4e Jaargang. Donderdag No. 1110. ABONNEMENTSPRIJS: Vsrs6bijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. De Vrouw of de Tijger? BINNENLAND. oor Haarlem per maand40 Cents. Franso door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rubltette Etrangèra 6. L. DAUBJS Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bit Faubourg Honimartr». van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cenes Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 unrj MUSEUMS E Knlov.oal museum van het Paviljoen. Iagaag aan de Dreefsijde 2e «•ftooa v&n diploma vr^n toegang, donateurs met gezelschap, leden met i dender Nodorlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben 5B Nederland en rcoer bijzonder van het Hasrlemaehe Bisdom, Krnieweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhui:. Geopend van Ssd&gen kosteloos vw 124 anr, de e vorige Ctiriateiqke feestdagen tsgeis t'tri museum in de Damstraat. Geopend dagelyt.» nitgenomen Zaterdag, •snedag en 'isterdag van 34 r.nr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. denr. Geopend dagelyfcs van 10 tot 4 uur. Toegang 26 cent» per poraoon. Donateur» on loden dor Nederlandache Maatschappij tor bevordering van Njjverheid hebbtm |J dama. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang I-'routzijde van i-et Paviijoen op het torras. Geop, dag. v 104 nur. Toegang 25 ot. p. poraoon. Donateur» en op vertoon van diploma vryoa toegang, donateurs mat gezolachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral oor een geheel jaag per persoon, alleen 0£ onder behoorlek geleide. «A Zon- on Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gcopené Dinsdag van i2 on Donderdag van S8 uur. Toegang (denr Oudegroenmarkt) vrg. op vertoon van aipioraa vryea toegang, aoaatenr» mat, gezoiscnap, lanen met x uame. jsisscnoppety/k museum voor kerkelijke oudheid, knust eu No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent» por persoon. Doorloopende toegangskaarten ]5 April tot 14 October alle workdagen van 10anr, V3a 15 October tot 14 April op die dagen van 108 anr tegen betaling van 25 cents p betaling van 25 cents per persoon. Kindoren bonedon de 8 jaren worden in het geheel niet toegolatonkinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder In de toelichtingen, die het Bel gische budget van buitengewone inkomsten vergezellen, wordt ten op zichte der voor het departement van oorlog gevraagde credieten gezegd, dat 900,000 fr. noodig zijn voor de voltooing der torten van Rupel- monde617,000 fr. voor die van Schooten en 1,000,000 fr. voor die der drie redouten in den kustgor- del; verder zijn 1,200,000 fr. noo dig voor de wapening der forten Merxen, Zwijndrecht, Bruybeke en Wahlheim, terwijl 8,000,000 fr. voor eene reeks fortificatiewerken aan de Maas moeten besteed worden. De oude forten van Luik en Namen zullen geslecht en door zeer sterke, maar kleine forten vervangen wor den, die slechts eene geringe bezet ting eischen. De werken aan de Maaslinie zullen 24,000,000 fr. kos ten voor dit jaar vraagt de regee ring echter slechts een derde dier som. Tot aanschaffing van nieuwe geweren voor de infanterie worden 15,000,000 fr. vereischt, waarvan wederom slechts een derde gedeelte in dit jaar. Bovendien moet nog voorzien worden in de nieuwe uit rusting van 20 batterijen artillerie. Vervolgens worden nog credieten voor de kazernen en voor kleeding der troepen gevraagd. De algemeene raad der werk liedenpartij heeft beslotenzijne machtiging niet te verleenen tot de algemeene werkstakingwaartoe onlangs door eene vergadering van mijnarbeiders in het «Centres, d. i. het kolenbekken van Charleroi, het besluit genomen was. De Nederlandsche consul-generaal In den ouden tijd leefde er een half barbaarsehe Koningslechts eenigszins beschaafd door den voor uitgang van Latijnsche naburen. Teunemis IV was zijn naam en werd bekend om zijne grillen, want wat hij zich eenmaal in het hoofd had gezet moest gebeuren ook. Was hij het met zichzelven over iets eens, dan was het een gedane zaak. Onder de overgenomen begrippen zijner naburen behoorde ook dat van een openbare kampplaats, om door vertooningen van mannelijken of dierlijken moed zijne onderdanen te «beschaven». Maar ook hierin deed zijn bar baarsehe grilligheid zich gelden. Dat groote amphiteater met zijn jhr. May, heett gisteren het voor zitterschap gevoerd in eene bijeen komst der te Londen gevestigde vreemde consuls,bijeengeroepen voor het oprichten eener, buiten de po litiek staande, vereeniging tot be vordering der belangen van hare leden. De meeste buitenlaudsche consuls woonden de bijeenkomst bij, in welke het voorstel goedgekeurd en eene commissie van vijftien leden benoemd werd, welke de vereeniging zal besturen, die zich over het ge- heele Vereenigd Koninkrijk zal uit strekken. In het Lagerhuis heeft Gorst gis teren verklaard dat de regeering geen bericht heeft ontvangen ter bevestiging van dat, volgens het welk Chineesche troepen naar Op per Birma zouden zijn opgerukt. Smith verzekerde dat er bij den tegenwoordigen stand der onder handelingen in zake Bulgarije, voor het oogenblik geen nieuwe diplo matieke stukken kunnen worden overgelegd. Met 198 tegen 96 stemmen werd het amendement van Esmond be treffende de pachtcontracten der meiers in Schotland verworpen. Campbell opperde een amendement ten gunste der oprichting van lokale genootschappen in Schotland en an dere deelen van Groot-Brittannië tot behandeling van plaatselijke aange legenheden. Nadat dit amendement door Campbell was bestreden en bespottelijk gemaakt, trok de voor steller het in. Het debat over het adres werd daarna weder verdaagd. Het bekende artikel van het Ber- lijnsclie blad de Post, over den Franschen minister van oorlog, dat op de Europeesche beurzen eene zoo belangrijke daling heeft veroorzaakt, geeft thans nog tot eene sensatie galerijen rondom, zijn geheime ge welven en verborgen gangen, was een uitvoerder van poëtisch recht, waarbij de misdaad gestraft, of de deugd beloond werd, naar de be slissing van een onpartijdig toeval. Wanneer een onderdaan beschul digd was van eene misdaad, ern stig genoeg om de belangstelling van den Koning te wekken, werd er openlijk hekend gemaakt, dat op een bepaalden dag het lot van den beschuldigde beslist zou worden in 'sKonings kampplaats, die wel op dezen naam aanspraak mocht ma ken: want hoewel de vorm en het bouwplan uit den vreemde ontleend waren, kwam het doel, waarvoor zij gebruikt werd, alleen uit het brein van dien man voort, die, een Koning tot in het merg van zijn gebeente, geen trouw aan andere traditiën kende dan die hem bevie len, en die zijne grillige barbaar sehe begrippen op eiken vorm van wekkende zaak aanleiding. Andere, tegen het genoemde blad vijandig gezinde, bladen hebben nl. de Post beschuldigd van met het gewraakte artikel eene speculatie ter beurze te hebben gediend, bij welke een met bet blad bevriend bankiershuis zes millioen mark gewonnen zou hebben. De Post verklaart tegen de ver spreiders van dit bericht bij het ge recht eene aanklacht wegens laster te hebben ingediend. Volgens bekendmaking van het Staatsministerie wordt, behalve voor Stettin, ook voor de naburige kleine Steden Grabow en Altdamm en voor de vier aangrenzende dis tricten de kleine staat van beleg afgekondigd. De Oostenrijksche laudsregee- ringen hebben bij de departementen te Weenen en te Pesth een wets ontwerp ingediend, tot het verleenen van een buitengewoon krediet voor de bewapening van de landweer en van den landstorm. Voor Oostenrijk bedraagt het krediet 12 millioen, voor Hongarije 71/, millioen fl. De Daily News heeft uit Odessa bericht ontvangen, dat verscheidene nihilisten aldaar zijn aangekomen. Uit St. Petersburg wordt aan genoemd blad gemeld, dat het be richt, volgens hetwelk Kaulbars naar Bulgarije zou terugkeeren, on waar is. Zijn gezondheidstoestand is hoogst ongunstig. Men zegt dat hij aan toevallen lijdt. Aan de Standard wordt uit Caïro gemeldt, dat het besluit der Britsche regeering tót intrekking der jaar- lijksche subsidie van 240,000 pds. aan het Egyptische leger in de re- geerings- en in de financieele krin gen eene paniek heeft verwerkt. De menschelijke gedachten en daden overbracht. Als het volk in de galerijen ver zameld was, en de Koning, door zijn hof omgeven, in vorstelijke staat sie op zijn troon aan de eene zijde van de kampplaats zat, gaf hij het sein. Dan ging er eene deur open, en de beschuldigde trad in het amphi theater te voorschijn. Vlak tegenover hem, aan de andere zijde van de ingesloten ruimte, waren twee deu ren, volkomen aan elkander gelijk, en naast elkander. De beschuldigde moest regelrecht op die deuren aan- loopen eu er een van openen. Hij mocht openen welke hij verkoos. Als hij de eene opende, kwam er een hongerige tijger uit, de woestste en wreedste, die er maar te krijgen was geweest en terstond sprong het wilde dier op hem toe en verscheurde hem tot straf voor zijn misdaad. Zoodra het lot van den misdadiger Egyptische regeering verklaart, dat, wauneer het Britsche goevernement bij zijn besluit volhardt, het Egyp tische leger met de helft zal moeten worden verminderd, terwijl tevens de troepen uit Sosakim of Wady- üalfa moeten worden teruggeroepen en de politiemacht moet worden ingekrompen. Uit Cairo meldt de correspondent van de Times, dat de coupon der Egyptische schuld gevaar loopt, wanneer het bovengenoemde subsidie wordt ingetrokken. Haarlem, 16 Februari 1887. In de gisterenavond gehouden vergadering van de R. K. Leesver- eeniging hield de heer mr. B. N. Bahlmann, lid van de Tweede Ka mer eene uitvoerige redevoering over het verleden, het heden en de toe komst van het stemrecht. Spreker haalde geschiedkundige feiten en tal van statistieke gegevens aan, die een helder overzicht gaven van die twee eerstgenoemde toestanden. Spreker verklaarde voor te staan het toekennen van meer gezag aan den Koning en het ontnemen van het recht van amendement aan de Kamerleden, doch wenschte in hunne handen te laten de goed- of afkeu ring van belastingen, die tot instand houding van den Staat zullen noo dig zijn. Verder vreesde hij geene geleidelijke invoering, des noods van het algemeen stemrecht, doch wel een plotselingen overgang daartoe uit het tegenwoordig geldige stelsel. Déze met veel gloed en zeggings kracht voorgedragen rede, die wij hier slechts in hoofdtrekken hebben geschetst, werd door de toehoorders aandachtig gevolgd. aldus beslist was, begonnen ijzeren klokken akelig te luiden en met gebogen hoofden en verslagen har ten keerden de toeschouwers lang zaam huiswaarts, betreurende dat een zoo jong en knap, of zoo oud en eerwaardig man zulk een ver schrikkelijk lot verdiend had. Maar als de beschuldigde de an dere deur opende, kwam er eene maagd uit, de schoonste, die Zijne Majesteit onder zijne onderdanen had kunnen vinden, en met dat meisje mocht hij onmiddellijk trouwen tot belooning van zijne onschuld. Was hij gehuwd, dan bleef dat meisje dienstbaar aan zijne familie, zoo de beschuldigde haar de vrijheid niet teruggaf. Was hij ongehuwd dan werd dadelijk in de kampplaats zelve tot de uitvoering der huwelijks plechtigheid overgegaan. Een andere deur onder de tribune des konings werd geopend, en daar kwam een priester uit, gevolgd door koorzan- Na afloop dankte de voorzitter der Vereeniging, de heer C. J. Gon- net, den spreker en sloot ten ruim 10 ure de vergadering. Het Burgerlijk Armbestuur alhier doet een beroep op de lief dadigheid der inwoners, nu in den laatsten tijd zoovele gezinnen het aantal der nooddruftige hebben ver meerderd. De beschikbare middelen zijn niet voldoende om allen den 19en Februari tot een feestdag te maken. Met dankbaarheid zullen giften in ontvangst worden genomen; mogen zij vele zijn, opdat aan allen eene feestgave kan worden uitge reikt. Op 's Konings verjaardag, Za terdag a. s., zullen de bureau's ter provinciale griffie van Noord-Hol land gesloten zijn. Behalve de vereenigingen ge noemd in ons nummer van 12 dezer, zullen aan den optocht op 's Konings verjaardag ook nog deelnemen: de Haarlemsche Visschersclub «de Da geraad», de kleermakersvereeniging «Vriendschap zij ons doel» en de vrijwilligers van «Spuit 10». De gisteren gehouden buiten gewone collecte voor de armen der Evang. Luth. gemeente alhier heeft opgebracht eene som van f 673.96. Het programma voor den op tocht der schooljeugd op 19 Fe bruari is thans door het bestuur der Vereeniging «Door Vermaak tot Nut» vastgesteld als volgt: a. De optocht zal aanvangen des namiddags te I1/, uur. i. De plaats van bijeenkomst met de kinderen is de Voldersgracht, ingaande aan de Zuiderstraat. c. De scholen volgen elkander op, in volgorde van hunne aankomst op de Volderegracht. d. De scholen moeten te 1 uur op de Voldersgracht aanwezig zijn. gers en dansende meisjes, die vroo- lijke melodieën op gouden horens bliezen; op de maat stapte de stoet dan naar de plaats waar het paar stond, en feestelijk werd het huwe lijk voltrokken. Dan begonnen ko peren klokken vroolijk te luiden, het volk juichte, en kinderrn, die bloemen op haar pad strooiden, ge leidden zijne bruid naar zijne wo ning. Dit dan was de half-barbaarsche manier van rechtspleging van Ko ning Teunemis IV. De misdadiger kon niet weten uit welke deur de maagd zou komenhij opende de deur, die hij verkoos, zonder in 't minst te kunnen vermoeden of hij het volgend oogenblik verscheurd of getrouwd zou worden. Nu eens kwam de tijger uit de eene deur, dan weder uit de andere. Deze half-barbaarsche Koning nu had een dochter, bloeiend en schoon, en even vurig en heerschzuchtig

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1