Het O. M. eischte wegens be- driegelijke bankbreuk, subsidiair oplichting, tegen den beklaagde eene gevangenisstraf van 2 jaar. Als toegevoegd verdediger trad nr. A. Kist, adv. en proc. alhier op, die o. a. de kwalificatie betwistte en de vrijspraak vroeg. Uitspraak 17 Febr. Gisterennacht omstreeks 2 ure is een begin van brand ontstaan in het perceel in de Groote Houtstraat, waarin de Haarlemsche Boek- en Muziekhandel is gevestigd. De brand is aangekomen in een kast, waarin een kachel was g< plaatst op een steenen vloer, waaronder planken, die vlam hadden gevat. Eenige brandmeesters, woonachtig in die buurt, hebben den brand gebluscht. Heden morgen is brand ont staan in een hoop steenkolen, lig gende op het terrein van de Holl. Spoorw. aan het station alhier; al spoedig werd een kantoortje, waar tegen de kolen gedeeltelijk lagen, aangetast, dat geheel is afgebrand. Het spoorwegpersoneel heeft den brand met eigen middelen gebluscht. De motie-Schaepman is thans aldus gewijzigd: «De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is dat in de tabel, op genomen in art. VII van het ont werp tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in de additioneele artikelen der Grondwet, de toepassing van het stel sel der enkele kiesdistricten over het geheele rijk worde voorgesteld, gaat over tot de orde van den dag.» Naar de Arnh. Ct. verneemt, zal reeds in het aanstaande najaar eene commissie zitting hebben voor het afnemen van het examen voor surnumerair der registratie en do meinen; gewoonlijk hebben die examens plaats om het anderhalf i'aar, en eerst in November 1886 lad het laatste examen plaats. Hoe het ook zij, zeker is het, dat een groot aantal adspiranten aan 't eerstvolgend examen zal deelne men (dit kan men nagaan door de agressie) en dat de concurrentie bijna even groot zal worden als bij het vak der directe belastingen. De markt wordt ook al overvoerd! De heer Haak, chef van het vrachtgoederen-bureau der Holl. IJ zeren Spoorweg-Maatschappij, te den gen vond over de kaart van Duitsch- land, dan stak ze op de kaart kleine vlaggetjes, die een glorievollen veld tocht moesten afbakenenBazaine rukte volgens die kaart naar Ber lijn, Froissart was in Beieren ge vallen, MacMahon trok noordwaarts Duitechland in. Zij vroeg me dik wijls om raad en ik hielp haar zoo goed als ik kon; maar de grootva der hielp ons, zonder dat hij het zelf wist, het best. Hij had immers zoo dikwijls Duitschland veroverd onder zijn grooten meester, den eeni- gen Bonaparte I hij wist alle krijgs verrichtingen al vooruit, zei hij, in edele opgewondenheid. Thans moeten ze dien kant uit Nu zul len ze zus, nu zullen ze zoo doen - en zijn voorzeggingen kwamen al tijd uit op de kaart; de vlaggetjes volgden den weg, dien de oude sol daat zich droomde. Dat maakte hem zeer gelukkig en hij beterde met den dag. Doch, hoe wij ons best ook deden, om vestingen te veroveren, veldsla gen te winnen, het ging nog maar traag, zei de kolonel. lederen morgen, als ik er kwam, hoorde ik van een nieuw wapenfeit. «Dokter, wij hebben Mainz inge nomen», zei me het meisje, mij ont vangende, zacht, en ik hoorde al door de deur der kamer van den kolonel, welke op een kier stond: «'t Gaat goed't Gaat goed! Over acht dagen zijn we te Berlijn.» Op dat oogenblik waren de Prui sen werkelijk niet verder dan acht dagen van.... Parijs. Wij vroegen elkaar, of het niet beter ware den kolonel naar de provincie over te brengen; maar als hij buiten kwam zou hij dadelijk den waren toestand van Frankrijk geweten hebben en hij was nog te zwak om hem aan zulk een ontgoocheling te wagen. Den eersten dag, dat de Pruisen onder onze muren waren 6! ik herinner het me als gister!ging ik weer mijn gewoon bezoek bij den kolonel brengen. Welnu, zei hij, het beleg is <jan begonnen' Helder, is als stationchef overge-| plaatst naar Veenenburg. Acht uitgetreden leden der Amst.-Vélocipède-club hebben eene nieuwe wielrijders-club opgericht. Ofschoon de statuten nog niet zijn vastgesteld, is reeds als hoofdbe ginsel aangenomen: lo. dat het lidmaatschap van het Alg. Ned. Wielnjdersbond verplicht is; 2o.dat men zich niet op eigen verlangen candidaat voor het lidmaatschap der Vereeniging kan laten stellen: 3o. dat men slechts met algemeene stemmen tot de Vereeniging kan worden toegelaten. Als hoofddoel stelt deze Veree niging: Het bevorderen en veraan genamen van het wielrijden onder bare leden, in de eerste plaats, door gezelligen en vriendschappelijk om gang onderling. De Ned. Sport meldt: Het bestuur van den Ned. Schaat- senrijdersbond heeft een bezoek ge bracht aan de banen te Slikkerveer na welk onderzoek besloten is den onlangs uitgestelden wedstrijd van Professionals Dinsdag a. s. te doen plaats hebben. Hoewel de National Skating Association wegens de vele reeds gedane uitgaven geen gelden meer beschikbaar had om Engel- sche mededingers naar Slikkerveer te zenden, zullen evenwel de hee- ren George (Fish) Smart, James Smart, George See en Isaac See door vrijwillige bijdragen van de leden der club in staat gesteld wor den mede te dingen. De ruime deelneming aan deze bijdragen is vooral te danken aan de nette wijze, waarop deEngelschen laatst te Slikkerveer werden ont vangen, toen zij, niettegenstaande hunne te late aankomst, hoewel buiten hunne schuld, toch ter me dedinging werden toegelaten. Ook de heer H. Hagen zal, vol gens een zooeven ontvangen tele gram uit Hamburg, mede tegen woordig zijn. De strijd tusschen Friezen en Hollanders zal scherp zijn, zoodat wij gerust kunnen voor spellen dat de bezoekers duizen den, hopen wij een dag vol emotie beleven. Vijf leden van den gemeente raad van Rotterdam hebben den burgemeester een transactie-voorstel gedaan, waarbij aan zijn bezwaar tegen de verordening betreffende de Ik keek hem ontsteld aan: Hoe, kolonel, gij weet?.... Gelukkig kwam zijn kleindochter tusschenbeide. Zeker, dokter. Het groote nieuwe is gekomen. Het beleg van Berlijn is begonnen. Zij zeide het op den kalmsten toon ter wereld, terwijl zij de oude, zieke man niet, gelukkig! de kanonnen der forten kon hooren afschieten. Hij zag van uit zijn bed van dat ongelukkige Parijs dier dagen niets dan het bovengedeelte van den Are de Triomphe, en in zijn kamer rondom hem, waren er genoeg zaken om zijn ïllusiën leven dig te houden. Portretten van maar schalken, uit het eerste Keizerrijk, gravuren van veldslagen, de Ko ning van Rome in een zuigelingen kleedje; hier trofeeën van wapenen op de muren, met heilige relikwieën van den eersten .Keizer, daar me dailles en bronzen busten, ja op een console zelfs een stuk rots van Sint Helena onder een stolp. Na dien dag kregen we rust, daar de kolonel zelf zeide, dat Berlijn te nemen eenvoudig een kwestie van tijd was. Bij tusschenpoozen, als de oude zich verveelde, moast een brief vau zijn zoon uit het leger worden voorgelezen, een verdichten brief na tuurlijk, daar sedert eenige dagen niets meer in Parijs kwam. Verbeeld u de marteling van dat arme kind, dat van haar vader niets wist, die evengoed ziek of gewond, als dood kon zijn en dan vroolijke brieven, vol fantastische feiten van overwinning, te moeten voorlezen aan een grootvader, die dat nieuws verslond en alles aannam voor goede munt. Nu en dan miste zij den moed er toe, de oude bleef soms weken zon der tijding, dan werd hij onrustig en verergerde zijn ziekte. Met het lijden van grootvader bewogen, overwon de brave kleindochter dan haar afkeer voor die verzinsels, hield haar tranen in en kwam zelfs met een blijmoedig gelaat de kamer invliegen«Grootpa, een brief uit brandweer wordt tegemoet geko men. De burgemeester nam dit voor stel aan en verklaarde daarop zijn ontslag in te trekken. Naar de Rotterd. Ct. mededeelt heeft de enquête commissie gewei gerd den heer Louis Regout ander maal te hooren. Eene te Velsen gehoudene col lecte, om aan behoeftige gezinnen in die gemeente op den 70en ver jaardag van Z. M. den Koning eenige levensmiddelen uit te deelen, heeft ruim f750 opgebracht. Uit, Sloterdijk wordt gemeld: Toen de vrouw van een veehou der aan den Haarlemmerweg Za terdagochtend vroeg op haar erf kwam, verschrikte zij niet weinig, door aldaar een dood kind te vinden, dat blijkbaar in den nacht was nedergelegd. Bij de doodschouw meende de geneesheer te kunnen constateeren, dat het reeds gestor ven was toen het te vondeling werd gelegd. Het was geheel uit geteerd. De herkomst van het kind ligt nog in het duister. De mededeeling,dat tegen Koning, werkelooze, te Amsterdam, door de justitie, omdat hij zich zou schuldig gemaakt hebben aan openbare be delarij, een vervolging zou zijn ingesteld, is, naar het I). t>. N. ver neemt, minder juist; tenminste Koning, die, zooals bekend is, in de voorlaatste week aan het hoofd der werkeloozen bij den heer Hovy hulp verzocht, is tot nu toe niet voor den rechter-commissaris ontboden. Wel is hij Vrijdag jl. te twaalf uur gehoord aan het hoofdbureau van politie en des middags te 4 uur op het kantoor van den heer Hovy geconfronteerd, die in hem den man herkende, welke hulp had gevraagd. De heer Hovy maakte echter van deze gelegenheid gebruik om aan den inspecteur van politie, die Ko ning vergezelde, te verklaren, dat hij de gift van zestig gulden ge heel vrijwillig en zonder eenige pressie had gegeven. De heer W. J. F. A. Mulder, portretteekenaar te Amsterdam, heeft aan Z. M. den koning diens portret in generaalsuniform (crayon-teeke- ning) aangeboden. Z. M. heeft deze hulde in dank aanvaard. Duitschland!» En dan scheurde ze de enveloppe, die ze er zelf had omgedaan, open en klapte in de handen van pret. Als de oude den brief bijna van buiten kon, dan moest de kleindochter voor hem antwoorden. Hij was kostelijk in die korte antwoorden. Niettemin zij de den het oude, eerlijke soldatenhart alle eer aan: «Vergeet nooit, mijn zoon, dat gij Franscbman zijtWees barmhar tig voor die arme overwonnen lie den.... Maak hun het ongeluk niet te zwaar.... Wees mensch....» In dien tijd duurde het beleg maar voort, doch niet dat van Berlijn, helaas!.... Het was toen juist de tijd van de ergste koude, van het vree- selijke bombardement, van de epi demieën en van den hongersnood. Maar, dauk zij onze maatregelen, de grijsaard bleef in de verbeelding dat wij zoo gelukkig waren als hij. Tot het einde van het beleg kon den wij hem wit brood en versch vleesch verschaffen. Het kostte wei veel moeite, maar wij kregen het toch voor hem en het ontroerde mij tot in het binnenste van de ziel, als ik zag, dat, terwijl de man at, zijn dochter zich bij hem neerzette, hem hielp drmken en eten, terwijl zij bleek was en bijna wegkwijnde van den honger, dien zij als zoovelen te Parijs moest lijden. En als hij goed gegeten en gedronken had en hij zich zoo wèl gevoelde op zijn ka mer, waar de kachel gromde en hij de sneeuwvlokjes zag dansen tegen de vensters dan leefden zijne herinneringen weer op en vertelde hij ons van zijn veldtochten in het koude Noorden, en voor den hon derdsten keer moesten wij hooren van dien ongelukkigen terugtocht uit Rusland, waar men slechts be vroren beschuiten en paardenvleesch kon machtig worden. Kun je je dat voorstellen, kleine, zei hij dan tot zijn klein dochter. Wij aten paardenvleesch! Ik geloof het wel, dat zij het zich kon voorstellen, het arme kind! Sedert twee maanden at zij niets Vrijdag middag brak op de Korte Brouwersgracht te Amster dam de as van een broodwagen. De bestuurder viel van den bok en bekwam zulk een hoofdwonde, dat hij naar zijn woniDg moest wor den gedragen. Een jeugdig oplichter. Een 15-jarige jongen kwam gisteren bij een vrouw, en vertelde dat haar man hem gestuurd had om 75 cents te vragen. De vrouw gaf het geld, doch later bleek het dat de man van niets af wist; de knaap is door de politie naar het bureau gebracht. Omtrent de kermisfeesten in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam valt nog te vermelden, dat Zaterdag middag behalve de jaar markt, de tombola en de muziek uitvoeringen, door den heer Willem van Zuylen voordrachten zullen ge houden worden, onder medewerking van de heeren Henri Tibbe en Al- bers van de Hollandsche Opera. Van Zuylen geelt het volgende programma ten beste: Een las tig geval, Solo voor fluit, Mij ne eerste liefde en Rammelslag. 's Avonds worden er door de lieder tafels Amstels mannenkoor, Euter pe, Oefening baat kunst en Amicitia nationale zangen uitge voerd, onder directie van den heer H. T. R. Brandts Buys. Donder dag avond dragen o. a. leerlingen der tooneelschool een zevental stuk ken in proza en vers voor. Het decoratief der Kunstkneipe en der Duitsche bierhalle, waar aan de beste krachten arbeiden, belooft iets fraais te zullen worden. Voor de werkeloozen te Am sterdam werd sedert 11 Januari ontvangen f 1457 en uitgegeven f 1455. Gekocht werden 32449, ten geschenke ontvangen 9521 broo- den. Het bestuur genoot 3 gulden 's weeks. Blijkens de Bahhers-Ct. be staat te Amsterdam eene geheime vereeniging van broodbakkers. Zij is intusschen niet zoo geheim, of het blad geeft een verslag van de ver gadering, dat aldus aanvangt «De vergadering, die te twee uur Maandag 7 Febr. zou worden ge houden, werd te twee uur door één lid bezocht. Het bestuur was er niet; hij wachtte tot kwart over tweeën toen er nog een lid verscheen. Zij wachtten nog wat met hun beidjes, anders. Op een kwaden dag, 't scheen dat zijn gehoor verscherpte, hoorde hij het gebulder van het kanon. Wij moesten een nieuwe verovering van Bazaine op Berlijn verzinnen en zeiden, dat het salvo's waren in 't Hotel des Invalides ter eere van die overwinning afgeschoten. Een volgenden dag had men zijn bed onder het raam moeten schui ven en zag hij in de Champs Ely- sées nationale garden zich opstel len. Wat beteekenen die troepen daar, vroeg hij en wij hoorden hem tusschen te tanden brommen: «Een slecht tenue, een slecht tenue!» Het was voor dezen keer te laat en wij begrepen, dat wij betere maatregelen te nemen hadden. Op een avond, toen ik er weer kwam, zeide het meisje geheel van haar stuk: «Morgen komen ze binnen.» Was de kamer van grootvader open geweest? Ik weet het niet, maar ie goede man keek zoo vroo- lijk, toen ik- bij hem kwam. Hij scheen onze woorden gehoord te hebben, doch op zijne wijze ver staan. Wij spraken over de Pruisen, doch de oude man had natuurlijk gemeend, dat wij het overdeFran- schen hadden, over hun luisterrijke terugkomst, die hij zoo lang ver wachtte; hij zag misschien reeds Mac-Mahon met een schitterenden staf omringd, zijn zoon aan de zijde des overwinnaars, allen met bloe men bestrooid, met fanfares verwel komd en zich zelf op zijn balkon in zijn groot tenue, dat hij bij Ltit- zen droeg, de doorschoten vaandels en de met kruit bedekte adelaars begroetende Arme kolonel Jouve! Zonder twij fel dacht hij, dat zijn kleindochter den schitterenden intocht van Mac Mahon voor hem verborgen wilde houden, om hem eene al te groote aandoening te sparen. Hij sprak ten minste niemand over den intocht, dien hij dacht, dat den volgenden maar toen er niemand kwam opda gen, gingen zij naar huis.» De «Afdeeling Hillegom» der Algemeene vereenigiDg voor bloem bollencultuur, heeft in haar laatst gehouden vergadering besloten, de voorgenomen tentoonstelling van bloeiende bolgewassen, enz., bij voldoende deelneming, aldaar te doen plaats hebben op 12, 13 en 14 Maart a. s. Uit de gevangenis nabij Leiden is een gevaarlijk persoon ontslagen. Hij is 39 jaar en heeft wegens dief stallen en gewelddadigheden tegen de politie vijftien jaar in den kerker doorgebracht. Gisteren werd van de werf der Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden met het beste gevolg te water gelaten de schroefstoombootbarge Noordmijk IV, gebouwd voor reke ning van de Noordwijksche Stoom boot-Maatschappij te Noordwijk en bestemd voor den dienst tusschen genoemde plaats en de Zaanstreek langs de Haarlemmermeer. Wij vernemen, dat door de hee ren J. M. van Kempen en Zonen aan het geheele personeel der Kon. Nederl. fabriek te Voorschoten den dag van 's IConings verjaardag wordt vrijgegeven, zonder dat op de loo- nen iets wordt gekort. (Vad.) Door de politie te 'sHage werd Vrijdag avond aangehouden een militair, die op straat aan eene dienstbode een doek had ontnomen. In de Veenestraat kwam een an- andere militair den arrestant met den agent tegen, trok zijne sabel en sloeg daarmede naar het hoofd van den agent, waardoor diens helm in tweeën werd geslagen en hij eene verwonding aan het hoofd bekwam. Ook deze militair werd door een agent gearresteerd. De verwonde agent was gisteren niet in staat dienst te doen. Men herinnert zicb, dat op den 28en November 1884 de adspirant- mijn-ingenieur Stork zijn woning te Delft verliet en sedert spoorloos ver dwenen was. De N. Asser Ct. bevestigt thans dag zou plaats hebben. Maar den volgenden morgen, op 't zelfde uur, dat de Pruisische ba taljons angstvallig voortmarcheer- den op den langen weg, die van de poort Maillot tot de Tuilerieën leidt, werd zacht het venster bij den kolonel geopend en hij zelf kwam op het balkon, met zijn helm op en zijn kurassierssabel in de hand, juist zooals hij onder Milhaud gediend had. Ik vraag me nog dikwijls af, waar de zieke kracht heeft geput voor zulk een inspanning, welke hevige opvlamming der levensgees ten hem toen op de been geholpen en in uniform gestoken hebben. Maar zeker is het, dat hij daar stond, zich verwonderende de avenue's zoo veria tenen de jaloezieën der huizen overal neergelaten te vinden, zich afvra gende waarom er Parijs treurig uil- zag als een groot hospitaal, met vlaggen hier en daar, witte vlag gen met roode kruisen in 't midden, en vooral niet begrijpende, dat er niemand te zien was, om onze sol daten te gemoet te snellen. Een oogenblik dacht hij, dat hij zich vergist had.... Maar neenGinds, achter den Are de Triomphe, zag hij beweging: een breede golvende zwarte lijn, die al nader en nader kwam.... Weldra kon men reeds de pieken der helmen onderscheiden, die in de zon flikkerden, duidelijker werd al- lengskens het geroffel der trommen van de tamboers van Jena hoorbaar en onder den Are de l'Etoile, op de maat van den dreun der geregelde stappen der sectiën, met het ge kletter der sabels van de Pruisische officieren, rukten de zegevierende legerscharen van Wilhelm aan! Op eens hoorde men een kreet, een vreeselijken kreet: «Te wapen!... Te wapen!... De Pruisen.» En de vier uhlanen van de voor hoede konden boven, op dat balkon, een grooten grijsaard zien wanke len, de armen uitstrekken en daarna met een bons neervallen om.... niet meer op te staankolonel Jouve was morsdood.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2