V De Eenzame. Maandag 14 Maart 1887. <o. 1131. ABONNEMENTSPRIJS: tferssbijnt Dagelijks ultgenomsn Zon- en gjpiseene Feestdagea. AD VERTENTIN ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAIS HOPFEN. 4 e Jaargang. Voor Haarlem per maand40 CenU. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommeri 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franeo te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de xublicite Etrangèrt Q. L. DAJJBE 2f Co., JOH. F. JONES, Sucr., Farvjt, 3lbtt Faubourg Montmartre. Tan 15 regela 25 Cent; iedere regel meer 5 cem» Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uan MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Draefxgde 2a /örtooa van diploma vrije* toegasg, douatenra met gezelschap, loden met 1 ?iender Nedorlandache Maatachappg ter bevordering van Nyvarhoid hebben ^in Nederland en meer byzoEder van hot TIaarlemasbo Bisdom, Kruisweg 2 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van Zaniagen koatolooa van 124 nar, de overige Ckriatelyke feestdagen tegen sglers museum in de Damstraat. Goopond digelylro uitgenomen Zaterdag, Woensdag ea Zaterdag van i nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk, iour. Geopend dsg.lijk. van 10 tot 4 nar. Toegang J5 c.nt. per p.noon. Donatenr. en l.d.n der NederlandecUe Maatiohappj ter bevordering vee Nilvetlieid hebbel: er damo. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l'rontzyde van l et Paviljoen op het terrai. Geop, dag. v 104 uur. T -r» o- -- Toegang 25 ot. p. peraoou. Doaateura ba op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezeiachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudhoiü, knust eu geacliiedenia, voora? No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 centa per persoon. Doorloopende toegangskaarten vour een geheel jat! i 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 unr, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen og betaling van 25 cents per peraoon. Kindoron benodsn ie 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk geleide. Zon- en PaeBtdagon van 313 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag vai 14 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop aè Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (deur Ondegroeumarkt) vrij. De Brusselsche studenten heb ben Donderdag na een vrij on stuimige discussie, een motie aan genomen, waarin de wetgevende macht uitgenoodigd wordt, om, aangezien bij den tegen woordigen toestand een algemeene ontwapening onmogelijk is, den persoonlijken dienstplicht in te voeren. Na afloop togen de studiosi, met hun vaandels voorop en ongeveer 150 in getal, naar het gebouw van de Kamer, waar zij hun votum aan den con cierge overhandigden. Verscheidene honderden personen hadden zich onderweg bij den stoet aangesloten. In het Engelsche Lagerhuis heeft Fergusson gisteren medegedeeld, dat de regeering aan hare agenten in Bul garije geeue instructies heeft ge geven om zich op eenigerlei wijze te mengen in de uitoefening vaa hetgeen door de regenten p'.icht geacht wordt. Van Rusland heeft zij geene enkele mededeeliug ont vangen naar aanleiding van de terechtstelling van gevangenen in Bulgarije. Door lord Holland is medegedeeld dat aan Langalibalele de terugkeer naar Natal onder zekere voorwaar den is toegestaan. Hamilton heeft verklaard, dat 's lands belang vooralsnog eischt het stilzwijgen te bewaren omtrent den persoon, aan wien de geheime plannen der admiraliteit onthuld zijn. De London Gazelle maakt het op 24 November 1886 gesloten en op 2 Februari 1837 geratificeerde Rus sisch Eugelsche uitlsveringstractaat openbaar. is; ACHTSTE HOOFDSTUK. Had hij er dan zoo'n haast bij om het stille weefsel van haar hart, dat zich uit minachting en onver schilligheid een zacht, zoo gaarne gepleegd verlangen spon, ontijdig te verbreken? Het was in haar oog iemand, die haar een kostelijk gevoel ontroofde. Nu eerst, meende zij, was hij haar gehaat; alles wat er reeds voorge vallen was, was zelfbedrog, neen, een zelfbewust bedrog geweest. Zij had gevreesd hem te zullen bemin nen. Wat dreef hem aan om het stille werk harer gedachten door De geruchten blijven aan houden omtrent oneenigheden in het ministerie met betrekking tot de nieuw ontworpen agrarische wet voor Ierland, welke in strijd zou ziju met de Staathuishoudkundige inzichten van den heer Goschen. Zonder beraadslaging heeft de Duitsche Rijksdag in derde lezing de legerwet aangenomen, met de zelfde stemmengroepeering als bij de tweede lezing, 227 voor, 31 tegen, 84 onthoudingen. Het slot der Rijksdagzilting was gistereu zeer stormachtig. Eerst werd Eugen R chter en later de conser vatief Köller tot de orde geroepen. Wederzijds vielen er, onder een oor- verdoovend rumoer, luid lachen en een langdurig 'luiden der schel door deu voorzitter, zeer scherpe woorden naar aanleiding van den jongsten verkiezingsstrijd. Uit staat kundig oogpunt belangrijk was in de discussie van gisteren slechts de rede van den natiouaal-liberalen leider Miquel, omdat deze in naam zijner partij verklaarde, dat zij voor eene herziening der suiker- en der gedistilleerd belasting is, maar ove rigens wenscht, dat de dekking van het tekort niet uit indirecte, maar uit directe belastingen gevonden worde. Miquel wordt namelijk als toekomstig minister van fiuanciën gedoodverfd. Het baart groot opzien, dat prins Bismarck Donderdag in per soon ter Russische ambassade is ver schenen, ten einde ter gelegenheid van den geboortedag van den Czaar zijnen gelukwensch aan te bieden sedert jaren was dit niet gebeurd. Verder wordt de benoeming van den staatssecretaris graaf Herbert Bis marck tot ridder van den Witten Adelaar door den Czaar, als een zijn alledaagsch ongeduld te ver storen Zij wilde hem tot haren heer kiezen, naar hem opzien, hem smee- ken daar wierp hij zich voor haar neder als een knecht in 't stof en deed zich kennen als een alle daagsch mensch, die den indruk van 'toogenblik eeden van eeuwige liefde op de lippen legde, evenals dat bij iederen dwaas het geval is. Hare ademhaling werd sneller, hare lippen beefdenhare oogen poogden hem te verslinden, alsof hem dat smart veroorzaken kon. Hij zag in hare opgewonden trek ken niet de beleedigde vrouw, die hem om eene teleurstelling aan staarde, wijl de smart haar de spraak benam, hij meende slechts't gloeien eener maenade te zien, die, aange stoken door zijne opgewondenheid, van hetzelfde gevoelen was als hij. En toen op zijn smeeken geene verhooring, op zijne vragen geen antwoord, op geen woord een we gewichtig teeken van toenadering tussch-n Rusland en Duitschlaud beschouwd. Bovendien heeft Bis marck Donderdagavond eene lan_ durige conferentie met den Russi- scheu ambassadeur alhier gehad, hetgeen de Beurs met eene hauss, begroette, vooral ook, nu de kroon prins persoonlijk een bezoek aan de Lesseps in het hotel der Fransche ambassade gebracht heeft. De Italiaansehe Kamer heeft met 214 tegen 194 stemmen de door Crispi voorgestelde motie van wan trouwen verworpen. Aan de Standard wordt uit St. Petersburg gemeld, dat naar in di plomatieke kringen verzekerd wordt, het jongste oorlogszuchtige artikel in het Journ. de St. Pélersb., waarin zegd werd dat Ruslands geduld ten opzichte van Bulgarije uitgeput raakte, werd opgenomen buiten voorkennis van den heer Von Giers, ten einde pressie op hem uit te oefenen. Rusland heeft aan de groote mogendheden eene gelijkluidende nota gezonden, waarin het, naar aanleiding vau de jongste gebeur tenissen in Bulgarije, den toestand aldaar onhoudbaar verklaart, maar toch zich onthoudt van eenig be paald voorstel om daarin verbete ring te breDgen. Tusschen sommige Kabinetten is reeds eene verwisseling van dépêches begonnen over het beantwoorden dezer nota. Uit St. Petersburg wordt van den 8en getelegrafeerd, dat de uihi- ist Degaïef, de moordenaar van den kolonel der gendarmerie Soedeïkine door een officier van het wapen gevangen genomen is. Sedert drie jaren werd Degaïef gezocht. Zijn portret was in alle spoorwegstations derwoord volgde, toen strekte de dwaas den arm naar haar uit, legde zijne hand op de hare en wilde haar tot zich trekken en wilde haar mond aan mond vertellen wat in haar oor geen ingang scheen te vinden. Zij echter, wel gepantserd tegen zulk eene vermetelheid en verheugd over zijne verblinding, die hem in zijn onstuimige hartstocht straf schuldig maakte, wierp zijne hand van zich af en sloeg hem met de hare vlak in 't gezicht, zoodat hij terugtuimelde van schrik en ver bazing en zij zelf ontstelde over den slag, dien zij hem had toege bracht. Als door een tooverslag verdween de nevel, welke deze beide zielen had omhuld. Zij staarde hem aan en vol ont zetting zag zij de roode vlek op zijn gelaat, die hare hand had achter gelaten. Hare geheele gestalte sid derde maar zij sidderde niet van tentoongesteld en eene som van 10,000 roebels was op zijne gevan genneming uitgeloofd. Te Bucharest zijn 30 waggons met ICrupp-kanonnen en daarbij behoorende ammunitie aangekomen. Over de terechtstellingen te Rust schuk zijn nadere bijzonderheden bekend. Zondagochtend te 3 uren werd den veroordeelden kennis ge geven, dat hun laatste uur geslagen had. Per rijtuig werden zij vijf mij len buiten de stad gevoerd op een plateau, hetwelk aan den weg van Ra-grad grenst. Het arrest werd dooi den kapitein Andrief, president van den krijgsraad, voorgelezen. De ver oordeelden omhelsden elkauder; eenigen hunner schreven hun laat- steu wil met potlood op, Vervolgeus werden zij voor kuilen opgesteld, welke van te voren gegraven wa ren een pope gaf hun den zegen en bond hun een doek voor de oogen. Drie soldaten vatten voor elkeu veroordeelde post en losten, op het commando: «vuur!» elk twee re volverschoten. Geen enkel burger lijk persoon was 'bij de terechtstel ling tegenwoordig. Aan het Bulgaarsche regentschap wordt het voornemen toegeschreven, de onafhankelijkheid van het ver- eenigd Bulgarije (met Oost Roeme- lië; uit te roepeu, omdat het over tuigd is, dat Rusland door de eischen zijner algemeene politiek thans toch belet wordt zich met Bulgarije te bemoeien. Door Turkeij worden overigens, op herhaald en levendig aandringen van Rusland, militaire maatregelen ad hoe aan de grenzen van Oost-Roemelië genomen. Om trent deze maatregelen moest in den ministerraad, in den afgeloopen nacht vrees. Waarom viel hij niet, om zich te wreken, op haar, die zoo onverbiddelijk de hand tegen hem had opgeheven? Indien hij haar nu haatte en hij moest haar haten dan was hij voor haar weder- gewonnen, dan beminde zij hem. Als hij haar nedersloeg, wilde zij gaarne stervenZij wachtte op ver gelding, op de uitbarsting van zij nen toorn. En hij? Toen hij, den slag gevoelend, te rugdeinsde, was het hem een oogen- blik alsof hij blind was, daarop scheen hij het oude koopmanshuis te Odessa te zien, dat zijn naam droeg en daarop verscheen het beeld van zijnen in hooge waardigheden overleden vader met de stijve, witte das en de ernstige blikken, die hij steeds had gepoogd na te bootsen en daarop was alles weg en zag hij niets meer dan eene toornige vrouw in de hoogste opgewondenheid, die ten paleize gehouden, worden be raadslaagd. Tal van dépêches wer den hierover met de aanvoerders der verschillende korpsen gewisseld. De verklaring van Fergusson in het Engelsche Lagerhuis, betreffende de gelukkige phase welke de Egyp tische kwestie ingetreden zou zijn, heeft hier groote verwondering ge wekt, daar van d:n kant der Porte althans eene overeenstemming daar omtrent nog geenszins is verkregen. Haarlem, 12 Maart 1887. Esnige dagen geleden is door het bestuur der Coöperatieve Bouwver- eeniging «de Volharding» een ge denksteen geplaatst in de eerst ge bouwde werkmanswoning van de eerste serie, in welken steen is ge beiteld «Ter gedachtenis aan den WelEdelen heer I. Swens». Het is naar aanleiding dat deze heer, in 1873 met wenken en voor lichtingen het bestuur krachtig aan moedigende en ter zijde staande bij de oprichting dezer vereeniging, al- zoo ook middellijk de grondvester is geweest van alle andere bouw- vereenigiDgendaar deze op den grondslag van dezelfde statuten zijn opgericht. Aan het Woensdag j.l. ge houden examen ter toelating tot de Rijksnormaallessen alhier, werd door zeventien kweekelingen deelgeno men. Hiervan werden twaalf toegela ten, waaronder G. N. van Donselaar te Beunebroek, J. E. Oudt te Me- demblik, E. Spruitenburg te Nieuw- Vennep en A. Vroman te IJselstein, welke zullen worden voorgedragen tot het ontvangen van een beurs. Een tweede toelatings-examen zal over hare eigene vermetelheid ver baasd, haar straf scheen af te wach ten en hem met eenen vuistslag hare liefde duidelijker had hekend, dan hij haar de zijne met al zijne over vloedige woorden. Hij glimlachte, wel niet juist als een gelukkige, echter ook niet ver achtelijk, maar als een, die nu het spel in de hand heeft en zijne tegen partij een oogenblik rust gunt. Cle mentine was uitgeput, haar tegen stand was gebroken zij had hekend. Zij zag wat hij dacht en nu eerst was zij bevreesd voor hem. Onwille keurig stak zij de hand naar den rotswand uit en nam een steen, alsof zij een wapen nooiig had en het wilde gebruiken. Hij nam haar glimlachend den steen uit de hand en stak dien in den zak. Nog eens sidderde het ge heele lichaam der schoone vrouw, daarop liet zij het hoofd op de horst.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1