De Eenzame. ADYERTENTIËN' Donderdag 24 Februari 1887. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. "Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingaag aan de Dreefsyde Se denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 35 cents pa? psraoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij tor bevordering van Nyverheid hebbea IQrtoon van diploma vrijen toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l-'roiitzijde van i et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 unr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» en Sdender Nedcrland9che Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hehben op vertoon van diploma vrijen toagaug, donateurs mat gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Ha&rlemscne Bisdom, Krniaweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Tosgang §5 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel ja&I gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 aur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of ïtadagen kosteloos van 12nnr, de overige Christelijke toeetdagen t6gea betaling van 25 cont» por persoon. Kindoren benedön de 8 jaren worden in het geheel niet tcegeiatoa-, kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleid», «al Esvejrs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van II8 nnr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaopetfl Woensdag en Zaterdag van J4 uur. Orgel-bespeling in di Groots Kerk. Dinsdag van 1—2 eu Donderdag van 2—8 unr. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nominers 5 Dagelijks uiigeaotBea Zuii-an dpmasEss FeeitÉps. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 0. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublieits Btrangère 8. L. DATJBE Co., JOH. F. JOB ES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uarj In het Engelsehe Lagerhuis ver klaarde Fergusson gisteren het be richt, dat Frankrijk in de Nieuwe Hebriden bezig was nieuwe forten en kazernes te bouwen en zijne troe penmacht te versterken, onjuist in tegendeel, de Fransche posten zijn belangrijk ingekrompen geworden, en er wordt met Frankrijk onder handeld over eene schikking, onder welke deze posten geheel zouden worden opgeheven. Voorts werd medegedeeld, dat er met de Egyptische Regeering eene beschikking is getroffen, om inden loop van dit jaar den gedwongen arbeid geheel te laten rusten. Reuter seint uit Berlijn De National Zeitung maakt uit de tot dusver bekende uitkomst der verkiezingen op, dat de voorstanders van het Septennaat eene schitte rende zege behaald hebben. Onder de bekende verkiezingen zijn er reeds 26, welke van de meerderheid van 14 Januari jl. afvallen. De nationale partij heeft 23 districten voor zich veroverd, waarvan er 12 door de vrijzinnigen, 3 door het centrum, 5 door de socialisten eu 3 door de democraten verloren werden. De vrijzinnigen verliezen tot dus ver 16 districten en leden in som mige verpletterende nederlagen. {Tweede Telegram.) De uitslag van 200 verkiezingen is thans bekend. Daarvan zijn 111 vóór het Septennaat, 53 tegen het Septennaat en moeten 36 herstem mingen plaats hebben. {Derde Telegram.) De uitslag van 253 verkiezingen is thans bekend. ÏÏAHS HQPFEH. i) EERSTE HOOFDSTUK. Zij verscheen eiken middag tegen etenstijd alleen en onvergezeld. Zij ging langzaam, met een bijna pries terlijke voornaamheid door de eet zaal, en terwijl aller oogen zich op haar vestigden, alle hoofden zich naar haar omwendden, verdeelde zij hare blikken, die noch onverschillig, noch nieuwsgierig waren en als koud water langs de voorwerpen neer- gleden, nu naar rechts dan naar links. Het waren blikken als die eener koningin, vriendelijk, ja, maar zoo algemeen vriendelijk, dat men Daarvan zijn 145 vóór het Sep tennaat, 66 er tegen, en er moeten 42 herstemmingen plaats hebben. {Vierde Telegram.) Tot middernacht is de uitslag van 265 verkiezingen bekend geworden. Er werden gekozen 148 voorstan ders en 73 tegenstanders van het Septennaat. Herkiezingen 44. Bij het spreken over de ver kiezingen legt de pers van alle par tijen nog groote terughouding aan den dag, vermits de einduitkomst voorloopig nog niet met zekerheid is te voorzien. Slechts zooveel is zeker, dat de Duitsch-vrijzinnige bestrijders van het Septennaat ge duchte nederlagen geleden hebben. Van de 64 man sterke partij zijn er Maandag ongeveer slechts een dozijn herkozen. Twintig zetels zijn reeds definitief voor hen ver loren. Voor de overige moeten her kiezingen plaats hebben. Hoogst verrassend is het, dat in het koninkrijk Saksen, waar tot dusver de sociaal-democraten in de talrijke fabrieksbevolking hunnen sterksten steun hadden, de socialis ten Maandag zes mandaten aan de regeerings-partijen verloren heb ben. Ook reeds bekend is het ver loren gaau vaa eenige centrums zetels tegenover nationaal-liberalen. Indien de talrijke herkiezingen niet nog zeer verrassende en belangrij ke veranderingen brengen, dan zal de nieuwe Rijksdag voor prins Bis- m-ack eene flinke meerderheid uit de conservatieve en gematigde mid denpartijen opleveren, die zelfs de ondersteuning van het centrum zal kunnen ontberen. Eugen Richter is zóó verbluft over den uitslag, dat hij in zijn blad nog volstrekt geene samen hangende mededeeliug omtrent de schrikkelijke nederlagen zijner partij niet tot eenige persoonlijke betrek king kon besluiten; zij namen de stomme hulde der verbaasde, der alledaagsche, der onbeschaamde en der verraste aanschouwers aan als iets dat van zelf sprak en dus ver wacht was en om de fijne lippen speelde steeds een verheven, wel willende tre», dien men bijna een glimlach had kunnen noemen. Dat was echter wel wat veel gezegd. Het was slechts een trek van zelf bewuste, men zou haast zeggen, als plicht beschouwde vriendelijkheid, niets meer. Gedurende de weinige minuten, welke zij gebruikte om door de eet zaal naar het halfrond te gaan, dat deze afsloot, was zij eiken dag het voorwerp der algemeene opmerk zaamheid. Daar nam zij plaats aan een tafeltje, dat opzettelijk voor haar werd opengehouden; het was het kleinste tafeltje in het geheele huis, zoodat ook zelfs niet de meest in- heeft gewaagd.Gisterenavond troostte deze heer zijne totaal geslagen aan hang op mystieke wijze met het schoone vooruitzicht: dat de Kroon zelve den nieuwen Rijksdag ont binden zal, wijl de meerderheid daarin «door liegen en bedriegen bijeengebracht is Ia Het nieuwe kerkelijk-politieke wetsontwerp, dat bij het Pruisische Heerenhuis is ingediend, breekt schier geheel met de overblijfselen van de voormalige Mei-wetten. Het hoofdpunt er van is de toelating der vroegere orden, onder toestemming der Regeering, met uitzondering der geestelijke leer orden en met hand having van het verbod tegen de Jezuïeten. Dit laatste is trouwens eene Rijkswet, tewijl de Mei-wet ten slechts op Pruisen betrekking hebben. De middenpartijen beoordeeien dit nieuwe kerkelijke ontwerp als van tamelijk ondergeschikten aard, aangezien door vroegere wijzigingen reeds de gewichtigste bepalingen der kerkelijke wet opgeheven wa ren. Daar aldus het nieuwe ontwerp te onbeduidend is om bijzonder ver zet uit te lokken, is de aanneming er van verzekerd, zoodra men in het centrum eeuige tegemoetkoming jegens het Septennaat aan den dag legt hoewel de aanneming van de legerwet reeds zoo goed als vast is. •ir Stauley is te Zanzibar aange komen. jA' i til 8? IN* a T ssa.'sr'Si'j a li-F s Haarlem, 23 Februari 1887. Met 1 April a. s. zal in de Jans straat alhier een gesticht ter ver pleging van oude mannen worden geopeud, dat den naam zal dragen dringende der onverbiddelijke bad gasten een voorwendsel kon vinden, om er nevens haar aan plaats te nemen. Toen wij haar voor de eerste maal zagen binnentreden en zoo door de menigte gaan, daarna plaats nemen en dan met bedaarde blikken de aanwezigen beschouwenverraste ons hare verschijning. Hare hou ding was voornaam, haar toilet on berispelijk en in weerwil van zijne eenvoudigheid zelfs kostbaarhaar haar was blond of scheen het slechts blond? Haar ouderdom? Wij schatten haar op vijf eu dertig, wij, die kenners waren en respect had den voor dezulken van vijf en dertig jaar. De groote menigte in de zaal zou echter er alles op verwed heb ben, dat zij nauwelijks vijf en twin tig jaar was. Kellnerriepen mijn vriend de raadsheer en ik als uit eenen mond. van «St. Nicolaas». Het zal worden beheerd door de Eerw. Broeders van Barmhartigheid der Orde van den H. Johannes de Deo. De deelneming aan de verkie zing van een lid der Prov. Staten van Noord-Holland, gisteren gehou den, was niet groot. Slechts 501 kie zers van de 1393, die het onder kiesdistrict Haarlem, bestaande uit de gemeenten Haarlem, Schooten eu Spaarndam, telt, zijn opgekomen. Het chemisch onderzoek der 'ttreik,. geleverd door de Haarlemsche Melkinrichting, gedurende de maand Januari jl., leverde het volgende resultaat: Soortelijk Yaste gewicht. e stoffen. Maximum 1.033 3.6 pet. 12.6 pet. Minimum 1.030 3.3 11.9 Gemiddeld 1.0312 3.42 12.3 Heden morgen is door de politie alhier aangehouden een milicien infanterist in garnizoen te Gouda, die sedert 20 dezer van zijn korps was gedeserteerd. Gisteren namiddag heeft H. M. de Koningin in particuliere au diëntie ontvangen dan heer De Burenstam, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning van Zweden en Noor wegen, ten einde zich te kwijten van de hem door HH. MM. den Koning en den Koningin van Zweden per telegraaf opgedragen taak, om HH. MM. onzen Koning en Ko ningin geluk te wenscheu met den gelukkigen afloop van het ongeval, H. M. en H. K. H. prinses Wilhel- mina met het rijtuig overkomen. Z. M. de Koning was gisteren nog door ongesteldheid verhinderd den gezant ten gehoore te ontvangen. Het Bureau derFeestcommis- Dadelijkja, dadelijk mijn heer! werd er van verschillende kanten geantwoord. Spoedig kwam er een naar ons toe. Wat belieft u? Zeg mij eens, wie is die dame in dat bruine kleed, die zooeven is binnengekomen Aan het kleine tafeltje in de rotonde? Juist. Eene Fransche dame. Zij komt hier eiken zomer. Zij spreekt met niemand. Zij knoopt geene kennis aan. Overal gaat ze alleen naar toe. Eene fijne dame.... Mijn vriend de raadsheer maakte een klappend geluid met de tong, wat wel is waar geene fraaie ge woonte van hem is, maar altijds iets bijzonders beduidt en vroeg nu van zijnen kant den bediende, die zich juist ter zijner beschikking stelde: Wie is die dame met dien fraaien hoed, welke daar juist is hinnen- sie te 's Hage heeft, naar aanleiding van het noodlottig ongeval, dat H. M. de Koningin op 's IConings ver jaardag overkomen is, onmiddellijk na het bekend worden daarvan, een schrijven tot H. M. gericht, waarin eerbiedig de groote dankbaarheid der Feestcommissie wordt uitgespro ken over de zoo kennelijke bewa ring van de Koningin en de Prinses voor grootere ongelukken. H. M. de Koningin heeft Maan dagavond het feest-concert bijge woond, gegeven door de dames- en heeren-afdeelingeu der Koninklijke Nationale Zangschool voor hand werkslieden te 's Hage. Door Z. M. den Koning is benoemd tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap Rijnland de heer J. Van der Breggen Azn. te Wad- dinxveen, hoogheemraad van Rijn land, dijkgraaf van den Zuidpias- polder, lid van de Eerste Kamer der Stateu-geoeraal en ridder iu de orde van deu Nederlaudscheu Leeuw. Te Neerbosch, in de weesin- richtiug, bestaat nu gelegenheid, dat de weesjongens grondig onderwijs kunnen ontvangen als: timmerman, metselaar schilder kleermaker klompenmaker, meubelmaker, sme den, in verband met machinerieën en stoomwerktuigen, drukker (7 snelpersen), letterzetter met stereo- tiep-inrichting, boekbinder, tuiuier, hieronder niet alleen begrepen hef kweeken van groenten, maar ook bloem- en boomkweekerij, en den landbouw en melken. In de verschillende werkzaamhe den zij de weesjongens werkzaam en ontvangen dagelijks degelijk on derwijs van hunne bazen. De in richting van deze verschillende werkplaatsen heeft meer dan f200,000 gekost, behalve de gebouwen, waar in deze werkplaatsen zich bevinden. gekomen Die roode achter mij die dikke met dien sluier?... die.... Gekheid, de dame aan het kleine tafeltje in de rotonde. O, die Russin Wat, eene Russin? Wat meent gij? Ik weet het zeker, ant woordde met een gewichtig air de voorname bediende. Ik heb deze dame reeds op vele andere plaatsen geziente Ems, te Baden Baden, te Homburg, waar ik overal gediend heb. Zij spreekt geen woord Duitsch. Ook geen Fransch? Weinig. En dat weinige nog slechts met uitverkorenen? Ik heb haar nog met niemand zien spreken behalve met ons, als zij 't een of ander noodig had. De in zijne bezigheden gestoorde bediende verdween onder het uit spreken van eenige verontschuldj.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1