Door eenige bewoners van den Anegang is aan de commissie van den kinderoptocht een verzoek ge richt om ook de Anegang in den weg, dien de stoet zal volgen, op te netüen. Het door de schooljeugd dezer -■'' gemeente aan den Koning aan te bieden adres is thans gereed en werd heden door HH. leden van den Ge meenteraad, van het Rijks-Gemeen telijk en Bijzonder Toezicht over de scholen alhier en vele belangstel lenden in den Stad-Doelen bezich tigd. Het bestaat uit bladen, voor zien van gouden randen, met 25 calligrafische titelbladen, bevattende de namen der scholen en die harer hoofden. Het album bevat voorts 4812 handteekeningen. Het is gebonden in grenaat roodzijden fluweel, met hoekstukken vau zilver en een mid denstuk van hetzelfde metaal,waarop een gekroonde W. De heer F. W. Rinck, hofboek binder te 's Hage, is de vervaardi ger van dit waarlijk prachtige stuk werk. Voor de Haarlemsche jeugd be staat de gelegenheid om het mor gen (Vrijdag) van 9—5 uur te be zichtigen. Door den Burgemeester alhier is bepaald dat in den nacht van 19 op 20 dezer alle koffiehuizen en drankwinkels tot 1 ure mogen open blijven. In den afgeloopen nacht zijn, vermoedelijk door inklimming, uit een onbewoonden sigarenwinkel, ge legen aan de GasthuisVest alhier, ontvreemd, vier kistjes sigaren en eenig geld aanwezig in de toon banklade. Burgerlijk Wetboek. In de regeling der voogdij wenscht de Staatscommissie voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek eenige belangrijke wijzigingen te brengen. In de algemeene bepalingen wordt het voorschrift opgenomen, dat ieder ingezeten, zoo vreemdeling als Ne derlander, behoudens wettelijke uit sluiting of verschooning, gehouden is zich met de voogdij of toenzien- de voogdij, waartoe hij geroepen wordt, te belasten. Maar tevens wordt den voogd, als in het oud Hollandach recht, eene schadeloos stelling toegekend, n.l. een loon van vijf ten honderd vau dejaarlijksche zuivere opbrengst van het door hem beheerde vermogen. De kanton rechter kau, wegens meer dan ge wonen omslag, bet loon verhoogen of de berekening anders regelen, en ook op verzoek een buitengewone toelage toekennen. Ook Nederlanders en vreemde lingen, die geen ingezetenen zijn, kunnen tot voogden worden be noemd, mits hun toestemming bij akte voor kantonrechter of notaris blijke, en zij moeten dan domicilie kiezen bij den toezienden voogd, Zeker, dien verwacht ik ook, daarom ben ik immers van morgen vroeg reeds vier mijlen ver vau hier naar Marietta gekomen. Waar komt die brief dan vandaan? Dat weet ik niet. Verwacht gij dan nieuwstij dingen of eenig geld per brief? Zeker, ik ben geld wachtende. Ik onderstel dat er zoo wat een twintig dollars in den brief zullen zitten. Van wien komt dandatgeld? Dat weet ik niet, mijnheer; maar verwachten doe ik het wel. Ik onderzocht mijn man verder, en ontdekte toen tot mijne groote verbazing, dat hij lezen noch schrij ven kon, dat hij ook geen vrienden bezat, van wie hij een brief zou hebben kunnen ontvangen, dat hij nug nooit een brief per post verzon den en evenmin ontvangen had, en dat hij, niettegenstaande dit, gedu rende di laatste tien jaren, minstens 500 maal 's jaars, aan het postlo- ket te Marietta te vergeefs naar brieven had gevraagd en tevens mijn goeden vriend John 500 maal geheel nutteloos was lastig geval len. Eene waarachtig taaie volhar ding, die mij aan den eenen kant met innig medelijden voor mijn vriend vervulde. Nadat ik 's middags in het loge ment gedineerd en het stadje eens bezichtigd had, ging ik langzaam, tegen een uur of vier, mijn vriend weer opzoeken. Vlak voor de deur die alleen uit de ingezetenen mag worden gekozen. De voogdij over kinderen, die door een instelling van liefdadig heid worden verpleegd, gaat op het bestuur over, wanneer de kanton rechter, op verzoek van den voogd en na den familieraad gehoord te hebbeD, machtiging verleent het kind aan die bepaalde instelling toe te vertrouwen. Een der bestuursleden kan ter verrichting van alle han delingen der voogdij optreden. De bestuurders zijn persoonlijk en hoof delijk aansprakelijk, behoudens het bewijs dat men het zijne heeft ge daan om eenige handeling of na latigheid te verhinderen of daartoe buiten staat is geweest. De toeziende voogd moet zorgen, dat de voogd de effecten en aan- deelen aan toonder van den min derjarige op diens naam doe stellen of in bewaring geve (waarvoor de voogd dan geen zekerheid behoeft te stellen). Binnen een maand moet hij de bewijzen daarvan vorderen en bij gebreke daarvan den voogd dagvaarden om bij lijfsdwang tot vervulling zijner verplichtingen te worden veroordeeld. Om de twee jaren doet de toe ziende voogd zich door den voogd een in dubbel opgemaakten staat overleggen vau uilgaven en ont vangsten en de geldswaardige stuk ken vertoonen. Acht hij tusschen- tijds opening van zaken noodig, dan wendt hij zich bij weigering tot den kantonrechter, die den voogd hoort en iu het hoogste ressort be slist en evenzoo over geschillen betreffende de staten en inlichtingen. Wordt de toeziende voogd in het ongelijk gesteld, dan komen de kosten ten iastevan den minderjarige, tenzij er zonder eenige redelijken grond is opgetreden. Onder de radenen van verschoo ning vervalt die wegens ambten. Alleen een groot getal eigen min derjarige kinderen kan tot ver- schoouing worden aangevoerd. De zekerheid, door den voogd te? stellen, moet geschieden in hypotheek of in verband van inschrijvingen op het Grootboek. Machtigingen tot vervreemden enz wordt bij den kan tonrechter gevraagd. Bij de goedkeu ring der voogdijrekening kan dé meerderjarig-gewordene de voorlich ting des kantonrechters inroepen. De nbrieven van meerderjarigheid vervallen, nu het 21ste jaar als dat Ier mondigheid wordt voorgesteld. De handlichtingwordt behouden, doch enkel als middel om de uit oefening van een bepaald beroep of bedrijf mogelijk te maken. Ook de moeder wordt over het verzoek door den kantonrechter gehoord. Van het vermogen der minderjarigen wordt zooveel te zijner beschikking gesteld, als bij het verleenen der handlich ting is bepaald. Op een zeer practische wijze, om voor geen te groote kosten eene loop ik dien dwazen Junebroke Duke weer tegen 't lijf. In 's Hemels naam, wat doet gij nu alweer hier? Volgens mijne berekening moet er met den vieruurstrein bepaald een brief voor mij zijn medegekomen. Junebroke Duke treedt voor het loket, hetzelfde looneel van 's mor gens herhaalt zich, hij gaat heen en trekt een bedenkelijk gezicht, onder het mompelen van zijn: «Dat is vreemd, zeer vreemd!» Wat dunkt u van zoo'n exem plaar? riep John mij toe. Deze ne gers zijn voor ons postambtenaren hier in het Zuiden eene ware lauds- plaag. Halve dageu lang slenteren Junebroke Duke Cie in de buurt van het postkantoor, en brengen den tijd door gedeeltelijk met slapen, gedeeltelijk mèt het nutteloos vra gen naar correspondentie, die na tuurlijk nooit aanwezig is. Zij weten ook zeer goed dat er nooit iets voor hen is, doch de loop naar het loket en de vraag naar brieven doet bij hen eene zekere opgewektheid ont- staaD, zoodat zij dat nutteloos vra gen als eene soort van sport uit oefenen. Ik heb medelijden met u, arme John, dat gij u door die kerels zoo moet laten plagen, en ik be wonder uw geduld. De negers zijn eigenlijk altijd nog onnoozele schepsels liet John er op volgen, doch hier zijn geheel andere menschen, die een armen postambtenaar het leven zuur kunnen illuminatie tot stand te brengen, die veel effect maakt, werd door den heer H. de aandacht der Arnh. Ct. gevestigd. Zij bestaat daarin, dat men in het begin of het midden der straat een houten latwerk aan brengt, bestaande uit twee palen in het midden, waarin een klein vier kant zich bevindt, dat met de pa len verbonden is door een zestal latten, die aan weerszijden naar het middelpunt loopen, maar bij de lijst van het vierkant eindigen. Daar boven zijn een twaalftal horizon tale latten, van de eene bovenste lat naar het raam tot de andere loopende en dalende steeds dichter bij elkander gebracht. Indien al die latten met lampions of gasvlammen verlicht zijn, welke, naarmate zij het vierkant naderen, eveneens dich ter bij elkander geplaatst zijn, dan maakt op eenigen afstand het ge heel den indruk vau het perspecti visch gezicht op eene zeer lange, van het begin tot het einde geïllu mineerde straat. Men meldt ons uit Houtrijk en Polauen: Gisterenavond, omstreeks 8 uur, barstte er een hevige brand uit in den stal behoorende bij de woning van C. van Bourgonje, staande aan de Vinkebrug, tusschen Haarlem- nserlieae en deze plaats. Het vee werd met moeite gered. De brandweer, die spoedig aan wezig was, kon niet verhinderen dat huis en stallen, de meeste meu belen en sieraden, landbouwgereed schappen en wagens, benevens een partij hooi, 40 H.L. graan enz. een prooi der vlammen werden. Te on geveer 11 uur was de geheele woning uitgebrand. Slechts drie hooi schelven bleven behouden. Omtrent de oorzaak verkeert men in het duister; alles was verzekerd, doch naar wij vernemen laag. Uit Amsterdam wordt van gis teren gemeld: Heden is de eerste stoomer, met losse petroleum beladen, alhier aan gekomen; de olie wordt morgen in het petroleum-reservoir gelost, waar bij burgemeester en wethouders en vele haudels-autoriteiten genoodigd •zijn. Een dienstmeisje te Amsterdam dat boodschappen had gedaan, werd op het Tulpplein aldaar door een paar jongens aangesproken, cie meenden gezien te hebben, dat zij geld liet vallen. Zij keek haar geld na en de jongens hielpen haar heel gedienstig om het in een zakdoek te kuoopen. In de Mauritsstraat ge komen, keek zij het geld nog eens na, maar bemerkte tot haar grooten schrik, dat zij een vreemden zak doek met een steentje in den zak had. De jongens hadden met een goocheltoer het geld gestolen. Het arme kind weende luid; een be woner van een naburig huis ver maken. Past op, daar komt zoo iets aan. Een oogenblik later trad er eene dame van reusachtige gestalte bin nen. Zonder zich te bedenken, schoof zij drie mannen, die reeds voor het loket stonden, op zijde, legde beide ellebogen over den lessenaar en nam het geheele raampje in beslag. Of de op zijde geschoven mannen al mopperden, was haar geheel on verschillig. Vertrekt er van avond nog een post naar het Noorden? Ja mevrouw. Is dat wel zeker? O ja mevrouw. Heb ik nog tijd om een brief te schrijven? Ja nog vijf uren tijd. Ik moet mijn man schrijven, die zich te Sagmaw bevindt; ik denk wel dat eene briefkaart voldoende zal zijn. Wat dunkt u? Dat denk ik ook. Gaat eene briefkaart even ze ker als eeu brief? Even zeker. Iutusscuen was het aantal wach tende persoueu tot zeven aange groeid, die voortdurend luider mop perden, omdat zij met de gelegen heid te 4.30 uur brieven af te ge ven en te fraukeeren hadden. De dame stoorde zich daar niet aan; zij bleef het geheele loket in be slag nemen. Ik onderstel dat u briefkaar ten verkoopt? Ja mevrouw. nam het geval en gaf haar een rijksdaalder, dien zij behoefde om naar «mevrouw» terug te gaan, welke het geld in dank deed terug brengen aan den medelijdenden heer uit de Mauritsstraat. De jeugdige dieven zijn bekend en zullen hun straf niet ontloopen. Naar wij vernemen is de de monstratie ten gunste van het Al gemeen Stemrecht, welke te Amster dam zou worden gehouden op 19 Februari e. k. tot nadere aankon diging uitgesteld. (Amst. D. v. N.) Drie kinderen van een arbeider te Oostzaan gingen Maandag op het ijs en zakten er allen door. De moeder sprong hen na en redde twee harer lievelingen, terwijl de derde, een meisje van elf jaar, het met den dood moest bekoopen. De man, die verleden week door een der roeden vau een molen te Zaandijk werd getroffen en in hoogst gevaarlijken toestand verkeerde, is aan de gevolgen overleden. In den polder Eijerland en Cocks- dorp op Tessel zijn door de armoe de, die daar heerscht, weder ver schillende huisgezinnen voornemens om naar Amerika te gaan, ten einde daar hun geluk te beproeven. Door de gemeenteraad van 's-Hage werd Dmsdag besloten tot aanschaf fing eener tweede stoombrandspuit, uit de fabriek van de firma Shand Mason en Cie. te Londen, met toe- behooren voor f 3500, en zoo noodig tot het verleenen van krediet, zoowel voor dien aaukoop als voor het her stellen of verruilen der oude stoom brandspuit. Uit eene der compagnieën van het 3e bat. grenadiers is eene kist weggenomen, waarna daaruit een horloge en een gulden zijn ont vreemd. Er wordt een onderzoek ingesteld om den dader of de daders op te sporen. De bekende Ratelband, schrij ver bij het 2e reg. veld-art. te 's Hage is Dinsdagochtend naar de Freie- rikskazerne overgebracht, ten einde zijue disciplinaire straf, als gevolg der sententie van het lloog Militair Gerechtshof, te ondergaau. Ratel band zal, na zijn ontslag uit de pro voost, een paspoort zonder certifi caat van goed gedrag ontvangen. Het bericht van de N. Asser Ct., dat ontdekt zou zijn, dat de aspi rant-ingenieur Stork, die in 1883 op geheimzinnige wijze is verdwe nen, thans in Amerika zou vertoe ven, kunnen wij ten stelligste tegen spreken. Van den heer Stork is tot nog niets bekend geworden. (Hbl.) Naar aanleiding van het rapport harer commissie van November 1.1., waarin op den ongunstigen toestand - Twee stuks voor een cent. Neen, een cent het stuk. Ik wil het niet bepaald be- wereD, doch meen dat de brief kaarten vroeger goedkooper waren. Gij moet mij echter een vijf dollars banknoot wisselen. Goed. Het is zeer onaangenaam, dat ik dit papiertje moet aanbreken voor een cent; doch het zal wel niet anders gaau. Geef mij eene brief kaart. John overhandigde haar die, en nu begon het zoeken naar de beurs. Het aantal klanten, dat zich ron dom het loket verdrong, was in- tusschen tot twaalf gestegen. Vol vertrouwen op hunne meerderheid beproefden zij de dame op zijde te dringen, doch zonder eenig gevolg. Zij handhaafde hare positie en liet niemand voorkomen. Nadat zij in 14 verschillende zakken te vergeefs naar hare beurs had gezocht, riep zij plotseling Denkt u, mijnheer, dat ik de banknoot kan verloren hebben? Jawel, mevrouw. Waar dan? Misschien ginds om den hoek van de straat. Dan zal ik gaan zoeken; hal ik maar liever een brief geschreven 1 Dit zeggende baande zij zich een weg door de wachtende menigte, die zich achter haar dichtsloot. Na tien minuten verscheen de dame opnieuw. Nauwelijks binnen de deur, riep zij mijn vriend uit de van enkele vakken werd gewezen, besloot «de Vereeniging tot verbe tering van Armenzorg» te Rotter dam, tot bijzondere maatregelen over te gaan om de behoeftige werklie den uit die vakken te hulp te ko men. Inzonderheid werd gelet pp ambachtslieden die bekwaam en fatsoenlijk zijn, die in gewone om standigheden in hun onderhoud kunnen voorzien en die langer dan een jaar in de gemeente woonachtig waren. Het resultaat dier bemoeiingen is geweest dat 433 personen zich aan meldden om hulp, 102 werden on dersteund, 117 werden afgewezen wegens ongunstige informaties, ter wijl 188 niet voldeden aan de ge stelde eischen. Gisteren middag ongeveer te 12 uur had de aangekondigde match op de ijsvlakte te Slikkerveer plaats. De bezoekers waren weinig in ge tal, hetgeen te wijten was aan de weinige publiciteit, die aau den wed strijd was gegeven. Aan de match namen deel 2 En- gelschen, nl. de heeren James Smart en George See, en 2 Hollanders, nl. Arie van den Berg uit Benthuizen en B. Kingma uit Grouw. De uitgeloofde prijzen waren voor den eerstaankomende f 100, voor den tweede f50. De uitslag van den eersten rit was, dat George See won, die de baan van 3200 meter aflegde in 5 m. 452/s e. Bij den 2den rit werd overwin naar James Smart, die met Kingma reed, en de baan aflegde in 5 m. 55 s. De einduitslag was, dat de 1ste prijs ten deel viel aan George See, die de baaa aflegde in 5 m. 45 s., en de premie aan James Smart, die in 5 m. 53 s. de baan afreed. Heden middag te half 12 ure zou de tweede match plaats hebben, waaraan dezelfde rijders om gelijke prijzen zouden mededingen. Een mak brugje. Wie zou ooit gedacht hebben dat muziek gevaarlijk werd geacht voor een niet al te sterke brug. Werkelijk schijnt de Vlaarding- sche muziek dit gevaarlijk karakter te hebben. Althans de commissaris van po litie aldaar geeft aan de muziek gezelschappen, die deel zullen nemen aan den optocht, te houden op 19 Febr. a. s., in overweging, «om van even voor tot even over de haven- brug geen muziek te maken.» Of schoon de brug niet zwak is en voor gemelden dag nog versterkt zal worden, acht hij dezen maatregel wenschelijk «omdat men geneigd is op de maat der muziek te loopen, hetgeen de drukking gelijkmatiger en zwaarder doet zijn, dan anneer men zonder muziek marcheert.» verte reeds toe Ik heb de banknoot op straat niet gevonden en vermoed dus dat ik ze u heb gegeven, toen ik voor het loket kwam. Volstrekt niet, antwoordde John op beslisten toou. Maak maar zoo'n drukte niet indien ik ze u toch gegeven heb en gij slecht genoeg zijt om ze te houden, dan zult gij nooit meer gezond worden. Ik zal nu naar huis gaan, öm een cent voor een brief kaart te halen. Met het oog op het verlies van mijne vijf dollars zult gij mij dan zeker wel veroorloven, de kaart aan weerszijden te beschrijven. Een homerisch gelach vau de om standers volgde op deze met den grootsten ernst gesproken woorden. Purperrood van woede verwijderde zich de dame. Met menig staaltje zou dit relaas nog te verrijken zijn. Zoo zag ik later nog een neger komen, die een der gevaarlijkste soort was, zei John, daar hij bij een antwoord dat hem niet beviel met een mes dreigde, eene bedreiging, die zoo'n vent bij avond en ontij wel eens ten uitvoer kon brengen. Een mager vrouwelijk wezen kwam drie centen terugeischen voor een brief die, naar zij beweerde, niet verzonden was geworden door John. Dit wijf werd zoo giftig, toen de postmeester weigerde, dat ze zich door het raampje wilde wringen. Z.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2