maar van weinig belang als prak tisch middel om tot de droogma king der Zuiderzee te geraken?» Na afloop der voordracht werd het besluit genomenhet nemen eener beslissing omtrent het al of niet toetreden tot de Zuiderzee-Ver- eeniging tot eene volgende verga dering uit te stellen. In de afgeloopen week is van Dordrecht aan de Tweede Kamer een adres verzonden, voorzien van 864 handteekeningen, waarin ad- haesie wordt betuigd aan het door de ingezetenen van Voorthuizen ingediende adres tegen den vaccine- dwang. -Ter bevordering van de wer ving, niet 't minst van de koloniale werving, zijn, op last van den mi nister van Oorlog, aan tal van auto riteiten en inrichtingen in het geheel 2000 exemplaren ter verspreiding toegezonden van het boekje, uitge geven vanwege het Departement van Oorlog, «Neêrlands Leger». Meer bekendheid te verschaffen aan het leger, en het vrijwillig in dienst treden daarbij te bevorderen is het doel, dat met de samenstel ling van dit nuttig werkje voorna melijk werd beoogd, en hetwelk men thans door ruime verspreiding in de kringen, die op het vrijwillig dienst nemen invloed kunnen oefe nen, zoekt te bevorderen. Daarom heeft de minister van Oorlog bepaald dat deze vraagbaak betreffende den vrij willigen dienst bij de korpsen zal worden toege zonden, aan de burgemeesters, aan alle hoofden van inrichtingen van hooger en middelbaar onderwijs, aan alle hoofden van onderwijs die adspi- ranten leveren aan de Kon. Mil. Academie, de Militaire School en den Artillerie-cursus, en door tus- schenkomst van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan een aan tal hoofden van scholen van lager onderwijs. Voorts aan alle militaire autori teiten en aan de Commissarissen des Konings in de verschillende provin ciën, alsmede aan de militie-com missarissen. 't Is nauwelijks noodig te herin neren, wat in het voorwoord aan onze jongelingschap in de steden en ten platten lande wordt onder het oog gebracht, dat ieder Nederlan der, die vrijwillig bij het Neder- iandsche leger dienst neemt, tot de hoogste militaire rangen kan op- klimmeu. In den laatsten tijd is meer malen de vraag gerezen, of het dragen van wapenen, na de intrek king van den Code Pènal nog wel op voldoende wijze geregeld was. Het is bekend dat het verbod ge geven werd bij eene Fransche wet van 23 Maart 1728; de straf op de overtreding was vervat in art. 314 van den Code Pènal. Bij de invoe ringswet is afgeschaft de Code Pénal, maar niet de Fransche wet van 23 Maart 1728; m. a. w. het verbod is gehandhaafd, maar de straf is ver vallen. De minister van Binnenlandsche Zaken, met de gerezen bedenking in kennis gesteld, gaf als zijne mee ning te kennen, dat de gemeente besturen thans bevoegd zijn, bij plaatselijke verordening het onder werp te regelen. Deze week worden de verbou wingen van het hotel te Zandvoort vandaag zulke treurige dingen ver teld, dat ik mij onwillekeurig ang stig maak. Feodoor wilde aan deze zorg een spoedig en vroolijk einde maken. Hij zag dat Olga, wie men ver teld had, dat de vreemde heer in de eetzaal wachtte, zich daarheen wilde begeven en dus naar hem toekwam. Nog eene seconde en hij vatte hare hand zijne oogen hadden zich aan de duisternis gewend, zoo- dat hij haar genoeg kon kennen, terwijl het voor haar pikdonker was Olga! zeide hij. Een kreet van schrik antwoord de hem. Hij moest zich haasten om de neer vallende gestalte in zijne armen op te vangen. Zij weerde met alle kracht zijne hulp af, hoezeer zij ook hulp noodig scheen te hebben en de vrouwen en meisjes kreten nu in radeloozen angst door elkander. Maar Olga, meisje ik ben esteed. 15 Mei moet alles ge- zijn. De directie van de suikerfabriek «Holland», te Halfweg, heeft dit jaar contracten gesloten met vele landbouwers voor de levering van suikerbieten tegen f 10 per 1000 kilo, dat is fl meer dan in het jaar 1886. Ter herdenking van den sterfdag van Hare Majesteit de Koningin moeder Anna Paulowna, werd gis terenochtend in de Russische kapel aan den Scheveningschen weg te 's-Hage een plechtige dienst ge houden. Aan eenige heeren uit Nieuwer- Amstel en Weesp is het Maandag gelukt, in de Ginkelsche bosschen (eigendom van dr. Hart, teNieuwer- Amstelj een prachtig hert te schieten. Maandag liepen er ook in de bui tengemeenten van Leiden geruch ten, dat de socialisten, die buiten Leidens veste wonen, 's avonds be zoek zouden ontvangen. Ook daar waren maatregelen genomen. De burgemeesters waren met politie op hun post, en op de Singels werd gepatrouilleerd. Circa half negen kwam langs de Heerenbrug de eerste oploop. De heer Parmentier, die als burgemeester van Leiderdorp optrad, posteerde zich op de brug en wist aan de voorhoede te beduiden, dat hij hen niet kon toelaten. Met een «leve de burgemeester van Leider dorp!» werd de terugtocht aange nomen. Later werden op hetzelfde punt nog invasies oftewel invallen beproefd, maar eveneens terugge zonden. Buiten de Plantage en de Zijlpoort stonden huzaren gereed. De burgemeester van Leiden heeft bij proclamatie alle samen scholingen verboden. Door de verschillende geldstukken van een zeker merk te voorzien, en zich drie dagen achtereen op ver schillende uren te verschuilen achter het buffet in de concertzaal van het koninklijk zoölogisch botanisch Ge nootschap te 's-Hage, wist de rechercheur van politie Van der Drift dezer dagen eene vrouw te betrappen, die ten nadeele van de verpachtster der buffetten van het Genootschap gelden ontvreemdde. De vrouw, eene schoonmaakster, is overgebracht naar de gevangenis. Een Haagsche huisbaas kwam verleden week in zijn hofje aan den Z. O. Binnensingel om achter stallige huur te innen, zonder wan trouwen bij een huurder binnen, doch onmiddellijk werd hij door dezen, die beschonken was, tegen den grond geworpen en met een stok zoodanig geslagen, dat hij ver scheiden bloedende wonden, doch geen huishuur ontving. De buren trokken later voor den huisheer partij en gaven toen den woesteling ook een duchtig pak slaag. Voor den huisheer moest men genees kundige hulp inroepen. Een hoefsmid in het Lage Westeinde te 's-Hage heeft Maandag avond een knaap, die in de travaille speelde, met een hamer op het hoofd geslagen, waardoor eene vrij ernstige verwonding plaats had. De politie heeft tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. - De stukrijder P. van het 2e het, herstel u! zeide Feodoor zacht. Op hetzelfde oogenblik oordeelde men het eindelijk ook raadzaam om de gang te verlichten. Feodoor!... mijnheer Gaspari!... Feodoor Gaspari! riepen nu de dames. De eene klapte daarbij in de handen, de andere bleef verbluft met den mond open staan. De moe der staarde hem sprakeloos aan. Hij zelf keek slechts naar Olga, die zich in zijne armen laDgzaam en met moeite herstelde, terwijl zij de eene hand op het hevig kloppende hart en de andere voor de oogen hield. Langzaam en bijna toonloos zeide zij O, mijn God maar hoe kan men toch zoo schrikken Men zou een ongeluk kunnen krijgenFeodoor, welk een inval zeide hare moeder. Kom, kind, beproef of gij niet verder kunt gaan. Olga beproefde zich te herstellen. Nauwelijks stond zij echter of eene reg. veld-art. te 's-Hage zal voor den krijgsraad terechtstaan wegens het stelen van haver. Hij wilde die in een kistje de kazerne uitdragen, maar werd betrapt en in arrest genomen. In het Centrum werd dezer dagen medegedeeld, dat onlangs aan de gemeente-bibliotheek te 's Hage werd geschonken eene verhandeling van van Swinden over Christiaan Huy- gens. Daardoor viel weder de aan dacht op den slinger, welken Huy- gens samenstelde, op het uurwerk van den toren der Scheveningsche kerk toepaste, en waarvan de be weging, gelijk hij den 28n Januari 1658 aan zijn vader Constantijn opgetogen schreef, volkomen aan zijne verwachting had beantwoord. Toen het uurwerk op den Scheve ningschen toren in den loop des tijds gebrekkig was geworden en door een nieuw vervangen, werd de slinger van Huygens als een kost baar kleinood oaar het gemeente museum overgebracht. Nu zocht men dien, maar hij was spoorloos verdwenen. «Het bleek dat men dit onooglijk voorwerp van verroest metaal als een stuk oud ijzer op den zolder of de vliering eene plaatshad gegeven, en dat men bij de verplaatsing van de verzameling van het oude ge bouw naar het nieuwe museum op den hoek van de K. Vijverberg en Tournooiveld, evenmin de waarde van het voorwerp heeft beseft en het eenvoudig als een waardeloos stuk oud ijzer heeft laten liggen. Sedert heeft het oude gebouw niet alleen eene andere bestemming ge kregen, maar het is geheel ver bouwd en gansch en al onderstbo ven gehaald; werklieden zijn er in geweest, en wat is het lot van oud ijzer, als het in handen van werk volk valt! Wel is onmiddellijk last gegeven om een onderzoek in te stellen, maar de hoop op een terug vinden van den slinger van Huy gens is uiterst flauw.» HC.) Op de Veemarkt, te Rotterdam, liet Maandagmorgen een koopman, in de nabijheid van eenige varkens, zijne portefeuille vallen, waaruit twee bankbiljetten van f 100 en een muntbiljet van f10 vielen. Een der varkens was den koopman te vlug af en had de «papiertjes» reeds in den bek, voordat de koopman met de hand op den grond was. Een bankbiljet van f100 kon de koop man nog in stukken uit den bek van het varken trekken, doch de andere banknoot en liet muntbiljet waven reeds in de maag van het gulzige dier verdwenen. De N. R. Cl. meldt: De Open Brief van den heer Louis Regout aan de Enquête-com missie heeft een openbaar antwoord uitgelokt van den heer F. Marokx, secretaris van het burgerlijk arm bestuur te Maastricht. De heer Marcx wijst eenige fouten aan in het stenographisch verslag van zijn verhoor, veroorzaakt door dat de stenografen, het gesprek niet woordelijk kunnende opnemen, som mige deelen daarvan in een ver keerd verband gebracht hebben. Verder wederlegt de schrijver de beschuldigingen, door den heer Re gout tegen het burgerlijk armbe stuur en tegen den secretaris per soonlijk gericht. Wegens vroeger uiteengezette re- rilling doorliep haargeheele lichaam en luid snikkend wierp zij zich aan den hals harer nieuwe vriendin, die, zonder een woord te spreken, ter zijde had gestaan. De schrik loste zich op in een krampachtig snikken, waarna een blos der schaamte de doo- delijke bleekheid verving. Nu eindelijk nam Olga den arm van haren verloofde, hield dien met beide handen vast en ging met hem naar de eetzaal. Spreken kon het arme meisje nog niet. Zelfs toen zij aan tafel zaten en Feodoor door nauwkeurige antwoorden en passen de vragen bewees, dat hij er de man niet naar was om zich door eene kleine ongelegenheid van zijn stuk te laten brengen, kon Olga nog slechts enkele onsamenhangende woorden spreken en de tranen lie pen haar bijna onophoudelijk over de afwisselend bleeke en vuurroode wangen. Och, ik ben zoo dwaas! zeide zij meer dan eens, maar denen, dienen wij ons tot de enkele mededeeling hiervan te bepalen. Te St. Oedenrode is in den nacht van Zaterdag op Zondag de brand kast uit het postkantoor gehaald, nadat men een ruit had uitgesneden om naar binnen te komen en daarna de buitendeur had geopend. De kast is naar eene naburige weide gebracht en daar met geweld geopend. Men heeft er f 1300 uit gehaald; een aangeteekenden brief liet men liggen. De daders zijn nog niet bekend. Bij de verpachting van 32 perceelen geslechte vestinggronden te Bergen- op-Zoom is slechts één perceel een bod waardig gekeurd. Dit werd ge gund voor f 15 'sjaars. De overige perceelen zijn zoo er barmelijk slecht, wat grondsoort betreft, dat zij geen liefhebbers kon den vinden. Hoe wonderlijk het soms gaat met Fortuna's grillen bij de loting voor de nationale militie, is te Ber- gen-op-Zoom weer gebleken. De broeder van den loteling, die verleden jaar het hoogste nummer (91) trok, haalde gisteren no. 1 uit de bus. Over de trichinen te Goes deelt de G. Ct. nog mede, dat gebleken is, dat sommige lijders de gevreesde ziekte hebben opgedaan door het proeven van rauw gehakt, eene ge woonte welke bij het gereedmaken van die spijs nog al veelvuldig voorkomt en waartegen niet genoeg kan gewaarschuwd worden. Dit schijnt de oorzaak te zijn van de omstandigheid, dat in sommige ge zinnen slechts een enkel lid is aan getast. Maandagmorgen is het lijk van een werkman uit Baarn, die sinds Donderdagmorgen jl. vermist werd, onder een mesthoop in de nabijheid van de Amersfoortsche lucifersfa briek gevonden. De vermiste was Donderdag in Driebergen een kleine erfenis gaan ontvangen. Hij had daarna zijn vader te Amersfoort bezocht, dien een gedeelte van zijn geld afge staan en was daarop met den trein weder naar zijn woonplaats ver trokken, doch niet te huis gekomen. Ook te Arnhem wordt opgericht een glazenwasscherij en puibewas- sching, zooala die reeds te Amster dam, 's-Hage, Rotterdam en Haar lem bestaat. Maandag voormiddag werd door de maréchaussée te Gulpen, ten huize van den schrijnwerker Hum- biet, aangehouden zekere Jos. H. de bij den vermoorden L. Hamae- kers te Heerlerheide tot op den dag van den moord ingewoond hebbende neef. Uit zijn gedrag na den moord schijnen vermoedens van schuld te zijn afgeleid. Zoo o. a. nam hij geen deel aan de begrafenisplech tigheid, maar vertrok hij onmiddel lijk van daar naar Gulpen. Bij den militie-agent Sehaaps teHeerlehad hij zich als plaatsvervanger ver huurd. Hij, zijne broeders en zusters zouden, naar men zegt, de eenige erfgenamen van den vermoorde zijn geworden. ik ben er toch zoo blijde om, dat gij hier zijt Als we het maar vermoed hadden,.,., mijn goede Feo door! Daarop zag zij hem met hare groote, liefdevolle oogen meer dan eene minuut onafgebroken aan. Ook hij keek gedurig naar haar, maar het spreekt van zelf, dat het niet met zijne waardigheid overeen kwam zoo lang naar haar te zien als zij naar hem. Ook had hij veel te pra ten niet slechts hare moeder, maar ook Olga's zusters deden hem aller lei vragen. De een wilde weten welk weer het in hun tehuis den vorigen Vrijdag was geweest en de andere had lust om tegenover hem te pruilen, wijl hij voor zijn vertrek niet eens was gaan zien hoe het met haren kanarie ging. Bij al deze vragen en antwoor den verzuimde Feodoor niet haar gade te slaan, die voortdurend zweeg. Men had hem, zoodra de eerste schrik voorzij was, aan mevrouw De gevangene W., die de vorige week uit de gevangenis te 's-Bosch ontvluchtte, is niet zooals men vermoedde, in de Dieze verdronken maar gezond en wel in zijn ge boorteplaats Haelen (Limb.) aange komen. Hij was nog in zijn gevan- genpak gekleed en verhaalde zeer nauwkeurig de wijze zijner ont vluchting. De gevluchte wist nog juist intijds naar het buitenland te ont komen, want onmiddellijk na zijn vertrek was de politie ter plaatse. Te Maastricht is teruggekeerd de in Januari 1871 gedeserteerde ser geant der infanterie J. R. C. Aan de zijde der Franschen nam hij een werkzaam deel aan den oorlog tegen de Duitschers en werd later naar Algiers gezonden. Het departement van oorlog heeft hem ontheffing verleend van zijnen nog niet vervulden diensttijd. Uit Roermond wordt van 28 Fe bruari ge i eld Sedert eenige dagen is in het naburige Beegden alles in rep en roer. De pastoor is woedend op den schoolmeester, en spoort reeds da gen lang de boeren aan om ketel muziek te maken. Gisterenavond gaf hij zelf het voorbeeld, door, gewa pend met twee deksels, in het hel- sche orkest mede te werken. Dit is te merkwaardiger, omdat, zooals men weet, op een dorp nabij Maastricht de pastoor eene vervol ging heeft ingesteld tegen eenige zijner parochianen die voor zijn huis eene zoodanige muziekuitvoering gaven. Maandagavond werd te Biezelinge een jongeling gearresteerd, die in de laatste dagen door buitensporige verteringen van zich deed spreken. Het heette, dat hij omstreeks f 800 uit de staatsloterij bad gewonnen, maar men verneemt nu, dat hij on eerlijkheden heeft gepleegd ten na deele van een goudsmid te Kruinin- gen, en daarom naar de gevangenis te Middelburg is gevoerd. Aan de machinist S. Nieuwen- huis te Bokstel is door de Staats spoorweg-Maatschappij een gratifi catie toegekend voor het bijtijds remmen van een sneltrein tusschen Gilze Rijen en Breda, waardoor voorkomen werd dat een wagen met een paard bespannen, overreden werd. Maandagavond brandde het huis af van Jan Bruin in het Waarland, gem. Haringkarspel. Alles is verbrand. GEMENGD NIEUWS. InDuitschlaDd begint nu ook de liefhebberij voor New-Foundlanders, tot nu toe zeer gering, toe te ne men. De Engelsche points zullen als basis dienen. De heer Ferd. Wagner te Pfortsheim is bezig eene fokkerij van dat ras op te richten. Zijn jongste aankoopen zijn een jonge hond, geheel zwart, (zoon van den beroemden Alderman uit Mistress of the Robes,) eene zuster van Champion Courtier en Mayor ess, dochter van Nelson I uit Jen ny. Alderman stamt van vaders zijde af van Champion Toe Saddler en van moederszijde evenneens van Nelson I. uit Jenny. (Ned. Sport.) Clementine van Althahn voorgesteld. Het spreekt van zelf, dat zijne ge wone terughoudendheid tegenover vreemden hem ook nu niet verliet. Gaarne zag hij, dat deze vrouw be merkte hoe dubbel vreemd zij hem was in dezen kring en dat het hem volstrekt niet aangenaam was haar hier aan te treffen. Zij scheen het ook inderdaad te bemerken. Zij sprak geen enkel woord tot hem en zweeg zooveel mogelijk. Wijl de jonge meisjes onophou delijk snaterden en Clementine den schijn aannam, dat zij zich nog steeds met Olga bemoeide, zoo viel het niet in 't oog, dat zij aan het gesprek geen deel nam, ofschoon de opmerkzame Feodoor achter dit masker duidelijk de beleedigde zelf vergoding herkende eener schoon heid, die aan overwinning gewoon was. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2