Uit Sliedrecht wordt gemeld: Reeds is met een enkel woord melding gemaakt van de Maandag jl. alhier plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Ziin die ongere geldheden op zichzelve reeds te be treuren, ook dit is het geval nu zij ten gevolge zuilen hebben, dat de feest viering op Zaterdag a. s. niet zal doorgaan. Op verzoek van den Bur gemeester heeft de feestcommissie gisterenavond besloten hare werk zaamheden te staken, zoodat niet alleen de voorgenomen optocht en andere feestelijkheden, maar ook de bedeeling aan armen en het feest der schoolkinderen achterwege zul len blijven. Het staat niet aan ons te beoor- deelen of werkelijk de ongeregeld heden vaa dien aard zijn geweest, dat het beter en veiliger moet wor den geacht de feestelijkheden niet te laten doorgaan; doch zeer zeker is het te bejammeren, dat velen thans onschuldig moeten lijden door de kwaadwilligheid van enkelen. Ook voor de leden der commissie, die zich allen zonder onderscheid zeer veel moeite hadden gegeven, om de feestviering in alle opzichten goed te doen slagen, is de teleurstelling groot. De Echo van het Zuiden meldt: Het schijnt heel wat moeite te kosten, de mysteriën van Waal- wijk's postkantoor te doorgronden; ten minste het gerechtelijk onder zoek duurt nog steeds vooort. Dins dag zijn door den rechtercommissa ris weder eenige personen gehoord. Naar men mededeelt, zou het ver hoor ook geloopen hebben over geldswaardige brieven, die nooit hunne bestemming zouden hebben bereikt en andere knoeierijen. Te Eenum, gemeente 't Zandt, vond men bij de afgraving eener «wierde» eene oude, vervallen poort, waarschijnlijk een overhlijfselvan een vroeger klooster of eene vroegere heerlijkheid. De eigenaars der Beiersch-stoom- hierhrouwerij «De ICroon» te Arn hem, de heeren Werthemann en Türstig, hebben aan de commissie voor de viering van's Konings ver jaardag aldaar het gulle aanbod gedaan, om ten behoeve van de bedeelden op 19 Februari 1000 h 1500 liter hier beschikbaar te stellen, ten einde dezen bij de giften van spek, boonen enz. ook een liter bier te verschaffen. Dit bier zal nu a. r. Zaterdag, des morgeus te negen uren, tegelijk met het spek worden uitgereikt. Te Deventer hebben eenige sla gers, wegens de lage veeprijzen, den prijs van het vleesch met 10 ct. per half kilo verlaa?d. Te Deventer hebben eenige slagers wegens de lage veeprijzen, den prijs van het vleesch met 10 c. per half kilo verlaagd. De conducteur Koops geraakte Maandag te Eist, gem. Rhenen, onder de tram. Met gebroken bee- nen en zwaar gekneusd werd de ongelukkige opgenomen. Vrijdag 11. ondervond een Spa kenburger vischboer, dat het niet geraden is, een ieder, dien men op den weg ontmoet, te vertrouwen en mede te laten rijden. De vischboer, gewoonlijk «lange Willem» ge naamd, ontmoette in eene herberg onder Hoogland, in de nabijheid van Amersfoort, zekere V., een landbouwer en vergunde hem op zijn viscbwagen plaats te nemen, ten einde huiswaarts te keereu on derweg stapte de pas-agier er onder dankbetuiging af, en W. vervolgde zijn weg. Na een kleinen afstand afgelegd te hebben, miste hij tot ziju geriugeu schrik zijne portefeuille, bevattende f 200 aan bankpapier. Zonder aarzelen keerde hij terug en mocht het genoegen smaken, ziju medereiziger te vinden, doch deze wist van het groote verlies of gebeurde niets af; «Lange Wil lem» houdt bij hem aan, beweert dat niemand anders de gelden in bezit heeft en noodzaakt hem zijn plunje te onder- en te doorzoeken. Én wie schetst zijne vreugde, toen por tefeuille en baukpapier uit des hoe ren botermandje te voorschijn kwam. Naar men verzekert, is hiervan bij den burgemeester aangifte gedaan. De ladingmeester Meurs, te Doe- tinchem, had Dinsdag het ongeluk bij het inladen van goederen een zwaren steen op zijn voet te krijgen. Hij werd zoo zwaar gewond, dat hij onmiddellijk buiten dienst is gesteld en waarschijnlijk dit lichaamsdeel zal moeten missen. Den 19n Februari 1876 werden de echtelieden Marinus van Belkom (sinds overleden) en Johanna Schol len, wonende in het Groeseind, te Tilburg, gezegend met de geboorte van hun zevenden zood, die bij den doop de voornamen ontving van Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, gelijkluidende aan die des KoniDgs. De buren van den 11-jarigen jongeling hebben dezen ter eere een prachtigen eereboog vóór het huis der weduwe Van Belkom op gericht, en de jeugdige Willem zal, in een page-kostuum gestoken, te paard deel uitmaken van den op tocht. Een zoontje van den heer Cleve, hoofd der school te Ide (gem. Vries) dronk in een onbewaakt oogenblik uit een flesch met carbolzuur, het welk voor ontsmetting had gediend. Men hoopt hem nog in het leven te behouden. Uit Nunspeet wordt gemeld: Klaagt men in sommige plaatsen van ons land over den slechten wild stand, in deze streken is juist het tegendeel het geval. Maandag en Dinsdag werden door een gezelschap jagers in het Vierhouterbosch niet minder dan 11 stuks grot wild ge schoten. Maandag zijn tusscben Apeldoorn en Elspeet door eenige jagers negen volwassen herten geschoten. Er is order gegeven het konink lijke Engelsche stoomjacht Victoria and Albert voor de maand April gereed te houden, om koningin Victoria van Queenborough naar Vlissingen te breDgen. Van Vlissiu- gen zal H. M., zooals men weet, de reis naar Darmstadt voortzetten, om aldaar eenige weken te vertoeven en tegenwoordig te zijn bij de ver loving harer kleinkinderen, prinses Irene van Hessen met prins Hendrik van Pruisen, 2den zoon van den Duitschen kroonprins. De onlangs te Borger gevonden oude munten, waarvan herhaalde lijk is melding gemaakt, zijn bij onderzoek gebleken niet uit den tijd van Karei den Groote afkom stig te zijn zooals is vermeld, doch van veel lateren datum. Er is er eene bij, waarop het jaartal 1503 staat. Zij zijn vermoedelijk alle af komstig uit den tijd tusschen 1480 en 1570. Er zijn vele symbolen en afbeeldingen op uit den tijd der Friesche en Geldersche graven en hertogen. Er zijn reeds eenige exem plaren aan museums en oudheid- liefhebbers verkocht. Dinsdag is te Eindhoven in ver zekerde bewaring genomen en ter beschikking van den officer van justitie te 's Bosch gesteld, een han delsreiziger, beschuldigd van oplich terij en valschheid in geschrifte. Te Zutfen is een cursus in boek houden en handelswetenschappen geopend. Die cursus wordt bijge woond door een 18-tal leerlingeD, meerendeels behoorende tot het kan toorpersoneel vau de Zutphenscbe Brandwaarborg maatschappij, waar toe de krachtige aansporing van hunnen directeur, den heer Ch. M. Henny, die dan ook voor de jongere employés de kosten, aan de deelne ming verbonden, voor zijne rekening nam, niet weinig heeft bijgedragen. Te Bemelen, nabij Maastricht, is Zondag een valk geschoten, die een vlucht heeft van 1.35 M. liet roof dier had een konijn in den bek. Door de gemeente politie te Ven- loo is de hand gelegd op de 15- jarige knapen M. F. en M. R. al daar, die, sedert lang verdacht van kleine diefstallen, thans betrapt zijn bij het openbreken van tuinhuisjes door middel van werktuigen, die zij eveneens door diefstal verkregen hadden, om daaruit het vastgemaakte zink en lood te stelen. De alzoo in hun bezit gekomen buit werd dan later verkocht. Tegen den eerste is reeds wegens gelijk feit meermalen proces-verbaal opgemaakt. Beiden hebben het hun ten laste gelegde volledig bekend. Voor de rijkswerkinrichting te Veenhuizen zal een nieuwe straf- verorderiDg worden ingevoerd, waar bij wordt bepaald,dat de verpleegden kunnen worden gestraft met 50 dagen celstraf en om den anderen dag kromsluiten, enz. In de tot dusver bestaande verordering is als hoogste celstraf 7 dagen aange nomen. GEMENGD NIEUWS. De Belgische minister van Landbouw heeft Dmsdag in de Ka mer medegedeeld, dar, wanneer Frankrijk, niettegenstaande alle ver- toogen, voortging het water van de Espierre door allerlei afval te ver ontreinigen de regeering vast be sloten is bet water van de Espierre bij zijn komst op Belgisch grondge bied af te dammen. De noodige terreinen voor d:t werk zijn reeds verkregen, terwijl eveneens een crediet ervoor op de begroot'ng is ge bracht. Een bediende van een confec tiemagazijn op den boulevard Sé- bastopol te Parijs liep kalm voor het huis od en neer, in afwachting van koopers, die zich lieten wach ten, toen hij plotseling een der aan- gekleede poppen, die tot uilstalling dienen, zag wegloopen. Met deze verdween echter ook een jas van 97.50 fr. Van zijn verbaziDg beko men liep hij de pop achterna, die door een man meegenomen wa-. Buiten adem bereikte hij eindelijk den vluchteling, legde de hand op hem, doch ook maar op hem alleen; want de jas was met den persoon, die de pop weggedragen had, ver dwenen. Te Parijs is den Hen Febr., in den ouderdom van 86 jaar, over leden Louis Napoleon Berthier, prins en hertog van Wagrarn. Hij was de zoon van maarschalk Berthier, die van Napoleon I de soevereine heerschappij over de vorstendom men Neufcbdiel en Valangin en na den slag bij Wagram, in het jaar 1800, den titel «vorst van Wagram» kreeg. Zijne moeder was een Beier- sche prinses, van den lak Pfalz- Zweibrücken-Birkenfeld.De nu over ledene was gehuwd met gravin Clary, eene nicht van Bemadotte, koning van Zweden, en van Joseph NapoleoD, koning van Spanje. Hij was pair van Frankrijk eti behoorde als zoodanig tijdens de Juli-monar- chie tot de weinigen, die weigerden prins Lodewijk Napoleon, na den aanslag te Boulogne, te veroordee- len. In 1852 tot lid van den toen ingestelden Senaat benoemd, ver scheen hij zelden ter vergadering en over het algemeen liet hij zich met de politiek weinig in. Sedert 1882 is zijn oudste zoon gehuwd met Bertha, jongste dochter van baron Karl von Rothschild te Frankfort. Te Figaval, een dorp in de buurt van Toulouse, heeft een vree- selijk drama plaats gehad. Zekere Pierre Dedieu, 65 jaar oud, kwam op zekeren avond bij eene oude vrouw, Cartex, en vroeg haar eenige lucifers. Toen zij zich verwijderde, om voor hem het verlangde te halen hoorde zij hem zich zelve en de be woners vau het huis met den dood dreigen. Verschrikt als zij was wilde zij vluchten, maar Dedieu, die een vlaag van waanzin had, waaraan hij meer leed, greep haar en bracht haar met een mes vreeselijke sneden aan hals en schouders toe. Toen de huisgenooten toeschoten, vonden zij Dedieu, die zich de kleeren van het lijf had gescheurd, met opengesne den buik op den grond liggeD. Hij had zich zelf van kant gemaakt. De toestand van vrouw Cartex is levensgevaarlijk. Onlangs heeft men op een der Berlijnsche boulevards Merlatti ge- zieD, den gewezen vaster, die reeds weder vergeten was. Maar 't was niet Merlatti van den laatsten der «vijftig dagen», een Merlatti, mager, uitge teerd, doodzwak. Hij is dik en groot geworden en de gezondheid glanst op zijn blozende wangen. Sedert zijn jongste hongerproef lijdt dan ook te Parijs een zeer g leven. Hij heeft zijn oude handwerk ook weer opgevat. Men zegt zelfs dat hij voor de aanstaande salon tentoonstelling een groot doek in gereedheid brengt. Te Northampton is de opera afgebrand; het gebouw had 150,000 gd. gekost. - Aan het verhaal van de inna me van StanleyFalls (Congo) door de Arabieren ontleenen we nog de volgende bijzonderheden. Drie maanden voor de verovering, meldde zich een slavin bij het sta tion aan om bescherming, die haar evenwel geweigerd werd, ofschoon ze smeekte om opgenomen te wor den, omdat zich bij haar geen spo ren vertoonden van lichamelijke kastijding. Acht dagen later kwam zij terug, het geheele lijf bedekt met wonden. Haar meester had haar eiken dag aan een boom gebonden en haar met een zweep geranseld tot ze er het bewustzijn bij verloor. De beerDeane hield haar nu en bood aan haar vrij te koopen. De Arabieren weigerden en begonnen vijandelijkheden. De heer Deane en Dubois overvielen hen en brandden huDne dorpen af. Maar voldoende kruidvoorraad ontbrak. Gelukkig kreeg men het bezoek eener kleine stoomboot, de Stanleywaarvan de aanwezigheid den Arabieren eerbied inboezemde. Maar het bootje bracht kruit en lood noch versterking en nauwelijks was het vertrokken, ol de Arabieren sloten het station, dat op een eiland in de rivier ligt, daar ter plaatse doorwaadbaar wegens den lagen waterstand, van alle zijden in. Men verschanste zich en stelde de drie kleine Krupp-kanonnen op. Het garnizoen bestond uit 38 Haoussas en 43 Bangaleezen. Het gevecht begon Dinsdag. De heer Deane richtte twee der kleine kanonnen, de heer Dubois het derde. Men verdedigde zich een week lang tegen tallooze belegeraars. Zaterdag was de ammunitie verbruikt. Op het oogenblik dat de Arabie ren met de bestorming aanvingen, waren er nog slechts voor elk der verdedigers drie patronen over. Zij waren in een om mezien verschoten en men moest den strijd met de sabel voortzetten. De Arabieren maakten zich meester van een der kanonnen. Er waren aan de zijde der verdedigers drie dooden en ze ventien gewonden. Een aantal Ben- galeezen had zich uit de voeten ge maakt. De zwarten eischten de overgave. Deane en Dubois wilden nog tot den avond volhouden. Toen de avond gevallen wa«, waren er nog slechts elf Haoussas over, die tot het einde toe beloofden te blijven. Men moest vertrekken, er bleef niet an ders over. Men wierp den mondvoorraad op een hoop, en goot er petroleum over heen, men vernagelde de kanonnen en vertrok na het gebouw in brand te hebben gestoken. Dank zij de dichte rookwolken, slaagden de beide Europeanen en eenige Haoussas erin den oever te bereiken en tracht ten zich nu een weg te hanen door de gelederen der Arabieren. Maar Deane en Dubois gleden beiden op een glibberige rots uit en vielen in den stroom. De eerste kon zich gemakkelijk met zwem men redden. Dubois was zwaarder beladen. Hij riep: «ik zink»; Deane zag hem wanhopig worstelen en sprong hem zonder bedenken na. Hij had intusschen moeite om Du bois weder op het droge te bren gen, want deze klemde zich kramp achtig aan hem vast. Eindelijk be reikte Deane een rots en daar hij uitgeput was, zeide hij Dubois, dat deze trachten moest, zich nog een oogenblik aan de rots vast te hou den. Dan riep hij een Haoussa toe, Dubois zijn geweer toe te steken en hem aan wal te trekken. De man wilde doen gelijk hem bevolen was, maar reeds had de stroom Dubois meegesleurd. Het was vergeefs, dat Deane her haalde malen onderdook; zijn met gezel was verloren. Hij zette zich aan den oever neder en weende als een kind. Dan vluchtte hij langs de rivier voort. Een oogenblik nam hij er voor, om zijn natte kleederen in de zon te drogen. Eensklaps hoort hij geweervuur uit het Daburige bosch. Arabieren springen te voor schijn en omringen hem. Hij grijpt zijn revolver en lost rechts en links schoten. Daarna zet hij het op een loopeD, maar recht voor zich uit, terwijl de Arabieren hem op de hielen zitten. Dat duurde dertig dagen. Nauwelijks lieten zijn vijan den hem den tijd een enkele maal zijn kleederen te wasschen en te drogen. Telkens verschenen zijn ver volgers weer. Eindelijk na dertig dagen, waarin zijn baard hem bijna een voet was gegroeid en hij zich gevoed had met vruchten en sprink hanen, bereikte hij, met wonden bedekt, eenige bevriende inboorlin gen, die hem een kano verschaften, en hem in staat stelden het station der Bangaleezen te bereiken. - Te New-York is van de hand des heeren J. Thomann een merk waardig boekje verschenen, waarin op grond van officieele statistieke gegevens wordt aangetoond, dat bier (en wel Amerikaansch, dat is goed, pittig, op Duitsche wijs ge brouwen iagerbier) de gezondste drank is. Uit de bedoelde statistiek blijkt, dat de risico op de levens verzekering van geregelde bierdrin kers 40 pCt. geringer is dan op die van niet-bierdrinkers. Bij voorkeur grondvest de schrijver zijne bewijs voering op de gezondheid, de kracht en den langen levensduur van de vele duizenden werklieden in de zoo talrijke Atnerikaansche brouwerijen. Het dagelijkscbe bierverbruik dezer werklieden bedraagt gemiddeld 25 glazen; doch er zijn er ook die veertig, vijftig glazen drinken. Een duizendtal dezer lieden werd geneeskundig onderzocht, en 975 bleken eene buitengewoon goede gezondheid te genieten zoowel wat den toestand van lever, hart en nie ren, als wat den geheelen uiterlij- ker. lichaamsbouw betrof. Onder deze toonbeelden van ma nelijke kracht en gezondheid waren er 300 die van vijf tot tien jaren, 189 die van tien tot vijftien jaren, 122 die van vijftien tot twintig jaren, en 46 die meer dan twintig jaren in brouwerijen waren werkzaam ge weest en ad libitum van hun eigen brouwsel gedronken hadden. TWEEDE KAMER DER STATEN-8ENERAAL Zitting van 16 Februari. Aan de orde was de voortzetting van het algemeen debat over de voorstellen tot herziening der Grond wet en de inotiëii van de heeren KeucheniusVermeulen en de Geer. De heer Clercx was tegen de mo- tiën voor herziening mits art. 194 inbegrepen. De heer Schaepman bestreed ook de motiën, daar alleen door voor afgaande kie^rechtherziening moge lijkheid bestaat tot herziening van art. 194. De heer de Beaufort bestreed den heer Lohman en spoorde de over zijde aan tot toenadering. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye verweet de mislukking van de Grondwetsherziening aan de libe ralen, als zij met aan de kiesrecht herziening wilden meewerken. De heer Roozeboom achtte herzie ning noodig voor de defensie-regeling. De heer Iieldt verzekerde dat het volk wel herziening wil, maar niet deze. waarbij niet aan de volkswen- schen wordt voldaan. De heer van Diggelen formuleerde eene nieuwe redactie van het kies rechtartikel en vroeg het advies der Regeering. De heer Reuther bestreed de her ziening met het oog op de onwaar schijnlijkheid van slagen, en omdat zij te veel aan den gewonen wet gever overlaat. De heer Beelaerts bestreed de her ziening en den aanval-Gleichman. Heden voortzetting. LEDER EN VLOOT. Op last van het hoofdbestuur zal bij het regiment grenadiers en jagers te 's Hage eene proef worden ge nomen met brood, gebakken van meel, uitsluitend van roode tarwe, en met brood van de tegenwoordige bereiding. De compaguiea-komman- danteo zijn uitgenoodigd, de mee ning hieromtrent van hunne min deren in te winnen en hiervan latei- rapport uit te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3