OPLUIR MllflS-1 De Eenzame. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVEETENTIÊN' 4e Jaargang. No. 1118. Zaterdag 26 Februari 1887. RAMEN OVERZICHT. FEUILLETON. "foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine HontBtraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compewnie Qónérala de Publicite Etrangère 8. L. DAJJBE J" Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot *s middags 12 u*r| MUSEUMS E Xolontaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Drecfzyde 2e ?artoon van diploma vryea toegang, donateur» met gazelaehap, laden met 1 dander Nedorlandache Maat#chappy ter bevordering van Nyverheid hebben t,n Nederland nn raeer byiondor van het Haarlomnche Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van eniagen koateloo» van 12—4 uur, de overige Okriotelijke feeetdagen tegea '•egeirt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag ea Zaterdag van 8— 4 nnr. OfgeUetpsling in de Groot e Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cont» per persoon. Donateur# en leden der Nedorlandsehe Maatichappij tor bevordering vaa dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzydo van l et Paviljoen op list terras. Geop, dag. v 104 urn*. Toegaug 25 et. p. op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur# met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 coat» per persoon. Doorloopende toogangskaartei 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10S uur tegen betaling van 25 cents betaling van 25 cents por persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onde Son- on Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vry. Nyverhoid hebbta feg persoon. Donateur# »fl u geschiedenis, vooral i voor een geheel j&al per persoon, alleen Of r behoorlijk geleide. Hl Prinsenhof. Geopotl Ia het Engelsehe Lagerhuis heeft Smith verklaard, dat bij de regee ring niet het plan bestaat den uit voer van paarden te verbieden. De vergadering heeft een begin gemaakt met de artikelsgewijze be handeling van het reglement van orde. In het proces tegen Dillon en de andere vervolgde Iersche afge vaardigden is de jury omtrent eene uitspraak niet tot eenstemmigheid kunnen komen. Reuter seint uit Berlijn van 24 Februari: Het aantal definitief ge kozen afgevaardigden bedraagt tot nog toe 334. Er zijn 60 herstem mingen. Uit drie kiesdistricten ie nog geen bericht ontvangen. Ónder de 334 gekozenen zijn er: 13 vrijzinnigen (waarvan 2 voor standers van het septennaat), 73 conservatieven, 30 vrije conservatie ven, 89 nation aal-liberalen, 90 cen trumleden (waaronder drie voor standers van het septennaat)15 Polen, 15 Elzas-Lotharingers, 2 Welfen, 1 Deen, 6 socialisten. Eene koninklijke verordening is verschenen, bevattende voorschrif- omtrent den eed, door katholieke bisschoppen af te leggen. De bis schop zal moeten zweren dat hij den koning onderdanig, trouw, ge hoorzaam en verknocht zal zijn; dat hij bij de hem ondergeschikte geestelijken en bij de gemeente ge voelens zal opwekken van eerbied en trouw jegens den koning, van liefde jegens het vaderland en gehoorzaamheid jegens de wet: dat hij niet zal gedoogen dat de gees- HANS HOPFEN. 2) TWEEDE HOOFDSTUK. Al de leden dezer familie hadden zeer veel overeenkomst met elkan der, ze hadden dezelfde kenmerken van hun ras; het was of al de jon gere zusters, bij al de goede eigen schappen die ze bezaten, toch slechts zwakke copieën der oudste waren. Ze hadden allen ronde vormen, echoone oogen, vol haar; maar geen van hen had die fraaie vormen, die sierlijke volheiddien glansdie fraai gevormde lijnen zooals deze. Indien men zich er toe aangetrok ken gevoelde de familie te beschou wen, bleven de blikken toch altijd teiiikheid in tegenoverge6telden zin handele of leere. De bisschop be looft verder dat hij geene verbin tenis binnens- of buitenslands zal on derhouden, welke voor de veilig heid des lands gevaarlijk zou kun nen wezen. Het eedeformulier ein digt met deze woorden: «Ik beloof, dit alles zooveel te meer onvoor waardelijk so unverbrüchttcher) «na te komeD, als ik overtuigd ben «dat de door mij aan den paus en «de kerk gezworen eed mij tot niets «verplicht, dat met mijne trouwe «onderdanigheid aan den koning in «strijd zou kunnen wezen.# De Oostenrijksche Kamer van af gevaardigden heeft eenstemmig het krediet voor den Landstorm toege staan. De minister van oorlog, von Welsersheimb, verklaarde, dat de regeering geenszins bezield is van oorlogszuchtige bedoelingen of eer zuchtige plannen, maar dat zij uit sluitend doet wat uit staatkundig en militair oogpunt noodzakelijk is om den vrede te waarborgen, welks behoud zij hartelijk wenscht. Uit St. Petersburg meldt de Daily News, dat het onderzoek naar de militaire samenzwering met ijver voortgezet wordt. De politie neemt nog steeds personen gevangen. Het doel der saamgezworenen zou zijn, de keizerlijke regeering omver te werpen en eene federalistische re publiek te stichten volgens het plan van baron Stromberg, die in 1884 ter dood gebracht werd. De Herold spreekt de berich ten in le Nord en de PolitiscJie Correspondent tegen, omtrent Rus- land's houding in het geval van een conflict tusschen Duitschland en Frankrijk, en zegt dat tusschen het officieele Rusland en het ofiieieele weer op de oudste dochter rusten. Deze bekommerde zich er echter weinig om of men op haar lette of niet. Zij deed a'lsof de eetzaal van haar huis door tooverij naar dit hotel was verplaatst en zij den tijd niet had gehad om op te merken, dat de wanden van hare eetzaal er niet meer waren en de familie niet meer alleen was. Ongestoord, onverdroten bediende zij nu hare moeder, dan de goevernante en zelfs de jongere zusters. Zelden zat zij stil. Wanneer dit een enkele maal gebeurde, dan was het alsof zij zich bezig hield met ver wegzwevende gedachten, welken zij niet telkens gehoor gaf. Het schenen echter geene onvriendelijke gedachten te zijn, maar integendeel zeer aangename en liefdevolle, die zekerlijk veel te kostbaar waren, om er zich zoo maar onophoudelijk mee bezig te houden. Dan zat het jonge Duitschland de allerhartelijkste be trekkingen bestaan. De telegrammen over de onder handelingen betreffende Bulgarije spreken elkander tegen. Volgens den berichtgever der Daily News gelooit men in diplomatieke krin gen dat de onderhandelingen ten slotte zullen slagen Die van de Standard meldt, dat de Bulgaarsche afgevaardigden zich gereed maken om Constantinopel te verlaten, dewijl alles mislukt is; terwijl de Porte opnieuw eenen christen-afgevaar digde naar de stad Sofia zou zenden. Aan de Times wordt uit Sofia ge meld, dat de Porte geweigerd heeft verder met Zaukoff te onderhan delen, dewijl hij door zijne her haalde verandering van meening getoond heeft, geen vertrouwen meer te verdienen. De Porte zou voortaan alleen te doen willen heb ben met wettige Bulgaarsche af gevaardigden. Aan Riza-bey, procureur-generaal bij het Turksehe Hof van Cassa tie is opgedragen in eene bijzondere zending naar Sofia te gaan. Grekoff zal heden naar Sofia vertrekken. Uit New-York wordt geseind, dat te Cincinnati een congres van 300 werklieden-afgevaardigden, waar onder 12 vrouwen, gehouden wordt, teneinde een plan te overwegen tot het vormen eener nieuwe staatkun dige partij op socialistischen grond slag. De socialist Henry George was aldaar aanwezig, teneinde zich als candidaat voor het president schap der republiek in 1888 aan te bevelen. meisje eenige minuten geheel on bewegelijk, staarde stijf voor zich uit, ondersteunde de kin met de hand en verborg haren mond achter hare vingers. De vinger, waarop zij steeds hare lippen liet rusten, was steeds dezelfde en het scheen mij toe, alsof zij hare heete lippen aan een rin getje verkoelde, dat juist aan dezen vinger bescheiden schitterde. Dit was het eenig versiersel, dat aan het fraaie meisje te vinden was, het eenige echter ook, dat haar diepe rouwe haar toestond. Yoor mijn veelbereisden vriend had zulk eene familie van onerva ren meisjes en bovendien nog in rouwkleeren niet de minste aantrek kelijkheid. Hij vergenoegde zich er mede die menschen over 't alge meen zeer aardig, de moeder zeer terneergedrukt en de dochters zeer gezond er uit ziende te vinden, en toen hem de tegenstellingen in het halfrond van de zaal in 't oog vielen, Haarlem, 25 Februari 1887. De Commissaris des Konings, jhr. Schorer, heeft gisteren het volgende schrijven ontvangen van den direc teur vau het Kabinet des Konings «Ingevolge de bevelen des Ko nings, heb ik de eer U Hoogwel geboren mede te deelen, dat Zijne Majesteit, gaarne het album aan vaardende, waarin de gelukwensch is nedergeschreven van al de scho len in Haarlem, ter gelegenheid van Zijner Majesteits zeventigsten ver jaardag, Hoogstderzelver harte- lijken dank betuigt voor de gevoe lens van trouw aan Zijne Majesteit en Hoogstderzelver Huis, waarvan deze aanbieding, welke Zijne Ma jesteit zeer welgevallig is, blijk geeft. De directeur van het Kabinet des Konings, (get.) Alewijn.b Door den heer J. H. Krelage alhier is dezer dagen het diploma ontvangen zijner benoeming tot cor- respondeerend lid van de Keizerlijk- Russische Tuinbouw - Maatschappij te St. Petersburg, die hem in hare vergadering van 25 Januari 1886 als zoodanig benoemde. Zaterdag a. s. zal in den Schouw burg alhier optreden de beroemde actrice mevr. NiemannRaabe. De Rechtbank alhier heeft in hare gisteren gehouden zitting Jozef Hangjas, beschuldigd van fraudu leuze handelingenvrijgesproken, daar zij «listige kunstgrepen», die beklaagde zou hebben gebezigd tot het bedriegen zijner crediteuren, niet aanwezig achtte, terwijl dezen tot de afgifte der goederen veel meer be wogen werden door de verkeerde inlichtingen omtrent de soliditeit van hunnen debiteur, welke inlichtingen zeide hij slechts.' Dat zijn immers Russen, De badlijst tenminste vertelt het ons. Indien onze schoone onbekende ook eene Russin is, zooals de ondervin- dingrijke kellner zegt, dan zal de afkomst uit hetzelfde land hen over korter of langer tijd met elkander in aanraking brengen. Die voorspelling werd niet be waarheid. Weken gingen voorhij, maar de eenzame wisselde met de in 't zwart gekleede dames aan de nevensstaande tafel zoomin een en kel woord, als met een der andere badgasten, die zich in bonte menigte om haar bewogen. Het moest mij echter in 't oog vallen, dat de buitengewone ver schijning der eenzame vreemdelinge op de naieve gemoederen der meisjes eenen sterken indruk gemaakt had. In 't eerst staken ze lispelend de hoofden samen, zooras de elegante dame de groote zaal doorkwam en hun buiten HaDgias om werden verstrekt. In dezelfde zitting werd tegen de zestienjarige Marie Prins, wonende alhier, beklaagd ter zake van een paar oorbelletjes en een halsket tinkje, onlangs op de openbare straat aan een zesjarig meisje te hebben ontstolen, terwijl zij kort geleden voor een dergelijk feit drie maanden gevangenisstraf had ondergaan, twee jaren celstraf geëischt. De verdediger mr. S. J. H. van Walchren, adv. en proc. alhier, be val haar in de clementie van de Rechtbank aan en vroeg een lich tere straf. Uitspraak over 8 dagen. Heden morgen ten ruim acht ure is een begin van brand ontstaan in een beneden-achterkamer van het hotel «Het Wapen van Amsterdam», gelegen onder de gemeente Heem stede, op den hoek van de Meester- lottelaan. Het vuur werd gelukkig tijdig ontdekt en spoedig door de buren gebluscht. Eenige meubelen zijn verbrand. De minister van Bnitenlandsche Zaken zal morgen het gastmaal geven hetwelk hij jaarlijks ter ge legenheid van 's Konings geboorte feest den hoofden van gezantschap pen en hooge staatsambtenaren aan biedt, doch dat thans wegens de uitnoodiging der gezanten aan het gala-diner ten hove, op 19 Febr. niet kon plaats hebben. Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap aangenomen van de onlangs opgerichte Vereeniging tot bevordering van de Nederland- sche visscherij. De Rotterdamsche correspon dent van het U. D.verneemt, dat pak- huismeesteren van Rotterdam voor wanneer deze zat, dan vlogen uit de donkere oogen onzekere blikken heen en weer als opgejaagde vogels, die naar 't nest wilden. Een ver gefelijke nieuwsgierigheid bewoog dan deze jeugdige hoofdjes, evenals de wind speelt met de bloemen op een bed. Later verminderde die beweging, vooral bij de jongeren. Als echter de oudste eens stil zat en ze zat nu meermalen stil dan vroeger dan hielden hare volle roode lippen nog altijd het bewuste ringetje vast als in een langen, langen kus, doch de oogen staarden niet meer onaf gewend naar de tafel, maar hingen onafgebroken aan de eenzame te genover haar. Zij verslond die zwij gende dame met hare blikken; het was, als prentte zij zich eiken trek, elke barer bewegingen opzettelijk in 't geheugen; het was als zag zij een wezen voor zich, dat waard was tot in de kleinste kleinigheden na

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1