I OPM Mms- 1 4e Jaargang. Vrijdag 18 Februari 1887. No. 1111. FEUILLETON. Voor een Aisritascli PostMet. ABONNEMENTSPRIJS: Toor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 ïersefailnt Dagelijks uitgenomen Zon-en slgemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franoo te adresseer en aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de x ublïcxte Etrangèr» 9. L. DAÜBE 3r Co., JOH. F. JONES, Suer., L'arijt31bis Faubourg Montvutrtre. ADVERTENTIËN* ?*n 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cenw Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totyn middag» 12 uarj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Tolomaal museum van hei PaviljoenIngang aan de Dreefryde 2s deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang SS conts per persoon. Donateur» en ieden der Nedorlandsche Maatsohappg ter bevordering van Nijverheid hebbea «3 /örtoon van diploma vrijen toegaHg, donateur» Biet gezelschap, loden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang troutzydc van 1 et Paviljoen op het terras. Goop, dag. v 104 uur. Toegaug SS et. p. persoon. Donateur* e,i (dander Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebhen op vortoon van diploma vryea toegang, donatears met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust ou geschiedenis, vooral jan Nederland en meer b\jzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang SS cents per persoon. Doorioopende toegangskaarten voor een geheel janj 1 gulden. Museum deistad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagon van 104 uur, van IB October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaliug van 25 cents per persooa, alleen i* ïtndagen kostelooB van 12—4 uur, de overige Ohristolyke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaron worden in het geheel niet toegalaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijkgoleids. museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag *an 14 «ar. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaope Woensdag ea Zaterdag van 4 nnr. Orgelrbsspeling in de Groote Ke-rk. Dinsdag van 12 on Donderdag van 28 nnr. Toegang (deur Oudogroenmarkt) vry. ALGEMEEN OVERZICHT. De Belgische minister van fi nanciën heeft gisteren in de Kamer een ontwerf' ter tafel gelegd, strek kende om te machtigen, voor zoo veel België betreft, tot uitgifte eener leening door den onafhankelijken Congo-staat. In den loop der zitting vroeg Fare inlichtingen omtrent de ver sterkingen voor welke de Regeering een krediet heeft aangevraagd. De Regeering beloofde deze inlichtingen te zullen verstrekken, doch onder het noodige voorbehoud wat haren omvaDg betrof. Bij de voortzetting der beraad slaging in het Engelsche Lager huis over het adres van antwoord is het amendement van Cameron verworpen met 253 stemmen tegen 136. Sexton stelde hierop voor de discussie te verdagen. Smith deed daarentegen een beroep op het Huis om de beraadslaging te sluiten. Par- nel kwam tegen het sluiten van de discussie op, daar de ernstige toe stand van Ierland het voortzetten van het debat noodig maakte. De be raadslaging is hierop verdaagd. Smith heeft daarna aangekondigd, dat hij heden een voorstel zou doen om de herziening van het reglement aan de orde te stellen, zoodra de beraadslaging over het adres geëin digd zal zijn. Nabij Ballycar, graafschap Clare (Ierland), werd gisterenavond uit eene hinderlaag op eenen deur waarder en twee konstabels ge schoten; alle drie werden zij ge troffen, de eerstgenoemde doodelijk. De daders zijn nog niet gevat. Mijn vriend John Brown is post meester te Marietta, in den staat Georgia. Reeds laDg was ik voor nemens den trouwen ouden jongen op mijne reis naar het Zuiden eens op te zoeken, doch telkens werd mijn plan door onvoorziene omstan digheden verijdeld. Eindelijk is het mij gelukt. Vier weken geleden was ik bij hem. Het postkantoor te Ma rietta ligt vlak bij het spoorweg station. Ik stapte het portaaltje binnen en ontdekte dadelijk aan den les senaar achter bet raampje het be kende vriendelijke gezicht. Dat is te zeggen, strikt genomen was dat toch niet meer de oude John, met zijn joviaal uiterlijk en vriendelij- De stadhouder van Elzas-Lotha ringen heeft een verkiezings-mani- fest uitgegeven, waarin hij wijst op het oorlogsgevaar, waarmede een strijdlustig deel der Fransehe Datie het Duitsche rijk bedreigt, terwijl hij uit dien hoofde aanmaant tot het kiezen van bezadigde en ver zoeningsgezinde afgevaardigden, die den vrede van 1871 onvoorwaardelijk erkennen. De vrienden des vredes die onder den druk der tot dusver vooropgestelde aanvoerders geene eigene caudidaten kunnen stellen, worden uitgenoodigd witte stembil jetten in te leveren ten einde aldus de denkwijze in den lande te doen blijken. Nadat de socialistische partij van hare geestverwanten in Amerika 10,000 mark ten behoeve der ver kiezingsbeweging had ontvangen, is thans van daar nog een gelijk be drag per telegraaf voor haar be schikbaar gesteld. De redactie van haar partij-orgaan, hetwelk in Zwit serland wordt uitgegeven, heeft an dermaal voor 2500 francs ten be hoeve van het verkiezingsfonds ge- teekend en dus tot nog toe 10,000 francs bijgedragen, ofschoon het zeer wordt betwijfeld of die uit de opbrengst van het blad komen. Ook uit Frankrijk worden bijdragen ont vangen, en wel uit Parijs, Beauvais, Rheims, Nantes, Roubaix,St Quentin, Lyon, Voorts zijn er gelden inge komen uit Bucharest, Rome, Kopen hagen, Horicks (Noorwegen) en San Francisco, terwijl er nog uit Gent en andere Belgische plaatsen wor den verwacht. Naar de Standard uit St. Peters burg verneemt, staat het vast, on danks de pogingen tot geheimhou ding der regeermg, dat er een ern stig komplot ontdekt is, met ver ken innemenden blik. Zijne gelaats trekken hadden iets versteends aan genomen, terwijl hij zonderling voor zich uit staarde, ongeveer als een dierentemmer, die, met zijn door dringenden blik, jaar uit jaar in wilde beesten in bedwang moet hou den. Nadat wij elkander zoo harte lijk mogelijk begroet hadden, als na eene vijftienjarige scheiding past, en wederkeerig over onze familie betrekkingen zeer bevredigende in lichtingen hadden gegeven, wilde ik eerst vertrekken, om naar mijn logement te gaan. Meer toevallig dan opzettelijk richtte ik, op het punt van heen te gaan, de vraag tot mijn vriend: of hij bij de uitoefening van zijn ambt met het volk hier in 't Zuiden nogal overweg kon. John is namelijk, evenals ik, af komstig uit het noordelijk gedeelte van Michigan, dicht bij de Cana- dasche grenzen, en het was mij uit takkingen in de hoogste klassen van staatsbeambten. Verscheiden garde-officieren heeten gevat te zijn, alsook een kofpage. Er is in Servië (ene ministerieele crisis ontslaan, welke aan Oosten- rijkschen invloed wordt toegeschre ven. Naar men verzekert, zou de minister van oorlog, als te Russisch gezind, gedwongen worden zijn ont slag te nemen. In eene gisteren door de Porte met de Bulgaarsche afgevaardig den gehouden samenkomst is een stemmigheid verkregen over de sa menstelling van het regentschap, hetwelk bestaan zal uit Stambuloff, Zankoff en een derden geheel on- zijdigen persoon, omtrent wien men later tot overeenstemming zal trach ten te komen. Tevens is in beginsel aangenomen, dat een nieuwe minis ter van oorlog zal worden aange steld. De Times verneemt uit Wee- nen, dat, tengevolge van de over- drevene door Rusland gesteunde aanspraken van Zankoff, eene vreed zame oplossing der Bulgaarsche kwestie nagenoeg schijnt te zijn opgegeven. Eene depêche van generaal Gené ui t Massowah meldt, dat de toestand nog steeds onveranderd is. Rasaloela verliet den 9den dezer Asmara, om naar Makolla te vertrekken, waar hij door den koning van A.byssinië geroepen was. De als gijzelaar gevangen geno men Salimbini is den lOden dezer te Massowah aangekomen. Rasaloela heeft hem den last opgedragen aan generaal Gené de uitlevering te vragen van Mohamed, diedeAbys- siniërs heeft aangespoord deltalianen eigen ervaring niet onbekend, dat lui uit het noorden der Unie eerst eenigen tijd in het Zuiden moeten hebben doorgebracht, voordat zij aan de werkelijk verschillende le venswijze der zuidelijke broeders ge wend raken. Bij deze vraag kreeg het gelaat van mijn vriend, dat tijdens ons ge sprek geheel was opgehelderd, eene sombere uitdrukking. Och, man! dat gaat nogal, was zijn ant woord. Doch men dient zich een flink portie koud bloed aan te schaf fen, om met het grootendeels dom me,. sluwe, bedriegelijke en harts tochtelijke volkje uit deze streek in vrede te leven. Oppassen is hier de boodschap, vooral met het oog op het opvliegend karakter van deze zuidlandersanders zou iemand kun nen gebeuren, wat mijn collega, den postmeester van Rutterville, ginds in Texas, overkwam, die kortelings door een boer werd doodgeschoten, onder valsche voorgevens aan te vallen. Salimbeni bevestigde deze beschuldiging. Generaal Gené heeft toen Mohamed laten gevangen zetten en geweigerd hem uit te leveren. Rasaloela beschouwde den veldtocht als geëindigd. Aan de Standard wordt gemeld dat het bericht omtrent de bijleg ging van het geschil tusschen China en Japan niet bevestigd wordt. Het jubelfeest der Koningin van Engeland is gisteren in geheel En- gelseh Indië met grooten luister, volksvermakelijkhedeu en bijzondere eerediensten in alle bedehuizen ge vierd geworden. BlNNKNUm Haarlem, 17 Februari 1887. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad werd het plan van aanleg der Begraafplaats, zooals het door B. en W. aan den Raad was aangeboden, goedgekeurd. Vervolgens werd behandeld de concept- algemeene politie-verorde- ning. Een woord van waardeering werd gebracht aan de commissie met de samenstelling der verordening belast. Als eene verbetering, wordt in deze verordening bij elke bepaling tevens de straf bepaald tegen de overtre ding ervan gesteld. Er werd de opmerking gemaakt, dat de bepalingen betreffende het bouwen door de gansche verorde ning verspreid voorkomen, en om trent enkele punten, de gezondheids- politie en het marktwezen betref fende, meer volledigheid wensche- lijk was. De commissie van samenstelling omdat hij hem, misschien op een ietwat heftigen toon, geweigerd had port te borgen. Dat is nogal wel, antwoordde ik. Blijf maar een oogenblik bij het raampje staan, indien gij er prijs op stelt de ver schillende soorten mijner klanten te leeren kennen, zeide John en liet hij er op volgen gij treft het, want aanstonds verschijnt reeds de waardige vertegenwoordiger van een over 't algemeen liefelijk pu bliekje. De deur ging open, en een oude kroesharige neger, met eenigszins onnoozel uiterlijk, trad binnen. - Zijn hier ook vier of vijf brie ven voor Junebroke Duke? Neen, mijnheer, antwoordde de postmeester, nadat hij eerst in een kastje gekeken had, dat vlak bij het raampje was. Goed, maar ik ben ook met één brief tevreden. Er is in het geheel geen brief wees er op dat het concept is tot stand gi komen in een tijd van over gang, waarin de wijziging van ons strafrecht nog niet was vastgesteld. Wat betreft de bepalingen op het bouwen, werd het door de comm. niet wenschelijk geacht eene afzon derlijke verordening op het bouwen in het leven te roepen en was het ook niet wenschelijk het marktwe zen aan te veel banden te leggen. De afzonderlijke behandeling der artikelen ving daarop aan en zal in eene volgende vergadering wor den voortgezet. Duor de Vereeniging-tot uit breiding der Kunst en Oudheden, alhier, is aan het Stedelijk Museum op het Raadhuis ten geschenke ge geven eene schilderij doorHuchten- hurg, voorstellende een legerkamp. Door den heer W. Gosler, uit gever alhier, zijn aan den Burge meester geheel belangeloos eenige honderden prentenboeken ter hand gesteld, om door tusschenkomst der vereeniging «Door vermaak tot Nut» aan de schoolkinderen ter gelegen heid van 's Konings verjaardag ten geschenke te worden gegeven. Onder de vele schoone illu minatiesdie onze stad Zaterdagavond a. s. ter gelegenheid van het Ko ningsfeest zullen versieren, zal bij zonder de aandacht trekken die van de Anegang. Deze straat zal nl. van de Groote Houtstraat tot aan de Schagchelstraat worden verlicht door tal van illumineerglazen, derwijze opgehangen, dat zij van de eene zijde der straat naar de andere slin gers vormen. Op beide genoemde eindpunten zal een groote W wor den geplaatstmede door illumi neerglazen gevormd. Naar wij ver nemen geschiedt deze verlichting op gezamenlijke kosten der betrokken bewoners. voor u. Is er daa ook geen krant voor mij? Zoo, zou er dan niets voor mij zijn? Niets. Dat is vreemd, zeer vreemd, mompelde de zwarte in zijn Neger- Engelsch, en ging heen. Indien gij nu uwe menschen- kennis wilt verrijken, sprak John Brown, volg dan even dezen neger, en vraag hem, voordat hij zich hier over in het park te slapen legt, hoe het met zijne correspondentie gesteld is. Ik voldeed aan zijn verzoek en haalde den zwarte juist nog bijtijds in, op het oogenblik dat hij toebe reidselen maakte om zich onder een schaduwrijken boom neer te vleien. U verwacht een gewichtigen brief, mijnheer?

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1