QPULAIU MI» 1 IDÏERTMHEBIJD. 4e Jaargang. Dinsdag 15 Februari 1887. No. 1108. ABONNEMENTSPRIJS: VsrsohijDt Dagelijks Bijgenomen Zen- en stgsnee&e Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Het beley van Berlijn. lilNNKNL' HAARLEMS Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommeri 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Hontstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Q£n(rale de rublïer.te Etrangère Q. L. DATJBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 31bis Faubourg Hontma/rtre. v*n 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 censa Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien vorden aangenomen tot middags 12 uuri MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ing&ag aan de Dreefzyde 2e deur. Geopend dageljjk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nadorlandacbe Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebbea tg .öïtoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezeUchap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzydo van i et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ee faandor Nederlan dacht Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben cp vertoon ran diploma vryen toegang, donateur» met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu goachiedeuis, vooral .-fin Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Biodom, Kruiaweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon, üoorloopondo toegangskaarten voor een geheel jaai 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagon van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 2d cents per persoon, alleen oji •ad&geu koBtelooB van 124 nar, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 oent» por persoon. Kinderen beneden de 8 jaron worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. 53 éjwur* museum in de Damstraat. Geopend lagolyks uitgenomen Zaterdags Zon- on Feestdagen van 113 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Yrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopec8 <m»da< en Zatordag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Qreote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 nar. Toegang (dear Oudogroanmarkt) vr(j. Na een vijfdaagsch debat is Par- neli's amendement op het adres van antwoord door het EngelsctLe La gerhuis met 352 tegen 246 stemmen verworpen. Het debat werd daarna verdaagd. Uit het dezer dagen gepubli ceerde «blauw boek» omtrent Bul garije blijkt, dat Engeland meer dan men vermoedde, zijn best beeft ge daan om Alexander van Battenberg op den Bulgaarschen troon te hand haven. Zelfs toen Alexander de onmogelijkheid inzag, om zich te Sofia staande te houden, en het wijs besluit nam om een land te verla ten «waar het leger in slaat van volslagen desorganisatie verkeerde en hij gevaar liep, elk oogenblik vermoord te worden,» zelfs toen nog tot daags vóór zijn vertrek uit de hoofdstad, seinde Engeland's minister van buitenl. zaken aan den Britschen zaakgelastigde te Sofia: «DeregeeringvanH.M. verzoekt u ten ernstigste bij Z. K. H. er op aan te dringen, dat hij blijven moet, om het laad door de tegenwoordige crisis te voeren.» De pressie van Engelsche zijde werd zelf zóó drin gend, dat prins Alexander in per soon op zeer beleefde wijze er tegen protesteerde; men moest hem zijn heengaan niet nog zoeken te be moeilijken Het antagonisme tusschen Enge land en Rusland in Bulgarije blijkt overigens duidelijk uit een merk waardig gesprek, dat sir R. Morier, Britsch gezant te St. Petersburg, den Ten September met den beer Von Giers bad. Deze bad juist den Czaar gesproken en verklaarde in den meest stelligen trant, dat Rus Ik werd ia de maand Augustus van 1870 zoo vertelt de Parij- sche dokter V. geroepen op de eerste étage vao een der groote hoek huizen, die om den Are de Triom- phe gelegen zijn. De bewoner had een beroerte gekregen. Hij moest eenmaal een krachtige figuur zijn geweest, want zooals ik hem daar vond, in zijn volle lengte uitgestrekt, deed hij mij denken aan de reuzen der oude garde. Hij was dan ook een dier over gebleven veteranen van het eerste Keizerrijk en gewezen kolonel der kurassiers. Een van die oude stijf koppen, opgeblazen door glorie en vaderlandsliefde, die den derden Na poleon met evenveel vertrouwen te land zich nimmer met den terug keer van prins Alexander naar Sofia zou kunnen verzoenen. Het was niet alleen een kwestie van persoonlijke vijandschap tusschen den keizer en zijn neef, neen, de gebeele Russi sche r.atie was tegen hem. Sir Ro bert Morier verklaarde toen, dat, zoo Rusland tusschenbeide mocht komeD om prins Alexander te onttronen, «de Eugehche natie zoo iets wel niet lijdelijk zou kunnen toelaten». Met het oog op de voortdurende daling in de Russische effecten ver scheen Zaterdag aan de Beurs te Berlijn de Russische raad van le gatie en attaché voor het financie wezen Kumanin, ten einde aan ver scheiden fioancieele firma's gerust stellende verzekeringen te geven met opzicht tot de geruchten over nieuwe Russische belastingen op coupons. De aartsbisschop van Posen heeft aan de geestelijken, die tot hiertoe een mandaat als volksvertegenwoor diger bekleedden, ontraden een nieuw mandaat te aanvaarden. News verneemt uit St. Pe tersburg, dat de hoop op behoud van den vrede spoedig verminderd is. Naar het heet, hebben de dienst plichtige Duitschers in den Kauka- sus ontvangen het bevel, zich ge reed te houden om naar Duitsch- land terug te keeren. Uit St. Petersburg wordt aau de Daily News omtrent den toe stand van het Russische leger ge meld In militaire kringen verzekert men, dat het Russische leger niet zoo goed voorbereid is, als algemeen wordt aangenomen; vooral de ca valerie zou nog aanvulling noodig hebben. Zij bestaat uit kozakken gen de Duitschers zag optrekken, als indertijd den beroemden Oom naar Rusland. De kolonel Jouve had vóór eeni- gen tijd kamers van het hoekhuis betrokken. Raad eens waarom? Om tegenwoordig te «ijn bij den terugkeer der overwinnende Fran- sche troepen! Arme kerel! Hij was een schoon man van tachtig jaren, doch men zou zestig geraden hebben. Ik vond hem dan uitgestrekt op den grond met een bloedende wonde aan het hoofd; zijne kleindochter lag naast hem op de knieëD, met tranen in de oogen. Zij leek op hem. Als men hun hoof den nevens elkander zag, zou men gedacht hebben aan twee schoone Griekeche medailles, met denzelfden stempel geslagen, doch de eene oud, wat versleten, de omtrek der lijnen hier en daar onduidelijk zichtbaar de andere, met scherpe omtrek ken, schitterende als een pas ge en dragonders. De kozakken nu zijn onvolprezende dragonders echter niet. De dragonder-corpsen zijn vier jaar geleden door generaal Van noffski gevormd, met de bedoeling, dat de manschappen tegelijk goede soldaten te voet en te paard zouden zijn. Dit was in strijd met de mee ning van vele bekwame officieren; maar men nam deze niet in aan merking en vervormde al de Uhla- nen- en hussaren-regimenten tot dragonders. De Czaar schreef in 1883 een brief uit Kopenhagen aan zijn minister van oorlog, om dezen voor de goede uitvoering van den maat regel te danken. Deze dank scheen wel wat voorbarig; en thans denkt men er aan, zoodra de politieke om standigheden het toelaten, eene her vorming in tegenovergestelden zin te beproeven. Aan de Times wordt uit Weenen geseind, dat Ouoff, de eerste secre taris van het Russisch gezantschap te Constantinopel, aldaar is aau- gekomen met een eigeuhaudigeu brief van den Czaar aan den Sultan, waarin deze den Sultan bedank' voor de houding van Turkije, ten opzichte van de Bulgaarsche kwes tie; hij keurt die houding goed en spoort den Sultan aan voort te gaan, met het Berlijnsch tractaat te ver dedigen tegen de Bulgaarsche over- weldigers. Uit New-York wordt bericht, dat de «Ridders van den Arbeid» ver klaren, dat de werkstaking der ko lensjouwers en lichters aan de havens in New-York geëindigd is. De werk stakers zouden heden den arbeid hervatten. slagen munt. De droefheid van het arme meisje trof me. Zij was een echt soldaten- kind, wiens vader, evenals indertijd grootvader, tot het leger behoorde. Haar vader diende hij den staf van Mac-Mahon. Wat den zieken oude betreft, ik vreesde voor hem. Op zijn leeftijd verkeert men in zulk een toestand in 't grootste gevaar. Gedurende drie dagen bleef hij geheel buiten kennis. Eenigen tijd daarna had het be kende zonderlinge bericht uit Reiehs- hofen Parijs bereikt. Tot 's avonds geloofden wij, Parijzenaars, allen aan een schitterende overwinning 20,000 Pruisen dood en de Kroon prins gevangen Hoe de arme kolonel, die intus- schen aan de beterhand was, het nieuws te weten was gekomen, is mij nog onverklaarbaar; genoeg, toen ik 's avonds aan zijn bed kwam, Haarlem, 14 Februari 1887. m. De openbare scholen van hooger, middelbaar en lage" onderwijs in deze gemeente zullen op 19 Felr. e. k., 's Konings verjaardag, vacantie geven. Wat betreft de voorgenomen illu minatie kunnen wij nader mededee- len, dat behalve die op de Groote Markt, de woningen van den Com missaris des Konings en den Burge meester het postkantooreenige groote café's, magazijnen en de hui zen van verschillende ingezetenen, door gas zullen worden geïllumi neerd. De H.Eerw. heer J. A. van den Akker, R. IC. deken en pastoor van de St. Jozeph-parochie alhier, vierde Zaterdag, den 12en dezer, het 371/,, jarig feest fijner priesterwijding en den volgenden dag van zijn 121/» jarig herderschap in genoemde pa rochie. Van vele kauten ontving Zijn H.Eerw. talrijke, waaronder zeer fraaie stoffelijke, blijken van belangstelling, terwijl aan de kerk door gemeenteleden als geschenk werden aangeboden vijf beeldeD ter versiering van het hoofdaltaar, vervaardigd door den bekenden beeldhouwer Straeké alhier. In het gisteren en eergisteren gehouden nationale sehermconcours te Rotterdam, gegeven door de schermvereen. «Rotterdam», werd door den heer A. J. Meyerink, schermmeester van de gymnastiek- en schermschool van den heer J. G. Martin Jr. alhier de tweede prijs, zilveren medaille, behaald als mees ter op de sabel en door den heer Joh. Martin, mede een tweede prijs, zilveren medarile, behaald als mees ter op den degen. Beide heeren zijn was het dezelfde man niet meer, die daar lag: Het oog stond bijna helder, de tong was minder zwaar. Hij glimlachte toen hij me zag en stotterde tot twee keer toe: Over...win...ning. Ja, kolonel, zei ik, een geduchte overwinning. Eo naarmate ik hem bijzonder heden vertelde omtrent het groote succes van Mac Mahon, zrg ik zijn trekken herleven en zijn gelaat ver helderen. Toen ik uitging, stond zijne klein dochter mij op te wachten. Zij zag zeer bleek en snikte. Maar grootpa is g»red, zei ik, haar bij de handen nemende. Het arme meisje had nauwelijks den moed mij te antwoorden. Zij wees mij een biljet, dat pas wa< aangeplakt, het ware bericht van Reichshofen, mijn GouMac-Mahon op de vlucht, het geheele leger ver pletterd leden van de gymn.- en scherm- vereeniging «Sparta» alhier. De beruchte G. J. Graal, on- laDgs gearresteerd wegens diefstal in een huis aan de Korte Dijk al hier, is Zaterdagmorgen uit de ge vangenis te dezer stede ontvlucht, doch spoedig ontdekt en door eenige gevangenbewaarders weder ingere kend. Vrijdag jl. stond voor de recht bank alhier terecht J. H. zich noe mende antiquaire et mareftand de mitaax, oud 25 jaar, wonende alhier, en wel omdat hij, in October 1886 op verzoek van een zijner crediteu ren failliet verklaard, geen boeken te voorschijn had gebracht en voorts was beschuldigd van het bedriege- lijk oogmerk zijne crediteuren te henadeelen. Te zijnen laste bleek o. a. dat hij door op zijn postpa pier en enveloppen te laten drukken, dat hij J. II., antiquaire enz., woon de aan de Bakenecsergraeht, (reeds een paar maanden vóórdat hij er werkelijk woonde), opzettelijk ver warring heeft gesticht met het doel zijne buitenlandsche leveranciers als die naar hem informeerden, te doen gelooven, dat zij met J. L. H., zijn vader, die mede op die gracht woont en hetzelfde beroep uitoefent, te doen hadden, omtrent wien steeds goede berichten van soliditeit inkwamen. Door dit middel is het hem gelukt groote partijen van allerlei goede ren porseleinen, kristal, linnen, biljartlakens enz., vooral uit het buitenland toegezonden, te krijgen tegen 3 maands accepten, welke niet betaald werden, wat zijne fail lietverklaring tengevolge had. De goederen werden zonder eenige ern stige poging om het goed weder geregeld te verkoopen, en bloc van de hand gezet voor zeer veel lege ren prijs, en ver beneden de waarde. Wij zagen elkander ontsteld aan. Zij was waukopend over baar va der. Ik beefde voor mijn zieke, die boven misschien nog van overwin ning stamelde. Als hij de werke lijke toedracht hoorde, zou hij er zeker niet van opkomen Wat te beginnen? Het was mis schien het best, hem in zijn illu- siën te laten. Het meisje vond mijn idéé uit muntend zij wischte hare tranen weg en trad opgewekt de kamer van grootvader binnen. Het was niet zoo gemakkelijk, als zij gedacht had, grootvader in zijn illusiën te latenDe eerste da gen ging alles goed. Maar toen de oude al beter eu beter werd, kon hij geregelder denken. Hij verzocht op de hoogte gehouden te worden van de beweging van het leger, hij vroeg om oorlogs-bulletins. Ik had er mee te doen, als ik dat arme kind soms 's avonds heel laatgebo-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1