Een zonderlinge genezing heeft zich voorgedaan te Périgueux, waar thans in het ziekenhuie vele men- schen met mazelen liggen. Een der zieken stond een paar dagen gele den op, en, waarschijnlijk als slaap wandelaar, sprong hij uit een raam in den tuin. De man, die de mazelen had in den hevigsten graad, stond ongedeerd op en liep in een tem peratuur van vier graden onder nul naar de woning van den concierge. Deze liet den zieke weder binnen den volgenden dag was de man genezen. In Frankrijk heeft eene com missie van officieren der technische sectie van het wapen der infanterie onder generaal H. Mars als voor zitter eenige nieuwe steleels van velocipèdes onderzocht. De uitkom sten waren gunstig. Vooral een tricycle werd beproefd met betrek king tot zijne practieehe bruikl aar heid en gering gewicht, en daarbij geconstateerd, dat een geoefend rij der daarmede 1000 km. in 6 dagen kan afleggen, zonder dat de tricycle er onder lijdt. De Franeche kroondiamanten die den 12en Mei a. s. onder den hamer komen, zullen van 21 April tot 8 Mei in de galerij van Apollo aau het Louvre-museum tentoonge steld worden. Volgens de Républ. Franc. hebben onlangs in Frankrijk proef nemingen plaats gehad met een ge weer Picard, waarmede 10 schoten in 23 seconden gedaan worden evenveel dus als met een repeteer geweer. Een lichte stoot naar boven tegen den grendel maakt de kamer vrij, zoodat de patroon er in ge schoven kan worden. Het drukken op den haan brengt dan den gren del weer achter de kamer terug eer het schot afgaat. Door het ope nen der kamer valt tegelijk de huls der verschoten patroon er uit. Er is dus eigenlijk slechts eene bewe ging voor het laden nood g, daar men met dezelfde beweg'ng der band den grendel omhoog brengen en draaien en ook de patroon op hare plaats brengen kan. Deze sluiting moet aan eiken loop aan te brengen zijn. Picard stelt ook voor, de pa troon niet meer in tasscben, maar in breede gordels om het lijf mede te voeren. -De hertog van Edinburg heeft zijn collect'e handschriften verrijkt met de officieele mededeeling van het overlijden van Napoleon I aan de Engelscne regeeriDg gedaan door den Engelsehen Schout-bij-nacht Lamb rt. Deze mededeeling luidt: Vigo, St. -Helena, 15 Mei 1821 Sire! Ik moet U mededeelen dat gene raal Napoleon Bonaparte den 5en dezer maand overleden en den 9en begraven is. Niet alleen in het Zuiden van Frankrijk maar ook in Italië heeft zich Zaterdag een schok van aard- heving doen gevoelen. Te Ventimi- glia, dat eenige dagen geleden zoo deerliik geteisterd werd, was de golvende beweging van het terrein zelfs zóó hevig, dat de bevolking in allerijl uit de huizen, die nog staande waren gebleveD, wegvluchtte, om in spoorwagens ol tenten een onderkomen te zoeken. In sommige streken van Stier marken werden Donderdagmorgen, omstreeks 3 uren, vijf of zes schok ken van aardbeving, vergezeld van onderaardscbe geluiden waargeno men. Door de vschrijf-barometer» in het Parlementsgebouw te Wee- nen werd de aardbeving in Frank rijk en Italië van Vrijdag jl. dui delijk genoteerd. Een interessant proces zal te Berlijn worden ge roerd. De ver- eeniging «Cypria» wijstin de loten, die zij uitgeeft, op eeu in de Voss. Zlg. openbaar gemaakte trekkings- lijst. Een houder van loten ziet deze lijst en heeft volgens haar een prijs. Groote teleurstelling het is een drukfout. Bij nader onderzoek volgt nu dat het geen druk- maar een schrijffout is. De gelukkige win ner is hiermede niet tevreden, maar heeft een aanklacht ingediend. De verlotingen te Berlijn hebben tegenwoordig wel met tegenspoed kampen. Te Coblenz is veroordeeld de wijuhandelaar C. F. Beisiegel, te Kreuznach, wegens het vervalschen van wip, en wel tot 5 weken ge vangenisstraf, 1500 mark boete en in de kosten. Bij gelegenheid van dit proces vernamen zij, die het nor niet mochten geweten hebben, merk waardige dingen betreffende de vwijnfabricage», en werd het hun duidelijk, welke rol daarbij spelen inzonderheidglycerine, tannine, ammoniak, wijnsteenzuur, koriander, oranjebloesem-water, viierbloemen- olie, ananas-aether, kandij, rozijnen, spiritus, malva, kleurstoffen en voor al water; een en ander ten einde het geachte publiek «reinen wijn» te schenken. Te Mühlhausen is de wijnhan delaar Nithardt, wegens ouderdom en ziekelijkheid, tot slechts 1 maand gevangenisstraf, doch .30,000 Mark boete veroordeeld. Het Journal de St.-Rélersbourg vertelt, dat zij de eer heeft in een klein provinciestadje een correspon dent te hebbeD, die sedert 1867 aan het blad een maandelijksch verslag stuurt der gebeurtenissen in die buurt. In die twintig jaren is tot heden geen letter van wat de man schreef in het blad opgenomen. Ver schillende redacteurs, die elkaar aan het blad opvolgden, schreven hem, zijn brievenschrijven te staken en geen postzegels te verknoeiente vergeefs. De correspondent zendt elke maand geregeld zijn verslag der gebeurtenissen, die in de buurt van zijn achteraf-plaatsje voorkomen. Prins Eugenius van Zweden heeft Vrijdag jl. in het Zweedsche gezantschapshotel te Parijs een feest maal gegeven ter eere van zijne beroemde iandgenoote de zangeres ChrLtine Nilssun, en haren bruide gom, den Spaanscben graaf Casa de Miranda. Onder den maaltijd werd de bruid verrast door een telegram van den koning van Zwe den, waarin deze, ook namens zijn gemalin, bet bruidspaar op de har- telijks'e wijze grluk wenscbt en de hoop te kenne-. geeft dat de gravin de Mbaoda 1 aar oude vaderland niet moge vergeten. Dezer dagen is het huwelijk voltrokken. Bij die gelegenheid droeg de vor stelijk gekleede 'ornid de versierse len der Spaansche orde van Wel dadigheid en een prachtige parure van briljanten, haar dienzelfden morgen door baron Rothschild uit Londen toegezonden. Als getuigen fungeerdende gezant van Spanje en de markies De Casafuerte, de Zweedsche ge'aut en Ambroise Tho mas. Telegrammen met gelukwen- schen werden o. a. nog oDtvangen van de koningin regentes van Spanje, de gravin van Parijs en Frans II, ex-koning van Napels. Blijkens een telegrafisch be richt uit Kopenhagen moest eer- gistere i aldaar, tengevolge van aan houdenden hevigen sneeuwstorm, de postdienst land- en zeewaarts wor den gestaakt. Diano Marina wordt geheel met den grond gelijk gemaakt door mid del van dynamiet. Door het om vallen van een muur werd een genie-officier gedood. Te Oneglia werd een ingenieur door het vallen van een balk zwaar gewond. Sedert 1400 werden in Italië 280 hevige aardbevingen waargenomen die van 1693 kostte aan 93,000 menschen het leven. Donderdag 11. is in het Royal Aquarium te Londen de twee jaar- lijksche tentoonstelling van dashon den geopend. Zii bevat 700 nummers. Sommige dier honden, bepaaldelijk de schoothondjes, genieten aldaar van wege bun inzenders een buiten gewoon zorgvuldige, aan het be lachelijke grenzende, verpleging, hebben een vrouw met kam en schuier ter bediening bij zich, en liggen op zijden kussensin iraudjes, die niet voor fraaie kamerwiegen behoeven onder te doen. Vau wege de Hawaiïsche le gatie te Londeu wordt het bericht der New-York Herald gelogenstraft, als zou de zuster van den koning vaD Hawai, prinses Likelike, zich heb ben doodgehongerd om de vertoorn de godin van den vulkaaD Mauna Loa te verzoenen. De prinses is aan eene hartkwaal gestorven, aan welke zij sedert lang leed, en wat den vulkaan betreft, daar deze reeds een honderd jaar bijDa onafgebro ken vuurspuwt, bekommert men er zieb weinig om. De voor eenige weken in den schouwburg te San-Francisco, naar het heette, op Adelina Patti ge pleegde moord-aanslag, is volgens de thans ontvangen Californische bladen niet op de zangeres gemunt geweest. Een opgewonden man, dr. Hodges genaamd, en magnetiseur van beroep, heeft op de bovenga- lerij eene kan, met kolophonium en terpentijn gevuld en in katoen ge wikkeld, door een ontploffing van buskruit in brand wilden steken en raar beneden onder de toeschouwers willen werpen. Het kruit ontplofte echter te vroeg en de kan vloog op de galerij in brand, waarbij de dader ernstige brandwonden bekwam. De vlam werd spoedig gedoofd en Hodges door de politie ingerekend. Aan leiding tot de roekelooze daad moet geweest zijn 's mans blinde baat tegen de rijken. Behalve enkele vrouwen, die in onmacht vielen, beeft niemand zich het voorval bij zonder aangetrokken, zoodat de zan geres haar afscheidsconcert onge stoord heeft kunnen voortzetten. Naar men bericht, zulien bin nenkort in Philadelphia contractei) gesloten worden voor de levering van locomotieven en rollend mate rieel voor de in Peru aan te leggen spoorwegen. Men is van plan de beroemde zilvermijnen van Cerra de Pasco, ongeveer 240 km. van de Pacific- kust, en 1200 voet boven den zee spiegel gelegen, aan het spoorweg net. te verbinden. Er is voorgesteld het reeds voor 10 jaren begonnen werk door Henry Meiggs, te voleinden en den lijn over de Andes alzoo uit te breiden en een waterkeerenden tunnel te maken om de mijnen gemakkelijk te kunnen bereiken, daar vroeger de groote toevloed van water eene groote hinderpaal was voor de ex ploitatie van deze bergwerken. A. Ken je den secretaris-generaal van 't ministerie voor kunsten en wetenschappen B. Zeker, hij beeft onder mij aan 't departement gewerkt. A. Kom, kom, snijd nu niet zoo op 1 B. Neen, heusch waar. Ik werkte op de tweede étage en bij gelijk vloers. KOLONIËN. BATAVIA, 8 Februari. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in bet goevernement A'jeh en Onderhoorighedeu, loo- pende van 10 t/m. 22 Januari j.l., ontleent de Javasche Cl. het volgende: Groot-Atjeh, Den Hen Januari werd eene sector-patrouille, sterk zestien man, onder commando van een officier, ter hoogte van Kola- Radja-Bedil door eene bende Atje- hers overvallen, 'bij welke gelegen heid wij zes gewonden bekwamen, waarvan eeu sedert overleed. De vijandelijke bende, welk geschat wordt circa twintig man sterk te zijn geweest, werd afgeslagen en nam in groote verwarring de vlucht; zii liet drie dooden achter, en be kwam bovendien, voor zoover be kend, vier gewonden. Volgens ingekomen berichten, werd zij aangeroerd door zekeren Tengkoe Sjech, zoon van den geest drijver Tengkoe di Karang, wonende nabij het graf van Tengkoe Dam pening, niet ver van Tjot-Goe. Den 14en Januari keerden de troepen, die deel genomen hadden aan de excursie naar Poeloe-Brae, te Kota-Radja terug-, zonder dat het gelukt was de zich daar in het gebergte ophoudende vijandelijke bende te achterhalen. De versterking Siroeu en het blokhuis Sabang werden gedurende den verslagtijd enkele malen vrij hevig beschoten; respectievelijk van uit den kampongrand van Bada en van uit Kota-Pagani. Nabij Sabang werd een dwang arbeider door 's vijands vuur licht gewond. Ook op de versterkingen Lampeneroet en KotaPobama wer den nu en dan schoten gelost, op de eerste van achter de heuvels van Tjot-Goe en op de laatste uit den lagunerand. Den 18en Januari werd de af komende wacht uit het blokhuis Lamara licht beschoten uit den rand der kampong Aroen. Gedurende de laatste dagen had de vijand het voornamelijk gemunt op de wegwerkers en hunne mili taire dekking tusschen Kota Poha- ma en Pekan-Kroeng-Tjoet; nage noeg dagelijks werden zij beschoten doch steeds zonder succes. Ook vie len er den 13en en 16en Januari schoten op de stoomtram, ter hoogte van Lampeneroet. In den nacht van den 13en werd de telephonische gemeenschap tus schen Tjot-Iri en Oleh-karang dooi den vijand verbroken; circa 300 strekkende meters draad moesten dientengevolge worden vernieuwd. Onderhoorigheden. In den staat van zaken ter Westkust kwam wei nig verandering. T. Oemars aanhangers. Nja Ma- kam en T. Hoessin Longbata hiel den zich nog altijd op in Pati, La gen en Telok Gloempang. T. Brrhim, Radja van Pati, was eindelijk uit Pedir naar Groot-Atjeh teruggekeerd, doch durfde zich uit vrees voor Toekoe Oemars aanhang nog niet naar zijn land te begeven. T. Oemar bevond zich in den laatsten tijd te Daja; eene poging om zich met eene gewapende bende duor Telok-Kroet naar Pati te be geven werd door bet hoofd van Telok-Kroet verijdeld. T. Tjihiq van Melaboeh had zich naar Tenom begeven, ten einde met bet oog op T. Oemars drijven nau were betrekkingen aan te knoopen met T. Iman Moeda. De broeder van dezen laatste maakte den 15en zijne opwachting bij den civielen gezaghebber te Me laboeh. Segli werd nog dagelijks bescho ten; den 14en Jauuari werd een Europeesch fuselier binnen de ver sterking Jicht gewond, terwijl een in het buitenwerk wonende sloep roeier een schampschot ontving. In de bovenstreken van Gighen bleven nog steeds onlusten heerschen overigens was bet op de N. en O. kust van Atjeh rustig. De weêrgesteldbeid was afwis selend. De gezondhe-'dstoestand was eenig- zins ongunstiger, het ziektecijfer hooger, bet sterftecijfer echter lager. Blijkens het verslag omtrent den staud van zaken in de residentie Amboina, over de maand December jl., werd met Zr. Ms oorlogsschip Java gevankelijk ter hoofdplaats aangebracht de radja van de op de Kei-eilanden gelegen negorij Wat laar, met name Aries alias Bairier, beschuldigd van lastgeving tot moord op een geheel huisgezin zijner ne gorij, bestaande uit man, vrouw en twee jeugdige kinderen De radja erkende dien moord te hebben bevolen, als de aanlei- dende oorzaak daartoe mededeelende, dat de slachtoffers swauggies (too- venaars) waren, aan wier boosaar dige kunstgrepen hij een hem op Aroe overkomen ongeluk meende te moeten toeschrijven. Omtrent het ongeval te Probo- lingo lezen wij in het Nieuws- en Advertentieblad voor Probolingo de volgende bijzonderheden: Gisteren avond te half vijf barstte eensklaps met buitengewoon geweld een storm uit het westen los. Het landhoofd waarop zich de vuurtoren bevond, schijnt in het bijzonder tot mikpunt gediend te hebben, want een windhoos uit het W.N.W. streek er met zulk eene kracht op neder, dat de ijzeren bovenbouw uit haar fundament werd gelicht en zonder het hoofd te raken in de rivier werd neergeploft, waar zij nu leelijk in den weg ligt. Het daaraan gren zende woonhuis van den lichtwach- ter werd ongeveer een meter ver schoven en totaal ontredderd. De daarbij behoorende keuken is echter in zee geslagen zonder eenig spoor achter te laten. Op het oogenblik van bet ongeval bevonden zich in die keukende lichtopsteker Djoijo, de beeren Lodewijk Parijs en Mar tens met nog een inlander, wiens naam onbekerid is. Zij waren aan bet visschen geweest en met het opkomen van den storm daar gaan schuilen. Alle vier werden mee in zee gesleurd. De heeren Thai Larsen en Craw- furd, die op het donderend geweld zich daarheen begaven, vonden den toestand zooals beschreven is. Ter wijl zij in de eerste plaats zochten naar de bewoners van dit onher bergzame oord, boorden zij geroep van den zeekant en ontdekten spoe dig' den heer Martens, worstelende tegen het bruischende element. Met behulp van een bamboe werd hij op het droge gehaald. Op dezelfde manier werd ook de onbekende in lander gered. Beiden bleken zwaar gekneusd te zijn; van de beide an dere personen was niets te zien en zijn ook tot nu toe zelfs de lijken niet gevonden. Volgens een der ooggetuigen bleek bij onderzoek, dat de ijzeren toren met zijn vier stijlen op bet gemet selde fundament gestaan had in kokertjes van twee Engelsche duim diepte, die waarschijnlijk wel goed sloten om de stijlen, maar toch geen voldoende bevestiging zijn om een windhoos te weerstaan. De resident, de architect en het personeel van het havenkantoor wa ren zoo spoedig doenlijk op de plaats van het onheil aanwezig. Onder het opschrift«De gevol gen van een apenbeet,» wordt aan de Locomotief uit Modjokerto het volgende geschreven, Na een lijden van drie maanden overleed heden de heer Dixou, ge wezen machinist van de suikerfa briek koning Willem II. De over ledene had vroeger een aap, wel wen hij eiken dag eeDige droppels je never schonk. Op den duur echter werd hem het overigens makke dier te lastig en gaf het weg. Doch tot twee-driemaal toe kwam het terug. Daarop deed de heer D. in het voor de aap bestemde borreltje eenig vergif en bood hem dit als zijn ge wone borreltje aan, maar Kees rook er eens aan en scheen te beseffen, dat dit drankje minder gezond zou zijn, althans, hij wierp het glas met den inhoud verwoed weg, vloog op den heer Dixon aau en beet hem in den duim van de rechter hand. Aan de gevolgen van deze beet is de heer Dixon overleden. CIVIEL OE PA li TE MENT. Verleend.- Een tweej. verlof -narEuropa, we gens ziekte, aan den ondcrw. 2e ld. E. G. A. Taenzcr en aan den ondcrw. Ie ld. J. Verheul. Mill TAIR DEP AR TEMEN T. Verleend'- Een tweej. verlof naar Europa, we gens twaalf jaren onafgebroken dienst, aan den kapt. der inf. A. F. Balabrega en aan den kapt. der inf. G. J. Nolten; wegens ziekte, aan den leu luit. der inf. G. J. W. Vos. TWEEDE KAMER DER SÏATEM-GENÈstAAL, Zitting van 14 Maart. De motie-Schaepman om de dis cussie over de additioneele artikelen te verbinden met die over kiesrecht bij Hoofdstuk III van de Grondwet is ingetrokken na door de heeren Ruijsvan HoutenMees, Borgesius en de regeeriDg te zijn bestreden. De minister Heemskerk beloofde echter bet denkbeeld om de addi tioneele artikelen in verschillende hoofdstukken te splitseD, in over weging te zullen nemen. Daarna ving het debat aan over Hoofdstuk III. De heer Lambreckts bestreed het als de deur openzettend voor het algemeen stemrecht. 8S53T8Z&KE3. In de zaak van Van der St&dt en Fortuyn heeft het O. M. bij deD Hoogen Raad gis- teren geconcludeerd tot verwerpisg. Uitspraak 12 April. De rechtbant te's Bertogsnbosch heeft in eene Zaterdag gehouden zitting behandeld d8 zaak van jk r. v. d. D. de W. en den len luitenant B., vervolgd ter zake van duel. De eiech Tan het O. M. was voor B 2 dagen hechtenis en vo^r v. d D. de W. 1 dog hechtenis Zaterdag p. s uitspraak De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de cassatieberoepen van personen, veroordeeld door het Hef te Amsterdam we gens deelneming aan de ongeregeldheden in Juli, te Amsterdam. Wat aangeat H. Faille, P. Heinsius, huis vrouw van H. Scholten en P. J J. Scholten heeft de H R op grmd van het aange voerde middel dat den vorm betrof, het be klaagde arrest vernietigd en de zaak ver wezen naar het Hof te 's Hage om op nieuw te worden berecht en afgedaan W 't de audere zaak betreft van W. E. Bredius heeft de H. R de aan req. ten laste gelegde friten op grond van art. 213 C. P. niet strafbaar geacht en hem van rechtsvervolging ontslagen. De Raad heeft vervolgens verworpen de voorziening van een gefailleerd koopman in manufacturen te Haarlem, door het gerechts* hof te Amsterdam in hooger beroep veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf, ter zake van bedriegelijke bankbreuk, door het ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischera ontdekken van goederen tot zijn boedel behoorende. t'rJÖERWiiS. Voor het examen in de nuttige handwer ken, gisteren te 's Hsge gehouden, is geslaagd mej. J. G. Coeps van Haarlem. LEGER EN VLOOT. Van half Juni tot half Juli zullen de ca dets van de twee hoogste studiejaren aan de Kon. Mil. Academie te Breda het kamp op

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3