De Eenzame. 4e Jaargang. Dinsdag 29 Maart 1887. No. 1144. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. BlNNKNUm mum Mem- en ABONNEMENTSPRIJS: Toor Haarlem per maand40 Cent». Franto door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommert 5 Verschijnt Digelijkt uitgenomen Inn- en nlgemeene Feeitdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adrezzeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de rublicite Etrangère 8. L. DA UBE 4" Go., JOH. F. JONESSua.. 'Jarigs, 31öis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regel* 25 Cent; iedere regel meer 6 eenia. (xroote letter* naar Plaat*ruimte. Adrertentién worden aangenomen totv* middag* 12 umr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingaag aan de Drsefiyd» Se deur. Geopend dagelyks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatacbappy ter bovorderiug van Njjvorheid hebbes H -ri?toQn van diploma vryen toegang, donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang Krontzyde van i.et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs dender Nederlandsche Maatschappy ter bevordering van Nyvsrheid hebben op vertoon van diploma vryon toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, voort! Jj-a Nederland en meer byzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Krniaweg No. 59. Geopend dagelyks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel jtlf i gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot .4, October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 unr tegen betaling van 25 cents per persoon, allesn os indagen kosteloos van 124 uur, de overige Ckristelyke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder bohoorlykgeleids.fg '-•*l,rs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en F»asi.I-vgen van 11—8 unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gzopone ^oeazdp.,' e* Zaterdag van f4 nur. Orgel-bespeling in de Qraote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toeïanc 'denr Onde^roenraarkt) vry. In het Engelsche Lagerhuis kon digde Parnell gisteren aan, dat hij de dwangwet bij de eerste lezing bestrijden zal, en wel door middel van een amendement, houdende het voorstel dat het Huis zich terstond zal constitueeren tot eene commissie van onderzoek in zake de Iersche toestanden. Het Huis verwierp Morley's amen dement met 349 tegen 260 stemmen. Het voorstel tot urgentverklaring werd aangenomen. o Bij de Zaterdag in den Duit- schen Rijksdag gevoerde debatten over het wetsontwerp betreffende de kunstboter, voerden de sprekers van alle partijen het woord ten gunste van het oDtwerp. De conservatieve en nationaal-liberale woordvoerders wenschten het nog in zooverre ver scherpt te zien, dat in de verplichte aanduiding van het kunstproduct niet het woord «boter» zou mogen worden gebezigd, onverschillig in welke woordverbinding. Enkele re denaars verlangden zelfs eene bij zondere, bij de wet voorgeschreven kleuring der kunstboter, waartoe een conservatieve spreker onder een stormachtig gelach van de verga dering een «zacht hemelsblauw» voorsloeg. De regeeringscommissarïs bestreed echter elke verscherping van het voorstel als gevaarlijk, ook voor de reëele industrie. Toch is die ver scherping te wachten, als gevolg van het besluit van den Rijksdag om de zaak aan eene commissie op te dra gen. Berichten, te Berlijn uit Rome ontvangen, melden, dat vele van de HANS HOPFHN. 29; ACHTSTE HOOFDSTUK. Met een kreet gaf zij zich in hare kussens overeind, toen de dag nau welijks aanbrak. Zij stak de armen in de duisternis uit, alsof zij dien heerlijken droom wilde vasthouden. Luide riep zij naar den haar lief geworden man. Ze verschrikte voor hare stemdie klonk haar zoo vreemd. Ze wilde schreien, maar zij had geen tranen. Eene schemering der gelukzaligheid van haren droom was nog in hare ziel achtergebleven en behoedde haar voor 't oogenblik voor al te groote ellende. Die sche- hoogste geestelijken, op het Vati- caan vertoevende, er bij den Paus tegen opkomen, dat deze zijn jongen particulieren secretaris Galimberti, die liberale neigingen heeft, tot op volger van Jacobini wil verheffen. De Paus wees echter deze bezwaren af, als eene inbreuk op de pauselijke rechten. De Keizer is sedert eenige dagen zeer verkouden; ook is zijn linkeroog dientengevolge een weinig ontstoken. Het gerucht loopt te Bucharest dat er insurrectioneele bewegingen zijn uitgebroken te Plevna, te Wid- din en te Kapritza in Oostelijk Roe- melië. Depêches uit Plevna melden, dat de regent Zisskoff en de presi dent van den raad Radoslavoff overal met geestdriftige manifestaties zijn ontvangen. In eene audiëntie bij den Sultan vroeg Nelidoff (de Russische gezaut) de terugroeping van Riza-bey uit Sofia en eene verandering van groot vizier. Nelidoff opperde het denk beeld eener gedeeltelijke bezetting van Rumelië door Turkije en eener bezetting van Bulgarije door Rus land. De Sultan, in plaats van daarin toe te stemmeD, moet er op aange dringen hebben nauwkeurig be kend gemaakt te worden met de inzichten van Rusland met betrek king tot Bulgarije. Met name vroeg hij, dat Rusland twee vorstelijke candidaten voor den Bulgaarschen troon zou aanwijzen buiten den prins van Mingrelië. Werd aan deze voorwaarden voldaan, dan zou de Sultan waarschijnlijk kunnen komen tot eene voor Rusland bevredigende mering heette hoop. Dit weinigje geluk wilde ze bewaren zoo lang het mogelijk wasze wilde hopeD, wachten, bidden en geduld oefenen. Daartoe was in de eerste plaats het leven noodig. Weg dus, lafhar tige vertwijfeling en alles wat daar van getuigde! Zij stak een licht aan en nam het beschreven papier, dat onder haar hoofdkussen verborgen was. Eene seconde later flikkerde het in eene heldere vlam. Ze hield het brandende papier vast tot ze gevaar liep hare vingers te branden, daarop wierp zij 't geen er over bleef weg. Zij ondersteunde het hoofd met de hand, drukte de ellebogen in de kussens en zag met belangstelling en vreugde hoe hare eeden van ont houding, hare betuigingen van ver twijfeling verkoolden en toen de laatste vonken eindelijk uitdoofden, toen meende zij ook van die kwel lende gedachten ontslagen te zijn, oplossing van de Bulgaarsche kwes tie. Stanley 's expeditie heeft op 18 dezer den Congo bereikt. Zij trok den volgenden dag naar Ma'adi, waar zij den 21steo zou moeten aankomen. Haarlem, 28 Maart 1887. De uitslag van de Vrijdag alhier gehouden stemming ter verkiezing van drie hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, ten gevolge van de gewone aftreding, is geweest als volgt: Het getal geldige uitgebrachte stemmen bedroeg 333; daarvan ver kregen de heeren A. J. E. baron van Ittersum 323, J. H. M. Evelein 319, P. Verkuijl 314 en G. B. 't Hooft 3 stemmen, zoodat de drie eerstgenoemde heeren zijn herbe noemd, terwijl voor de verkiezing van een hoofd-ingeland ter vervan ging iu de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer J. Blok land Jz. tot hoogheemraad, zijn uit gebracht 337 geldige stemmen waar van verkregen de heeren: P. Kop- pes, 177 stemmen; R. W. J. C. van den Wall Bake 124; H. A. Hane- does, 24; G. B. 't Hooft 11 en A. Suidgeest 1 stem, terwijl de heer P. Koppes te Haarlemmermeer tot hoofd ingeland is benoemd. De 26en Maart 1887 heeft Z. M. de Koning in een bijzonder gehoor ontvangen den heer J. Gennadius, die aan Hoogstdenzelve zijne ge loofsbrieven heeft overhandigd als minister-resident van Z. M. den Koning van Griekenland bij het Nederlandsche Hof. die baar hart zoozeer hadden be angstigd. Langzaam zonk ze achterover om nog eenmaal den troost van een zoeten droom te genieten. Een zware slaap, zonder droomen, maakte zich echter van haar meester. Zij ontwaakte veel later dan zij gewoon was en gevoelde zich uiter mate afgetobd. Meisje hoe vreemd ziet gij er uit! zeide hare moeder, toen zij haar kind zag. Ik weet niet wat u scheelt: gij eet al sedert eenige dagen niets of weinig gij slaapt klaarblijkelijk ook niet! Die ver- wenschte paarden! Ik ben maar blijde, dat dat ellendige beest uit den stal is. Wie is toch de geluk kige, die het uu in eigendom heeft Zekere heer Roger Walcott, een Amerikaan, haastte zich Cle mentine te zeggen en ze bloosde daarbij zoo sterk, dat hare moeder niet wist ot ze straks en nu wel H. M. de Koningin heeft Za terdag den Griekschen zaakgelas tigde in gehoor ontvangen, nadat deze zijne geloofsbrieven aau Z. M. den Koning had overhandigd, ter wijl ook Zaterdag namiddag een aantal hoofd- en verdere officiereu van het garnizoen te 's Hage aan Z. M. werden voorgesteld. Zaterdag voormiddag is de kazerne van het reg. gren. en jagers te 's Hage bezocht door den daar ter stede vertoevenden Japanschen prins, die, behalve eenige soldaten- kamers, de cantine, de recreatiezaal, de bibliotheek, ook eene onderoffi ciers-eetzaal en de schietloods heeft bezichtigd. Z. M. de Koning zal morgen den Japaoschen prins Komatsu in buitengewoon gehoor ontvangen. De Japaosche Prins bezocht Zaterdag met zijn gevolg de stad Leiden. Mr. D. L. graat van Bylandt, gezantschaps-secretaris le kl. van Nederland bij het Eogelsche Hof, die overgeplaatst is naar St. Pe tersburg, werd Zaterdag in het «Hó- tel des Indes» te 's Hage verwacht, alwaar mede binnen kort intrek zal nemen baron Gevers, secretaris le kl. van de Nederlandsche legatie te St. Petersburg, die bij het Engel sche Hof in de plaats van den heer Van Bylandt treedt. Bij koninklijk besluit is Zr. Ms. Commissaris in Zeeland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone ver gadering, in de eerste helft van April 1887, om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, in plaats van wijlen mr. C. J. Pické, en van een lid van Gedeputeerde Staten van genoemde provincie. even goed had toegekeken. Voor Clementine was het echter een on uitsprekelijk geluk, dat zij vau den man spreken kon, dien haar hart liefhad. Toen hare moeder zich de woor den liet ontvallenEen Ameri kaan, dus een zonderling! toen antwoordde hare dochter met na- drukkelijken ernst: De heer Walcott is een be daard en flink man, die wel weet wat hij doet. Nu, dan moge God hem er voor bewaren, dat hij met het af schuwelijke dier geen ongeluk krijgt! antwoordde hare moeder. Amen! zeide Clementine, maar zij zeide het niet hardop. Zij vouwde de handen en sloeg de oogen ten hemel, wijl ze moest denken aan de redenen, die Walcott haar had opgegeven voor het koopen van den vos. Het was hem dus niet onverschil- Uit het jaarverslag der Hol!- Club te Antwerpen blijkt dat de vereenigiLg kwijnende is. Zij telt slechts 39 gewone en 41 buitenleden. De Gemeenteraad van Edam beeft gunstig beslist op eeu adres van een groot aantal visschers uit Volendam, en besloten bij het Col lege der Zeevisscherijen krachtig te ondersteunen hun verzoek om het gebruik van de wonderkuil ook te vergunnen van Februari tot Mei. Met 1 April a. s. worden de spoorvrachten van Amsterdam naar Zandvoort belangrijk verminderd, en in verhouding gebracht tot het verlaagd tarief tusschen Haarlem en Zandvoort, reeds ten vorigen jare aangenomen. Zooals wij reeds mededeelden heeft er zich te Amsterdam een vereeniging gevormd van handels- en kantoorbedienden. Zij draagt den naam «Vooruit.» Het doel is: bevordering 'onder de leden van algemeene en handelskennis, onder linge hulp, gezellig samenzijn. Zij stelt zich voor dit doel te be reiken door: 1. het houden van ver gaderingen ter bespreking van vraag stukken op algemeen en handels gebied; 2. het houden van cursus sen in de handelswetenschappen, het afnemen van examens en het uitreiken van bewijzen van be kwaamheid; 3. het oprichten eener bibliotheek en het uitgeven van geschriften; 4. de oprichting van een bureau tot plaatsing, van een ondersteuningsfonds en voorschot- kas en van een pensioenfonds; 5. het verschaften van geneeskundige hulp; 6. het verkrijgen van een lokaal en het oprichten van af- deeÜDgen voor gezellige bijeen komsten enz. De patroons worden uitgenoodigd als donateurs op te treden. lig of haar een ongeluk overkwam en zij stierf ach, mocht zij voor hem leven! Waaraan denkt gij, mijn kind? vroeg hare moeder. Ik? zeide Clementine, op een toon alsof zij nog eens uit ha ren zoeten droom ontwaakte. Zij bedacht, dat het tijd werd om zich voor het tochtje van vandaag ge reed te maken en vertelde hare moe der, hoe zij gisteren door den heer Boppel was uitgenoodig om tegen tien uur mede naar de stad te rijden en daar de nieuwe Bpoorbrug te be zichtigen, die de heer Walcott bezig was te bouwen. Walcott? herhaalde de na denkende vrouw en zag van haar werk op. Clementine's moeder was den geheelen dag geen enkel oogen blik, behalve wanneer ze bezoek ontving, zonder bezigheid. Is er aan dien man en aan die brug zoo veel bijzonders te zien?

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1