Het hoofdbestuur besloot, na de voorlezing van het rapport, de com missie diligent te verklaren en haar die machtiging te verleenen, en de commissie heeft alzoo nu de opdracht zich tot die corporatiën en personen te wenden, die direct belaDg hebben bij de oprichting van een Proefsta tion, met verzoek om hunnen mo- reelen, maar vooral financieelen steun. Bij kon. besluit van 15 Maart is aan P. H. van der Ley, onder wijzer bij de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te dezer stede, vergun ning verleend deze betrekking tege lijkertijd te bekleeden met die van dir-cteur der Kweekschool voor On derwijzeressen alhier. Binnenkort zal, naar wij ver nemen, door de Letterlievende Ver- eemging J. J. Cremer» en de Lie dertafel «Crescendo» in vereeniging een soirée worden gegeven, waarvan de opbrengst zal worden gestort in de kas van het fonds voor gewa penden dienst in Nederland. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen acht wetsontwerpen tot naturalisatie, waaronder ook dat van J. Wassmann, winkelier alhier. De gezondheidstoestand dezer gemeente was in de afgeloopen maand Februari zeer gunstig. Van de in de wet genoemde besmette lijke ziekten werden ter gemeente secretarie aangegeven: 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van ma zelen. Sterfte aan die ziekten kwam niet voor. Het totaal der overlede nen, waaronder begrepen 5 leven loos aangegevenenbedraagt 81. 'Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 21.5. Aan lichaamszwakte stierven 15, aan stuipen 3, aan apo plexie 2, aan hersenziekten 4, aan croup 3, aan ziekten der ademha lingsorganen 39 (waarvan 14 aan keel-en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerk tuigen 5, aan andere oorzaken 3, aan onbekende oorzaken 2 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: baneden 1 jaar 23, van 15 jaren 7, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 4, van 20- 50 jaren 11, van 50—65 jaren 10, van 8580 jaren 11, boven 80 jaren 7. Geboren zijn: 69 jongens en 61 meisjes. De gewijzigde statuten zijn verschenen van de Vereeniging De Militaire Willemsorde. Haar doel is: lo. onderlinge ondersteuning der leden en hunne nagelaten betrek kingen; 2o. het nauwer toehalen der banden, die de leden aan elkaar verbinden als oud-krijgsmakkers en strijders voor Koning en Vaderland; 3o. het aanzien der orde onder bur gers en militairen te verhoogen, door zooveel in haar vermogen is den militairen geest onder de Ne- derl. jongelingschap aan te kweeken. Het bestuur bestaat uit de heeren W. A. Schenk, voorzitter; J. Leen- ders, secretaris; W. A. de Bilt, penningmeester; J. A. Heymansen C. Bekker, commissarissen. Aan den gemeenteraad van Edam is verzocht het adres te steunen, door de Volendammers aan het «College van Zeevisscherijen» ge richt, houdende het verzoek om opheffing van het verbod tot ge bruik van de Wonderkuil te be spoedigen. Naar men verneemt zal de heer R. A. J. Snethlage, civiel- ingenieur te 's-Hage, eerlaug naar Zij keek rondom zich. Van wien kon zij dat onderricht, die ophef fing verwachten? Hare moeder had op elke vraag eer; antwoord en voor elk lijden eene troost: eene verzameling van preeken en het gezangboek verdre ven allerlei gedachten van ledige uren. Maar die vrede der ziel, waar in hare moeder zich verheugde, was niet naar den smaak van Cle mentine zij rilde voor zulk eene toekomst. En toch had misschien de kleine, droge, dweepzieke matrone geen minderen storm in eigen boe zem waargenomen als er nu woedde in haar vleesch en bloed, en de lucht- kasteelen, die zij vroeger gebouwd had, waren even schitterend, hoog en duizelingwekkend geweest als die, waaraan Clementine nu bezig was te timmeren. Aan haren vader mocht zij in haren nood niet denken. Hij begreep niet wat zij wilde en zou haar ge- Transvaal vertrekken, in verband met voorbereidende maatregelen voor den aanleg van een spoorweg daar te lande, waarvoor concessie is verleend aan de heeren J. L. Gluysenaar,secretaris der Maatschap pij tot exploitatie van staatsspoor wegen, Bake te Amsterdam, en Groll Jr. te Londen. Aan de Tweede Kamer is het navolgende adres verzonden Geven te kennen de ondergetee- kenden, hoofdbestuurders van den Ned. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht; dat de herziening der Grondwet, waar het de regeling van het kies recht betreft, zeer hunne aandacht trekt, en zij zich de vraag hebben gesteld, wat kan gedaan worden om uwe vergadering de overtuiging te schenken, dat een zeer groot deel vau het Nederlandsche volk de in voering van het algemeen kiesrecht verlangt, en dat die invoering bo vendien bevorderlijk zal zijn aan de rust en de welvaart des lands; dat die vraag «Wat te doen?» der te moeielijker werd, naar gelang het bezwaarlijker werd, reeds nu uitvoering te geven aan een besluit der algemeene vergadering van den Bond voor Algemeen Kies- en Stem recht, om door middel van eene groote demonstratie te Amsterdam uiting te geven aan dien volkswensch. De ongeregeldheden van den laat- sten tijd, toch, weerhouden ons, de verantwoordelijkheid te dragen van een dergelijke volksbetooging, die zeer zeker van grooten omvang zoude zijn, omdat de bewegiDg ten gunste van het algemeen kiesrecht sinds de laatste demonstraties te Am sterdam en 's-Gravenhage weder zeer aanmerkelijk is vooruitgegaan; dat, hoewel deze demonstratie dus voorloopig wordt uitgesteld, het toch zeker bij uwe beraadslagingen en besluiten een punt van overwe ging zal uitmaken, te weten, wat door onzen Bond zou kunnen ge daan worden, en hoe dit blijk geeft van een zeer krachtig en duidelijk uitgedrukt verlangen des volks, ten gunste van het algemeen kiesrecht; dat ondergeteekenden daarom ver meenden de aandacht van uwe ver gadering door middel van een schrij ven op vermelde omstandigheid te moeten vestigen, in de verwachting dat gij, Mijne Heeren, hoewel niet door het geheele Nederlansche volk gekozen, toch rechtsgevoel bezit, om den billijken en rechtvaardigen eisch te bevredigen, dat in een goed geordenden staat het gelijk recht voor allen moet worden gehuldigd en toegepast. 't Welk doende, enz. In de jongste zitting van den gemeenteraad te Maastricht kwam o. a. ook de enquête-commissie ter sprake. De voorzitter, de heer Pij Is, achtte zich als hoofd der gemeente en van het burgerlijk armbestuur verplicht, den indruk weg te nemen, dien de verklaringen van sommige getuigeu omtrent het armbestuur op velen heeft gemaakt. Tot dat einde somde hij in het kort op, al wat door dit armbestuur voor den werk man is en wordt gedaan en komt bij tot de slotsom, dat enkele ver klaringen niet van overdrijving zijn vrij te pleiten. Mr. Ruys, den voorzitter ant woordende, zegt als lid der enquête commissie te moeten constateeren, dat, hoedanig die verklaringen ook mogen geweest zijn, aan de goede trouw van de getuigen geen oogen raden hebben een bruispoeder te nemen of een ritje te doen. Dat kon zij zich zelf ook wel raden: zij was immers de dochter van haren vader. Op zekeren voor middag, toen zij zich nog onaan genamer gevoelde dan anders, wilde zij zich met geweld bedwingen. Zij wilde opspringen, maar de krach ten begaven haar reeds bij de eerste poging daartoe. Snikkend in hare hulpeloosheid lag zij daar en ge voelde zich door God en de wereld verlaten. Hare ouders kwamen niet in hare kamer om te zien hoe het met haar ging. Misschien meenden ze wel, dat ze buiten in 't veld was en waren er tevreden mee, als ze de wildzang maar niet zagen. Eerst toen Clementine aan tafel ontbrak klopte de een na den ander bij haar aan. Haar vader trad binnen met het hoofd in den nek. blik mag getwijfeld worden, en dat, hoe ook ten aanzien van bestaande toestanden werd getuigd, dat het te hopen is, dat de fabrikanten daar mede hun voordeel doen en die ver beteringen invoeren zullen, welke in het belang van den werkman noodig en nuttig kunnen geacht worden. Den 21n dezer zal in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht eene vergadering worden gehouden van de daar ge vestigde afd. der Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handw. nijverheid in Nederland, waarin de heer B. H. Heldt, lid van de Tweede Kamer der SSaten-Generaal, zal spreken over: «de arbeids-enquête en wat zij nu reeds leert». Het bestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Politie-bond heeft aan de politie-ambtenaren in Nederland een rondschrijven toege- toegezonden, waarin het doel van het bond wordt uiteengezet. Dat doel zal zijn: lo. Verbreiding van meerdere kennis van het politie-vak zelf en bij het publiek. 2o. Aankweeken van kameraad schap en onderlinge samenwerking in het belang van de politie en van het publiek. 3o. Verbetering en verheffing van den maatschappelijken stand van den politieman. 4o. Oprichting eener weduwen- en weezenkas en zoo mogelijk van een pensioenfonds. De contributie voor den politie ambtenaar, die lid van den bond wordt, is gesteld op f 1 per jaar. De weduwe en weezenkas en het pensioenfonds zullen afzonderlijk worden beheerd, maar staan onder controle van het hoofdbestuur. Buiten de gewone leden zullen er ook donateurs en eereleden zijn. Donateurs zijn zij die f 5 per jaar of ineens eene som vau f 100 storten. Na aftrek der overmijdelijke kos ten wordt het restant derjaarlijksche contributie in de weduwen- en wee zenkas gestort, of tot een ander doeleinde in het belang der leden aaDge wend. Donderdagavond ongeveer 9 uur passeerde een rijtuig langzaam het Westeinde te Amsterdam waarop een tamelijk bejaard, corpulent heer, vergezeld van een jongmensch, het portier naderde en plotseling een dosis meel van misschien wel een half mud op het lichaam kreeg. De koetsier die van de zaak op de hoogte scheen te zijn, snorde on middellijk weg en politie was niet aanwezig; zoodat onze Pierrot niet wist waar zich te bergen. Het schijnt dat men hier met een grap te doen heeft. De heeren moeten nl. een gefiugeerde huwelijks-aan vraag in de courant geplaatst en als rendez-vous het Westeinde op gekregen hebben. A Gisterenmorgen geraakte te Amsterdam een dienstmeisje in brand, bij het opzetten van een ke tel water op eene gloeiende kachel. Zij vloog brandende op straat, waar voorbijgangers haar de kleederen van het lijf rukten. De ongelukkige is met zware brandwonden naar het gasthuis vervoerd. De hertog en hertogin van Saksen-Meiningen zijn in het «Am- stel-hotel te Amsterdam aangeko men en zullen daar eenige weken blijven. Scheelt je iets, kind? Niet veel, papa. Wil je eens goed uitslapen? De val van het paard zit je nog in de beenen; misschien doet de schrik ook nog wel een weinig. Misschien, papa, ik gevoel mij zeer afgemat. Nu, dan moet je maar slapen Adieu.... Ik moet naar de boerderij. Daarna moet ik nog uit.... Morgen moet je weer beter zijn, hoor. Adieul Hiermede was hij verdwenen. Hij was niet ver over den drempel gekomen. Tien minuten later verscheen hare moeder. Deze zweefde nauwe lijks hoorbaar de deur binnen en nam op een stoel naast het bed plaats. Zij haalde diep adem, zoodat men in de meening zou komen dat ze zuchtte en zeide daarop zacht: Voelt gij pijn, mijn kind? Neen, mama, ik ben zeer af- Maandag hebben de vorstelijke personen een langdurig bezoek af gelegd bij Minnie Hauk, die in het zelfde hotel logeert. In eenige werkplaatsen te Am sterdam is onlangs de volgende waarschuwing aangeplakt Schotschriften, zedelooze lectuur of kwetsende gesprekken mogen niet op de fabriek gelezen, noch gehou den worden. De invoerder van zulke geschriften zal gestraft worden met direct ontslag. De voorlezer of woord voerder voor de 1ste maal met veer tien dagen verzuim; bij herhaling zal hij onmiddellijk uit de fabriek worden verwijderd. Dag- of week bladen, welke niet zedekwetsend zijn, of iemands godsdienstig gevoel kunnen hinderen, mogen onder schaft tijd voorgelezen worden. Werklie den, wetende dat tegen deze bepa lingen gehandeld wordt en den pa troon er niet van in kennisstellen- de, zullen mede direct worden ont slagen. De verminker of zoekmaker dezer waarschuwing zal direct uit de fabriek worden verwijderd. Het aantal commissiën voor straatversiering te Amsterdam bij gelegenheid van het aanstaande be zoek van Z. M. den Koning be draagt thans vier-en-negentjg. De voorbereidende maatregelen door sommige commissiën genomen, doen verwachten, dat de versiering in sommige buurten inderdaad sierlijk en smaakvol zal worden. Met ver scheidene kunstenaars is in betrek king getreden met het oog op ont werpen voor eerebogen, afwijkende van den geijkten, dikwerf zoo plom pen vorm. Voor de bocht van de Heerengracht is o. a. het plan ge opperd van een decoratief galjoot schip, juist in de bocht voor de Spiegelstraat. Volgens het N. v. d. D. is het feestcomité in de Willemstraat voor nemens, bij 's IConings komst alhier mondeling vrijspraak te vragen voor hen, die tengevolge van het palingoproer veroordeeld werden mocht Z. M. onverhoopt verhindert zijn om de stad te bezoeken, dan ditzelfde schriftelijk te doen. De politie in de Beemster heeft zekeren B. doornat en zoo verstijfd van koude, dat hij geen woord kon uitbrengen, aan den openbaren weg liggende gevonden. Hij werd in den hooiberg van den landbouwer S. gebracht, om daarin den nacht door te brengen. Toen men hem den volgenden morgen wilde wekken, was hij reeds overleden. De bemanning van de sleepboot Hercules heeft vanwege de Engel- sche Regeering eene belooning van f 108 ontvangen voor verleende dien sten bij de met gunstig gevolg vol brachte redding der opvarenden van het Engelsche schip Brambleteye, bij de stranding in de Tesselsche gron den op 30 November 11. Burg. en Weth. van Leiden dee len den gemeenteraad mede dat, op voorstel van den Burgemeester, ter belooning van de verleende diensten, bij gelegenheid van de onlangs plaats gehad hebbende ongeregeld heden, op grond van de voortreffelijke wijze waarop zoowel door de mili taire autoriteiten en manschappen als door het politiepersoneel is me degewerkt tot handhaving van de orde en het herstel van de rust, is uitgekeerd ten behoeve van de man schappen van de onderscheidene gemat.... Daarop streek zij met den rug van hare hand over het voorhoofd van het meisje, langs de wangen en haar hals, voelde haar de pols, zuchtte weder en sprakGij hebt geene koorts. Ik hoop van neen, antwoord de Clementine, maar ik zou gaarne te bed blijven. Mag ik? Hare moeder zuchtte weder en zeide na eene pauzeIndien gij meent, dat dit het beste is, blijf dan in Gods naam maar liggen. Daarop zweeg zij en zat bewe gingloos met de armen over de borst gekruist naast het bed. Na een kwartier betastte zij op nieuw Clementine's borst, hals en voor hoofd en nam hare hand. Daarna herhaalde zij, luider dan ze sprak en blijkbaar gerustgesteld: Gij hebt geen koorts. Goddank, antwoordde de dochter. wapens van het garnizoen een be drag van f 350 en ten behoeve van de politiebeambten een bedrag van f70. Er is een strafvervolging loopen- de tegen den voorzitter van den Sociaal-Democratischen Bond te 's II age W. Baije, ter zake van las ter en beleediging van politiebe ambten in een stuk van zijn band, opgenomen door het blad Recht voor Allen. Ofschoon hij in dit zelfde blad per advertentie de beleedigende woorden heeft ingetrokken, daar zij volgens hem het gevolg waren van misleiding, zal hij zich toch voor het bovenomschreven feit voor den rechter te verantwoorden hebben. Aan den Noordwal te 's-Hage had Zondagmorgen een treurig on geluk plaats. Een vrouw, bezig zijnde een gordijn voor het keuken raam op te hangen, en die daarbij op den rand van den gootsteen ging staan, gleed er af en viel, met het ongelukkig gevolg dat zij eenige uren daarna overleed. Zij verkeerde in hoogst zwangeren toestand. Dezer dagen is een brief, door eene inrichting te 's-Hage gericht aan eene firma te Amsterdam en inhoudende eene assignatie groot f4123.- niet aan zijn adres bezorgd. Wel is bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam het geldbedrag ont vangen, doch niet door den geadres seerde. Door de Haagsche politie wordt de zaak onderzocht. Aan het in aanbouw zijnde Kur- haus te Scheveningen is gisteren namiddag eene stelling gebroken, waarop zich vier werklieden be vonden. Zij werden allen gewond, waarvan twee ernstig. Een opper man is met gebroken been naar het gasthuis vervoerd. Omtrent de oorzaak van het on geval verneemt men, dat het stei gerhout en het verband te wen- schen overlieten. Er is dan ook proces verbaal opgemaakt. Op de rivier de Oude Maas heeft bij dikken mist eene botsing plaats gehad tu -schen de stoomboot Anna Aleidadie de zalm voor visscherijen vervoert, en de kolenlichter Duplex waarbij de stoomboot een groot gat bekwam en in de diepte wegzonk. Zoowel de bemanning als de aan boord zijnde zalm werden op de Duplex gered. Het ongeval ontstond, doordien de stoomboot bij het ten anker ko men verward geraakte in een ket ting van den lichter, die mede ten anker lag, en toen door den ster ken stroom daartegen geslingerd werd. Gisteren morgen omstreeks 9 uur bij aankomst te Dordrecht der stoomboot Telegraaf V, komende van Rotterdam op reis naar Ant werpen, werd door de politie ge arresteerd en naar haar bureau overgebracht een jongmensch, ver dacht van diefstal van een paar horlogiën in Jan. jl. te Amsterdam. Het bleek al spoedig dat deze per soon, genaamd H. H., oud 21 jaren, was gesignaleerd ter zake van meerdere diefstallen op onderschei dene plaatsen, waarvoor zijne aan houding werd verzocht, zoodat hij ten dienste der justitie in bewariDg werd gehouden. Maandagavond, omstreeks 10 uur, keerde zekere A. W., uit Renkum, van Wageningen naar zijne woon- Zal ik u wat voorlezen vroeg de moeder. Clementine kende de boeken maar al te goed, waaruit hare moeder gewoon was voor te lezen; zij rilde bij de gedachte aan ztilk een tijd verdrijf bij dien toestand barer ziel. Ik dank u, mama; ik heb te veel hoofdpijn. Het liefst zou ik slapenpapa heeft mij dit ook ge raden. Nu, ga dan maar slapen.... Goeden nacht, mijn kind. Ik wensch u Gods besten zegen. Clementine was er van overtuigd dat hare moeder baar gaarne liet slapen en niet ongaarne vertrok. Zij meende, dat zij haar daarmede een dienst bewees. De kleine, bleeke vrouw legde haar nog eens de hand op 't hoofd en ging daarop zeer gerustgesteld, even zacht als ze gekomen was, de deur uit. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2