De Eenzame. 4e Jaargang. Maandag 21 Maart 1887. No. 1137. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigenseene Feestdagen. A DVERTENTIËN ALGEHEEi\J)VEMICIir. FEUILLETON. ÏÏAHS HOPFEÏÏ. wwn mm i Voor Haarlem per maand40 Centi. Traneo door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreBieeren aan het Bnrean, Kleine HontBtraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Qènirale ie rublieite Etrangère 8. L. DA TJBE Co., JOH. 7. JONES, Sucr., i'aryt, 31bit Faubourg Montmartre. ran 1- -5 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot c middags IS ubt| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal multam van ill Taviljoin. Ingang nail de Dreefijde Sa dear. Geopend dagetya. van 19 tot i nnr. Toegang SE oont. per pereoon. Donateur. en leden der Nederlandeelie Maat.chappn ter bevordering van NSverhei' neb'».» Ie srtoon van diploma vrjj.n toegang, donatenr. met gereleehap, i.den met 1 dame. Mutlum van iunttnijvirhad op ia Pavilion. Ingang Krontipde van I,et Paviljoen op het terrae. Geop, dag. v 10—1 nnr. Toegang SE ct „er.ooa Hor, -- dender Nederlandeohe Maateohappü ter bevordering van Njv.rheid hebben op vertoon van diploma vrpen toegang, donatenr. met geieUohap, leden met 1 dame. Bittehopptlijk muttum voor kerkelijke oudheid kiiuet en geic'ó. - tv -i ren Nederland en meer bjjiond.r van het Haarl.m.eh. Bi.dom, Kruisweg No. SS. Geopend dag.ljjke, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Fee,tdagen, van 10—S nnr. Toegang SS cent. per pereoon. Doorloopende toegangskaarten voor een neb. Val t 1 golden. Muttum irr ttad Baarton op hit Xaadhmt. Geopend van 15 April tot ld October al.e werkdagen van 10—d nnr, van IS October tot ld April op die dagen van 10—8 nnr tegen betaling van 25 oenti per pereoon alleen on Srndagen koeteloo. van IS—d nnr, de overige Chriiteljjke f.aetdagen tegen betaling van 25 oent. per pereoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot ld laren niet dan onder behoorliikiieleid. 3 Uplrrt muttum in lfa Damitraat. Geopend dag.ljjke uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feeetdagen van 11—8 nnr. Tiplirt Mliothnh. Geopend Woenedag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—S unr. Stadtlibliothnk Brinnnhof Geoa'end ffoenedag en Zaterdag van 2d nnr. Orgil-iiipiliny in dl Qrootl fori. Dinidag van 1—2 en Donderdag van 38 nnr. Toegang (denr Ondegroenmarkt) vrjj. J' Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren na een debat van 9 uren de eerste posten der begrooting van Marine voor het volgende jaar aan genomen. Deze posten hadden be trekking op de bemanningen en de soldijen. Vervolgens werd een aan- vullingscrediet voor de marine be grooting van het loopende jaar toe gestaan. Bij gelegenheid van eenen feestmaaltijd van liberalen heeft Gladstone het lersche vraagstuk en de scheiding in de liberale partij behandeld. Werd er alleen overeen stemming verkregen over woorden, zeide hij, en niet over beginselen, dan zou men slechts verloren heb ben; doch, naar hij hoopt, zal het wel degelijk mogelijk wezen het eens te worden over vele punten, door wijziging en verbetering van zijn Home jftaie-ontwerp, en voor namelijk over het vraagstuk van het inkoopen der onroerende goederen in Ierland. Gladstone verlangt niet dat men thans overhaaste stappen doe om het Home-Rule-denkbeeld te verwezenlijken. Hij is overtuigd dat het Engeïsche volk eerlang zich zal betoonen nooit tegen Home Rule als zoodanig gekant te zijn geweest, maar alleen tegen de wetsontwer pen, welke door hem Gladstone zeiven in den aanvang op minder geschikte wijze aan de orde zijn gesteld. De President der Fransehe Re publiek heeft den Czaar een brief van gelukwensching geschreven wegens het ontsnappen aan het ge vaar, waarmede hij door den jong- sten aanslag bedreigd werd. De kolonel Favette zal generaal Gené als kommandant der Itali- 22) ACHTSTE HOOFDSTUK. De plaats, waar de vos vroeger stond, was inderdaad ledig en het schild boven de kribbe was wegge nomen. Nog eens maakte ergernis zich van haar meester. Op eens stak een paard zijn vochtigen bek tegen hare hand. Zij zag op. De zwart bruine Otranto scheen naar het wel zijn zijner meesteres en een klontje suiker te vragen. Clementine zag, dat het paard gezadeld was. De nieuwe knecht, die ergens-anders aan 't werk was en misschien van de koorts der jonge dame niets wist, had gezorgd haar aansche troepen te Massowah ver vangen. Te Weenen zal Maandag a.s. het proces begonnen wordeu tegen de anarchisten-bende, die in Octo- van het vorige jaar 's Keizers ver jaardag wilde vieren door eenige openbare gebouwen in de lucht te laten springen eu verscheidene s pelplaatsen van hout in braod te steken ten einde zoodoende de resi dentie met een reusachtigen gordel van vuur te omringen. De beschul digden zijn 15 in getal. Allen be- hooreu tot den arbeidersstand en, zijn in den leeftijd van 20 tot 38 jaren. In de acte van beschuldiging wordt hun ten la-te gelegd, dat zij na mislukking van hun pogingen om door list of geweld de noodige geldmiddelen bijeen te krijgen, eerst voor het oprichten van een geheime anarchistische drukkerij en later voor den aankoop van ontplofbare stoffen, het plan opvatten om de groote stapelplaatsen van hout in brand te steken, ten einde, volgens hun eigen bekentenis, schrik en op zien te verwekken en te toonen dat de anarchisten toch wel iets vermochten. De brandstichting mis lukte door toevallige omstandighe den overal, en slechts op ééne werf ontstond een begin van brand, dat echter spoedig gebluscht werd. Van een aanslag tegen het lustslot «Schönbrunn» wordt, zooals men ziet, in de acte van beschuldiging geen melding gemaakt. Te St. Petersburg zijn vele officieren der garde, naar aanleiding van de jongste voorvallen, in hech tenis genomen. De politie te Berlijn werd op het bestaan van een komplot opmerk zaam gemaakt door eene buitenge woon groote bedrijvigheid van Rus sische arnarchisten in Zwitserland en hun druk verkeer met geestver wanten in Rusland. paard gereed te houden. Zou zij een ritje wagen P Zij dacht er niet lang over na. Als het te pas kwam was zij ietwat bijgeloovig; wijl zij het paard ge zadeld had gevonden, nam zij dit aan voor een teeken, dat zij haar wensch moest bevredigen. Zij snelde naar hare kamer en trok haar rij kleed aan.Het meisje, dat haar kwam helpen, beval zij te zwijgen, tot zij uit het park gereden was en vooral hare moeder er niets van te zeggen, wijl die haar zekerlijk zou terug gehouden hebben. Toen zij in den stal kwam, was ook de knecht gereed om haar te helpen. Vijf minuten later was zij buiten het hek en behoefde niet meer te vreezen, dat een verbod van hare moeder haar zou inhalen. Zij gevoelde zich toch een wei nig duizelig in den zadel. Indien zij niet reeds te paard zat zou ze liever thuis gebleven zijn, maar terug- Haarlem, 19 Maart 1887. Z. M. heeft als blijk van goed keuring en tevredenheid, de bron zen medaille en een loffelijk ge tuigschrift, ingesteld bij kon. besl. van 22 Sept. 1855 no. 64, toege kend aanden gepasporteerden sergeant der inf. van het leger in Ned.-Indië, J. Koper, alhier, wegens het met levensgevaar redden van twee inlandsche manschappen, die bij het overtrekken van de Kroeng Raba, in Atjeh, op 14 Augustus 1883, door den sterkeu stroom in de diepte verdwenen. Weder twee nieuwe Magazijnen in Haarlem I De firma Kattenburg en Co., welke onlangs zulk een prachtig gebouw hebben opgericht op deu Dam te Amsterdam, ge naamdrrKleedermagazijnNederland», hebben alhier in de Lange Veer- straat 17 een filiaal gevestigd, ma gazijn van heeren- en kinderkleeding, ingericht volgens het systeem van het bovengenoemd magazijn. Heden avond wordt dit filiaal-magazijn ge opend, alsmede een magazijn in de Lange Veerstraat no. 9, over de Groenmarkt, waar uitsluitend wor deu verkocht lakens en buckskin stoffen, per ellemaat en alwaar een speciale inrichting is van goe deren naar maat. Deze beide magazijnen zijn geheel nieuw ingericht en zien er zoowel in- als uitwending keurig uit, het geen den ontwerper en aannemer, J. J. Wenting, mr. timmerman, Jans straat alhier, tot eer mag strekken. Het is bekend, dat daar, waar de firma Kattenburg optreedt, alles naar de eischen is ingerichtde keeren en zich te laten uitlachen, al was het dan maar in stilte, door een stalknecht en eene kamenier, dat nooit. Zij wilde zich echter niet inspan nen en liet daarom het paard zacht voortstappen, waarheen het wilde. Zoo nu en dan trok zij bijna on willekeurig aan den teugel en daar door kwam ze, voor ze het wist, op het landgoed der Boppels. Ze maakte zich zelf wijs, dat ze onwillekeurig hier gekomen was. Het landgoed von Boppel grensde aan dat van Fabiaan. De beide fa milies hadden sedert jaren omgang met elkander. Vooral de beide meis jes zag men gedurig te samen; ge lijktijdig hadden ze de school be zocht, waren samen aangenomen en golfen nu voor zeer intieme vrien dinnen. Geheel vrij, zonder compli menten kwamen ze bij elkaar. Het paard kende den weg goed en het was geen wonder, dat het trouwe voorraad goederen in beide winkels is dan ook verbazend groot. Wij kunnen een ieder een bezoek aan die magazijnen ten volle aanbe velen. Door de «Vrijzinnige kiesver- eeniging» alhier, werd in haar ver gadering van gisterenavond beraad slaagd over een candidaat voor de vacature in den Gemeenteraad, ont staan door het overlijden van den heer A. L. Dyserinck. Uit de verschillende voorgestelde candidaten vereenigde de heer mr. A. C. Waller de meeste, 26 van de 35, stemmen op zich. De tooneelvereeniging «Door Inspanning Uitspanning» gaf gis terenavond in den Schouwburg al hier eene liefdadigheidsvoorstelling ten behoeve van het noodlijdend gezin eener weduwe te dezer stede. Opgevoerd werd «Richard Moor», drama in vier bedrijven met een voorspel, gevolgd door het blijspel in één bedrijf «Op water en brood». De Schouwburg was flink bezet, wat zoowel pleit én voor de belang stelling onzer stadgenooten in deze tooneelvereeniging én voor hunnen weldadigheidszin. Velen der acteurs kweten zichang niet onverdienstelijk van de hun opgelegde taak, teiwiji het aan herhaalde toejuichingen van de zijde van het publiek niet ontbrak. Het Hof te Amsterdam heeft bevestigd het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij C. v. W. C., in zake het conflict tusschen de tram en een particulier voertuig, in de Bartel- jorisstraat, tot f 200 boete werd ver oordeeld; daarmede is tevens de uitgebreide beteekenis van de uit drukking «wettelijk voorschrift» in art. 184 Wetboek van Strafrecht, als de juiste aangenomen. Gisteren is te Amsterdam aan- dier zijne meesteres hier heen bracht. Opeens hield Clementine het paard in en bedacht zich. Wilde zij dan werkelijk een be zoek bij de Boppels brengen? En waarom dan juist nu? Omdat zij opeens eetlust kreeg? Zij bloosde tot achter de ooren. Dit maal gelukte het haar niet zichzelf te bedriegen. Neen, daarom was zij niet hier gekomen. Dus.... Zij er gerde zich over zich zelf, keerde om en sloeg een anderen weg in, die niet naar Boppel's huis, maar ook niet naar het hare geleidde. Inte gendeel, de weg geleidde naar het woud, waar het schaduwrijk was en waar zij hoopte geen mensch te zullen ontmoeten. Zij wilde niemand zien. Het woud as zoo stil, de lucht zoo aange naam en de lente zoo overal merk baar. Overal bloeiden reeds bloemen; de grond was met een groen tapijt bedekt. gehouden de bekende oplichter Cor nelia Kortekaas uit Haarlemmerliede, gesignaleerd in het Algemeen Po litieblad, tegen wien door de Arrond. Rechtbank alhier bevel van gevan genneming was verleend ter zake van oplichting en aanranding. Gisteren is alhier bij verschil lende personen oplichterij gepleegd door twee vrouwen, zich noemende de Jager, de eene 50 en de andere 30 jaren oud, dragende donkere regenmantels en hoeden. Zij waren in gezelschap van een persoon zich noemende G. G. Klaas- sen, oud 27 jaren, van beroep koop man. Hunne opsporing en aanhou ding wordt door den commissaris vau politie alhier verzocht. Op 16 October van het vorig jaar heeft alhier zijne woning ver laten, voorwendende een paar dagen naar Amsterdam te gaan, Johannes Bernardus Hermanus Wennink, maar is van daar niet teruggekeerd. Deze persoon is 45 jaar oud, was vroeger varenegezel, later koffiehuis houder te Batavia, vanwaar hij in 1885 is teruggekeerd. Zijn signalement luidt als volgt: klein van persoon, haar en wenkbr. blond, oogen blauw, neus groot, knevel grijsachtig, hij lijdt aan le verziekte. Bij zijn vertrek was hij in het bezit van een gouden hor loge met dito ketting, een grijs achtig valies en een ijzeren geld- trommeltje, kleeding: donker cos- tuum en donkerblauwe demisai- son, lage ronde hoed en bottines, rood gestikt flanellen hemd, wit katoenen hemd en zwart dasje, alles ongemerkt. De commissaris van politie alhier verzoekt namens de familie opspo ring van zijn verblijf en bericht. Gisteren is te Middelburg over leden mr. C. J. Pické, oud minister van Justitie, laatstelijk lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Middelburg. Zij wist werkelijk niet waarheen zij zich dragen liet en nadat ze een tijdlang zonder doel was voortge reden, werd zij bevreesd, dat ze den rechten weg niet weer terug zou vinden. Nu, ze kon immers wel op het paard vertrouwen: het goede dier zou zijne kribbe wel weer op zoeken. Clementine wilde niet naar huis, maar niettemin gevoelde zij zich moede en slaperig. Het allerliefst zou ze zich uit den zadel hebben laten glijden om zich languit op 't gras en 't mos neer te vlijen. Ze trok den teugel in, keek naar alle zijden rond en vroeg het paard naar den weg. In plaats van antwoord spit6te het dier de ooren en beet op de stang. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1