Het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen# heeft aan de departementen een ontwerp-reglement voor eene spaar bank verzonden, dat, naar zijn oor deel, door de meeste, zoo niet door alle departementale spaarbanken kan worden gevolgd. Eenige verande ringen die wellicht wenschelijk zijn, worden in de nevens de artikelen geplaatste toelichting aangeduid. Dit ontwerp is opgesteld door de heeren mr. H. Jacobi te Haarlem, m. J. P. Moltzer, lid van het hoofd bestuur, en den algemeenen secre taris. De Stoomvaart-Maatschappij «Nederland» zal met 1 April e. k. haren 10-daagschen maildienst ver vangen door een 14-daagschen,zoo- als die in de jaren 1879 tot 1882 door haar is vervuld. De reden daarvan is de vermin dering die het personen- en goede renvervoer tusschen Ned.-Iudië en Europa in de beide laatste jaren heeft ondergaan, waardoor er thans geen voedsel genoeg is voor vijf stoomschepen in de maand gedu rende het geheele jaar. Wel zal in sommige seizoenen misschien gelegenheid zijn tot plaat sing van meer scheepsruimte, doch er blijft genoeg materieel over om eventueel extra-reizen te maken als daartoe behoefte bestaat. Bij de nieuwe regeling word Pa- dang regelmatig aangedaan, zoowel op de uit- als op de thuisreis, het geen een groote verbetering is voor het verkeer tusschen Amsterdam en de Westkust van Sumatra. Morgen middag zal te D/2 uur, in het «Amstelhotel» te Amsterdam eene buitengewone algemeene ver gadering der Ned. jachtvereeniging «Nimrod» plaats nebben, waarin zal worden behandelda. een voor stel van het hoofdbestuur luidende Het hoofdbestuur worde gemach tigd een geschikt jachtveld te hu ren, teneinde den leden de gelegen heid te verschaffen hunne honden door een bekwaam persoon te laten dresseeren, en ook, buiten de dres suur om, aldaar uit te besteden, Verder tot het nemen van alle maat regelen en het doen van de noodige uitgaven om dit een en ander tot stand te brengen, behoudens degoed- keuring van begrooting in rekening en verantwoording op algemeene vergaderingen. b. Mededeeling van het hoofdbe stuur omtrent den stand der onder handelingen met de Société Royale St. Hubert. c. Voorstel van de gewone en jachtfondsafdeeling Noord-Holland, om aan art. 16, algemeene wet, eene nieuwe alinea toe te voegen. d. Voorstel van de gewone en jachtfondsafdeeling Gelderland «Het hoofdbestuur zal zich wen den tot heeren gedeputeerde staten der verschillende provinciën met verzoek a. de hazenjacht jaarlijks op 1 October te openen; b. de patrijzenjacht jaarlijks op 1 December te sluiten; en tot heeren gedeputeerde staten der provincie Gelderland met verzoek: a. het schie ten van grof wild in de maanden Februari en Maart te verbieden \b. dat in de overige maanden aanzien lijk te beperken en c. het vervoer van grof wild te beperken tot drie dagen na den laatsten jachtdag. Herhaaldelijk, nog bijna dage lijks (zegt het Dagblad) ontvangt Anton Kabelaar bewijzen dat zijne laten verleiden om met vreemde menschen in aanraking te komen, een enkel maal, ter wille van een lief, onschuldig schepsel en het on middellijk gevolg er van, de dank daarvoor, bestaat in eene ruwe kren king! Foei! Zij schudde zich als van afschuw. Snel stapte zij over den drempel en sloeg den berouwhebbenden zondaar de deur voor den neus dicht. Het was hem vreemd te moede, toen hij met een flinken slag den sleutel in 't slot hoorde omdraaien. Voor heden was er geen kans meer op, slechts één verzoenend woord van de vertoornde dame te verkrij gen. En of hem dat morgen of later zou gelukken.... wie wist het? Hoe schoon was zij geweest in haren toornHaar beeld stond als op eénen gloeienden achtergrond in zijne ziel geprent. Zoo schoon had haar misschien niemand gezien maar tot welken prijs had hij medeburgers, te 's-Hage en elders, zijn flinke daad van 19 Februari op hoogen prij3 stellen en hem er warm dankbaar voor zijn. Ver scheiden uitgevers van tijdschriften hebben hem aanbiedingen gedaan om zijn portret aan het belangstel lend publiek te kunnen leveren. Nu heeft Kabelaar weder een schrijven van eenige ingezetenen van Maas sluis ontvangen, houdende «een woord van dank en hulde voor zijn opofferenden moed op 19 Fe bruari», «Door uw manmoedig ge drag# schreven zij zeer juist «zijn toch Nederland's hope en HD. Moeder van een groot gevaar gered, en is onze geërbiedigde Vorst voor eene zware ramp bewaard» «Leve Kabelaar!» eindigde de brief. Wegens de goede resultaten, ver kregen in de garnizoensbakkerij te Amsterdam, zal, op last van den hoofdintendant, voortaan Koning'S- gist voor de bereiding van het mu nitiebrood worden gebezigd, aange zien dit aanzienlijk geldelijk voor deel oplevert. (A.) Het comité voor de Aprilfees ten te Amsterdam heeft het Neder - landsch Gymnastiek-verbond uitge- noodigd de leiding der volksspelen op zich te nemen. In de nabijheid van Wieringen is het lijk opgevischt vau een aldaar woonachtig ongehuwd manspersoon, die, naar men vermoedt, zichzelven van het leven heeft beroofd. Op het lijk, zoowel aan den hals als in de broekzakken, werden zware steenen gevonden. Te Leiden verbrijzelde Woensdag avond een man in eene woning in de Van der Werfstraat de glasruiten, drong het huis binnen en haalde eene schilderij weg. Hij werd ter stond in hechtenis genomen. Overi gens bleef alles rustig. Geen mili taire macht was er op de been. Men meldt uit Leiden: «Ook Woensdagavond is de rust hier niet verstoord, zelfs zonder dat cavalerie-patrouilles de stad door kruisten. Evenwel waren de mili tairen nog geconsigneerd en men was op alles voorbereid. Het verhaal van den man, die in de Paradijs steeg de pannen van het dak wierp, is, volgens het Leidsch Dagbladeen verzinsel». Uit 's-Hage wordt gemeld: Woensdagavond schonken een 85 tal kinderen der openbare burger school van den heer IJ. IJkema aan vele kinderen een ongekend ge not, terwijl de volwassenen zich uitstekend vermaakten met de op gewektheid en tevens de naïveteit, waarmede die 85 leerlingen in den foyer van het gebouw voor K. en W. het zangspel Sneeuwwitje ver tolkten. Het doel was het fonds der va- cantiekolonie te 6tijven en dus dezen zomer gezondheid en levenslust te schenken aan vele arme kinderen uit de groote steden, die anders de frissche lucht slechts bij name zou den kennen. Eu de meisjes en jongens die zoo uitstekend zongen en speelden, zul len het genot smaken, dat door hun toedoen een aardig bedrag in de kas van het bestuur is gevloeid. Want er was zooveel vraag naar plaatsen, dat het bestuur tot eene baar zoo aanschouwd! Zou ze bem nog kunnen achten?. Maar hij wilde haar overtuigen, haar roeren, treffen, verzoenen. Hoe? Wanneer? Dat wist hij nog niet. En wat zou hij nu verder doen? Gaan slapen? Daaraan viel niet te denken. Zoo ontevreden was hij nog nooit met zich zelf geweest. Hij staarde voor zich uit, zonder te weten wat hij zag, wat hij was, waaraan hij dacht. Toen hij in dezen wonderlijken toestand weder tot zich zelf kwam, bevond hij, dat hij tegen een tuin hek leunde en naar een venster keek, waarachter nog licht was te zien. Eene schaduw gleed nu en dan laDgs de gordijnen. Na een oogen- blik werd het gordijn opgeheven, het venster kraakte en eene vrou wengestalte in een wit nachtkleed gehuld leunde naar buiten om zich in de frissche nachtlucht te ver kwikken. Naar de houding van haar tweede uitvoering, aanst. Dinsdag, heeft moeten besluiten. Geen won der! Elk kind kent Sneeuwwitje, en is verlangend haar in levenden lijve te zien met de Koningin en den Prins en de hofdames en de zeven dwergen, die vooral het jolige ele ment vormen van dit zangspel, en die Woensdagavond boven allen uit blonken door hunne vrijmoedige houding en hun flinken zang. Maar ook al de overige spelers en speel sters deden hun best, niet minder dan het koor in de zaal, dat tel kens de handeling aanvult. Dit zong zoo liet en met zooveel nuance, wel is waar eenvoudige melodieën, maar die toch meerendeels vier stemmig waren, dat dr. Heije, leefde hij nog, tevreden zou geweest zijn over het zangonderwijs op de scho len ten huidigen dage. Keuze van melodieën, samenspraken, keuze der spelers, instudeering der koren, lei ding van het geheel, die moeilijke taak was aan den heer H. A. N. Sar, onderwijzer bij den heer IJkema, toebedeeld, en hij kweet er zich zoo uitstekend van, met zulk eene be wonderenswaardige ambitie, kalmte en tact, dat een herhaald applaus van publiek en kinderen hem ten deel viel, en hij op het tooneel moest verschijnen. De heer H. C. Pontier begeleidde netjes de koren op de piano, en de heer M. A. van Aken had de jongelui bij de keuze van kostuums alle natuurlijk e'gengemaakt en dus zoo frisch mogelijk tedege ter zijde ge- staaD. Voor de kinderen zorgden de heeren IJkema en Doeleman, die vóór den afloop de spelers en het koor, toen zij het Volkslied hadden ge zongen, met bloemruikertjes be strooiden. (IV. R. Ct.) Het dagelijks bestuur van 's-Hage zal morgen de eerste voor stelling in den Kon. Franschen Schouwburg bijwonen van Masse net's opera-comique Manon. Bij deze gelegenheid zal het hoofd der ge- m ente mr. J. G. Patijn dezen in Frankrijk zoo gevierden componist en professor aan het conservatoire te Parijs een verguld zilveren me daille, te Utrecht geslagen, vereeren, ter herinnering aan en waardeering van zijn verblijf in de residentie om de eerste opvoering van zijn toon werk in persoon te leiden. Voor burgemeester en wethouders is voor deze gelegenhied de loge naast de hofloge gereserveerd. Gisteren is de heer Massenet al daar uit Parijs aangekomen en heeft reeds eene repetitie van Manon ge leid, terwijl bij heden de generale repetitie met orchest heeft gediri geerd. De heer Massenet heeft de eer van morgen avond de eerste op voering door zijne leiding op te luisteren niet willen weigeren, in weerwil dat ambtsplichten hem van Rouaan, waar hij de eerste opvoering van Le Cid dirigeerde, naar Parijs riepen. Schipper Den Heijer en drie Scbeveningsche zeelieden hebben 11. Vrijdag 25 Februari te Great-Yar mouth getuigenis afgelegd in de zaak tegen het schip T 71 try 865 van Yarmouth, aangeklaagd van den 12en October 1885, ten nadeele van den reeder P. Groen te Sche- veningen, voor ruim f 3000 aan vischtuig moedwillig te hebben ver nield van het schip S. C. H. 40. De Engelsche rechter heeft volgens hoofd en de schouders te oordeelen, moest men aannemen, dat zij naar de sterren keek. Wat zocht zij daar? Klaagde zij daar een dwalenden pelgrim aan, die in zijne verblinding haar te na gekomen was? Of had zij den onwaardige reeds vergeten en wilde zij hare schoone oogen, die heden zooveel leelijks hadden aan schouwd, op den hemelschen glans richten en daaraan reinigen? Hoe dit ook mocht zijn, de heer Gaspari gevoelde er ook behoefte aan, zijne oogen met hooger gele gen dingen bezig te houden. Hij keek niet alleen naar de ster Venus, welke recht tegenover het raam der schoone dame stond, maar hij verwijderde zich ook van het hek en naderde het huis een paar schreden. De gestalte daar boven keerde zich om, zag dat zich in de schaduw daar beneden iets bewoog, trad terug en in het volgende oogenblik was getuigenis van schipper Den Heijer uitgemaakt, dat het niet voldoende is dat alleen letter en nummer van het schip bekend zijn. De reeder Groen zal zich andermaal tot onze regeering wenden. Gisteren is te Scheveningen een werkman uit het torentje gevallen. Hij is dadelijk overleden. Te Sliedrecht is eene poging tot brandstichting aangewend. In eene rij arbeiderswoningen van den heer Beverloo waren tegen de achter deur van vijf dier woningen spaan- derbossen gezet, welke in brand waren gestoken. Vier hadden vlam gevat, en het vuur aan de deur medegedeeld. Eene der bewoonsters, door haar kind gewekt, bemerkte den rook. die hare woning was binnengedron gen, en zij was in de gelegenheid om de buren nog bijtijds te wekken, zoodat het booze opzet werd ver ijdeld. Een der schoonste wandeldreven rondom Gorinchem, de van ouds beroemde «Kastanjelaan», is ten be hoeve der Keulsche vaart dezer da gen onder de bijl des houthakkers bezweken en tot den laatsten boom geveld. Te Gasselte is dezer dagen een jeugdig meisje des avonds door eenige boerenjongens ernstig mis handeld. Zij hebben haar kleeren in stukken gesneden en haar ver wondingen toegebracht. De politie heeft de vijf daders opgespoord. Voor de arrond.-rechtbank te Breda staat terecht A. van der Straten, oud 24 jaren, wonende te Rozendaal, beschuldigd van aldaar brand te hebben gesticht. Deze persoon heeft in den laat sten tijd veel van zich doen spreken, inzonderheid door zich zooals vroeger werd gemeld in de maand Januari 11. voor te doen als op zichter bij de te Breda in ontwerp zijnde waterleiding, in welke ge waande betrekking hij ook arbeiders in dienst nam, hen op de Tetering- sche Heide nutteloozen arbeid deed verrichten, doch zich den dag vóór dat hiervoor de voorgespiegelde be taling zou plaats hebben, uit de voeten maakte. Door eene onbekende oorzaak is de woning van de wed. Mertens onder Halsteren (Noord-Brabant) geheel afgebrand. In Augustus 1883 is die woning insgelijks eene prooi der vlammen geworden en verloor haar echtgenoot daarbij tenge volge van hevige brandwonden het leven. De twist tusschen den pastoor en den onderwijzer te Beegden duurt nog voort. Vele dorpelingen weige ren hunne kinderen verder naar de openbare school te zenden, zoolang deze onderwijzer er blijft. Bij eene hernieuwde ketelmuziek heeft de pastoor zich ernstig aan de hand bezeerd, die tusschen een paar deksels beklemd raakte, ter wijl hij daarmede «muziek» maakte. De maréchaussée moest Woens dag des schoolmeesters woning be schermen tegen den pastoor en zijne partijgangers. Het gerecht van Roermond heeft zich gisteren ochtend naar Helena- het venster gesloten, het gordijn neergelaten en het licht uitgedaan. "Nu eerst was de heer Gaspari voor goed ontevreden met zich zelf en zijne manier van handelen. Nu had hij zich tegenover die vreemde ook nog belachelijk gemaakt. Welk een dag was dit voor den anders zoo regelmatig voortlevenden man. Wat hij nog nooit in zijn leven gedaan bad, de bedaarde, kalme wereldburger, dat deed hij nu: hij sloeg zich voor 't hoofd en gevoelde de achting voor zich zelf aanmer kelijk dalen. Onwillekeurig kwam hem de vraag op de lippenFeo- door, zijt ge dan nu vandaag krank zinnig geworden? Hij Echeen geen antwoord op deze vraag te verwachten, want nauwe lijks was het laatste woord over de lippen of hij snelde regelrecht zonder om te zien naar zijn hotel. veen begeven, om op de plaats een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van den brand in de turf- strooiselfabriek «Griendtsveen». De directeur is thans gevangen, ingevolge besluit der rechtbank, die tegen hem rechtsingang verleende. De personentrein van Aken, die te 91/J uur 's avonds te Maastricht aankomtarriveerde Woensdag avond eerst te 11 uur. De oorzaak hiervan was de ontsporing van een goederenwaggon tusschen de beide stations te Aken, waar door de van Maastricht komende trein moest worden afgewacht, om de reizigers naar laastgemelde stad te vervoeren. Behalve de schade aan het materiaal heeft het ongeval geene verdere nadeelige gevolgen gehad. Men verzoekt de Zutyli. Ct. het publiek te waarschuwen tegen een schijnheilligen bedrieger, zich noe mende Bernard Gielkopf, oud 40 ja ren, volgens opgaaf geboren te Ra- dom, thans verblijf houdende te Winterswijk, middelmatige lengte, donker haar, baard en knevel, kaal hoofdig, doch gluiperig uitzicht; spreekt Duitsch. Hij geeft voor van het Jodendom tot het Christendom te zijn bekeerd en gaarne te wen- schen als zendeling op te treden, tot welk doel hij zich reeds tot ver schillende predikanten in ons land heeft gewend, waar hij niet alleen geldelijken steun beeft ontvangen, maar ook hunne naamkaartjes en aanbevelingsbrieven is machtig ge worden, waarmede hij schandelijke bedriegerijen pleegt. Het 14-jarig dochtertje van de weduwe IC. te Karspel, trapte eeni- gen tijd geleden in een stopnaald, en bij het verwijderen er van bleef een gedeelte in den voet achter. Toen nu door de moeder genees kundige hulp werd ingeroepen, was de toestand reeds zoo ongunstig, dat dezer dagen het been van het kind tot even. onder de knie moest worden afgezet. Te Ierseke is door schipper P. van Liere een postduif opgevangen, die door een roofvogel licht gewond was en op zijn vaartuig neerkwam. De duif was niet zeer duidelijk lees baar gestempeldA. IC. C. Beek en Co. Turnhout. In het dorp E., in Drente, zou onlangs een jeugdig paar trouwen. Voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand gekomen, stond de bruidegom links van zijn bruid. Op het verzoek zich om te keeren, plaat sten beiden zich met den rug naar den ambtenaar. Door den jager J. Das te Oos- terwolde is een vischotter levend gevangen. Het dier zal aan «Artis# worden gezonden. ZESDE HOOFDSTUK. Toen Feodoor Gaspari den vol genden morgen ontwaakte, meende hij van de vermoeienissen van de reis en de daarop gevolgde geeste lijke inspanning geheel uitgeslapen te zijn. Hoe was het toch mogelijk geweest, dat hij zich zoo had kun nen wegwerpen. Het was waar, dat hij wel eenigszins onbeleefd tegen over eene dame was geweest, maar even waar was het, dat hij niet zonder grond eenen tegenzin in haar gevoelde. Welnu, hij zou zich verontschuldigen,schriftelijk of mon deling, zooals men maar wilde. De zaak scheen hem nu volstrekt niet meer zoo gewichtig toe als gister avond en 't geen hij misdaan bad volstrekt geene onverzoenbare mis daad. Bij slot van rekening was hij toch altijd nog Feodoor Gaspari en dat was waarlijk geene klei nigheid. Daarop ging hij naar het hotel, waarin zijne verloofde verblijf hield. Hij trof de familie aan 't ontbijt. Allen waren vroolijk en opgeruimd en schenen hem reeds met een be grijpelijk ongeduld te verwachten. Olga keek nu met geheel andere oogen de wereld in; hare waDgen waren heerlijk rood, een glimlach speelde om haren mond en op haar geheele gelaat was geen spoor meer te zien van de tranen van gisteren. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2