De Eenzame. 4-e Jaarg-ang. Woensdag 2 Maart 1887. No. 1121. A BONNEMENTSPRIJS: VsrsGhijot Dagelijks uitgenomen Zon-eb algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN 0VEIMICIH. FEUILLETON. HANS HOFFEN. UINNKNUNt). wiitmtiibud. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adrezzeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitonlandCompagnie Générale de tublieite Etrangère G. L. DATJBE Sf Co., JOH. 7. JONES, Stier., Parijs, 31bii Faubourg Jlontmartre. Tan 15 regeli 25 Cent; iedere regel meer 6 eent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Adyertentién worden aangenomen totmiddags 12 umr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. van 10 tot 4 nor. Toegang 25 cent» per per«oon. llonatenr* en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Njjverheid hebbel tg Kolomaal museum van 1 j. mat. 1 damo. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Krontzijde van i.et Paviljoen op hot torra3. Geop, dag. v 104 uht. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ei met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voort! dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 85 cents per persoon. Dcorloopendo toegangskaarten voor een geheel jat! het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaB 15 October tot 14 April op die dagen vau 103 uur togen betaliug van 25 cents per porsooa, alleen of kj. a jaren worden in "het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleidt. —4 Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeti Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrjj. KO to maat vo '0ltoon van diploma vrjjea toegang, donateur» met gezelsohap, leden met 1 Sdsnder Nederlandscha Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrjjon toegang," donateui 5tn Nederland en meer bjjsonder van het Haarlemsche Bisdom, KruiBweg No. 59. Geopend 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 indagen kosteloos van 124 uur, de ovorige Ohristelyke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benedon de '~m W1» A'.rt.g; Zon- Fee.tdag.n 11-S nu,. Mliothuk. G.op.nd W.en.d.g, Dond.rd.g, Vrjdng .n Z.t.rdag 1_4 fWV* museum Woensdag en Zaterdag van [r. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1- In het Engelsche Lagerhuis deelde de minister Smith mede dat de Koningin hij gelegenheid van haar 50-jarig regeeringsfeest, den 21sten Juni aanstaande, voornemens is eene dankzegging in West-mini ster abdij bij te wonen, en wenscht dat de dag algemeen plechtig ge vierd worde. De minister Fergueson verklaarde, betreffende den TuDgi oorlog, dat de Portugeesche regeering de bevel hebbers barer vloten last gaf, sche pen die geene wapenen of munitie aan de Tungi's brengen niet te be moeilijken. De Portugeesche onder danen te Zanzibar zijn onder Duit- sche bescherming gesteld. Te Lis sabon worden stappen gedaan, welke, naar men hoopt, tot eene vredelie vende oplossing zullen voeren. De diplomatieke betrekkingen tus- schen Groot-Bril tannië en Venezuela zijn afgebroken wegens het geschil over de grens tusschen Venezuela en Britsch Guyana. Iu de St. Paulus-kerk te Lon den had Zondag namiddag een groote socialistische oploop plaats. De deelnemers waren in optocht uit verschillende Londensche, wijken aangekomen, en trokken de kerk binnen, waar zij gedurende de gods dienstoefening bleven en al dien tijd een groot geraas maakten, ter wijl zij hardop praatten en elkan ders luidkeels toeriepen. Andere wanordelijkked-n hadden er niet plaats, en ten slotte ging de troep rustig uiteen. In en buiten de kerk was veel politie. Er is gisteren te Berlijn eene algemeene vergadering gehouden van voorstanders eener hervorming van het belastingstelsel. Er werd eene resolutie aangenomen, waarbij de noodzakelijkheid verklaard wordt om te trachten bij internationaal tractaat tot eene algemeene afschaf fing, of althans tot eene zooveel mogelijke vermindering van de pre mie bij den uitvoer van suiker te geraken. Bij het tot stand komen van zulk een tractaat, wordt eene verbruiksbelasting van 12 mark per M. ctr. suiker van allerlei soort aanbevolen. Naar de Vossische Zeitung meldt, heeft Duitschlaud thans be loofd deel te nemen aan de door Engeland voorgestelde internationale conferentie over de suikerpreiniën. De crisis in den toestand van prins Alexander van Battenberg schijnt gunstig afgeloopen te zijn. De lijder kan slapen en het gene zingsproces is aangevangen. Tengevolge van de staking barer betalingen door de landbouwbank hadden ongeregeldheden plaats te Cagliari. Troepen volks liepen schreeuwend door de straten en wierpen steenen in de magazijnen. De winkels werden gesloten. De soldaten kwamen tusschen beiden doch werden met steenen geworpen, zoodat eenigen lichtelijk gekwetst werden. Hetzelfde was het geval met eenige burgers. Thans is het in de stad rustig. Majoor Piano, heeft een brief uit Massowah aan zijn vader te Florence geschreven, waaruit blijkt, dat de leden der expeditie Salem- beni, waartoe hij met zijn elfjarig zoontje behoorde, verraderlijk ge vangen genomen, met ketenen be laden en door Ras Alula ter dood veroordeeld werden; herhaaldelijk werden zij naar de strafplaa's ge- 6) VIERDE HOOFDSTUK. Indien zij hare kinderen veroor loofd had een jaar na den dood huns vaders de rouwkleederen af te leg gen, dan was Olga nu reeds lang zijne echtgenoot geweest en hield de teugels der huishouding in't huis van den jongen koopman, in plaats van hare moeder naar eene had plaats te vergezellen en daar allerlei overtollige kennismakingen aan te knoopen. Om zich tegen de voorgenomen reis te verzetten en te bekennen, dat de tijd hem in hare afwezigheid te jang zou vallen neen, dat kon leid, waar hun dan weer gratie werd verleend. Het zoontje van den majoor had zich heldhaftig gedragen en hij zoowel als de andere gijze laars genoten een goede gezondheid. -De staatssecretaris, kardinaal Jacobini, is gisteren middag over leden. De Daily News meldt uit St. Pe tersburg dat eene Staatscommissie heimelijk proeven neemt met een nieuw ontploffiugsmiddel, door een Russischen ingenieur uitgevonden, hetwelk vijftienmaal krachtiger is dan buskruit, en bovendien geen rook geeft. Volgens bericht aan de News uit Soüa heeft Zaukoff de uitnoodiging aan Katkoff aangeno men, om naar Moskou te komen. De Turksch-Bulgaarsche onderhan delingen duren voort en betreffen thans hoofdzakelijk de erkenning der Bulgaarsche Unie. Geruchten, te Parijs in omloop over eene nieuwe omwenteling in Bulgarije, worden uit Sofia catego risch tegengesproken. Volgens bericht der Standard uit Constantinopel heeftdePorte eene enquête-commissie voorde civiele lijst benoemd, om mogelijke bezuinigin gen daarin voor te stellen. In diplo matieke kringen gelooft men dat Riza-pacha's zending naar Sofia geen kans van slagen heeft. De Daily News meldt uit Con stantinopel, dat het Turksche mi nisterie Eugeland's voorstel tot on zijdig verklaring van Egypte voor staat, sedert sir Drummond Wolft'te kennen gegeven heeft dat de En gelsche regeering, indien Turkije het voorstel aanneemt, het tijdstip zal aangeven waarop de Britsche zijne deftigheid niet lijden. Maar wat wij strotschheid» noemen is dikwijls niets meer dan een vernis, waarmede wij eene domheid bedek ken en opsieren, opdat zij eene betere figuur make tegenover de menschen, maar vooral tegenover ons zelf. Ook den jongen, trotschen koop man scheen het, in weerwil van de goede meening, die hij van zich zelf koesterde, niets anders dan eene domheid toe, dat hij zijne bruiloft had laten uitstellen en zijne ver loofde nog eens de wijde wereld had laten ingaan. Een smartelijk verlangen naar haar bekroop zijn hart. Met andere gedachten dan de eerste maal herlas hij den brief. En toen hij hem voor de derde maal las, werden zijne oogen vochtig. Telkens echter hinderde hem de overdreven lof, die Olga aan de vreemde dame verspilde. Hij wist zelf niet, waarom hem deze onver wachte vrouwenvriendschap zoo te- troepen Egypte ontruimen. De Rus sische ambassadeur te Constantino pel wendt krachtige pogingen aan om Riza-pacha's vertrek naar Sofia te belettenreeds slaagde hij er in het te doen uitstellen. De gemengde commissie uit de Kamer en den Senaat der Vereen. Staten van N.-A. zijn tot over eenstemming gekomen omtrent het wetsontwerp, hetwelk aan vreem delingen het recht van landbezit in de Staten der Unie ontzegt, behalve als het verkregen is door erfrecht of reeds gemaakte schulden. Geene vennootschap in de Unie kan on roerende goederen in de Staten der Unie verwerven, als vreemdelingen twintig percent der aandeelen in handen hebben. kapt. A. Harrebomée, thans te den Helder; le luit. G. Sermond, thans te den Helder en de le luit. S. C. Meerdink, thans te Hellevoetsluis. Heden verschijnt de Haarlem sche Courant voor de eerste maal volgens de spelling van de Vries en Te Winkel. In de afgeloopen maand is het; Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis al hier bezocht door 58 personen tegen en 157 personen zonder betaling. Haarlem, 1 Maart 1887. Onze stadgenoot de heer H. Remmers herdenkt heden, dat hij vóór 40 jaren als apotheker in het maatschappelijk leven optrad. De geachte man, die voor zijne betrek king steeds geleefd en gewerkt heeft en aan onderscheidene instellingen, ten nutte van het algemeen nog onvermoeid werkzaam is, kan blij moedig op een welbesteed leven terug zien en zich verheugen in de ach ting zijner stadgenooten, veelvuldige ambtsbroeders en vrienden. Met ingang van heden, 1 Maart, komt alhier in garnizoen een deta chement vesting-artillerie, sterk 2 officieren en 55 man, vormende de 12de compagnie 4de regiment van dat wapen. Deze compagnie is bestemd voor het pantserfort te IJmuiden. Tevens zijn daarbij ingedeeld als command. genstond. Gevoelde hij iets als ja- loerschheid Tegenover eene vrouw? Dat kan toch niet. Neen, het was onrust, erge onrust, als konde Olga's waarde of zelfs Olga's liefde bij dezen omgang schade lij den. Hij vond zich zelf dwaas. Hij noemde Olga overstandig. Waarom moest zij hem deze ontmoeting zoo uitvoerig mededeelen? Waarom? Wel, dat stond duide lijk in den brief. Voor mij be staat geene vreugde, zoo luidde het daar, dan die ik met u dee- len kan. Al het schoone en goede, dat ik zie komt ook u toe; wat ik in dit leven verkrijg, moet en zal u ten goede komen; wat mijn hart bevalt moet u beminnenswaardig toeschijnen en gelukt mij dat niet, welnu, dan zal ik pogen het uit mijn hart te verbannen. De jonge man las deze zinnen nog eens over, legde de handen met den brief nog eens op den rug en zeide nadenkend: Nu, wat dat betreft, dat ge vaar, als er in 't geheel een is, is wel te vermijden. Mij zal die avon tuurlijke dame niet beminnenswaar dig voorkomen, daarop kunt gij ver trouwen, Olga. Het was dus het beste ook uw hart maar weer van dit onkruid te zuiveren. Komaan, laat ons de handen aan 't werk slaan i De laatste woorden dezer ernstige alleenspraak waren vergezeld van eenen ruk aan het schelkoord. Spoe dig verscheen eene bediende met grijs haar en in een zwarten rok: een type van een ouden bediende. Deze ontving met kwalijk verbor gen verwonderinghet bevel om zijn jongen meester reisvaardig te maken. Ja, ja, oude, we gaan op reiB en wel.... overmorgen, voegde zijn heer aan het bevel toe en het was voor de eerste maal binnen een uur, dat de smalle lippen zich plooi- H. M. de Koningin woonde Zon dag te's-Hage de voormiddag-gods dienstoefening bij in de Groote Kerk, onder gehoor van ds. van Gheel Gildemeester. Na afloop van de godsdienstoefe ning sprak de voorganger een dankgebed uit, voor den goeden afloop van het gevaar, waaraan de Koningin en Prinses Wilhelmina tijdens het hollen der paarden op 19 Februari hadden blootgestaan. (Avondp.) De instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft ontving Zaterdag een bezoek van den heer Louis Legraud, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Fransche Repu bliek hier te lande. Door den directeur der Indische Instelling, prof. J. Spanjaard, geleid, werden de lokalen, vooral de bibliotheek en de ethnologische verzameling dier onderwijs-inrichting, gedurende meer dan een uur, met groote be langstelling in oogenscliouw geno men, terwijl de gezant zich tot in bijzonderheden inlichtingen deed geven omtrent de opleiding van Indische ambtenaren en de tegen woordig geldende bepalingen be den tot iets, wat men wel een glim lach zou kunnen noemen. Hij had juist willen zeggen: We gaan morgen reeds, maar gelukkig had hij zich in 't juiste oogenblik zijne waardigheid herinnerd en zich ver beterd door ((overmorgen» te zeggen. Verheugde hij zich hierover of glimlachte hij over het snel geno men besluit? 't Doet niets ter zake hij was werkelijk zoo opgeruimd alsof hij nog zoo jong was, als zijn geboorteakte aanwees en niet zoo eerwaardig, als hij meende verschul digd te zijn aan de deftigheid zijner firma. Hij wist meer dan eene reden te vinden voor deze plotselinge reis en toch was inderdaad niets anders de oorzaak dan zijn verlangen naar zijne verloofde. Hij begaf zich welgemoed en vol waardigheid op reis. Hij kwam, zagen werd de speelbal van een onverwacht noodlot

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1