Uit Vlissingen meldt men, dat toen de nieuw aangekomen mail boot Duitschland naar de binnen haven zou gebracht worden, de boot, wegens de groote breedte, de sluis deuren niet kon doorvaren. Daarom was men bezig de galerijbalken af te nemen, om zoodoende het bin nenkomen mogelijk te maken. Gaat men na dat de havenwer ken, waarvan deze sluis een deel uitmaakt, in 1873 in gebruik zijn gesteld, en dat reeds nu voor eene flinke raderboot de toegang te eng is, dan kan uit het afnemen dezer galerijbalken de les worden geput, dat men 'bij het bouwen van slui zen met de toekomst moet rekening houden. Maandagmorgen is te IJmuiden de Stella vlot gekomen en in de haven gesleept. Groote veranderingen zijn in den laatsten tijd in de gemeente Haar- lemmerliede ontstaan, veroorzaakt door het aanleggen en opwerpen van verdedigingswerken ten behoeve der hoofstad. Groote, zware batte rijen, meestal opgeworpen van zand, uit de ondiepe plaatsen van het Spaarne opgebaggerd, hebben de plaatsen ingenomen, vroeger door landerijen en tuinen bezet. Het fort «de Lieden is aanmer kelijk versterkt, terwijl één rij van batterijen dit fort verbindt met den rijksstraatweg. Voor het oogenblik zijn de werk zaamheden alhier gestaakt, doch zij zullen spoedig hervat worden, terwijl er alsdan eene bomvrije ka zerne zal worden gebouwd. Men meldt uit Houtrijk en Polanen: In den loop dezer maand zullen de werkzaamheden in de veenderij en in de Sloter- en Luttikerpolders weder een aanvang nemen. Het veenbaggeren geschiedt in deze pol ders tegeuwoordig machinaal, ter wijl de machines dit jaar dag en nacht zullen doorwerken en naar gemeld wordt electrisch zullen wor den verlicht. Een moeder liep Maandag de Gerard Doustraat te Amsterdam haar jongen, die ondeugend was geweest, na, om hem een kastijding toe te dienen. Zij struikelde echter, viel en brak een been. AC.) Aan het Centraalstatiou te Amsterdam is weder wat nieuws te zien. Naast het bekende weegtoestel staat thans een andere machine van andere strekking. Het toestel is een metalen tafel, waarop op eenigen af stand van elkaar twee kolommen staan, die gevuld zijn met pakjes zoete chocolade. In het tafeltje zijn twee gleuven aangebracht, en aan de voorzijden, onder iedere gleuf, een latje. Wan neer men nu volgens de aanwijzingen een der gleuven een dubbelje werpt, kan men een der latjes opentrekken en bevindt zich daarin een pakje der chocolade. Uit Tessel wordt aan het Hil. i. d. 5 Maart gemeld: De 93-jarige Tesselaar Arie Bremer geniet nog voortdurend eene goede gezondheid. Op de verjaardagen zijner goede vrienden onder de dcrpsgenooten is hij altijd een oogenblikje present; hij spreekt nog zeer opgewekt en zijn geheugen is nog zeer goed. Hij weet zelfs lange verhalen te eene stemming behoeft er geen woord gesproken te worden. Vooral de ge liefden gevoelden zich gelukkig in deze stilte der natuur. Na dien storm van gisteren ademde Olga's borst vrij in deze zuivere berglucht. Plotseling hoorde zij haren ver loofde zeggen: Waar mag me vrouw Clementine toch zijn? Hunne vriendin was inderdaad niet meer bij hen. Maar waarom moest juist Feodoor dat het eerst opmerkenOlga dacht in dit heerlijk oogenblik slechts aan God en aan hem; de bergen, die in hare nabij heid stonden, hadden kunnen ver zinken, de zon had kunnen onder gaan en al de haren hadden zich zacht kunnen verwijderen, zonder dat zij er acht op geslagen had en hoe kon hij nu te midden hun ner gelukzaligheid kalm en bedaard vragen: Waar is Clementine? Dat gaf haar een steek door't hart. Het was haar alsof zij duizelde en onwillekeurig hield zij zich steviger doen. Op 19 Februari jl. stak hij zelf de vlag uit, kleedde zich net jes aan en tooide zich met oranje lint en dito sjerp. Zijne oogen zijn echter zeer verzwakt. 29 Aug. e. k. wordt de oude heer 94 jaar. De te Tessel thuisbehoorende bla zerschuit T. X. 159, die met de overige visschersvaartuigen in de vorige week naar de Noordzee uit zeilde ter uitoefening der visscherij, is nog altijd niet terug. De visschers vreezen dat zij door de eene of an dere stoomboot bij mistig weer in den grond geloopen is. De schuit was met drie personen bemand. De elf jongens, die Zondag uit het rijks-opvoedingsgesticht te Alk maar waren ontvlucht, zijn allen onder de gemeente Schermerhom gevat en weder naar het gesticht gebracht. Een kleine tweehonderd man, die aan het werk waren in de zande rijen te Bussum, voor rekening van de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij, hebben Maandag morgen het werk gestaakt, daar zij meer loon verlangden. Andere werk lieden zijn in hunne plaats aange nomen. De politie was bij het werk tegenwoordig, daar men wanorde lijkheden vreesde, die gelukkig niet hebben plaats gehad. Geen enkele lallasttrein kon Maandag dienst doen. Zondagnacht is ingebroken in de R. K. kerk te Oegstgeest, bij Leiden. De diet of dieven wisten zich door middel van ladders toegang te ver schaffen. Uit de kerk zijn vermist twee gouden keiken en de zilveren kroon van het Mariabeeld; uit de pastorie het gouden horloge van den pastoor, diens gouden bril, zes zil veren lepels en vorken, het gouden horloge van de meid en het voet stuk van een kruis. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. Dienzelfden nacht is eene poging tot inbraak gedaan in de woning van den heer V. Nadat de commissaris van politie te Leiden zich in de laatste dagen onledig heeft gehouden met het doen van een streng onderzoek in zake de plaats gehad hebbende ongere geldheden, verneemt de N. R. Ct. thans dat reeds twee der feiten be hoorlijk zijn geconstateerd. De daarin betrokken schuldigen zullen zich alzoo bij de justitie te verantwoor den hebben. Gisteren is per Hollandsche spoor uit Brussel te 's Hage aangekomen het panoramadoek, voorstellende De Haven te Caïro, van den Belgischen schilder E. Wouters, dat in het panorama-Mesdag in de Zeestraat het doek, voorstellende Schevenin- gen, gezien van het voormalig sein postduin, zal vervangeD. Te Brussel is het ingepakt onder leiding van den heer Lombrecht, en van daar, onder toezicht van den heer G. Ridderhoff, opzichter in dienst bij den heer Mesdag, met de benoodigdheden voor het faux- terrain naar 's Hage vervoerd in eene 15 meter lange kist. Het ge wicht van kist en doek bedroeg 5000 kilo. Aanstaanden Vrijdag wordt een aanvang gemaakt met het stellen van het doek. vast aan de hand, waarop de hare zoolang in zalige rust had gesteund, maar spoedig liet zij die weer los, want het was zijne hand, en deze was, meende zij, op eens zóó koud, zóó vreemd, zóó liefdeloos gewor den, dat Olga wel luidkeels had kunnen schreien. Bij dit alles pij nigde haar de gedachte, dat hij, tijdens haar nameloos geluk, niets anders had gedacht dan: Waar is Clementine? en dat hij ein delijk het niet langer had kunnen uitstaan en deze gedachte in woorden moest brengen. Eene koude rilling liep haar over den rug. Zij hoorde, maar het klonk haar alsof 't uit de verte kwam, hare moeder antwoordenClementine was tot voor weinige oogenblikken nog naast mij. Die goede vriendin.... Wat den een tot verwondering brengt stemt den ander treurig. God weet, welke herinneringen voor haar aan deze bergen verbonden zijn, welk verdriet een lachend dal, eene Niet alleen zijn te Delft valsche kwartguldens en tiencentstukken in de wandeling, maar Dinsdag werd ook een rijksdaalder vertoond die zeer goed was nagemaakt; de beel tenis van Koning Willem III, even als het wapen aan de andere zijde zijn vrij scherp afgedrukt. Van het randschrift «God zij met ons» zijn echter met veel moeite de beide eerbte woorden te ontcijferen. De kleur van het geldstuk is afwijkend en zweemt meer naar het loodachtige; de klank, hoewel ook van dien door een echt geldstuk teweeg gebracht afwijkende, komt toch dezen tame lijk nabij. Een gasfitter bij de Rotterdam- sche gasfabriek te Oud-Delftshaven heeft zich, eenige dagen geleden, verwijderd met eene som van f 300, ten nadeele van die fabriek. Gisteren namiddag omstreeks 5 uren is uit de Schie te Rotterdam opgehaald het lijk eener vrouw, bijna geheel naakt. Het lijk zat aan de schroef van eene der Delftsche bootjes bevestigd en werd bij aan komst van dit bootje ontdekt. (N. R. Ct.) Maandag morgen werd de heer D., wonende aan den Steiger te Rotterdam, gewaar, dat des nachts dieven zich door inbraak toegang in zijne woning hadden verschaft. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de dieven een ruit verbrijzeld en de deur geopend hebben, waarop zij, na de slaapkamer van den heer D. te zijn voorbijgegaan, hun hand werkje zijn begonuen. Zij hebben een kaars aangestoken, hetgeen bleek uit de vele druppels kaarsvet op den grond, en veertig gulden aan con tanten gestolen; voorts gouden en zilveren voorwerpen, juweelen enz. alles te zamen tot een bedrag van ruim f 700. De dieven schijnen zich weinig gegeneerd te hebben; gis terenmorgen vond men nog een half opgerookte sigaar, die zij hadden achtergelaten. De politie is van het voorval in kennis gesteld en doet onderzoek. Maasiode Zondag werd op verzoek van den stationschef te Dordrecht naar het politiebureau overgebracht een Rus, die, hoewel behoorlijk voorzien van een plaatsbiljet van Rotterdam naar Duitschland, naar wij vernemen te Dordrecht uit den trein was ver wijderd, op verzoek zijner mederei zigers, en wel wegens zijn zonder linge houding, die bij hen het ver moeden deed ontstaau, dat de man krankzinnig was. Dit was echter geenszins het geval, zooals uit een geneeskundig onderzoek aan het politiebureau aldaar bleek. De man verkeerde in rouw en bad eenvou dig, volgens Israëlietisch gebruik, zich de kleederen gescheurd. De angst zijner medereizigers was dus geheel en al ongegrond. DordCt.) Het volgende eigenaardige geval heeft zich voorgedaanEen persoon te Oost- en West-Barendrecht. ze kere R., wenschte in het huwelijk te treden met eene minderjarige, waarover hij voogd was. Hij wendde zich te dien einde tot den betrok ken ambtenaar van den burgerlij ken stand en verklaarde, dat hij, als voogd evenmin als de toeziende voogd bezwaren had tegen de vol- groene weide in hare ziel wakker roept. Zij heeft eene schoone ziel! Welk eene heerlijke vrouw is zij! Olga had gaarne den mond harer moeder met bare lippen willen slui ten. Waarom moest deze juist nu zoo van die vrouw spreken? Zij zag Feodoor aan, maar deze zag haar niet: hij keek den weg langs. Hare oogen volgden zijn blik en ontdek ten tusschen rots en denneboom op eene hoogte eene vrouwelijke ge stalte in een grijs kleed. Haar hoofd was naar 't westen gekeerd. Haar groene sluier werd door den wind bewogen als eene golf als een wimpel, die scheen te roepen: Hier bij mij is geluk, volg mij! Hier is onuitgesproken liefde! Yang mij en gij zult gelukkig zijn Laat ons verder gaan, zeide Olga's moeder en de dragers hieven haar op, maar ook die vrou wengestalte ging vooruit en wel sneller dan straks. Zij, die achter aan kwamen, haalden haar niet in. trekking van dit huwelijk. Die amb tenaar oordeelde echter zijne ver klaring als voogd in dit geval niet voldoende en weigerde mitsdien dit huwelijk te voltrekken. Op een daarna door R. ingesteld verzoek schrift is evenwel door de arrondis- sements-rechtbank te Dordrecht, in overeenstemming met de conclusie van den officier van justitie over wogen, dat de verklaring van re- questrant, dat hij als voogd toe stemming verleent aan de minder jarige tot het aangaan van dit huwelijk, voldoende is, zoodat het verzoek wordt toegewezen. i e Willemstad kwam Zaterdag jl. een varensgezel de haven invaren, met eene roeiboot welke hij te koop aanbood voor eene prijs beneden de waarde, hetwelk de opmerkzaam heid der politie op hem deed vesti gen. Ook eenig touwwerk bad hij voor een bagatel te gelde willen maken. Toen hem naar zijn naam en woonplaats werd gevraagd gaf hij voor, dat zijn schip nabij Wil- lemsdorp was gezonken, dat hij te Rozendaal woonde, en Hakhof heette. Na telegraphisch onderzoek bleek het onware van die opgaven, wes halve hij in bewaring werd gehou den, totdat de inmiddels van Zeven bergen ontboden marèchaussées hem gevankelijk meenamen om verder naar Breda te transporteeren. Het is nu gebleken dat hij reeds meer malen met de politie in aanraking is geweest, dat hij Muller heette en te Rotterdam woonde, en dat hij de boot met wat zich daarin bevond gestolen had. Te Middelburg heeft zich eene commissie gevormd om aan den te gen 1 April eervol ontslagen burge meester mr. C. J. Pické, voor het vele goede, dat hij aan de stad heeft gedaan, voor den ijver en de werk zaamheid, waarmede hij hare belan gen heeft behartigd, een cadeau te geven. De commissie neemt geen inschrijvingen aan boven f 1, maar ook niet van minder dan 25 cent. Een hoofdconducteur in dienst van de spoorweg-maatschappij «Grand Central Beige» is uit zijue betrekking ontslageD, omdat hij een goederentrein aan de halte Herken bosch niet heeft laten stoppen, niet tegenstaande hetafstandssignaal on veilig teekende. Te Maastricht is gevankelijk bin nengebracht J. H., als de vermoe delijke moordenaar van den land bouwer Hamaekere te Heerlerheide. Maandagmorgen viel een brieven besteller te Dieren in het water en verdronk. De ongelukkige laat een vrouw met vijf jeugdige kinderen na. Een jongeling, zekere H., die Zondagavond den weg van Deven ter naar Zutfen te voet aflegde, werd bij Gorssel aangehouden door een maa, die zijn geld en horloge opeischte. Toen de jongeling daar aan niet voldeed, viel de man hem aan, doch ontving met een gesloten knipmes zulk een slag tegen het hoofd, dat hij bewusteloos neer stortte. De jongeling zette het op een loopen en waarschuwde de po litie, die een ondezoek instelde. In de gemeente Eelde (Drente) heeft eene brutale aanranding plaats Onverwachts was zij achter een heuvel verdwenen. Weder moest het gezelschap een bosch doortrekken en achter de eerste boomen op eene heerlijke, groene weide stond de boerderij, die het doel van den tocht was. De dienstmeiden haastten zich melk en brood op te dragen, de honden kwamen ras zeer vertrou welijk nader en daarop naderden de kinderen aarzelend de vreemden. Men lachte, praatte en informeerde naar alles. Slechts Feodoor sprak niet veel en zijne eerste vraag was weer dezelfde: Ook hier is me vrouw Clementine niet,... Waar kan ze toch zijn? Waar kan ze toch zijn! scheen het in Olga's ooren van rondom te weerklinken en toch waren de ber gen stom. Men at en dronk en keuvelde en lachte, maar tusschen al die vroo- lijkheid kwam telkens weer de ernstige vraag te voorschijn: Waar gehad. Een boerenknecht uit Vries werd in een bosch aangehouden door een hem onbekend persoon, die zijn geld of zijG leven eischte. De knecht, een nog jeugdig persoon, gat het geld dat hij bij zich had, waarna de aanrander spoorloos verdween. Zaterdagmorgen is nabij Lemmer een boerenknecht, die een paard en wagen bestuurde, door het op hol gaan van het paard, van den wagen gevallen. Hij werd overreden en zoodanig gewond, dat hij enkele uren later overleed. E. de Haan te Nieuwe-Pekela, voor eenige dagen door een ge weerschot in de borst getroffen, is thans overleden. De vermoedelijke dader is nog op vrije voeten. GELENGD NIEUWS. De studenten in de medicijnen aan de Brusselsche universiteit zijn voornemens een protest te richten tegen de dagbladen, die hen op hef tige wijze van gemis aan eerbied jegens de dooden beschuldigen. De Koning van België heeft in de gieterij van den heerBoehm, te Brussel, het monument van Gor don bezichtigd, dat eerstdaags in Westminster Abdey, te Londen, zal geplaatst worden. Het monument ziet er fraai uit. Het stelt generaal Gordon voor in eene rustende hou ding, gewikkeld in zijn militairen mautel, op een zwart marmeren sarcofaag (steenen doodkist), rus tende op bronzen klauwen. Op een bas-relief ziet men Gordon de school te Khartoum stichtende en leest men een beschrijving van zijn ge denkwaardige loopbaan. In het gehucht Larum, nabij Gheel (België) heeft Maandag een boer, Martin Caers, den deurwaar der Charles Debie, die hem kwam dagvaarden om wegens diefstal van brandhout voor de rechtbank te Turnhout te verschijnen, met een jachtgeweer doodgeschoten. De on gelukkige kreeg op het oogenblik dat hij, niets kwaads vermoedende, de woning binnentrad, het schot vlak voor het hoofd en gaf onmid dellijk den geest. Caers verliet daar op, met zijn geweer gewapend en ieder die hem mocht willen naderen dreigende neer te schieten, het huis, en wist in de algemeene ontstelte nis te ontvluchten. Te Cronfestu (België) kreeg de directeur der steenkolenmijnen van Maugreton twist met zijn werk lieden; deze mishandelden hem en vernielden zijn woning. Het volgend voorval had ver leden week plaats in het beesten spel van miss Corysandre, te Saint- Omer (Frankrijk). De talrijke toe schouwers stonden voor een der kooien, waarin een twaalfjarig meisje, madem.Baptistina, den jaguar en den wolf zou temmen. De wolf werd in het hok gelaten, waarin reeds de jaguar was, toen plotseling beide dieren niet zonder gevaar voor het kind, een verwoed gevecht be gonnen. De verschrikte omstanders trachtten tevergeefs door stok- of zweepslagen de vechtende dieren te scheiden, maar het twaalfjarig meisje wist door hare koelbloedigheid den jaguar te temmen en zoodoende het gevecht te doen eindigen. De wolf had verscheidene gevaarlijke beten gekregen. is Clementine? De moeder, die zonder de nieuwe vriendin bijna niet meer kon leven, vroeg dit het meest. Hare onrust en bezorgdheid deelde zich langzamer hand ook aan de anderen mede. Men besloot een tocht in het woud de ondernemen om de verlorene te zoeken. Een knecht van de boerderij ging vooraan. Feodoor oordeelde het niet noodzakelijk hen te vol gen; maar Olga, die hem geen oogenblik uit het oog verloor,meende te ontdekken, dat hij zich geweld aandeed om zijn innerlijk ongeduld te verbergen. Eindelijk ging hij toch mede, wijl de anderen het hem ver zochten. Olga bleef alleen bij bare moeder achter. Zij legde baar ge laat in den schoot der treurige vrouw en gunde hare tranen den vrijen loop. Toen haar verloofde haar den rug had toegekeerd, meende Olga, dat haar geluk voor bij was. Wordt vervolgd,?)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2