gezellig doorbracht. Vele toasten ■werden uitgebracht op het heil van het Vorstelijk Huis. Gisterenavond gaf de Schut ters-onderofficiersvereeniging «Has selaar» eene feestelijke bijeenkomst van H.H. donateurs, leden en hunne genoodigden ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning. De groote zaal der sociëteit «de Krooni was geheel gevuld. In het voorste gedeelte der zaal bevonden zich, eenigszins later op gekomen, hoofd- en andere officie ren van het garnizoen, de Burge meester, Wethouders, de heer Lieftinck en Cremer, leden der Tweede Kamer, en andere am toriteiten. De vereeniging «Hasselaar» had voor deze gelegenheid een flink programma gekozen. Er stonden daarop vermeld een tweetal come- diestukjes, feestcantate en na af loop bal. Het stukje dat het eerst werd opgevoerd was getiteld«De nasleep van den eersten echt» en werd vlot afgespeeld. De koddige persoonlijk heden aan Blanche en Prudeval werden goed weergegevende cou pletten door den laatsten gezongen hadden veel bijval. Het andere stukje, «de Twee Mar kententsters», mocht zich in een buitengewoon succes verheugen. Geheel eene episode uit het krijgs mansleven, was het voor deze ge legenheid als geknipt. Haast alle personen voldeden uitstekend. De beide marketentsters blonken door hun lief spel uit. De kleine Fried- rich werd voor zijne aardige cou pletjes zoo toegejuicht, dat hij ze moest bisseeren. Een aardige verrassing was het toen bij het opgaan van het Scherm een groep voorstellende HH. MM. de Koning en Koningin en het Prinsesje, de Koning in Generaals uniform, op den achtergrond zicht baar werd en ter zijner eere eenige nationale en andere liederen werden gezongen. De feestcantate, gezongen door het kader der schutterij,klonk schoon en treffend. Het krachtig en indruk wekkend gezang vond blijkbaar bij alle aanwezigen weerklank. Tus schen de verschillende nummers voerden het woord: de Burgemees ter: de heer Jager Gerlings, waarnd. comm. der schutterij; de heer F. Lieftinck; de luitt. kolonel Gijsberti Hodenpijl en de adjudant Piels. De eerste spreker herdacht de feest vreugde van den voiigen dag; hij drukte den wensch uit dat Haarlem's ingezetenen in vrede en onderlinge liefde de zegeningen van den voor spoed mochten smaken en allen eens gezind en trouw het Huis vai Oranje steeds dezelfde hoogachting en verknochtheid zouden toedragen, als zij tot dusverre hadden gedaan en dat zij bij deze gelegenheid ook haddeu getoond. Spreker noemde het feest een bij uitstek welgeslaagd feest, dat bij ailen in lange, aange name herinnering zou blijven. Ook de andere sprekers wezen in hunne toespraken op de heuchelijke viering van 's Konings verjaardag, doch spraken ook vooral den wensch uit, dat in de ure des gevaars het zou mogen blijken, dat ook de schut terij een wapen was, waarop men kon bouwen als trouw verdediger des lands en van het geliefd Oranje huis. Luide klonken de bijvalsbe tuigingen der aanwezigen als be wijs van instemming met hetgeen er was gesproken. Wij twijfelen niet of de vereeni ging «Hasselaar» is in haar streven, hartelijke verstandhouding onder burgers en militairen te bevorderen en daardoor elkander te leeren ken nen en waardeeren, volkomen ge- Naar wij vernemen zal de muziektent op de Groote Markt ter gelegenheid van 's Konings ver jaardag aldaar opgericht, niet wor den gesloopt maar naar het Kenau- park worden overgebracht om aldaar dienst te doen. Z. M. de Koning heeft bij gele genheid van zijn 70en verjaardag uit alle oorden des lands en uit het buitenland adressen, brieven en te legrammen van gelukwensching ontvangen, die Vrijdag en Zaterdag met honderden en honderden ten paleize werden aangeboden. In de hoofdstad des Rijks be paalde men zich Zaterdag tot bui tengewone uitdeelingen aan de armen en zal de feestviering plaats hebben tijdens 's Konings verblijf aldaar in April a. s De N. Rott. Ct. van 20 dezer bevat het volgende: Men heeft de laagheid gehad een valsch bulletin door bet land te verspreiden, inhoudende de tij- diug, dat Z. M. de Koning plotse ling overleden zou zijn. Het bulletin is in eene massa exemplaren uit onze stad per post verzonden, geheel of gedeeltelijk onder kruisband, aan bepaalde per sonen geadresseerd. Het was gedrukt in eenen rouw rand, en bovenaan stond gedrukt: Bulletin van de Nieuwe Rotterdam mer Courant. Geheel de vorm was er op aan gelegd om te misleiden, blijkbaar de bedoelng om in het feest, dat heden metzooveelopgewektheid door het Nederlandsche volk wordt ge vierd, stoornis te brengen. Uit Breda wordt ons gemeld, dat het bulletin aldaar hedenvoormid dag omstreeks 101/3 uur werd ont vangen en in handen van de justitie is gesteld. Ongetwijfeld zal ook hier ter stede, waar de daders schijnen te schuilen, een gestreng onderzoek door de justitie worden ingesteld. Door de kiesvereeniging «Vel- sen» is met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Noord-Hol land gekozen de heer mr. J. de Clercq van Weel, rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Haarlem en voor het lidmaatschap van den gemeenteraad de heer K. Hoekstra IJmuiden, in plaats van het lid te F. J. H. Schneider, overleden. Uit Zandvoort wordt gemeld Woensdagavond vereenigden zich de leden van het depart. Zandvoort der M. tot N. v. 't A. met hunne dames in hun gewoon vergaderlokaal ter feestelijke viering van het één jarig bestaan vau het dep. Als spreker voor dezen avond was door het be stuur uitgenoodigd de heer B. J. Beek te Leiden. In een kort voor woord doorliep de spreker nog eens de geschiedenis van het ontstaan der Maatsshappij, van haar lijden en strijden voor het groote doel volksontwikkeling en volksbescha ving en liet daarna helder uit komen, op welke wijze kleine de partementen, met uit den aard der zaak geringe middelen, dat doel met vrucht kunnen nastreven. Daarna ging de spr. over tot de voorge stelde lezing van Cremers «bet Kriekende Kriekske», en hij deed dat zoo natuurlijk, dat het gehoor als medegesleept door de treffende eenvoudigheid en waarheid van Cremers schilderingen aan 's sprekers lippen hing. De heer Beek had een schitterend succes; eene vorige maal toch had de spreker bij eene ver tolking van «het Hart op de Velu- we» te kennen gegeven, dat het zijn streven was, ons Cremer te leeren kennen en te leeren waardeeren; dat doel was thans volkomen be reikt. De langdurige toejuichingen waren voor den spr. bewijzen, dat men begrepen, gevoeld en genoten had. Verder werd de avond afwis selend onder zaDg, muziek en voor drachten genoegelijk doorgebracht scheidde men eindelijk noode maar recht tevreden over den genot rijken avond, die zeker lang in aan gename herinnering zal blijven. Naar men verneemt, bestaat bij den tegenwoordigen minister van Marine het voornemen, no/ in dit jaar tot de opheffing van 's rijks lijnbaan te Amsterdam over te gaan. De reddingsboot vanwege de Noord- en Zuidhollaudsche Red dingmaatschappij, te Huisduinen ge stationeerd, zal van daar worden weggenomen, daar de boot, voor gevallen waarin zij moet worden gebruikt, te zwaar en daardoor moeielijk te hanteeren is. In haar plaats plaats zal een reddingsvlet (type groote haringvliet) komen welke, naar men meent, beter aan de eischen zal kuDnen voldoen. Uit 's-Hage meldt men, dat Za terdagnamiddag de paarden voor het open rijtuig, waarmede II. M. de Koningin en het Prinsesje eenen rijtoer door de stad maakten, op hol zijn gegaan. De koetsier en de palfrenier vielen op den grond. De paarden werden in het Noordeinde tot staan gebracht. De Koningin en het Prinsesji bleven gelukkig ongedeerd. Omtrent dit ongeluk verneemt men nog de volgende bijzonder heden De Koningin zou met de Prin ses te 2 uren een rijtoer door de versierde stad maken; zij namen daartoe plaats in een rijtuig met paarden, met een postiljon op een der paarden. Bij den terugrit uit Scheveningen waar aan H. M. eene warme ovatie was gebracht, schrik ten de paarden en sloegen in het Noordeinde op hol. De postiljon viel van zijn paard. Hare Majesteit nam haar dochtertje in hare armen, en wees het volk het gevaar, waaraan zij bloot stond. De agent Blom heeft gelukkig de paarden kunnen grijpen, waarna hij met behulp van de agenteu Van Dijk en Van Hou ten de KoniDgin en het Prinsesje uit het rijtuig hielp. De vorstelijke )er6onen begaven zich te voet naar iet paleis, en na van den schrikte zijn hersteld, ondernamen zij te 3 uren, thans in een open rijtuig met gewone bespanning, haren tocht. Omtrent de feestviering te 'sHage wordt het volgende gemeld: De feestverlichting welke de vie ring van 's Konings verjaardag de residentie kroonde, mocht zonder eenigen twijfel algemeen genoemd worden. Geen straat, geen poortje of hofje of men betaalde er zijnlicht- cijns aan den Koning. Vooral de doorloopende verlichting van geheele straten met vetlampions, waarvan de lijn hier en daar verbroken werd door eene ster of gasilluminatie, ver hoogde het feestelijk uiterlijk. Eene wandeling door de wijken, in welke deze draad van helder brandende pitjes zich slingersgewijze voortzette, behoorde tot de gezelligste toertjes van den avond. Van gemeentewege was het Voor hout door een rand van lichten om sloten. In het centrum straalde de muziektent van boven tot onder, en daar liet de muziek van het regi ment huzaren zich hooren. Behalve de slingers aan de hui zenrij, verhoogden twee stukken hier het effectde zee van licht, die uit het paleis tegenover de muziektent straalde en de gasilluminatie van het ministerie van marine. Onder de gebouwen, wier ver lichting de bijzondere aandacht trok ken, behooren, andere huizen niet te na gesproken, te worden gerang- stikt de Koninklijke Bazar in de Zeestraat, het gebouw der «Witte Sociëteit», de winkel van «Eigen Hulp», in de Prinsenstraat, de res taurant van den heer v. d. Pijl op de Plaats, enz. Het effect der weer kaatsing van dit van onder tot bo ven verlichte huis in de breede spie gelruiten aan de overzijde was won derschoon. Electrische gloeilampen schitter den op den Fluweelen Burgwal bo ven het atelier van de heeren Horrix en Vogels en het aangrenzende huis. De Maatschappij van electriciteit en metallurgie aan den Z. O. Bui tensingel plaatste een uitgestrekt terrein rondom hare fabriek in een blinkend schijnsel. De Passage met eene verlichting a giornode Veenestraat met eene plafond-illuminatie, de Hoogstraat met de slingers wemelden van be zoekers. Er was op sommige pun ten geen doorkomen. Het belangrijkste oogenblik van den feestavond was de tocht van H. M. de Koningin met het prin sesje langs de versierde straten. Kort voor acht ure reden de vor stelijke personen van het paleiB af, in open landauer, bespannen met vier paarden, aan den kop versierd met oranjestrikken, geleid door pos tillons, onder het gejuich der me nigte. H. M. bevond zich in een stoet, die geopend werd door een piket cavalerie. Daaraehter volgde de bur gemeester in open rijtuig, de bere den politie, een hoflakei te paard, het rijtuig met den kamerheer van dienst. Achter de koninklijke koets slo ten zich in rijtuigen aan de groot meester van het Huis Hunner Ma jesteiten, graaf Schimmelpenninck, de hofdames, de goevernante van prinses Wilhelmina, de kamerheer baron Snouekaert. Stapvoets baande de stoet zich een weg door de menigte, die stra ten en wegen vulde, doch bij de nadering van de hofrijtuigen eer biedig uitweek. Dat de Koningin en het lieftal lige kind het voorwerp waren van aanhoudend gejuich, eischt geen vermelding. De vreugdekreten vergezelden haar voortdurend op dezen rond gang. Hier hief een troep uit volle borst het «Wien Neerlands Bloed» aan; daar weerklonk het «Wilhel mus», ginds klonk het «Leve de Koningen op een ander punt zagen wij mannen en vrouwen dansende rondom het rijtuig op de wijze van het bekende«Al is Prins Willempji nog zoo klein, hoezee!» De Koningin en haar dochtertje beantwoordden al dit huideboon met buigen en groeten met de hand. Het prinsesje had veel schik in de illuminatie en keek met kinder lijke bewondering naar de stukken die het rreest in het oog vielen. De stoet trok door de volgende stratenNoordeinde, Hoogstraat (alwaar uit het magazijn Rimmel, toen H. M. passeerde, de heerlijkste geuren den weg parfumeerden), Buitenhof, Gevangenpoort, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg, Plein, Lange Pooten, Spuistraat, Wagen- traat naar de Gedempte Gracht. De ontvangst, die de koninklijke bezoekers in deze wijk wachtte, was vol van geestdrift. De doortocht over de Lange Gracht was de schoonste halte, die de Koningin en dochter op hare weg ontmoetten. Aan den drempel van deze feeste lijk versierde straat kwam eene eerewacht te paard het koninklijke rijtuig tegemoet, om H. M. welkom te heeten en te begeleiden. Onder een oorverdoovend gejuich ging het nu verder. Onder de groo te eerepoort betuigde de heer Wolff, ten aanhoore der zich om het rijtuig verdringende schare, de Koningin den nederigen dank der buurtbe woners voor de eer van haar be zoek. H. M. nam met welgevallen een prachtig bouquet uit zijne ban den aan. Toen ging er een Leve Koningin! Leve het Prinsesje! dat het daverde. De stoet trok verder naar het Hofspui, de LaDge Pooten, het Plein, de Lange Houtstraat, het Korte Voorhout naar de Prinsengracht tot aan de woning van den heer Du Tour van Brllinchaven. minister van Justitie, alwaar H. M. eene korte pooze stilhield om het vuur werk te aanschouwen. Nadat slechts eenige vuurpijlen lucht hadden doorkliefd, werd tocht voortgezet langs Konin ginnegracht, Kanaalstraat, Denne- weg, Vos in't Tuintje, Lange Voor hout, Kneuterdijk, Plaats en Noord- einde, terug naar het paleis. In de vestibule van het paleis kwam de Koning zijne gade en de Prinses tegemoet. Het kind hup pelde blijde naar haren vader toe. Van het groote vuurwerk, door vele duizenden aanschouwd, was de slotdecoratie het voornaamste stuk. Zij stelde voor een Nederlandschen vlaggenbundel, als het hoofddeel van een Griekschen tempel, uit welks kolommen een reuk-offer ten hemel steeg. Het geheel gaf een breed front van licht in de meeste verscheidenheid vau kleuren te be wonderen. Lichtkogels in nationale kleuren schoten langs alle kanten, en de gansche tempel ging onder eene daverende canonnade ten onder. De ontzettende menigte keerde toen naar het centrum der stad te rug, dat tot ver na middernacht het tooneel bleef van zingende en jui chende groepen. Van wanklanken in de harmonie van feesttonen heeft men niets ver- de op, nomen. Kenmerkend voor den geest van de bevolking was daarententegen, dat rijen, die ten slotte tot gansche bataljons aangroeiden, op de maat van «Lang zal hij leven!» de stad doorkruisten met hetvolgende straat gezang Weg met de socialen, Weg met de socialen, Weg met de socialen, Leev' Wien Neêrlands bloed! De uitvoering der feestcantate in den Koninklijken Franschen Schouw burg werd door een deftig publiek bijgewoond. Bij het opgaan der gordijn zag men 's Konings borstbeeld, uitko mende op eene smaakvolle tropee van de nationale vlaggen. Daarom heen stonden de voornaamste zan gers, de zangeressen en koren ge schaard. De groep werd met geest drift begroet. Hen machtigen indruk maakte de schoone compositie van den heer S. de Lange, waarvan de uitvoering door hemzelf geleid werd. De soli in dit werk werden ge zongen door den tenor Lestellier, den bariton Auer en de zangeres Millie en vonden grooten bijval. Onder de voordracht van het «Wilhelmus» verhieven alle toehoor ders zich van hunne zitplaats. De componist werd onder stormachtigen bijval en fanfares van het orkest voorgeroepen en deed het «Wilhel mus» herhalen. De directeur De Suiten werd met deze gelukkige bijdrage tot het va- derlandsche feest van vele zijden geluk gewenscht. Aan het gala-diner ten Hove zat het Prinsesje tusschen hare ouders. De Koningin bracht een feestdronk uit op haar gemaal, welke toast M. de Koning beantwoordde. De ministers, de vreemde gezan ten en de burgemeester waren aan den galamaaltijd genoodigd. Zaterdag ochtend ongeveer te half uur hing aan het begin van den Verlengden Binnenweg te Rotter dam (Delftshavensche zijde) eene roode vlag tusschen een boom en de telephoondraden. Op die vlag ston den de woorden te lezen«Leve Do- mela Nieuwenhuis.» Een wakkere jongen, daar voorbijkomende, klom in den boom, haalde de vlag neer, en liep er mee weg in de richting van Delfshavende oproervlag door de modder achter zich slepende. Toen de politie met eene ladder er bijkwam, was de vlag verdwenen. Op de Ma'iaplaats te Utrecht zijn Zaterdag ochtend twee socialisten, die de feestvierende volksmenigte trachtten op te ruien, door de po litie ingerekend. De politie kon slechts met groote moeite hen beschermen tegen het verontwaardigde volk, dat luide uitriep: «Slaat hen dood!» Uit Arnhem wordt gemeld: Tijdens de parade zijn Zaterdag enkele personen door het ijs van de gracht gevallen, waarvan één is verdronken. Te Kaldenkirchen, bij Venloo, is Zaterdag voormiddag de ketel ge sprongen in den stoommeelmolen van den heer Backus, waarbij twee menschen onmiddellijk verpletterd werden. De fabriek stond terstond in brand. Te Maastricht bracht men dezer een pasgeboren kind in de kerk om te worden gedoopt. Bij het openslaan van het doopkleed be merkte de geestelijke, dat het kind op den weg naar het kerkgebouw den geest had gegeven. De burgemeester van Roermond had aan alle koffiehuishouders verbo den, op 's Konings verjaardag mu te laten maken of te laten dansen. LETTEREN EN KUNST. Na een proefschrift uit het Grieksch Russisch en Arabisch in het Vola- pük, is mevrouw M. Zwaanswijk te Nijmegen door den WelEerw. heer pastoor Schleijer te Konstanz benoemd tot hoofdonderwijzeres in genoemde wereldtaal. Tot dusver bedraagt het aantal leden reeds over de honderdduizend, waarvan tot heden 33 als hoofd onderwijzers en 3 dames, voorzoo- ver nu door deze benoeming bekend is, hoofdonderwijzeressen zijn. Het aantal onderwijzers en onderwijze ressen bedraagt thans 384. NijmCt.) Haarlem, 21 Febr. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.w'tte tarwe f 7.50 a f 7.25 rogge 5.25 k f 5.haver f 3.17s a f3,— Garst 5 25 a f4.— Duiven- boonen f6.70 a f0.Paardenboonen f 0. f 0.Bruine boonenf 0.-af0.Groene Erwten 10.a f0.Witte Erwten f0. f0.Capucijners 0. a f0.— Kanarie zaad f 0. a f 0.Oliezaad f0.— a f 0.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3