f Hi MIS-1 De Eenzame. 4e Jaargang. Vrijdag 11 Maart 1887. No. 1129. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Daysiijks uitgenomen Zsn- en stgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT.- FEU1LLETON. foor Haarlem per maand40 Cent.. ïfranao door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franoc te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor hst Buitenland-. Compagnie Générale dt x ub licit e Etrangère 8. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31btt Faubourg Sfontmartre. Tan 15 regel» 85 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaateruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middag» IS u«r| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. hei Paviljoen. Ingang aan da Droafx\jd« Se ienr. Geopend dagelijai Tan ie tot I nor. Toegang S5 cent. per penoon. Donatenre en leden der Nedorlandsclie Maatichappij ter tevorierlng »aa Nyverheid hebbel! tf Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingauu; Froutzyde van het Paviljoen op hot torras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. |i. [lersoou. Donateur» eit Koloniaal museum van i—t met uelaeha- leden met 1 dame v ertoon van diploma Trijan rfarin'Nü'»erb°id hebben op v'ortoon tan diploma Tt(jei toegaag/donatonr» mot goxelschap, leden met 1 dame. Biiiehappelyh muieum roor kerkelijke oudheid, kunit en ge.chiedenil, Toor»! Nederland»ca« Maatscnappg .1.. o.-.4We 59, Geopend dagelijks, uitgonomon Zaterdag, Zon- en FeeBtdapen, van 105 nur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel j&ftf •Uander ïzn Nederland en meer byionde'/van het Haarlemsshe Biclom, Kruisweg No. 59. G—ro u c - 1 ldon Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 centB per persoon, alleen Of t jfffan k'ijteloos van 124 uur, do overige OkristeBjke feestdagen tegek betaling van 25 cents per persoon. Kindoren beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorl\jkgeleid». museum in de Damstraat. Geopand digalyke niteonomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag en Zaterdag van 1—5 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GeopenJ Woensdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrjj. Officieel is bekend gemaakt, dat Terry, chef van het teekenbureau bij het arsenaal te Chatham, is afgezet, omdat hij inlichtingen, door hem in zijne offieieele hoedanigheid verkregen, heeft verkocht. Naar het schijnt, waren de talrijke tee- keningeti van torpilles en maritieme werktuigen, die hij verkocht heeft aan een vertegenwoordiger der Arne- rikaansche legatie. Bij de behandeling der leperwet (tweede lezing; in den Duitschen Rijksdag heeft baron Franckenstein, een van de aanvoerders der cen trumpartij, eene verklaring voorge lezen, inhoudende dat de meerder heid dezer partij, ter voorkoming van verkeerde opvattingen, aan de stemming over de septemaatskwestie geen deel zou nemen, welke verklaring door andere partijen met een ironisch geroep van «aha» werd begroet. Nadat Bamberger en Rich ter het standpunt der vrijzinnige partij tegenover het ontwerp had den toegelicht, nam de oude mede aanvoerder vau het centrum Reichen- sperger het woord, en verklaarde voor zich zeiven en eenige partij- genooten, thans wegens den politie- ken toestand voor het septemaat te zullen stemmen. Op deze verklaring volgde eene stormachtige toejuiching van de zijde der nationaal-iiberale en conservatieve partijen. Nadat Eugen Richter nu nog onder eene algemeene hilariteit den gêheelen Rijksdag had bestempeld als zijnde «louter een angstproduct der kie zers». werd het debat gesloten. Het beslissende art. 1 werd aan genomen met 223 tegen 48 stem- HANS HOPFEN. U) ZEVENDE HOOFDSTUK. Wonderlijk kind! Nog was er niets gebeurd, dat strijdig was met de rechten van haar hart. Feodoor en Clementine hadden ook nog van niets anders kunnen spreken dan van de haat en de minachting, die zij voor elkander gevoelden. Nog was er geen woord gesproken, dat ze nader tot elkander kon brengen of waarover Olga zich te beklagen had. De profetische ziel van het jonge meisje zag duidelijk vooruit wat nu komen moest en zii geloofde aan dit visioen als aan eene open baring van haar noodlot. ii en, terwijl 83 leden zich buiten stemming hielden. Art. 2 van de legerwet (formatie van hel leger) is aangenomen met 247 tegen 20 stemmen. 83 leden onthielden zich van stemming. De overige artikelen werden bij accla matie goedgekeurd. Het aantal vereenigingen in Elzas-Lotharingen, hetwelk de po litie van plan is te ontbinden, omdat hare strekking anti-Duitsch is, be loopt ongeveer tweehonderd. Naar het heet, heeft de Duit- sche regeering aan die van Iialië medegedeeld, dat de Duitsche ge subsidieerde stoombooten voortaan Genua in plaats van Triest zullen aandoen, als de Rijksdag aan deze wijziging zijn zegel wil hechten. De Temps bevat een telegram uit Rome, volgens hetwelk de berichten der Diritlo over den in houd van het tractaat tnsschen Italië en Duitschland, en over bet terugkrijgen van Nizza en Savooie allen ernstigen grond missen. Berichten uit Londen verzekeren,dat er bij de onderhandelingen over een Oostenrijksch - Duitsch--Italiaamch verbond werkelijk sprake ie geweest van eventueeien afstand van Tunis aan Italië, maar dit denkbeeld op gegeven werd tengevolge van be denkingen van Engelscbe zijde welke deed opmerken dat het be zit van verschillende havens door Italië, nog veel gevaarlijker te ach ten is voor eene onbelemmerde vaart in de Middellandsche Zee dan de aanwezigheid der Franschen in Tunis. Het ontslag dat de Spaansehe minister van Oorlog, generaal Cas tillo, heeft aangeboden, is aangeno- En was zij niet zelf de oorzaak van dit alles. Had zij niet alle moeite aangewend om deze beide schoone zielen tot elkander te bren gen; had zij niet Feodoor op de gedachte gebracht hier heen te rei zen; had zij niet haar uiterste best gedaan om de beleedigde Clemen tine van haar voorgenomen reis terug te houden. Nog gisteren had deze Olga's noodlot willen en kunnen voorkomen. Maar wat baatte het? Beiden zouden elkander zonder Olga toch gevonden hebben. Ja, indien alles nog eens gedaan kon worden, Olga zou niet anders kunnen handelen, dan ze nu gedaan had. Het onver mijdelijke kan men niet afwenden. Zij verbergt het hoofd in den schoot harer moedei;. De vóór den tijd verouderde dame hoort haar kind snikkenmaar schrijft dit op rekening van hare zenuwachtigheid, veroorzaakt door men. Generaal Cassala is in zijne benoemd. De begrooting is gisteren bij de Cortes ingediend. De geruchten betreffende bet bestaan eener ministerieele crisis houden aan. Verscheidene dagbladen verklaren dat de democratische elementen in het ministerie en de meerderheid der Kamer ontevreden zijn over de benoeming van generaal Cassala tot minister van Oorlog. De ministerieele dagbladen spre ken die geruchten tegen. Te Sofia zijn vijfhonderd per sonen gevangen genomen, onder wie vele priesters en notabelen, en ook een neef van Zankoff. Er heerscht de grootste verslagenheid iu liet land; de orde blijft volmaakt be waard. De geruchten omtrent eene m ;- bilisatie van het leger worden ge logenstraft. Eene dépêche uitWeenen meldt, dat de Fransche consul te Sofia een krachtig vertoog tot de Bul- gaarsche regenten gericht beeft. Volgens bericht uit Constanti- nopel hebben de ambassadeurs al daar een collectieven stap gedaan bij de Porte, dat deze nieuwe te rechtstellingen in Bulgarije zou be letten. SKIPLU Haarlem, 10 Maart 1887. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier werd de heer A. van der Steur Jr., nieuw benoemd lid, beëedigd en geïnstal leerd. Vervolgens tot de aan de orde de badkuur. Hare gedachten zijn meer bij haar, die men zoekt, dan bij hare dochter. Zij meent dat de zelfde zorg, die haar hart drukt, ook dat van bare dochter belast. Liefkozend strijkt zij hare magere hand over 't hoofd van haar kind en zegt geruststellend: Wees niet bezorgd, liefste, ze zullen elkander wel vinden. Olga beft zich op en kijkt hare moeder verbaasd in 't gezicht. Voor haar spreekt hare moeder onbewust eene profetie uit. Zij knikt baar moeder op eene vreemde manier toe en zegt op stroeven toon, waarvan de moeder de oorzaak niet begrijpt: Ja, mama, ze zullen elkander vinden spoedig nu ze heb ben elkander reeds gevonden. Ze haalt de schouders op. Niet langer teruggehouden rollen haai de tranen langs de wangen en zij staart, zonder iets dan de beelden harer ziel te zien, naar het woud, gestelde stukken overgaande, kwam in behandeling het verzoek van den minister vao Justitie, om den termijn van drie jaren, vastgesteld voor de voltooiing vau het gerechtsgebouw, in de Jansstraat, met een jaar te verlengen. Tegen deze aanvrage be stond geen bezwaar. Door B. en W. was het voorstel gedaan tot het verkrijgen van mach tiging om school C openbaar voor afbraak te verkoopen. Naar aanlei ding daarvan werd door den Voor zitter lezing gedaan van een schrij ven van den gemeente archivaris, inhoudende het verzoek, uit genoemd schoolgebouw, vóór men tot de sloo ping overging, een paar kunstig gemaakte schoorsteenmantels, voorts eenige balken, draagsteenen, sleu telstukken enz., weg te nemen, daar het behoud van die voorwerpen voor de gemeente van belang is. Door den beer dr. Cuypers was het ver zoek gedaan om eenige van die voorwerpen ten behoeve van het Rijks-museum te mogeu ontvangen. Door den heer Gallandat Huet werd op de waarde van enkele dee- len van het gebouw, dat uit de 16e en 17e eeuw dagteekent en deel uitgemaakt heeft van het toenbe- staande bisschoppelijke paleis, ge wezen en opgemerkt dat sommige deelen van het schoolgebouw meer voor 's Rijks verzameling andere weder meer voor die der stad waarde zouden hebben. De vraag, wat voor bet Rijk en wat voor de gemeente zou moeten worden ge reserveerd en hoedanig de afbraak zou moeten geschieden, lokte een gedack- tenwisselingtusschenenkeleledeuuit. De Voorz. adviseerde, bet gebouw voor afbraak te verkoopen, na voor de gemeente een tweetal schoorsteen mantels en enkele deuren te hebben gereserveerd en voorts aan den beer dr. Cuypers te kennen te geven, dat bij tot het verkrijgen der voorwer pen, door het Rijk gewenscht, met den slooper van het gebouw iu on derhandeling zou moeten treden. Later vulde Voorz. dat advies in dien zin aan, dat alvorens tot den verkoop zou worden overgegaan, de gemeente die voorwerpenwelke geschiedkundige of kunstwaarde be zitten, zal doen uitbreken voor zoo ver dit zonder gevaar of te groote kosten zal kunnen plaats hebben. Daarna zou met den heer Cuypers verder over den aankoop van de door het Rijk begeerde voorwerpen kunnen worden onderhandeld. Aldus werd besloten. Ingekomen was eene missive aan Ged. Staten, houdende goedkeuring van het plan tot het aangaan der leening van f 200,000, Het volgende te behandelen punt was de vraag of aan de Zijlvest bij de Rijksleerschool een ladderloods zou worden geplaatst voor f 1100, dan wel voor f700. Bij de stemming bleek, dat laatst genoemd bedrag vrij algemeen vol doende werd geacht, niettegenstaan de de comm. van fa'.ricage in haar rapport haren steun had verleend aan het hoogere bedrag, door den gemeente-architect opgegeven. Eeni ge leden der commissie betwijfel den echter of dit rapport wel het gevoelen van de meerderheid der leden uitdrukte, omdat het stuk alleen bij hen was rondgegaan en niet in de commissie besproken was geworden. Voorts kwam aan de orde de vraag of de gemeente gelden be schikbaar zou stellen om het 41e Landbuishoudkuudig congres in staat te stellen zijne bijeenkomst dit jaar te dezer stede te houden, in van te Alkmaar, aanvankelijk waar de schemering reeds begint te vallen. ACHTSTE HOOFDSTUK. De jonge lieden dwaalden met hun gids het woud rond. Het was hun nauwelijks één uitgezonderd, niet zoo somber te moede, wijl ze geen gevaar vreesden. Nu had de een zich in 't woud verscholen, en dan de ander, dan moest die weer opgezocht worden, en dan deze, en zoo had men bijzonder veel pret. Intusschen riepen ze onophoudelijk Clementine, waar zijt gij toch? Clementine, we zullen u wel vinden I Dan hieven ze staan en luister den, maar alles bleef stil. Zelfs de bladeren ruischten niet in-den avond wind. Deze stilte verdroot de lustige schaar en luider dan straks riepen ze: Clementine, waar zijt gij toch en gingen verder het bosch in. Feodoor, die tegen zijn zin de anderen gevolgd wasvond vol strekt geen behagen in die luidruch tigheid. Hij was slechts meegegaan,, omdat de wellevendheid het gebood en zijne aanstaande schoonmoeder het verlangde. Ernstig gestemd als hij was bleef hij al meer en meer achter, opdat het gejoel en gelach der anderen hem niet in zijne overpeinzingen zou storen. Iets moet de mensch denken en zoo was het dat Feodoor tot de volgende conclusie kwamindien Clementine bij ons had willen blij ven, zou ze niet alleen in 't bosch gegaan zijn; dit luide geroep duidt haar aan waar het gezelschap, dat zij mijden wil, haar zoekt, het zal haar dus niet moeilijk vallen het te ontwijken, maar wel voor den zoe kenden om haar te vinden. Intus schen was hij zelf zoover achter gebleven, dat hij het geroep der meisjes nauwelijks meer kon hoo-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1