VARIA. patronen, welke echter over de hoofden der indringers gemikt zijn. wat niet verhindert, dat een per soon uit de talrijke menigte aan den arm wordt gekwetst. Nu volgt op straat een tooneel van onbeschrijfelijke verwarring. Men vlucht naar alle zijden weg: èn de omstanders, èn de aanvallers èn de politie-agenten. Men hoort ge schreeuw, gegil; men rolt over el kander heen, maar de politie-agen ten naderen spoedig weder het koffiehuis, om het, nu er op de menigte is geschoten, te doen ont ruimen; thans met uitgetrokken sabel. Nog altijd is slechts ééne deur van het koffiehuis open. Doch de politie slaat de andere deur welke in drieën opengaat, stuk; daarin bijgestaan door de bende met hare knuppels, welke zich weder ver zamelt heeft. Kruit of patronen schijnt men in a De Leeuw van Waterloo# niet meer te hebben. Ten minste er wordt niet geschoten. Maar thans begint men, terwijl nu binnen een nog grooter tooneel van verwarring en schrik ontstaat, van daar uit naar buiten, met projec tielen te werpen, welke men voor de hand heeft. Stoelen, bierglazen, aschbakjes, flesschen vliegen door de lucht. De politie is nog altijd buiteD, want de menigte van binnen houdt haar tegen, en intusschen trachtte men daar de lampen te dooven door ze stuk te slaan, om in het duister te kunnen zijn. Slechts eeue lamp houdt het uit wel was haar ballon en glas ge broken, doch zij beschijnt, al heen en weder slingerende, de ontzetten de verwarring die binnen heerscht. De deur is eindelijk geheel naar binnen gedraaid, en nu ontstaat in het koffiehuis een algemeen sauve qui peut. Mannen en vrouwen wil len naar buiten vluchten, doch stui ten op de politieagenten en de jon gens, de eersten die er met het platte van de sabel, de anderen die er met hunne knuppels op los slaan, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat daarbij enkele min of meer zware verwondingen zijn toegebracht. Binnen vijf minuten schijnt het koffiehuis ledig. De jongens heffen een kreet van overwinning aan, onder het geroep vana Leve de Koning I Weg met de sociaal democraten! Oranje boven!» en maken zich van de braudende lamp meester, welke in triumf op straat wordt uitgedoofd, terwijl het nu in het koffiehuis stikdonker is. Intusschen had de politie ver scheidene arrestanten gemaakt, die uit het koffiehuis kwameD, naar meu zegt ook Van der Stadt. Zij werden naar het in de nabijheid zijnde politiebureau gebracht, en de agenten hadden veel moeite ze tegen de opdringende menigte te bescher men. Het was nu in het koffiehuis, gelijk gezegd, stikdonker. De agen ten drongen er behoedzaam binnen, ontstaken eenige lucifers en bij haar Hauwen scheiu ontdekten zij den eigenaar van «De Leeuw van Wa terloo#, Penning, die zich meteene vrouw achter het buffet had ver scholen en, zoo bleek als een doode, meer dood dan levend te voorschijn wordt gehaald en naar het politie bureau geleid. Inderhaast had men eeue oude lantaarn gehaald. Er werd licht ontstoken, en nog eenige personen werden er uitgehaald. Bij dit licht kon men de verwoesting zien, welke thaas in het koffiehuis heerschte. Er was nagenoeg niets heel geblevenspiegels waren kort en klein; stoelen en tafels lagen stuk op den grond, die van de pe troleum en andere vochten dreef. Alleeu het buffet was er nog goed afgekomen, maar overigens was er letterlijk niets gespaard ge bleven, behalve, naar het scheen, eenige kasten, die hier en daar langs den wand stonden. Te midden van deze ruïne werden twee revolvers en een groote dolk door de politie gevonden. Bij nader onderzoek vond men onder het biljart, dat achter in de vrij groote zaal stond, welke vóór de ontruiming zeker een honderdtal persouen had geherbergd, nog een mau, die in bewaring werd geno men en alléén door het geroep der agenten: «niet mishandelen, men schel! ongehinderd n aar het politie - bureau kou worden gebracht. De politie zette toen haar onder zoek voort, en daar de belhamels, die deze droeve ongeregeldheden begonnen, intijds weder waren ver trokken, kon niemand hunner voor alsnog gearresteerd werden. De deu ren van het koffiehuis werden we der gesloten, de menigte bleef nog eene poos lang kijken, doch er viel niets meer voor, en het Waterloo- plein bleef verder rustig. Alleen trok eene bende jongens, waarschijnlijk dezelfde belhamels, zingende nog een tijd door de stad, maar zij scheen eindelijk uit elkaar te zijn gegaan. Nog wordt gemeld dat de anti socialisten met steenen tegen de deur van Pennings woning wierpen, en dat daarop de daarbinnen zijnden met stokken en messen gewapend naar buiten kwamen, waarna er eene algemeene vechtpartij ontstond. Er werden 5 schoten gelost uit eene 6 loops-revolver, welke heden ge vonden werd. Bij het tumult werden velen ge wond, waarvan de bloedsporen aan de deurposten bij Penning zichtbaar zijn. Van de gekwetsten waren des nachts te 31/, uur 23 in het gast huis ter verbinding opgenomen, doch velen konden reeds gisteren weder vertrekken. Ook een drietal recher cheurs werden in de duisternis door sabelhouwen der dienaren of messen en andere verdedigingsmiddelen der socialisten licht gewond. Een kindje van vier maanden werd in het ge- draDg doodgedrukt. Enkelen per sonen die verzet pleegden, werden gearresteerd. Gisteren bewogen zich duizenden op het Waterlooplein. Tegen den avond waren strenge maatregelen genomen. Als men op de uitlatingen onder de menigte mag afgaaD, dan is de anti-socialistische beweging nog ver re van uitgewoed. Nu en dan nog zongen ook gisteren troepjes het refrein van den dag: «hop! hop! hop! hang de socialen op», terwijl het ook uit de gesprekken bleek, dat er weinig goeds voor hen te verwachten is. Uit A'nsterdam wordt van gis teren gemeld: Ofschoon wel weder een troep jongens nu en dan zingend door de straten trekt, werd de rust tot nog toe nergens verstoord. Op de Wes terstraat maande de loco-commissa ris Boas hen aan kalm uiteen te gaan. In de Tuinstraat (waar Fortuijn woont) en aangrenzende straten be wegen zich veel nieuwsgierigen eveneens op het Waterlooplein, waar de ruïne van Pennings woning steeds veel bekijks heeft. Overal is echter veel politie, om de menigte in be dwang te houden. Van de gekwetsten bevinden zich nog 8 in het gasthuis, terwijl on geveer 30 personenmeest allen socialisten, de een zwaarder, de an der lichter gewond, hetzij voor ver- hooren tot het opmaken der verba len, hetzij als voorzorg tegen on geregeldheden, in voorloopige be waring aan de derde politie-sectie zijn. Onder deze gewonden zijn drie aanvoerders der socialisten, nl. Eek- hardt, Van Nus en Schuls. Van de bijeenkomst in het Volks- pork werd afgezien. Een nieuwe ketting was aan het hek bevestigd. Dinsdag avond kwamen in de Tollensstraat te 'sHage eenige j >nge- lui in een ernstig gevecht met den verkooper van een socialistisch schot schrift, die zich van een stok met spijkers bediende, en daarmede eenige bloedende wonden veroor zaakte. Toch werd hij op den grond geworpen, getrapt en geslagen, en nam, in ruil voor hoed en plam- fletten, eenige builen en blauwe plekken mede. Dinsdagavond is bij Amersfoort de laatste trein van de Centraalspoor van Utrecht naar Zwolle, hij de Koppelbrug ontspoord. Tot gisteren morgen acht uur was de weg ver sperd. Er werd Dinsdagavond een trein uit Zwolle ontboden, waarme de de reizigers hun weg konden vervolgen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bij een 7-jarig knaapje, wonende nabij Scheveningen, vestoonden zich dezer dagen alle verschijnselen van hersenschudding, waaraan het dan ook inderdaad bleek lijdende te zijn. Men brengt deze ongesteldheid in verband met een slag op't hoofd dien de knaap beweert meteen liniaal ontvangen te hebben van een on derwijzer aan de school te 's-Hage die hij bezocht. De toestand van het knaapje boezemt zorg in. De zaak wordt ernstig onderzocht. Op den Schiedamschen dijk te Rotterdam kreeg de menigte Zater dag een socialist te pakken, die geen oranje aan had. Men kocht in een winkel wat oranjelint, ueed dit om den hals van den socialist en bracht hem op straat, waar men hem zoo lang aan dezen geïmpro viseerden leiband voortleidde tot hij driemaal «OraDje boven!» had geroepen. De Nieuwe Rotterdammer Courant looft in haar nummer van heden eene belooning uit van twee honderd gulden voor dengene, door wiens aanwijzing den schrijver of drukker gevonden wordt van het valsche bulletin dat op 'sKonings verjaar dag ten name van genoemde cou rant is verspreid. Tegelijk drukt het blad twee fac-simi!é's af van de adressen die op eenige exemplaren van het bul letin waren geschreven, en welke misschien tot ontdekking van den dader kunnen leiden. Wij kunnen ons de verontwaardiging van de N. R. Cl. zeer goed begrijpen, en het is te hopen dat deze euveldaad niet ongestraft blijft. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werden Dinsdag twee kooplieden in vee, de een wonende te Weert en de ander te ICedichem, veroordeeld ieder tot eene boete van f25 of hechtenis van 5 dagen, om dat zij bij den burgemeester van Rotterdam geene aangifte hadden gedaan, dat de schapen, die zij naar Rotterdam hadden gezondenom aldaar op de markt verkocht te worden, lijdende waren aan de be smettelijke schurftziekte. De ongeregeldheden te Oldeboorn hebben zich niet herhaald. Justitie en politie houden een wakend oog. Ds. Homoeth, wiens onverdraag zaamheid de twee-palt heeft ge sticht, heeft met zijn gezin reeds het dorp verlaten, en eenige koffers zijn hem nagezonden. In de Eksloérmond heeft een ern stig tumult plaats gehad tusschen kommiezen en smokkelaars, welke laatsten met messen gewapend de eersten te lijf gingen. Aan de on verschrokken houdiug der kommie zen, die, zonder van hunne vuur wapenen gebruik te maken, de woes telingen in bedwaug wisten te hou den, is het te danken, dat geen groote ongelukken gebeurd zijn. Naar men verneemt, zou een in woner der gemeente Dwingeloo zijne vrouw zoodanig hebben mis handeld, dat zij aan de gevolgen is overleden. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Het dorpje Tudderen, bij Sittard, is in verslagenheid. Zekere Leonard Schurgers aldaar, een geheel alleen wonend en behoeftig man, ruim 70 jaren oud, ie gisteren ochtend ver moord in zijne woning gevonden. Men kan niet vermoeden wat de aanleiding tot de misdaad was, veel minder door wien het gruwelstuk is gepleegd. GELENGD NIEUWS, Uit Antwerpen vertrokken met het stoomschip Westernland van de «Red Star Line» meer dan 1200 landverhuizers naar New York, ter wijl nog omstreeks 300 lieden, die te vergeefs plaats aan boord ge zocht hadden, met treurige blikken het vertrekkende stoomschip na staarden. Van al deze landverhui zers waren minstens zeven achtsten Dtiit.chers uit Hessen, Baden, Wur- temberg, den Elzas enz., uie, nog in den leeftijd zijnde om te moeten dienen, uit vrees voor het uitbre ken van den oorlog, zich liever niet in een Duitscbe haven inscheepten. Zekere heer D te Parijs, die eene fraaie verzameling schilderijen bezat, ging op reis naar Nizza en liet de bewaking van huis en goed over aan een vertrouwden, ouden knecht. Den volgenden dag kwam een heer en toonde een brief vau den heer D., waarin deze gelastte de schilderijen te reetaureeren. De knecht, niets kwaads vermoedende, liet dan ook daags daarna den schil der en eenige knechts, met ladders, verfpotten en paletten gewapend, toe. Zelfs trakteerde hij de schilders op wijn enz., en de heeren voerden den ouden knecht dronken. Den vol genden ochtend kwamen de heeren schilders niet terug; de knecht ging eens naar de schilderijen zien, en tot zijn schrik waren zij allen met verf verknoeid. De knecht telegra- pheerde dadelijk zijn meester, en deze bemerkte dat hij de dupe van kwaadwilligen was geweest. De po litie doet onderzoek. Acrobatische rechtsgronden. Een impresario had twee acrobaten aan zijn gezelschap verbonden tegen 7500 fr. 'sjaars. Een van hen bei den, wiens rol het was, op de schou ders van den ander te springen, begon dit te vervelen en liet den impresario in den steek. Deze wilde nu ook den tweeden «artist# weg zenden. Maar daar had onze acro baat geen ooren naar en hij daagde zijn directeur voor het gerechtshof van koophandel en eischte handha ving der overeenkomst en uitbeta ling der 7500 fr., die voor beide acrobaten waren bestemd. Zijn ad vocaat begon aldus: «Mijn cliënt is een acrobaat van naam en indien het gerechtshof zich wilde overtui gen van zijn verdiensten, hij zou bereid zijn u te toonen, waartoe hij in staat is.» De acrobaat, een Italiaan, weinig op de hoogte der Belgische rechts spraak. m mnde zeker, dat deze wijze om zijn vorderingen kracht bij te zetten, in België niet ongeoorloofd was; hij trok zijn jas uit, trad naar voren, en zeide«Als meheer de president het permitteert. En alvorens men den tijd had, hem terug te houden, had hij reeds met bewonderenswaardige vlugheid den «dubbelen sautpérilleux» uitgevoerd. De president zocht, uit eerbied voor de majesteit der justitie, naar strenge woorden, maar iedereen beet zich op de lippen, de rechter, de griffier, de advokaten en het publiek. En met zelfvoldoening en waardig heid trok de acrobaat zich weder terug. Zijn advokaat, een weinig van zijn stuk gebracht door deze on voorziene oratorische wending, haast te zich te betuigen, dat hij in het voorgevallene niet betrokken was. Een koetsier en diens vriend, een huisknecht, te Berlijn trokken uit de Brunswijksche loterij op een lot samen 42,000 Mark. Daar het in Pruisen verboden is in eene bui- tenlandsche loterij te spelen, is op het geld beslag gelegd. De beide «gelukkigen» zullen nu de recht bank laten beslissenwaarschijnlijk valt het vonnis niet in hun voor deel uit. Het dorp Langenselbod telt 3500 inwoners en is het beloofde land voor belastingschuldigen. De burgers van Langenselbod betalen geen gemeente-belasting, trekken nog jaarlijks van hun grond 20 mark en een partij hout, genieten bovendien kostelooze straatverlich ting en worden ten overvloede op kosten der gemeente begraven. Om echter de toenemiDg der bevolking zooveel mogelijk tegen te gaan, heffen de vroede burgervaderen de kleinigheid van 430 mark burger- rechtsgeld. Een geval van schijndood deed zich dezer dagen te Gransee, bij Berlijn, voor. De linnenwever Reu- nebeck was zwaar ziek en eindelijk tot groote droefheid zijner verwan ten overleden. De begrafenis was reeds geheel geregeld, toen plotse ling de vermeende doode ontwaakte. Gelukkig dat het te rechter tijd gebeurde, want weinige uren later en hij zou levend begraven zijn geworden. Hij bevindt zich nu weer in den besten welstand. Gisterenochtend tusschen 5 en 8 uur werden er verscheidene schok ken van aardbeving gevoeld te Tou lon, Cannes, Avignon, Nizza en el ders in Provence. In laatstgenoemde stad is een buis ingestort en werden drie per sonen bedolven. Vele daken van huizen zijn ingevallen en te Mentone moeten er verscheidene personen gedood of gekwetst zijn. De spoor wegdienst is gestaakt in afwach ting van een onderzoek der tunnels. Ook te Livorno en te Milaan heeft, men de aardbeving waargenomen. Nader wordt bericht, datdeaard- beving te Turijn, Genua, Lucca, Pavia en Savona (Italië) heviger geweest is dan in Frankrijk. Ver scheidene huizen zijn ingestort. Te Savona zijn elf dooden. Ook te Coni, Oneille, Noli, Dian, Omarina en andere plaatsen in Piemont zijn tal van huizen ingestort en personen gedood en gewond. Een vereeniging van Engel- sche geldmannen wil een drijvend Monaco stichten. Men heeft name lijk het voornemen opgevat het reu- zenschip Great Eastern, met behulp waarvan de trans atlautische kabel werd gelegd, aan te koopen en bet als een speelbank in te richten. Daar de EngeUche wetten de rou lette verbieden, zal het schip op 5 K. M. afstand van Brighton het anker werpen en de speelbank zich derhalve noch op Engelsch grond gebied, noch in de Engelsche wate ren bevinden. Een sloombootdienst zal tusschen de drijvende speelbank en den vasten wal worden geopend en men wil, om veel bezoek te lok ken, den prijs der overvaart zeer laag stellen. Het lasschen van metalen door middel van electriciteit. Eene nieuwe toepassing der electriciteit heeft onlangs de bekende electriker prof.Thomsen te New-York gemaakt. Als stukken metaal met de uitein den onder een sterken' druk tegen elkaar gebracht worden en een electrische stroom er door heen ge voerd wordt, worden zij tot een geheel verbonden, en dit geldt zelfs voor metalen, die onder andere omstandigheden niet met elkander verbonden kunnen worden of voor verschillende soorten van metaal. Om staal van 4 cM. middellijn te smeden is een stroom van 6000 Ampères noodig. Prof Thomsen deed zien, dat de toepassing van 35 paardenkracht gedurende eene tijd ruimte van ééne minuut, staal van bovengemelde dikte zonder een hamerslag of de aanwending van warmte aan elkander smeedt. Ook kan op deze wijze staal aan geel koper gesmeed worden. Om vuil geworden speelkaar ten snel en goed schoon te maken, neemt men een lapje, doopt dit in een weinig petroleum en wrijft er de kaarten aan beide zijde mede in. Daarna wrijft men elke kaart met een droog lapje na en vervolgens met een weinig aluin, om de pe troleumlucht te verdrijven, die dan binnen 48 uren verdwenen is. De kaarten zien er dan weder uit alsof ze nieuw zijn. TWEEDE KAMER DER STATEMENERAflL, Zitting van 23 Februari. Bij de voortzetting van het alge meen debat over de voorstellen tot Grondwetsherziening, drong de heer Keuchenins aan op verzachting der straf van Domela Nieuwenhuis. De heer de Beaufort bood de rechterzijde aan, het voorstel om trent art. 191 in te dienen gelijk soortig aan dat van verleden jaar. De heer Fabius wees het af. Na eenige replieken werd de mo- tie-Keuchenius (tot herziening der kiestabel) verworpen met 72 tegen 10 stemmen en de motie-de Geer (beperking van Grondwetsherziening tot kiesrecht) verworpen met 57 tegen 27 stemmen. Het algemeen debat is afgeloopen. Heden was Hoofdstuk I aan de orde. Oude juffrouw, in een winkel van physische instrumenten: «Kan u mij ook helpen aan een ter meter, mijnheer; ik meen zoo'nding voor de warmte in een kamer, ziet u.» Een thermometer meent u Ja mijnheer, zoo heet het. En wil u dau zoo goed zijn, mijnheer, hem op 65 te zetten, want de dok ter heeft gezegd, dat hij daarop moet staan. Jonqedocliter. Waar gaat u heen, papa? Vader. Naar de kiesvereeniging. Wilt ge soms meegaan? Jongedochter. (bedeesd). Ik heb al een keuze gedaan I Een raadsel. Moeder, sprak kleine Hans, waarom worden de i

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3