i De Eenzame. 4e Jaargang. Vrijdag 25 Februari 1887. No. 1117. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algeeieene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Qènirale de rublieite Etrang'ère 6. L. DATJBE J" Co., JOH. 7. JONES, Sucr., Parijs, '3Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN* van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 eenti. Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 u*r| MUSEUMS E lolomaal nuseunt van hei Paviljoen. Ingang aan de Draefzyde 2e /6rtoon van diploma vrijen toegang, donatenn met gezéUonap, leden met 1 Blonder Nederlandache Maatichappy ter bevordering van Nijverheid hebben jan Nederland en meer by zonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van Iindagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen togea fefejrs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Woensdag on Zaterdag van S4 uur. Orgel-bespsling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van lö tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappy tor bevordering vaa Nyverhoid hebbe» §j§ dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van i.et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs e* op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 35 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jasï 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 3 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijkgeleid*.Hl Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teyiars bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopetfl Dinsdag van 12 en Donderdag van 88 unr. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vry. ALGEMEEN OVERZICHT. In een brief, aan de Brussel- SChe Gazelle gericht en daarin op genomen, zegt de heer Frère-Orban dat hij de versterkingen aan de Maas in strijd acht met de belangen des lands, nutteloos, ondoeltreffend en gevaarlijk, en dat hij er niet aan wanhooptalle onbevooroordeelde personen hiervan te overtuigen. Omtrent de verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag wordt geseind: Berlijn, 23 Februari: Van de 352 bekende verkiezingen behooren 70 tot de conservatieven21 tot de rijkspartij, 89 tot de nationaal-libe- raleu, 3 tot het centrum, 2 tot de Duitsch-vrijzinnige, te zamen 185 welke voor het Septennaat zijn. Te gen bet Septennaat zijn er 111, na melijk 64 van het centrum, 10 van de Duitsch-vrijzinnigen, 6 socialis ten, 15 Elzassers, 14 Polen en 2 Welfen. Er moeten 56 herstemmin gen plaats hebben. Wanneer er van de talrijke herstemmingen slechts een zestal ten gunste der regeeringspartijen zijn, zullen deze de volstrekte meer derheid in den Rijksdag hebben zoodat Bismarck alsdan onaf hanke- lijk is van de centrumpartij. Van de vrijzinnige partij zijn zelfs de voornaamste aanvoerdersals Stauffenberg, Hanel, Forckenbeck, enz., niet gekozen; eenigen zijn voor goed in de minderheid gebleven, anderen komen in herstemming en hangen alsdan af van de socialisten of van de katholieken. Hoogst opmerkelijk is het, dat de socialisten reeds negen zetels aan de regeeringspartijen hebben verlo ren. Tot nog toe hebben zij slechts HAHS HOPPEN. 2) EERSTE HOOFDSTUK. Dit duurde zoolang tot het den raadsheer verdroot de andere, naar hem gekeerde zijde van het nieuws blad aan te staren, dat hij op dien afstand toch niet lezen kon, waarom hij zich dan ook maar weer tot zijn tafelgezelschap wendde. Daarop at zij een weinig. Zij at bevallig wat de schoonste dikwijls niet ge lukt en zag er onder deze be zigheid even aanlokkelijk uit, als wanneer de spieren van het bene dendeel van 't gelaat in rust waren. Hoe zou ze er wel uitzien als ze spreekt kon hij niet nalaten zes mandaten kunnen verkrijgen, en in veertien districten komen zij in herstemming. Een bewijs van groo- ten achteruitgang sedert de vorige verkiezingen. Alleen de Polen en Elzas-Lotharingers zijn op hunne vroegere partijsterkte gebleven. Het wordt ten hoogste betreurd, dat de verzoeningsgezinde Elzasser candi- daat Zorn von Bulach zijn mandaat heeft verloren. Men zoekt hier troost in het feit, dat de Duitschgezinde minderheden aldaar in eene vrij groote getalsterkte bij de stembus vertegenwoordigd waren. Nu de eerste verrassing over Bismarck's groote overwinning bij de verkiezingen voorbij is, begint men tamelijk opgewonden beschou wingen te vernemen over de protest verkiezingen in Elzas-Lotharingen. Men maakt er in het bijzonder den autoriteiten in die gewesten een verwijt van dat zij door huiszoekin gen en gevangenneming in den laat- sten tijd eenen verderfelijken iDvloed op de verkiezingen uitgeoefend en den tot bedaren komenden geest van verzet weder geprikkeld hebben. Dat zou de reden zijn dat gematigde candidaten de nederlaag geleden hebben. Van de zijde der regeering wordt daartegen aangevoerd, dat op ge heel onverwachte wijze invloeden, welke uit Frankrijk bestuurd en ondersteund werden, zich bij de verkiezingen hebben doen gelden. Alle benoodigde middelen werden daartoe in ruime mate verstrekt, en eene aaneengesloten organisatie was over het geheele Rijksland uit gestrekt. De Reichsanzeiger behelst een keizerlijk besluit, waarbij de Rijks dag bijeengeroepen wordt tegen 3 Maart. in zich zelf te zeggen. Juist stond zij op en ging voornaam, met zeker welgevallen en langzaam de zaal door en de deur uit, welke de kell- ners dienstvaardig voor haar open hielden, zooals ze meestal doen voor lieden, die gewoon zijn een goed drinkgeld te geven. Zij behoort niet tot hen, waar toe ik haar rekende, zeide de raadsheer zichtbaar verrast. Toen zij zat, zou men denken, dat zich eene koninklijke figuur boven al het andere volk moest verheffen. En als in zich zelf sprekende liet hij er op volgen: Afgeronde vor men eene fraaie vrouw! Een merkwaardig gelaat! - zeide ik. Deze trekken zullen nooit verraden, wat er in de ziel omgaat. Wel, waarom niet, als het met haren wil overeenkomt! Ja, als herhaalde ik en moest lachen. De Post bevat een belangrijk hoofdartikel. Daarin wordt gezegd, dat Bis marck's pogingen in het belang van den vrede door den uitslag der verkiezingen gemakkelijker gemaakt en ondersteund worden. De opzien barende beweringen in de Russische pers, als zou Rusland de Bulgaar- sche aangelegenheid als eene zaak van ondergeschikt belang gaan be handelen, teneinde zijne aandacht te kannen vestigen op Duitschland, en te waken dat dit Frankrijk niet zou overvallen die beweringen moeten alleen dienen als dekmantel voor de Russische diplomatie, om zich met goed fatsoen uit de ver warde Bulgaarsche zaken terug te kunnen trekken. Dit artikel in de Post eindigt aldus: «Wij wachten ons zorgvul dig voor het aannemen van zekere vredesteekenen, want daartoe zijn wij nog niet in staat, maar wij wil len met eenigen nadruk een paar opmerkingen maken over zekere redeneeringen vau onze Engelsche vrienden. Dezen schijnen zoo vast overtuigd, dat Duitschland besloten is tegen een onvermijdelijk gevaar voorzorgen te nemen, dat zij sedert eenige weken met ijver het vraag stuk der Belgische neutraliteit; be handelen, welke Eogelaud, in ge meenschap met de andere mogend heden, gewaarborgd heeft. Zij ko men daarbij tot de slotsom, dat eene schending dier neutraliteit ge oorloofd zou zijn, wanneer de over winnaar de verplichting op zich nam, bij den vrede de onafhanke lijkheid te eerbiedigen. Dit alles zijn niet alleen voorbarige, maar zelfs ongegronde overleggingen en plannen. Dat de Duitsche regeering vast besloten is geenen oorlog te beginneD, omdat zij gelooft dat men Wilt gij wedden? riep mijn disebgenoot tot afwisseling. Maar raadsheer! Wij zagen elkander lang aan en merkten spoedig, dat wij 't eens waren, lachten, dronken nog een paar glazen wijn ter bekrachtiging van onze goede, onuitgesproken gedach ten en eindelijk vatte de raadsheer deze in de volgende bedachtzame woorden samen Gij hebt eigenlijk gelijk, beste vriend. Voor de aangename, voor bijgaande kennismaking eener bad plaats is deze ondervindingrijke dame te voorzichtig. Zij ziet er niet naar uit, om zich aan eene gril over te geven. Om aan al hare vermoede lijke plannen nauwgezet te voldoen, hebben wij van onzen kant weer te veel ondervinding opgedaan. Niet waar? -Ja! Dit is een gei of liever eene val voor de lieve, domme jeugd Dat zij leve! Wat ons bedaagde heeren en beproefde haar dien op wil dringen, heeft Bismarck den Hen Januari met allen nadruk verklaard. Buitendien zou Duitschland echter geenen oor- lop aanvangen met het schenden van een Europeesch tractaat. «Men neemt in Engeland aan, dat de grens tusschen Duitschland en Frankrijk tengevolge der Frao- sche verdedigingswerken volkomen onaantastbaar is geworden, en dat om deze reden de Duitsche gene rale staf op eenen inval door België heen bedacht moet zijn. Het komt ons voor dat de Engelsch publi cisten, zij mogen zoo scherpzinnig wezen als mogelijk is, toch niet volkomen in staat zijn, de plannen van den Duitschen generalen staf te doorgronden. In elk geval ver gissen zij zich, wanneer zij denken dat de leiding onzer politiek onder geschikt is aan de zienswijze van den generalen staf, en niet omge keerd. Evenmin als de Zwitsersche zal de Belgische neutraliteit ooit door Duitschland geschonden wor den. De Duitsche regeering hecht te veel aan haren goeden naam van nauwgezette inachtneming der ver dragen, welke tot verzekering van den Europeeschen vrede gesloten zijn. Bovendien zou het juist niet verstandig genoemd kunnen worden, wanneer wij de Belgische en Zwit sersche strijdkrachten tot eene ver- eeniging met die van Frankrijk gingen nopen!» De Kreuz-Zeitung spreekt te gelijkertijd het gerucht tegen, als zou België de groote mogendheden aangezocht hebben om eene wijzi ging te brengen in het Belgische neutraliteits-verdrag. Dit wordt van de zijde van Belgie zoo stellig mo gelijk gelogenstraft. De heer Peyramont, directeur van weduwnaars betreft maar, van wat anders gesproken, ik wed, dat we in 't hotel Elizabeth voor min der geld een glas wijn kunnen drinken, waarbij deze hier niet ver geleken kan worden. De raadsheer praatte zeer opge wonden en zeer dichterlijk, maar tamelijk verstrooid over allerlei din gen, terwijl hij mij nu en dan nog eenige weddenschappen voorsloeg, die hij alle gaarne wilde verliezen. Ondertusschen drong zich de ge dachte steeds duidelijker aan mij op, dat hij, in weerwil van zijne verstandige redeneeringen, in stilte het plan tot rijpheid liet komen, om de onbekende hoe eer hoe liever te naderen en, het mocht kosten wat het wilde, liever een dommen streek begaan, dan zich nog langer bij dit regenachtige weer zonder kennismaking met dames overeen komstig de gewoonten eener bad plaats te vervelen. het Fransche blad La Revanche, is gevangen genomen op grond van art. 84 van den CodePénal. Wegens handelingen, gevaarlijk voor de veiligheid van den staat, is bij hem eene huiszoeking gedaan en zijn eenige zijner papieren in beslag genomen. De Italiaansche premier Depre- tis heeft de vorming van een nieuw kabinet opgegeven. De Daily News verneemt uit Weenen dat het, spijt tegenspraak, waar is, dat Rusland Roemelië gesommeerd heeft zijne wapeningen op te helderen. Roemelië heeft ge antwoord, dat zijne wapeningen lou ter het karakter van voorzorgsmaat regelen dragen. De Times verneemt uit Sofia, dat Bulgaarsche regeering de al te ijverige politiebeambten, wegens hunne ontdekking van komplotten tegen de regenten, heeft berispt. Die komplotten toch bleken bij onder zoek hersenschimmen te zijn. De regeering roept den Bulgaarschen agent te Constantiuopel niet terug, ofschoon zij ontevreden op hem is, wijl hij het protocol teekende ter toelatiLg van Zankoff tot het nieuwe regentschap. De Bulgaarsche agent kreeg last, vooreerst niet verder te onderhandelen, maar thuis te blijven onder voorwendsel van ziekte. Zan- koff's terugkeer naar Bulgarije is onwaarschijnlijk. De Senaat der Vereen. Staten van N.-A. heeft definitief het ont werp voor de concessie van het Nicaragua-kanaal, onder het protec toraat der Unie, aangenomen. De concessionarissen mogen 100 millioen dollar kapitaal uitgeven. Wij scheidden en gingen in te genovergestelde richtingen van el kander en het toeval wilde, dat we binnen eenige dagen noch aan ta fel, noch op de wandeling, noch in het hadhuis of ergens anders eikan der ontmoetten, TWEEDE HOOFDSTUK. Ik weet niet zeker of de raads heer zijn snood plan, om zich bij de eenzame aan te sluiten, uitge voerd heeft; maar ik zou er op durven wedden. Toen wij eens weder samen aan tafel zaten en dezelfde dame ons weer voorbij ruischte naar haar ta feltje, maakte hij plotseling eene beweging alsof hij, een zeer beleefd man, van zijnen stoel zou opsprin gen en groeten. Hij bezon zich ech ter nog ter rechter tijd en onder drukte de onwillekeurige beweging, zoodat het scheen, alsof hij zijnen

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1