senrijders kwamen hier in botsing met de belangen der echeepvaart. Om in deze laatsten te voorzien zonder de eersten te schaden, werd op voorstel van den voorzitter be paald, dat men bovendien het ijs zal mogen breken tot het openhou den (niet dus «open maken») van geulen voor de scheepvaart. Bij het volgend artikel werd de maximum-boete voor hen, die zon der vergunning der politie planken op het ijs uitleggen, banen vegm of stoelen enz. op het ijs plaatsen, van één tot vijf gulden verhoogd. Een voorstel van den heer Krol, om aan de politie de bevoegdheid te geven, het ijs te doen ontruimen, vond bij de sprekers vrij algemeenen bijval, maar werd niettemin door de vergadering verworpen. Hiermede was het hoofdstuk over de straat- politie afgeloopen en kwam hoofd stuk IV, «politie op de herbergen», aan de orde, dat ongewijzigd werd aangenom :n, evenwel niet zonder discussie. Art. 2 kent aan den burge meester de bevoegdheid toe, aan de tapperijen (waaronder ook koffie- en bierhuizen, in het algemeen alle voor het publiek toegankelijke plaat sen, waar men gelagen zet, begre pen zijn) vergunning te geven, na elf uur 's avonds open te blijven. De heer de Kanter wilde bepaald zien, dat die vergunning in geen geval later zou gaan dan tot één uur. Met 14 tegen 4 stemmen werd zijn desbetreffend amendement ech ter verworpen. Evenzoo het amende ment, daarop door genoemd lid voorgesteld, om althans gedurende de kermis dit uiterste uur van slui ting voor te schrijven. Eindelijk werd nog op art. 6, dat verbiedt, buiten toestemming van den burge meester muziek- of zanguitvoerin gen in tapperijen te doen houden, een amendement van den heer Ma- caré verworpen om evenzoo te ver bieden het houden van danspartijen of vertooniogen. Tengevolge van de niet-aanne- ming van het voorstel om gedurende de kermis de tapperijen uiterlijk te 1 uur te doen sluiten, trok de heer de Kanter nu ook zijn voorstel in, dat in aansluiting hiermede door hem gedaan was, om de tenten en kramen en alle zoodanige inrichtin gen, waarvoor staangeld betaald wordt, te 1 uur te doen sluiten. Het rapport van B. en W. over de vraag, wat van overheidswege ge daan kon worden om de uitspattin gen en ongebondenheden, waarvan de kermis vergezeld pleegt te gaan, te beperken en tegen te gaan, werd tevens in verband daarmede voor kennisgeving aangenomen. Z. M. de Koning zal bij het Keizersfeest te Berlijn (22 Maart) zich doen vertegenwoordigen door zijnen adjudant-generaal, den gep. luit.-generaal jhr. Verepyck. Naar wij vernemen, is aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden de zeldzame onder scheiding te beurt gevallen door den Keizer aller Ruseen, te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote ge stichte orde voor dames, van de heilige Groot-martelares Kartharina. Graaf Kapnist, de Russische gezant bij ons hof, verliet gisteren (Woens dag 16 Maart) St. Petersburg en zal dadelijk na zijne aankomst te 's-Gravenhage audiëntie aanvragen, ten einde aan H. M. de insigniën der orde te kunnen aanbieden. NR. Ct pagne bruiste over den rand van den hals der flescb. Een waterglas, dat onder zijn bereik stond, was spoedig met het heerlijke vocht ge vuld. Hij dronk het glas in één teug ledig, schonk het weder vol en zeide, terwijl hij het zijne zuster aanbood Zie je, dat is het ware. De schrik zit je nog in 't lichaam. Spoel je maar eens flink door, dan zal 't wel beter worden. Het koortsige jonge meisje zag den ruwen knaap met groote oogen aan. Zij was het gewoon haren ster ken broeder in alles zooveel moge lijk na te volgen en zij was zoo zeer de dochter van haren vader, dat zij gaarne een weinig als een man over paarden en hardrijderijen sprak, ja, soms zelfs al had ze geen dorst een glas wijn nam. Ditmaal echter wilde de weer spannige natuur zich niet naar haar ijdelheid schikken. Nauwelijks had Uit 's Hage wordt gemeld van 16 MaartDe koetsier Anton Ka belaar ontving heden het volgende schrij ven s Hage15 Maart 1887. Hare Majesteit de Koningin, door den heer burgemeester der residentie onderricht, dat bij gelegenheid van het ongeval, waardoor Hoogstdezelve en Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Wilhelmina op den 19en Fe bruari 11. zoo ernstig bedreigd wer den, gij, nadat het koninklijk rijtuig door eene gezegende beschikking der Voorzienigheid was tot staan gebracht, tot het in bedwang hou den der paarden hebt medegewerkt, of op andere wijze bijstand hebt verleend, draagt mij op u daarvoor de dankbetuiging vau Hare Majes teit over te brengen, en u door de aanbieding, namens Hoogstdezellde, der hierbijgaande som van honderd gulden, in de gelegenheid te stellen om desverkiezend een geschenk aan te koopen, dat tot blijk van erken ning der door u betoonde hulpvaar digheid en ter gedachtenis voor u in het gebeurde zal dienen. De genét'aal-majoor, adjudant en particulier secretaris van Zijne Majesteit den Koning waarnemend secretaris van Hare Majesteit de Koningin, Graaf H. Dumonceau. De heer Tromp, commies bij bet ministerie van Financiën, ook een der eersten, die pogingen hebben aangewend om het gevaar, waarin de Koningin en het Prinsesje ver keerden, af te wenden, ontving van den heer Dumonceau een schrijven van den volgenden inhoud: «Ter voldoening aan de bevelen van H. M. de Koningin, heb ik de eer Uweledele de dankbetuiging van Hare Majesteit over te brengen, voor de door u betoonde hulpvaardigheid, bij gelegenheid van het ongeval, waardoor Hoogstdezelve en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wil belmina der Nederlanden op den 19den Februari 11. zoo ernstig be- dreid werden.» Men verneemt tevens dat namens de Koningin aan den stalhouder Wegman een gouden doekspeld met diamanteD, aan de twee politieagen ten Van Deijk en Blom ieder f 100 en aan een derden agent f 10 is ter hand gesteld. De zangeres mevr. Gye Albani heeft gisteren middag de Residentie verlaten en zich naar Antwerpen begeven. De «Volksbond tot bestrijding van het misbruik van sterken drank» heeft thans een zeer practischen weg ingeslagen om de aandacht te trekken. Zij zal namelijk voortaan fraai uitgevoerde platen, tegen den geringen prijs van 10 cents, ver krijgbaar stellen, platen, die met recht een sieraad van de huiska mer in 't werkmausgezin zullen uit maken. Wij hebben de eerste plaat van den Bond voor ons liggen. Als onderschrift draagt zij: «Ach vader, niet meer!» Men ziet daarop afgebeeld een werkman, die op 't punt staat de herberg binnen te treden, maar door zijn dochtertje gesmeekt wordt dit niet te doen, terwijl moeder de vrouw met het voorschoot voor de oogen ter zijde staat. Zoo wij reeds zeiden is de plaat, geteekend door Joh. Braakensiek, prachtig uitgevoerd. Zulk eene plaat, opgehangen op de juiste plaats, zal zeker meer invloed hebben dan dui zend tractaatjes. De «Vereeniging tot bestrij ding van knoeierijen in den boter- zij het glas aan de lippen gebracht of zij schudde van tegenzin, zoodat de wijn over den deken vloeide. Stop! riep Koert en nam zijne zuster het glas af, die daarop had gewacht om zich hoestend, met den doek voor den mond in de kus sens neer te leg'gen. Je schijnt er werkelijk niet best aan toe te zijn' Heb je zulk 'n afkeer van den waren godendrank? Ik niet! Ik wil niet tevergeefs naar papa's kelder geduikeld hebben. Permitteer me, dat ik 'm dan maar alleen genees.... Je welzijD, zusje! Clementine sloot de oogen. Koert zat stil naast haar bed als een oppasser, tevreden met zijn be staan en door geen zorg gekweld. Hij strekte de beenen voor zich uit, begroef de handen diep in de zak ken en floot af en toe, alsof hij een hond floot. Zoo verliep er een half uur zon der dat een van heiden een woord handel» looft een som van f1000 uit voor de opsporing en mededee- ling eener scherpe, zekere en een voudige methode om dierlijke of plantaardige bijmengselen ran na tuurboter te onderscheiden. Het ant woord wordt vóór Januari 1888 in gewacht. Wij lezen in de Amsl. D. N. Hedenmorgen gaf de kleur van een huis, gelegen aan den O. Z. Achterburgwal bij de Korte Storm steeg, aanleiding tot onaangenaam heden. Het huis, dat in de grond verf stond, was voor het onderste gedeelte zwart en voor het bovenste rood, waardoor eenige vischvrouwen op het denkbeeld kwamen, dat er een «sosjaal» in woonde en begon nen den bewoner uit te schelden en anti-sociaal-democratische liedjes te zingen. De politie was spoedig in voldoende getale tegenwoordig om wanordelij k heden te voorkomen, doch de bewoner van het gesmade huis moest om verdere aanvallen te ver mijden, zijne schilder doen komen om de gewraakte kleuren te doen verdwijnen. De vergadering der vereeni ging «Vrije Werkkring» te Amster dam, Dinsdagavond in het lokaal «Flora» aldaar gehouden, heeft be sloten pogingen in het werk te stel len voor een huldeblijk aan den overleden schrijver Ed. Douwes Dek ker. Eene commissie van uitvoering is benoemd. Een bewoner der Haarlem merstraat te Amsterdam, weigerde Maandag middag een partij karton nen doozen in ontvangst te nemen, welke een kruier hem bracht. De laatste zette toen de doozen op straat voor de deur neder en vertrok. Het gevolg was, dat de lieve straatjeugd zich van de partij doozen meester maakte, tot de fragmenten er van als straatvuil door den stadsreini- gingsdienst werden weggeruimd. De heer J. C. Koning te Am sterdam geeft in overweging, dat de verschillende kiesvereenigingen in den lande, zonder onderscheid van kleur, richtiDg of politieke ge loofsbelijdenis, een adres van ad- heasie zullen onderteekenen aan het reeds gezondene, waarin de wensch geuit wordt, spoedige afdoende maatregelen te nemen ter verbete ring van leger en vloot in Ned.- Indië. Dinsdagmiddag is door de Haag- sche politie aangehouden de knecht van een bakker, verdacht van ver duistering, door het niet verant woorden aan zijn meester van bij de cliënteele geïnde gelden voor geleverde broodwaren. Den 25n dezer zal in het Mu seum «Prins Hendrik» te 's Hage, eene muzikale uitvoering plaats hebben, gevolgd van een voordracht van den directeur den heer Lefèbre over het geluid. Een werkman te 's Hage heeft Zaterdag zijne woning stil verlaten, zijne vrouw met 7 kinderen achter latende. Onvoorzichtigheid te Montfoort was oorzaak, dat een 9-jarig meisje bij het neerlaten van de ophaal brug over den IJsel met haar rechter voet bekneld geraakte tusschen een ijzeren stang, waarin zij, toen de brug openstond, was geklommen en de leuning, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. De na- deelige gevolgen zijn door inwen- sprak. De flesch was ledig. Koert ver borg haar weder onder zijn jas, stond op, keek naar zijne zuster, die nog steeds met gesloten oogen lag, blies het licht uit en ging met knikkende knieën en op de teenen de deur uit, precies zoo als hij ge komen was. De vloer kraakte, een hond sloeg aan, de klok in de gang sloeg tien uur en daarna werd alles stil. Clementine verviel weer in den zelfden, pijnlijken toestand, die haar voor het binnentreden van haar broe der ook had overweldigd. Zij meende dat het bed, de wanden der kamer en de meubels om haar rond draai den. Daarop hoorde zij klokken lui den, meer dan er drie mijlen in het rond aanwezig waren en daarna werd alles weder stil en rustig. Zij gevoelde een onaangename, pijnlijke warmte en de walgelijke smaak van den zoeten wijn, dien ze dige verbloeding nog niet met juist heid te bepalen. De ingezetene te Wassenaar, van wien gemeld is dat hij Zondagavond met eene brandende pijp te bed ging, tengevolge waarvan hij he vige brandwonden bekwam, is Dins dagochtend daaraan overleden. Uit Eindhoven wordt gemeld Reeds sedert vele maanden houdt hier in de omstreken eene bende thans hoort men al van twee ben den: de «roode» en de «zwarte» bijna iederen avond op de schande lijkste wijze huis. Voortdurend wor den er vensterglazen verbrijzeld, liefst de kostbaarste spiegelruiten. Eiken avond is men hier alge meen in spanning, wie thans wel aan de beurt zal komen om zijn eigendom vernield te zien. Zij die de politie op eenigerlei wijze in het doen van haren plicht behulpzaam zijn, kunnen er zeker van zijn, dat er wraak op hen wordt genomen. In ongeteekende brieven worden zij bedreigd, dat men, na hunne ruiten te hebben ingeworpen, hen zelf aan riemen zal snijden. Er zijn avonden g'eweest dat hij minstens een twintigtal inwoners de glazen ingeworpen werden. Een hoofdman of commandant geeft zijne orders uit dit is hoegenaamd geen geheim, de mannen be raadslagen en dan is het bepaald, wie aan de beurt zijn, en ge beurt het van daag of morgen ook. De politie schijnt daartegen on machtig te zijn, en zoover is het reeds gekomen, dat ieder zich wa pent met geweer of revolver, om zelf leven en eigendom te verdedi gen. De politie heeft de handen vol; de daders tarten en sarren het publiek op alle mogelijke manieren. Men haalt b. v. eene kei uit den zak en toont die aan de politie, met de woorden: «Kijk! die zou me van avond nog wel eens te pas kunnen komen!» enz. enz. Nu en dan hoort men dat de po litie een van de belhamels te pak ken heeft, doch op hetzelfde oogen- blik loopt hij weer vrij rond en begint zijn spel van voren af aan. Het naburige Stratum verkeert reeds iu eene soort van beleg, en bij publicatie is afgekondigd, dat men slechts met twee personen te gelijk zich na zes ure des avonds op straat mag bevinden, terwijl eene vroege sluiting der koffiehui zen is bevolen. Maar dit belet niet, dat bijna eiken avond zoowel te Stratum als te Eindhoven en om gelegen dorpen de wanordelijkheden worden herhaald. Naar men meldt, zou er een moordaanslag hebben plaats gehad op den pastoor van het nabij Ber- gen-op-Zoom gelegen dorp Woeus- drecht. De justitie is derwaarts ver trokken. Bijzonderheden zijn nog niet be kend. Door den wachtmeester der maré- chaussée te Weert werd Maandag tegen zekeren J. G., uit Sittard, proces-verbaal aangezegd, wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Te Nieuwehagen bij Heerle is Dinsdag zekere Consten, een op passend man, vader van een talrijk gezin, aan bloedvergiftiging over leden. De ongelukkige had eene nauwelijks had aangeraakt, was niet van hare lippen te verwijderen. Zoo bracht zij een akeligen nacht door. Zij wist niet of zij waakte of droomde; tegen den morgen echter viel zij in een diepen, weldadigen slaap. Het was reeds tegen den middag toen zij ontwaakte. Ze gevoelde dat hare ongesteldheid voorbij wasze was hersteld. Naar buitenDeze ge dachte vervulde haar met smach tend verlaDgenzij snakte naar vrije lucht. Spoedig was ze uit het bed, maar hare voeten weigerden haar den dienstze was genoodzaakt zich vast te houden, wilde ze niet onzacht op den vloer of tegen den muur te land komen. De moed begon haar te be geven. Ze ging voor den spiegel zitten en vlocht haar weelderig haar, keek op haar horloge en ver wonderde zich, dat niemand naar haar kwam zien. onbeduidende wonde aan de hand gekregen, door welke giftige be- standdeelen in het bloed schijnen te zijn gekomen. Althans hand en en arm zwollen eensklaps onrust barend op en ondanks spoedige ge neeskundige hulp, was de man in weinige uren een lijk. In het gebouw voor de meisjes school in de Bloemendaalstraat te Zwolle werden voor eenige maan den in een der localen plafond schilderingen gevonden, die echter zwaar beschadigd bleken te zijn. Thans zijn in een der beneden-voor- kamers over de geheele oppervlakte van den achterwand en op een ge deelte van den zijwand, naast de fraai gesneden en thans van de laag kalk ontdane eikenhouten schoor- steen-bekleeding, goed geconserveer de schilderstuken gevonden; voor stellende tooneelen uit de geschiede nis van Jozef. Volgens officieele opgaven zijn gedurende de laatste vijf jaren te Ambt-Hardenberg niet micder dan 272 kinderen zonder onderwijs op gegroeid, en dat in eene gemeente waar elf scholen zich bevinden. Er is op het landgoed «Twickel» te Delden (Overijsel) een put geboord zoo diep als nog zelden of nooit hier te lande geschied is. Voor de kennis vau den bodem van Neder land is die boring zeker niet van belang ontbloot. Sinds ongeveer een jaar wordt nl. op last van den eigenaar van «Twic kel», baron Van Heekeren Van Was senaar, onafgebroken dag en nacht een put geboord, om goed en vol doende drinkwater te verkrijgen. Nadat men tot ongeveer 4 meter diepte was gekomen, vond men niets als biauwe klei, die tot op 800 voet afgewisseld werd door zandsteen, schelpeo, zwavelijzer en leilagen. Op 800 voet diepte trof men eene artesische bron aan, die het water tot 4 meter boven den grond op spoot, doch het water was zout en de aanvoer gering. Vervolgens werd weer blauwe klei aangetroffen, daarop volgden eenige kalk- en krijtlagen en ein delijk op eene diepte van 1638 voet roode klei, vermengd met harde leibanken. De kans op een goeden uitslag moge ouder deze omstandigheden wel niet groot meer zijn, toch wordt de boring nog voort gezet. De diepste boring', die voor eenige jaren te Utrecht op het getouw werd gezet, werd gestaakt toen men eene diepte van 1280 voet had bereikt en ze duurde 7 jaar. Werd de vorige week melding gemaakt van de aanhouding te Gro ningen van een 16 jarigen jongen uit Oldenburg, die zich daar schul dig had gemaakt aau diefstal oDder verzwarende omstandigheden, thans wordt wederom de aanhouding al daar bericht van een gevaarlijk persoon, die eveneens te Oldenburg verschillende diefstallen pleegde. Deze persoon kwam voor ongeveer 14 dagen in Groningen en nam zijn intrek in de Volksgaarkeuken. Hij was van beroep schoorsteenve ger, in het bezit van papieren enz., en zoo vond hij hier spoedig eene betrekking bij den heer B. Zijne vrouw en kindereu, die hij voor- loopig in Duitschland had achter gelaten, liet hij overkomen, en Hein- In den voormiddag waren ze er alle geweest, hadden haar slapende gevonden en haar niet willen storen. Clementine liet het hoofd op de handen zinken, het half opgebonden haar raakte weer los en viel over haar arm, zij snikte als een kind. Zoo verstoken van alle liefde, zoo verlaten op de wereld, scheen geen sterveling te wezen. Plotseling ging de deur van hare kamer open en haar broeder Koert, trad binnen. Goeden morgen, kruidje roer- me niet, zeide hij. Ben je er weer uitgesprongen? Mooi, gisteren maakte ik me werkelijk angstig over je.... Wat heb je mooi haar! Hij streek met beide banden door hare lokken en wiegde liefkozend haar hoofd heen en weer, terwijl hij haar in den spiegel beschouwde. Clementine weerde hem echter af. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2