Het dienstmeisje Annechien Fe- nema uit de gemeente Hoogezand, dat sedert den 20en November 1886 vermist wordt, is nog niet terug gevonden. De moeder loofde eene geldelijke belooning uit aan hem, die eenige aanwijzing kon doen omtrent hare plotselinge verdwij ning; tot nog toe is evenwel geen spoor ontdekt. De vorige week vervoegde zich bij den goudsmid R. Groenier, te Winschoten, een persoon, die be weerde, dat hij uit Oude-Pekela kwam en voornemens was te trou wen, weshalve bij eenige goederen op keur vroeg mee te nemen, met belofte ze na eenige dagen terug te zenden: 4 gouden ringen, 4 gou den kettingen en 4 dameshorloges werden bem meegegeven. De beer Groenier kreeg, toen bij na 4 dagen niets vernam, argwaan en begaf zich naar Pekela, waar hij zijn klant echter niet vond. De politie, met het feit in kennis gesteld, heeft hem nog niet kunnen opsporen. GEMENGD NIEUWS. Voor eenige dagen vervoegde zich aan het Johannes-hospitaal te Brussel een jongeman, die in de hand een bloedend menschenoor hield. Het was zijn eigen en hij trachtte het weder op de behoor lijke plaats te vestigen. De arme kerel vertelde, dat, terwijl hij in de stal van zijn meester werkzaam was, een der paarden hem het oor had afgebeten, De arts, dr. Wornots, dompelde het oor in een sublimaat oplossing om het leven er weer in op te wekken en naaide het dan aan het hoofd van zijn patiënt. De operatie gelukte boven verwachting; alleen is nu het eene oor wat kor ter dan het andere. Te Parijs keerde zekere C. des avonds huiswaarts, toen hij bemerkte, dat hij gevolgd werd door drie per sonen, die er nog al verdacht uit zagen. Hij versnelde zijne schreden, zijne vervolgers deden hetzelfde.Toen er geen twijfel meer overbleef om trent hunne bedoelingen, belde de vervolgde aan het eerste het beste huis aau. Op dit oogenblik vielen de drie booswichten op hem aan en trachtten hem uit te plunderen. Op het hulpgeroep vau den aangeval lene kwameu eenige politieagenten toeloopen, waarop de drie boosdoe ners het op een loopen zetten. Een hunner, een oude bekende van de politie, die al onder tal van namen met haar te doen heeft gehad, heeft men weten te achterhalen. Voor den commissaris van politie gebracht, weigerde hij de namen van de twee anderen op te geven. Men vond een dolk en een schel klinkend fluitje bij hem. De heer C. is ernstig in de zijde en aan den rechterschouder gewond. In Frankrijk vond van regee- ringswege den 15en JaDuari jl. eene nieuwe telling der in het land aan wezige briefduiven plaats. De hier voor uitgevaardigde voorschriften waren zeer streng. Iedere duiven- kweeker en iedere vereeniging, die zich met de teelt van briefduiven bezig hield, moest aan het gemeen tebestuur eene verklaring inleveren, die het volgende bevat: le: naam en voornamen van den eigenaar der briefduiven; 2e zijn stand en woon plaats; 3e plaats, waar zich de duivenslagen bevinden; 4e aantal der in eiken slag aanwezige brief duiven, en 5e reisrichting, voor welke de duiven geoefend worden. Alle latere wijzigingen moeten nader aan het gemeentebestuur medegedeeld worden, opdat de lijs ten steeds kunnen worden bijge houden. Ieder eigenaar ontvangt een bewijs van de gedane opgaven. Noodige kennisgevingen van be- stuurswege geschieden alleen bij openbare aanplakking, en voor het nalatig zijn iu het doen der vereiscbte opgaven strekt het onbekend zijn met die kennisgevingen niet als verontschuldiging.Nalatigheid wordt gestraft met eene boete van 25 tot 1000 francs, voorbedachtelijk valsche opgave met eene boete van 50 tot 2000 tres. Omtrent het ongeluk in de mijn van Grizot (Frankrijk) meldt men nader dat het aantal dooden 80 is; 20 werklieden werden dade lijk gered, 60 mijnwerkers zijn in een donkere galerij opgesloten. Men doet alle mogelijke moeite om nog te zien enkele der gewonden in 't leven te behouden. De oorsprong van den trave ling. Er was eens een koning, die regeerde over een koninkrijk in die streek van Europa, waar thans Wurtemberg, in Duitschland, ge legen is. Zijn koningrijk was niet zeer groot, want de koningrijken waren destijds niet zoo groot als tegen woordig. Hij kende zijne onderdanen allen persoonlijk en noemde hen bij hun naam, en was genadig en toegeef lijk, zoodat hij zeer bemind was bij zijn volk. Te Stuttgart, de hoofdstad van dat koningrijk, woonde een bakker, Stichel genaamd, die de betrekking van 's Ironings hofbakker vervulde. Stichel was een gunsteling van den koning, gaf veel brood aan de armen en was ook zeer gezien. Eens op een morgen, toen de ko ning aan het ontbijt zat, proefde hij het brood, en zie, het was bitter. Onmiddellijk zond de koning om den hofbakker en vroeg naar de reden, waarop Stichel antwoordde: «Ik weet het niet, o genadige ko ning, of de een of andere vijand moet er iets in gedaan hebben, om mij te benadeelen.» a Dat is de uitvlucht die schurken altijd gebruiken,» zeide de koning en hij veroordeelde den bakker om bij zonsopgang onthoofd te zullen wor den. De stadsarmen, die het bevel van den koning vernamen, jammerden en weenden en zeiden«Zie, als Stichel dood is zullen we geen brood meer hebben om te eten.» En zij smeekten den koning, om den hofbakker vrij te laten. Hier over was de koning zeer bewogeo, zijn hart werd week en hij ant woordde: «Ik wil het hem verge ven, als hij het vraagstuk, dat ik hem zal opgeven, weet te beant woorden.» En het volk zeide: «Hoe zal dat mogelijk zijn, o koning 1» waarop de koning antwoordde: «Laat hij mij een brood bakken, waar ik doorheen kan zien». Daar had het volk veel op tegen en zeide: «O koning, dat kan niet, want hoe zou brood zoo helder kunnen zijn als water, zoodat men er door heen zou kunnen zien?» Maar Stichel, de hofbakker, riep met luider stem: «Dat neem ik aan, o koning!» En hij beval dat men meel zou brengen. En toen bij het meel meng de en het deeg maakte, was de koning en al het volk verwonderd. Toen Stichel met kneeden klaar was, maakte hij een dunne rol van het deeg en boog het toen in een halven cirkel, sloeg de enden over elkaar en legde de beide punten op den buitenrand. Toen deed hij het in den oven. En toen het gebakken was, overhandigde hij het den ko ning en zeide: «O, koning, hier is het brood waar gij door heen kunt zien!» De koning lachte en zeide: «Dat is heel aardig verzonnen.» Hij nam een ring van zijn vinger en schonk Stichel genade, waarover het volk zeer verheugd was. In Oostenrijk heeft men eene nieuwe methode van reiniging der kazernen toegepast, die zeer goede diensten bewijst. De vloeren en mu ren worden met heete potaschloog afgewasschen, en zoodra vloer en muren droog zijn, bestreken met heete steenkolenteer. Na drie dagen is alles volmaakt droog. Het hout is voor vocht ondoordringbaar ge worden, gezuiverd van vuil en on gedierte en biedt zeer goed aan opvolgend vuil weerstand. Het be legsel is hard, weerstand biedend en zeer gemakkelijk in het schoonhou den. Brandgevaar is er niet. Per vierkanten meter is slechts 1 kgr. teer noodig. Jaarlijks moet deze operatie herhaald worden. Zij be rust op de ondervinding, dat in tij den van epidemieën kazernen vaak brandpunten van besmetting wor den, en dat bodem en muren geïn fecteerd bleken te zijn, en reinheid hier eene eerste behoefte is, ook ten opzichte van wering van iusecteu. De officieele opgave omtrent het aantal personen, die in Italië door de aardbevingen gedood en gewond zijn, is als volgt: Alassio 3 dooden, 8 gewonden; Albenga 30 gewonden; Albissola 3 dooden, 12 gewondenBajardo 230 doodeD, 30 gewonden; Bussano 80 dooden, 27 gewonden; Castellaro 41 dooden, 65 gewondenCeriana 5 dooden, 12 gewonden; Diano Castello 35 doo den, 10 gewonden; Diano Marina 180 dooden, 65 gewonden; Montalto Ligure 1 doode, 3 gewonden; Noli 16 dooden, 12 gewonden; Oneglia 13 dooden, omstreeks 150 gewon den; Pompeiana 5 dooden, 7 gewon den; Porto Maurizio 1 doode, 7 ge wonden; Savona 11 doodenTaggia 8 dooden, 14 gewondenTriora 4 dooden, 9 gewonden. Een 20,000 personen hebben geen woning meer, Diano Marina is één groote bouwval. Naar luid van een telegram uit Rome van 2 dezer, had men den vorigen nacht schokken van aard beving gevoeld te Reggio, provincie Calabrie. De koniDg heeft aan den ge meenteraad te Rome, van welken het eerst eene oproeping tot de natie is gericht tot ondersteuning der slachtoffers van de aardbevingen, eene som van 150,000 lire doen toekomen. Een ooggetuige van de aard beving te Mentone, een der plaatsen, welke het zwaarst door de ramp geleden hebben, geeft daarvan in de Kffln. Ztg. een beschrijving, waar aan wii het volgende ontleenen«De eerste, langste en hevigste schok deed, eeuige minuten vóór zessen, de bewoners van Mentone uit den slaap opschrikken. Ik hoorde een gedreun en een gesuis in de lucht en in den grond een kraken, bre ken en barsten, en voelde het hoog ;en hotel, waarik metmijnvrouw rde, zoo hevig op zijn grond vesten schudden, dat wij elk oogen blik verwachtten, bedolven te wor den onder het puiu van het wan kelend gebouw. Het dak stortte in; de schooreteenen vielen door de zol deringen der bovenste verdiepingen, en een dame werd daar onder het puin bedolven. Alles wat breekbaar was in de kamers lag verbrijzeld op den grond; de muren spleten. In de gangen klonken gejammer en geschreeuw, en liep men anstig heen en weer. Tusschen dat alles door hield het dreunen en romme len en kraken aan in die vreeselijke minuut, welde de eerste schok duur de. En uit de straten beneden, welke in een stofwolk gehuld wa ren, klonken, als een verward ge rucht, de angstkreten der uit hun huizen vluchtende inwoners. Eindelijk was het ontzettende oogen blik voorbij en hield de aardbeving op, terwijl het gerommel, als een wegdrijvend onweder, langzaam wegstierf. «Wij hadden ons juist in allerijl aaögekleed en wilden de kamer en het hotel verlaten, toen de tweede schok kwam, en wij, als verlamd van bchrik, bleven waar wij waren, in het wankelende gebouw. Deze schok was kort en lang zoo hevig niet als de vorige, maar hij voltooide bij veel gebouwen het vernielings werk, door den eersten schok be gonnen. «Nu snelden wij uit het krakende gebouw naar buiten, waar alle gas ten, velen slechts mit een hemd en een wollen deken om het lijf, ge vlucht waren. «Het tooneel van verwoesting, dat wij aanschouwden, toen wij in de eigenlijke stad afdaalden, was veel erger dan wij gedacht hadden. Bijna geen huis was onbeschadigd. Veel huizen en villa's waren als kaartenhuizen ineengestort; andere schenen van buiten onbeschadigd, maar waren van binnen geheel ver nield. Het gejammer der inwoners was hartverscheurend. Het gezicht van al de zonderling toegetakelde burgers en vreemdelingen, die er dooreen liepen, zou onder andere omstandigheden kluchtig zijn ge weest, maar thans verscherpte het den treurigen indruk. Mentone ge leek, wat de verwoesting betreft, een gebombardeerde en, wat de ver warring aangaat, een pas door den vijand ingenomen stad. «Tegen 9 uren was algemeen de hevigste schrik voorbij. Maar bij den derden en den vierden schok, die nu volgden, ontstond een alge meens paniek, en wie maar kon vluchtte vóór den avond uit Men tone, om niet nog een nacht in bijna instortende gebouwen of op het open veld te moeten doorbrengen. Dien dag vertrokken 10,000 personen per spoor iu de richting van Marseille en Parijs en 5000 in de richting van Ventimiglia en Genua. «Er is tegenwoordig geen vak, geen industrie in Engeland», schrijft de Londensche correspondent van het Vad., «of vrouwen hebben er een woord in mee te praten». Daar zijn vrouwelijke steendrukkers, staalgra- veurs, meubelfabrikanten, bouw meesters, photographen, barbiers, enz. Dames staan aan het hoofd van stoomwasscherijen, slagerijen en moestuinen. Ik zie er één zelfs vermeld als paardenfokster in het groot. Er zijn thans zeer veel vrou welijke artsen er eerlang zullen er ook heelmeesters der zwakke kunne in ons midden optreden. De balie is nog voor haar gesloten, doch nie mand zou kunnen of durven voor spellen tot hoe lang. Zulk een emancipatie is begrij pelijk en volkomen rationeel. Men zou haar willen uitbreiden naar kanten, waaraan door vrouwen tot- dusverre te weinig wordt gedacht, ik bedoel het modevak en handel in dameskleedij. Bij dezen valt er veel geld te verdienen en de markt is nog geenszins overvoerd als de markt der goevernantes en dames van gezelschap, waaraan zich al te vele ongelukkige meisjes vastklam pen, in het dwaze denkbeeld, dat het goevernante spelen «fatsoenlij ker» is dan het optreden als mode maakster. Niet elkeen is voor het modistenvak geschikt het eiseht ijver, smaak en ondervinding toegestemdDoch hoevelen, die zich aanmelden als dames van gezelschap en goevernantes zijn daarvoor ge- sch'kt?» En verder: «In zake kindermoord heeft Li verpool een kwade faam. Volgens verschrikkelijke maren, die bij het volk geloof vinden, bestaat er in de tweede stad des Rijks een geregeld stelsel onder ouders, speciaal moe ders, om het leven hunner kinderen te verzekeren en de wichten dan te vermoorden, teneinde de assuran tiepenningen in te palmen. Wij willen hopen, dat deze geruchten sterk overdreven zijn. Zij zullen echter stellig nieuw voedsel erlan gen door het strafgeding tegen de ziekenoppaster Elisabeth Berry, door de gezworenen te Liverpool verleden week schuldig verklaard aan een moord, dien de voorzitter der recht bank, welke haar ter dood veroor deelde, als «genadeloos, wreed en snood» brandmerkte, omdat de daad was gepleegd op een klein, weer loos meisje, door de moe'er, haar natuurlijke verdedigster en verzorg ster, en dat wel om eenige luttele ponden te bemachtigen, waarvoor het leven van het schaapje verze kerd was. Door den bekwamen pleiter voor Elisabeth Berry werd de drijfveer, baar door de beschuldiging toege- slingerd op alleszins afdoende gron den, «onnatuurlijk» en «tegen de borst stuitend» genoemd. Het isvol gruwelijke beteekenis, dat de jury over de beklaagde desondanks het schuldig uitsprak, een uitspraak waarmede de heer rechter Hawkins verklaarde het geheel eens te wezen. Op zijn minst werpt zulk een ver dict een afgrijselijken twijfel op de wijze, waarop ouderlijke plichten in zekere kringen der Liverpoolsche maatschappij worden opgevat en betracht.» In de nabijheid van Shrews bury (Engeland) zijn negen kin deren door een dollen hond gebe ten. Zij zullen allen naar Pasteur gaan om behandeld te worden. In dit voorjaar zal de bekende Engelsche luchtreiziger Busie een Ballonwedstrijd organiseeren. De- geen, die met een ballon het eerst het Engelsch kanaal zal zijn over- overgetoken, zal een belangrijken prijs ontvangen. Er zijn thans ruim 40,000 Joden in Palestina. Dat is juist zoo veel, als toen zij uit de Babyloni sche ballingschap waren weerge keerd, en meer dan er ooit waren sinds de groote verstrooiing, na Je- ruzalems verwoesting. De Londensche corr. van de Ilaarl. Crt. schrijft: Ook de butte- rine-zaak komt weder aan de orde. De Engelsche landbouwers en land- bouw-maatschappijen weren zich om nu eindelijk de zoo lang ge- wenschte wet in het leven te roepen, ter regeling van den verkoop van het zoo gehate product. Uit alle oorden komen verzoekschriften in dien geest in en sir R. Paget heeft een wetsvoorstel geformuleerd, dat reeds voor de eerste maal gelezen is en spoedig in druk zal verschijnen. Natuurlijk zitten ook de tegen standers niet stil en zij doen al het mogelijke om het onheil af te weren, door er op te wijzen, dat de invoer ders geen bedrog plegen en het ar tikel alleen als kunstboter en niet onder andere namen ter markt bren gen, en voorts, dat zij niet het min ste bezwaar hebben tegen invoe ring van strafbepalingen tegen den frauduleusen verkoop van butterine als boter. Doch de landbouwers willen meer. Zij wenscben een anderen naam aan het artikel te geven; «butterine» komt hun voor, te veel overeen komst te hebben met het woord butter» en daarom wenscheu zij in plaats daarvan «oleo -margarine» of iets dergelijks. De verkoopers daarentegen hebben hun artikel nu sedert jaren reeds als «butterine» ter markt gebracht en vreezen dat een gedwongen naamsverandering deD verkoop zou benadeelen. Het is een kwestie, waarbij Ne derland groot belang heeft, want de Nederlandsche fabrikanten heb ben tegenwoordig de geheele markt van dit artikel in handen. De fa brieken in andere landen hebben haar mededinging reeds sedert lang moeten opgeven en Nederland ge niet hier tegenwoordig op dit ge bied feitelijk een monopolie. De in voeren in één jaar vertegenwoordi gen millioenen en de personen, die er baat bij vinden, ziju niet alleen de eigenaars van vervoermiddelen, doch ook de menigte fabrieks arbeiders, de landbouwers, die in de nabijheid van fabrieken wonen, waarin zij hun melk kunnen slijten, en de andere personen die indirect bij dezen uitgestrekten handel baat vinden. Dat daarom alles wat op dit gebied voorvalt door Nederlan ders nauwkeurig wordt nagegaan, behoeft wel geen betoog. Te Herkimer, in den Staat New-York, werd jl. Maandag het doodvonnis door den strop voltrok ken aan eene vrouw, die in 1884 haar man vermoord en zijn lijk in het keukenfornuis verbrand had. Alle pogiDgen, om het doodvonnis met het oog op de sekse van de veroordeelde, te doen veranderen in gevangenisstraf, bleven vruchteloos. TWEEDE KAMER DER STATEN-6ENERAAL. Zitting van 3 Maart. Bij het debat over de bepalingen voor de troonsopvolging werd door den heer Farncomie Sanders voor gesteld, erfrecht te erkennen voor alle nakomelingen uit een Prins of Prinses van Orai je, die een wet telijk erkend huwelijk hebben aan gegaan. De heer Lokman wilde daarbij uitsluiten zij die in een derde vor stenhuis treden. Door de Regeering werd afgezien van haar voorstel, gegrond op de stelling, dat alle huwelijken van nakomelingen wettelijk erkend moe ten zijn en van dat over de redactie van art. 18 der staatscommissie, in houdende de uitsluiting van prinsen en prinsessen voor zich en hunne nakomelingen, als hun huwelijk niet wettig is goedgekeurd. Heden voortzetting. ^AmBESIBESÏB. IM8TKRJ>AM 4 Maart. De prijsen der Aardappelen waren To'**; Frieache Dokkumer Jammen f3.a 3 20, dito Fraueker f 2 80 a 3.—; dito Engelsche f2,20 a 2 30; dito Hamburger f0.— a 0.—; Zeeuwsche spuische Jammen f 3.30 a 3.90; dito Flakkeesche f 3.20 a 3.50, dito Blauwe f3 30 a 3 40; Geld. Blauwe f 3 50 a 3.60, dito Roode f2.30 a 2 40; Pruisische Ham burgers f2 70 a 2 80; Duin Zand f3.— a 5Friesche Champions f0.a 0.j Saksische Jammen fG.a 0.Pruisische Roode f 2.20 a 2 30, Maastrichtsche Roode f 2.40 a 2.60, Friesche Hamburger f 0.a 0.Groninger Turken f0,a 0.Haar lemmer Zand Muisjes f 1.70 a 1.75. Aangeroerd 7 veraehe ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet stil, Geraffineerd onveranderd. Petroleum. Loco f 7.70 E. April/Juni f7.45 E. Sept. Dec. f 7 55 E. Consumtie f 9. Nobel dito loco f 7 50 E. 'larwe op levering fl hooger. Mei f217. Noteerinjr ran de Commisaio voor den Graanhandel. Rogge op levering va&t, Maart f120, 119, 120. Mei f123. Noteering vaa Monne A Thole. Koolraad stil. Raapolie onveranderd, lo. Mei f 227/8*

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3