I De Eenzame. 4e Jaarg-ans. Donderdag 17 Maart 1887 .No. 1134. A BON NEMEN TS PR i J8: VersÉiJni Dagelijks uitgenomen Ion- en lipnene Feestdagen. ADVERTENTIËN- algeheen overzicht. FEUILLETON. ïïahs hopfm. BINNENLAND. foor Hanrlem per maand40 Cent». Frsneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Kommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Qénèrale de rublieite Strangère QL. DAJJBE 3r Oo., JOH. F. JONESSucr., l'arijs, 31 bit Faubourg Montmartra. van 15 regelo 25 Cent; iedere regel meer 6 eeuw Grroofce letters naar. Plaatsruimte. Adverteutién worden aangenomen tot 's middags IS unri MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal Rutnt» van hei Paviljoen. Ingang aan do Dreefzyde 2e Aenr. Geopend dagelys» vau 10 tot 4 nor. Toegang 25 cant* per peraoon. lloaatour» ca loden dor Nedsrtaadsehe Maataohappij ter borordoriug vau Nijverlioid hebbaz fls ■rtoon van diploma vryeu toegaHg, donatenra met gezelachap, leden met 1 dame. Museumvan kunstn^ver/ieid opfiet Pavilroen. Ingang l routzyde t au et l'aviijoen op liet rerrai. Geup, dag. v 10—4 uur. Toegauij 25 ct. peraoon. Donateur» en dender Nederlandacho Maat»cha?py ter bevordering vaa Ny verheid hebben op vertoon Tan diploma vryen toegang donates ra met gezelachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheiJ, knust en gcscuiedeuia vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemzche Biadom, Krniaweg No. 59. Geopend Jag'lijka, uitgonomon Zaterdag Zou- en Feaatdagen van 10—5 uur. Toegang 25 ceaia per persoon. Doorloopondc toegangskaarten voor een geheel ja»! J galden. Museum der stad Haarlrm op het Raadhuis. Geopend van 15 Apnl tot 14 October al:e werkdagen van 10—4 uur van 15 October tot 14 April op d;o dagen van 10—3 aar tegen betaling vau 25 cent» per i.cmoob alleen 01 4 adager. kosteloo» vaa 12—4 aar, de overige Chri»telyke feestdagen teges betaling van 25 cent» per ponoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in net geheei niet toegelatenkiuderon van 8 tot 14 ]areu niet dan ouder behoorlijk'geleidt -4 tvlers museum in de Damstraat. Geopend dagelyk» uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feeatdagen van 11—3 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag eu Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geon'-a ^-tnadag os Zaterdag van 4 nar. Orgelbespeling in de Orooie Kerh. Dinidag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (dear Oadegroearaarkt) vry. J De gisteren in het Engelsche Lagerhuis behandelde onderwerpen bepaalden zich hoofdzakelijk tot eene mededeeling van den heer Fergus- son, dat Portugal aan den aandrang van Engeland en Duitschland, om het vijandelijk optreden in Tungi te staken en zich te bepalen tot het aankr.oopen van onderhandelingen betreffende het gebied over welks bezit wordtgestredenhad toegegeven. Naar aanleiding van het bericht omtrent de inhechtenisnemingen te St. Petersburg bevat de Berlijn- sehe Post van gisteren een zeer somber gekleurd hoofdartikel, waarin wordt uiteengezet dat de aanslagen op het leven van den Czaar het ge vaar voor een ooi log doen toenemen, daar hij allicht in een oorlogszuch tige buitenlandsche politiek een te genwicht zal zoeken tegen de bin- nenlandsche moeilijkheden. Daar de Post vaak van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken zijne inlichtingen op politiek gebied ontvangt, trekt dit artikel algemeen de aandacht. Daar de Duitsche regeering, alvorens tot het indienen van een nieuw wetsontwerp betreffende her ziening der suikerbelasting over te gaan, nieuwe adviezen van belang hebbenden bij de suikerindustrie in wacht, valt het zooals ook de thans loopende geruchten luiden nog niet te verwachten dat reeds bij de tegenwoordige Rijksdag zitting een ontwerp van wet zal inkomen. De meeste Fransche dagbla den zijn vervuld van een met den heer de Lesseps gehouden gesprek. De indruk, door dezen te Berlijn 19) ACHTSTE HOOFDSTUK. Had zij dan de kracht verloren, waarmede zij vroeger anderen zoo gemakkelijk betooverde? Was zij dan slechts een betooverend kind geweest en liet zij als volwassen meisje alle harten koud? Deze gedachten joegen haar van 't bed voor den spiegel, reeds voor de dag aanbrak. Hoe beschreid, hoe afgemat, hoe ellendig staarde haar beeld haar aan Licht! Zij stiet het venster open en keek op het heem rond, waarop de mor genzon schitterde. Nog was er nie- ontvangen en dien hij aan zijne vrienden mededeelde, kan worden saamgevat in deze woorden «De toestand is de vrede; keizer Wilhelm verlangt dien evenzeer als Bismarck. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat bij het behandelen van de ge westelijke begrooting in den «Lan- desausschuss» de heer Winterer zich in afkeurenden zin over de maat regelen der regeering uitliet. De heer Von Puttkammer beantwoordde hem met er op te wijzen dat de «Landesausschuss» niet het recht had de door de regeeriDg ontworpen maatregelen te beoordeelen; de amb tenaren, in dienst des keizers, zullen door de regeering worden onder steund in het volbrengen der taak om de eenheid tusschen het Rijks- land en Duitschland tot stand te brengen. «Voorzeker zou de regee ring er zich niet om bekommeren of de maatregelen in den smaak vielen of niet.» De omstandigheden hebben er haar toe gedwongen om harder maatregelen te nemen dan tot dusverre genomen zijn. Het doel dat de regeering er mede beoogt is om Elzas-Lotharingen in staatsrechterlijken zin meer en meer met het overige Duitschland te doen samensmelten. Weder heeft de Standard een te legram ontvangen betreffende het gebeurde te St. Petersburg doch ditmaal uit Berlijn. Het meldt dat, volgens berichten uit genoemde stad, zes studenten in hechtenis zijn ge nomen op de «Newski-Prospekt», bij het Auitschkoff-paleis, waar de keizerlijke familie zich ophield. De studenten hadden ontplofbare projectielen bij zich en wachtten op het oogenblik, dat de Czaar naar de kathedraal zou gaan. mand in huis wakker dan een stal knecht, die het paard, dat haar tot zandruiter gemaakt had en een wei nig ziek was, op den hof rond leidde. De stalknecht wa«, goed bekeken, een knappe jongen; als hij een uni form aan had, zou hij als luitenant een goed figunr gemaakt hebben. Clementine werd bij dezen aan blik zeer ernstig en vroeg zich af of hare oogen en - haar hart nu inderdaad alle betoovering verloren hadden. Intusschen vestigde zij hare oogen onafgewend en vragend op den ar men man, die een paard aan den teugel voorttrok en niet wist wat hem overkwam. Drie dagen later moest men den knecht wegzenden, want de man was onbruikbaar gewordenhij ver zuimde zijn dienst, verslingerde zijn tijd en redeneerde als een volslagen dwaas. Nog ernstiger tijding ontvang de Times uit Weeneu, nl. dat te St. Petersburg eene samenzwering ont dekt is tot omverwerping der alleen heerschappij en tot vestiging eener coustitutioneele monarchie. De sa menzweerders zouden niet tot de nihilisten beboeren, maar meeren- deels voorname beambten en groote landheeren zijn. Het doel zou zijn geweest om den keizer te plaatsen voor de keuze tusschen aftreden of het toestaan eener grondwet; reeds hebben een aantal gevangennemin gen plaats gehad. Uit Odessa wordt gemeld dat al daar vele vluchtelingen uit Bulgarije aankomen, welke de tijding mede brengen dat een nieuwe opstand in hun land wordt yoorbereid en wei onder de Bulgaarsche garni zoenen, met het oog waarop Rus sische agenten zich in Bessarabië blijven ophouden. Nog verneemt de Daily News dat de Russische regeering den aanleg van een spoorweg naar Siberië met smal spoor, geldelijk wil onder steunen. Door Zankoff is eene uitvoerige nota tot den Turksolieil grootvi zier gericht welke behelst dat alle verdere onderhandelingen onmoge lijk zijn geworden door de treurige gebeurtenissen in Bulgarije gedu rende de laatste dagen en welke iedere verzoening verijdelen. Ten slotte doet Zankoff een beroep op de Porte om door hare tusschenkomst verdere gruwelen te beletten. - De Standard meldt uit Con- stautinopel dat de Turksche regee ring het denkbeeld, om tot kapita- liseering van de jaarlijkscke schat ting in Egypte te besluiten, ver werpt, uit yrees dat hare invloed in dat land er door zal verminderen. Clementine meende, dat zij het bed moest houden en zag daarom den knaap niet weer, maar zij ver nam toch, dat hij gezegd had te willen blijven al wilde men hem ook met de honden van 't erf jagen. Fabiaan was er echter de man wel naar om zich zulk een persoon van den hals te schuiven. Wijl hij niet begreep wat den man scheelde, met grofheid hier niets te winnen was en hij liefst had, dat men in den omtrek niets dan lof van hem sprak, zoo schonk hij den man een handvol geld en liet hem daarmede trekken. De knaap wierp het weg en ging heen. De huisheer schudde't hoofd. Clementine hoorde van het voorval, gevoelde zich nog steeds lijdend, begroef haar aangezicht in de kus sens, weende zich eens uiten ge voelde zich eenzamer dan ooit. Te midden harer verlatenheid vond zij een onuitsprekelijk genot Beter zou een dergelijk plan voor Creta werken en de Porte zou dit in beraad nemen. Haarlem, 16 Maart 1687. Dezer dagen is alhier eene zitting gehouden van de commissie, van wege deNederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid be noemd ter overweging der vraag, welke stappen door die Maatschappij kunnen worden ge'daan om een Proefstation voor het onderzoek van bouwmaterialen tot stand te doen komen. Blijkens de Ingenieur is Donderdag 10 dezer bij het hoofd bestuur der Maatschappij het rap port der commissie ingekomen, waarin in het algemeen het nut, de strekking en de onkosten van zulk een Proefstation worden behandeld. Die beschouwingen worden in de volgende conclusiën samengevat lo. De oprichting van een Proef station, waar ieder industrieel op elke vraag een wetenschappelijk antwoord kan bekomen, is eene levensvoorwaarde voor de nijverheid van ons vaderland. Zal het Proef station aan de verwachting beant woorden, dau moet zijn werkkring zijn het stellen van eieche;:, waar aan de verschillende producten moe ten voldoen, en het verrichten van onderzoekingen ingevolge opdrach ten van besturen en particulieren, tegen een nader vast te stellen ta rief, waardoor het particuliere initia tief niet worde uitgesloten. 2o. Opdat wetenschappelijk-tech- nische vraagstukken in de eerste tats worden opgelost en de onpar tijdigheid der onderzoekingen voor particulieren gewaarborgd zij, is het wenschelijk, dat de oprichting van in de macht harer oogen. Zij werd ernstig, nadenkend; zij werd werkelijk ziek. Zij gevoelde geene lust het vader of moeder te zeggende een zou hare zwakheid voor werkelijkheid hebben aange zien, de andere ze voor luimen der verbeelding hebben verklaard. Daar entegen vroeg ook geen mensch er naar, als zij halve dagen te bed bleef. Zoo kon zij toch ten minste vermoeidheid voorwenden en uit rusten. De ellebogen in 't kussen gedrukt, met de handen in 't haar, lag zij uren iaüg in 't bed en peinsde er over hoe eenzaam toch haar leven was, hoe armzalig het met haar hart was gesteld en hoe vreemd de menschen waren. Zij verlangde naar iets zij wist echter niet wat het was. Naar beschaving, zeide zij, en meteen viel het haar als lood op 't hart hoe arm het vaderlijke huis aan geestesgaven was. De oude or- zulk een Proefstation van Staats wege geschiede. 3o. De aangewezen plaats voor het eventueel op te richten Proef station is Delft, en wel a. omdat men daar partij zou kunnen trekken van de wetenschappelijke krachten, aan de Polytechnische School ver bonden; b. omdat men daar gebruik zou kunnen maken van de midde len der Rijks-inrichting van het departement van Oorlog; c. omdat daar het Proefstation dienstbaar gemaakt zou kunnen worden aan het onderwijs der Polytechnische School. 4. In den aanvang is het wen schelijk, zich, met het oog op de kosten, voorloopig te bepalen tot het onderzoek van bouwmaterialen, maar dau toch zal zulk een Proefstation in het eerste jaar eene som van f 50,000 vorderen. De commissie meent dus de Maat schappij van Nijverheid het indie nen van een adres aan de Regee ring, waarbij op de spoedige in richting van een Proefstation te Delft wordt aangedrongen, te mogen aan raden, maar voegt er bij: «Zeer zeker zou inwilliging van het adres ten zeerste bevorderd worden, wan neer daarbij het bewijs kon worden geleverd, dat de Nederlandsche in dustrie zulk een proefstation ver langt. Zal zulk een bewijs klem mend zijn, dan ware het wensche lijk, dat de Nederlandsche industrie niet alleen moreelen, maar ook fi- nancieelen steun aan de zaak gaf». Die fioancieele steun zou bestaan in het aanbieden aau de Regeering van eene som van ongeveer f25,000, als tegemoetkoming in de oprich tingskosten. De commissie geeft het hoofdbestuur in overweging, haar te machtigen om te trachten die som bij elkander te brengen. ganist was de eenige persoon, die in zijne haren en kleeren den geur eener andere en betere wereld on der dit dak wist te brengen. Zijne woorden hadden haar tot nadenken gebracht. Hij had haar in eene an dere wereld laten schouwen, hij, zelf een banneling, die lang genoeg reeds in de woestijn leefde om zijn dagelijksch brood te verdienen. Clementine had nu zoo lang na gedacht, tot ze wist wat haar ont brak iemand, die haar in het schoone en verhevene onderwees, die haar leerde scherts te verstaan eu den ernst te waardeeren; eene sterke hand, die haar naar den top der kennis voerde; eene welbespraakte monddie haar de raadsels des levens oploste of ten minste het ge schokte geloof aan haarzelf weder oprichtte en de vreugde over haar bestaan door vriendelijke wijsheid en vroolijke wilskracht frisch leven schonk.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1