De „Volksbond". mmmmr®!. tegenspelers waren er die tot de eerste schaakspelers in Frankrijk behooren. Hoewel de dertig kam pioenen allen tijd hadden om zich te bedenken, want Rosenthal ging, na een zet gedaan te hebben, van het ééne bord na het andere, be dacht hij zich geen enkele maal meer dan eene minuut voor de tegenzet. Hij heeft 26 partijen gewonnen en ééne verloren, tegen Dupont, amb tenaar bij de Fransche bank. De overige drie partijen werden remise verklaard. Een vrouw te Saint-Gilles (een voorstad van Brussel) miste telkens geld. Toen dit reeds een paar maal gebeurd was, waarschuwde zij de politie. Deze kwam een huis zoeking doen, toen men een gil hoorde. Het dochtertje van 14 jaar dat de dievegge was geweest, had zicht uit angst van ontdekt te wor den van de bovenste verdieping uit het raam geworpen en viel op de binnenplaats neder. Hevig gekneusd werd het kind opgenomen en men vreest voor haar leven. Multatuli's lijk wordt naar Gotha vervoerd en aldaar verbrand in den lijkoven der Duitsche Ver- eeniging voor lijkverbranding. Een zonderling geval is aan het kantoor van in- en uitgaande rechten te Metz voorgevallen. Een Duitsch onderofficier, die een met een zeil bedekten wagen geleidende Metz binnenreed, werd door de amb tenaren aangehouden, die hem uit- noodigden zijne vracht te laten zien. De onderofficier weigerde; eerst na eene vrij hevige woordenwisseling werd het zeil weggenomen, en nu zag men in den wagen helmen van Fransche dragonders. Gottfried Gujer, geboren te Wermatsweil (Zwitserland) den 21n Maart 1850 gepasporteerd als sol daat van het leger in Nederlandsch- Indie, wien bij koninklijk besluit dd. 31 Dec. 1880, No. 19, wegens lichaamsgebreken, is toegelegd een gagement, ad f100 's jaars, heeft zoowel over het derde als over het vierde kwartaal 1886 van verschil lende burgemeesters attestatiën de vita weten te verkrijgen en op die stukken van onderscheidene perso nen het daarin vermelde gagements- hedrag in voorschot bekomen, ter wijl het natuurlijk slechts éénmaal bij den betaalmeester kon worden ontvangen. De tegenwoordige verblijfplaats van Gujer is onbekend. Ten einde herhaling van derge lijke handelingen te voorkomen, wordt op het vorenstaande de aan dacht gevestigd. In eene groote stoomspinnerij te Voltri, bij Genua, is een poging tot brandstichting ontdekt, uit wraak zucht door eenige ontslagen werk lieden gepleegd. Toen de nacht waker de ronde deed, werd hij door een persoon overvallen, die hem de lantaarn uit de hand sloeg en met dolksteken doodelijk verwondde. Op de werven hij het Kanaal van Corinthe heeft een ernstig on geval plaats gehad. Een speciale trein bracht eene groote hoeveelheid kruit en dynamiet naar de werven, bestemd voor de werkzaamheden aan het kanaal. Deze stoffen vatten vuur en sloegen de waggons in dui - zenden stukken. Acht menschen werden gedood, terwijl het aantal gewonden nog niet is op te geven. Een juwelier uit Napels is, terwijl hij voor zaken op reis was naar Avellmo, in een spoorwegrijtuig 2de klasse vermoord en van al de kostbaarheden, die hij bij zich droeg beroofd. Margherita, koningin vanlla- lié, heeft besloten om aan alle sol daten, die zich naar Afrika insche pen, een souvenir mee te geven. Bij een lederfabrikant had de koningin een groot aantal sigarenkokers be steld, die alle het opschrift: «de koningin gedenkt uwer» dragen. In de laatste dagen was zij met hare hofdames ijverig bezig om de kokers met sigaren te vullen. Koning Hum- bert, die van dat plan reeds het een en ander gehoord had, verraste de dames bij haar werk en zeide: Ik wil ook aan enkele dappere kerels wat meegeven, en hij stopte hier en daar onder de sigaren een kleine banknoot. De koningin wil hare ge schenken zelve aan de soldaten uit- deelen, bij gelegenheid van de laat ste revue. Te Londen heeft Zaterdagavond eene vergadering van socialisten plaats gehad bij Mile-end-Road. Een duizendtal agenten waren aanwezig, om de orde te handhaven. De be kende leiders hielden redevoeringen, waarin zij aandrongen op het hou wen van arbeiderswoningen door de regeering, bad- en waschhuizen en het bouwen van een muur langs Regent's Canal, opdat de kinderen der arbeiders niet in 't water kunnen tuimelen. De vergadering ging rus tig uiteen. De Engelsche bladen berichten dat de heer Sanderson, superinten dant van de olifantenjacht te Dhu- bri, zoo gelukkig geweest is om in een keer 120 olifanten te vangen. Deze gewichtige vangst is het In dische goevernement een lakh ro- pijen (f 125,000) waard, nog afge scheiden van hel nut, dat men van de olifanten zal hebben, als zij ge dresseerd zullen zijn. Bij eene mijnontploffing in het Rhonda-dal (Engeland),werden Vrij dag 53 werklieden bedolven. Er zijn er 27 gered en reeds heeft men 16 dooden gevonden. Feestelijke bijeenkomst ter herdenking van den TOen verjaardag van Z. M. den Koning. Het bestuur der afd. Haarlem en omstreken van den Volksbond, ver- eeniging tegen het drankmisbruik, had gisteren aan de leden weder een hoogst aangenamen avond be reid. De concertzaal der sociëteit «Ver- eeniging» was voor deze gelegen heid feestelijk versierd. Aan de wan den waren op regelmatige afstanden de wapens van Haarlem eu Neder land, prachtig in de nationale kleu ren geschilderd, aangebracht, terwijl de driekleur in de ruimten daartus- schen prijkte. In de hoeken der zaal waren schilden opgehangen, waarop met groote cijfers «70» was geschil derd, waardoor dus aan ieder bleek voor welke gelegenheid men zoo feestelijk was vergaderd. De feestavond nam te 7 uur een aanvang en omstreeks dien tijd ver drong men zich in de ruime zaal, die haast te klein was om alle op- gekomenen te bevatten. Ieder der binnentredenden ontving bij de overgifte van zijn toegangs kaart gratis een tekstboekje met oranje-omslag, dat de liederen be vatte, welke ten gehoore zouden worden gebracht. Het zorgvuldig gekozen program ma deed ons recht veel aangenaams en echoons verwachten en wij wer den geenszins teleurgesteld. Het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. Müller, had voor deze gelegenheid bare me dewerking verleend en opende met eene schoone ouverture, waarna de letterl. Vereeniging J. J. Cremer», een stukje ten tooneele voerde, ge titeld «de Acrobaat». De toeschouwers amuseerden zich blijkbaar met de luimige tooneelen die dit stukje hun bood. Waren toch Maalman, Springer en Cesar onbetaalbaar in hun goedgeslaagd spel, de kluchtige verschijning van Muis zette aan het geheel het meest komische karakter bij, terwijl Hansje en August het grappige van het geheel niet weinig verhoogden. De koddige verwikkeling van dit stuk was uitstekend geschikt om het pu bliek in opgewekte stemming te houden. Hierop volgde eene kleine pauze, waarin de muziek zich weder deed hooren. Na afloop van deze werd door de liedertafel «Haarlem's Zanggenot», directeur de heer A. Hazevoet, uit gevoerd «Hollands Glorie» van Ri chard Hol, waarop weder volgde een trio voor piano, viool en vio loncello Op 15 No. 7, van Ludwig Meyer, door mejuffrouw en dejou- geheeren Maas, die voor deze ge legenheid bereidwillig hunne mede werking verleenden. De uitvoering dezer nummers werd gevolgd door «De Nederland- sche vlag» voor tenor solo. De zanger was gekleed in Hol- landsch matrozencostunm en hield een Nederlandsche vlag in de hand. Waren de voorgaande nummers door het publiek met genoegen aan gehoord en warm toegejuicht, deze zanger bracht de toehoorders zoo danig in verrukking, dat stormach tige toejuiching aan het einde van zijn lied weerklonk en hij het laatste couplet moest herhalen. Ook het accompagnement mag geroemd wor den. Aangenaam werden wij verrast door een tweetal stukken, «De Ko ning leev'» en «Jong Holland», door een driestemmig koor van dames en heeren zeer verdienstelijk gezoDgen, en geaccompagneerd door voor noemde pianiste en violisten. De zangers gaven blijk van goede oefening; zeer melodieus werden deze stukken ten gehoore gebracht. Het volgende nummer gaf ons een tweetal stukken van Mendelsohn en Chopin, voor piano-solo, uitge voerd door Mej. F. J. C. Maas. Ook nu weder gaf deze joDge dame blijken van haren aanleg en geoefendheid. Beide stukken werden door de aanwezigen luide toegejuicht. Daarop volgde «Ons Vaderland» van R. Hol, voor bariton-solo. Even als dat van den tenor-solo werd dit echt vaderlandsche lied, zoowel om de schoone uitvoering als den inhoud, luide toegejuicht. De Ballet-scène van de Beriot, voor viool, kon door onvoorziene omstandigheden niet plaats hebben en er werd daarvoor eene kleine pauze gegeven, waarin de muziek zich weder deed hooren. Na afloop van deze werd door het kwartet «Loreley» gezongen «In 't Bosch» van J. J. H. Verhulst en «Was ik maar een vogelijn» van G. Schmidt.' Reeds vroeger mocht het bestuur zich de medewerking van dit kwar tet, dat ons reeds zoo vele aange name oogenblikken verschafte, ver zekeren. Ook thans had het, daartoe uitgenoodigd, deze taak weder be reidwillig op zich genomen. Zaterdag jl. behaalde het in het kwartet-concours te Amsterdam den tweeden prijs, en de leden, met hunne daar verworven medailles versierd, konden ook nu ervaren welk een goeden indruk zij op de aanwezigen maakten. De «choone zang van dit kwartet kwam vooral uit in het eerstgenoemde nummer, en vele waren de toejuichingen, die 'net ten deel vielen. Moge «Loreley» de lauweren, op dezen avond geplukt, voegen bij die welke het reeds zoo vaak, bij zijn betrekkelijk nog jeugdig bestaan, heeft verworven. Nog was het rijke programma niet ten einde. «Saul'sLierzang», uitgevoerd door de liedertafel «Haarlem's Zangge not», en vervolgens nog een tweetal volksliederen, door hetkoor van da mes en heeren, besloten de rij der nummers. Ten slotte zette eene prachtige Apotheose de kroon op het feest en besloot het Volkslied, waarmede alle aanwezigen instemden, dezen voor hen zoo genotvollen avond. Het bestuur mag dan ook een welgemeend woord van lof niet worden onthouden. Zeker heeft het voor dit uitmuntend geslaagde feest, waarmede het zoo treffend den 70en verjaardag van Z. M. den Koning herdacht, aller dank verdiend. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Januari. In de Javasche Ct. zijn afgekon digd de koninklijke besluiten, waar bij het oprichten, herstellen en on derhouden der gebouwen voor de kustverlichting en van de overige onder het departement der marine behoorende gebouwen wordt ge bracht tot den werkkring van het departement der B. O. W., onder dien verstande, dat de betrekkelijke uitgaven komen ten laste van het dept. der marine en in verband waarmede de formatie van het korps ambtenaren van den waterstaat en der B. O. W. uitgebreid wordt met een architect der le klasse; twee architecten 2e kl.een opzichter le kl.twee opzichters 2de kl. en een opzichter 3de kl.Het technisch- bouwkundig personeel van den dienst der kustverlichting is ingetrokken. De hoofden van gewestelijk bestuur hebben, naar wij vernemen, van de regeering eene aanschrijving gekregen, dat zij de bevoegdheid hebben de door hen aangestelde Inlaridsche en Europeesche lands dienaren zonder nadere goedkeuring te schorsen. Op Donderdag 7 dezer ver voegden zich een paar honderd dessa-lui van Pakem-Winangoen bij den Goesti-Pangeran, Ario Mangkoe Boema te Djokdja, met het nederige verzoek de bestaande heerendienst plichten te verlichten. Of dit ver zoek wordt ingewilligd, zegt onze berichtgever niet, doch dat zij zeer kalm en minder luidruchtig huis waarts zijn gegaan, dan zij waren opgekomen, is zeker. Nadat de beide Chineesche hooge waardigheidsbekleeders den legercommandant een bezoek ge bracht hadden, ontvingen zij een tegenbezoek van dien opper-officier, even nadat zij de leden van den Chineeschen raad hadden gereci pieerd. Onder geleide van majoor Lie Tjoe Hong zijn zij naar Bui tenzorg vertrokken om den goever- neur-generaal een bezoek te breDgen. Alweder een land, schrijft de Soerab. Ct. - dat voor een prikje heden in Chineesche handen over ging. Wij bedoelen Kentjong I, II, III en IV met ap- en dependenten, gelegen in het Ked'lrische, district Soekoredjo, geëxcuteerd door den verbandhouder en in banden geval len nu, voor den spotprijs van f30,200. van deu kapitein-Chinees te Kediri. Er stond eene hypotheek op van f175,000, behalve nog aider daarin gestoken kapitaal. Eene lap gronds van ongeveer 1500 bouws prachtige grondeD, zich uitstrekkende latrgs de helling van het gebergte tot p. m. 1100 voet, en geschikt voor sui ker, tabak, indigo, ja zelfs koffie misschien een erfpachts-perceel waarin reeds een paar ton was ver werkt en dat dus reeds gedeeltelijk ontgonnen was; voor weinige jaren had het, ook zonder aanplantingen, allicht het zesdubbele gebaald van heden. De gelukkige kooper behoeft geen verlies te duchten. Uit Solo schrijft men aan de Locomotief'. De Dorrepaalsche Bank der Vor stenlanden zal 32 landen aan de eigenaren teruggeven, omdat de pacht niet meer kan betaald wor den, daar de uitgaven de inkomsten overtreffen. Bij ordonnantie van den goev. - generaal van 9 Januari is het wer ven van inlanders tot het verrichten van arbeid buiten Ned.-Indië ver boden. De overtreding van dit verbod wordt, met inachtneming van de onderscheiding tusschen Europeanen en Inlanders, gestraft met gevange nisstraf of met dwangarbeid buiten den ketting van zes maanden tot een jaar. Indien dit misdrijf wordt begaan door ambtenaren of beambten, of doot hoofden vau de inlandsche en met haar gelijk gestelde bevolking, wordt de straf verdubbeld. De poging tot het misdrijf, voor zien hij deze ordonantie, is straf baar. De bepalingen omtrent het in dienst nemen van Inlanders als zeevarenden blijven gehandhaafd. De goev.-generaal is bevoegd in bijzondere gevallen, wegens ge wichtige redenen, dispensatie te verleenen van het verbod, onder zoodanige voorwaarden, als hij zal noodig achten. De administrateur H. van Adolina Estate Bobongan, verdacht van medeplichtigheid aan doodslag op een Chinees, is gearresteerd en naar hier overgebracht. De gepleegde misdaad is reeds van betrekkelijk ouden datum, aangebracht door lie den die zich op de eene of andere wijze op H. hebben willen wreken. Zal men thans eindelijk beginnen in te zien, dat de naam der Deli- planters als corporatie op het spel staat, wanneer mishandelingen als Pipers en Hurth pleegden steeds voorkomen De heer B., adsistent op de onderneming Boeloe-Tjina, had 11. Zondag op jacht zijnde het onge luk eene Maleische vrouw, die in de paddie werkzaam was en er tus schen verscholen lag, dood te schie ten. Meenende dat het een wild varken was, en door zijn bediende toegeroepen toch te schieten, legde hij aan, met het gevolg dat de vrouw een kogelschot in de zijde kreeg, waaraan zij is overleden. Maandag is de zaak door con troleur Storm en dr. Hagen ter plaatse geïnstrueerd. TWEEDE KAMER DER STATEN-DENERAAL. Zitting van 22 Februari. De Voorzitter deelde in den aan vang der vergadering mede, dat hem door Z. M den Koning was verzocht Il.d. erkentelijkheid te betuigen voor de gevoelens van ge hechtheid, en constateerde, dat de algemeene feestvreugde door het ge- heele land en het dankbaar gevoel dat H. M. de Koningin en Haar geliefd kind aan een groot gevaar zijn ontkomen, nog meer de liefde en de gehechtheid van het Nederland sche volk voor zijn Vorstenhuis heb ben verhoogd, (algemeene bravo's). De heer Fabius wees ook onder het bravo-geroep er op, dat hij de Grondwetsherziening de liefde voor het Vorstenhuis niet in debat be hoeft en kan gebracht worden. Bij de voortzetting van het debat over de voorstellen tot Grondwets herziening werd door den heer Fa bius de motie de Geer verdedigd. Hierop volgde eene reeks replie ken terwijl de heer de Meijier het standpunt van den heer Lohman bestreed. Heden voortzetting. LETTEREN EN KUNST. Bij het «Nederlandsch Tooneel» is in studie eene oorspronkelijk blij spel in 4 bedrijven, getiteld «Kla tergoud», door Prohl. Achter dezen pseudoniem verschuilt zich een be kend vertegenwoordiger van den Amsterdamschen handelsstand. Het stuk speelt in de hoogere standen en behandelt o. a. de in den laat- sten tijd ook ten onzent modezaak geworden zin voor wedrennen en sport in het algemeen. Het stuk, waarvan de opvoering over 14 dagen kau worden tegemoet gezien, zal gevolgd worden door een blijspel in 1 bedrijf: «Een huis vol commensalen, door Mannoury, even eens oorspronkelijk. De heeren J. N. Van Hall en N. De Roever, aan wie de voorbe reiding is opgedragen van het 20e Nederlandsche taal- en letterkundig congres, te houden te Amsterdam en samenvallende met de viering van den 300 jarigen geboortedag van Vondel hebben zich per circu laire tot belangstellende ingezetenen gewend, met uitnoodiging om eene regelings-commissie te vormen. Den 25n dezer wordt in de residentie verwacht de beroemde zaDgeres mevrouw Albani. Zij zal haar intrek nemen in het hotel «Den Ouden Doelen». ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk al- hier,op Donderdag 24 Februari 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. Preludium en Fuga. J G Bastiaaxs> 2. Andante 7o Syraphonie Beethoven. 3. OffertoireWelij. 4. SonateJ. A. v. Eijken. 5. Fiuait*. Haarlem, 23 Febr. Aangevoerd en verkocht 10 stapels kaas, uitmakende 1099 kazen, wegende 2190 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f26.—, laagste prijs f Haarlem, 23 Febr. De aanvoer en prijzen ter Yeemarkt van heden waren als volgt5 koeien f 170 a 140, 7 paarden f 120 a 50; 0 stieren f a 0 vaarzen a 0 pinken f a - 0 vette kalveren f a 0 graskal veren f a 82 nuchtere dito f 7 a 4. 16 schapen f 15 a 12; 0 lammeren f a 0; 0 biggen f 0 a 0; 0 varkens a cents per 1f-i kilogr; 0 Veulens f AMSTERDAM, 23 Febr Dsprijss j der Aardappelen aio vo'uft; Friesche Dokkumer Jammon f3.10 a 3.30, dito Franeker f 2.70 a 3.10; dito Engelsche f 2,30 a 2 40; dito Hamburger f 0.a 0.—; Zeeuwsche spuische Jammen f3.30 a 4. dito Flakkeescbe f3.10 a 3.40; dito Blauwe f 3.10 a 3 20; Geld. Blauwe f 3.20 a 3 30, dito Roode f2.50 a 2 30; Pruisische Ham burgers f2 70 a 2.80; Duin Zand f3.— a 5.—; Friesche Champions f 0.a 0, Saksische Jammen fC.a 0.Pruisische Roode f 1.93 a 2.20, MaastrichtBche Roode f2.60 a 2.70, Friesche Hamburger f0.a 0.Groninger Turken f 0,a 0.Zeeuw sche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 0 versehs ladingen. Suiker. Biet- zeer stil. afgedaan 2e helft Maart tot 125/a en Mei Juni f 13. waartoe verkoopera blijven. Geraffineerd stil Specerijen. Afgedaan bij inschrijving 129 ka. Noot en 10 kn. Foelie. Petroleum. Loco f 7.87'/2 E. April/Juni f7.45 E. Sept. Dec. f 7 60 E. Consumtie f9.25. Nobel dito loco f 7.60 E M.tf7.50E. Tarwe op levering geen koers.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3