bestaat geen grond om aan te nemen, dat zijn verhaal in strijd is met de ■waarheid.(Hhl.) Het Engelsche fregat Brambletye groot 1544 registertons, komende met eene volle lading lijnzaad van Calcutta met bestemming naar Am sterdam, strandde den 29en Novem ber 1886 op de Haaks bij Nieuwe- diep, en werd na verscheidene ver- geefsche pogingen ten slotte den len December door 3 sleepbooten af-, en in zwaar lekken toestand te Nieuwediep binnengebracht, alwaar het echter onmiddellijk daarna in de buitenhaven zonk. Nadat een contract, met de reederij voor het slepen van schepen te Nieuwediep aangegaan om schip en lading boven water te brengen, geen resultaat had opgeleverd, werd den 14en December met den «Nordischen Bergungs-Verein» te Hamburg eene overeenkomst getroffen om schip en lading te bergen. Door het zwellen en opéénpakken der zakken lijnzaad, was het onmogelijk de lading door de duikers der bergingsstoomsche pen Berger Wilhelm en Ne ma van genoemden «Verein» te doen lossen, en werd toen door den kapitein T. Sc'niottz, technisch dirigent der ber gingsaangelegenheden, het plan ont worpen om op het gezonken schip eenen houten opbouw te bevestigen, waardoor de oppomping zou kunnen geschieden. Tengevolge van het strenge winterweder ondervond dit werk, dat door de duikers in de felle koude op het gevoel af moest wordeu verricht, en waarbij veelal de handen dienst weigerden, veel tegenspoed en vertraging, doch het mocht ten slotte aan de volharding van allen gelukken, dezen opbouw gereed te krijgen, en na telkens voorkomende lekken in het schip te hebben gestopt, het met de geheele lading van circa 1100 last lijnzaad, door de buitengewoon krachtige pompen der genoemde bergingsboo ten boven water te brengen en de lossing te beginnen, die thans ge ëindigd is. Deze uiterst moeielijke lichting van een schip van zóó groot charter, met dusdanige zware lading in het meest ongunstige win terseizoen heeft terecht de aandacht van zaakkundigen getrokken. Door de politie te 's Hage is gis teren gearresteerd de chef van de beweging der Haagsche Tramweg maatschappij E., die verdacht wordt van verduistering. Men schrijft uit 's-Hage: Als het weder er zich maar even toe leent, rijdt de Koningin met het Prinsesje dagelijks uit, meestal in een open rijtuig. De Koningin schijnt uitstekend tegen de koude te kunnen en hare blozende wangen getuigen van eene gezondheid, die in de vrije berglucht van haar geboorteland gehard schijnt te zijn. Bij de Koningin vergeleken, ziet het Prinsesje er tenger en zelfs teer uit. Toch is zij gezond en de Ko ningin schijnt ook haar dochtertje te wiilen harden tegen vermoeie nissen en guurheid. Bijna dagelijks ontvangt het Prinsesje rijles op een der kleine Shetlandsche paardjes, welke zij van deu Koning kreeg. Dan zoekt het gezelschap een stil piekje op den Loosduinschen weg en geven Moeder en Dochter zich ongedwongen over aan al de vreugde van het ongestoord samenzijn en de dartelheid van het spel. Tegen drie uur keert de Koningin dan weer huiswaarts, waar altijd een talrijke menigte staat te wach ten op den vriendelijken groet, dien de Koningin steeds voor hare onder danen over heeft. Dan knikt het Prinsesje naar alle kanten en heeft er een zichtbaar genoegen in, dat zoovelen met belangstelling hare thuiskomst afwachten. Van Z. M. den Koning zien de Hagenaars niet veel. Als de Koningin uitrijd, is zij altijd in 't donker gekleed, een prach tige bontmantel hangt haar losjes om de schouders en wordt in het rijtuig achtergelaten. Zonder hulp wipt de Koningin dan vlug uit het rijtuig en snelt, na nog een laat- sten groet aan de wachtenden, het paleis in, gevolgd door het Prin sesje, dat haar vroolijk natrippelt. Het gezicht der Koningin schijnt niet sterker te wordenbediende H. M. zich tot dusver meestal van een lorgnet, thans draagt zij per manent een bril, ook op straat. (JV. v. N.) De heer J. Egli, concierge en kamerbewaarder bij het Hoog-Mili tair Gerechtshof te Utrecht herdacht gisteren zijn zestigjarigen lands dienst. Na acht en twintigjarigen mili tairen dienst, werd hij den len Januari 1856 aangesteld tot helle bardier bij genoemd college, welke betrekking in 1858 werd afgeschaft toen hij tot bode werd benoemd: sedert 1 Oct. 1879 vervult hij zijne tegenwoordige betrekking. De heer Detmar, onderwijzer te Arnhem, heeft waarschijnlijk een groot onheil voorkomen. Zondag morgen, bij het maken eener wan deling, zag hij dat een paar balda dige knapen een stuk ijzer op de rails van den spoorweg Utrecht Arnhem wierpen. In allerijl liep hij naar het station, waarschuwde den chef en ruimde met dezen het be letsel weg. Jammer dat de schul digen tot heden niet zijn ontdekt. ArnhCt.) Te Etten ontstond Zondag-nacht brand in een huis, dat geheel ver nield werd. Ook de Daaststaande woning werd eene prooi der vlam men. Oorzaak onbekend. Bij 't om halen der muren werd door een werkman eene som van f180 aan Zeeuwsche rijksdaalders en andere oude muntspecie gevonden. Uit 's Hertogenbosch wordt van 8 Maart gemeld Heden ochtend te 6 uur had hier een niet alledaagsche optocht plaats. De veroordeelde vrouwen, die uit de gevangenis alhier naar die te Gorinchem moesten worden overge bracht, werden in vier rijtuigen af gehaald, vergezeld van de bewaar sters en een sterk escorte. Ook de den twee leden van het college van administratie haar uitgeleide. Zoo kwamen zij aan de Zuid-Willems vaart, waar eene stoomboot, voor haar afgehuurd, aanwezig was, die te 67» uur, langs de Zuid-Willems vaart en de Dieze en verder de Maas af, naar de plaats van bestemming vertrok. Onder deze vrouwen waren er twee, die tot levenslange gevange nisstraf zijn veroordeeld. Uit Rozendaal schrijft men dd. 8 Maart: Het lijk van den persoon, die jl. Zondagavond door den trein nabij deze gemeente is overreden, is herkend als dat van den heer D. Franken, mr. timmerman te Am sterdam. De ongelukkige is slechts 31 jaar oud. Gisteren heeft de be grafenis alhier plaats gehad. Door een jager te Hebelermeer werd verleden week een stokoude vos geschoten. Deze veteraan had zeker een avontuurlijk leven achter den rug, want hij was aan alle leden verminkt. Zijne kaken stonden kruiselings over elkaar, en bet ge deelte tanden, dat hij nog had, was heel achter in den bek aau- wezig. Zijn linker voor- en achter poot waren slechts stompjes, als aandenken uit een hevig gevecht behouden, zoodat hij sterke neiging tot vallen had. Zijn staart getuigde ook van geen vriendelijke bejege ning, want hij miste de helftter wijl het eene oog het andere zocht, dat hij reeds jaren geleden scheen verloren te hebben. Opnieuw komen de Zigeuners het ons lastig maken: Te Venloo kwam Dinsdag van Well een troep dezer zwervende lieden, bestaande uit 12 personen, die 4 paarden en 2 wagens bij zich hadden, doch weldra over de gren zen uitgeleid werden. De Pruisische politie scheen daar echter niet zeer mede ingenomen, want zij bracht hen nog dienzelfden dag naar Ven loo terug, waar zij thans verblijf houden. Er zal nu eene nadere be schikking omtrent hen moeten ge nomen worden. De stoomtram HeerenveenGor- redijk is Dinsdag nabij Langezwaag ontspoord, zoodat de passagierswa gen ten deele in de sloot geraakte. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Een boerenknecht te Follega (Fr.) geraakte met paard en wagen op hol en viel van het rijtuig. Hij geraakte in de leidsels verward, werd een eind over den grond mee gesleept en kreeg daardoor zulke hevige wonden, dat hij na eenige uren onder vreeselijke pijn over leed. GEMENGD NIEUWS, In België begint men thans ernstig in overweging te nemen, om de kale duinen daar te lande met houtgewas te beplanten Eene commissie, onder voorzit terschap van den hoogleeraar Kickx, directeur van de Staats-Tuinbouw- school te Gent heeft zich met het onderzoek dier vraag heiast. Deze commissie heeft na het onderzoek der aangewezen gronden, waarbij voornamelijk het onderzoek van den ondergrond in aanmerking kwam, gemeend deze onderneming te kun nen aanbevelen. Ingevolge dit gunstig oordeel is door de «Asso ciation commerciale» te Ostende, door wie het initiatief naar dit on derzoek genomen was. besloten, om onverwijd over te gaan tot de be planting eener woeste oppervlakte duingrond, ter groote van 350 hec taren, gelegen onder de gemeenten Broedeue en Clemskerke. Men schijnt daar dus ernstig te willen, wat men hier te lande op dat gebied beproeft en zonder ge ringschatting onder de Spielereien kan rangschikken. Zonder geld, zonder een krachtdadig doorzetten en zonder de totale uitroeiing der wilde konijnen, is en blijft het beplanten onzer vaderlandsche dui nen een onbegonnen werk, eene hersenschim! Te Marseille is, wegens het ver schijnen der cholera te Catania, eene verordening uitgevaardigd, waarbij bepaald is dat de schepen, enz., komende hetzij van Catania, hetzij van eene der andere havens van Sicilië, aan eene quarantaine van 24 uren onderworpen ziju. De duur der quarantaine zal verlengd kun nen worden naar gelang het genees kundig toezicht den gezondheidstoe stand op de schepen bevonden heeft. De bekende schaatsenrijder Ehrentrant, een der mededingers, die bij den schaatsenwedstrijd te Hamburg de overwinning behaalde, is verleden week te Sacrow door het ijs van den Havel gezakt en bijna verdronken. Eerst drie uur nadat men hem met veel moeite gered had, slaagde men er in de levensgeesten weder bij hem op te wekken. Hij is nu weder geheel hersteld. In het Duitsche dorp Balkert werd een boerenmeisje het slacht offer vau een afschuwelijke aanran ding. Toen zij Zondag jl. op weg was naar de kerk, werd zij door een man plotseling met eenzwaren steen op liet hoofd geslagen en viel neder. Vóór de onverlaat haar even wel kon berooven, werd hij door toegesnelde lieden gegrepeD. Het arme meisje is gestorven. Te Gotha hebben thans 400 lijkverbrandingen plaats gehad. Het gebruik van olie bij storm om de golven te doen bedaren, is onlangs een onderwerp vau behan- del ng geweest bij de zeemans-ver- eeniging te Papenburg. De van Duitschland, Amerika en Engeland verzamelde berichten werden eerst voorgelezen, waarna één der aan wezigen zijne eigene ervaringen in dit opzicht mededeelde. Over het aanwenden van olie en hare onwaardeerbare werking was natuurlijk slechts ééne meeuing, daarentegen had men verschil van inzichten omtrent de wijze, waarop zij moet worden gebruikt. Na over dit punt van gedachten gewisseld te hebben, sprak de vereeniging als hare meening uit, dat het meest doelmatig zou zijn een zak van zeil doek, gedeeltelijk met zwam of werk gevuld om de olie op te nemen. Het bedrag der kosten is een punt, dat geheel niet in aanmerking komt en in elk geval in geen ver houding hoegenaamd staat tot de menschenlevens en de waarde, die somwijlen kunnen worden gered. Men rekent, dat gemiddeld 4 k 5 liter olie voldoende zal zijn om zich gedurende 24 uren tegen de hevigste stortzeeën te beveiligen. Een Engelsch Syndicaat heeft aan de Regeering van Westelijk - Australië concessie aangevraagd voor een Spoorweg van York naar Eucla. Wanneer deze concessie verleend wordt, zal deze lijn doorgetrokken worden naar Port Augusta. De kos ten worden beraamd op 6 millioen ponden sterling. In Amerika zijn electrische brievenbussen in gebruik gekomen. Bij het oplichten van de klep van dergelijke bussen wordt eene bat terij gesloten en hierdoor een elec trische schel in beweging gebracht. De brievenbestellers behoeven der halve, wanneer zij een stuk in de bus steken, niet meer op de gewone wijze aan te schellen. Sprekende over den vooruit gang in de Vereenigde Staten, wijst men er op,dat uit de onlangs uitgege ven statistieke opgave blijkt, dat sedert 1865 de bevolking is toege nomen met 69 pet., de hooioogst met 106 pet., de katoenoogst met 194 pet., de graanoogst met 256 pet. en de opbrengst van ruw ijzer met niet minder dan 386 pet. «Ka toen, graan en ijzer» blijken dus bij uitnemendheid Amerikaansche wachtwoorden genoemd te mogen worden. In Engelsch Indië wordt het postwezen door de onwetende en bijgeloovige inwoners als zulk eene zonderlinge en verheven inrichting beschouwd, dat op enkele plaatsen de brievenbussen zelfs worden aan gebeden. Zoo wierp een man zijn brief in de bus en riep in plaats van bestemming op luiden toon uit, om dit aan den geest, welke in de bus woonde, bekend te maken. Een andere inboorling trok, toen hij de bus naderde, deemoedig zijne schoe nen uit, zeide verscheidene gebeden op, nadat hij den brief in de gleuf had geworpen, legde ten slotte eenige koperen munten als eene offerande voor de bus neder en verwijderde zich in eene even onderworpen hou ding, als waarin hij gekomen was. Het lichaam van den mensch is een uiterst kunstig geheel, waarin een aantal toestellen gevonden wor den, die ons aan de voortreffelijk ste producten van 's menschen geest doen denken Het beenderenekelet met zijne sebar- nierengewrichtendraaigewrichten en kogelverbanden is een hefboom toestel. Het spierenstelsel is een takel toestel. Het voedingsstelsel, met maag en darmkanaal, is een destilleertoe- stel. Het stelsel van den bloedsomloop, het hart met slagaderen en aderen, is een perspomptoestel. Het ademhalingstelsel, de longen met het middenrif, is een blaas balgtoestel. De organen voor waarneming en beweging, de hersenen met het dub bele zenuwnet, zijn een telegraaf toestel. De oog'en zijn een optische toe stel, mikroskoop, teleskoop en ste reoskoop. Een doolhof. Wat scheelt je vrouw tochdat ze zoo sip kijkt Och, eerst was ze boos op onze kindermeid, en toen werd ze boos op mij, omdat ik ook niet boo was op het meisje, en toen werd ze boos op mij, omdat ik boos op haar werd, dat ze zich over dat kindermeisje zoo verschrikkelijk boos maakte TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 9 Maart. De regeering verklaarde een ge streng onderzoek te zullen instellen naar ongeregeldheden dezer dagen in een der gemeenten van ons land op kerkelijk gebied voorgevallen. Er werd debat gevoerd over wijzi gingen in de 6e en 7e afdeelingen van Hoofdstuk II der Grondwet. Met 72 tegen 10 stemmen werd verworpen het amendement-Beidt om voor oorlogsverklaring te eischen voorafgaand besluit der Staten-Ge- nevaal op voordracht van den Koning en eene vereenigde zittiDg. Art. 57 (tractaatrecht) werd daarop bijna onveranderd aangenomen. Heden voortzetting. LETTEREN EN KUNST. Een belangrijk werk is teWeenen geschreven onder den titel: «Reizen in het Oosten; de reis der Gravin van Hohenembs.» Het is geschreven door kapitein Auguste d'Alinstein en getrokken uit het dagboek van keizerin Elizabeth, dat zij bijhield toen zij in 1885 aan boord van het jacht Miramare een reis in het Oos ten deed. De keizerin reisde steeds onder deu naam van Gravin van Hohenembs. De beteekenis vau „wettelijk voor schrift" in art. 184 wetboek van strafrecht. In hare zitting van 20 Januari 11. ver scheen voor de rechtbauk te Alkmaar de 22-jarige A. H. v. W. C., landbouwer te Heemstede. In den loop der maand Janu ari reed beklaagde met. een rijtuig door de stad Haarlem. Op een gegeven oogen- blik kwamen de wielen van het rijtuig precies in de rails van den tramweg en wel juist, toen eene tram naderde. In plaats van uit te wijken en de rails voor het tramrijtuig beschikbaar te stellen, bleef bekl. met zijn voertuig staan, doof voor het verzoek en het bevel van een inspec teur en een paar politieagenten, die hem gelastten het tramspoor te verlaten en uit te halen voor den tramwagen. Nadat het tramverkeer dientengevolge een kwartier uurs gestremd was geweest, gaf de inspec teur den agenten last deu bekl. van den bok te trekken, om hein zoodoende het bestuur van zijn rijtuig te ontnemen. Bekl. voorkwam dit door nog tijdig om te kee- ren. Eene strafvervolging werd daarop tegen hem ingesteld op grond van art. 184 wetboek„Hij die opzettelijk niet voldoet aan een bevel of eene vordering, krachtens wettelijk voorschrift ge daan door een ambtenaar met de uitoefe ning van eenig toezicht belast enz. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste 3 maanden of geldboete van ten hoogste f 600." De vraag echter rees, of men door wettelijk voorschrift hebbe te verstaan een voorschrift dat direct uit de tv et in en- geren zin voortspruit, dan wel elk voor schrift dat wel niet direct door maar dan toch krachtens de wet gegeven wordt? De Haarlemsche rechtbank nam bij von nis van 27 Januari het laatste aan; het wettelijk voorschrift, waaraan de politie ambtenaren hunne bevoegdheid om te ge bieden ontleenden, was li. i. art. 42 Alg. pol.-verord. der gemeento Haarlem, lui dende „Bij het naderen van rijtuigen van den paardenspoorweg, moeten de bestuur ders van wagens of andere rij- of voertui gen tot de onderneming niet behoorende, het voor dezen aangelegd spoor verla ten en zoodanig uithalen dat die rijtuigen zonder oponthoud en ongehinderd hunnen weg kunnen vervolgen, op de straffen be dreigd bij de art. 475, 476 en 478 v. h. wetboek van strafrecht." Bekl. werd dus schuldig verklaard en mitsdien tot f200 boete, subs 8 dagen hechtenis, veroor deeld. Schoon deze beslissing overeenkom stig het requsitoir van het O, M. was, kwam dit toch bij het hof te Amsterdam in hooger beroep, dewijl, zoo zeide de adv.-gen. Jolles in de zitting van Dins dag, de zaak van zoodanig gewicht was, dat men het hem geraden geoordeeld had, ook den hoogeren rechter in do gelegen heid te stollen, van zijne zienswijze te doen blijken. Na de gebruikelijke forma liteiten nam genoemde adv.-gen. zijn re quisitoir; z. i. moest men aan het. woord „wettelijk" in art. 184 eene engere betee kenis geven, zoodat voorschriften, in al- gemeene politic-verordeningen vervat, daar niet onder vielen. De spr. requireerde dus vernietiging van bet vonnis a quo en veroordeeling van deu bekl. f 5 boete subs. 1 dag, wegens enkele overtreding van art. 42a algemeeue politie-verordeningder gemeente Haarlem. De verdediger mr. D. Mesritz, achtte ook de politie-verordening ten deze niet toepasselijk, en concludeerde tot algeheel ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank te Maastricht heeft den smokkelaar Niesten, die in de vorige week terecht stond wegens het toebrengen van zware verwondingen aan eeu rijks ambtenaar, veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf. In de kamer van strafzaken te A m- sterdam. stond gisteren terecht James Bond, 38 jaar oud, wonende te Amsterdam, van beroep stuurman, beschuldigd van man slag op een Italiaan, Emilio Bellarno, ge pleegd aan boord van den stoomer „Be- rison" op den 5en Februari j.l., toen ge noemd stoomschip in het Oosterdok te Amsterdam lag te lossen. We hebben de bijzonderheden dezer treurige geschiedenis indertijd aan onze lezers medegedeeld en zij zullen zich her inneren, hoe de Italiaan bezig zijnde aan een stoomlier, terwijl de Eugelsclnnan deze smeerde, het werktuig liet werken, waar door laatstgenoemde zich bezeerde en den Italiaan met de scherpe lange tuit van den oliekan een steek in het hoofd toebracht, tengevolge waarvan deze persoon is ge storven. De beklaagde, een zeer ter goeder naam en faam bekend zeeman, beweerde door den schrik den steek te hebben toegebracht en niet uit nijd of wraak, doch do getuigen verklaarden dat, de steek toegebracht zijnde, de Italiaan op het dek viel cn besch. kalm voortging met smceren. De geneeskundigen, met. het onderzoek belast, verklaarden eenstemmig dat do dood het gevolg was van de toegebrachte steek die tot in de hersenen was doorgedrongen. Het O. M. nam aan, dat hier, te oor-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3