vers, aanhoudend op onze kust, uitoefening van politie. De strenge vorst verschaft te Pernis aan menig werkman een flink stuk brood; de sloepen die ge woonlijk kunstijs gebruiken voor het bewaren der visch, nemen nu natuur ijs; met karren vol wordt het door arbeiders uit de poldersloten ge haald, en daarmede wordt een goed daggeld verdiend. Het ijs is kris talhelder. Gisterenmiddag te 12 uur had op de ijsvlakte te Slikkerveer, onder begunstiging van schoon weder, een tweede wedstrijd plaats, tusschen dezelfde hardrijders van Woensdag en om gelijke prijzen. Doordien er meer bekendheid aan dezen wedstrijd was gegeven, werd die door een groot aantal bezoekers bijgewoond; vandaar dat de ijsbaan een veel levendiger aanblik bood dan Woensdag. Aan den len rit op eene haan van 1609 meter namen deel George See en Van den Berg, uit Bent huizen. De afstand werd door See af gelegd in 2 m. 567s s. en door Van den Berg in 2,587e 6., zoodat Van den Berg verslagen werd. Aan den 2en rit werd deelgeno men door James Smart en B. Kingma. Eerstgenoemde legde de baan af in 2 m. 534/e s-, en Kingma, die den Engelschman eerst eenige meier voor was, in 2 m. 548/6 s., Kingma werd dus met zeer weinig verschil geslagen. De einduitslag was, dat de prijs van f 100 werd gewonnen door George See, den overwinnaar van Woensdag, die bij den laatsten rit in 2 m. 53 s. de baan aflegde; en de premie van f 50 door Sam Smart in 2 m. 547» s. Had dus de tijd beslist, binnen welken er gereden werd, dan zou den prijs en premie verdeeld zijn geworden tusschen Smart en King ma, die van de vier rijders de haan in den kortsten tijd hebben afgelegd. De ijsbaan was gisteren veel beter berijdbaar dan Woensdag. Ook al mocht echter de vorst aanhouden, de groote internationale hardrijderij kan toch onmogelijk doorgaan. Er werd overgesproken nog een kamprit te doen houden tusschen een Hollander en een Engelschman op eene Hollandsche baan van 320 meter. Te Apeldoorn zijn door eene on bekende oorzaak in korten tijd drie woningen eene prooi der vlammen geworden. De inboedels werden grootendeels gered Alles was ver zekerd. Als eene bijzonderheid verdient vermeldiug dat iemand onder de gemeente Gennep in het bezit is van een hond, dieals vos het levenslicht zag. Weinig tijds na de geboorte werd Reintje aan het ou derpaar ontnomen. Nadat staart en ooreu op hondenmanier waren ge fatsoeneerd, werd hij langzamerhand opgele'd, om als bewaker van have en goed dienst te doen, Zijne aan- gebore slimheid kwam hem uit muntend te stade; in betrekkelijk korten tijd kou hij een modelhond genoemd worden. Hij vervult thans niet alleen stipt zijn plicht, doch wordt door al zijn collega's gevreesd wegens zijn lastig en opvliegend karakter. Het opmerkelijkste is, dat het dier een afschuw beeft van pluim gedierte. De 12 jarige knaap te Heinenoord, die Maandag j.l. een zijner makkers met levensgevaar u t het ijs heeft gered, bracht Woensdag weder een jongen die hetzelfde lot was over komen behouden op het droge. De naam van de» jeugdigen redder is Anthonie Reedijk. Te Wirisum is de 12-jarige zoon eener weduwe, welke met een an deren knaap door het ijs zakte, ver dronken, zijn metgezel werd onder geneeskundige behandeling als het ware aan het leven teruggegeven. Te Oudenbnsch is een man van 24 jaren, P. Stoop genaamd, dood op bet, ijs gevonden. Bij onderzoek is gebleken, dat zijn rechterbeen was gebroken, zoodat hij, door de duisternis misleid, op liet ijs moet zijn gevallen, niet kon opstaan en ongelukkig is doodgevroren. Woensdag is te Breda naar de cellulaire gevangenis overgebracht een persoon, zich noemende Edmond de Thoury, die verdacht wordt van oplichting ten nadeele van den steen- fabrikant v, d. H. te Rijen. Door het onvoorzichtig omgaan met vuur, ontstond op den zolder van een koffiehuis te Geertruiden- berg brand. Door spoedig aange brachte hulp was men de vlammen spoedig meester, maar later bleek dat iemand de gunstige gelegenheid had waargenomen, om uit eene ka mer, grenzende aan het herberg- lokaal, een doosje met een aantal gouden voorwerpen te ontvreemden. De politie doet onderzoek naar den dader. Een landbouwer uit Schouw reed Woensdag met een disselwageu, be spannen met twee paarden, op den Buiksloterweg. Een der paarden schrikte en het voertuig raakte ge heel te water in het Noord-Holiandsch kanaal. De bewoners van den Buik- sloter ham haalden beiden paarden dood uit het water en daarna den wagen. De voerman wist zich zelf te redden. Men schrijft uit Maastricht aan de Amst. V. v. N. Het gerucht heeft hier geloopen dat in de fabriek van de heeren P. Regout Co. alle kinderen beneden de 13 jaren ontslagen. Na onderzoek is mij gebleken, dat deze maatregel slechts 'tijdelijk was en niet enkel kinderen van dien leeftijd betrof. Da meesten zoo niet allen, hebben het werk weder hervat, dat alleen gestaakt werd omdat de ovens al de voorradige vormen niet kon den bevatten. Te Slenaken (Limburg) werd in de vorige we k aan een weduw naar, die zich in den echt gaat be geven, eene zoogenaamde ketel-se renade gebracht. De oorverscheu rende muziek hield echter weldra op, toen de persoon in kwestie aan de geweldmakers het traditioneel drinkgeld van 3,60 ter hand stelde. De pastoor der plaats, de ongere geldheden van een dergelijk rumoer afkeurende, sprak hierover jl. Zon dag op den preekstoel. Doch wat doen thans de aldus berispte jon gelieden 's Avonds verzamelden zij zich voor de pastorale woning, en brengen den pastoor eene dusdanige serenade. De kapelaan, bij den pas toor op bezoek zijnde, kwam naar buiten en zocht hen tot bedaren te brengen, doch hieraan werd geen gehoor gegeven, en bij zijn naar huis keeren bracht de troep hem onder geschreeuw en gefluit naar zijne woning. Woensdagnamiddag omstreeks 1 uur ontstond een felle brand bij den herbergier Smeets Bastings, aan de kerk te Mheer (Limburg). Een meisje van 4 jaren kwam in de vlammen om. Weinig of niets werd gered. Er was geen brand spuit ter plaatse. De eigenaar was afwezig om eene bruiloft bij te wonen. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Den 22en dezer zullen van het instr.-bataljon te Kampen 30 kor poraal-titulair naar die regimenten vertrekken. In verband daarmede zijn tegen den volgenden dag een 60-tal jongelieden opgeroepen. Ter aankondiging eener boeren- vergadering, waarin een tijdelijke schaapherder zal worden gehuurd, zendt men in sommige Drentsche buurten een stokje rond met de boodschap: «Hier is de stok, en er zal heden of morgen avond een ooienscheper gewonnen worden.» Ieder brengt den stok met het laar bij ontvangen stokje weer naar zijn buurman. Dit is eene zeer oude wijze van algemeene kennisgeving. Op 'sKoniugs 70.-ten verjaardag hoop de oud-strijder van de citadel Pieter Bakker te Bovencarspel zijn 50 jarig huwelijksfeest te vieren. «Ê^eo MIEL5WS. Twee jongelieden te Leuven, de 19-jarige ridder De V., student aan de universiteit aldaar, en de 24jarige comtesse d. H. hadden eene lief desbetrekking aangeknoopt. Hunne liefde werd echter niet gebillijkt door den vader des jeugdigen rid ders, wijl de jonge gravin zonder fortuin was. Hun plan opgeven wilden zij echter daarom niet; echt ridderlijk besloot hij zijne geliefde te schaken, en dit gelukte hem. Op zekeren dag toch waren beiden verdwenen, doch niet zoo spoorloos, of men bemerkte aldra, dat zij hunne toevlucht had den genomen naar het gastvrije Nederland. Dadelijk werden zij na gezet, en een op hen afgezonden oud-inspecteur van politie vond reeds te Maa-'tricht hun spoor. In middels hadden zij ook niet stil gezeten, en waren reeds doorge reisd tot Nijmegen, waar zij zich recht huiselijk geïnstalleerd hadden op een paar kamers, waar zij meen den voorloopig rustig te kunnen blijven, tot op eens aan hun geluk een einde werd gemaakt door een bezoek der politie, die hun beleefd, maar dringend verzocht, zich aan het commissariaat te komen bekend maken. Daar gekomen, vonden zij den Leuvenschen inspecteur, die bun in herinnering bracht, dat zij ver geten hadden afscheid van hunne familiën te nemen, en hun op zeke ren toon de noodzakelijkheid daar van duidelijk maakte. En zoo geschiedde het, dat zij. dezer dagen ondergoed geleide weer naar Leuven terugkeerden. Niettegenstaande, misschien juist om alles wat daarover reeds eezegd en geschreven is, blijven de dames te Brussel steeds voortgaan in den schouwburg bij voorkeur torenhooge hoede te dragen. De voorstellingen, georganiseerd door de «Grande Harmonie» aldaar maken daarop een gunstige uitzondering. Voor eenigen tijd verzocht namelijk de directie beleefd dit misbruik te doen ophouden, zonder echter dit verzoek tot de meer bejaarde dame6 te willen uitstrekken. Den eersten avond, dat er een voorstelling ge- gegeven werd, verschenen alle da mes zonder uitzondering bloods- hoofds. Het «Champ de Mars» te Pa rijs zal, gedurende de tentoonstel ling, een electrische verlichting be komen ter sterkte van 300,000 car- cel-lampen, d. i. omstreeks vijf malen sterker dan de gasverlichting van geheel Parijs. Grévv heeft gratie verleend aan den jongen Rus, den zoon van generaal Gorloff, die tot eenige da gen gevangenisstraf was veroordeeld. Te Arcachon zijnde, was de jonge Gorloff, toen hij op zekeren nacht naar zijn hötel terugkeerde, eene verkeerde kamer, die van den hotel houder, binnengegaan. Deze had hem voor een dief gehouden en hem geslagen. Gorloff had zich verweerd en daarbij was de vrouw van den hotelhouder ernstig gewond. Dat de parapluie ook het ech telijk geluk kan verstoren leert ons de volgende geschiedenis, die te Pa rijs in een bekende adellijke familie is voorgevallen. Markies X. is 68 jaar oud en heeft een vrouw die 40 jaar jonger is dan hij en die zich dikwijls het hof laat maken door jonge heeren, waarover de oude markies zeer weinig gesticht is. De gelukkige, die in den laatsten tijd door mevrouw bijzonder werd be gunstigd, was een jong ambtenaar aan het ministerie. Bij een bezoek aan de jonge markiezien laat hij zijn pa-apluie staan, op welker knop in goud het monogram van den eigenaar staat. Mijnheer X. vindt het corpus delicti. «Wat is dat voor een parapluie?» «Lieve man, dat is een cadeau voor je; zie, daar staat je naam.» Bij toeval waren de voor letters van de twee heeren precies dezelfde. Den volgenden dag vindt de gelukkige echtgenoot zijn mede- dedinger in het circus en als be kenden vertrekken zij samen. De bedrogen echtgenoot neemt zijn parapluie. «Ho, ho», zegt de ander lachend, «met uw verlof, dat is mijn parapluie; ik heb haar gis teren verloren, maar dacht in het minst niet ze hier terug te vinden». (Tableau) Het echeidinsproces heeft reeds een aanvang genomen. Het grootste gedeelte van het werkvolk op de naaimachines-fabriek van Schmidt te Saalfeld heeft den arbeid gestaakt, nadat de werktijd van 11 uren tot 77» uur ingekrompen en het loon tevens verminderd was. Te Tergnier heeft zich een 18-jarig meisje, dat zou trouwen met een spoorweg-ambtenaar, door een revolverschot van het leven be roofd, uit vrees dat haar huwelijk zou uitgesteld worden. Het casino te Nice zal her opend worden. Zooals gemeld is, hadden de ondernemers het geslo ten wegens het verbod der overheid om voort te gaan met het spel der zoogenaamde petits chevauxgelijk het sedert eenigen tijd gespeeld werd, ontaard als het was in een soorl van roulette. De zaak is der wijze geschikt, dat men niet meer dan 1 fr. tegelijk op eene serie kan zetten. De ondernemers, zegt men, zijn hiermede niet volkomen te vreden, maar zij hopen op betere tijden. Een vreeselijken brand heeft Maandagmorgen gewoed in de houtpakhuizen van den heer Draper te Chelsea (Londen) De vlammen werden aangewakkerd door een sterken wind en met de spoedig toegeschoten brandweer viel aan blusschen niet te denken. Naast de houtloodsen waren de stallen van lord Shreudsbury, waarin een hon derdtal paarden. De stalknechts brachten de dieren buiten, doch op het gezicht der vlammen rukten zij zich los en draafden weg in alle richtingen; uren duurde het eer al de paarden weder gegrepen waren De schade die de heer Draper heeft geleden, wordt op ongeveer 250,000 frs. geschat. De millionnair Brook, onlangs te Londen gestorven, vermaakte zijn twee schatrijken neven ieder een som van 100 000 pd. st. In zijn tes tament schreef hij«Mijn neven kennen de waarde van het geld, zij zullen het niet verkwisten, zoo- aïs mijne arme bloedverwanten dit zouden doen.» De neven vonden deze beschikking ten aanzien van de arme familieleden zeer onrecht vaardig. Spoedig daarna gaven zij een diner en noodigden daarop al de arme bloedverwanten van den overledene. Onder ieders bord leg den zij wissels tot een bedrag van het erfdeel, dat ieder had toegeko men indien er geen testament was geweest. Men kan zich de vreugde der arme lieden voorstellen. In den Noord-Amerikaanschen staat Vermont heeft, volgens het Handels-Museum, de regeering het besluit genomen, dat voortaan in alle hotels of restaurants, waar tot bereiding der spijzen gebruik wordt gemaakt van oleo-margarine, dit op duidelijk zichtbare wijze in de ves tibule en eetzalen moet kenbaar gemaakt worden. Adelina Patti. die te New- York eenige concerten gegeven had wilde deze stad weer verlaten. Ze was juist op het perron aangeko men en stond voor haren salonwa gen, toen er een heer naar baar toe kwam, die gevolgd werd door eenige mannen, welke eene groote kist droe- ren. Hij stelde zich aan de kun stenares voor als pianofabrikant en verzocht haar eene piano, te barer eere vervaardigd, van hem als een geschenk te willen aannemen. Het geschenk werd dankbaar aangenomen, en de arbeiders maak ten zich juist gereed, de piano in den salonwagen te brengen, toen een tweede heer opdaagde, die zich eveneens als pianofabrikant voor stelde en de zangeres verzocht, een piano, die hij voor haar had laten maken, in den salonwagen te mo gen laten zetten. De verraste kun stenares wees op het muziekinstru ment, dat zij reeds had aangeno men, en verklaarde, dat zij met de beperkte ruimte van den wagen slechts een van de beide geschen ken kon aannemen. Nu ontstond tusschen de beide fabrikanten, zoo wel als tusschen hunne arbeiders, eene heftige woordenwisseling, die spoedig op een vechtpartij uitliep. De beide voorwerpen, waarom de strijd ontstaan was, kwamen er niet onbeschadigd af; want de opge wonden arbeiders verbrijzelden de instrumenten hunner tegenstanders. Terwijl dit gevecht nog in vol len gang was, zette de trein zich in beweging, de kunstenares met zich voerende. De politie maakte aan den twist een einde. TWEEDE KAMER DER STATEH-OEHERAAL. Zitting van 17 Februari. De heeren BrouwersCorver Hooft en Hafmans bestreden de Grond wetsherziening als onnoodig, niet door het volk gewenscht en de heer Haf mans verzekerde dat zij bij tweede lezing nooit zou worden aan genomen. De heer van der Biesen noemde herziening der Grondwet zonder art. 194 onmogelijk, hij verklaarde zich voor uitbreiding van kiesrecht en gaf de liberalen de schuld als het niet daartoe kwam. De heeren Hartogh en Farncombe Sanders wezen er uitdrukkelijk op dat de vrees voor toekomstige ge wone wetgeving niet van Grond wetsherziening mag afhouden, daar de gewone wetgever reeds thans de meest mogelijke vrijheid op groote punten bezit zonder die te misbrui ken. De heer Vermeulen heeft zijne motie (het voorstel Schaepman voor alles te behandelen) ingetrokken. Na scherpe replieken van de hee ren Schaepman en Brouwers is het debat tot Maandag a, s. verdaagd. Alsdan is de minister aan het woord. De zitting van heden was gewijd aan andere onderwerpen. STigl¥AARTBERICNTEN. Het stoomschip «Soenda", van Batavia, arriveerde J7 Febr. te Amsterdam. Het stoomschip //Prins Maurits", van Pa ramaribo naar Amsterdam, arriveerde 17 Febr. des morgens te Havre. Het stoom8cbip //Schiedam5, kapt.Fotjer, van Amsterdam, is 16 Febr, te New-York aangekomen. Het stoomschip «Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Febr. van Suez. Het stoomschip «-Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Febr. te Marseille Het stoomschip //Noord Braband", van Bot terdam naar Java, vertrok 16 Febr. van South ampton Het stoomschip //Burgemeester den Tex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Febr. te Marseille. Het stoomschip «W. A. Scholten", arri veerde 17 Febr. van New York in den Nieu wen Waterweg. Het stoomschip //P. Galand", kapt Bonjer, vertrok 17 Fe; r van New-York naar Bot terdam. LEDER EK VLOOT. Bij het departement van Oorlog is in be werking eene a'gemeene regeling betreffende de voorwaarden, waarop door het departe ment steun zal worden verleend aan veree nigingen enz welke schietwedstrijden wen- schen te houder. Op last van den minister van Oorlog zullen bij het regiment grenadiers en jagers, alsmede bij het 4e en 7e reg inf. op kleine schaal proeven worden genomen met patroon gordels, welke om het lijf worden gedragen en omstreeks 50 a 80 patronen kunnen be vatten. Deze gordels zijn voorgesteld door kolonel Doorman, commandant van het 4e reg. in fanterie. POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. Met het stoomschip //Prins Alexander', van de stoomvaartmaatschappij «Nederland", het welk den v6en Februari a s van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal van daar recht streeks eene brievenmaal naar Aljeh worden gezonden. Voorts zal Dinsdag 8 Maart e. k met den trein 5 33 u. van Amsterdam naar Antwer pen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseilleeene tweede verzending aan Atjeh geschieden. Feest-Programma. HARMONIE-CONCERT op de Groote Markt, op Zaterdag den 19n Februari 1887, des avonds van 71/, tot 11 ure, door bet Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlemonder direc tie van den Heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Voorwaarts Marsch Hensel. arr. M H. Muller, 2. Ouverture Lichte Cavalerie. Sappe. 3. Walzer. Wo Die Schóne Madchen Wachsen. Weiss. 4. Potpourri. Der Bettelstudent. Millocker, 5. Potpourri. Die Hugenoten. Meijerbeeb^ Tweede Afdeeling. 6. FeestmarschM. H. Müller. 7. Hongerieche Lustspiel. OuveitureKéler Bela. 8. Potpourri. Der Lustige Krieg Strauss 9. Marsch Potpourri Volks liederenSeidenglanz. De vijf Oranjeliedjes, gecomp. door den beer N. Boon, alhier, zijn voor harmonie gezet door den heer M. H. Miiller.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3