zoontje onder de bewaking van zijn vijfjarig zusje achterlatende. Kort daarop hoorde een huurman het meisje schreeuwen en vragende wat er gaande was, kreeg hij ten antwoord dat «het varken broertje opgegeten had In Het was maar al te waar. De man vond het var ken bezig met het verscheuren van het kind, dat reeds vermorseld was. In de voorstad St.-Walburg te Luik heeft men in een huis, bij een verandering, die de eigenares liet verrichten, een belangrijke ver zameling gerechtelijke akten, dag- teekenende van 1615, alsook een menigte gouden en zilveren munt stukken gevonden. Ook op het Brouckartplein werd een schat, gevonden, ter plaatse waar vroeger het «Huis der Guil- leminsr stond. Hij bestaat uit een beurs met zilveren muntstukken, welke van de XVe eeuw dagteeke- nen. De stukken hebben de grootte van rijksdaalders. Te Brussel is gearresteerd een Italiaansch bankier, die met 170,000 f'rs. uit zijn land was gevlucht en thans te Ixelles woonde. De Koningin van Hawai wordt weldra te Londen verwacht. Zij zal ook Brussel en Parijs bezoeken. Een adjudant van Koning Kalikaua en een hofdame vergezellen haar. Het gezin van denFranschen gezant te Berlijn, den heer Herbette, bestaat volgens de Dik, uit Herr- bette, Frau bette en Kind bette. De wonderlijkste gevallen kunnen een dokter nu en dau in zijn praktijk voorkomen. Zoo kwam voor een paar dagen een gezette heer een chirurgijn te Berlijn op zoeken en klaagde, dat hem een lange draad uit het lichaam hing. De arts kon dit niet anders verkla ren, den dat de draad van een naald afkomstig moest zijn,, die de dikke heer hij deze of gene gelegenheid zich hij ongeluk iu het liif moest hebben eestooten. De patiënt kon zich niet herinnerendergelijke kwetsuur te hebben bekomen, die toch wel pijnlijk zou ziju geweest, maar stemde er niettemin in toe zich aan een kleine operatie te on derwerpen, die de naald, indien zij er was, aan den dag zou brengen. Na wat snijden en kerven stiet de arts op het oog van de naald, die weldra een dikke, groote stopnaald bleek te zijn. De wonde was binnen een paar dagen genezen. Ware de patiënt niet zoo corpu lent geweest en met een mindere stevige speklaag toegerust, dan had, volgens den uitspraak van den ge neesheer, de naald het huikvlies ge raakt en zou het leveo van den man ernstig gevaar hebben geloo- pen. Alles heeft toch zijn goede zijde op deze wereld, zelfs dik zijn. De Keizer van Duitschlaud schonk Diasdag zijn ouden lijfarts, dr. Latter, 300,000 mark, met eene dankbetuiging en het humoristisch verzoek, om hem toch geen honderd jaren oud te laten wordeu, omdat de keizerlijke kas niet voldoende zou zijn voor eene nieuwe dotatie. (Bij des keizers tachtigsten verjaar dag kreeg dr. Lauer 150,000 mark.) Het grootste kanon der mereld. In de fabriek vau Krupp te Essen wordt thans een kaüon vervaardigd dat niet minder weegt dau 143.000 kilogram of 2,860 centenaars. Het heeft 40 cM. diameter en is 40 maal zoo lang, dus 16 Meter. De staal- granateu voor dit kanon zijn van tweeërlei afmeting. De grootste zijn 1,60 M. en wegen 1050 kilogram, de kortste 1,12 M., wegende 740 kilogram. De hoeveelheid kruit om te laden weegt 485 kilogram. De snelheid der granaten is 735 eu 640 meter per seconde, een groote snel heid als men weet dat in de eerste periode der getrokken stukken ge schut de snelheid niet meer was dau 300 meter. De lichtste der granaten doorboort een ijzeren plaat, vóór den loop geplaatst, van 1,142 M. dikte. Vele arbeiders van den beer Krupp te Essen hadden gestemd tegen de candidatuur van zijn zool voor den Rijksdag. De opzichters hadden hen deswege ontslagen. Zoo dra Krupp dat vernam, gelastte hij onmiddellijk dat de bedoelde arbei ders weder te werk zouden komen. Hem wordt voor die loffelijke daad in de bladen alle eer gebracht. Sedert Donderdag 11. heerscht in Thüringen een aanhoudende sneeuwstorm. De sneeuw ligt op sommige plaatsen voeten hoog. De bergen, die anders omstreeks dezen tijd reeds door touristen worden be zocht, zijn niet te beklimmen. Op de rijwegen verheffen zich meter- hooge sneeuwstuivingen. Het post verkeer is gestremd. Wild en ge vogelte verkeeren wederom in den grootsten nood. De Parijsche theatersneeuw werd vroeger gewoonlijk uit papier vervaardigd en de chefs der re- quisiten-afdeeling van de schouw burgen moesten ze dan zelf laten knippenthans kan men per 20 boek «sneeuw» bij den papierhandelaar koopen, zóo klein versneden, dat 't bijna geen vlokken meer zijn. Het nadeel van deze uitvinding is echter, dat de papiertjes te sterk geperst zijn en bij honderdtallen aan el kander zitten, zoodat het bijna even veel werk kost ze los te maken als tevoren ze te knippen. Bij electrisch licht is het papier niet meer te ge bruiken; het mist zijn effect en levert ook het gevaar op van te blijven ronddwarrelen en met het licht in aanraking te komen. De beste «sneeuw» is thans afsnijdsels van handschoenen, èt 10 francs per zak. Deze stukjes vallen langzaam en blijven op de kleeren van de spelers vastzitteD, wat 't effect ver hoogt. Ook schaafsel van vischbeen kan dienst doen, maar de werking daarvan is niet zoo mooi. Weder is in Parijs een ver schrikkelijke moord gepleegd. Zekere Verinot, 44 jaar oud, heeft zijn bij hem inwonende schoonzuster des nachts verworgd en heeft zich daar na opgehangen. Bij Rijssel is gisteren een werk staking onder de mijnarbeiders uit gebroken, werkzaam in de mijnen van Vicoigne; 550 hunner nemen er aan deel. Reuter seint uit Parijs van 22 MaartTe Marseille is een persoon, Franzini genaamd, gearresteerd. Hij wordt verdacht de man te zijn, die in de Rue Monta'gne te Parijs den drieledigen moord heeft gepleegd. Hij heeft reeds ver-cheidene malen een verhoor ondergaan, waartegen hij zich te weer heeft gesteld; doch men verzekert dat hij, in het nauw gebracht door de vrageD, verklaard zou hebben, dat hij Marie Regnault (het eerste slachtoffer) gekend heeft en betrekkingen met haar had on derhouden. De Volapük-vereeniging te Kopenhagen zal een muzikale soirée geven om te beproeven ofVolapük een zangerige taal is. Een uit Pisa aan den zaak gelastigde van den aartshertogFranz Ferdinand van Este te Weenen ge zonden berief met 77,000 lire waar den, is op Italiaansch gebied ge opend eD, van deu inhoud ontdaan, verder gezonden. Keizerin Eugénie, die te Napels den winter doorbrengt, houdt ge trouw haar belofte, aan de Itali- aansche Regeering gedaan, dat zij de gewonden uit den Abyssinischen veldtocht zou verplegen. Zij verschijnt dagelijks in het midden der ongelukkigen, geeft hun ververschingen en spreekt hun moed in. Een soldaat, wiens rechterarm is afgezet, schenkt zij bijzondere aandacht. «Ik verpleeg u, zegt zij tot hem, uit liefde voor uwe oude moeder, omdat ik weet wat een moe der voor haar ongelukkigen zoon gevoelt». Het subsidie van 4 millioen, door het kanton Waadland voor de doorboring vau den Simplon toe gestaan, is eergisteren door den Volksraad van dat kanton met 22,000 tegen 7000 stemmen bekrachtigd. Het subsidie van het kanton Wal- liserland is bekrachtigd met 14,000 tegen 1600 stemmen. Bijgevolg is de bijdrage der drie kantons van Waadland,Walliserland en Freiburg, waarvan het geheel 7 millioen be draagt, thaus verzekerd. Verleden zomer werd de Mont- blanc 37 malen bestegen; 85 per sonen (31 Franschen, 25 Engelscben 10 Amerikanen, 7 Zwitsers. 6 Duit- schers, 2 Russen, 2 Zweden, 1 Itali aan en 1 Belg) bereikten den top. Ooder degenen, die den berg be klommen, waren 6 dames. Een Weener horlogemaker had een nieuw wekkerhorloge uitgevon den, dat hij in verscheidene bladeu adverteerde. Dezer dagen nu kwam er een heer in zijn winkel, die verschillen de horloges bekeek, maar niets pas sends voor zich scheen te vinden. Eindelijk keerde hij zich cm en wilde heengaan, maar voordat hij den drempel overschreden had, ging er een wekker in de zak van zijn overjas af. De horlogemaker hield hem aan en de op heeterdaad betrapte dief bekende, dat hij den draDg om een horloge te stelen, niet had kunnen wederstaan; geld om er een te koo pen had hij niet hij zich. Een prachtige Fata Morgana werd dezer dagen waargenomen op de vlakten bij het dorp Vidovec in Hongarije. Men zag groote massa's infanterie manoeuvreeren. Men denkt dat op eenigen afstand manoeuvres werden gehouden. - Uit de waarnemingen der doc toren Fodor en Boszahegyi, bij de epidemieën te Buda-Pesth gedaan, blijkt, dat er in vijftien jaren op 1000 inwoners stiervenin zindelijke huizen aan cholera 9 en aan typhus 16.2, en in onzindelijke woningen resp. 43 en 51.5. Uit Odessa wordt bericht, dat in het Transbaikal-district de mail door roovers werd aangevallen; de postiljon werd gedood en de twee conducteurs werden zwaargewond. De roovers namen 100.000 roebels mede. Een Transvaalsche ontmerp- drankwet. Er wordt een vast jaarlijksch vergunningsrecht gehe ven in vier klassen a. voor verkoop bij de groote maat niet minder dan 2 gallons, f180; i. voor «bottle store,» verkoop bij niet minder dan een gewone pint bottel, onder dien verstande, dat de dranken niet ter plaatse verbruikt worden, f300; c. verkoop bij de kleine maat, met consumptie ter plaatse, f600; d. vergunningen voor hotels langs den weg, f 180. Deze laatste wordt niet hernieuwd, indien de hotelhou ders niet zorgen, dat de reizigers kunnen voorzien worden vau kost, logies, stalling enz. Er zullen geen dranken mogen worden verkocht op Zon- en kerk dagen, noch op werkdagen dan alleen tusschen 8 uur des morgens en 9 uur des avonds. Op Zon- en kerkdagen is een uitzondering ge maakt voor bonafide reizigers, welke dien dag ten minste 12 mijlen heb ben gereisd. Schrandere opmerkingen. «Di jonge koning van Spanje, zegt de Patriot, is 'n regte gesonde kindji en tog word hy twemaal op 'n dag deur di dokters besog. Als dit goed afloop met hom en hy gesond bly kan hij dankbaar wees.» Eenige bladen vau Kaapstad kondigden onlangs een muziekuit voering aan en bedienden zich daar toe letter voor letter van het vol gende «volbloed» Engelsch: «Wy understand dat Professor Van den Burg has kindly promised om «Balladen» to play on the pia noforte. Balladen is van Chopin also een Sonate of Weber. We hoo- pen that a large audience zullen come and hear this geleerde Pro fessor wems antecedents hebben for him so great a name gekrijgen wherever hy has played. Wij un derstand ook dat there will he a groote concert in the Town Hall at a laag charge for admission. Kinders half prys». De jeugdige Keizer van China heeft voor de eerste maal in eigen persoon het gewone jaarlijksche offer aan de hoogste godheid gebracht. De Keizer, gekleed in een geel zij den gewaad, waarover een licht blauw opperkleed, met draken er op geborduurd, besteeg een door olifanten getrokken wagen en werd door zijn talrijk gevolg naar den «tempel des hemels» geleid. Het was aau ieder aDder op straffe des doods verbodeD, zich op straat te veitoo- nen. De Keizer bracht den nacht vastend in den tempel door en bracht den volgenden voormiddag zijn offer. De Uneii, het Japansche ge pantserde fregat, dat op het traject vau Singapore naar Japan zoek raakte, is nog niet terecht gekomen. Verschillende Chineesche en Ja pansche oorlogsbodems zijn onver richter zake van hun kruistocht tot opsporing van het prachtige vaar tuig teruggekeerd, dat, naar men weet, te Havre gebouwd was en door een Fransche bemanning naar Japan werd overgebracht. Ook een Engelsche, in de Chineesche zee gestationneerde kruiser, heeft de meest afgelegen eilanden van den Indischen archipel zorgvuldig door zocht, zonder eenig spoor van schip of bemanning te kunnen ontdekken. De vindingrijkheid der Yan kees heeft rèeds allerlei instrumen ten vervaardigd, die voorzien in verschillende lichamelijke gebreken of onvolmaaktheden. Nu heeft, vol gens de Amerikaansche bladen, de heer Gruff, een bekend technikus, een instrument uitgevonden, dat hij den naam van «bucking» geeft. Dit instrument is van een zeer elegan- ten vorm en kan gemakkelijk in den mond genomen worden. Wan neer men de stem hierdoor laat driDgeD, krijgt deze een aaDgeua- men klank. Ook kan men door mid del van de «buckiDg» een octaaf hooger spreken of zingen, zoodat uit de rijen der baritons menige teuor zal te voorschijn treden. Het Richmond-Hötel, een groot gebouw van vijf verdiepingen te Buffalo in Amerika, is tot den grond toe afgebrand. Het was vroeg in den morgen toen de braod uitbrak. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de 125 gasten, die in het hótel sliepen, niet allen den tijd meer hadden, aan het gevaar te ontkomen. Vijftien kwamen in de vlammen om, vijf en twintig heb ben brandwonden bekomeD, velen werden op andere wijze gekwetst. De verhalen der gelukkigen, die er het leven af brachten, zijn nau welijks te gelooven. Een man, die wanhoopte het gebouw nog te kun nen verlaten, legde zich weer ter ruste en bereidde zich voor om te sterven. Een brandweerman redde den reeds bewustelooze. Een ander hing vier minuten lacg aan een vensterbank, terwijl de vlammen zijn handen verschroei den, totdat hem een ladder werd toegestoken, waarlaogs hij kon af dalen. Een derde bewoog zich aan zijn handen langs een telegraafdraad naar een belendend huis. Toen drie anderen hem volgden, brak de draad en zij vielen naar omlaag en kwet sten zich ernstig. Vijf meisjes wilden zich van de vijfde verdieping langs beddelakens, die zij aan elkander hadden ge knoopt, naar beneden laten. Zij aarzelden eerst nog, maar waagden het ten slotte. Toen het de beurt, der vijfde was brak het koord en het meisje stortte van een hoogte van vier verdiepingen neder. Zij brak haar beide heenen en haar rug werd zwaar verwond. Hare ar men en gelaat waren bovendien met vreeselijke brandwonden bedekt. Een man redde zich door uit zijn ven ster te stappeD, kalm langs den geheelen voorgevel der vierde ver dieping te wandelen, tot hij den hoek van het gebouw bereikte waar een brandladder stond. Eenige jaren geleden werd een olifant gezonden naar een ver wijderd district in Indië, om daar behulpzaam te zijn bij het dragen van balken. De eigenaar van den olifant, die den kornak vau oneer lijkheid verdacht, schreef een brief aan de vrouw van een zendeling, op wiens erf de olifant zou logee- ren, waarin hij haar vroeg toe te zien, dat de knecht geen rijst stal, die het dier tot voeding kreeg. De dame kreeg spoedig achterdocht en onderhield den man over zijne on eerlijkheid. «Denk gij, dat ik mijn kind zou bestelen? vroeg de man. De olifant stond daarbij en scheen te verstaan wat de man zeide, want plotseling sloeg hij zijn slurf om den man heen, gooide hem op den grond, en opende den linnen gordel d'en hij om zijn middel droeg, en daaruit viel eene groote hoeveelheid rijst, die de man van zijn «kind» gestolen had. Volgens de Amerikaansche bladen heeft dr. Langliu, eerste ge neesheer in het hospitaal te Phila delphia, 30 teringlijders, die zich reeds in het laatste stadium der ziekte bevonden, volkomen genezen. Zijn collega's aan het hospitaal houden het er voor, dat eindelijk een afdoend geneesmiddel tegen borstziekte gevonden is. De spreekwoordelijk geworden kwijning in den handel is in al hare onderdeelen ontleed door eene re- geeringscommissie, die voor dat doel in Engeland is benoemd. Deze commissie heeft hare ar beid volbracht en als oorzaken op gegeven 1. Overproductie; 2. Voortdurend daliDg der prijzen van alle koopwareD, als gevolg der vermeerderde waarde van het goud; 3. Buiteulandsche tarieven en handelspolitiek; 4. Buitenlaudsche mededinging, die allerwege wordt gevoeld; 5. Toeneming der plaatselijke lasten op de nijverheid; 6 Goedkooper vervoer in het buiten land; 7 Wetgeving op den arbeid in nijverheidsondernemiDgen 8 Betere technische opleiding van de werklieden bij buitenlandsche concurrenten. Als handelsstaatskunde wordt aan bevolen een gematigde toepassing van het vrijhandelstelsel. Door alle tijden heen heeft men zwakte der oogen opgemerkt bij hen, die zich bezig houden met studie of kuust. Men heeft die zwakte der oogea meestal toege schreven aan bet lange werken 's nachts, doch zelden heeft men andere redenen opgegeven. Homerus en Miltou leden aan hunnne oogen, en Michel Angelo kon langen tijd niet lezen, nadat hij de plafonds der Sixtijnsche kapel geschilderd had. De studiën der oogheelkundigen hebben doen zien, dat de myopie (bijziendheid) het meest voorkomt onder de studenten, en onder hen driemaal meer dan onder school kinderen. Wil men kinderen op de scholen vrijwaren tegen bijziendheid, dan dient men ze niet te joDg naar school te zenden, ze niet te lang te laten werken en vooral te letten op de lichtsterkte in de school lokalen. Gedurende het pleidooi van een verdediger is de bejaarde pre sident vau het hof iu diepen slaap gevallen en schudt met het hoofd heen en weder. De advocaat wil zich op deze minachting wreken en de aandacht vau den president opwekken. Hij wacht eenige seconden en onder het slaan op de balie hervat hij zijne rede met den uitroep: «wakkern! wakkerrr!... de presi dent wordt met een schrik wakker en kijkt verbluft de rechters aan, waarop onze advocaat vervolgt «heeft de tweede getuige zich iu deze gedragen De president heeft onder de te rechtzitting nimmer meer geslapen. Op het tooneel Alleenspraak. Nergens, nergens ben ik veilig'! Overal word ik be- spiouneerd! Wie kruipt daar weêr zoo tersluiks achter diea boom?.... Tooneeltimmerman. Ik, meneer de timmerman. Ik zoek na me spaikerbakkie. Het toppunt van consequentie is wel het strenge verbod van een or gaan van het Vegetarianisme aan zijne zetters, om geen vette letter te gebruiken. Een geestig Parijzeuaar schreef dezer dagen: Een Fraosch overste is een man, die drie ridderkruizen heeft. Het derde werd hem gegeven, omdat hij er twee had, het tweede omdat hij er een bad en het eerste omdat hij er geen had. Onderscheid. Vroum Met een woord je bent de verschrikkelijkste man! Man. Eu jij de verschrikkelijkste vrouw met veel woorden. Dat is 't eenige onderscheid. TWEEDE KAMER DER 3TATEÊH3EHERAAL, Zitting van 23 Maart. De heeren Clercx, Heldt, van Dig gelen en van der Kaag trokken hunne amendementen in. De regeering verklaarde bij aan neming van het principieel amen dement te zullen heengaaD. Daarop werd het amendement- Ruys (huurwaarde census) met 71 tegen 12 stemmen verworpen. Het amendt.-®«?i Houten (volko men vrijheid aan den gewonen wet gever) werd verworpen met 62 tegen 21 stemmen. Het amendt.-Lo/t#t«« (alleen ken- teekenen vanmaatschappelijken wel stand) werd verworpen met 65 te gen 18 stemmen. Het amendt .-Rooseboom (uitsluiting van kiesrecht van militairen beneden

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3