De Eenzame. 4e Jaargang. Donderdag 3 Maart 1887 No. 1122. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. BINNKNLANK). populair mm- i 'foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Verssbljo! Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adrezseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hit BuitenlandLompaanie GSntralt de rublicite Etrangère 6. L. DATJBE Co., JOE. 7. JONES. Suer., Earjjs, Slbit faubourg Montmarir*. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 eeuu. Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomeu totmiddags 12 uur, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. r Ion- al muteum pan het Paviliaen. Ingan, san d« Ure.fi^d. 3» i.ni. Geopend iagelij». van 10 tot 4 nur. Toegang 35 cent, per perioou. llonatenre en leden der Nederlaudiclie Maateoheppg ter levordering van Nijverheid hebben t} a an dfnloraa vriie. toegang dona'tenre met geeeleciiap, leden met 1 dame. Muteum van kunitnijverheid op hel Paviljoen. Ingaog l'routzjjde an .et Paviljoen op het torras. Geop, dag. v 10—1 uur. Toegang 35 et. p. persoon, llonatonre en ftztoon van p v Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben np vertoon van diploma vrijen toegang, donatenre met geiolschap, leden met 1 dame. Bttiehoppelyk muteum voor kerkelijke oudheid, knust en geecliiedeuii, voor»! KI rlled en meer biisondcr van het Haiarlemeche Biedom, KmiBvieg No. 59. Geopend dagolijke, nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 35 ceata per pereoon. lloorloopende toegangskaarten voor oen geheel jat! ld Muteum dor ttad Haarlem op het Baadhuii. Geopend van 15 April tot 14 Ootobor alle sverkdsgon van 104 nur, van 15 October tot 11 April op die dagen van 10—S nar togen botaling van 25 centa por persoon, alleen 0| 1 gn en. U[,r 8Ve-ige Ohriitelyke feeetdagen tegen betaling van 25 cente per pereoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Undagen kos e ])at>,traal Geopend dagolijki nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—S nnr. Tepltre hihliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 nur. Stad,bibliotheek Printtnhof. Goopeiè WMn.dat en Zaterdag van 8—1 nnr. thgel-leipeliue in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 3—8 nnr. Toegang (donr Oudegroenmarkt) vrjj. Het schijnt dat de Belgische regeering betreffende de voorgeno men versterking van Luik en Namen, niet in den geest handelen zou van haar minister Frère Orban. Deze heeft in de zitting der Kamer van afgevaardigden, gisteren gehouden, eene interpellatie te dezer zake tot de Regeering gericht. Zijne woorden werden door de talrijke leden en het pubiek, waaronder vele hoog geplaatste personen, met belang stelling aangehoord. Hij voerde aan dat reeds door hem gedurende vijf en twintig jaren alle noodzakelijke crjdieten waren aangevraagd. Thans komt de regeering, haar vroeger standpunt van de oppositie verla tend, met een, volgens spreker, onnut plan voor den dag, welke bewering hij staafde door zich te beroepen op het gezag van een Nederlandsch generaal, dat de vestingwerken aan de. Maaslinie nutteloos zouden zijn en in elk geval niet voldoende om alle toegangen der linie van de Sambre en Maas voor den doortocht van eene buitenlandsche armée af te sluiten. De beer Frère Orban zal het bij dit betoog alleen niet laten, maar in de volgende zitting ook nog aan- toonen dat de bedoelde vestingwer ken, op zichzelf reeds onvoldoende, ook voor het land gevaar zouden opleveren. We hopen deze belang rijke zaak in het volgende nummer voor onze lezers verder te behan delen. Het Engelsche Lagerhuis heeft "bij gebrek aan belangrijke onder werpen op politiek terrein een af faire entre nous ter hand genomen. HAMS HOPFEH. 7) VIJFDE HOOFDSTUK. Hij ging de deur uit en bezag 't een en ander bezienswaardige in 't plaatsje. Toevallig ontmoette bij ook den raadsheer en mij, terwijl wij in een aa-igenaam gesprek ge wikkeld onder de boornen vertoef den. Hoe de raadsheer en de jonge koopman met elkander in kennis gekomen waren is me onbekend; genoeg, ze kenden elkander. Theodoor Gaspari was slank en welgebouwd zijne gelaatstrekken waren fijn en voornaam, zijne kou- ,ing eenigszins stijf, zijne gebaren iet geheel vrij van den schijn, alsof Er schijnt eene knoeipartij met open bare gelden te hebben plaats gehad in den Londenschen «Metropolitan Board». Ten minste het lid Howell eischte een onderzoek in dezen. De gelden zouden zijn aangewend om op leden van het Huis invloed te oefenen wat betrett het ontwerp tot hervorming der Londensche muni- cipaliteit. Dat ook bij deze gelegen heid vele leden hun redenaarstalent lucht gaven is natuurlijk en het einde der discussie was, dat Smith beloofde een onderzoek te zullen in stellen zoodra Howell zijne aan klacht duidelijk omschreven en de Regeering de zaak overwogen zal hebben. Het Fransehe blad Liberie is iets te vlug geweest met zijne be wering, alb zouden er onderhande lingen tusschen Frankrijk en Enge land hebben plaats gehad omtrent eenen «modus vivendi», waardoor beider belangen in Egypte zouden worden gebaat. Het zeer betrouwbare Reuter's Of fice verneemt het tegendeel: Der gelijke onderhandelingen zouden niet kunnen worden geopend, tenzij En geland genegen ware een voorstel te doen, waarvau de aard geheel zou moeten afhangen van het slagen der pogiDgenvan den ambassadeur Wolff om met de Porte accoord te gaan. Waarschijnlijk heeft Italië een kolonialen oorlog in 't zicht. Zooals men weet hebben de troepen van Koning Jan van Abessinié den Ita lianen dezer dagen bij Saati, in de streek waar Massowah, een door de Italianen bezette kaven.is gelegen,een allergeduchtste nederlaag bezorgd. Met echt koortsachtigen, zuidelijken ijver is men nu in Italië bezig troe- hij meende na den dood zijns va ders genoodzaakt te zijn diens waar digheid op te houden en alle ma nieren der jeugd af te leggen. Of schoon hij deze houding reeds sedert eenige jaren had gehad, kwamen er toch nog oogenblikken, waarin de jeugd plotseling doorbrak en hij zijne waardigheid totaal verloochen de. Dit duurde echter ook maar en kele oogenblikken, spoedig werden zijn ernst en zijne stijfheid grooter dan te voren. Op allen maakte Feodoor Gas pari den indruk, van een man te zijü, die van zijne vroegste jeugd af aan eene zorgvuldige opvoeding genoten had en wiens lot tot dusver zoo regelmatig en gelukkig was ge weest, dat hij daaruit de gevolg trekking maakte, dat hem dit lot met recht toekwam. Het scheen, dat hij, bij alles wat er om hem heen gebeurde, eene stem in zijn binnenste raadpleegde, pen gereed te maken om revanche te nemen; als het zoover komt! Naar luid van een Reuter telegram uit Rome, zal den lOen Maart reeds een bataljon soldaten naar Masso wah vertrekken. Sedert 22 Januari zijn er naar Genua ongeveer 2600 man van ver schillende wapens gezonden, ook met het doel om ter versterking van de bezetting te Massowah te worden gezonden. Nog altijd is er geen nieuw Ita- iiaansch kabinet gevormd. Robilant en Depretis zijn niet geslaagd er een te vormen. Ook de heeren Bian- cheri en Farini zagen in dezen in- gewikkelden toestand geen licht en wezen het verzoek des konings tot vorming van een kabinet van de hand. Nu is de koning zelf er voor aan 't werk en heeft hij den heer Rudini daarbij in den arm genomen. Wat een geld de uitrusting tot den strijd kost, bewijst weder het bij de 'Oostenrijksche delegatie ingediende wetsontwerp tot aanvrage van een crediet van zegge 5273 millioen florijnen voor verdedigings maatregelen, verdere dringende uit gaven (zooals kanonnen en ammu nitie) enz. enz. Heel geruststellend wordt in de toelichting gezegd, dat er geen ge dachte aan offensief optreden aan deze buitengewone uitgaven ten grond slag ligt. 'tls te hopen. Groot nieuws uit Rustschuk: Reuter seint dat het garnizoen van Silistria in opstand is gekomen tegen het Bulgaarsehe Regent schap. Om de weerspannigen te kas tijden, die waarschijnlijk wel weer door Russisch geld zijn omgekocht, zullen troepen naar hen worden die voor hem en de geheele wereld een nooit feilend orakel was. In weerwil van deze wat sterk uitkomende zekerheid, nam hij door zijn voornaam uiterlijk en eene vrien delijkheid, die zelfs zijn masker van deftigheid doorboorde, spoedig ieder een voor zich in. Men was er spoedig zeker van, dat men te doen had met een welwillenden, streng recht schapen man, die volkomen in zijne zaken te huis was. Terwijl hij ons »p de wandeling vergezelde, sprak hij ook van zijne verloofde, waardoor we spoedig tot de zekerheid kwamen, dat we ons aan deze familie moesten laten voor stellen. Met den wenschdat we nog eenige aangename uren met elkan der op deze badplaats mochten door brengen scheidden we. Het schemerde reeds toen Feodoor het hotel weder binnenging. De portier zeide hem, dat de dames nog afgezonden. De garnizoenen van Giurgevo, Varna en Schumla zijn reeds op weg. Haarlem, 2 Maart 1887. Zaterdag jl. heeft op het Pavil joen alhier eene vergadering plaats gehad van de commissie, door de Maatschappij van Nijverheid be noemd, om te beraadslagen over de weuschelijkheid der vestiging van een proefstation voor bouwmateria len. In deze commissie zijn, behal ve de genoemde Maatschappij, ver tegenwoordigd: het koninklijk In stituut van ingenieurs, de Politech- nische school te Delft, de Maatschap pij ter Bevordering der Bouwkunst, de Vereeniging van burgerlijke in genieurs, het genootschap Architec- tura et Amicitia, de Aannemers- societeit Vereeniging, de Vereeni ging voor fabriek- en handwerks- nijverheid, de Vereeniging van en voor Nederl. industrieelen benevens da departementen Delft en Rotter dam der Mij. van Nijverheid, die het voorstel hebben gedaan in de aigemeene vergadering van 1886. Voorzitter der commissie is de heer J. F. W. Conrad; secr. de heerdr. W. D. Gratama. Gisterenavond werd door het departement Haarlem der Maat schappij van Nijverheid alhier eene vergadering gehouden, waarin de heer J. Scholtens, provinciaal in genieur in Noord-Holland, als spre ker optrad met zijne reeds vroeger aangekondigde voordracht over «de droogmaking der Zuiderzee». Hoofd zakelijk behandelde hij het techni sche gedeelte van het vraagstuk, als eene aansluiting op de meer geologische en agronomische voor dracht, in de vorige vergadering door prof. van Bemmelen gehouden. Spreker legde achtereenvolgens de plannen uit, in den loop der ja ren over dit onderwerp ontworpen en wel dat van den ingenieur Dig gelaar in 1849 en dat van de inge nieurs Beyerink en Stieltjes in 1865. De kosten vac het laatste, dat destijds het meest uitvoerbaar werd geacht, werden geraamd op 179 millioen. Door het hooge staatssubsidie, dat daarvoor werd aangevraagd, kwa men de onderhandelingen echter niet tot een resultaat en werd door de regeering besloten, het werk zelf onder handen te nemen en in 1877 den Staten-Generaal een desbetref fend ontwerp ingediend. Dit ontwerp was in sommige op zichten geheel verschillend van de voorgaande; men is evenwel niet tot een ernstig onderzoek over gegaan. Aan het later opgeworpen plan van den heer Buma kon spreker het praedicatief van «ernstig» niet toe kennen. Dit plan is ook door den ontwer per, na een vrij oDgunstig voorloo- pig verslag, ingetrokken; echter niet voor goed. De Zuiderzee-vereenigiDg heeft nu op nieuw de vraag gesteld of eene indijking der «geheele» Zuiderzee mogelijk zou zijn te achten. Spre ker betwijfelde of men door toetre ding tot het lidmaatschap van die vereeniging, het denkbeeld om op deze wijze het voorgestelde doel te bereiken, zou verwezenlijken. Klonk het niet een weinig ironisch toen spreker zeide dat «hij de vereeni ging van groot nut achtte, met het oog op de vermeerdering onzer ken nis van verschillende toestanden, hoofdzakelijk van onze zeegaten, niet van haar ritje waren terugge keerd. Eene groote ontevredenheid maakte zich van hem meester, hij wist zich er echter geene reken schap van te geven of hij onte vreden was met zich zelf of met een ander. Hij vroeg naar de eetkamer en ging een langen gang door, waarin nog geen licht brandde. Het dag licht was nog niet verdwenen, maar als men van buiten kwam, was het hier reeds totaal donker, zoodat men de voorbijgaande gestalten slechts als schaduwen voorbij zag glij den. Op weg naar de eetzaal bleef Feodoor staau: hij wilde toch ook niet als een verliefde boer haar daar afwachten. Neen, dat paste hem nu evenmin als voor twee uur. Dan ging hij maar liever weer heen. Op 't zelfde oogenblik, waarin hij zich omkeerde, hield een rijtuig voor de hoofddeur van 't hotel stil. Twee keilners spoedden zich er heen, hel dere stemmen weerklonken en Feo door zag hoe van zijne aanstaande familie het eene lid na het andere uit het rijtuig stapte. Het eerst had men de moeder er uit geholpen. Nauwelijks was zij de deur binnengetreden of Feodoor hoorde den portier zeggen, dat een heer naar hen had gevraagd. Dit bericht scheen moeder en dochters zeer te verwonderen. Een heer?... Een vreemde heer?... Wie kan dat wezen?.... Wij ver wachten niemand.... klonk het hoor elaander. En nu hoorde hij de hel dere stem zijner Olga, die zeide: Er zal toch in Godsnaam geea ongeluk gebeurd zijn? Hoe kunt gij toch zoo dwaas zijn, lieve vriendin, zeide eene vreemde naar allerliefste stem, die hem evenwel dadelijk ergerde. Soedig daarop antwoordde Olga; Beste Clementine, gij hebt mij

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1