welke commissie zich tot het geven van inlichtingen bereid verklaarde. Zij, die deze nog wenschen te ont vangen, kunnen zich daartoe ver voegen Donderdag en Vrijdag a.s. des middags van 123 ure bij den heer Jac. Buijs, Heerensingel 5. Mede zijn daar Vrijdag voor de leden der vereenigingen kaarten te beko men h f0,50 per stuk, waarvoor men tevens het recht heeft eene dame te introduceeren in de plaats van bijeenkomst na afloop van den optocbt, waarvoor de sociëteit «de ICroon» is aangewezen en waar de deelnemers nog eenigen tijd gezellig zullen bijeen zijn. Wat de optocht zeiven betreft, deze zal zich des avonds ten zes ure in de kazerne aan de Bakenesser- gracht formeeren, volgens het plan van het regelingscomité,jen met mu ziek en flambouwen een aantal stra ten doortrekken, waarbij aan de huizen van eenige ingezetenen sere nades zullen worden gebracht. Vele ingezetenen zullen door het afsteken van Bengaalsch vuur van hunne woningeD, luister aan den optocht bijzetten. Vooral worden de toeschouwers verzocht niet met den stoet mede te loopen, daar dit tot schromelijke verwarring aanleiding geven kan. Wanneer men staan blijft en dus elk punt van den optocht ziet voor bijgaan, zal men zeer zeker het meest van het aantrekkelijke schouwspel genieten. De vereeniging «Lust tot Ken nis» vierde 11. Zaterdagavond haar tweejarig bestaan. Het vorige jaar maakten wij onze stadgenooten reeds opmerkzaam op deze vereeniging, welke, bestaande uit ambachtslie den der werkplaats van de H. S. M. alhier, zich ten doel stelt de ont wikkeling harer leden door lezingen uit de werken van goede schrijvers en het beoefenen der uiterlijke wel sprekendheid te bevorderen. Het was een recht aangename stemming welke heerschte onder het vrij talrijke gezelschap, bestaande uit een twee honderdtal werklieden met hunne vrouwen. Allen luisterden met aan dacht naar de mondelinge voordrach ten en die van zang en muziek, een en ander door de werkende leden van «Lust tot Kennis» uitgevoerd, en al droeg hetgeen gegeven werd nu juist niet den stempel der vol maaktheid, toch bleek het dat in vergelijking met het vorige jaar aan merkelijke vorderingen waren ge maakt. De werkende leden werden dan ook door welgemeend applaus voor hunne moeite beloond. Velen der superieuren, waaronder ook de heer ingenieur chef der werkplaats,vereerden de bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid, hier door blijken van instemming met het doel en streven dezer zoo nut tige vereeniging gevende. Voor een goed bezette schouw burgzaal gaf de rederijkerskamer «Het Vliegend Wiel» gisterenavond de door haar aangekondigde lief dadigheidsvoorstelling, bestaande in de opvoering van «De barbier van Straatsburg» en «Eene kleine Ver gissing». Reeds bij een vroegere ge legenheid was het ons vergund de opvoering van beida stukken door de rederijkerskamer «Het Vliegend Wiel» te bespreken, doch wij kun nen niet nalaten den werkenden le den ook thans weder hulde te bren gen voor den genotvollen avond, welken zij den aanwezigen gisteren heeft verschaft. Een gulle lach werd telkens, zoo wel in 't voor- als in't nastuk, den toeschouwer ontlokt. Was Crépignac evenals Peters geheel op zijn plaats, ook Constance, Gravin van Omsberg, en Annette, bruid vau Peters, gaven door hun lief spel dien toeschouwers, welke reeds vroeger met deze damesdilettanten kennis maakten, de gelegenheid hare vor deringen op te merken. Het nastukje had terecht veel succes. Jan, de oppasser van den ritmeester en de heer ICaaskooper, mevrouw Kaaskooper en hare doch ter waren alleraardigst; vooral de coupletten van Jan werden zeer toe gejuicht. Jetje was een aardige dienstmeid, wel wat snibbig, maar er zijn er zoo; dus beantwoordde zij goed aan de haar gestelde eischen. Zooals men weet is deze liefda digheidsvoorstelling gegeven ten be hoeve van het gezin der wed. van P. Pardon. Het stemde ons aange naam toen wij zagen, dat de zaal zoo flink was bezet. Wel was de voorstelling wat laat afgeloopen kwart over twaalven gingen we eerst naar huis. Een vroeger uur zou zeker zeer velen meer gewenscht voorkomen. Moge dit in 't vervolg zoo zijn. Zou men dit doel door kortere oauzen en snellere afspeling der stuk zen niet kunnen bereiken? eersten kliënt bezorgen zou, en ik besloot mij nog denzelfden dag in optima forma te laten kappen. Ik antwoordde Ik ben tot uw dienst, mijn heer Pieman 1 U hebt zeker een af schrift der zaak op dat papier. Dat nu juist niet, sprak mijn kliënt, de papierbundel in zijn hoed zettend, maar ik wil u de zaak vertellen. Ik kom voorjuffrouw Julie Smits, die deerlijk in de zaak be trokken is. Zij is een aangenomen kind van den ouden, schatrijken vleeschhouwer Heumer, en toen zij den slachter Smits huwen wilde, die voor zijne zaak geld moest heb ben, wenscbte deze natuurlijk geld als huwelijksgift. Maar de oude Heumer zei: «Kinderen, geld geef ik niet. Ik kleed me niet uit, voor ik naar bed ga. Als ik sterf krijgt ze alles.» Op dat woord afgaande en in de hoop, dat de oude niet lang meer leven zou, huwde Smits het De minister van Waterstaat heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht Bij circulaire van den toenmaii- gen minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 18 Augustus 1869 no. 189, werden heeren Commissarissen des Konings verzocht, de plaatselijke- en waterschapsbesturen in hun ge west uit te noodigen, toezicht te doen houden op de peilmerksteenen hakkelbouten en verkenmerken, door den rijkswaterstaat in huizen, slui zen en andere gebouwen aange bracht, ter aanduiding van de wa terhoogten, ten einde die voorwer pen bij eveutueele verbouwing niet zouden verloren gaan. Sedert zijn door de zorgen der rijkscommissie voorjgraadmeting en waterpassing m verschillende open bare en bijzondere gebouwen van een aantal gemeenten nauwkeurig- heidsmerken aangebracht, wier be houd evenzeer van groot belang is. Een uittreksel van de onlangs van het Departement van binnen landsche zaken ontvangen lijst dei- in Nederland tot 1886 aanwezige merken der nauwkeurigheids-water passingen, bevatteude tevens eene volledige beschrijving van de plaats dier merken, gaat ter kennisneming hierbij. Ofschoon, blijkens mededeeling van mijn ambtgenoot van binnen landsche zaken, bereids uwe mede werking is ingeroepen tot verzeke ring van een goed toezicht op deze nieuwe hoogtemerken door de be trokken gemeente- en kerkbesturen, acht ik het wenschelijk, dat ook door de hoofdingenieurs en verdere ambtenaren van 's Rijks waterstaat, alsmede door de betrokken water schapsbesturen, voor eene goede instandhouding dier merken worde zorg gedragen. U.H.E.G. gelieve den hoofdinge nieur in uw gewest eu de betrokken waterschapsbesturen namens mij uit te noodigen, voor het verlangde toe- toezicht zorg te dragen. M. D. Graaf Van Limburg Stirum schrijft o. a. in het Dagbl. van. ZR. ens Rage'. Eene leemte is er in onze ge denking. Er moet namelijk, terwijl Hij nog leeft, een teeken van hulde aan den Koning worden opgericht. Verscheidene redenen pleiten daar voor; de vier voornaamste, volgens mij, zijn: 1. Willem de Derde is de eenig overgebleven mannelijke Telg van het roemrijk Oranje, waaraan Ne derland zooveel te danken heeft. 2. De Koning heeft Nederland getrouw geregeerd en gediend bijna 38 jaren lang, alzoo veel langer dan eenig Vorst vóór Hem. - Eu nu zal Hij binnen weinige dagen ze ventig jaren tellen. 3. Bij besluit van 11 Mei 1883, No. 1, deed de Koning met eene Grondwetsherziening aanvangen. Dit groote werk geraakte van de orde door het bij besluit van 11 Mei 1886, No. 105, ontbinden van de Tweede Kamer; maar de uitge werkte voorstellen zijn in de nieuwe Kamer gebracht. 4. Willem de Derde schonk ons door zijn tweede huwelijk eene Troonopvolgster. Ik bracht dit denkbeeld, reeds in Juni 1886, bij dezen en genen ter sprake. Vrij algemeen vond het bij val. Eokelen wilden uitstel. Doch uitstel acht ik niet raadzaam. Onver wijld dient de stichting te geschie den, opdat de Koning het huldeblijk nog moge aanschouwen. Het monument zou kunnen zijn: een standbeeld van brons op hoog voetstuk.Hetisniet moeilijk daarvoor eene geschikte plaats te vinden. Mij dunkthet standbeeld van den jong- sten Willem van Oranje zou moeten staan tegenover het ruiterstand beeld van den oudsten Willem van Oranje. Bij die aanduiding moet ik het laten. Door leeftijd en gezondheid Oen ik verhinderd, deel te nemen aan de verwezenlijking anders dan door naar vermogen geldelijk bij te dragen en ondersteuning te be vorderen. Ik geef in overweging, een com missie vau uitvoering in te stellen. Zij zal zeker mogen rekenen niet alleen op den vermogenden bijstand van al de Verwanten van den Groo- ten Stam, maar ook op de krachtige medewerking van allen en niet het minst van de Nederlandsche vrou wen, die het wel meenen met het Vaderland. meisje, breidde zijne zaak uit, maar had geen geluk. Ik wist nu wat er komen moest. Smits was in de hoop op de erfenis gehuwd, doch de oude Heumer had een verandering gemaakt. Hier kon ik voor Pieman mijn juridische ken nis luchten. Ik sloeg het voor mij liggende corpus juris open, liet door Klomp het Erfrecht, het Obligatie- recht, het Burgerlijk Wetboek en J. Herings Gezamenlijke Werken bijbrengen en hield voor Pieman een voordracht, waarbij ik mij op autoriteiten beriep. Pieman onder brak mij echter: U hadt de zaak niet duide lijker kunnen uitleggen, al behoor- det ge tot de familie, doch in één zaak vergist ge u. Ik heb uwe opgaven goed ge volgd, antwoordde ik ietwat bits. A. huwt C. op vertrouwen van B's belofte, C. hij zijnen dood univer seel erfgenaam te maken. B. sterft Nu de feestdag van des Ko nings 70sten jaardag nabij is, zou een uitvoerig overzicht te geven zijn van de feestvieringen, die in de meeste gemeenten van ons land worden voorbereid. De beschrijving zou kolommen vorderen en eento nige herhaling noodzakelijk maken, liet zij dus genoeg te vermelden, dat in bijna elke gemeente vau eenig belang, naar de beschikbare middelen het gedoogen, openbare feesten zullen worden gevierd. Op tochten, vuurwerk, muziekuitvoerin gen, illuminatie, volksspelen zijn de bestanddeelen der hier meer, ginds minder volledige programma's. Terwijl dus voor openbaar feest- vertoon zoo groote sommen gelds zullen worden besteed, is het ons aangenaam daarbij te kunnen voegen dat in nagenoeg alle feestvierende gemeenten uitdeelingen in voedsel aan armen een tastbaar bewijs der feestelijke stemming zullen geven. Het bestuur der Ned. ver eeniging voor gemeente-ambtenaren ziet geen kans het doel der ver eeniging: «het bevorderen van de belangen der gemeente-ambtenaren, waartoe in de eerste plaats behoort de oprichting te hunnen behoeve van een pensioen-, weduwen- en weezenfonds», tot stand te brengen; het wenscht daarom de statuten gewijzigd te zien en niet langer als het doel der vereeniging aangeduid te zien, hetgeen in werkelijkheid met de tegenwoordig beschikbare middelen niet bereikbaar is. Het stelt daarom voor den naam der vereeniging te veranderen in dien van «Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen» en het doel te omschrijven als: «hetbevorderen van de algemeene belangen der ge meenten in Nederland en van hare ambtenaren, zoo door het beramen en aanbevelen van middelen tot verwijdering van al wat met die belangen in strijd is, als ter voor ziening in hetgeen die belangen eene behoefte doen kennen, en het aanwenden of begunstigen van mid delen tot vorming van bekwame personen in het administratief recht en in de practijk van het gemeen telijk secretariaat». In eene buitengewone algemeene vergadering, op het einde dezer maand te Amsterdam te houden zullen deze wijzigingen en een voor stel om de contributie te verdubbelen worden behandeld. De opbrengst van het perso nenvervoer der Noord-Zuidholland- sche stoomtramweg-maatschappij HaarlemLeiden bedroeg in de maand Jau. 1887, f4232.95; het goederenvervoer bedroeg f 495.98, aau diversen f372.55; zijnde over het totaal f5.88 per dagkilometer, tegen f 5.05 in Jan. 1886. De jaarlijksche algemeene ver gadering der Maatschappij tot be vordering van Nijverheid, zal waar schijnlijk dit jaar te Purmerend ge houden worden. Van de vier adspiranten, die deel namen aan het onlangs gehou den examen voor le klerk bij het departement van oorlog, is geslaagd de sergeant-schrijver Brouwer, die, in verband daarmede, aan genoemd departement zal worden werkzaam gestel I. Namens het Bestuur van den NederlandschenSchaatsenrijdersbond wordt ons medegedeeld, dat voor- loopig de internationale wedstrijd te Slikkerveer is uitgesteld, aange zien het ijs nog niet de noodige dikte heeft. NR. C In de Courrier de la Meuse verklaren de werklieden uit de fabriek «Société Céramique» te (Wijk-Maastrichtj,. die door de en quête-commissie zijn gehoord, dat de getuigenis door een ongenoemd werkman dier fabriek aan den heer F. de Bieberslein gedaan en door dezen aan de enquête-commissie over- ■edragen, onwaar is. Door de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Leeuwarden is besloten, niet te voldoen aan het verzoek van de kleedermakersver eenig.ng «De Ster» te 's-Hage en anderen, om te ondersteunen haar verzoek aan de Tweede Kamer, ten einde het daarheen te leiden, dat het inkomend recht van uit het bui- tenlaud ingevoerd wordende nieuw gemaakte kleedingstukken worde verhoogd, en de arbeid in de ge vangenissen worde beperkt tot de behoeften van de gevangenen zelve en heeft een ander bij testament tot erfgenaam gemaakt. Is dat zoo? Juist. De oude Heumer at op een Zondag bij Smits, vond iets verdachts in zijn bloemkool, geloofde dat men iets met hem voor had, liep naar huis, liet een notaris halen en vermaakte zijn geheel vermogen, zoo wat 100,000 gulden, aau de stadsreinigingsvereeniging. Door de opwinding kreeg bij een attaque, stierf denzelfden nacht, en Smits is bankroet gegaan. Hebt ge bewijzen van Heu- mers belofte? Neen. Mijnheer Scherp, dien wij er naar vroegen, verklaarde alles voor ons verloren en de ver eeniging wil geen penning terug geven. Dat staat slecht en wij zullen een harden strijd hebben. Hebt echter moed. Geef mij eene vol macht, hier is een formulier en geef me op voorschot vijftig Door eenige visschers te Spaarn- dam is door middel van den zegen met één trek 3000 K.G. visch ge vangen. Wel een bewijs dat er in onze kanalen nog visch in overvloed te vinden is. Men meldt ons uit Amsterdam: Gepasseerden Donderdag zijD Louis Weinberg en Johannes van Dam, de laatste twee verpleegde slacht offers van de onlusten op 26 Juli (Palingoproer), uit het gasthuis, als genezen, ontslagen. Men meldt uit Amsterdam: Behalve den nationalen wedstrijd in quartetzang, Zaterdagavond, ter ge legenheid van 's Kouings verjaar dag, door de kon. liedertafel «Kunst en Vriendschap» alhier te houden, zal Dinsdag daaraanvolgende een vocaal en instrumentaal concert, af gewisseld door dramatische voor drachten, door diezelfde liedertafel janiseerd, worden gegeven in den Parkschouwburg. De geheele schouwburg, op eenige logeplaatsen na, die voor genoodigden gereser veerd zijn, is ter beschikking ge steld van den Amsterdamschen werk- Op aanvraag wordt hem gratis een entréebewijs voor hem en zijne vrouw uitgereikt, waarbij nog tevens een bon gevoegd is: «voor een glas bier of een kop koffie». Er zal voor ongeveer 1500 personen plaats zijn. Niemand zal, dunkt ons, aan de Kon. liedertafel (haar bestuur bestaat uit de hh. H. D. Blitz, voorzitter, A. Eisen- drath, secretaris) de hulde onthouden, die haar zoo in ruime mate toekomt voor de koninklijke wijze waarop zij hare taak ook ten nutte van onze minder bevoorrechte medebur gers opvat. Als feestnummer zal worden ge zongen «Neêrlands juichtoon», eene compositie van den heer J. H. Loser, directeur der liedertafel, op een ge dicht van dr. L. B. Perel. De op dracht van dit toonwerk is door Zijne Majesteit met de meeste wel willendheid aanvaard. De Raad der gemeente Edam heeft besloten aldaar jaarlijks op den 3a Donderdag in de maand Maart eene voorjaars-lammerenmarkt te houden van zoogenaamde «over- houders.» Een prijzenswaardige daad. De heer Van Bergen, Schelpkade 24 te 's-Hage, beeft getoond dat hij het met zijn werklieden goed meent. In plaats toch het, bij de voltooiing van den bouw eener woning, ge bruikelijke «paunenbier» uit te rei ken, welk «bier» echter gewoonlijk «onvervalschte klare» is, heeft hij Zaterdag jl. aan elk zijner werk lieden 1 kilo vleesch en 2 ons vet ter hand gesteld. Een voorbeeld dat navolging ten volle verdient! Daar in den loop van dit jaar de Kralingsche schermvereeniging «De Leeuw der Nederlanden» haar vijf jarig bestaan zal berdenken, heeft de Vereeniging met algemeene stemmen besloten, bij gelegenheid van dit feest op drie achtereenvol gende dagen een groot internatio naal en nationaal concours op alle wapenen te geven, alsmede ver schillende carréi. Vele buiten- en binnenlandschescherm vereenigingen zullen, om aan dien wedstrijd deel te nemen, worden uitgenoodigd. gulden. Ach neen, wij beginnen geen preces; wij hebben geen geld weg te gooien. Smits is gisteren met alles wat hij pakken kon naar Amerika gegaan en heeft zijne vrouw met zes kinderen laten zitten Ik kreeg een ander inzicht in de zaak, deed het corpus juris en de anderen boeken dicht en sprakIk dacht ik meen, ik neem aan ik kan wezenlijk niet gelooven in welk opzicht ge mijn hulp noodig hebt, mijnheer Pieman. -Nu, ziet u, Kruisseu zei, waart zoo'n goed man, en daarom ben ik zoo vrij u een kleinigheid te verzoeken. God zal 't u duizend maal beloonen. Voor geen geld van de wereld wilde ik Pieman doen vermoeden hoezeer ik mij vergist had en in hem mijn eersten kliënt bad meenen te begroeten. Ik had mij zeer voor de zaak geïnteresseerd en kon dus Pieman niet met ledige handen wegzenden. Met een vriendelijk lachje, inwendig Kruissen verwen- schend, gaf ik mijn vreugde te ken nen in zulk een droevige omstan digheid te kunnen helpen en gaf twee rijksdaalders. Mijnheer Pieman kende geen woorden genoeg om mij te bedan ken, verliet buigend het vertrek en gat mij zijn adreskaart, als ik soms een wollen normaalkleeding noodig had. Nog niet besloten, wat ik Klop er van zeggen zou, trad ik de aan grenzende kamer binnen en vond mijn vriend schaterlachend op de sofa liggen. Die lomperd Klomp had vergeten de deur dicht te doen en zoo had Klop alles gehoord. Ik wilde hem laten zweren, dat de zaak een diep geheim moest blijven, maar hij zou het geval aan alle kennissen vertellen, zei hij, en daar om zet ik de geschiedenis van «mijn eersten kliënt» maar liever in de courant. G. V.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2