Deze hoogst aanzienlijke som is verkregen door de opbrengsten, vooral van de drukkerij en den veestapel, door aanfokking van koeien, paarden enz. Dat het jonge Nederland niet van heilzame lichaamsbewegingen afkeerig is, blijkt uit het groot aan tal gymnastiek-vereenigingen, wier ledental te zamen eenige duizenden bedraagt. Volgens den Gymnast en- Almanak, waarvan de 10e jaargang onder redactie van J. J. Wopkes Jz. is verschenen, zijn er thans reeds 257 dier vereenigingeD, waarvan 17 door en voor dames zijn opge richt. Friesland telt er 30, Gronin gen 22, Drente 4, Overijsel 15, Gel- derlaud 27, Utrecht 16, Noord-Hol land 69, Zuid-Holland 47, Zeeland 7, Noord Brabant 8 en Limburg 10. In één jaar tijds zijn er 27 nieuwe vereenigingen bijgekomen. Ook op zeer vele inrichtingen voor lager, middelbaar en hooger onderwijs wordt de gymnastiek thans beoefend. Bij de Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaart-maatschappij is uit New-York het bericht ont vangen, dat kapitein P. Slierendregt, van het Maandag jl. aldaar aange komen stoomschip Leerdamop de uitreis, den Hen Februari aan eene hartaandoening is overleden. Renter seint uit Lissabon Volgens berichten uit Afrika wordt door den Nederlandschen consul, die men zeide dat door ko ning Teiet in Chiputura was ver moord, zelf die tijding tegengespro ken. Uit Amsterdam wordt gemeld: De Dinsdagsche bijeenkomst van werkloozen» in het Volkspark werd heden avond niet gehouden. In Pen- nings woning op het Waterlooplein, die weder geheel gerestaureerd is, waren echter zeer vele partijgenoo- ten bijeen, om hem bij onverhoopte invallen te verdedigen. Een zingen de troep jongens, door de politie te gengehouden,maakte terstond rechts omkeert, en honderden nieuwsgie rigen werden op een eerbiedigen afstand van Pennings woning ge houden door eene sterke politiemacht. Overigens is het overal rustig. De Amst. deelt nog omtrent de volksoploopen mede: Zaterdagavond o. a. verzamelde zich eene menigte voor het huis van Fortuyn in de Tuinstraat en trok een troep a hop hop hop, hangt hem op» zingende voorbij zijn huis. Deze stond onder aanvoering van den bekenden «Malle Marten», colpor teur van het Vliegend Blad, en van een kleinzoon van Mens uit de Wil lemstraat, die in oranje-kostuum ge kleed was. Af en toe trok deze troep voorbij het huis. Dit duurde tot tien uur ongeveer, toen eene ruit werd ingeslagen. Daarna vervoegde zich een re chercheur ten huize van Fortuyn met de vraag «of er ook assistentie gewenscht was.» Deze gaf teu ant- dat er samenscholingen voor zijn huis plaats hadden en dat het de plicht der politie was, deze te ver hinderen. Zondagmiddag te vijf uur begon het volk onder het zingen van bo vengenoemd liedje weer zich te ver zamelen. Het straatrumoer nam toe. Des avonds kwam er een aanbod van het bureau van politie of For tuyn met de zijnen, wanneer bij zich niet veilig genoeg in zijn huis gevoelde, ook in dat bureau zijne gingen wijl hij van alle kanten steeds ongeduldiger geroepen werd. Nu weten wij even veel als straks. Geen woord Duitsch? Maar zie dan toch eens vriend, zij leest immers de Neue Freie Presse Mijn tafelgenoot wendde zich na dit bericht eenigszins in 't oog val lend om. Toen hij haar aanzag, keken hem over den rand van het nieuwsblad twee grijze oogen aan, rustig, zich zelf bewust, welwil lend of ook strijdvaardig en toch volstrekt niet uitdagend. Het was alsof deze oogen zeggen wildenVerzadigt uwe oogen, indien dat mogelijk is. Ik ben nog jong genoeg om met behagen de wel willende opmerkzaamheid gade te slaan, waarvan ik het voorwerp ben en oud genoeg om te weten, dat er weinig schepsels zijn, welke de verachting zoozeer verdienen als ik. Maar dit bewustzijn maakt niet on toevlucht wilde nemen. Deze gaf ten antwoord «dat hij zich veilig ge noeg gevoelde, omdat hij wist dat de politie haar plicht zou doen dour het beschermen van personen en eigendommen». De politie heeft toen, vooral na middernacht, met eenige agenten in de Tuinstraat gepatrouil leerd. Ook Mater, penningmeester van de afdeeling Amsterdam van den Sociaal-democraten Boniwoonachtig in de 2de Boomdwarsstraat, kreeg op beide avonden nu en dan oploo - loopen voor zijne woning. Eenmaal zelfs drong men naar binnen om hem er uit te halen; het volk ging echter terug op de verklaring van eene vrouw dat hij niet thuis was; de politie trad hier niet handelend op. A.ls eene der aanleidingen tot de opstootjes te Amsterdam lusschen socialisten en Oranjeklanten ver meldt de Amst. Ct.. dat de socia listen aan laatstgenoemden verwe ten, dat zij hun brood gegeten had den en zich nu met Oranje hadden gesierd. Een der socialisten zou zelfs eene ruit eener versierde woniug hebben ingeslagen. Van gisternacht mim 1 uur seint men uit Amsterdam aan de N. R. Ct.'. Te 10 ure 30 min. kwam de troep anti-socialisten weder zingende uit de Jordaan langs de Leliestraat en Kalverstraat op het Waterlooplein, waar een paar de deur van Pen- ning's woning openden, wat tot een groot tumult aanleiding gaf. Het is onmogelijk thans nauwkeurig de toedracht te beschrijven. Nauwelijks bemerkten de socialisten daarbinnen dat hunne antagonisten weder wa ren aangekomen en poogden binnen te dringen (wat de politie niet kon verhinderen), of uit eene revolver van binnen vielen eenige schoten, waardoor, voor zoover bekend, een persoon aan de hand werd gewond. Na was voor de politie de tijd ge komen om tegen deze eigendunke lijke wijze van verdediging hande lend op te treden. Toen Penning, na daartoe gesommeerd te zijn, wei gerde open te doen, werd geweld gebruikt en de glazen voordeur over de geheele breedte van het perceel ingetrapt, waarop de menigte daar binnen met de sabel naai' buiten werd gedreven, terwijl er, zooals gemakkelijk te begrijpen valt, niets dan eene ruïne overbleef, en enkele personen gearresteerd werden. De personen, die uit Pennings woning vluchtten, werden ook heden weder alles behalve vriendelijk door de wachtende menigte ontvangen. Tri- umfautelijk trok de troep weder zingende af, die zich juist te 1 uur door de Spuistraat en Molstraat be weegt naar de Jordaan. Een conducteur van de Holl. IJze- zen Spoorweg-Maatschappij werd gisterenmorgen bij aankomst van den eersten trein naar den Helder te Castricum door een deur van een waggon, die hij te vroeg opende en die tegen den waterpomp aan sloeg ernstig aan hand en arm verwond. Een aantal visschers, in het wit gekleed en de hoeden met de na tionale kleuren versierd, hielden met vaandels enz. Zaterdag te Enkhuizen een optocht door de stad en brach ten o. a. den oudstrijder Pieter Bak ker, die op dezen dag zijn 50jarig huwelijksfeest vierde, een serenade. Zaterdagavond, omstreeks 11 uur, bescheidener bestaat voor mij nau welijks eenige verdienste in; God, die mij geschapen heelt, heeft mij zoo willen hebben En nu hebt ge mij, dunkt mij, genoeg aange gaapt, want het helpt u niets. Neen, neen, mijn waarde het helpt u in derdaad niets! De oogen hadden goed praten. Iedereen hoorde, of liever zag, wat zij zoo duidelijk uitdrukten, maar niet iedereen gelooft, wat hij hoort en ziet, want de mensch is van natuur zeer begeerig en gelooft vóór alles dat, wat hij wenscht. En zoo geloofde ook mijn vriend de raadsheer niet, wat deze oogen zeiden, ofschoon hij hunne taal zeer goed had verstaan, zoodat hij mij die volledig in zijne geliefde moe dertaal wist te vertolken. Eerst trad er eene groote pauze in, die aangevuld werd door het gerammel met messen en vorken en waarbij de kaken duchtig in de werd zekere IC'.aas Bontes, die in het plantsoen te den Helder zat te rusten, door een onderofficier van de landmacht zoo geslagen, dat hij genoodzaakt was om hulp te roe pen. Eenige beambten van het sta tion schoten toe en leverden den «dapperen» landsverdediger aan de politie over. De verwonde moest worden weggedragen om te worden verbonden. In den afgeloopen nacht is te Hillegom op verschillende plaatsen ingebroken, o. a. bij den bloemist P. H. van Waveren. Hzn., alwaar uit een benedenvertrek zijn ont vreemd 12 zilveren lepels en vor ken, een gouden bril en een gouden remontoir, waarop een paard ge graveerd. Een ingezetene uit Honselersdijk is Zaterdag door de stoomtram overreden. Nadat hij reeds een uur te Loosduinen op de van de resi dentie komende tram gewacht had, was deze zoo vol, dat hij na her haalde vergeefsche pogingen aange wend te hebben om op de tram te stappen, er af viel en door de reeds in gang zijnde tram werd overreden, zoodat hij op de plaats dood bleef. Zijne zoons zaten in een der voorste wagens. Deze hoorden het ongeval niet alvorens zij Honselers dijk bereikt ha !den. Een aantal visschers en visschers- vrouwen van Scheveningen brachten Maandag met vergunning van den burgemeester, in optocht, onder het zingen van nationale liederen, een bezoek aan den Haag. De zeelieden en hunne vrouwen waren kwistig met Oranje getooid en in vis- scherskleeding. Sommigen droegen vaandels, waarop het onderdeel van het visschersbedrijf, waartoe zij behoorden, was uitgedrukt. Eerst brachten zij eene aubade aan den burgemeester, die voor het raam van de burgemeesterskamer in het raad huis hun zang aanhoorde. Vervol gens zongen zij bij de eerepoort op de Gedempte Gracht nog eenige liederen. Een schutterplichtige te Schiedam, die zich vóór 1 Juni 1886 voorden schuttersdienst moest aanmelden, deed die aangifte op 1 Juni en werd, wegens te late aanmelding, met f 15 boete gestraft. Hij betaalt de boete, doch men verzuimt de kwitantie te zegelen. Daarop volgt een aanklacht en den schuttersraad wordt een boete van f25 opgelegd. Uit Vlaardingen wordt gemeld In den nacht van het Konings feest heeft men de baldadigheid ge had, de koorden at te snijden van de vlag, die uit de woning van den burgemeester wapperde. Maandag is de politie de daders op het spoor gekomen. Het zijn hier werkende griend werkers uit Giessendam. Op den Rijnspoorweg is Zaterdag 11. door trein 16 bij Abkoude eeu man overreden en gedood, die on der den sluitboom was doorgegaan. Te Hasselt is Zaterdagavond een bejaarde schipper, naar boord wil lende gaan,vermoedelijk door de duis ternis misleid, in het water gevallen en verdronken. Tusschen de stations Langeweg en Breda is een geheel verminkt weer waren. Hierop volgden eenige tamelijk nietsbeduidende praatjes over de politiek en nieuwtjes uit de omgeving. Eindelijk volgde geheel onverwachts deze betuiging: ik verzeker u, beste vriend, dat ik gindsche niet zoo bijzonder jong meer zijnde dame aan het kleine tafeltje in de rotonde vrij wat be minnelijker en uitlokkender vind, dan al die zachte, mollige, lieve, bleeke kopjes hier in 't rond, die in zes weken tijds de gezondheid, waar tegen ze 't geheele jaar door dag aan dag vier en twintig uren zon digen, door baden en eten willen herstellen. Deze dame heeft een uiterlijk dat ons toeroept: ik weet te leven; gij zult u in mijn gezel schap niet vervelen. Wilt gij met mij wedden om een fiesch wijn, dat ik gelijk heb?" De raadsheer wil altijd wedden en kan zonder een goed glas wijn niet leven. Wijl echter reeds een lijk gevonden van een onbekend manspersoon. Het lag tusschen de sporen. In den nacht van Maandag op Dinsdag had te Sittard tusschen eenige carnavalhouders, een hevige vechtpartij plaats, waarbij zekere S„ van Leijenbroek bij Sittard, met een scherp voorwerp zoodanig aan het hoofd werd verwond, dat zijn toestand niet buiten gevaar is. De politie is den dader op het spoor. Uit Renkum meldt menOmtrent het dezer dagen in de stoompapier- fabriek van de firma W. Sanders Tz. gevonden geldswaardig papier kan nog wordeu gemeld, dat thans alle Pruisische bankbiljetten, die waren uitgegeven, terecht zijn ge komen. Onder voorgeven, dat hij pas uit Duitschland was gekomen, waar hij eenigen tijd in de gruis- mijnen had gewerkt, gelukte het den vader van het meisje, die de bankbiljetten gevonden had, eenige te Arnhem gewisseld te krijgen. Ofschoon ook nog eene som van f 125 ontbrak, werden ook deze gel den in zijne woning gevonden, en door de politie in beslag genomen. Zondag is bekend geworden wie de eigenaars zijn der bankbiljetten. Zij komen toe aan den heer Oijens, firma Labouchère en Oijens te Am sterdam, aan wien zij weder zijn ter hand gesteld. Het Koloniaal Militair Invaliden huis is Zaterdag door ongeveer tien duizend personen bezocht. Grooter bewijs van belangstelling in deze inrichting kan wel niet gegeven worden. Mevrovw G. L. Voerman, geb. Heerholtz, betoonde hare sympathie voor Bronbeek, door het zenden van eene groote hoeveelheid wijn en sigaren, om den oud-gedienden een aangenamen dag te bezorgen. Uit Roermond wordt gemeld: Door eenige personen is hier ver spreid geworden een vastenavond- blaadje, waarin de achtenswaardig ste ingezetenen van allerhande lage dingen worden beschuldigd. Het blaadje droeg geen naam van uit gever of drukker. Men meent echter door vergelijking met ander druk werk te hebben ontdekt, uit welke drukkerij het afkomstig is. Ook de hoofdschuldigen zijn genoeg be kend. De verontwaardiging is hier algemeen. Een werkman te Roermond, die zeer weinig drank kan verdragen en juist dientengevolge een paar malen met de drankwet in conflict was genomen, was tot opzending voor eeu half jaar naar Ommer- schans veroordeeld. De man wilde, om dit te ontgaan, met vrouw en kinderen naar het buitenland, doch kwatn op het denkbeeld, ter gele genheid van 'sKonings 70sten ver jaardag, een verzoek om kwijtschel ding in te dienen. De gratie is door Z. M. verleend, zoodat het vertrek naar Duitschland nu ook vervallen kan. Uit Goes word gemeld: Sedert enkele weken komt alhier eene ziekte voor, zich o. a. kenmer kende door pijnlijke zwelling van het hoofd en stijfheid in de lede maten. Na eeu onderzoek is door het geneeskundig staatstoezicht ver klaard, dat de ziekte hare oorzaak flesch wijn besteld was, zoo oor deelde ik, dat het eerste overtollig was en stemde gaarne met hem in. Waarom wilt gij wedden; ik ben het immers volkomen met u eens. Dat doet niets ter zake. We moeten toch wedden. Ik zelf zou u bij de verveling van het gezelschap eener badplaats gaarne tot zulk eene kennismaking aanraden en u er mede geluk wen- schen maar, gij hoort het immers, dat deze dame een kluizenaarsleven leidt te midden van de meest be schaafde kringen in eene badplaats. Juist! Maar met ons zal zij toch wel kennis willen maken. Ik wilde natuurlijk, nu wij zoo vergenoegd samen aan tafel zaten, zelfs niet aan het buitengewone ge noegen van kennis met haar te zul len maken, twijfelen. Ik zag de dame nog eens aan en zeideZij maakt slechts kennis met degenen, vindt in het gebruik van met tri chinen bezet varkensvleesch. De burgemeester heeft thans hij open baarmaking ten ernstigste gewaar schuwd tegen het gebruik van var kensvleesch, ham en worst, tenzij goed gekookt of gebraden, en er tevens op gewezen, dat het vleesch met koud water opgezet en lang zaam in verhitten toestand moet gebracht worden, opdat het door en door gaar worde. Het genees kundig staatstoezicht verklaarde, dat Goes tot heden de eenige ge meente is, waar de ziekte meer dan sporadisch voorkomt. Te Os (Noord-Brabant) is Zater dag nacht brand ontstaan in de sigaren fabriek van den heer Ph. M. en weldra stond het gebouw in vollen gloed. Den vorigen dag was er nog eene bezending tabak aangekomen, welke mede verbrand de. De heer M. is slechts met groote moeite het vuur ontkomen. Alles was verzekerd. Drie uren later brak in dezelfde buurt, bij den heer G. v. E. brand uit, waarschijnlijk ontstaau door het overwaaien der vonken tabak van den vorigen brand. Hier is het geheele achterhuis afgebrand, als mede 14 koeien, 3 paarden 60.000 pond hooi. Het woonhuis is blijven staan. Behalve het vee was alles verzekerd. Uit Oldeboorn wordt gemeld: Maandag avond heeft men bij 17 ingezetenen alhier de glazen inge slagen. De oorzaak moet worden toegeschreven aan de bittere ver wijdering op kerkelijk gebied, die hier sedert de komst van ds. Ho- moet uit Putten onder de vroeger- altijd zoo rustige burgers is ont staau. De woning van ds. Homoet werd dan ook niet vergeten. De verzamelde menigte, mannen, vrou wen, jongens en meisjes, bestond uit p. m. 100 personen. De orde werd gelukkig hersteld, dank zij de goede maatregelen van den burgemeester. Het Koningsfeest, dat te Leeu warden den geheelen dag duizenden menschen op de been had gebracht en in elk opzicht uitmuntend is ge slaagd, zou zonder wanklank zijn afgeloopen, indien niet eenige van de daar gedetacheerde huzaren zich in den namiddag aan dronkenschap en wanordelijkheden hadden schul dig gemaakt. Op de Voorstreek en later nabij den cavaleriestal ge raakten zij met het volk slaags en maakten zij, zooals gewoonlijk in dergelijk geval, van hunne wape nen gebruik, zoodat verscheidene vechtlustige burgers in meerdere of mindere mate werden verwond. Na dat allen door de politie waren aan gehouden, achtte de commissaris van politie, in overleg met den com mandant der huzaren, noodig, het geheele detachement gedurende den verderen avond en nacht te consi gneeren, om zoodoende verdere ver bittering van de burgers en nieuwe rustverstoring te voorkomen. De verwondingen zijn gelukkig niet van ernstigen aard. Een gestreng onderzoek der zaak is aangevangen. 0EMEHÊ3 mwm- In de Parijsche schaakclub, op den Boulevard Montmartre, heeft de heer Rosenthal Zaterdag avond dertig partijen gespeeld. Onder de die zij verlangt te leeren kennen. Deze oogen kwamen niet met die uitdrukking op de wereld. Ze heb ben vele plaatsen, waar menschen wonen, gezien en de gewoonten van vele mannen leeren kennen. De vroolijke raadsheer viel mij in de rede met het halfluide lied: «Fatinitza, mijne Fatinitza, wat hebt gij al beleefd Hij nam zijn wijnglas in de lin kerhand en de stoelleuning onder den rechterarm en keerde het gelaat naar de nieuwe ster, die echter nu haar licht niet meer naar de on- wederstaanbare kennersblikken van mijn vriend liet schijnen, maar het achter het laatst uitgekomen nieuws blad verborg, in welks inhoud zij zoozeer verdiept geraakt was, dat zij zelfs het eten er door verwaar loosde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2