In eene water- en vuurnering, in de Dirk-van-Hasseltsteeg teAm- ster'am, was de vrouw des huizes druk bezig, terwijl zij haar kind, dat nauwelijks loopen kon, een oogenblik aan zich zelf overliet. De kleine strompelde raar den vuurpot en viel er voorover in. Het gezichtje was deerlijk verbrand. Het kind moest in het Gasthuis worden op genomen. In een tapperij te Amsterdam heeft een timmerman f 210 verloren hij het kaartspel met.... «kwartjes vinders». E°n weduwe op het eiland Tessel,die onlangs poogde zich met een scherp mes de keel af te snijden, waarin zij toen werd verhinderd, heelt thans weder beproefd zi h te verdrinken. Zij werd echter opgemerkt en nog intijds gered, Het plan bestaat in Mei of het begin van .Tuui de werkzaamheden op de Lutine te hervatten. Gisterenmorgen werd te Leiden aan het pohtiebureel gebracht een te Rotterdam te huis behoorende 16-jarige jongen, die in de beenen lam zijnde, met een doosje lucifers in de hand, als het ware geheel hulpeloos, laugs de straat voort- kroop, maar op het zien van een politie-agent door een hem met een wagentje volgenden man werd opge nomen en voortgereden. Behalve een groot aantal centen in zijn zak, had hij een buidel met centen in het wagentje geborgen, zoodat de algemene liefdadigheid ruimschoots schijnt te worden in geroepen om die exploitatie behulp zaam te zijn. De man is met wagentje en jon gen buiten de gemeente geleid. {L. D.) Morgenavond wordt te 'sHage aau madame Albani door eenige abonnés van de Fransche Opera eene serenade gebracht vóór het «Hotel den Ouden Doelen» aan het Touruooiveld, in welk hotel de zan geres verblijft. De kleine kapel vau het regiment grenadiers en jagers, onder leiding van den heer Van der Linden, zal eenige muzieknommers uitvoeren. De stoet zal, na een half uur na afloop der voorstelling van het binnenplein van den schouwburg te zijn vertrokken, langs het Blijen- burg, Korte Poten, Plein en Korte Vijverberg naar het Tournooiveld trekken. De werkzaamheden voor de ver betering van de haven te Lemmer, aangenomen door den heer P. A. Bos te Gorinchem, zijn sedert eenige dagen aangevangen. Reeds verschei dene polderwerkers ziet men bezig met het ontgraven zoowel voor de schutsluis en uitwateringssluis als het aanvoeren van grond voor den westelijken havendam; alle ma chines zijn reeds aanwezig, zoodat hier thans eene ongewone drukte heerscht. Met het toezicht op de uitvoering zijn belast de heeren Kempees, ingenieur, en Schwartz en Beetsma Vrijburg, opzichters van 's rijks waterstaat, verder de heeren Van Eelde, ingenieur, en Terpstra en Raadsma, opzichters van den provincialen waterstaat. Onder de vrouwelijke gevangenen die van den Bosch naar Gorinchem zijn overgebracht, bevouden zich ook deLeidsche giftmengster en de vrouw van Jut. Tot veler verwondering behoorde de zoogenaamde millioe- ueujuffrouw niet onder haar. Een paar dagen geleden waren eenige jongens op het erf van den landbouwer F., in den Prins Alex auderpolder onder Hillegersberg, aan het spelen in een hooiberg. Een van hen zat een ander bij het klimmen in den hooiberg met eene hooivork al spelende na om het klimmen daarin te beletten, geraak te met een van de punten der vork in diens oogen, met het gevolg dat de jongen thans het gemis van een der oogen heeft te betreuren. In den Rietwijkeroordpoldsr zijn reeds twee stoombaggermachines aati het veentrekken. Een dezer werkt nacht en dag door en wordt verlicht met electrisch licht. Te Nijmegen is gevangen geno men en naar de gevangenis te Arn hem overgebracht H. d. B., oud 65 jaar, gewezen onderwijzer en or ganist, verdacht van vergrijp tegen de zeden. Hij is ten vorigen jare pas uit de gevangenis ontslageD, waar hij eenige jaren wegens der gelijk misdrijf bad doorgebracht. Te Leiden zijn Zaterdagnacht vermoedelijk door eenige als vis- schers gekleede lieden onder de deuren van eenige huizen exem plaren van Recht voor Allen en van een schotschrift Brood voor Allen gestoken. De heer Regont, fabrikant van glas- en aardewerken te Maastricht heeft aan de twee boden bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ridders der Militaire Willemsorde, die toen hij voor voor de arbeiders- enquête verscheeD, dienst deden, uit achting voor die militaire orde ieder een kristallen drinkglas ge schonken, waarop behalve hun naam het ordeteeken en lint in kleuren geïncrusteerd zijn. Dezer dagen ontdekte mej. J. H. Clement, onderwijzeres te Krabben- dijke, dat haar gouden romentoir- horloge met dito ketting, ter waarde van flOO, was ontvreemd, die zij in de school had achtergelaten ter wijl zij zich even naar huis had begeven. Zij deed daarvan aangifte bij den rijks-veldwachter aldaar en het mocht dezen, bijgestaan door deu gemeente veldwachter, gelukken de twee jeugdige dieven M. H. eu W. D. W., oud 10 en 11 jaar, te ontdekken, die hen daarop in den tuin aanwezen, waar de ketting in haar geheel en een deel van het horloge, dat zij stuk gemaakt had den, waren verborgen. Zij hekenden een en ander denzelfden avond te hebben willen verknopen. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Te Groningen zijn Dinsdag door de politie aangehouden twee Duit- sche jongelingen van 16 jaar, die zonder middel van bestaan rond zwierven. Bij onderzoek bleek, dat zij j.l. Zondag heimelijk de ouder lijke woning te Oldenburg hadden verlaten, en voorts dat een hunner zich eenige dagen te voren had schuldig gemaakt aan diefstal met braak, waarvoor hij nog terecht moest staan; van daar zijne vlucht. Zijn reisgezel, dien hij tot de vlucht had overgehaald, was de bestolene. Laatstgenoemde wordt door zijn vader afgehaald, terwijl de eerste naar de gevangenis is overgebracht, om langs diplomalieken weg te wor den uitgeleverd. zmms mmm Men heeft in Savoye eindelijk een zekeren Quénard gevangen ge nomen, die, als priester verkleed, op de lijn ParijsLyonMarseille reisde met valsche biljetten eerste klasse. Men vond bij hem nog 1350 valsche biljetter», ter waarde van 300,000 francs. Niet. alleen dat de man zelf met deze kaartjes reisde, doch hij verkocht ze ook. Gloeilampen met water stof vul ling. Reeds lang weet men, dat electrische gloeilampen, waarbij de inwendige glaswand door losge raakte kooldeeltjes zwart geworden is, gereinigd kunnen worden door ze met waterstof te vullen en daarna zoowel den koolvezel als den glas wand aan eene hooge temperatuur bloot te stelleD. Onlangs nu ver vaardigen de gebroeders Siemens en Comp. te Charlottenburg gloeilam pen, waarvan het glas met water stof gevuld is. Hierbij mnet de on aangename eigenschap van het be- blaken wegvallen, maar zij moeten ook langer duren, zoodat zij met veel grootere spanningen en dus ook zuiniger kunnen gebrand worden. Op den 23n Februari, ten 6 uur 4 minuten 54 seconden fmid- delb. tijd van Keulen) is het uur werk van het meteorologisch bureau te Keulen blijven staau. Later is gebleken, dat iets vroeger in Opper- Italië hevige aardschuddingeu heb ben plaats gehad. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat lichte schuddingen van den bodem tot naar West-Duitschland zich hebben voortgeplant. De gewezen eigenaar van een logement te Memel heeft denDuit- schen Keizer bij zijn 80-jarig jubi leum een ouden, verborgeD, zeer onaanzienlijken tinnen schotel ge zonden, waaraan echter tal vau oude herinneringen zijn verbonden. Eene oudtante van den gever had de ko ninklijke familie bediend, toen die in 1807 te Memel in ballingschap leefde. Hierdoor was zij eenigszins de vertrouwelinge geworden van Koningin Louise, die zich dikwijls bij haar, met tranen in de oogen, over haar ongelukkig lot beklaagde. Toen het eens ontbrak aan keuken gereedschap, nam de herbergierster den tinnen schotel uit bare eigen keuken en zette die op de konink lijke tafel.' De hooggeplaatste vrouw had bij die gelegenheid gezegd: «al ons zilverwerk is verloren». Deze schotel nu is het, die uit Memel aau Keizer Wilhelm is gezondeD. De Keizer bedankte den zender min zaam voor zijn geschenk, dat een plaats zal innemen onder de voor werpen in het Hohenzollern museum. Uit Weenen wordt het over lijden bericht van den bekenden oogheelkundige Artl. Hij verrichtte met succes meer dan 5000 opera ties op cataract, zegt men, en vormde vele bekwame leerlingen. Een collecte te Milaan, voor de noodlijdenden ten gevolge der aardbeving gehouden, heeft f 25,000 opgebracht, terwijl de giften «in na- tura» een ruimte van 350 kubieke meters besloegen. Een confectiema gazijn schonk een wagenlading klee deren, een andere handelszaak twee Arabische hengsten. Verscheiden personen uit het volk ontdeden zich vau hoedeD, schoenen en de niet volstrekt onmisbare kleedingstuk- ken om die op de karren te werpen, waarmede de inzamelaars rondre den. Prinses Likelike, de zuster van <len koning van Hawai, is te Hono lulu vrijwillig den hongerdood ge storven. De prinses had zich zelve als offer gewijd aan de godin, die, volgens het volksgeloof, in haar toorn de jongste uitbarstingen van den vulcaan Mauna-Loa bewerkt had. Te Washington wordt een eigenaardig onderzoek ingesteld. Te Boston werd een pakket van bijzon deren vorm, aan den Prins van Wa les geadresseerd, aangehouden en geopend, omdat bet niet gefrankeerd was. Het pakket bevatte een in watten gewikkelde glazen buis met een witte vloeistof, waar twee draden doorheen loopen. Men zal deze vloeistoef nu scheikundig on derzoeken. Uit Ierland worden thans da gelijks berichten gehoord'over nieuwe agrarische misdaden. Voor eenige dagen drong een bende gespuis het huis van een boer in den omtrek van Killarney binnen en maakte zich meester van de dochter, die baar vader had trachten te bescher men. Te New-Pallas werd een vee stal in brand gestoken. Vau de 15 dieren kwamen 10 in de vlammen om. Op de woning van den post meester Heffeman te Dromkeer wer den Zaterdag verscheiden schoten gevuurd, zonder de bewoners te treffen. Een correspondent van the Times te Dublin schrijft: «Voortdurende straffeloosheid geeft dagelijks nieuw voedsel aan den brutalen geest der wettelooze klassen, en wanneer daaraan niet spoedig paal en perk wordt gesteld, is er gegronde reden voor een herhaling van de misdadeü, die nu vijf jaar geleden de Iersche geschiedenis met eenige zwarte blad zijden vermeerderd hebben. Het is een veeg teeken, dat vele der zg. «onverwinlijken», die in 1882 uit Ierland vluchtten, weer naar het Groene eiland zijn teruggek- erd, om het wellicht nogmaals tot bet icoDeel van bloedige misdaden te maken. In een grot te Dakoia (Minn.) zijn de lijken van een man, een vrouw en drie kinderen gevonden, uitgedroogd, doch over het alge meen goed bewaard. Oudheidkun digen beweren, dat de lijken af komstig zijn van een menschenras, dat voor 2000 jaren geleefd heeft. De zeldzame vondst is naar het Smithsonian Instituut te Washington gezonden. Ongeveer twee jaar geleden werden te Jeua eene boerin en haar knecht ter dood veroordeeld, op grond dat zij ie zamën den boer hadden vermoord. De vrouw vroeg om gratie en kreeg verandering van straf. De knecht wilde geen gratie vragen, maar zag toch ook zijn vonnis veranderen. Thans is ge bleken, dat beiden onschuldig wa ren veroordeeld. De rechtbank te Jena heeft bevel gegeven tot eene nieuwe behandeling der zaak met verwijzing naar de rechtbank van gezworenen te Gera. Een spoorwegongeluk van ge heel bijzonderen aard had jongst leden Dinsdag morgen op den lucht- spoorweg te New-York plaats. Een hevige brand was uitgebroken in een huis, dat aan den spoorweg grenst en de vlammen sloegen over de rails. De treinen stopten. De machinisten durfden niet verder rij den. Ten slotte stond een geheeie rij waggons te wachten. Door dit uitstel ongeduldig ge worden, verlieten vele reizigers de waggons om naar het dicht-bij zijn de station te wandelen en daar in de straat af te dalen. Zij moesten daartoe een smal voetpad afloopen dat uitsluitend ten dienste der spoor beambten en waar men geen leuning heeft om zich aan vast te houden. Plotseling komt er beweging in de treinen en de hevig ontstelde reizigers op het smalle voetpad wis- teu niet, hoe aan het dreigend ge vaar te ontkomen. Eenigeu gingen op den grond liggen. Anderen gre pen Daar het een of ander uitste kend gedeelte van den trein. Een man slaagde er in zich een rijtuig binnen te wriDgen; maar slechts ten halve. Zijn beenen staken uit de waggon en maaiden meer dan twintig ongelukkigen van het voetpad, zoodat zij naar beneden op straat vieleö. Vier bleven op de plaats dood en zes werden ernstig gewond, terwijl de overigen lich ter kwetsuren opliepen. De wetgevende macht van den staat New-York benoemde in hare jongste bijeenkomst eene commis sie, om over de beste wijze vau voltrekking der doodstraf te rappor teeren. De commissie heeft hare taak volbracht en beveelt thans, na grondig onderzoek en voorlichting van alle kanten, de afschaffing van het hangen aan en de vervanging van de doodstraf door middel van den strop door de executie met be hulp van de electrische batterij. Deze vonnissing is humaner, omdat zij volkomen pijnloos is, tevens ook veel zekerder daar de dood onmid dellijk intreedt, en eindelijk minder barbaarsch eu stuitend voor de om standers, die de executie moeten bijwonen. Aangemoedigd door gunstige berichten uit Amerika, maken on geveer 20 personen in de gemeente Heerde zich gereed om den tocht naar het verre Westen ie aan vaarden. Naar men verneemt, zul len er nog meer hun voorbeeld volgen. Er wordt in ons land zoo ge weldig met den wijn geknoeid, zeg gen velen en daarom laten zij hem nu rechtstreeks uit Bordeaux, vaak via Parijs, komen. Vindt men hem dan wat wrang, bespeurt men een verdacht bouquet, heeft men er den volgenden morgen soms wat hoofd pijn van of blauwe lippen de fout ligt bij dengene, die hem drinkt. De wijn toch is echt, regelrecht van de frères X. of de heeren Y. et fils ontvangen. Een vader zal toch ziju zoon niet leeren knoeien! Een eeoigzins gewijzigd ligt werpt op dien onvervalschteu, onversne den Eranschen wijn de volgende medeeling, die we aantroffen in het Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen. «Uit een officieel consulair be richt uit Bordeaux blijkt, dat de helft van den'aldaar nitgevoerden wijn uit mengsels van Hongaar- scïie, Spaansche of Iialiaansche wijnsoorten bestaat. Deze worden voldoende met water aangelengd met chemische essences welriekend gemaakt, en daarna als «Sève de Médoc» verkocht. De uit te voeren wijn is aan geen^rlei contröle on derworpen. In Lyon schijnt men strenger te zijn, daar schier weke lijks verschillende personen wegens wijn vervalsching streng gestraft worden.» Een nieuw soort reclame Voor korten tijd stond 's avonds op een der drukste pleinen van New- York een man met een reusachti- gen verrekijker, die met groote de voorbijgangers uit- noodigde, de schoonheden van den sterrenhemel kosteloos te bewon deren. Dit trok een menigte nieuws gierigen, die zich weldra in eene lange rij achter den vriendelijken man schaarden en geduldig afwacht ten, totdat de plaats voor den kijker vrij was. De «astronoom» had het instru ment op Venus gericht, waarbij hij eene geschiedenis der godin vertelde, naar welke het sterrebeeld zijn naam gekregen had. Zeer indrukwekkend moest het gezicht door den verre kijker want ieder ging, r adat hij een blik door den kijker had ge worpen, lachend heen. In plaats van de plaueet zag men namelijk met reusachtige letters de uituoo- digiüg; «Koopt Venuszeep bij Adam Smith Comp.» KOLONIËN. BATAVIA, 9 Februari. Volgeus mededeeling van het postkantoor zullen voortaan bij ge lijktijdig vertrek van eene Iiollaod- scke eu eene andere mail, de brie ven, waarop geen verzendingsweg is aangegeven, met eerstgenoemde mail verzonden worden. In het Martapoerasche spookt een rooverhoofdman, Toemenggoeng Gamar geheeten. lu 1850 eu 1860 was die held een trawant vau Hi- dajat. Hem werd echter vergiffenis geschonken en nu heeft hij tot be looning een aantal roovers verza meld. Drie weken geleden begaf zich de resident met 85 soldaten naar Mariapoera. Men is met de bende slaags geweest, waarbij een soldaat is gesneuveld en twee zijn gewond. Gamar is met zijne bende daarna afgetrokkeu eu nu wordt hij gezocht, maar het is laug niet zeker, dat hij gevonden zal worden. De wildernis is groot. De kapitein Van Bloemen Waauders is met zijne manschappen nog in het Martapoe rasche. (avi el. departement. Verleend: Een tweej. verlof j. ar Europa, we gens ziekte, aan ilen referendaris bij het dep. van lin. W. Assé en aan den ambt. op wacbtg. II. Engelmann, laatstelijk 2e coram, bij liet dep. van oud., eercd. en nijv. TWEEDE KAMER OEH STATEN-GENERAAL. Zitting van 10 Maart. Bij het voortgezet debat over de Grondwetsherziening is aangenomen het ameudemeut-A. Machay om bij bestuursmaatregel aau te wijzen welke rechter over gratie-verzoeken aan den Koning zal adviseeren. Aangenomen is een amendement- Borgesius urn bij art. 69 terug te komen op liet in de vorige verga dering bij art. 57 aaugenomen amen dement -Lokman en dus te spreken van machtiging van de wet op den Koning. Met 43 tegen 37 stemmen werd verworpen het aineiidt-ófe Geer, om in de Grondwet in de afkondigings formulier wetten op te nemen de woorde- «bij de gratie Gods». De paragrafen 9, 14 en 15 wer den aangehouden tot bij Hoofdstuk Y, zoodat de discussie over Hoofd stuk II geschorst is. Heden zijn de andere wetten aan de orde. De minister van Marine zal, naar men verneemt, zich beijveren het ontwerp voor de begrooting voor zijn departement, zoo tijdig in te dienen, dat de Tweede Kamer het in de eerste dagen van April vóór de Paaschvacantie kan behandelen. LETTEREN EN KUKST. Het Ilaagsche Correspondentie- buteau voor Dagbladen te 's IIage schrijft Geheel onverwacht is gisteren nacht alhier overleden de heer J. D. Doorman, hoofdredacteur tan het D. v. Z. II. en 's Gr. Gisteren was hij nog op zijn bu reel werkzaam, verliet het klagende over pijn in de borst, om niet meer terug te keeren op zijn post, die hij gedurende ruim 25 jaar met zooveel ialent, zooveel liefde eu ijver heeft vervuld. Aanvankelijk te Utrecht als boek handelaar gevestigd, was hij werk zaam aan het Utrechlsche Dagilad en verwisselde de lieer Doorman, toen het nieuwe dagblad werd op gericht, zijne betrekking met die van redacteur van dat blad, eu toen

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3