De Eenzame. 4e Jaargang. Vrijdag 25 Maart 1887. No. 1141. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijn! Ongelijks uitgenemen Zen- en nlgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. ÏÏAHS HOPFEÏÏ. B1NNKNLANK). mim me» i Toor Hurlem per m»»nd40 Cent». Er»n«o door geheel het Rijk p. mund 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adrezzeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale ie rublicite Etrangèrc 8. L. BA IJ BE jr Co.. JOH. F. JONES. Stier., Parijs, 31bi: Faubourg SAontmartre. van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 eenia. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 umr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hei Paviljoen. IngaH* aan de Dreefïyde Sa deur. Geopend dagelijks van 1G tot 4 uur. Toegang 25 cents per peraoon. Donateurs en ledon der Nedorlandsclie Maatsohappy ter bevordering van Nijverheid hebbes @g ■tttoon van diploma vrije» toegang, donateurs met geielschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op net Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegaug 25 ot. p. persoon. Donateur» dander Noderlandacha Maatschappij ter bovordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatoars met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral fan Nederland on meer büzonder van het Haarlemaehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaag i i gniaon Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 Octobor tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen ef Isniaeen kosteloos van 124 uur, da overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleid». 3 i-vUrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopen« ^oonsdas: en Zaterdag var. 24 unr. Orgsl-laspeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 on Donderdag van 2— /J r>"J Toekans- (donr Oudeirraenmarkt} vrij. De Koningin van Engeland heeft gisteren Birmingham bezocht, om den eersten steen van het paleis van Justitie te leggen. Zij is met veel geestdrift daar ontvangen. In het Lagerhuis heeft Smith de urgentie voorgesteld van de straf rechtsnovelle voor Ierland. Het ont werp is noodzakelijk wegens de in het land heerschende desorganisatie en de onmogelijkheid om het gezag der wet te handhaven. Hij is be reid de vraag van het grondbezit te behandelen, maar de eerste plicht is het voor de handhaving der orde te waken. Morley heeft daarop zijn bekend aanvullingsvoorstel ingediend. Balfour betoogde dat in de aller eerste plaats herstel der orde nood zakelijk is. De regeering zal, zoo spoedig mogelijk, bij het Hooger- huis een voorstel indienen om de operaties volgens de land-akte te vergemakkelijken en den pachters verlichting van lasten te verschaf fen; maar eene oplossing der Iersche grondbezit-kwestie is slechts moge lijk door eene wet tot het opkoopen der pachtgoederen. Zij is bereid die in te dienen, zoodra de oppositie daartoe wil medewerken. Volgens de Standard heeft de nieuwe dwangwet, door de regee ring voor Ierland ontworpen, niet een tijdelijk, maar een permanent karakter. De ex-Khedive Ismaël is van Londen naar het vasteland vertrok ken. Men brengt zijn reis in ver band met vroegere geruchten, waarin sprake was van zijn herstel op den troon van Egypte. 26) ACHTSTE HOOFDSTUK. Zij hoorde nog een kreet van toorn, zij zag een dreigend gebaar en daarna was dat woeste beeld ver dwenen. Zij zag nog slechts bet hof en de boomen en hoorde alleen maar den hoefslag van het paard, dat in gelijkmatigen draf naar de stallen van haren vader snelde. Zooras zij te huis was begaf zij zich naar hare kamer en wierp zich, zonder haar rijkleed uit te trekken, op de kanapé, waar zij schreide in ontevredenheid over zich zelf. Het was dus, dat moest zij zich zelf bekennen, niet het verlangen In het Pruisische Heerenhuis heeft prins Bismarck gisteren, bij het verdedigen van de kerkelijke wet, gezegd dat hij hoopte door deze wetsontwerpen eenen duurzamen vrede te erlangen. Mocht die hoop niet vervuld worden, dan kan ieder oogenblik datgene, wat thans in het leven geroepen wordt, weder onge daan worden gemaakt. Door middel der bestaande wetgeving behoort men aan het centrum, dat zich aan sluit hij alle aan het rijk vijandige machteD, het voorwendsel tot ver zet te ontnemen. Wanneer Paus.en Keizer het samen eens zijn, dan heeft de tegenstand van Windthorst en het centrum niets meer te be- teekenen. Het trok bijzonder de aandacht, dat Bismarck verklaarde dat de vrede met de katholieke kerk ook strekte om Duitschlands uitstekende betrekkingen met het buitenland, en inzonderheid met Oostenrijk, nog meer te bevestigen. De gisteren in den Reichsanzeiger openhaar gemaakte, uitvoerige dank betuiging des Keizers, waarin hij innigen dank uitsprak voor de hoog gewaardeerde deelneming van het volk in zijne verjaardag en voor de ialrijke hem geschonken blijken van liefdevolle gehechtheid, is door hem eigenhandig geschreven. Ooggetuigen verklaren dat de Keizer ook Dinsdag de vermoeie nissen van de feestelijke recepties, enz. goed doorstaan heeft en giste ren weer volkomen frisch zich op nieuw aan het afdoen der loopende zaken heeft gezet. Terwijl te Berlijn, ondanks het geduchte gedrang van menschen en eene illuminatie zoo prachtig als daar nog nooit aanschouwd is, geen ongeluk van eenige beteeke- nis is voorgevallen, is te Breslau naar een voor haar kloppend hart in 't algemeeD, maar in 't bijzonder naar 't zijne en juist dit mocht zij niet voor zich winnen I En waarom niet? Deze vraag hield haar voortdurend bezig en zij wist er honderd antwoorden op te geven maar er was geen, dat zij niet in staat was grondig te weerleggen. Het gevolg dezer overpeinzingen was dat zij, nauwelijks van tafel opgestaan, verzocht te mogen laten inspannen om een bezoek te brengen bij de familie Boppel, die zij in den laatsten tijd een weinig verwaar loosd had. Nadat zij in een halven dag alle mogelijke gemoedsstemmingen had ondervonden en de meest uiteenloo- pende besluiten had opgevat, was zij nu eindelijk zoover gekomeD, dat ze radeloos was geworden. Ze was nu warm, dan koud, toen zij in het rijtuig voort reed, zij gevoelde hoe de zoo beroemde Magdalena-kerk, een hoog gewaardeerd historisch monument uit de dertiende eeuw, Dinsdagnacht afgebrand, doch zon der persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Het afsteken van vuur werk bij de illuminatie was oorzaak pan den brand. Het voornaamste bij de gis teren in den Rijksdag gehouden be raadslaging over de suikerbelastiDg was, dat de heer Bennigsen, het verlangen naar eene herziening dier belasting te kennen gevende, ver klaarde dat hij voor eene verbruiks- en eene gemengde grondstof-belas ting was. Hiermede wees de heer Bennigsen het standpunt zijner partij in de suikerkwestie aan. De Reichsanzeiger bevat de officieele mededeeling der verloving van Prins Hendrik van Pruisen met Prinses Irene van Hessen. Prins Alexander van Batten- berg is thans zooveel heter, dat hij zijn vrienden kan ontvangen. In den Spaanschen Senaat heeft de heer Camacho eene heftige re de gehouden tegen den minister van financiën hij de bestrijding van het ontwerp tot verpachting van het tabaksmonopolie. Het ontwerp is echter goedgekeurd met 111 stem men tegen 85. De Kroonprinses van Portugal en haar kind zijn welvarende. Het Italiaansche blad Fanfulla meldt, dat weldra nieuwe troepen naar Massowah zullen worden ge zonden. De Daily Nems verneemt uit St. Petersburg, dat de politie huiten- gewone maatregelen heeft genomen ter bescherming van het keizerlijk ze telkens verschoot van kleur, hoe hare polsen sneller en sneller klop ten en hoe haar het hart als't ware samenkromp. Zij meende dat zij koorts had en het daarom heter was naar bed te gaan dan bezoeken af te leggen. Maar al zou het haar het leven kosten, ja, al wist ze zeker dat ze van dit ritje nooit zou terug- keeren, toch stond het bij haar vast: Ze moest naar de familie Boppel. De koetsier, die de paarden flink liet loopen, reed nog altijd te lang zaam naar haar zin. Wat zij eigenlijk bij Boppel wilde, strijden of ontzeggen, anderen hel pen gelukkig maken of in weerwil van de geheele wereld zelf een man veroveren, dien zij met geheel hare ziel meende te beminnen dat wist zij niet. Zij wilde niet meer denken I Zij hield de handen voor de oogen: ze vreesde krankzinnig te worden. De wielen van het rijtuig kraak- paleis te Gatschina, in hetwelk een sterk garnizoen is gelegd. In den omtrek van Gatschina bevindt zich een groot aantal politieagenten en detectives, die nauwkeurig het oog houden op iederen per trein aange komen reiziger. De Onderkoning van China Li Hung Chang heeft het plan goed gekeurd van een grooten spoorweg tusschen Lotai Tahu en Tientsin. Uitsluitend door Chineesch kapitaal en Chineesche arbeidskrachten zal het werk worden uitgevoerd. De buitenlandeche bankiers te Berlijn zijn daarover zeer ontstemd. De Chineezen versterken Port Ha milton. Haarlem, 24 Maart 1887. In de gisteren gehouden Raadsvergade ring werd de behandeling van de algemeene politie-verordening voortgezet. Enkele aanvullingen naar aanleiding van opmer kingen van den heer Yon Reeken, door de commissie voorgesteld, verbiedende o. a. het doen liggen van schepen, tot bewoning dienende, in de openbare wateren, werden zonder discussie vastgesteld, evenals het eenig artikel van Hoofdstuk Y, dat straf stelt op het houden van onderhandsche verlotingen beneden de waarde van f100 zonder vergunning van B. en W. Desgelijks de beide eerste artikelen van Hoofdstuk VI, over ,/de gezondheidspo litiek Art. 3, het verbod stellende om varkens te honden zonder vergunning van B. en W., nam daarentegen geruimen tijd in beslag. De wethouder Von Reeken, zich tot tolk makende van de Vereeniging tot bevordering van Volksgezondheid, wilde het houden van varkens binnen de kom der gemeente volstrekt verbieden, als schadelijk voor de gezondheid en hinder lijk voor de buren, terwijl bovendien de controle van B. en W. tegen misbruik ten in het zand voor het huis der familie Boppel. De paarden stonden en snoven. Spoedig kwamen hare buren buiten en gaven luide hunne vreugde te kennen over hare komst. Josephine in een wit kleed met laoge vlechten voor haren leef tijd van twintig jaar toch wel een beetje kinderachtig uitgedoscht vloog Clementine om den hals en kuste haar hartelijk, hetgeen haar wel een weinig verdacht voorkwam, wijl zij meende, dat Josephine lie ver dien fermen, Hinken man, die nu zichtbaar werd, zou gekust heb ben. Nog terwijl Josephine haar omhelsde, keek zij onderzoekend naar de gezichten van allen die haar omgaven tot hare oogen op Roger Walcott bleven rusten. Tusschen een bulderenden vader en eene schijnheilige moeder opge groeid, had zij vroeg geleerd hare ware gevoelens te verbergen en zij beoefende die verdachte kunst met niet kon waken. Dit laatste bleef niet onweersprokenkon misbruik, vooral be staande in het openstellen van de gele genheid aan anderen om op zijn terrein varkens te houden, wèl worden tegenge gaan, dan was het verkeerd zoodanig ab soluut verbod te maken. Na uitvoerige bespreking werd het amendement ver worpen. De verdere artikelen van dit Hoofdstuk vonden meerendeels geene bedenking. Al leen over het verbod om als vergiftig bekende stoffen te verkoopen, zonder dat het woord vergif daarop is gesteld, staak ten de stemmen. Ook op art. 20 werd een amendement aangenomen, zoodat de Raad alléén vergunning zal hebben te geven om //voor de gezondheid schadelijke" stof fen uit werkplaatsen enz. te doen loozen, terwijl de commissie voorgesteld had, met het oog op de gevallen, dat die stoffen wèl stank verspreiden, maar daarom nog niet schadelijk voor de gezondheid zijn, die vergunning in elk geval als vereischte te stellen. Ook Hoofstuk VII, „over begrafenissen en begraafplaatsen", werd nagenoeg onge wijzigd aangenomen. In den aanvang der vergadering werd door den heer Huet de aandacht gevestigd op eene circulaire, door de directie der Duinwater-Maatschappij in onze gemeente aan vele van hare geabonneerden toege zonden, inhoudende mededeeling, dat zij tengevolge van de concessie, haar door het gemeentebestuur van Amsterdam ver leend, verplicht is, in de plaats van het tot nu toe bestaande abonnement, een con tract voor levering op den meter aan te gaan. Een zoodanig contract wordt daarbij ter teekening aangeboden. Die ondertee- kening schijnt eehter voor ingezetenen van Haarlem zeer bedenkelijk. Al was het al leen omdat het niet aangaat, dat deze bij voorkomende kwestiën met de Maatschappij onderworpen zouden zijn aan de beslis singen van B. en W., niet van Haarlem, maar van Amsterdam. Hij zou dus niet tot die onderteekening adviseeren. De voor zitter beloofde, het punt te zullen onder zoeken; de circulaire was hem niet be kend; de gemeente had voor hare gebou wen er geene ontvangen. bewustzijn, terwijl zij er voor zich zelf trotech op was. Zij kon hare trekken beheerschen, dat er geene verandering in op te merken was en hare oogen ver open houden, zoodat zij alles met dezelfde op merkzaamheid scheen te beschou wen. Hare oogleden trilden niet en geen glimlach spoelde om hare lip pen, toen haar Roger Walcott uit Boston, «een man die zich in deze landstreek door het bouwen van bruggen en het aanleggen van we gen verdienstelijk had gemaakt», werd voorgesteld. Zij gevoelde nog meer genegenheid voor den man, toen zij bemerkte, dat hij door geen enkel teeken verried, dat zij elkan der niet voor de eerste maal ont moetten. Men ging in huis en Clementine was genoodzaakt op allerlei vragen, hare familie bstreffende, waarmede de eenigszins ouderwetsche familie Boppel haar overlaadde, te antwoor-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1