Naar aanleiding der,bij hen ingekomen antwoorden, hebben di recteuren van Teylers Stichting al hier in eene door hen gehouden vergadering besloten lo. Aan het eenige antwoord op de prijsvraag uit het vak der Pen ningkunde de in het vooruitzicht gestelde belooning toe te kennen daarbij den schrijver in overweging gevende om, bij de opname in de werken des Genootschaps, gebruik te maken van de door dat Genoot schap gewenschte aanvulling en wijziging. Bij de opening van het verze geld," met het motto «Huc ueque» geteekend naambriefje, bleek de schrijver van het bekroonde ant woord te zijn mr. Jacob Dirks te Leeuwarden. 2o. Het eenige antwoord op de prijsvraag uit het vak der natuur kunde niet te bekronen; 3o. geen der twaalf antwoorden op de prijsvraag uit het vak der dichtkunde te bekronen. Het aandeel dezer gemeente in het te leveren contingent voor de nationale militie bedraagt 101 man. Door de Katholieke kiesvereeni- ging alhier is in hare laatstgehou den vergadering tot candidaat ge steld voor lid van den Gemeente raad (vacature A. L Dyserinck; de heer P. Dyserinck, koopman alhier. De heer Van Tienhoven, bur gemeester van Amsterdam, werd gisteren bij Z. M. den Koning ont boden. Vermoedelijk staat deze au diëntie in verband met de a. s. April-feesten in de hoofdstad. De Staatscourant bevat de statuten der Naaml. Vennootschap «De Haagsche Broodfabriek» te 's-Ilage, opgericht door de heeren F. W. Van der Putten, alhier, J. P. Van Walree, te Groningen; S. Van Meerten, te Onderdendam; M. L. Schroot, alhier; D. Hudig te Rot terdam; P. Dyserinck, te Haarlem; mej. P. J. Ploem, te Renkum; de heeren W. H. Van der Putten, te Oisterwijk; D. N. Dietz, dr. H. H. Prins Wielandt, J. W. Van Borse- len, H. Nanniug en W. H. Schef- fer te 's Hage. Het kapitaal is bepaald op f 70.000 verdeeld in aandeelen groot f 500. Reeds zijn genomen 121 aan deelen (f 62.500.) Tot directeur is benoemd de heer F. W. Van der Putten. Het derde stuk des vierden deels van de door mr. A. R. Arnt- zenius verzamelde Handelingen over de herziening der Grondwet» (uit gave Gebr. Beliufante, te 's Hage) is verschenen. Het bevat de nota's van antwoord op de Afdeelingsver- slagen over het tweede onderzoek; de memorie van antwoord vau den heer Schaepman op het verslag over zijn voorstel en de laatste eindver slagen, en voorts het verslag van het verhandelde over de motie- Schaepman betrekkelijk de enkel voudige districten. Dit gedeelte is alzoo het tegenwoordig stadium der openbare behandeling van de zaak der herziening reeds ingetreden. In een inleiding wordt het ver volg der geschiedenis van de zaak verhaald, beginnende bij de Troon rede na de ontbinding van het vorig jaar tot op onze dagen, om den ge- ijkten term voor een geschiedenis te gebruiken. In een Dinsdagavond in aDili- gentia» te 's Hage gehouden alge den. Dit kruisvuur, dat hare zenuw achtige opgewondenheid verborg, kwam haar natuurlijk uitmuntend te stade. Dankbaar voor deze on bewuste hulp, beantwoordde zij zoo vriendelijk mogelijk alle vragen. De goede Josephine luisterde naar haar met de handen in den schoot ge vouwen, vol bewondering. Roger Walcott, die niet ver van haar ver wijderd stond, zeide in zich zelf: Dat kleine ding is inderdaad allerliefst. Zij heeft geest en gevoel. Ze ziet er aardig uit, blond is ze bovendien. En die trillende stem hij had meer dan eens vernomen, dat hare stem onvast was dringt iemand, zonder dat men 't wil, in 't hart. Meer zeide hij er in zich zelf vooreerst niet van en meer gevoelde hij nu ook niet tegenover het jonge meisje; slechts bemerkte hij, dat zijn hart nieuwsgierig was om nader kennis met haar te maken. meene vergadering der onlangs daar ter stede opgerichte vereeniging «tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid» werden de concept statuten aan het oordeel der aan wezige leden onderworpen en na eenige redactie-veranderingen waar door o. a. de naam der vereeniging gewijzigd werd in dien van «Ver eeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid (huis vlijt)», goedgekeurd. De contributie werd vastgesteld op fl 'sjaars, terwijl donateurs zijn zij die minstens f2,50 per jaar bij dragen. Het bestuur bestaat uit 7 leden; voor de eerste maal treden op de heeren P. L. C. De Charro, A. A. Knuijver, mr. A. F. A. Leesberg, dr. J. Th. Mouton, J. Straub, C. L. Walter en IJ. IJkema. De koninklijke bewilliging zal op de statuten gevraagd worden. Nadat de voorzitter, de heer P. L. C. De Charro, de leden had ver zocht het doel der vereeniging, be vordering der belangen van het on derwijs in handenarbeid, in ruimer kring te verspreiden en zooveel mo gelijk daarvoor belangstelling op te wekken, werd de vergadering ge sloten. De minister van Financiën heeft bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaar tuigen, bij meting voor het recht van patentin het dienstjaar 1887/88, zal zijn de letter F, aldus afge beeld: f. Dosr het gemeentebestuur van Nijmegen is aan de «Maatschappij tot exploitatie der velocipèdebaan» aldaar, vergunning verleend, om op den tweeden Paaschdag a. s. een wielerwedstrijd te houden. Naar men met zekerheid verneemt, zal deze wielerwedstrijd zich in nog grooter deelneming mogen verheu gen dan die van het vorige jaar. Des avonds zal in de sociëteit «De Vereeniging» bovendien door eenige wielrijders het zaalrijden worden vertoond, zoodat dit voor- jaarawielrijdersfeest reeds veel be looft. De aPrins Hendrikstichting» te Egmond aan Zee wordt uitgebreid. Door den heer P. de Graaff Az. is de verbouwing voor f 1630 aange nomen, n. 1. het inrichten van een deel der zolderverdieping tot zit- en slaapkamers voor de verpleegden. Na deze uitbreiding zullen daar 60 personen kunnen verpleegd worden. Op de Maandagavond te Am sterdam gehouden vergadering van de Vereeniging voor den effecten handel is besloten, den Goeden Vrijdag voortaan niet a'.s beursdag te beschouwen. In de Heerengracht voor de Spie gelstraat te Amsterdam zal tijdens het Aprilfeest een overdekte gondel van antiekeu bouw en grooisch van afmetingen de lengte o. a. is 20 meter komen te liggen, die met haar schoone phantastische verlich ting van verscheiden vorm en kleur, reeds van verre, ook voor de me nigte wandelaars, die de Leidsche- en Vijzelstraten zullen bezoeken, te zien zal zijn. Aan een tweetal hooge masten komen allerlei guirlandes te hangen, die het vaartuig, zoo bij dag als bij avond, op den naam van tooverschip aanspraak zullen doen maken. Het ontwerp is van den ar chitect Gosschalk. Als reeds vastgestelde datums kent men nu de aankomst van HH. Nieuwsgierigheid des harten is echter eene gevaarlijke eigenschap, vooral wanneer men die vindt bij een anders zoo beslist man, die aan deze en gene zijde van den Oceaan allerlei zeden heeft leeren kennen en veel genoten en ontbeerd heeft. Eindelijk waren de beide vrien dinnen alleen. Zij dreven elkander in den tuin van het eene plekje naar het andere, al verder en ver der. Nu nog verder over dat groen land. Aan gene zijde daarvan, waar eenige kleine boschjes stonden, keek Clementine om. De anderen waren vrij ver van haar verwijderd. Zij hield de anderen in 't oog en greep Josephine, toen zij de kans gunstig zag, stevig met beide han den bij de polsen vast. De gevangene lachte luidkeels. Clementine zeide echter barsch Laat die gekheid, meisje. Wees vijf minuten ernstig, als gij kunt en sta mij te woord. MM. op Dinsdag 12 April, inge haald door een eerewacht, die in wording is, de illuminatie Woens dagavond 13 April, de roeiwedstrijd 14 April. De Gemeenteraad van Amster dam keurde gisteren met 20 tegen 15 stemmen goed het voorstel om gedurende 3 jaren f1500 's jaars aan de Zuiderzee-vereeniging toe te staan. Zonder debat of stemming werden f 15000 beschikbaar gesteld voor de Aprilfeesten. Het adres van Penning om een onderzoek naar de vernieling van zijn café te doen in stellen, door een Raadscommissie, werd ter visie gelegd. De Amst. D. v. N. meldt: Tegen Van der Stadt, Barner, Oosterhout en Roos is proces-ver baal opgemaakt, wegens handtaste lijk verzet tegen de politie, toen deze in den avond van 22 Februari het café van Penning binnendrong. Ook is Zaterdag jl. in de instructie gehoord een zekere Van der Bok ken, wonende op het Waterlooplein. Deze is door juffr. Penning, haar dochter en nog een persoon herkend als behoord te hebben tot de per sonen, die het koffiehuis binnen drongen. Zij beschuldigen hem de bierpomp te hebben vernield. V. d. B. heeft bekend het koffiehuis te zijn binnengedrongen omdat de agenten van politie riepen«Burgers, helpt een handje». Maandag zijn in de instructie door twee getuigen, personen aangewezen, die in het bezit zijn van een queue en van een boek, indertijd door Van Ommeren aan de bibliotheek der afdeeling, die in het Café-Penning was ge borgen, ten geschenke gegeven. Men schrijft aan de L. Ct.: Zou de lente in aantocht zijn? De wind is heden, den 22sten, wa rempel door het zuiden heen en het weerglas verscheidene graden ge rezen. Ook van lieverlede komen er ooievaars afzakken, en wie weet de mensch hecht zich bij een zoo Siberische Lentemaand soms aan eene kleinigheid misschien hebben deze nu wel het zoele weer van den Nijl in den kop. Dat ver levendigt de hoop na zooveel baDge uren van sneeuw en snerpende koude. Wat de weerprofeteu zeggen? Er moet nog Veel storm komen en stroomen regen; de lucht heeft nu maanden achtereen den regen op gehouden. Welke voorspelling er gemaakt wordt? Veel nattigheid in de lente, zoo niet een klesnatte zo mer. Best mogelijk, antwoordt hier op den tuinder; komen die tijden, dan komen die plagen, maar open weer om met den akkerbouw te kunnen voortgaan, is nu meer dan gewenscht. Er was gespit, maar vruchteloos; de spinazie, die reeds hier en daar boveu den grond stond, is afgevroren; en nu vragen som mige klanten spottenderwijs of de snijboontjes al beginnen aan te ko men, als men leest dat in het zuiden van Frankrijk eergiste ren de thermometer nog 26 graden vorst verkondigde! Een mooie boel, maar iet er op, als aan alle kanten der wereld zoo veel aardbevingen ontslaan, dan is het weer slecht geluimd en speelt het ieder leelijke streken. Niet minder dan 270 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de vacante betrekking van klerk ter secretarie van het grootwaterschap der gemeente Woerden. Geen won- Josephine wist niet wat haar over kwam. Zij vestigde hare grijze oogen op hare vriendin en keek haar ver wonderd aan. Hoe vreemd ziet ge mij aan, Tine! Wat is er nu toch op eens? Josephine! Nu? Bemint gij dien man? - Welken man dan toch? Roger Walcott! Ze keken elkander diep in de oogen. Bewegingloos stonden ze tegenover elkander als eene groep uit marmer gehouwen. Slechts hunne oogleden trilden. Ze konden elkan der hooren ademhalen. Josephine bewoog zich het eerst. Ze wilde zich los maken en riep Waarom vraagt gij dat? Dat doet er niet toe. Antwoord Bemint gij hem? Ik weet het niet. Huichelaarster! Toch niet, Tine, inderdaad ik der trouwens, want aan het postje is een jaarwedde verbonden van f 450. Wat men al niet aanbesteed 1 Dezer dagen zal worden aanbe steed het verplaatsen van een stalen kanon van 24 c.M., van het strand bij Scheveningen naar het station van den Holl. Spoorweg te 's Hage. Gisteren namiddag te half zes zijn te 's Hage de waggons van de stoomtram ScheveningenHolland- sche Spoor nabij het station losge raakt van de locomotief. De rijtui gen zijn tegen een stootbalk gereden en gedeeltelijk verbrijzeld. Eenige passagiers en de conducteur redden zich het leven door bijtijds uit den waggon te springen. Een van Scheveningen naar Den Haag terugkeerende koopvrouw kreeg gisterenmiddag op den Sche- veningschen weg nabij het hotel «de Promenade», eendoorden wind losgeraakten zwaren boomtak op haar hoofd, waardoor zij bewusteloos nederviel. Na eenigszins te zijn bij- geholpen werd zij naar haar woning vervoerd. Met den trein die gisteren och tend te 9 u. 69 te Rotterdam aan het station van het Rijnspoor aan kwam, werden aangebracht vier ge vangenen onder geleide van 3 rijks veldwachters. Een hunner trachtte zijne boeien te verbreken en zette het op een loopen. De politie, op het perron aanwezig, vatte hem echter bij den kraag en gaf hem aan zijne geleiders terug. In de prachtig gedecoreerde Doe- lezaal had te Rotterdam de feest viering plaats ter gelegenheid van den 9Óen verjaardag van den Kei zer van Duitschland. Driehonderd Duitschers, waarbij zich verscheidene Hollanders hadden aangesloten, na men er aan een banket deel. Er heerschte ongemeen veel geest drift. Den Keizer is namens alle aanwezigen een telegram van ge- lukwensching toegezonden. De eerste officieele dronk werd ingesteld op den Koning der Ne derlanden, de tweede op den Kei zer, de derde op Duitschland, de vierde op Bismarck. Dinsdag morgen meldde zich te Dordrecht bij een agent van politie aan zekere A. J., 37 jaren oud, te kennen gevende, dat hij even te voren van een uitstalling, aan de Voorstraat, had ontvieemd een boe zeroen. Bij onderzoek bleek dit wer kelijk het geval te zijn en is J. wederom naar het huis van arrest overgebracht, waaruit hij voor eenige dagen, eveneens wegens diefstal, was ontslagen. Den diefstal had hij trou wens alleen gepleegd, om weder in de gevangenis te komen. Uit Renkum meldt men Voor eenigen tijd werden door een 14-jarig meisje, werkzaam in de stoompapierfabriek der firma W. Sanders Tzn., in een baal met snip pers eenige Pruisische bankbiljetten gevonden. De vader van dat meisje zal thans 26 dezer voor de Recht bank te Amsterdam terecht staan wegens verduistering van een ge deelte van deze gelden. De zoon van T. v, W', landbou wer onder Barneveld, heeft het ongeluk gehad achterover uit eene weet het niet. Clementine naderde met haar ge laat dat harer vriendin alsof zij tot in de diepste diepten harer ziel wilde doordringen en zeideWer kelijk niet? Josephine haalde de schouders op. Mijn hart heeft nog niet gespro ken of nog niet duidelijk genoeg gesproken.... De man bevalt mij zeer goed. Ik spreek met niemand liever dan met hem. Met hem zou ik over alles kunnen spreken, wat ik voor een ander zou wenschen geheim te houden. Het doet mij genoegen, dat hij gedurig bij ons komt. Soms denk ik aan hem, als hij niet komt.... Dat alles is zeer aangenaam. Maar is dat liefde?.... Misschien.... Ik weet het echter niet. Arme ziel! zeide Clemen tine en liet hare vriendin los, die haar eene minuut lang meer be klagenswaardig dan gevaarlijk had toegeschenen. Slechts ééne miruut, hooiberg te vallen. Hij werd vreese- lijk verwond en hoewel hij nog leeft is zijn toestand hoogst gevaar lijk. Dinsdag is in een kolk aan den weg naar Gorssel het lijk gevonden van den timmerman E., die Maan dag zijne woning verlaten had om een som geld te ontvangen en sinds vermist werd. Zijn pet werd op een kwartier afstands aan den weg ge vonden. De justitie stelt een onder zoek in. Van Wissenkerke gaan vele huis gezinnen naar Amerika, meerendeels omdat familiebetrekkingen hunne overkomst wenschelijk achten. Men schrijft uit Ellewoutsdijk Door een viertal leden van den kerkeraad alhier is tegen hun mede lid A. Postmus proces-verbaal op gemaakt, omdat hij een door dit armbestuur, met goedvinden van den voogd, in de naburige gemeente Driewegen besteed minderjarig meis je uit de woning, waar dit kind besteed was, heeft weggehaald en met zich heeft meegevoerd naar zijne woning alhier en hardnekkig blijft weigeren dit kind af te geven. (M. C.) Men schrijft uit Echt (Limburg) Uit ons klein plaatsje zijn niet minder dan 39 personen tegelijk naar Amerika vertrokken. Als dat zoo voortgaat zal de gemeente spoe dig ontvolkt zijn. GEMENGD NIEUWS. Een staaltje van onpractische verzending wordt in een bericht van het Bat. Hild. meegedeeld: «Hoe zuinigheid in den regel de wijsheid bedriegt, daarvan geeft het Departement van Marine ons weder eens een curieus staaltje. Dezer dagen zijn nl. ten behoeve van de Marine een groot aantal nieuwe uniformen te Batavia uit Nederland ontvangen; doch wat heelt men daar gedaan? Om het volume dier goederen eenigzins te verminderen en een paar dubbeltjes vracht te bezuinigen, heeft het Marine-departement in Nederland zich voor grof geld een hydrauli sche pers aangeschaft en daarmee de colli's in elkaar geperst en wel zoo, dat de knoopen en tressen zul ke diepe voren in de kleeding heb ben achtergelaten dat er thans da gelijks zeker wel voor twee maan den lang acht kleermakers op f 2 daags in het magazijn moeten worden te werk gesteld om den rommel weer glad te strijken.» Volgens een officieele statistiek komen zich jaarlijks gemiddeld 17,000 vreemdelingen in België ves tigen terwijl er ongeveer 4000 vreemdelingen per jaar geboren wor den. Van dit geheele aantal zijn er 7000 Frauschen, 4000 Duitschers en 300 Nederlanders. Van 1866 tot 1881 was de toevloed veel aanzien lijker. De Duitschers vestigen zich bij voorkeur in de provincies Hene gouwen, Brabant en Oost-Vlaan- deren, de Frauschen in Luik en Brabant en de Nederlanders einde lijk in Antwerpen, Luik, en Brabant. In het dorpje Brousserais, bij Dinant, is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Florence Guyot, weduwe Morin, was des middags naar het land gegaan, haar zes maanden oud daarop zeide zij met schitterende oogen: Bemint hij u? Dat weet ik ook niet, ant woordde het onschuldige meisje en plukte aan de bladeren der lage heesters, waarnaast ze stonden. Ik zou het echter wel haast geloo- ven. Hij komt zeer dikwijls bij ons en sedert eenigen tijd dagelijks. Hij spreekt met mij over allerlei dingen; van liefde heeft hij mij echter nog niet gesproken. De menschen zeg gen echter, dat hij in Amerika ook wel bruggen had kunnen maken, maar dat dat land niet ruim voor zien is van vrouwen, daarom is hij van over den Oceaan tot ons ge komen om bij ons eene vrouw te zoeken en dan.... Josephine zweeg, haalde de schou ders op en scheen op eens meer be lang te stellen in het takje in hare hand dan in hare woorden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2