-le Jaargang. Dinsdag 22 Februari 1887 io. 1114. ABONNEMENTSPRIJS: fcraebijat Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. De werkstaker. BINNENLAVJ. urn uem- i Toot Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nomme?» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xubliette Etrangère 8. L. EAU BE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ■ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag» IS uar| MUSEUMS E TelOKUUll -KulHm van ftti Paviljoen. Ingaa» aan de Dreefïtjde Se er toon van diploma vrjjen toegang, donateur, met geeeleehap, leden mot 1 tdender Noderlandiche Maatlchappy ter lierordering van N^verheid Hebben .an Nederland en meer bysonder van het Haarlemsshe Biedom, Kruisweg 1 gulden. Mmeum der ttad Haarlem eft /iel Raadhuü. Geopend van l.ndagen koetelooe va* 124 unr, de overige Ohrilteljjke feeetdagen tegen Vtyejre nuteum in de Vamltraat. GoopeDd dagelgka uitgenomen Zaterdag, Woensdag en Zaterdag van 3—4 nnr. Orgel-heef elins in ie Oroote Seri N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 19 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donatours en 'leden de? Nederlandsclio Maatschappij tor bevordering vau Nyvetheid kebbea éjT dame. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Frontzijde van iet Paviljoen up hot terras. Goop, dag. v 1.04 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs en op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs iaat gezolschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedonis, vooral No. £9. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent9 per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor eon geheel ja&I 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10S nnr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op botaling van 25 cents per persoon. Kindoren bonodon de 8 jaren worden in hot geheal niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dan onder behoorlykgeleidt. Zon- en Feestdagen van 113 uur. Taylors bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag »an 14 uur. Stadsbibliotheek PrinsenhofGeopeai Dinsdag van i2 en Dondordag van 2—8 nnr. Toegang (deur Ondogroonmarkt) vrjj. Het Engelsehe Lagerhuis heeft het rapport- over het adres na een langdurig debat aangenomen. De uitslag der verkiezing te Burnley isdat de Gladstoniaan Slagg 5026 stemmen verkreeg, tegen 4481 op den conservatief Thursby. Dit Philadelphia verneemt de Timesdat Britsche agenten in het geheim groote aankoopen doen van alle beschikbare paarden, welke ter stond naar Canada vervoerd worden. In de afgeloopen week trokken ruim 500 van die paarden door Pittsburg. Twee groote dynamietpatro- nen met brandende lonten werden er Vrijdagavond door politie-agen ten onder bet venster der eetzaal van rechter Henn, nabij Kildysart, in bet graafschap Clare (Ierland) gevonden. De agenten bluschten nog tijdig de lonten uit. Twee magi straatspersonen en het hoofd der politie gebruikten hij Henn den maaltijd. De schuldige is ontsDapt. Aan de Standard, wordt uit Bern gemeldt, dat de Duitsche regeering den Bondsraad verzocht heeft eene strafvervolging in te stellen tegen een socialistisch blad te Zurich, we gens heleediging van den Duitschen keizer. Reuter seint uit Rome Het vindt bevestiging dat Depre- tis zal optreden als president van den ministerraad, met Robiiact voor buitenlandsche zaken, Saracco voor hinnenlandsche zaken, Maglian; voor financiën, Briu voor marine en Grimaldi voor openbare werken. Uit Weenen wordt aan de Times Och, kom 1 riep de smid en sloeg met zijn vuist op de tafel, wil je mij vergelijken bij zoo'n pen- nelikker, zoo'n melkmuil. Die lui hebben geen ambacht, doen geen werk. Dat heele zoodje is een troep leegloopers, bourgeois niets meer. Marianne begreep, dat het beter was, niet te antwoorden. Jacques was sedert eenigen tijd geheel ver anderd; bij was wel geen dronkaard, maar bad toch gedurig te veel. ^J Hij werkte niet meer enj bracht den ge'neelen dag in de kroeg door. Hij, vroeger zoo lief voor zijn vrouw, bad thans slechts woeste blikken voor baar, en zijne kinderen die bij gemeld, dat bet aantal werklieden der geweerfabriek te Steyer van 900 tot 4000 is vermeerderd. De fabriek werkt dag en nacht aan de ver vaardiging van repeteergeweren stel sel Mannlicber. Het Journ. de"st. Peters!/, komt in verzet tegen bet verwijt van de Standard, dat Rusland schuld is, dat de oplossing der Bulgaarscbe kwestie niets vordert. Rusland beeft duidelijk zijn standpunt uiteengezet in de nota, welke den lOen Decem ber in bet officieele blad is open baar gemaakt. Het Engelecbe Blauw boek overigens toont aan, van welke zijde de aanhitsingen gekomen zijn, eu wie schuld is aan den stilstand in bet Bulgaarsche vraagstuk. De Daily News meldt uit Pe tersburg, dat van de onlangs ge arresteerde zee-officieren twee reeds ter dood gebracht zijn, als schuldig aan samenzwering. De Bulgaarsche deputatie wei gert te Constantinopel verder te ouderbandelen zoo lang niet uitge maakt is welke rol de Russische gezant Nelidoff gespeeld beeft in bet pas ontdekte Papasouglos komplot te Sofia. Zankoff vertrekt naar Rusland. Nègres is naar Asmara vertrok ken, ten einde zich met Rasaloela te vereenigen. De goeverneur-generaal van Mo zambique is naar Jungi gegaan om die plaats te bezetten. De sultan van Zanzibar zond eene stoomboot met oorlogsmaterieel, welke door den goeverneur in beslag genomen en als tranportschip gebruikt is. De stoomboot kwam Vrijdag te Mozam bique aan. zoo beminde, zag hij niet meer aan. Hij werd bits, lastig, nam gemeene manieren aau, en bad slechts drei gende woorden in den mond. Marianne weende, als zij alleen was; want vooral de toekomst boe zemde haar vrees in. Er kwam geen geld meer en de spaarpenningen dunden bij den dag. Een spoorweg aandeeltje, baar eenig «papiertje», waarop ze zoo trotsch was, moest verkocht worden. Het linnen, de kleeren, de mooie pendule, de lata fel, alles ging denzelfden weg. Want de kinderen hadden honger. Ook zij zelve kon niets meer ver dienen. De lui, die baar vroeger hadden ontvangen en werk gegeven, sloten nu de deur voor baar. Wij geven niet aan de vrouw van een werkstaker, was het be scheid. Op zekeren avond sloop Jacques als een dief de trap zijner woning Tengevolge der uitvoering van bet traetaat met Madagaskar zijn alle Eranscbe troepen van daar teruggeroepen, behalve vier com pagnieën, die te Diego-Marquez blijven. Zoeloeland is onder Britscb ge zag gebracht. De inboorlingen nemen daarmede genoegen. Het Congres der Vereenigde Sta ten van N. A. beeft een wetsont werp aangenomen, waarbij de kerk der Mormonen opgeheven en tot de uitroeiing der polygamie in Utah besloten wordt. Het door den Senaat aange nomen weteontwerp waarvan in ons vorig nummer melding is gemaakt verleent slechts machtiging tot het oprichten eaner maatschappij voor bet aanleggen van een kanaal door de laugengts van Tebuantepec. Haarlem, 21 Februari 1887. Zaterdagmorgen kondigde bet carrillon-spei bet begin der feeste lijkheden aan. Uit tal van buizen zelfs in de kleinste straatjes wap perde de driekleur; en allerwege waren de toebereidselen voor de il luminatie zichtbaar. Iedereen was versierd met de oranjekleur, geest drift en vreugde was op aller gelaat. Des morgeus te 9 uur werd door den burgemeester het volgende te legram verzonden Aan Zijne Majesteit den Koning. Ook namens het gemeentebestuur en de ingezetenen biedt de burge meester van Haarlem Uwe Majes teit eerbiediglij k zijn hulde en ge- lukwenscben aan. De Burgemeester, E. A. JORDENS. Te half elf stond op den Stads- op en kwam heel stil binnen. Hij was bleek, ontdaanzijn oog staarde wild rond en zijn stem haperde. Ik word vervolgdstamelde bij, ik ben bier gekomen, om u te waarschuwen. Deel bet geld dat ge hebt met mij, ik moet vluchten. Zij wierp zich aan zijne borst. Wat hebt ge gedaan? Ocb, niets, een dwaasheid, bil jetten aangeplakt; ze noemen dat oproerige geschriften. En nu wordt ge vervolgd? Ja, ze willen mij arresteeren; ik ben niet bang voor de gevange nis; maar ik wil 't gelag niet be talen voor de anderen. En dat doet gij toch Jacques; want gij laat u meesleepen. - Zij zeggen, dat zoo de revo lutie is. Ja en zij zullen van u een oproerling maken. Zij zullen u de kastanjes nit bet vuur laten balen, en terwijl zij kamerleden of minis- doelen de dienstdoende schutterij onder de wapenen onder bevel van den waarnd.-komm. mr. W. Jager Gerlings. De volgende plechtigheden balden aldaar plaats: Installatie der eerst onlangs door Z. M. benoemde 2e luitenants, de HH. T. J. Kops en B. de Jong. Uitreiking van bet eereteeken we gens vijfiienjarigen onafgebroken en trouwen dienst bij de schutterij aan de muzikanten van bet stedelijk muziekkorps A. F. J. Zeiss en A. de Lang; een en ander ging verge zeld van treffende toespraken en het spelen vau volksliederen. Vervolgens begaf zich de schut terij naar het terrein van de kazerne aan den Schooterweg tot deelneming aan de parade van bet garnizoen. Deze werd gecommandeerd door den majoor der huzaren C. G. G. Vertbolen de Salve de Bruneton en geïnspecteerd door den garnizoens commandant den luit.-kolonel W. Vleysman. De feestelijkheden van Zaterdag hier ter stede kunnen in één woord uitmuntend geslaagd beeten. Voor zoover de ruimte van dit blad bet ons toelaat, vinden de bij zonderheden van bet feest bier eene plaats In ons vorig nummer waren wij gekomen tot den optocht der school kinderen der lagere scholen en de aanbieding, namens hen, van het album als huldeblijk aan Z. M., door tusschenkomst van Z.Exc. den Commissaris des Konings. Allereerst begaven zich de kinderenruim 50Ó0 in getal, naar de Ged. Vol dersgracht, bet punt van uitgang van den optocht, van waar zij zich met muziek, onder begeleiding van de hoofden der verschillende scho len, bet onderwijzend personeel en, ters worden! zal men u verbannen fusileeren misschien. Gij doet wel verkeerd, Jacques, door u zoo te laten op bol brengen; de vrouwen zien verder vooruit dan' gij omdat zij moeders zijn. Weeuende had zij een pakje klee ren bijeengebonden, en zij stopte Jacques twee vijffrankstukken in de handen, misschien alles, wat ze op dat oogenblik bezat. Ga nog niet been, zei ze, ge moet eerst de kinderen zien. Er werd rumoer op de trap ge boord, gefluister van stemmen. De agenten! riep Jacques Houdaille. Hij opende spoedig de deur eu snelde de trap af, de gebalde vuis ten vooruitstekende, zoodat bij ont komen was, eer de agenten er erg in hadden. Marianne herademde hij was gered! Maar wat zou er volgen? Drie weken had de werkstaking tot handhaving van de goede orde en bescherming, de leden van de gytnn.- eu scbermvereen. «Sparta», na bet doortrekken van de verschil lende, volgens programma in volg orde vastgestelde straten en toege juicht door eene tallooze menigte, naar het stadhuis begaven om het album af te halen. Reeds was de commissie van 25 afgevaardigden, uit de kinderen gekozen en samen gesteld, aldaar te half twee bij het college van B. en W. te zamen ge komen. Eenige raadsleden met hunne dames waren bij deze plechtigheid tegenwoordig, waaronder mevr. Jor- deus. Het album rustte in de Raad zaal op een prachtig kussen, dat met Haarlem's wapen was versierd. Na wederzijdscbe verwelkoming werd bet woord gevoerd door de leerlinge jonkvr. J. P. M. Teding van Berkbout die het volgende sprak: «Vergun mij beden, in naam van al de leerlingen der lagere scholen in deze gemeente het woord tot u te richten. «Wil mij daarbij toestaan, UEA. eene opgave aan te bieden van de namen der afgevaardigden en van die der regelingscommissie. «Wij hebben er behoefte aan, UEA. onze ingenomenheid te be tuigen met bet feest van dezen dag, den 70sten verjaardag van Z. M. Willem III, onzen geéerbiedigden Koning. «Blijve de beminde Vorst nog laDg voor zijn gezin en Nederland gespaard 1 «Mogen zijne laatste levensjaren een tijdperk zijn van vrede en voor spoed voor vaderland en Vorst! «Wij willen Z. M. een blijk geven van onze gehechtheid en wenscben daarom Hoogstdenzelven een album aan te bieden, waarin wij onze namen hebben geschreven, geduurd.... de werkstaking, dat wil zeggende ondergang van bet land, geldgebrek bij den rijke, ellende bij den arme, onrust onder de menigte, vrees alom. Jacques Houdaille was niet weer verschenen; er was een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uit gevaardigd. Verscheidene zijner kameraden waren gearresteerd en wachtten hun vonnis. Waar was Jacques Hou daille Marianne wist niets van hem. Zij had eindelijk werk gekregen eenige lieden hadden medelijden en begrepen, dat deze moeder en bare kinderen niet verantwoordelijk wa ren voor des vaders fouten. Het was 24 December, de avond vóór het Kerstfeest. Men bad baar warme winterklee- ren gebracht voor de kinderen. Dat was nog niet alles. Mevrouw Hennetier, de vrouw van den direc-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1