banden aan den stok gebonden, ook niet door een touwtje belet in hare gangen. 4o. De vlaggestok zij wit geschil derd met gouden knop. 5o. Bij eene liggende houding van den stok zorge men, dat die naar den knop reizende is. Sedert eenigen tijd doet in ver schillende dag- en weekbladen een bericht de ronde, dat in de Zaan streek zich ook de crisis doet ge voelen dat de toestand van den houthandel, die vroeger den bloei dezer streek uitmaakte, bedroevend is; dat overal ongekende slapte heerscht, enz. Na nog eenige andere klaagtonen te hebben aangeheven, eindigt het bericht met de naïeve opmerking: «wanneer de zaken blijven zooals ze zijn, zal bet niet lang duren of de geheele Zaanstreek is ten gronde gericht Nu moge het waar zijn, dat vele kooplieden klagen, maar dat is toch niet alleen hier het geval. Alom hoort men in den handel spreken over malaise op elk gebied en niet in den houthandel alleen. Bovendien, wordt er nergens dan aan de Zaan houthandel gedreven? Gelukkig, wie hier bekend is, de schouders ophaalt over de ongemo tiveerde klacht en vooral over de medelijdende uitdrukking aan het einde, alsof de houthandel geheel ophoudt en er geen andere takken van bestaan, zoowel oudere als nieuwere, meer bloeien; alsof alle fabrieken in de verschillende Zaan- laudsche gemeenten stilstaan, en alsof de haven geen nieuwe bronnen vau vertier heeft geopend. Wat de bedoeling mag zijn van den oorspronkelijken steller van het bericht, is ons duister en willen wij niet kwalificeeren. Maar zeker is het, dat het een vingerwijzing is voor de bewoners onzer streek in het algemeen, om wakker te zijn en te blijven, nu het meer en meer blijkt, dat de pogingen tot verbe tering onzer haven en tot vestiging van nieuwe of opbeuring van eenigs- zins kwijnende industrieën, de ja lousie en den broodnijd opwekt van zeer vele concurrenten. (Zaanl.Ct.) In den avond van 4 Februari 1!., om half acht, heeft eene vrouw in donkere dameskleeding een kind van het mannelijk geslacht, ongeveer drie weken oud, nedergelegd op eene bleek, zeer nabij de woning van de gevend. En nu bent ge zijn spoor bijs ter, mijn beste, zei de oude be vende man. Ja, mijnheer Gilot, en als ik het niet terug vind, zal ik misschien zóó diep bij den chef gedaald zijn, dat tien jaren werken mij niet op normaal peil zullen terug brengen. Ik merk, zei Gilot, dat gij nog jong zijt. Had gij mijne ondervin ding gehad, dan was u de man niet ontglipt, doch er is slechts tijd ver loren, meer niet. Ha, ha, ha! ging hij lachend voort, ha, ha, ha! gij zegt, dat hij stom is en gij zijn taal nog niet gehoord hebt, en ik durf beweren, dat hij tegen u ge sproken heeft. Gij kijkt mij ver wonderd aan en denkt wellicht, dat de oude ijlt; och, mijn beste Lebrun, het ware kan zich soms zoo on waarschijnlijk voordoen. Ga nu sla pen. Rust eens goed uit. En kom morgen ten drie ure terug. Dan passeeren hier de rijtuigen der beau- monde, om hun tour du lac te ma ken en zal ik zeggen, wat u te doen staat. Aan den villa van den graat De Ravillac, in welker tuin de «stommei gevlucht was geweest, werd den volgenden middag ten 5 uur ge scheld door twee heerende eene had een grijzen vollen baard, de andere was een man van circa 50 jaar met een grooten dragonder weduwe Groot te Koog a/d Zaan. De vrouw was tamelijk lang van gestalte en liep met vluggen tred. De officier van justitie te Haar lem verzoekt opsporing der moeder en bericht, en onderzoek aan dé stations van de stoomboot Alkmaar Packetalsmede van den spoorweg dienst UitgeestZaandamAmster dam, of op 4 Febr. 11. op een dier stations eene vrouw met een kind en dezelfde vrouw later zonder kind in den trein of de boot heeft plaats genomen, en ook daarvan onmid dellijk bericht, en zoo mogelijk nadere aanduiding van die vrouw. Uit Monnikendam schrijft men dd. 10 Februari: Zoover als het oog reikt, ziet men niets dan ijs, en dat in één nacht! Blijft de vorst aanhouden, dan kan binnen kort Marken weer over het ijs bereikt worden. Met de haring vangst is het dan weer gedaan. Eene dienstmeid uit Schermerhorn was bij den commissaris van politie aangeklaagd, als verdacht van een belangrijken diefstal ten nadeele van hare meesteresse. Door den bri gadier der rijksveldwacht werd bij haar aanstaanden man een onder zoek ingesteld,waar men f HOOvond, die zij beweerde uit de Staatsloterij te hebben getrokken. Van Nieuwediep werd Woensdag namiddag aan het Dgbl. geseind, dat Zr. Ms. stoomschip Van Speijk, na afloop van den proeftocht ter reede naar de haven stoomende, op de Harssens is geloopen, doch met vloedtij en assistentie van de sleep boot Stad Amsterdam in vlot water gesleept en ter reede geankerd is. Uit 's-Hage wordt gemeld. Donderdag avond overleed alhier de heer Robidé van der Aa, die als geograaf en publicist naam maakte, (o. a. schreef hij onder het pseudoniem van Robrecht van Peene belangrijke artikelen over aange legenheden van den dag). Vele bij dragen leverde hij aan het Tijd schrift voor Ned.-Indië en de Kolo niale jaarboeken. Hij was bestuurslid van verschei dene wetenschappelijke genootscha pen en voorzitter der liberale kies- vereeniging. de Grondwet Men schrijft uit 's-Hage: Willem van Zuylen schonk gis teravond gedurende een paar uur tjes een genotvolle ontspanning aan de velen die den Foyer van het Gebouw voor K. en W. bezochten. Zes voordrachten waren op het programma vermeld. Uit 's-Hage wordt gemeld: De groote standaardvlag met het Nederlandscbe wapen in de mid den baan, zal op 's Konings ver jaardag van stadswege ontplooid worden aan den 27 meter hoogen mast, opgericht aan den ingang van het middenpad aan het Lange Voorhout tegenover het «Hotel den Ouden Doeleni. knevel. De graaf was niet thuis, zei de portier. Hij was uitgereden. Zijn tour du lac natuurlijk, vroeg de man met den grijzen baard? Ja mijnheer. Mogen wij hem wachten? De portier deed 't salon open, zette twee stoelen klaar en wilde zich verwijderen. Laat de deur als ik u ver zoeken mag openstaan en de voor deur ook zei de «grijze baardi een kaart toonende, die den portier een siddering over de leden joeg. Weldra stapten eenige mannen de gangdeur in en plaatsten zich op bevel van den grijze in een aangrenzend vertrek door een porte hrisée van 't salon gescheiden. Een half uur later kraakten de kiezelsteenen op het "voorplein der villa onder de wielen van de calèche van den graaf, die met zijn echt- genoote terug kwam van zijn rij- toertje. De graaf liep de gang in en vroeg verwunderd aan den portier, die van den grijze 't bevel had ge kregen om aan de deur van 't salon te wachten wat het beduiden moest, dat de voordeur wagenwijd open stond. Er is bezoek voor u, excel lentie, zei de portier, terwijl hij boog. De graaf keek vreemd op, toen hij twee hem geheel onbekende De heer Venig Meinesz, burge meester van Rotterdam, heeft aan het slot van de Donderdag gehou den gemeenteraadszitting medege deeld, dat hij zijn ontslag nam. De reden daartoe was, dat de gemeenteraad het amendement van den heer Hudig op de brandweer- verordening, voorstellende bij brand het alarmeeeren niet, maar alleen de aanvoer van materieel te be perken, had aangenomen met 26 tegen 7 stemmen. Daarna was de geheele verordening met 29 tegen 3 stemmen goedgekeurd. De burgemeester, die het ontwerp van B. en W. krachtig verdedigde, had verklaard dat hij zich als hoofd der politie niet met de dus gewij zigde verordening kon vereenigen. Zooals wij reeds mededeelden, her dacht de heer Schuitemaker, sta tionschef te Nieuwersluis, gisteren zijn 40-jarig jubileum als ambtenaar bij de N. R. spoorwegmaatschappij. Het Utrechtsck Dagbl. zegt omtreut den jubilaris Aanvankelijk in ondergeschikte batrekking werkzaam, werd hij later aangesteld tot waarn. stationschef te Abkoude en vervolgens, in Octo ber 1853, benoemd tot chef aan het station Nieuwersluis. Mag het als eene gelukkige bijzonderheid wor den aangemerkt, dat in de 33 jaren, gedurende welke de heer S. als stationchef fungeert, geen enkel noe menswaardig ongeval op het door hem beheerd wordend gedeelte der lijn heeft plaats gehad, in weerwil van het groot aantal treinen dat, gelijk bekend is, daar dagelijks aankomt, voorzeker hebben zijne trouwe plichtsbetrachting en onver moeide werkzaamheid wel het meest hiertoe bijgedragen. Men hoopt dan ook hem nog lang te behouden. Het publiek vereerde hem bij deze gelegenheid eenige geschenken, als een gouden remontoir-horloge met inscriptie en een rooktafeltje met pijp, benevens een couvert met niet onbelangrijken inhoud. In een Geldersch dorp werd dezer dagen de raadsvergadering geschorst, omdat.. een der leden in verre gaand «kennelijken staati verkeerde. Men schrijft: «Wegens de zeer ongunstige resultaten, ging de bijen teelt in de laatste jaren op de Ve- luwe achteruit; als een bewijs hier voor kan dienen, dat, volgens het verslag over den toestand van den landbouw over 1886, in de geheele gemeente Wageningenthansslechts een 40-tal korven aanwezig zijn.i Een ouderpaar te Kampen heeft dezer dagen heimelijk die gemeente verlaten, drie onverzorgde kinderen achterlatende. Gisteren ging de vrouw van den arbeider K. van het Veld te ffa- penvelde, gemeente Heerde, in den namiddag op een buurpraatje uit personen voor zich zag, doch met zijn gewone beminlijkheid sprak hij Wie heb ik de eer te zien? De man met den grijzen baard rekte zich uit in zijn volle lengte. En terwijl hij de eene hand tracht aan zijn grijzen haardos en de an dere aan zijn grijzen baard, riep hij Wat weet de graaf De Ra villac van den moord van Februari in den faubourg St. Antoine? Meteen rukte hij haardos en baard af, die hij voor de voeten van den graaf wierp. Lebrun! ontsnapte onwille keurig aan de lippen van den ont stelden graaf. Kom, waarde graaf, werp als ik uw valschen baard maar op den grond. Dezen keer kunt gij den dans toch niet meer ontspringen. Nog voor de graaf tijd had van den schrik te bekomen werd de porte brisée opengeworpen en schoten eenige mannen toe, die zich op den graaf wierpen. Het was hoog tijd, daar deze reeds eene zakrevolver te voorschijn had gehaald. Doet uw plicht, mannen, riep Lebrun. Naar den procureur des Keizers met den graaf: den «stommei zullen wij nu wel leeren spieken! Een proces, dat een cause célèbre was, werd eenige maanden later afgewikkeld in het hof van assisen, waar de graaf de Ravillac wel als en liet hare 3 kinderen van 5, 3 en een half jaar zonder eenig toezicht in hare woning achter. Teruggekeerd vond zij het verkool de lijk van het oudste liggen nabij de wieg van het jongste, dat ook geheel met brandwonden overdekt was en naar het zich laat aanzien spoedig bezwijken zal. Te Grevenbicht is een kind van 5 jaren aan bekomen brandwonden overleden. De ouders hadden geene geneeskundige hulp ingeroepen, maar zich gewend tot een persoon, die verklaarde het kind door spiri tistische teekenen te kunnen gene zen, waarbij echter van geneeskun dige hulp geen gebruik mocht wor den gemaakt. Te Breda werd naar de cellulaire gevangenis overgebracht A. V., woonachtig te Rozeudaal, beschul digd van brandstichting ten huize van zijn vader aldaar. Bij zijne ar restatie vond men ook noggestolen goed bij hem. GEMÊrilsü NIEUWS. De hoogleeraar Laurent te Gent is gisteren overleden. De kok van keizer Wilhelm heeft, bij gelegenheid van zijn 50- jarig dienstjubilé, namens den Keizer een groote, prachtig bewerkte zil veren schaal ontvaugeu. Het blijkt, dat de passiva der te Dantzig gefa'lleerde firma Leo pold Goldstein Co., ongeveer een millioen Mark beloopen. De firma dreef eene bankiers- en commissiezaak, en speculeerde sterk in suiker eu in hout. Zij stond in relatie met de Danziger Spritbank, de Nationalbauk fiir Deutschland en de Deutsche Bank. De handelsraad Daniel Hirsch was commanditair vennoot voor 300,000 Mark. Leo pold Goldstein heeft zich van het leven beroofd. De oorlogsgeruchten brachten Woensdag te Straatsourg zulk een paniek te weeg, dat aac de Spaar bank aldaar op één dag niet min der dan voor bijna 75,000 aan in- leggelden opgeëischt en uitbetaald werden. De aandrang vau het pu bliek was zoo groot, dat de politie genoodzaakt was de toegangen te bezetten. Het bekende Cristal Palace, te Londen, bloeit ook niet hard. De zuivere opbrengst is in de laatste vier jaren van 43,000 pd. st. op 25,000 pd. st, teruggegaan. Als er geen hulp komt, zal dit bekende gebouw te Sydeuham afgebroken en de tuin voor bouwterrein gebe zigd worden. De tijden zijn veran derd vóór 36 jaar trok het Paleis het Londensche publiek aan, doch thans gaat men liever naar verschil lende tentoonstellingen in South- Kensington. Toch zou het te be treuren zijn, als de Zaterdag- con certen, die eene leerschool voor kunst zijn, moesten ophouden. In de Transvaalsche Staats courant van 5 Januari komt eene proclamatie voor van president Kruger, waarbij het houden en be zoeken va i speelhuizen en speel tafels en het spelen zelf verboden wordt. Overtreders- d. w. z. houders beschuldigde terecht stond, maar veel imeer als voornaamste getuige dienst deed. Hoofdbeschuldigde was baron De Bellancourt.... griffier aan 't zelfde hof. Deze was het, die in den nacht van Februari uit het achterdeurtje van het nederige huisje in den fau bourg St. Antoine ontvluchtte met het pakket onder den arm. Wat dit pakket, aan de oude Marianne toe vertrouwd, heeft bevat, is men nooit te weten kunnen komen. De Bel lancourt had op 't bericht van de tweede inhechtenisneming van den graaf alle stukken, tot het pak be- hoorende, verbrand. Algemeen wai het gevoelen dat er compiomitteerende politieke stuk ken in waren voor beide familiën, De Ravillacs en De Bellancourts, die ter eeniger tijd moesten dienst doen om beiden in 't ongeluk te storten. De Ravillac werd slechts tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar De Bellancourt, door de jury aan moord schuldig bevonden, werd ter dood veroordeeld, hetgeen door den Keizer in 20 jaren tuchthuis straf werd veranderd. Het 6é jaar van zijn straftijd overleed hij. G.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2