rich Kruse, zoo gaf hij voor te hee- ten, en zoo luidden ook zijne pa pieren, leefde hier onbezorgd. Het kalme leventje werd evenwel spoe dig verstoord, aangezien j. 1. Vrijdag onze politie aan haar bureau hem een anderen naam gaf, n.l. dien van Hermann Rothhardt, terwijl zij hem tevens te last legde, in Februari j.l. te Oldenburg verschillende dief stallen te hebben gepleegd, o. a. van drie jassen, vesten, broeken en overjas, 20 pond cervelaatworst enz. Zijue stellige ontkentenis, gevatte artwoorden en blijkbaar rustige houdiüg gaven aanleiding, dat eeni- ge personen uit Oldenburg werden ontboden om den verdachte te her kennen. Onder dezen bevond zich ook de Oldenburgsche politiedienaar F. Tegen zoovele bewijzen niet be stand, volgde nu eene volledige be kentenis. Herman Rotha-dt is naar de gevangenis overgebracht, om op de gebruikelijke wijze aan de Prui sische regeering te worden uitge leverd; terwijl de vrouw en kinde ren, daartoe geholpen, naar de fa milie zullen terugkeeren. (P.G.Ct.) GEMENGD NIEUWS. De kleine vraatzuchtige nachtslak (Limax agrestis) richt in moezerijen en serres (vooral in vochtige) soms aanzienlijke schade aan. Om dit dier in massa te vangen, doope men vlak- gehogen stukken boomschors in bier of bestrijke koolbladeren aan de on derzijde met ranzige boter (misschien is kunstboter hier geheel op haar plaats!) en legge een en aDder op plaatsen waar de slakken vooral veel schade doen. Eiken morgen zal men een geheele verzamelingen biieen vinden onder de stukken schors of de koolbladeren en kan dan door die weg te neraeu en te vernietigen zich snel van dezedieren plaag verlossen. Op bier vooral zijn slakken bepaald verzot. Ldb.-Ci Het laatste lijk van de slacht offers der mijnramp bij Bergen is nog niet gevonden en zal waar 6chijnlijk niet meer gevonden wor den. Het cijfer 11S is officieel be paald als het getal der dooden. De gekwetsten zijn veel minder talrijk. Niet allen, die te bed liggen, zijn gekwetst. Velen zijn ernstig ziek, ten gevolge van den doorge- stanen schrik. De werkstaking mag als geëindigd beschouwd worden. Al de Leuvensche studenten verenigingen, te zamen vereenigd. gaan een groot feest inrichten, ten voordeele der jongste mijnrampen in België. In een herberg te Herstal (België), waar ongeveer 15 perso nen het carnaval nog eens «navier- den», trad een man in vrouwen kleederen binnen. Een der aanwe zigen wilde nu eens een aardige «grap» uithalen. Hij begoot de klee dereu van den vermomde met pe troleum, stak ze aan en in een oogenblik stond de arme man in vlam. De anderen, in plaats van hem te helpen, zetten den ongeluk kige buiten de deur, waar het aan eeiiige voorbijgangers gelukte, het vuur te verstikken. Er werd nu een arts gehaald, die den toestand van den man voor hopeloos ver klaarde. Inderdaad bezweek de on gelukkige na weinige uren onder de hevigste pijnen. De beschonken «grappenmaker» werd in hechtenis genomen. - Zondagavond stapte in een hotel te Brussel een elegant gekleed heer af, die opgaf Karei Jackson te heeten, koopman, komende van Rotterdam. Hij zeide den volgenden dag naar Parijs te vertrekken. Eer- gisterenochtend verliet de «Rotter- damsche koopman» het hotel na een flink ontbijt. Toen een der «garcons» een uurtje later op zijne kamer kwam, vond hij zijn koffers en kas ten doorgesnuffeld en 650 frs., de vrucht van zijn sparen, verdwenen. Bijna op hetzelfde oogenblik en ou der dezelfde omstandigheden miste een andere bediende de som van 260 frs. De dief, die gezocht wordt, schijnt niet voor de eerste maal een val- schen naam opgegeven te hebben. De eigenaar van het hotel herin nert zich thans, dezen reiziger drie jaren geleden ook bij zich ontvan gen te hebben. Jackson gaf zich toen uit voor een Engelsch zeeoffi cier en een der weinigen, die bij eene schipbreuk gered waren. Bij zijn eerste bezoek was hij ook plot seling verdwenen, maar zonder te stelen. Een nieuwe telefoon. De Parijsche correspondent van The Ti mes maakt melding van een nieuwe uitvinding, die een grooten omkeer belooft te weeg te brengen op het gebied der telefonie. Het toestel, dat den naam van «micro-telefonische knop» ontvan gen heeft, ziet er uit als een eenvou dige electrische bel. Wanneer men op het knopje gedrukt heeft en dus kenbaar heeft gemaakt dat men spreken wil, neemt men den knop er uit, waardoor de telefonische plaat bloot komt en men spreken kan. Die plaat is echter zoo ge voelig, dat men, op vrij grooten afstand van het toestel sprekende, nog goed verstaan wordt en het ook voor het hooren niet noodza kelijk is den ontvanger tegen het oor te plaatsen. Is de afstand tusschen de twee toestellen niet te groot, bijv. wan neer de telefonen, die zijn aange sloten, in hetzelfde huis of in de zelfde straat zijn gelegen, dan kan men juist zoo spreken alsof de aan gesprokene aanwezig was. Wordt de afstand grooter, bijv. tweehonderd mijlen, dan is het nood zakelijk dat men zich wat dichter bij het toestel plaatst. De groote verdienste van deze telefoon is echter nog minder haar gevoeligheid, dan wel haar goed koopte, daar zij niet meer zal kos ten dan een gewone electrische bel, nl. f 1,50. Wie in zijn huis electrische ge leiding heeft voor zijn schellen, is klaar; want dezelfde draden kunnen ook dienst doen voor de telefoon. Men heeft er de telefonische knop pen slechts aan te bevestigen. Volgens den correspondent wor den met dit toestel reeds talrijke^ proeven genomen. De spoorweg- maalsckappijen willen het gebrui ken om de ver.-chillende comparti menten met elkaar in verbinding te stellen en ook de hotelhouders on derzoeken, welke besparing deze telefoon hun zou kunnen opleveren. Reeds vond de correspondent het aangebracht aar. een huisdeur, waar hij, zonder opengedaan te worden, met de gedienstige in den keuken een gesprek hield. Ook tusschen Brussel en Parijs wordt het toestel gebruikt en werkt het met verba zingwekkende nauwkeurigheid. De uitvinder is Dr. Cornelius Herz, grootofficier vau het Legioen van Eer en boezemvriend van gene raal Boulanger. De Minister der post en telegra fie in Frankrijk, die de proeven bij woonde, heeft tot het in gebruik nemen van het nieuwe toestel be sloten. De Revista marittima deelt mede, dat in Frankrijk proefnemin gen plaats gehad hebben met het vervoer van de 33 M. lange torpe dobooten per spoorweg, en dat voor elke boot vijf spoorwagens van 8 M. lengte noodig bleken. Deze proeven werden tusschen Cherbourg en Tou lon genomen. Volgen le Carnet de Voff. de marineheeft Frankrijk 15 booten le kl. met een waterver plaatsing van 40 tot 50 ton; ter wijl nog 38 kleinere torpedobooten voorhanden zijn tot 26.52 M. lengte. Wanneer nu, wat wel waarschijn lijk is, de proef gelukt, dan zijn de 9 nog kleinere torpilleurs vedettes niet medegerekend 53 torpedo booten beschikbaar, die per spoorweg voor de locale verdediging naar ver kiezing, zoowel in de Middelland- sche zee als in het Kanaal of op de kusten van den Atlantischen Oceaao, vervoerd kunnen worden. De Fransche afgevaardigde Laur heeft den minister van Open bare Werken medegedeeld, dat hij bij gelegenheid van de discussie over het wetsontwerp op de mijn werkers de afschaffing zou vragen van het aanwenden van kruit in de mijnen, waarin zich mijngassen ontwikkelen. Tevens wenschte hij een prijs van 5000 frs. uitgeloofd te zien voor den uitvinder van een middel, om zonder gevaar voor het ontbranden van mijngas de steen- kolenbrokken in de mijnen los te maken. Eene bloemenverkoopster, op den boulevard Clicby, te Parijs, miste telkens van hare uitstalling bouquetten en [kransen. Zij vroeg twee agenten van politie op post te gaan staan e i op de dieven te letten. Zaterdagmiddag nu kwam eene dame in zwaren rouw op het bloementafeltje af en, meenende niet gezien te worden, nam zij een krans van viooltjes weg en ver wijderde zich. De agenten volgden haar. De dame ging het kerkhof Montmartre op en bij een der graven gekomen legde zij de krans op den grafsteen. Na eenigen tijd ver wijderde zij zich, doch bij het hek van het kerkhof verzochten de agenten haar mede te gaan naar het politiebureau. Daar gekomen, ver telde de vrouw met tranen in de oogen, dat zij de bloemen stal, om die te leggen op het graf van haar driejarig dochtertje, en meende met het wegnemen van het stalletje geen kwaad te doen; zij was bereid het gestolene te betalen. De bloemen verkoopster trok hare aanklacht in en de dame werd in vrijheid ge steld. Den 7den dezer vonden voor bijgangers op den weg van Saint- Ouen naar Parijs een omgevallen vigilante, waarvan eene lantaarn nog brandde. Het rijtuig was erg gehavend en op een honderd pas afstands lag het paard, met vree- selijke wonden overdekt, badende in zijn bloed. De politie zocht nu naar den verdwenen koetsier, zekeren D., en vond dezen man volkomen wel in zijne woning, Rue Séguin te Parijs. Ondervraagd, vertelde hij, dat hij den vorigen dag zijn rijtuig hij de standplaats der rijtuigen, op den Boulevard Saint-Denis had verlaten, om te eten. en teruggekeerd het rijtuig niet vond. Hij meende, dat een zijner vroegere stalknechts, ze kere N., dien hij uit zijn dienst had ontslagen, uit wraak daarover met het rijtuig zou zijn weggereden. De politie vond N. spoedig en nog acht zijner vrienden. Zij waren 's avonds om 9 uur met het rijtuig gaan rij den tot 's nachts 2 uur, en toen het paard niet meer voort kon, hadden zij hun wraak op bovenstaande lage wijze gekoeld. Natuurlijk zijn de negen booswichten in hechtenis. Op dringend advies der ge- neesheeren zal Keizer Wilhelm op zijn verjaardag enkel zijne famili- leden en de Vorstelijke gasten ont vangen. Zelfs de ministers leger bevelhebbers worden niet toege laten. Nog nooit heeft het koninklijk slot le Berlijn zooveel Vorstelijke personen gehuisvest, als daar thans verwacht worden. Men is dau ook bezig met het kolossale gebouw van onder tot boven in gereedheid te brengen. Tal van vertrekken, die verscheidene jaren niet bewoond werden, worden thans gelucht en gestookt. In het Tijdschrift v. Poslze- gelk. wordt het volgende opmerke lijke geval megegedeeld In Oostenrijk genieten de depöt houders van postzegels een rebat. van eenige procenten, zoodra zij voor ten minste 100 Oostenriiksche fl. aan zegels koopen. Een sigaren handelaar te Weenen, tevens deföt- houder, scheen in den laatsten tijd een reusachtig debiet te hebben, althans hij zond tweemaal per week om 100 florijnen postzegels. Dan kwam hij om de twee dagen, later dagelijks en eindelijk twee- of drie maal per dag, en betaalde steeds in contanten. Het bleef den post ambtenaar een raadsel, wat de man toch wel met al die zegels uitvoer de; als behangselpapier kwam het hem toch wel wat duur te staan. Eu toen eindelijk na verloop van een paar maanden de depothouder voor ongeveer 20,000 florijnen aan postzegels gekocht had, besloot de postadministratie tot een onderzoek. De uitkomst was verrassend. De man verdeelde ieder pakket zegels van 100 florijnen in 10 partijen en bracht dit naar 10 afzonderlijke postspaar bankkantoren. In Oostenrijk laten de postspaarbanken een inleg van 10 florijn aan postzegels toe. Den volgenden dag vroeg hij zijn inleg weer op en ontving het volle bedrag uitbetaald. Met dit geld kecht hij zich fluks nieuwen voorraad, streek het rabat op, en bracht de zegels weer naar de postspaarbank, enz. enz. Hij gaf dus bij de post de postzegels ter volle waarde in be taling, die hij van haar tegen ver minderden prijs ontving. Op die wijze wist hij eene winst van onge veer 1000 florijnen te makeu. Den vernuftigen sigarenhandelaar, wiens handelingen niet onder het bereik der Oostenrijksche strafwet schijnen te zijn gevallen, is zijn depöt van postzegels ontnomen. Zaterdag en Zondag is er in Zwitserland veel sneeuw gevallen. In de omstreken van Zurich lag de sneeuw Maandag minstens 7s meter hoog, terwijl het er nog steeds bleef voortsneeuwen. Volgens een telegrafisch bericht uit Augsburg, van Dinsdag, zijn er op sommige plaatsen in Wurtem- berg, tijdens het er drie dagen ach tereen heeft gesneeuwd, herhaalde lijk lichte aardschokken waarge nomen. Omtrent het ongeluk in de constructie-winkel te Belfort wordt nader gemeld: Een 25-tal artilleristen, onder welke drie onderofficieren, waren bezig bommen van 24 cM. met me linite te laden; zij waren verdeeld in drie groepen en bevonden zich in houten loodsen, op 10 meter afstand van elkander op de binnenplaats van het arsenaal neer gezet. Twee mannen van de eerste loods brachten van daar op een brancard een bom naar de tweede toen een geweldige ontploffing volg de. De bom was uiteengebarsten en had de eerste loods vernield. Vijf bommen, die geladen waren, werden daarbij letterlijk in stuk jes geslagen, zonder evenwel te ontploffen. Dit laatste verschijnsel heeft de bevolking gerust gesteld. Trouwens in de beide andere lood sen bevonden zich 42 geladen bom men en geen van deze is gespron gen. Bij het ongeval zijn echter 9 manschappen omgekomen. Opnieuw heeft zich op de plaatsen in Italië, die onlangs door de aardbeving verwoest zijn, een schok doen gevoelen, die wel slechts eene geringe stoffelijke schade heeft eroorzaakt, maar toch weder eene ontzettende paniek te weeg gebracht heeft. Van de Riviera en vanNizza en zijne omstreken zijn verscheidene vluchtelingen naar Rome gekomen, waar zij naast een zacht klimaat de rust hopen te vinden, welke zij in andere door de zon gekoesterde landen te vergeefs gezocht hebben. De laatste schok was bijna tot op den dag voorspeld door den Oosten- rijkschen meteoroloog dr. Falb, naar zijne theorie volgens welke eene aard beving steeds voorafgegaan zou worden - door eene zonsverduistering, welke niet zichtbaar is in het halt- rond, waarin de aardbeving voor komen zal. Aan de voorspelling is het waarschijnlijk te danken, dat de schade zich ditmaal heeft be paald tot het instorten van enkele reeds gescheurde muren, want te Porte Maurizio, Oneglia en Diano Marina was men per telegraaf ge waarschuwd. Te Genua en Nizza en overal hadden dientengevolge de inwoners, bijna zonder uitzon dering hunne woning verlaten en een onderkomen gezocht in tenten op het open veld. Eenmaal per jaar baadt zich de koningin van Madagaskar op feestelijke wijze, dat is: in tegen woordigheid vau hare geheele hof houding, al de ministers en alle vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, die, na afloop van het bad, met het water, waarin de vorstin gebaden heeft, worden be sprenkeld. Ook dit jaar heeft de 24-jarig; koningin Ranavalo Ma- jahka III te Tananarivo gevolg ge geven aan dit gebruik. De Fransche gezant Le Myre de Vilers had daarbij de eereplaats, op een tabou ret; alle andere gezanten en con suls moesten op den grond zitten. Als een zeldzaam natuurver schijnsel wordt uit Lincoln in Ne braska gemeld, dat aldaar onlangs een regen van modder nederviel, die een uur aanhield. De modder bestond uit kleine stukjes en gaf aan allen het voorkomen van be spat te zijn door een rijtuig dat door een modderige straat rijdt. Den vorigen dag had het op eenigen af stand van de plaats, waar de mod der nederviel, hevig gewaaid en men denkt, dat het door den storm opgewaaid zand door de vochtigheid in de lucht tot modder werd en toen door de zwaarte neerviel. In Amerika heeft zich het ge val voorgedaan dat een looden wa terleidingbuis, welke op 0.60 M. diepte in den grond lag, door den bliksem op drie verschillende plaat sen getroffen werd en over eene lengte van 1 meter wegsmolt. De grond er omheen was geheel om gewoeld over een lengte van tien, eene breedte van één halven en eene diepte van twee en een halven meter. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 16 Maart. Het algemeen debat over het hoofdstuk kiesrecht van de Grond wetsherziening werd voortgezet. De heeren de BeaufortGodin de Beaufort en van der Borch verde digden het regeerings-artikelbeide laatsten hielden echter het verband vast met een voorloopig kiesregle ment. Het algemeen stemrecht vond sterke bestrijding bii de heeren de Beaufort en Rutgers. De heer Rutgers bestreed boven dien, evenals de heer van Baar het regeeriDgs-artikei wegens zijne on bestemdheid. Ook door den heer Lohman werd het algemeen stemrecht bestreden. LETTEREN EN K1WT, De N. R. Cl. meldt Het Rotterdamsche publiek en Eduard Bamberg hebben gisteren (Dincdag) hartelijk afscheid van elkander genomen. Men heeft den krassen ouden man bewonderd, zoo als hij zich, vlug als een jongeling, over de plaukeu bewoog, en als eene vriendelijke herinnering aan lang- vervlogen dagen, hem toegejuicht bii het zingen zijDer liedjes. Beter rol dan van Tobias in de Bloedzui gers (de bijtitel Be minnehandel in de apotheek)i schijnt tegenwoordig achterwege te blijven), had hij voor deze gelegenheid moeilijk kunnen kiezen. Geen toeschouwer bijna, die als kind dit vermaarde blijspel niet heeft helpen opvoeren. Zoodat, ter wijl men die «klassieke» figuren, Piilenburg en zijn «duifje», Rollen- veid en Ltje, als oude kennissen begroette, men in den zeventigja rigen pillendraaiersbediende ook een stuk eigen jeugd toejuichte. Bam berg kent al de «effecten» van de rol op zijn duimpje; de liedjes in de eerste plaats, maar ook het met de pillenplank omver vallen en tus schen de pooten vao de tafel door naar boven kijken, of hetslotvuur- werk, het dronken thuiskomen en den apotheker met zijn wijf de huid volschelden. Voor dronkenman spe len is altijd nog een dankbaar werk, en niet een van de acteurs uit de oude school, of hij was er een baas in. In het gelegenheidsstukje De Ju bilaris vertoont Bamberg zich dan ook weder eerst als een aangescho ten kruier, dan als een operazanger en ten slotte als een eerzame ren tenier, altemaal vermomnrngen, waarin hij eeuen vriend bij den neus neemt. Met zijne nog buigzame, al leen een weinig trillende tenorstem had hij stukken van aria's uit Guil- laume lell en Robert te zingen, die getuigen konden dat zijn biograaf, de heer Róssing, hem zonder groot spraak heeft hooren zeggen: «Wil ik u vertellen waarom mijne «stem nog zoo flink is en ik zoo «sterk en opgewekt ben? Ik heb «me nooit aan iets, wat ook, tebui- «ten gegaan Ja Laten ze «het Bamberg maar nadoen I» Bamberg heeft, in zijne jeugd, koning en vaderland met geestdrift gediend, niet met een geweer op den arm, maar als acteur. Elf jaren oud, speelde hij met de andere «sujet ten» van de kinder-comedie van den ouden David Bamberg reeds voor het Hof. In 30 en 31 volgde de kindertroep het leger in de Bra- bantsche kantonnementen, en Eduard Bamberg, de heldentenor, bracht met zijne vaderlandsche liederen de schutters in verrukking. Den 13en Juni '34, prins Hendrik's 14en ver jaardag, hielp hij op Het Loo zijn vader goochelen, wat den ouden heer den titel van «hof-mechani cus» heeft doen verwerven. Met zulke antecedenten, kon de zoon zijne loopbaan niet anders eindigen dau met het Wien Neer- lands bloed op de lippen. Tweemaal heeft hij het couplet gezongen, en het publiek heeft den goeden ouden man de heilbede «voor vaderland en vorst» in stilte ragezegd. Kransen, ruikers en fanfares ga ven getuigenis van de vriendschap en de achting, welke de heer Bam berg bij zijne kunstbroeders en het publiek geniet.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3