De Eenzame. -Ae Jaargang. Donderdag 10 Maart 1887. No. 1128. ABONNEMENTSPRIJS: fcrsehljot Dagelijks uitgenomen Zen- en elgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVEHZICilT. FEUILLETON. HAKS HOPFM. BINNENLAND. ?oor Haarlem per maand40 Cent». franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adresaeeren aan het Bnrean, Kleine Hontstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de rublicite Etrangère 3. L. HAJJBE J* Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7« middags IS uar| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. rolomaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefsyde 2e deur. Geopend dagelyks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent# per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsche Maatschappy ter bevordering van Nijverheid hebbea M •örtoon van diploma vryen toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op /iet Pavil;oen Ingang Irontzijde van ..et Paviljoen op liet terra». Geop, dag. v 10—4 unr. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur» m edtnier Nederlandsohe Maatschappy ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon ran diploma vryen toegang, donatonr» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral fan Nederland en meer byzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel iakl 3 I gulden. Museum der stad Haarlem op het Baadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 26 cents per persoon, alleen O» {indagen kosteloos van 12—4 nnr, de overige Ühristelyke feestdagen tegen betaling van 25 cent» per persoon. Kinderen beneden do 8 )aren worden in net geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleid». 4 fevlers museum in de Hamstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van I4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenraarkt) vry. r Het Engelsehe Lagerhuis heeft gisteren het additioneel crediet voor de zending van sir D. Wolff met 234 tegen 146 stemmen toegestaan. In den loop van het debat heeft Fergusson verklaardgewichtige resultaten van die zending te ver wachten. Binnen kort zal hij de correspondentie overleggen, waarin belangrijke inlichtingen van Wolff voorkomen omtrent leemten en ge breken in Egypte, en omtrent de noodige middelen ter voorziening, betreffende de capitulatie,hervorming van het rechtswezen, douane, pos- terij, staatsschuld en spoorwegen. Ten aanzien der terugroeping van Britsche troepen hangt de regeering af van den tijd der invoering dezer hervormingen. Zoolang het Egypti sche goeveruement buiten staat is om de orde binnen de grenzen des lands te handhaven en de vreem delingen een billijk gedeelte der lasten te doen dragen, is de ont ruiming voorbarig en slechts het sein tot, nieuwe onheilen, of eene reden tot interventie van de eene of andere vreemde mogendheid. Sir D. Wolff volbrengt thans te Con- stantinopel het laatste stadium zijner zending en doet er, met voorkennis der mogendheden, aan de Porte voorstellen, waardoor men kan ho pen de positie van Egypte te ver beteren, de gevaren, waaraan dat land is blootgesteld, uit den weg te ruimen en Engeland in staat te stellen, aan de bezetting een einde te maken op zoodanige wijze dat Egypte aan geene groote risico's is blootgesteld. De onderhandelingen zijn zoover gevorderd, dat er ge gronde hoop op succes bestaat. De 13) ZEVENDE HOOFDSTUK. Clementine moest deze gedachten wel op het gelaat van haren be zoeker gelezen hebben, want ook zij zag er verbaasd uit, als iemand die het doen van een ander niet begrijpt. Zij volgde zijnen blik, zag de viool tjes in have hand, bloosde, lachte luidkeels, draaide zich plotseling op de hielen rond en wierp de ver kreukte bloemen het venster uit. Zij hield niet op te lachen. Merkte zij, dat Feodoor Gaspari de viooltjes in hare hand voor dezelfden hield, welke uit zijn bouquet waren ge trokken en lachte zij over de dwa- mogendheden onthouden zich van pressie en geene enkele heeft de voorstellen bestreden; eenige mo gendheden hebben ze ondersteund, andere hebben de aanneming af hankelijk gesteld van voorwaarden, die volstrekt niet onoverkomelijk zijn. Nog zeide Fergusson dat sedert de verklaring van den heer Smith op den 17den Februari jl. omtrent de kwestie der suikerpremiën, niets anders is voorgevallen als dat de Britsche regeering aan andere goe- vernementen, en aan sommige voor de tweede maal, heeft doen vragen, of zij genegen zijn eene conferentie daarover bij te wonen. De Markies van Lothian is benoemd tot staatssecretaris voor Schotland. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren in een debat van nauwe lijks anderhalf uur de rijksbegroo- ting bij eerste lezing afgedaan en slechts enkele posten aan de com missie verzonden. De staatssecretaris Jacobi heeft verklaard, dat er nog niets kou worden openhaar gemaakt omtrent het resultaat der werkzaamheden, die eene vermeerdering der rijksin komsten ten doel hebben. In de Landeszeitnng is open baar gemaakt het besluit van den staatssecretaris betreffende maatre gelen tegen vereenigingen van Fran- sche richting. Tevens is bevel ge geven tot ontbinding van Elzasser zang- en gymnastiekvereenigingen. Voorts is bekend gemaakt, dat de zangvereeniging in het district Rappoltsweiler op hoog hevel is ontbonden, omdat zij hij de verkiezing van Simonis eene jegens Duitschland vijandige gezindheid aan den dag heeft gelegd. Daarbij is de burge- ling, waaraan dat heertje zich schul dig maakte?.... Of vergiste Gaspari zich niet en lachte zij, wijl haar boosaardig plan, om den man, die haar beleedigd had in verlegenheid te brengen, gelukt was?.... Of ver borg zij bij dit alles, onder dit ge lach, een weinigje barer eigene ver legenheid?.... De jonge koopman was in weerwil van zijne menschen- en warenkennis, toch nog niet genoeg kenner om hier het rechte te raden. Daarom wist hij ook niet beter te doen, dan mee te lachen en wijl zij hem reeds meer dan eens tot af scheid had toegewenkt, ging hij lachend heen. Zijn afzijn duurde echter niet lang, want op het gewone uur kwam de familie zijner verloofde met het rij tuig voor Clementine's deur om haar tot een tochtje af te halen. Men had natuurlijk Feodoor Gaspari mee gebracht en tot bestemmingsoord eene plaats gekozen, waar men een meester Gilliot in zijn ambt ge schorst. Volgens de Italiaansche Tri- buna is er een offensief en defensief verbond g^teekend tusscheu Duitsch land, Oostenrijk en Italië. Italië zou Oostenrijk tegen Rusland bijstaan met eventueele belofte van in het bezit van Trente gesteld te worden, en het zou Duitschland bijstaan tegen Frankrijk met belofte van Tunis en Constantine te verkrijgen. Ia de telegrammen uit St. Pe tersburg wordt gemeld, dat in de regeeringskringen aldaar groote ontroering en verontwaardiging heerscht, wegens de bloedige onder drukking van den opstand te Rust- schuk. De bladen achten de inmen ging van Rusland thans onvermij delijk. Vandaar de daling van den papierroebel. Volgens den Petersburgschen be richtgever van de Times zou de Russische regeering aan de spoor weg-inspecteurs verzegelde bevelen hebben gezonden, die slechts inge val van mobilisatie mogen worden geopend. Aan de Standard wordt uit Phi- lippopel gemeld, dat hetBulgaar- sefte regentschap bewijsstukken in handen heeft, waaruit blijkt dat er gevaar heeft bestaan voor een groo- ten omvang van het jongste complot, daar volgens het plan de opstand te gelijk in Bulgarije en Oost-Roe- melië moest uitbreken, welk plan tengevolge der ontijdige muiterij te Silistria en te Rustschuk is in dui gen gevallen. Van de vele personen, die ge vangen werden genomen, zijn negen tien vrijgelaten. De procureur-gene raal moet loslaten Sarakof, oud heerlijk uitzicht had, dat Olga's ver loofde vooral moest bewonderen. Dit alles gebeurde zooals het op 't programma was vastgesteld of schoon Feodoor, indien hij eerlijk wilde zijn, moest bekennen, dat hij heden minder oog had voor een fraai landschap dan voor eenige lin ten en strikken, welke voor hem in de lucht fladderden. Halverwege moesten de rijtuigen achterblijven. Olga's moeder liet zich vandaar door twee sterke mannen in eene draagkoets verder brengen. Clementine ging zacht sprekende nevens haar, zoolang de breedte vau den weg en de stap der dragers dit toelieten. Achter hen volgde op steeds grooter wordenden afstand, het jonge volkje. Eerst waren er de beide halt volwassen zusters met de steeds goed geluimde goevernante en eindelijk de beide verloofden, arm in arm, zacht sprekend en nu en dan aan den weg staande blijvend om een minister, en Leckauof, schoonzoon van Zankof. In alle steden van Bul garije heerscht rust. Volgens een bericht uit Philip- popel heeft een escadron cavalerie gisterenochtend de stad verlaten, ten einde gewapende benden uiteen te drijven, die op het platteland te zamen gebracht werden met vijan dige bedoelingen tegen het regent schap. Volgens berichten te Weenen ontvangen heerscht er in verschei dene plaatsen eene groote opge wondenheid. Men gelooft dat er op nieuw onlusten zullen uitbarsten; de zaken staan stil. Naast de admi nistratieve overheid zetelteen comité, voor het grootste gedeelte samen gesteld uit personen, behoorende tot de meest geavanceerde groep van het regentschap. De Russische regeering heeft uitlevering gevraagd van de ge vangenen Zelieff en Pauoff. Deze eisch kwam te laat voor Panoff, die reeds doodgeschoten was. 's Office meldt uit Simons- town, dat de expeditie onder bevel van Stanley ter bevrijding van Emin aldaar is aangekomen. De expeditie zal weer vertrekken, na zich van levensmiddelen voorzien te hebben. Haarlem, 9 Maart 1887. Voor de gisteren gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, bij her stemming, zijn in dit kiesdistrict 664 kiezers opgekomen. Bij de eerste stemming bedroeg dit getal 501. Door Z. M. den Koning is aan het comité voor de belangen der Haarlemsche paardenmarkten an dermaal vergunning verleend, thans bij gelegenheid der op 26 Juli e. k. te houden Haarlemsche paarden markt, om eene verloting te houden van op die markt aan te koopen paarden enz. Men deelt ons de volgende opmerking mede: Volgens verkla ring van den burgemeester der resi dentie in Het Vaderlandblijkt het niet dat Anton Kabelaar, bij het ongeval der koningin overkomen, juist hooger staat dan eenige an dere personen, die de hollende paar den tot staan brachten. Nu worden dezen jongman allerlei geschenken toebedacht: Voor moed, beleid en trouw, kon het zijn de Militaire Willemsorde! Zonder iets aan zijn moed of beleid te kort te doen, zou Kabelaar daar hij koetsier is, zich misschien nog het meest vereerd hebben gevoeld als hem de beide paarden, die tot loon voor hunne zoo jeugdige onbezonnenheid nu dood geschoten zijn, ten geschenken wa ren gegeven om ze te temmen. Met een paar zulke voortvarende dieren, juist geen hofpaarden, zou hij misschien ook al tevreden zijn geweest. Met moed, beleid en trouw zou hij ze wel onder den duim ge kregen hebben en de belooning wa re ongetwijfeld beter in het ka rakter gebleven, dan zilveren luci fersdoosjes. LC.) De Londensche correspondent der N. R. Ct. vernam uit Lerwick, dat aldaar in veiling zijn verkocht de twee kotters, de Merchant uit Schiedam; en de Martha uit Gees- temiinde, die verleden jaar, mits gaders de lading, door de Britsche regeering in beslag waren genomen wegens beproefde ontduiking der inkomende rechten. De ladingen werden ook verkocht. bloempje te plukken of 't een of ander op te rapen. Menigmaal zetten de dragers de koets neder, haalden hunne zak doeken uit, namen de hoeden af en verkoelden zich een weinig. Dan kwamen de achterblijvers, het eene paar na het andere de in 't zwart gekleede dame voorbij, die naden kend en treurig als een geknakt riet aan den weg zat, voor ieder, die voorbijging eenen vriendelijken blik en een goed woord had en die men het duidelijk kon aanzien, dat dit verarmde leven voor haar slechts ééne bekoorlijkheid en ééne waarde meer bezat: het geluk van hare kinderen. Clementine stond naast haar en knikte eveneens de voorbijgaanden toe. Slechts toen Olga en Feodoor haar inhaalden, bleef zij stom en stijf staan, beet zich op de lippen en hare blauwe oogen schenen grijs te worden bij het aanschouwen van dit voor haar onaangename tooneel. Na eenigen tijd haalden de dra gers de wandelaars weer in en zoo ging het een uur lang eene berg vlakte op, daarop door een woud en eindelijk een lang dal in, dat bij eiken voetstap heerlijke vergezich ten aanbood. Nog moest er een goed eind weegs worden afgelegd, voor het doel van den tocht was bereikt. Hier echter, op eene der schoonste plaatsen, meen den de dragers langer te mogen verwijlen en bijna nooit werden zij hierover door de reizigers berispt". Ze noemden de verschillende berg toppen op en wezen ze aan, waarna ze languit in 't gras gingen liggen, toen de geheele familie zich daar had verzameld om van 't uitzichtte genieten. Daarop zwegen allen. De schoonheid der natuur vervulde hun ne zielen met aandacht, de heer lijkheid der schepping stemde hen dankbaar en deemoedigin zulk

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1