treffende de benoembaarheid en de benoeming van ambtenaren bij den burgelijken dienst in Nederlandsch- Indië. In de jaarvergadering van aandeelhouders in het Nieuws van den Dag is o. a. medegedeeld, dat het winstcijfer voor de aandeel houders f 63.792 bedraagt. Besloten werd tot de uitgifte eener mail-editie. De heer mr. van Tienhoven werd als commissaris herkozen. Het programma is verschenen van de Zomertentoonstelling van Plauten, Bloembouquetten, Bol- en Knolgewassen, Tuin- en Kamersie- radeu door de leden der 's Graven- haagscbe Tuinbouwvereeniging Beschermheer Z. M. de Koning, van Donderdag 18 tot en met Maan dag 22 Augustus a. s., te houden op het terrein nabij het Kurhaus, te Scheveningen. Honderdtwaalf inzendingen wor den door het bestuur, bestaande uit de heeren jhr. mr. E. Van den Berch Van Heemstede, voorzitter, J. E. Mulder, le secretaris en ff. C. Van der Laan, 2e secretaris, gevraagd. De tentoonstelling zal op Vrijdag, Zaterdag en Maandag te 10 uren en op Zondag te 12 uren geopend, en iederen dag des namiddags ten 8 uren gesloten worden. Ter mededinging worden uitge- noodigd alle leden der Vereeniging. Zij die wenschen in te zenden, moeten zich daartoe aanmeldeD, vóór of op den 6en Aug. 1887, bij één der secretarissen der Vereeniging en tevens met opgaaf of zij inge val van bekroning, de medaille, dan wel de daarvoor gestelde gelds waarde verkregen. Uitgeloofd werden: gouden, ver guld zilveren en zilveren medailles. De daarvoor gestelde geldswaarden zijn gesteld: de gouden medaille op f50; de verguld-zilveren op 15; de zilveren op f 10, en de kleine zilve ren op f 5. De schenkers van medaillles en zij die door geldelijke bijdragen belangstelling hebben getoond in de Tentoonstelling, hebben vrijen toegang met twee dames. Zaterdag avond te ^x|3 ure was voor de leden der smidsge zellen vereeniging St. Eloy te Rot terdam in de zaal «Caledonia,» een feest bereid, voornamelijk door de bemoeiingen van den heer Corns. Immig Cr. Donateurs, genoodigden en leden met hunne vrouwen wa ren talrijk opgekomen; de zaal was stampvol. Het programma uit muziek- en zangnommers, dissolving views enz. samengesteld, werd uitstekend uit gevoerd. Aan de bijvalsbetuigingen scheen geen einde te komen. Door den president, den heer D. de Klerk, werd eene toespraak ge houden, waarin hij het onlangs ge vierde Koningsfeest herdacht. O. a. zeide hij «Te midden van al de beroerin gen om ons heen, van het oorlogs vuur en wapengekletter der andere volkeren, was er in ons land vrede. Tronen werden omvergeworpen, waarvan niets meer zichtbaar is: ons land bleef van de annexatie ziekte die er heerschte bewaard. Dubbele reden dus om feest te vie ren.» De spreker bracht daarna eene warme hulde aan Z. M. den Koning. Aan het slot zijner toespraak be tuigde de president zijnen dank aan allen, die hunne medewerking had- VIJFDE HOOFDSTUK. Onwillekeurig had zich de geest van den jongen koopman op de tamelijk lange reis van de kusten van de Zwarte Zee tot Duitschland's Alpenland veel bezig gehouden met de onbekende, die hem in Olga's brief zoo veel ergernis had gegeven en de onwillekeurige aanleiding tot deze reis was geweest. Dat hij den laatsten brief zijner verloofde in den zak had was even natuurlijk als dat hij hem gedurig te voorschijn baalde en hem overlas. Zoo dikwijls hij dit deed moest hij ook den overdreven lot der nieuwe vriendin 6likken en het is daarbij niet te verwonderen, dat hij al meer en meer tegen haar ingenomen werd. Hij schilderde zich in gedachten een duidelijk por tret van deze lastige persoon en tevens ontwierp hij de geheele scène, waarin hij zonder veel moeite haar duidelijk zou doen verstaan, den verleend om dezen avond ge notrijk te maken. Alvorens huiswaarts te gaan, wer den door al de aanwezigen twee coupletten van het volkslied ge zongen. De scheepvaart is te Rotter dam in 20 jaren tijds aanmerkelijk vooruitgegaan. In 1866 hadden de aldaar ingeklaarde zeeschepen een inhoud van 900.000 tonnen en in 1886 een van 2,202,000. In 1866 werd voor 9000 rivier-vaartuigen, metende gezamelijk 314,000 tonnen, havengeld betaald en in 1886 voor 39,950, metende 3,876.500 tonnen Binnenkort zal voor het in ternationaal spoorwegverkeer tus- schen Duitschland, Oostenrijk en Nederland eene gunstige bepaling ingevoerd worden nopens de be vrachting van ledig teruggaande biervaten. Volgens deze bepaling zal voor genoemde fustage, wan neer zij in voor het vervoer van bier speciaal ingerichte wagens ge laden is, welke naar het station van bestemming der ledige biervaten teruggaaD, de vracht berekend wor den voor het werkelijk gewicht, minstens echter voor 1000 kilogr. per wagen, volgens de vrachtprij zen van speciaal tarief III, voor zooverre voor het halve gewicht tegen de vracht der stukgoedklasse geene goïdkoopere vracht verkre- wordt. Met het oog op onze binnen- landsche bierindustrie ware het te wenschen, dat de Nederlandsche spoorwegen tot de invoering vaa de aangehaalde gunstige vracht berekening, zoowel voor het lokaal als onderling verkeer, al aanstonds overgingen. Wij lezen in de Arnh. Ct.: Het is het gewone verschijnsel, dat de volksleiders eindigen met zeiven het slachtoffer te worden van de volkswoede. Ditmaal echter zijn zij, die de niet-bezittende menigte aanhitsen, zeiven aangevallen vóór zij nog in de gelegenheid waren eenig bewijs te geven, dat hun leer stellingen den toestand zouden ver beteren. Voor hun woord daad werd en tot teleurstelling aanleiding gaf, heeft men hen te Amsterdam en elders gestraft voor hun opruiing. Die daden van geweld kan nie mand goedkeuren. Integendeel; de gisting is nu slechts grooter ge worden en komt men heden op voor Oranje tegen hen, die Oranje be- leedigen, morgen zal misschien de gistende massa voor en tegen an deren partij trekken. De gemoede ren zijn in gisting en dit is een hoogst gevaarlijke toestand. Al is, wat men noemt, de bom verkeerd gesprongen en zijn de sociaal-democraten voor het oogen- blik zeiven de lijdende partij, van den oproerigen g-est dragen zij toch de schuld. Zij hebben den wind ge zaaid en oogsten nu den storm, die, zeer zeker tegen hun verwachting, hen thans zeiven het eerst treft. Het pakket met de bulletins, valsclielijk onder de vlag der N. R. Ct., is, naar het Roti. N. verzekert, niet aan het postkantoor bezorgd, maar door een onbekende afgegeveu aan den trein, die Zaterdag-morgen om 8.30 van het Centraalstation te Rotterdam naar Venloo vertrokken is. Voor den conducteur, die dit pak heeft behandeld, bleef de aard vau den inhoud niet verborgen; hij heeft er ook kennis van gegeven, doch eenmaal in den postwagen zijnde, luidde zijn voorschrift de pakketten dat hem die nieuwe vriendschap niet beviel en dat zijne meening be slissend was. Hij wreef zich vergenoegd de handen bij het bedenken zijner plan nen en een grijns van medelijden plooide zijne smalle lippen, als hij aan het arme schepsel dacht, dat hij zoo'n mal figuur zou laten maken. Hij had zijne verloofde niet eens gemeld, dat hij kwam. Geheel on verwachts wilde hij in het stille badleven vallen, om door niets de stokebrand, de gelukzoekster, de onbekende op zijne komst voor te bereiden. Hoe veel spiegelde hij zich niet voor van zijn onverwachte komst. Tegen den avond kwam hij op de badplaats aan. Het toeval wilde, dat hij, toen hij van 't station naar het hotel reed, onder de vele wandelaars ook Olga met de haren ontwaarde. Zij wandelden langzaam naar de aan de opgegeven adressen af te ge ven. Vóór de trein in Dordrecht was aangekomen, was reeds aldaar per telegraaf bericht ontvangen, de verspreiding der bulletins te belet ten. Ook naar de overige plaatsen, waarheen pakketten met deze bul letins geadresseerd waren, zijn per telegraaf dergelijke orders gegeven. In de jongste algemeene ver gadering der Maatschappij van Ge neeskunst te Hoorn, werd door de afdeeling Rotterdam het voorstel ge daan, dat de Maatschappij zich zou wenden tot de Hooge Regeering, om te verkrijgen dat de kenmerken ter beoordeeling van de geschikt heid voor den militairen dienst voor zoover de functiën der oogen van militie- en schutterij-plichtigen aan gaat, zoodanig worden herzien, dat er minder dubbelzinnigheid over- blijve en dat vooral lotelingen daar door voor teleurstelling worden ge vrij waard. Dientengevolge besloot de verga dering het oordeel van twee spe cialiteiten in te roepen, en droeg zij aan hare leden, de professoren Doyer en Gunning, op omtrent dat voorstel te rapporteeren. Daaraan is thans voldaan en het rapport in het Tijdschrift v. Gen. opgenomen. De commissie ging achtereenvol gens na of de beweringen juist zijn: lo. dat het vigeerend keuringsre glement met twee maten meet; 2o. dat de letterlijke opvatting der voor schriften bij bijziendheid en ver ziendheid onnoodig lotelingen aan herkeuring en inlijving heeft on derworpen, en 3o. dat de personen in kwestie, na in de gelederen op genomen te zijn, bij nader onder zoek ten slotte toch werden ont slagen. Wat het eerste punt betreft wordt gewezen op den eisch der regeering, die geen correctie door glazen, maar de bepaling van gezichtsschetpte zonder glazen vordert, wat een on mogelijke eisch is. Wilde men luis teren naar de eenstemmige uitspraak der deskundigen, men zou de mili tairen moeten loestaan brillen te dragen, zooals bij onzen nabuur, Pruisen, de militaire staat bij uit nemendheid, reeds jaren lang met goed gevolg wordt toegepast. Wat betreft de door de afdeeling Rotterdam geciteerde gevallen, waar in strijd met de bepalingen van het keuringsreglement is gehandeld, spreekt de commissie de overtuiging uit, dat dit niet aan onduidelijkheid of dubbelzinnigheid van die bepa lingen te wijten is. Mochten dergelijke gevallen zich meermalen voordoen, dan meent de commissie dat de fout bij de keu ringscommissie schuilt. Zij adviseert ten slotte tot ver werping van het voorstel Rotter dam. Door een geneesheer te Amster dam is aan de politie aldaar kennis gegeven, dat zijne hulp was inge roepen tea huize vau eenejuffrouw op de Heerenmarkt, alwaar door hem bevonden is, dat de huishoud ster tengevolge van kolendamp ge stikt is. De juffrouw, die op dezelfde kamer logeerde, werd bewusteloos aangetroffen, doch zal vermoedelijk in het leven blijven. Twee recher cheurs zijn terstond met een onder zoek belast. Met de doorgraving van den Haarlemmerweg te Amsterdam is men Zaterdag begonnen; de hulp promenade, waar de muziek weer klonk. Eene dame, die hij niet kende en wier lichtkleurig zomertoilet gun stig afstak bij de sombere rouw- kleeren zijner aanstaande schoon moeder, gaf deze den arm. Gaarne zou hij haar dadelijk in 't gezicht hebben gezien, om zich omtrent haar karakter eene opinie te vor men, maar hij wilde niet, dat men hem, verreisd als hij was, zou zien. Zoo diep mogelijk dook hij in de kussens van het rijtuig terug en keerde het gelaat naar de andere zijde. Hoe zou Olga er wel uitzien vroeg hij zich zelf in 't voorbijrij den af; maar hij moest geduld heb ben en maakte zich er in stilte bij na een verwijt van, dat hij 't eerst naar die vreemde dame en niet naar zijne verloofde had gezien. Hij haatte haar daarom nog des te meer. In het hotel aangekomen bracht hij snel zijn toilet in orde en toen brug over de Wittekade was toen gereed en werd onmiddellijk in ge bruik gesteld; ook wordt langs de twee voorste huizenblokken tot aan de «100-Roe» trottoirband en be strating aangelegd, Zoo men weet, staat de doorgraving in verband met eene te maken beweegbare brug daar ter plaatse. Naar men zegt zal Penning de «Leeuw van Waterloo» niet meer betrekken. Het bord is reeds boven den ingang verdwenen. {Amst.) Het Hoofdcomité voor de April feesten te Amsterdam looft premiën van f 50 tot f 10 uit voor de beste ontwerpen van eerepoorten en straatversieringen. Op het programma komt ook voor eene aubade vau duizenden kinderen voor het koningspaleis. Hoewel al de bij het Juli- oproer gewonde personen het gast huis te Amsterdam verlaten heb ben, zijn er nog twee personen in behandeling gebleven, die geregeld de polikliniek bezoeken en wier vol komen genezing nog wellicht eenige maanden kan duren. De een heeft eene schotwond in den rechter schouder, de ander eene wond in het linker onderbeen. In het geheel werden op 26 en 27 Juli jl. in het Binnen-Gasthuis opgenomen 60 door geweerschoten getroffen menscben. Van dezen wa ren 16 dood of stervende, 6 stierven den volgenden dag. 4 zijn eerst later gestorven. Er kwamen bij deze gelegenheid in verhouding meer doodelijke ver wondingen voor dan in den regel bij een oorlog het geval is. De oorzaak daarvan wordt door sommige doctoren toegeschrevea aan het treffen op korten afstand en aau de groote uitwerking der patronen onzer Beaumont-geweren. (A. C.) Sedert Vrijdag 18 Februari jl. wordt uit de ouderlijke woning te Amsterdam vermist Willem Der mijn, 15 jaren, kantoorbediende, groot eu gezet voor zijn leeftijd, haar kort en blond, oogen bruin, ueus lang, kin rond, aangezicht ovaal, kleur gezond; gekleed met bruin gestreepte broek en vest, zwarte jas, phantasiehoed, bruine overjaswitten Amersfoortschen borstrok en wit katoeneu hemd. Hij draagt een gouden ring met ju wee- len steentje en een roode das met speldje. Hij heeft bij zich papieren van een brandassurantie-maatschap- pij. Daar hij een paar schaatsen heeft medegenomen, wordt vermoed, dat hem een ongeluk is overkomen. Inlichtingen omtrent dezen minder jarige verzoekt de hoofd-commissa ris van politie te Amsterdam. Zaterdag-morgen werd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam geopend de Nationale tentoonstelling met daaraan verbonden wedstrijd, van meubelen, tapijten, spiegels enz., ingericht en uitgeschreven door het Koninklijk Nederl. Handelsmuseum. Volgens den catalogus, die tevens de prijzen en koop-conditiën van het tentoongestelde bevat, zijn ingezon den 16 salon-ameublementen, ge noteerd tot den prijs van ca. f 600, een a f 300, 12 huiskamers-ameu blementen van f 325 tot f 400; 20 slaapkamer-ameublementen, waar onder één van f 130, de andere van f 350, f 400, f 450 en f600. Verder een 22ial heeren- en een 15lal dames-schrijftafels, 11 salon- spiegels, 17 huiskamerspiegels en nog een aantal andere zaken. hij in den spiegel glimlachend een getrouw conterfeitsel van zijn zali gen vader had aanschouwd, liet hij zich spoedig den kortsten weg naar de wandelplaats wijzen. Er was na zijne aankomst nau welijks een uur verloopen; toch was er op de wandelplaats geen spoor meer te vinden van de dames, die hij zocht. Dat verdroot hem bijzon der. Waarom was hij ook niet da delijk uitgestapt, toen hij zijne be minde ontwaarde? Maar hij kon zich, zooals hij toen was, toch on mogelijk vertoonen, wel niet zoozeer om zijne verloofde en hare familie, maar om zijne vijandin, als zoo danig moest hij haar toch beschou wen, die misschen spoedig 't een of ander op hem zou aan te merken hebben, en dat zijne verloofde ver tellen. 't Was dus beter zoo. Ge duld maar. Hij liet zich naar het hotel bren- Naar men verneemt, zou een jongeling te Leiden zich bij het in slaan van glasruiten tijdens te anti socialistische beweging zoodanig aan den pols hebben verwond, dat zijn toestand niet buiten gevaar is. Men meldt nader uit Leiden Zondag gingen velen een kijkje nemen naar de verwoestingen op Zaterdagavond aangericht en over dag bleef alles rustigalleen zagen wij nu en dan een socialist door een paar burgers naar het politie bureau brengen, naar men ons me dedeelde uit pure menschlievend- heid, daar men niet voor hun leven kon instaan tegen den avond. 's Avonds herhaalden zich de wan ordelijkheden dan ook weder. In het huis van den socialist Tegelaar had den de Oranjegezinden een lijst ge vonden met de ramen der leden van de afdeeling van den Sociaal- democratischen Bond. Allen die daarop stonden waren aangewezen voor een minder aangename ovatie, doch wij vertrouwen dat het zoo ver niet komen zal. Niettegenstaande de politie de noodige maatregelen had genomen kon zij niet beletten dat gisteren- avondenkele socialistische tapperijen, o.a. op de Lammermarkt, Haarlem merstraat en Laugebrug, werden verwoest. De cavalerie, inmiddels te hulp geroepen, wist het volk te verstrooien, terwijl talrijke patrouilles de stad doorkruisten en de wacht aan het Stadhuis verdubbeld was. Men sprak van nieuwe plannen der Oraojeklanten op gisterenavond, doch de noodige maatregelen tot voorkoming van verdere ongere geldheden zullen zeker genomen geworden zijn. Van gisterenavond wordt uit Leiden gemeld: Er is eene groote militaire macht bijeen, die deels gebezigd wordt tot patrouilleeren, deels tot het afzetten van straten en stegen. Hier en daar worden samenscholingen uit elkaar gedreven. Er is veel volk op de been inzonderheid op de Haarlem merstraat. De talrijke stegen die daarin uitkomen zijn door de infan terie afgezet, terwijl de artillerie de Volmolengracht en Yan der Werfstraat op en neer draaft, om er het vormen van samenscholingen, te voorkomen. Men beschouwt dit gedeelte der stad als het punt van waar de optochten uitgingen. Op de Langebrug werden weder ruiten ingeslagen. Vrijdag is een der laatst over gebleven Oudstrijders, Johannes Pro per, oud-veldwachter te Leidschen- dam, die onder bevel van gene raal Chassé de citadel van Ant werpen hielp verdedigen, in den ouderdom van 79 jaren overleden. Door het raam van eene woning in de IJselstraat te 's-Hage, zagen Zaterdagavond de buren dat eene vrouw in brand stond. Dadelijk gingen zij naar binnen, rukten de kleeren van haar lichaam en doof den de vlammen. De vrouw had echter reeds zulke hevige brand wonden bekomen, dat haar toestand gevaarlijk is. Zaterdagavond werden ook te 's-Hage de verkoopers van Recht voor allen op verschillende punten der stad door het publiek bemoeie- lijkt. Het bekende »Hop, hop, hop» werd ook daar gezongen. gen, waarheen hij de brieven aan Olga had gezonden. Hij zelf had het beter gevonden een ander hotel te kiezen. De portier deelde hem mede, dat de familie, waarnaar hij vroeg, dezen avond, evenals zij op eiken schoonen avond gewoon was te doen, een ritje maakte. Hij kon echter niet médedeelen, waarheen ze gegaan waren. Tegen het avond eten, over een paar uur zouden ze terug zijn. Hij moest dus nu een paar uren zien zoek te brengen, waut het kwam immers niet met zijne waar digheid overeen, dat hij een paar uur hier in 't hotel wachtte. Neen, op het rechte oogenblik, als ze aan tafel zaten, moest hij verschijnen om van hunne verbazing volop te kunnen genieten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2