rijtuig, te verlaten. Toch hoopt men dat de vorstelijke familie niet ver hinderd zal worden in het voorne men om het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam te brengen, waarvoor een paar weken geleden nog zeer groote vrees bestond. Ook nu is dat bezoek nog geenszins boven twijfel verheven. Maar indien de Koning in beterschap blijft toenemen, is er toch groote kans dat de Amster dammers hun feesten niet zullen zien in 't water vallen.» Het vaste plan der Tweede Kamer schijnt, volgens de «Haagsc'ne kout» der Prov. Gron. Ct., te zijn om op 31 Maart de beraadslagingen over de grondwet te verdagen tot na Paschen, en dan met hernieuwden moed den arbeid weer op te vatten. Tot hoe lang? Men denkt daarvoor nog 2 h 3 maanden noodig te heb ben zoodat bij afzonderlijk wetsont werp zal worden voorgesteld de periodieke verkiezingen uit te stel len tot na de behandeling der grond- wets-herziening, om dan, terwijl de musschen op het dak zitten te hij gen, de nieuwe Kamer te kiezen. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbende, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats heb ben van jongelingen, die als ina- chinistleerliug der 2de klasse wen- schen te worden aaugenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot achttien bepalen. De vader, de moedervoog des of de voogd, die verlangt dat hun of haar zoon of pupil tot voor schreven examen worde toegelaten, dient, vóór den laatsten April aan staande, een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het departem. van marine, waarin zal moeten ver vat zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Verdere bij zonderheden vermeldt de Staatscou rant van 13/14 Maart. In het Groot-Keizershoi te 's Hage werd Zaterdag de algemeene vergadering gehouden van het Ge nealogisch - Heraldiek Genootschap «de Nederlandsche Leeuw». Uit het jaarverslag bleek dat het Ge noot schap in bloei toeneemt, het ledental is sedert het afgeloopen jaar mer kelijk vermeerderd, terwijl het door den dood drie leden verloor. Het zijn de heeren J. H. Scheffer te Rotterdam; J. C. F. Van Sandich te Deventer; C. C. Van Couwen- berg te 'sHage. Het Genootschap staat in verbin ding met vele binnen- en buiten- landsche Wetenschappelijke Genoot schappen. De boekerij neemt in omvang toe; uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat een batig saldo aanwezig is. Na afloop van de huishoudelijke werk zaamheden hield de heer A. A. Vor- sterman Van Oijen een voordracht over «bijdragen tot de geschiedenis der Wapenkunde» en gaf menige belangrijke mededeeling. Zijne be schouwingen werden toegelicht met zeldzame boeken uit het Genealo gisch Heraldisch Archief. Genoemde inrichting had voor de Kunstbe schouwing een paar portefeuilles met merkwaardige oude Wapenteeke- ningen en gravuren voor de aan wezigen ter inzage gesteld. De voordracht zoowel als de Kunst beschouwing vond ieders bijval. Tot correspondeerend lid werd benoemd de heer Th. Ig. Welvaerts, gaf. Bovendien een mensch moet toch iemand liefhebben, vooral iemand als Clementine, wier ziel met al hare organen om zich tastte, zoekend naar een wezen, waaraan zij zich met al hare liefde kon vasthechten. Wèl haar, wanneer het haar ge lukt was dat doel te bereiken de wereld telde dan misschien eene veelbeteekeneude vrouw meer. Dat zij het niet bereikte ot niet wist te behouden, was hare eigene schuld, ot liever, het werd onder gevaar en nood duidelijk, dat zij, bij vele herlijkeeigenschappen, niet de kracht des gemoeds bezat zich tot eenige beteekenis omhoog te werken. Zoo telde de wereld aan haar slechts eene intrigante, eene avon turierster meer, die schitterend als eene vallende ster te voorschijn trad, voortschreed en verdween zon der verwondering of medelijden op te wekken. Archivaris der Abdij van Pastel en tot leden de heeren J. P. A. baron Mulert te Leiden en J. Van Vors- tenberg te Amsterdam. Het bestuur bestaat uit de heeren J. C. Van der Muelen, voorzitter; A. A. Vorsterman van Oijen, secre taris; J. Huijgens, penningmeester; I. D. M. De Klerk, bibliothecaris en P. R. Dingemans Van de Kas- teele, lid. Door den gemeenteraad van Leiden werd in het laatst van het vorige jaar in behandeling genomen een voorstel van B. en W. om een hardsteenen gedenkteekenop te rich ten op de plaats van de ramp van 1807 in den wal aan de zijde van het Steenschuur vóór de Langebrug, waarvan de kosten werden geraamd op ongeveer f 100. Aangezien ech ter door den heer Du Rieu het denk beeld werd geopperd om in plaats van een gedenksteen liever eene kleine gedenknaald in het Park op te richten, werd de zaak aangehou den en met 16 tegen 6 stemmen besloten het college van B. en W. uit te noodigen daaromtrent een na der onderzoek in te stellen. De commissie van fabricage heeft daarop eenige plannen doen ont werpen voor de uitvoering van het geopperd denkbeeld. B. en W. geven echter aan de plaatsing van een gedenksteen de voorkeur. Dat ter herinnering aan de ramp eenig uiterlijk kenteeken worde aangebracht komt hun wen- schelijk voor, doch onder voorwaarde dat daaraan slechts een luttel be drag behoeft te worden ten koste gelegd, zooals met de plaatsing van een gedenkteeken het geval is, ter wijl hun het oorspronkelijke plan, waaraan eene uitgave van f 100 ver bonden was, voor dit doel voldoende schijnt. B. en W. geven mitsdien in overweging hun tot de plaatsing van laatstbedoelden gedenksteen te machtigen en het daarvoor benoo- digd krediet van f 100 te verleenen. De Midd. Courant van 14 dezer meldt: Men doet ons heden mededeeling van het feit, dat de Rotterd. Lloyd het voornemen heeft een nieuw groot stoomschip aan te bouwen, en dat daarvoor met de koninklijke maatschappij «De Schelde» onder handelingen zijn aangeknoopt. Zou zulk eene gebeurtenis voor de Nederlandsche nijverheid in het algemeen zeer merkwaardig zijn, vooral zou dit van veel belang wezen voor de provincie Zeeland, en voornamelijk Middelburg en Vlissingen, omdat dan een groot aantal werklieden een gunstig jaar tegernoetgaat. Wij hopen daarom dat de onder handelingen tot een gunstig resul taat mogen leiden. Uit Frankfort a/M. wordt ge meld dat tussohen Amsterdam en Frankfort een dienst van snelva rende stoombooten door eene maat schappij zal worden opgericht. V oigens De Huisvrouw bestaat het voornemen in een onzer steden een tehuis op te richten voor dames van leeftijd uit den fatsoenlijken stand. Uit Aalsmeer wordt gemeld: Ofschoon de drukste tijd nog niet is aangebroken, varen toch weder eiken Zondag tal van bloemenschui- ten naar Amsterdam. Het schijnt met de bloementeelt hier voordeeliger te gaan dan met die van aardbeien en augurken. Het vorige jaar althans Vroeg, zeer vroeg reeds had zij de behoefte gevoeld naa de andere helft harer ziel te zoeken, waarvan Plato vertelt, dat zij zich in het lichaam van hem verbergt, die ge roepen is, de eene helft m liefheb bende vereeniging aan te vullen en daardoor gelukkig te maken. Ieder knappe luitenant, ieder ern stige leeraar aan het instituut voor jonge dames zag een tijdlang de groote, schoone, blauwe, nieuws gierige oogen op zijn gelaat geves tigd, moest eenige dagen een onder zoek van het half volwassene meisje uitstaan zonder ander gevolg dan dat Clementine tot de overtuiging kwam, dat deze de rechte nog niet was. Wanneer op de danslessen een' paar dikwijls elkander zocht, zoodat men de zucht tot eene nauwere ver eeniging kon vermoeden, oordeelde Clementine het noodzakelijk om tus- schenbeiden te treden en het bewijs wa3 voor deze beide producten slechtweinig beschot en lage prij zen. Honderden okshoofden augur ken liggen hier en in den omtrek op betere prijzen te wachten. Geen wonder, dat elk jaar het aantal bloemkweekers vermeerdert, en men steeds meer warme kassen ziet ver rijzen. Verleden week werd te Amsterdam eene kist met menschelijke hoofd schedels ingevoerd, afkomstig van Chineezen, Japanners en Maleiers. Door de deurwaarders der directe belastingen te Nieuwer-Amstel zijn onlangs 70 diamantslijpers bekeurd wegens het ongepatenteerd uitoefe nen van hun bedrijf, welke bekeu ringen op enkele na alle bij trans actie zijn afgedaan. Deze bekeuringen hadden het gevolg dat sedert te Amsterdam bijna 1000 aangiften van diamant slijpers zijn ingekomen. Vrijdag-ochtend woedde te Vucht een hevige heidebrand. Om de na burige mastbosschen voor brand te bewaren, werd tegen 6 uur 's avonds de brandklok geluid en rukte de brandweer uit, die er, na veel moeite, in slaagde het vuur te stuiten. Dezer dagen is - wat nog nooit gebeurde te Lobit een Fransch schip gepasseerd, dat uit Duitsch- land rechtstreeks naar Parijs kolen vervoerde. Op de lijn 's BoschHelmond ontspoorde Zaterdag nabij Beek en Donk de voorste goederenwagen van de tram, waardoor twee goe derenwagens verbrijzeld werden, en een passagierswagen gedeeltelijk werd beschadigd. Een werkman, die op een der balkons stond, viel door den schok voorover, met het hoofd" op een scherpen kant van den wa gen, waardoor hij ernstig gewond werd. Te Breda is eene jeugdige die venbende in hechtenis genomen, die een tijd lang op de brutaalste wijze haar werk maakte van het lichten van winkelladen, en andere dief stallen pleegde. Een dezer jeugdige vagebonden was op het politiebu reau zoo onbeschaamd, dat hij dreigde bij den eerste den beste den boel kort en klein te zullen slaaD, als hij, volgens zijn verlangen, niet in de gevangenis werd opgenomen. Door de maréchaussée te Sittard is aangehouden zekere S. aldaar, tegen wien zware vermoedens zijn gerezen als zou hij niet vreemd zijn aan den in den nacht van 19 Fe bruari op den 76-jarigen Schurgers te Tudderen gepleegden moord. Men meldt, dat in de kas van het postkantoor te Oosterwijk (N.-B.) een tekort van p.m. f 2000 bestaat. De boeken enz. zijn door de justi tie verzegeld. Het lijk van den directeur is uit een «ven» opgehaald. Op de heide nabij Venloo is Zon dag voormiddag het lijk van een man onder de sneeuw bedolven ge vonden, waarvan men de identiteit nog niet heeft bewezen. Een revol ver lag er naast. De doode was goed gekleed en had een gouden bril. Of hier aan zelfmoord, dan wel te leveren, dat dit paar niet bij elkander hoorde, maar zij evenmin bij het mannelijk gedeelte daarvan paste. Dit alies kostte natuurlijk veel hoofdbreken en ook haar hart was er soms in betrokken, maar dit deed er niet toe: de dochter van Koert Kasper Fabiaan had bij dit alles de voorkomendste leermeesters, de beste dansers en, wat wel op merkelijk was, ook de meeste vrien dinnen in het geheele stadje. Met der tijd verwisselde het gar nizoen en geen leeraar had meer den minsten invloed op haren ge- dachtengang. Zij had een tijd van ernstigen inkeer tot zich zelf. Hare moeder beproefde nog eenmaal haar nader tot zich te trekken. In de kerk bad zij ontdekt dat Clementine eene fraaie stem had. De oude or ganist van het stadje moest haar muziekles geven en spoedig was de leerlinge den leermeester tot eene eer. De heer Fabiaan echter, voor aan misdaad moet worden gedacht daaromtrent heeft de politie een onderzoek ingesteld. De Zigeunertroep, die zich te Venloo ophield, is door tussehen- komst der politie met geheel zijn materiaal per spoor naar Keulen afgereisd, om van daar naar Weenen te trekken. De verkoop van een paar paarden en honden kon de reiskosten helpen bestrijden. Te Goorle bij Tilburg, wilde iemand dezer dagen een voorstel ling geven in de goochelkunst. Bij het eerste nommer, het zoogenaamde geldslikken, begon de kunstenaar nadat het geldstuk in zijn mond verdwenen was, allerlei zonderlinge bewegingen te maken, welke echter den toeschouwers wat ai te vreemd toeschenen. Het blijspel was ver anderd in een treurspel, want de dokter moest er bijkomen, daar het geldstuk onder in de keel was blij ven steken, en, ondanks alle po gingen, niet verwijderd kon wor den. Uit Bergum wordt gemeld Alhier heerscht onder de werk lieden groote ontevredenheid. De werkgevers, o. a. de boonakweekers, hebben voor het volgend werksei- zoen het dagloon met één cent ver minderd. De werkgevers meenen door velerlei omstandigheden daar toe te moeten besluiten, en geven nu per dag 70 ct., d. i. per week f4.20. De arbeiders berusten daarin ech ter niet,en zeggen geen cent te kunnen missen, willen zij des zomers de zorgen voor den winter door zui nigheid en vlijt verminderen. Uit de Groninger Veenkoloniën zijn Vrijdag jl. een 40-tal personen naar Noord-Amerika vertrokken, om aldaar lotsverbetering te zoeken. De Raad der gemeente Groningen heeft besloten het herstellen van den Martinitoren te doen plaats hebben, zoodra de Tweede Kamer zal hebben goedgekeurd het voor stel, dat de minister van Binneu- landsche Zaken voornemens is te doen, om 1/4 van de kosten te doen betalen uit 's Rijks kas, mits f 25,000 niet te boven gaande. Deze uitgaaf zal over 5 jaren verdeeld worden. Van de kerkvoogden der Herv. gemeente te Noordwolde is een adres ingekomen nopens de uit betaling aan hen van het kapitaal van f 1000 door de gemeeDte Gro ningen, krachtens in het jaar 1680 gesloten verzegeling aan de kerk te Noordwolde verschuldigd en den 15n Nov. e.k. af te lossen. SMÉIÖO HiEüWS, Verschillende bladen ontvangen nu en dan een kort verslag van de resultaten van het Technicum Liu- gen in Hanover. Ook wij ontvingen een dergelijke mededeeling, die aldus luidt Aan het sinds acht jaren bestaande «TechnicumLingen» (provincieHan over) ontvingen tot heden een groot aantal jongelieden hunne opleiding, van welke de meesten als bouw en werktuigkundigen eene goede betrekking vervullen. Ook in het afgeloopen schooljaar, hetwelk zeer sterk bezocht geworden is (sic), be kwamen de afgaande (sic) studee renden, na aflegging van het eind- wien alle muziek hetzelfde lawaai was, had er geene lust in zijne lie velingsdochter met die nietswaar dige kunst bezig te zien, daarom kocht hij een rijpaard en leerde haar rijden. Zoo beoefende zij nu met vreugde, dan met zwaarmoedigheid de beide kunsten naast elkander, groeide en bloe de als een frissche roos en had een tijdlang geene andere wenschen dan die naar haren ouden muziek onderwijzer en haar jong paard. Hare stem was helaas niet sterk genoeg om er veel van te kunnen verwachten en als haar de troost der muziek ontbrak, zette zij zich te paard en joeg hier heen en daar heen tot angst van hare vrome moe der en tot ergernis harer medebur gers. De vader begon echter bij dit alles ook trotsch op zijne dochter te worden. Zoo zag hij het eens gelaten aan, dat zij door een pas gekocht paard examen, hunne betrekkelijke (sic diploma's en overnam (sic) de 1 rectie zeer gaarne de verplichting deze jongelui betreffende (sic) be trekkingen te bezorgen. Deze tech nische school, in de nabijheid der Hollandsche grenzen, biedt jonge lieden, welke het niet vergund is een politechnische school te bezoe ken, gelegenheid aan, zich weten schappelijk en technisch in het ge zamenlijke (sic) machinen- en bouw vak te bekwamen. Prospectussen enz. verzendt op aanvrage gratis de directeur enz. Zou het maar niet beter zijn om het stuk, dat wij in de Holland sche taal ontviDgen, in het ori gineel aan de redactiën der Neder landsche bladen te zenden daar deze allicht beter dan de Duitschers het Duitsch in het Hollandscb over zetten. Over de waarde van havermeel en havergort als voedingsmiddel schrijft De Huisvrouw. Het is builen allen twijfel, dat geen andere graansoort zooveel voe dingswaarde bezit als haver. Ha- verórood, baverbrij en haversoep waren oudtijds in een groot deel van Europa het voornaamste voe dingsmiddel. Van lieverlede werd daarvan minder gebruik gemaakt, naarmate tarwe, rogge, aardappe len en andere planten meer werden aangebouwd. Haverbrij was een dagelijksch gerecht van de oude Germanen en maakte hen, zooals Plinius getuigt, zoo sterk en krach tig. Thans is het gebruik van de haver als algemeen voedingsmiddel voor menschen bijna alleen nog maar in Noorwegen, Zweden en Schot land iets gewoons. De Schotten, die zich door hunne krachtige con stitutie boven alle andere Europee- sche volken onderscheiden, hebben dit voornamelijk aan dat voedsel te danken. Haver wordt voornamelijk op tweeërlei wijze ais voedsel gebruikt: namelijk gepeld, als havergrutten en havergries, en gemalen als ha vermeel. Het gries wordt bij voor keur voor soep, het meel voor brij en koekjes {cakes) gebruikt. Tot brij kookt men het havermeel óf met water, als wanneer uien er boter en eieren bijvoegen kao, óf met melk. Onsmakelijk is dit voedsel geens zins. Over de moeielijkheden, die het Fransche leger te Tonkin on dervindt bij het onderhouden van telegrafische gemeenschap, schrijft een der officiers het volgende: Tus- schen Ha-Noi en Hai-Phoag was de gemeenschap op een goeden dag geheel verbroken. Nadat men lang tevergeefs naar de oorzaak had ge zocht, bemerkte een der beambten, dat in de nabijheid van een bevriend dorp de draden dikker waren dan elders. Bij nader onderzoek bleek, dat zij door bamboe-koord waren vervangen. Het dorpshoofd ver klaarde, dat ijzer in zijn district hooge waarde bezat, maar dat hij als bewijs zijner vriendschappelijke gezindheid jegens de Franschen be volen had voor elk stuk ijzerdraad dat men stal een stuk bamboe-koord in de plaats te stellen. De beambte zocht het dorpshoofd, maar tever geefs, het onderscheid duidelijk te maken tusschen iizerdraad en bam boe-koord en eindigde, met te zeg gen dat het volgende koord, dat men vinden mocht, zou dieneD, om hem, het dorpshoofd, op te hangen. in 't zand werd geworpen en een iijdlaDg niet meer leven vertoonde dan een hoop kleeren. De gezond heid zijner dochter bekommerde hem minder dan de opgang die hij maakte door het wilde rijden en jagen dat zij deed. Clementine was reeds zoo ver standig, om over deze geringe deel neming aan hetgeen haar betrof hare gedachten te vormen. Zij ge voelde zich zeer arm aan liefde en bracht menig uur in bittere tianen door. Zij zag eens rond in de wereld en onder hare bekenden en kwam tot de conclusie dat zij, het benijde kind van een rijken man, er onge lukkiger aan toe was dan al hare kennisjes, waarvan zij zoo vele bij de dansles had beetgenomen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2