De Parijsche correspondent der Kóln. Zeitung schrijft: «De rechtgeaarde Parijzenaar moet lederen Zaterdagavond opgewarmd worden, liefst door sensatieberichten. Ditmaal moest de Duitsche keizer in zulk een bericht optreden. De Temps deelde mede, dat de genees- heeren elk oogenblik den dood des Duitschen keizers verwachten. De Événement ging nog verder en meld de onder anderen in een artikel «De keizer sterft», dat «de keizer waarschijnlijk de eerste en laatste ran zijn geslacht zou zijn, die twee kronen droeg met zijn dood zal het Duitsche rijk verzwakken». Ein delijk kwam La Voie du Peuple met het bericht: «De keizer is gisteren om 3 uur overleden, zijn dood wordt om diplomatische reden eerst over twee, drie dagen bekend gemaakt, daa- Bismarck er belaüg bij heeft den dood zoolang mogelijk geheim te houden. Waarschijnlijk zullen wel eenige honderden exemplaren meer van het blad verkocht zijn, doch mijns inziens worden de Bou levards door het venten van zulke berichten besmet.» Naar le XIX Siècle meldt, zul len de Bookmakers dan toch ver dwijnen van hunne standplaatsen bij de wedrennen in Frankrijk. De drie maatschappijen tot het verhu ren der standplaatsen op de banen bij Longchamps, Auteuil en Vin ennes hebben, ten gevolge van liet verhandelde in de zitting van den Parijschen gemeenteraad van den 2den dezer, de verklaring afgegeven dat zij geen rechten aan de book makers hebben afgestaan, en dat zij bereid zijn hen van de stand plaatsen te verwijderen, indien zij op de hulp der openbare macht kun nen rekenen, want het kan zijn dat die maatregel tot verzet van de zij de der bookmakers zal leiden. De prefect der Seine, nu gevolg kunnende geven aan de beslissing van den gemeenteraad, zal de drie maatschappijen aanschrijven, dat zij de standplaatsen voord ^bookmakers moeten intrekken. De minister van binnenlandfche zaken heeft van zijn kant reeds den prefect van politie gelast de vereischte maatregelen te nemen tot uitvoering van het be sluit van den gemeenteraad. Rnhla, een bergdorp in Thu- ringen, is het centrum der pijpen- fabricage in Duitschland. Het aan tal pijpen, dat van daar wordt uit gevoerd, is ontzettend, nl. 540.000 echte meerschuim-pijpen van f 0.15 tot f 144.per stuk500.000 na maak meerschuim-pijpen van f 0.60 tot f 12.per dozijn; 9,600,000 porseleinen pijpenkoppen van f 0 20 tot f 6.per dozijn5,000,000 hou ten piipen van verschillenden vorm; 3,000,000 koppen van klei of lava, enz. Ér zijn vijf soorten meerschuim waarvan de pijpen gemaakt worden. Keizer Wilhelm liet voor Koningin Victoria, als geschenk ter gelegenheid van het 50 jarig Re- geeriugsjubilé, een servies van Sak sisch porselein vervaardigen, waarop in medaljons. de groote gebeurtenis sen tijdens de Regeering der Ko ningin op allegorische wijze of door portretten van beroemde mannen van haar tijd afgebeeld zijn. Het servies bestaat uit 288 groote en 120 kleine borden, 72 schalen van allerlei grootte, behalve terrinen, sauskommen en fruitbakken. De grootste vruchtenschaal is versierd met een statuette van de Koningin, terwijl daaromheen al de portretten van de leden der Eogelsche Konink lijke familie zijn aangebracht. Ter gelegenheid van het ju bileum van Eugeland's Koningin Victoria, zal een wedstrijd met jachten plaats hebben, zooals nooit te voren gezien is. 50 h 70 jach ten, waaronder vele Amerikaansche zullen aan den wedstrijd deelnemen. De jachten zullen geheel Engeland om moeten varen. Wie het eerst de haven van afvaart zal hebben be reikt 25.000 frs., terwijl alle deel nemers een gouden herinneringsme- daille ontvangen. De prins van Wales zal zelfs als starter optreden, d. i. het oogenblik van afvaart aangeven. Te Rome trouwde den 5en dezer de jonge gravin Mariana. Zij bad te Parijs voor 12,000 frs. aan toiletten besteld, waaronder een bruid-kleed van 3000 frs. Bij de jongste aardbevingen herriep zij telegraphiech de bestelling, gaf het geld aan de slachtoffers en maakte met hare vriendinnen zelve een een voudig bruidstoilet, waarmede zij voor het altaar kwam. Een lichte aardbeving werd Maandag in Italië waargenomen langs de kuststreek van Genua tot Vmtimiglia. In Italië heeft men thans, door middel van officieele en private opgaven een globaal overzicht over de verwoestingen door de jongste aardbeving aangericht, verkregen. De catastrophe omvat een gordel van 100 kilometer lang en 30 kilo meter breed. In de 30 gemeenten, die er door getroffen werden, zijn bijna alle huizen ingestort of althans zeer beschadigd. Het getal dooden bedraagt meer dan 700, waarvan er omstreeks 50, op de moeilijkst te bereiken plaatsen, onder de puin- hoopen begraven liggen. Meer dan 500 personen werden gewond, een derde gedeelte daarvan levensgevaarlijk. Voor de talrijke gezinnen die zonder huisvesting waren, zijn overal tenten opgesla gen. De Koning zond 150,000, de Paus 20,000, Ernst Mendelssohn Bartholdv 3000 lire. Bij koninklijk besluit zijn bovendien, ten behoeve der ongelukkigen, 300,000 lire uit het reserve-fonds voor onvoorziene uitgaven geput. De bezoeken der staatscom missie aan de steden en dorpen, die het meest bij de aardbeving hebben geleden, hebben de ramp eerst in al zijn omvaDg doen kennen. Te Port-Maurice, waar men nog slechts in een derde der stad een onderzoek heeft ingesteld, vernam de commissie, dat 600 huizen on bewoonbaar waren. Alle openbare gebouwen liggen in puin. Te Oneg- lia kunnen twee huizen van de hon derd na verbouwing wellicht weder worden betrokken. De 9000 inwo ners dezer stad zullen jaren in ba rakken moeten doorbrengen. Diano- Marina is nog slechts een naam op de kaart. Cervo, Andorra zijn half verwoest. Hoewel Laigueglia minder gele den heeft, is er toch de helft der huizen onbewoonbaar. Te Alassia staat geen huis meer. Alles moet opnieuw worden opgebouwd, na de wankelende bouwvallen tot den grond toe te hebben geslecht. De schokken worden zeldzamer of zijn nauw meer merkbaar. Maar zoolang de zee haar niveau nog niet heeft hernomen, ban men steeds nieuwe tijdingen verwachten. Een paar jaar gelede,n verhief zich uit volle zee, in de nabijheid van de haven Oreg- lia, een zuil van troebel, kokend water, ter hoogte van 40 Meter. De schepen, die voor anker lageD, wer den hoog opgeheven en vielen we der terug. Warme bronnen en zwa velbronnen doen zich voor in ver schillende streken. Een kondenspier en l/s4 millioen pond sterling. Verleden week heeft de vertrekking van een spier, en nog wel van een spier van een hond, half Engeland in beroering gebracht en de sportwereld een verlies van ongeveer l®/4 millioen pd. st. gekost. De wereldberoemde hond Miss Glendyce, die 1884 en 85 den Waterlcocup» won, had ook ditmaal veel kans dien cup te winnen bij de wedrennen van haze windhonden. Bij deze rennen jagen steeds 64 mededingers paarsgewijze op hazen, de 32 winners vormen dan weder 16 paren, vervolgens 8 paren enz. tot de overwinnaar van het laatst overschietende paar de Waterloocnp wint. Bij deze rennen worden in Engeland steeds ontzag gelijke sommen gewed en ditmaal was op «Miss Glendyne» meer dan 1 ®/4 millioen pd. st. gezet. Het on geluk wilde nu dat het dier bij den tweeden ren won, doch hinkend terugkeerde. Zij had zich een spier verrekt. Dadelijk werd naar Londen ge seind om den beroemden veearts Hibbert; deze reed oogenblikkelijk per extra-trein naar Altcar, waar de rennen plaats hebben, doch kwam vijf minuten te laat 1 De derde ren had op de minuut af een aanvang geuomen en de eigenares van het dier moest tot baar ergernis zien hoe de veearts den poot van het dier in een oogenblik weder genas, daarbij verklarende dat ook zonder zijn hulp het dier tien minuten later weder had kunnen meeloopen en zeker den cup zou gewonnen heb ben! Een reiziger verhaalt het vol gende merkwaardige geval van de Londensche politie. Hij was juist in een omnibus gestegen die zich in beweging zou stellen, toen plotse ling een heer binnentrad en de pas sagiers allen opnam. Kalm zeide hij daarna tot den koetsier: «Gij moogt niet doorrijden, er zijn twee spitsboeven in uw wagen». De wa gen wachtte. De passagiers zagen elkaar verbaasd aan, toen plotseling een eenvoudig heer opstond en zeide «Ik kan niet onder zakkenrollers zitten, ik heb te veel geld bij mij Nauwelijks was hij weg of een net gekleed jong mensch stond ook op, zeggende: «Ik moet den ouden heer volgen opdat men hem niet op straat bestelen zal». Toen riep de geheime agent, want dat was de heer, die binnen getreden was: «koetsierrijdt nu maar door, de zakkenrollers zijn er uit». Edison is in Florida; zijn ge zondheid laat veel te wenschen over. In den laatsten tijd is Edison spi ritist geworden en dat schijnt op zijn gestel geen gunstigen invloed te hebben. - In Amerika vindt men thans boerderijen, waar men zich toelegt op de teeling van kikvorschen, be stemd voor de New-Yorksche markt. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Februari. Aan het mail-overzicht van den Javabode ontleenen wij het volgende: Met de uitmonstering onzer troe pen in de nieuwe uniform is einde lijk een aanvang gemaakt. Het komt ons voor dat de verandering werkelijk eene verbetering gewor den is. Slechts de nieuwe kwartier muts is een onoogelijk, ondoeltref fend kleedingstuk. Gelaat noch nek genieten eenige beschutting voor de zon. We kunnen dan ook slechts hopen, dat de thans genomen proef spoedig worde gestaakt. Anders is het te vreezen, dat zonnesteek en oogziekten met de beri-beri con- curreeren gaan. De twee Chineesche commissa rissen zijn, na bij den Goeverneur- Generaal te hebben gedineerd, ver der oostwaarts gegaaD, om niet alleen van goevernementeele dinés, doch ook van de oeconomische voor waarden, waaronder hunne landge- uooten leven, eenige kennis op te doen. Veel indruk hebben zij op hun hier aanwezige rasgenooten niet ge maakt; eene sterke tegenstelling met Deli, waar hun nogal eenige eer bewezen is. Met groote ingenomenheid maken wij melding van eene poging van de Loge «De ster in het Oosten» om in Batavia eene ambachtsschool op te richten. Daar het streven der Loge aanvankelijk met goed succès bekroond is, heeft zij zich tot de ingezetenen van Nederlandsch-Indië gewend om geldelijken steun; en het is te hopen, dat haar die niet worde onthouden. Voorloopig is het smidsvak nog het meest loonende. Hierin opgeleid kunnen velen later eene plaats als machinist verwerven op de fabrie ken of stoombooten. Bieden andere ambachten nog weinig vooruitzich ten aao, ook dat kan mettertijd veranderen. En bij goede samen werking van Regeering en maat schappij, zullen de ambachtsscholen in Indië misschien een krachtigen middenstand in het leven roepen. Een ander merkwaardig verschijn sel is de poging tot oprichting eener «school met den Bijbel» te Batavia, onder voorzitterschap van den oud resident A. A. M. N. Keucbenius. Ofschoon wij de door genoemde Vereeniging gehuldigde wereldbe schouwing geenszins zijn toegedaan, noemen wij de «ambachtsschool» en de «school met den Bijbel» twee belangrijke verschijnselen. Zij ge tuigen van krachtiger particulier initiatief tot het vormen van eenen burgerstand in de Indische maat schappij. De oude garde der Deliplan- ters is wederom met een verminderd, door het vertrek naar Europa van den heer M. J. Tiele, hoofdadmi- nistratuur der tabaksmaatschappij Arendsburg. De heer T. werd meer malen met het vertrouwen der plan ters vereerd, die hem tot lid van het Planters-comité verkozen, en was allen een voorbeeld van den strikt eerlijken, humanen landheer, voor wien iedereen gelijk is. Na de hoogte waarop hij de Maatschappij, welke aan zijne zorgen toevertrouwd was, gebracht heeft, en het werkzame leven dat hij hier geleid heeft, zal hem in Deli niemand de rust in het moederland misgunnen, en den velen vrienden die hij achterlaat, zal het steeds aangenaam zijn te vernemen, dat het hem steeds daar ginds wel gaat. Deli Cl.) Omtrent den jongsten aanval op eene sectorpatrouille in de on middellijke nabijheid van Kotta Radja, bevat eene correspondentie van de Loc. het volgende: De 2e luitenant G. Nijpels ging op sector-patrouille met 15 man schappen. Hij had als beginpunt van zijn marsch den Pedir-dijk gekozen en doorzocht vervolgens het terrein benoorden daarvan. Tegen het mid daguur huiswaarts keerende wat noodwendig weder langs denzelfden weg moest geschieden werd de patrouille op ongeveer het noorde lijkste punt van den dijk door eene bende van 60 Atjehers aangevallen. Volgt gij mij op de kaart, dan is het punt ongeveer 1 d.M. zuidelijk gelegen van Kota Moesapi of 0.75 d.M. west van kampong Tiban. Tot het doen van patrouillegan gen is het terrein daar zeer ongun stig. Men vindt er een bijna on doordringbare remboe, afgewisseld door alang-alang, tot bijna mans hoogte. De Atjehers hadden zich dan ook daarin verscholen, links en rechts van het voetpad, met het doel zoo dia de patrouille er zich langs be woog, van beide zijden een salvo uit donderbussen te geven, om daar na, gebruik makende van de ver warring, haar verder af te maken met lans en klewang. De toeleg gelukte; het vuur der donderbussen deed reeds een enkele der onzen gewond nederstortenterwijl een zestal, overbluft door den plotselin- gen aanval, bijna aan het wankelen geraakte. Zij verwijderden zich, doch toen de dappere Nijpels allen toe riep: «Mannen, blijft staan!» en de niet minder moedige Prune krach tig antwoordde: «Luitenant, wij staan!» toen vormde dat handjevol menschen als het ware een muur, wier vernietiging wel mogelijk was, maar niet zoo gemakkelijk. Een goed onderhouden snelvuur deed en kele voorvechters in het zand bijten, en toen die drom van vijanden lang zamerhand gedund werd, deinsde de Atjehers terug. Aan onze zijde waren 6 gewonden, en aangezien Nijpels met de 9 overigen voor dezen zorg moest dragen, kon hij moeilijk de verliezen van den vijand nagaan. Geweren vielen den Atjehers niet in handen, en de patrouille, die later het terrein nader onderzocht heeft, vond menigvuldige sporen van bloed. Bij het zoeken vond men nog den verloren helmhoed van Nijpels terug en een donderbus. Een Atjeher was nl. op Nijpels toegeijld om hem met eene lans te doorboren. Pruns zag dit, en vóór Nijpels den Atjeher door een revolverschot kon neder- vellen, had Pruns den stoot gepa reerd met zijn geweer, doch hij sloeg daarbij den luitenant den hoed van het hoofd en bekwam een lanssteek in de rechterzijde. Van Java wordt bericht dat de Noorweegsche huizen, door de Duitsche regeering naar die nieuwe kolonie gezonden, eene prooi der witten mieren geworden zijn. Men gaat nu in de leer op Java en laat huizen bouwen van djatie hout. Door den chef van het be- betrokken departement is aan de regeering voorgesteld aan de adsis- teDt-residenten voortaan om de 4 jaren eene traktements-verhooging van f100 toe te kennen, tot een maximum van f 800 's maands. Bij vonnis van den krijgsraad te Palembang is de 2e luit. kwar tiermeester F. veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf, benevens ver vallenverklaring van den militairen stand, wegens valschheid in twee authentieke geschriften en het des- bewust gebruik maken daarvan. De aardbeving, welke in den namiddog van 17 dezer op ver- schillenda plaatsen van Java werd waargenomen, heeft zich ook, lui- dens sedert ontvangen berichten van Banjoemas en Bagelen, te Banjoe- mas, Bandjarnegara, Tjilatjap en ICeboemen doen gevoelen. In eerst genoemd gewest was de trilling horizontaal, zich voortplantende van Oost-Noord-Oost naar West-Zuid- West; te Keboemen verticaal. De Batara Indra bericht, dat onze bezetting te Marlapoera (Z. en O. afdeeling van Borneo) door eene bende is aangevallen, die in de na bijheid eene benting opgeworpen hebben. Geen ander der Soerabaija bladen gewaagt hiervan, zoodat het bericht met de meeste reserve dient te wor den opgenomen. CIVIEL DEPJRTEMENT. Verleend- Een tweej. verlof naar Europa, we gens meer dan vijftien jaren onafgebroken dienst, aan den leeraar aan. de afd. Ind. taal-, land- en volkenkunde van het gymnasium Willem III te Batavia, 1). Ge.-th van Wijk; en, wegens ziekte, aan den architect 2e kl. bij den waterstaat II. G. Stal en aan den instrumentmaker bij de staatsspoorwegen M. T. Trebels. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte, aan den off. van gez. 2e kl. li. A. H. Briinïnghausen. TWEEDE KAMER DER STATEN-8ENERAAL. Zitting van 8 Maart. In deze zitting werd met 57 tegen 15 stemmen aangenomen het derde wetsvoorstel tot Grondwetsherzie ning, wijziging brengende in de be palingen omtrent het inkomen van de kroon, de voogdij des koniDgs en het rr gentschap en de inhuldi ging des kouings. In de voorgestelde wijzigingen zijn slechts geringe verandering gebracht. Bij het debat over het vierde voor stel (wijziging in de afdeelingen van de macht des konings en den Raad van State en de miuisterieele de partementen) bestreed de heer Lok man «de staatsrechterlijke ketterij» dat de Koning zijne macht zou deelen met anderen. Heden voortzetting. LETTEREN EN KliNST, Een waaier met autografen van celebriteiten, ziedaar een voorwerp, waarom menigeen de bezitster, mej. Patijn, de dochter van den burge meester van 's Hage, zal benijden. Sedert Zaterdag nog meer, nu ook Massenet zijn autograaf voegde bij die van andere beroemde kunstenaars. De heer Veltman zal weldra zijn veertigjarige tooneelloopbaan herdenken. Op den herinneringsdag zal hij optreden in «Don Carlos» van Schiller. Morgen wordt in het Grand Thefitre te Amsterdam voor het eerst opgevoerd«Krates» volksstuk in 2 afdeelingen of 8 tafereelen raar den roman van dien naam van Jus tus Van Maurik Jr., met toestem ming van den schrijver bewerkt door Ch. De La Mar. Het voornaamste Duitsche blad in Bosnië en de Herzegowina staat onder de leidiDg eener joDge dame, mej. Milena Mrazovié, die tevens eene voortreffelijke feuilletoniste is. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk al hier, op Donderdag 10 Maart 1887, des Damiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. PassacagliaBach. 9 Albumblatc. W._w„ b. Romanze a.Tannfcauser) 3. Andante 5e Symph.Beethoven. 4. SonateKühmstedt. a Allegro moderato. b. Adagio. c Finale. 5. Marche Fuièbre et Chant SéraphiqueGtjilmant. HESHTSZ&KEH. De Hooge Raad verwierp gisteren het be roep van den directeur generaal der maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen, tegen een arrest van het hof te Arnhem, waarbij hij veroordeeld is wegens het niet staken van den dienst op de lijn Delden Enschedé. LEGES EN VLOOT. Dezer dagen kwam uit Bergen op-Zoom te Utrecht terug een detachement van de spoor- weg afdeelingen van het korps genie-trcepen, Bterk 1 onderofficier, 2 korporaals en 10 genie-soldaten. Door dit detachement is ge maakt het gedeelte Bergen-op Zoom- Belgi sche grens, van de stoomtrambaan Bergen- op-ZoomAntwerpen Naar men ons bericht, heeft het detachement uitstekend voldaan, en li6eft hetbehalve verschillend ander werk, gemaakt omstreeks 10.000 meter spoor baan met inbegrip van 17 wissels. Van de spoorweg en telegraafcomp. zijn thans nog bij spoorwegen werkzaam: 20 man te Ber gen-op Zoom aan den staatsspoorweg Bergen- op Zoom - Kruiningen, 20 man aan den spoor-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3