In een dorpje in Beieren is gestorven in den ouderdom van 98 jaren een Russische boer, die inder tijd de slede van Napoleon I van Moskou naar de Duitsche grens ge leidde. Hij had tot zijn dood de goudstukken bewaardwaarmede Napoleon hem had beloond. In het Gastkausorgaan der Vereeniging van Duitsche hotel- en restauratiehouders, wordt gemeldt dat te Berlijn een restauratiehouder heett terechtgestaan, omdat hij een der bezoekers van zijn établisse ment een glas Gratzer en vervol gens een glas Kissinger bier had geleverd, beide keeren onder den naam van echt, hetwelk bleek on waar te zijn. Hij is veroordeeld tot 30 mark boete, met intrekking van zijne vergunning. De Berlijnsche Vereeniging vau restauratiehouders heeft aan eenige bladen verzocht, hieraan openbaarheid te geven ter waarschuwing voor anderen. Nog slechts eenmaal maakt de geschiedenis gewag van een Vorst, die eveneens 90 jaar werd. Dit was de WestgothcrnkoniDg Kindasewinth, die in de zevende eeuw over Spanje regeerde en wiens regeering tot de gelukkigste behoorde, welke dit land ooit gekend heeft. In Duitschland zelf bracht tot nog toe de oudste Vorst Keizer Frederik III het slechts tot 77 jaar, terwijl de grondlegger der Habsburger dynastie Rudolf I 73 jaar oud werd. Frederik Barba- rossa bereikte een leeftijd van 69 jaar. Vau de regeerende vorstinnen der geheele wereld is Keizerin Augusta de oudste; zij werd 30 Sept. 1811 geboren. Van de niet rjgeerende echter spant de weduwe van den hertog van Cambridge, een geboren Prinses van Hessen, de kroon, daar zij 25 Juli a. s. ook 90 jaar hoopt te worden. De oudste vorstin, waar van de geschiedenis gewaagt, was de in 1871 overleden groothertogin van Mecklenburg Schwerin, die baar gemaal 52 jaar overleefde en 95 jaar oud werd. Een Napolitaansche wonderdok ter, die sedert eenige dagen te Rome vertoeft, doet door zijne hypnotische wondergenezingen veel van zich spreken. Gewoonlijk laat de dokter zijn patiënten door een lens kij ken, waarop hij na ongeveer tien minuten verklaard of de persoon in den noodzakelijken hypnotischen toe stand gebracht kan worden. Is dit het geval, dan volgt de eigenlijke geneeskundige behandeling, die nog het geheim van den doktor is. Vol gens de loopende geruchten heeft hij in den laatsten tijd de onge- loofelijkstegenezingen gedaan en zijn huis is natuurlijk de verzamelplaats van verscheidene zaken, die bij den «wonderman» genezing zoeken. Het meest treffende van zijne be kwaamheid moet hij geleverd heb ben door de genezing van de dochter van een marine-officier te Rome, die reeds sedert twee jaren haar verstand verloren had en ook ge deeltelijk het gebruik van hare oogen miste. Eenige dagen na de behandeling door den wonderdokter begon de toestand van de patiente aanmerkelijk beter te worden en na twee weken was zij weer volkomen helder en had zij haar verstand ge heel teruggekregen. Van de vrienden moet je het maar hebben! Dat werd onlangs weder te Napels bewezen. Zekere Antoine Neu, een Oostenrijker, was sedert jaren maltre d'hotel bij Lady Holland te Napels en had in haar dienst een kapitaaltje van 20,000 frs. opgespaaard. Hij was bevriend met een Frauscbman, de Chambre genaamd. In November des vorigen jaars werd Neu ziek en stief. De Franschman waarschuwde den Oos- tenrijkscben consul, die de nalaten schap des overledenen naar diens familie in Engeland zond. Deze liet hem evenwel spoedig weten dat Neu meer meer moest hebben ach tergelaten. Een onderzoek werd in gesteld en bemerkt dat la Chambre de 20.000 frs. zijns overleden vriends had gestolen. Te Milaan heeft de firma Giu seppe Carminati, met filiale te Ber gamo, haar betaling gestaakt, met passiva welke op 10 millioen lire worden geschat. Als oorzaak wor den belangrijke verliezen in den geldhandel opgegeven. De gebroe ders Carminati zijn, ter regeliDg van hun zaken, Da overleg met de schuld- eischers, naar Buenos-Ayres gegaan. Te San Marco, in Italië, is den 18en dezer een vreeselijke moord gepleegd. De geheele familie Gra vina, bestaande uit vijf personen, is vermoord gevonden. De moorde naars staken daarna de woning in brand. Door dien brand is het voor de politie moeilijk eenig spoor der misdadigers te vinden. De beurzen zullen zeker stij gen na de verklaring van de twee nieuw gekozen «capitani regenti», hoofden van den Staat San Marino. Bij de aanvaarding van hun functie hielden beide heeren redevoeringen, waarin zij zich verbonden tot hand having van den vrede van Europa mede te werken Bij een orkaan te Poti is de Nuova Veritddaar ter reede ge ankerd, op strand gedreven en totaal verongelukt. Twaalf man der ekwi- page zijn daarbij verdronken. Het stoomschip Karo werd doormidden gebroken. Blijkens eene mededeeling in de Transvaalsche Volksstemis 's konings verjaardag ook te Pretoria niet vergeten «Den 19den Februari zegt het blad wapperde de vlag van de goevernements-gebouwen en de ver schillende consulaten ter eere van den geboortedag van Z. M. den koning van Holland, en om twaalf uur werden de gewone saluutschoten op het fort afgevuurd. Z. M. heeft dien dag zijn 70sten verjaardag her dacht. Naar wij vernemen, werd Z. M door de hier aanwezige Hollanders een adres van gelukwensching aan geboden, hoewel de dag zelve hier niet publiek is gevierd. Een echt Amerikaansch too- neel is te Fremont (Vereen. Staten) afgespeeld in den salon eener dame. Twee zusters, Marie en Blanche Bay, zijn de heldinnen dezer ruwe gebeurtenis. Zij waren beiden op een zekeren Mortimer Rollins ver liefd en om aan de voortdurende ruzie een eind te maken, werd be sloten, de zaak met een vuistge vecht te vereffenen. De beide dames gingen nu in man- nenkleeding naar de woning eener vriendin, waar meer dan 30 dames met ongeduld wachtten, en kozen haar getuigen. Zij trokken vecht handschoenen aan en het gevecht nam een aanvang, waarbij Blanche Marie reeds dadelijk op de wang trof. Deze gaf haar zuster een vuist slag, die haar de onderlip open scheurde. Na verbinding der wonde werd de strijd voortgezet en de aan wezige dames gingen groote wed denschappen aan, wie de overwin ning zou behalen. Blanche, door het zien van bloed opgehitst, wierp zich nu op haar zuster roet een hagel van vuistslagen, zoodat deze weldra niet meer in staat was, het edele gevecht voort te zetten. De overwinning bleef dus aan Blanche, maar of dit Rollins veel genoegen deed, is de vraag, daar hij aan Marie, de overwonnene, de voorkeur gaf. In het laatste jaar dat Fred. Grant zich te West-Point bevond werd hem het commando over de artillerie opgedragen: Eens zou zijn vader, generaal Grant, de troepen inspecteeren en de commando's moes- sen door hoornsignalen worden ge geven, die de commandeerende offi cier dan aan zijn manschappen moest overbrengen. Fred. Grant had in 't geheel geen muzikaal gehoor. Hij vroeg een zijner vrienden hoe het aan te leggen en deze ried hem zijn paard met dat van zekeren sergeant te ruilen. Grant deed zulks en deed verder wat het paard wilde. Klonk het signaal «voorwaat*!» dan rende het dier vooruit en gaf Grant het bevel; klonk het commando «halt!» het paard stond vast als een rots. Door de muzikale kennis van het paard bracht Grant zijne beveleu uitstekend over. Marianne Brandt kreeg te New- York een wond aan den vinger, bloedvergiftiging trad in en de zan geres verkeerde in levensgevaar. Gelukkig is het gevaar thans ge weken. Weder heeft een vreeselijke brand in Amerika gewoed, thans te Bessemer, in den staat Michigan. In den nacht van Woensdag jl. ge raakte daar een commensalenhuis in brand. TieD der inwoners ver brandden en verscheidenen werden gewond. Bij de Meiningers gaat het achter de coulissen in vele opzich ten geheel anders toe dan in andere schouwburgen. Als de kunstenaars op hun gastreizen een stad bezoe ken, is het eerte werk de noodige figuranten te vinden en te drillen. Wanneer den regisseur soldaten ter beschikking worden gesteld, valt het drillen niet moe'lrk, maar een zwaar werk is het, als men zijn toevlucht tot handwerkslieden ne men moet. Zoo moest men eens te Pest het halve bakkersgilde tot Ro- meinsche burgers hervormen. De brave bakkers, gewoon brood in den oven te schuiven, maakten in de oproerige volkstooneelen van Caesar dezelfde bewegingen met hunne armen, alsof zij in de bakkerij aan het werk waren. Het volksrumoer achter de cou lissen, het toenemen en het zwak ker worden er van, verkrijgt men op eigenaardig, haast komische,wijze. Elk der «oproermakers» krijgt eeo courant, waar hij, al naar gelang het teeken is, dat hem gegeven wordt, langzaam, luide, snel of op gedempten toon uit leest en wel met den rug naar het tooneel of omgekeerd, dicht bij de coulirsen of op grooteren afstand, staande, zittende of liggende. Hooge politiek, hofberichten verlovings-adverten- ties, terechtstellingen, veilingen, dief stallen, boter, eieren, visch, dood berichten, belasting, alles wordt door elkaar opgelezen en het publiek in den schouwburg is verbaasd over de groote natuurlijkheid van het volksrumoer en applaudisseert dat het huis er van dreunt. In een koffiehuis. Wat denkt u er van mijnheer X., zouden we oorlog krijgen cf niet? Hoe laat is het? Al over middernacht. Dan komt er oorl g, als ik thuis kom. TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAL. De heeren Schaepman en Yan den Biesen hebben een vijftal amen dementen voorgesteld, welke de strekking hebben om de groote steden ju enkelvoudige districten te splitsen. Zij maken daarbij ge- buik van de gegevens, door de re geering verstrekt en bij wijze van nota aangegeven voor de hoofdkies districten Groningen, Utrecht, Am sterdam, 's-Hage en Rotterdam. Zij doeu het in den vorm van amendementen op het aanhangige hoofdstuk III, met het oog op even- tueele aanneming van het amende ment-Godin de Beaufort, om de ad- ditioneele artikelen omtrent het kiesrecht in hoofdstuk III zelf op te nemen. LETTEREN £1? KUNST. Het bestuur der vereeniging wWeten en Werken" alhier, had gisteren aan de leden een genotvollen avond bereid. Als eene schoone afwisseling op de gewone bijeenkomsten in het locaal der vereeni ging W. en W., was men ditmaal bijeen geroepen om eens eene muziekuitvoering te hooren, die gegeven werd in de con certzaal der sociëteit //Vereeniging". Het was eene gelukkige gedachte van het bestuur gewest om zich de medewerking te verzekeren van de familie Appy van Arasterdam, die op muziekaal gebied zulk een goeden naam bezit en waarvan thans vier leden alsexecutanten optraden. De uitvoering begon meteen //Militaire Marsch" van Schubert, voor piano (vierhandig), viool en violoncel. Krachtig en opgewekt klonk deze muziek en deed ons reeds terstond inzien, welke uitstekende musici wij in de geachte familie Appy huldigen. Daarop volgde een stuk voor violoncel, uitgevoerd door den jongenheer Appy, die op verdienstelijke wijze eene fantaisie op thema's van de Willem Teil van F. A. Kummer vertolkte. Wat den aanwezigen buitengewoon beviel waren de eenvoudige doch allerliefste stuk jes van Pijzei, welke door een der dames werden gezongen. Allerkeurigst was de voordracht dezer drie stukjes, die her haaldelijk door de toehoorders werden toe gejuicht, terwijl voorzeker het accompag nement geroemd mag worden. Deze dame mag terecht een der sterren van den avond worden genoemd. Zij be schikt over een aangenaam geluid, krach tig genoeg om in de groote zaal der Vereeniging tot zijn rechtte komen. Warmte en gevoel straalden in haar zang en .voor dracht door. Geen wonder dan ook dat het publiek zeer dankbaar was en zicht baar genoot. Het //Air Varié" voor viool, van de Beriot, het daaropvolgende nummer, bleek in uitstekende handen te zijn. De jonge heer A. regeert zijn instrument op eene wijze, als men het zelden van iemand van zijn leeftijd kan verwachten. De eerste afdeeling werd besloten met eene //Hongaarsche Rapsodie" van Fr.Liszt. Deze steeds aantrekkelijke muziek miste hare uitwerking niet; uitmuntend voor gedragen bracht zij de toehoorders in ver rukking. De vaardige vertolking dezer Rapsodie bezorgde de pianiste dan ook daverende toejuichingen. Na de pauze werd de tweede afdeeling geopend met „Moments Musicaux" van Fr. Schubert, voor piano (vierhandig), viool en violoncel; Souvenir de Spa van Servais, (violoncel); een drietal zangstukjes van Antheunis, Hutschenruyter en Hol (zang); een fantaisie van Vieuxtemps (viool) en eene Mazurka van Godard (piano). Ook nu bleek het dat de familie Appy niet alleen over groote muzikale gaven heeft te beschikken, maar dat zij ook on uitputtelijk raag worden genoemd wat hare krachten aangaat. De solo voor de violoncel, uitstekend geaccompagneerd door de piano, klonk statig en aangrijpend. De moeilijke gedeel ten, welke dit stuk vele telt, werden flink overwonnen, ofschoon zij van den speler nu eu dan nog al inspanning eischteu. De zangeres bracht ons weder in ver rukking met drie allerliefste liederen, waar van vooral te roemen vallen. „Het breid- stertje van Hutschenruyter" en „Ons Va derland" vau Hol. Het laatste werd ge bisseerd, daar aau de stormachtige toc- juchingen geen einde scheen te komen. De viool-solo werd, evenals die in de eerste afdeeling, met veel gevoel en be kwaamheid vertolkt, terwijl de piano-solo een waardig slot mag worden geheeten van dit zoo bij uitstek geslaagde concert. Met een welgemeend woord dankte de voorz. van „Weten en Werken", de heer Logeman, de geachte familie Appy voor het kunstgenot, dat zij den aanwezigen had verschaft, waarna het publiek welvol daan door het genotene huiswaarts keerde. Brengen we nog een woord van hulde aan het bestuur, dat dezen aangenamen avond aan hare leden bereidde. Moge van de gewone bijeenkomsten van „Weten en Werken" steeds een roep van aantrekke lijkheid uitgaan; een avond als die van gisteren behoort ongetwijfeld tot de on vergetelijke. RECHTSZAKEN. Jannes Krijthe te Roden, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens meineed, heeft cassatie aangeteekend. KERKHIEÜWS. Ned. Iïerv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Het Woud door dr. G. J Brutel de la Rivière, pred. te Houtrijk en Poianen. 0HBERW1JR, Tot hoofd der school met den bijbel te 's Gravendeel, is benoemd de beer M. van der Sluijs, onderwijzer te Haarlem. VEETEELT. Ook tegen den landbouwer C v. d L te Haarlemmermeer is proces verbaal opgemaakt wegens het verzuim van opgave te doen van besmettelijke ziekte (diereufchurft), wapraan bij 8cht paarden lijdende had. Den 19en April e k. zal er te Hoofd dorp eene keuiing gehouden worden van paardenwelke men wenscht te doen in schrijven in het Ned Paarden Stamboek. LEGER EN VLOOT. Gedurende de manoeuvres, welke door de garnizoenen Nijmegen en Grave (5e reg. inf.) in de maand September zullen worden ge houden, worden 2 p?lotons huzaren uit Ven- 'on en 1 batterij veld-art. uit Utrecht te Nijmegen gedetache rd. Bij het regiment grenadiers en jagers hebben zich reeds verschriden onderofficieren en korporaals bereid verklaard bij het O. I leger over te gaan. De minister Oorlog her ft bepalingen doen samenstellen, vo'gens welke gehandeld zal moeten worden bij bet indeelen der mi liciens bij de verschillende wapens. Zoo zullen voor den dienst bij de infan terie in bet bijzonder, breedgeschouderde manschappen in aanmerking dienen te komen, ook al zijn zij niet lang, terwijl er op ge wezen wordt dat allerminst als regel mag gelden milit.ieplicht.igen, wier uiterlijk een minder krachtigen lichaamsbouw of een min der sterk gestel verraadt, bij dat wapen in te deelen Voorts, dat miliciens, die onder wijs ia de genees of heelkunde hebben ge noten, als hulp apothekers of apothekersbe dienden moeten opgegeven worden, ten einde te bekwaraor tijd in aanmerking te worden gebracht voor eene plaatsing bij eene der compagnieën hospitaal soldaten. Afloop der gehouden Veiling in den „Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 26 Maart 1887. 1. Huis en Erve met Tuin, Frans Hals straat 5. 2. Id id. id. id. No 7 No. 1 en 2 gecombin. Kooper W. F. Overhoff f 8105, 3. Winkelhuis en Erve, Burgwal 40 zwart en rood. 4. Pakhuis en Erve id. No. 42 zw. en rd. No. 3 en 4 gecomb. Kooper R. v. Riems dijk f4300. 5. Huis en Erve met Tuin, Warmoesstr. 18 Kooper M. Uitenbosch f9500. 6 Huis cn Erve, Frankestra^t 22 K oper P. Kleiweg Dyseriuck qq f3900. 7- Id. id. KI Heiligland 38. Kooper P. d Stadt f3650. 8. Id id. id. No 69. Kooper J. v. Waard f 2500. 9. Id. id. Anegang 11. 10. Winkelhuis en Erve id. No. 13. No. 9 en 10 gecomb. Kooper J. W. 1. Jsn en f 18200. 11. Huis en Erve met Tuin, Spaarne 71. 12 Perceel Tuingrond, Amhoniestraat 5882. No. 11 en 12 gecombiu. Kooper L. de Breuk f5450 13 Huis en Erve, Anthoniestraat 8. Koo per C Cob-lens f23C0. 14 Winkelhuis en Erve, Witatraat 28. Koo per J W. F Jansen f1540. 15. Huis en Erve, Nieuw Heiligland 13, 16. Id id id. No. 11. No. 15 en 16 gecomb Kooper J. Klim- bie flOSO 7. Huis met Sous Terrain en Erve, Kenan- park 18. Opgehouden f13570. 18. Huis en Erve, Koningstraat 36. Kooper D Emrik f8200. 19. Id. id. Gr. Houtstraat 98. Kooper P. v. d. Stadt f 5076. 20. Winkelhuis en Erve, Lange Boogaard- straat 11. Kooper M. Konijn f2180. 21. Gebouw en Erve, flelmbrekersteeg 10 zwart en rood. 22. Huis ea Erve, Gravinnesteeg 15 zwart en rood. No 21 en 22 gecombin Kooper A v. d. Lindea qq f 8800. 23 Winkelhuis en Erve met Tuin, Hage- straat 16. Kooper T A. Donnée qq. f 4900. 24. Id. id. Raaks 20. Kooper D. v. d. Put ten f 3C60. 25. Huis en Erve, KI. Heiligland 37. Koo per J. P. Huijboom f 25 0. 26. Id. id id No 35. Kooper E J. Jonck- bloedt f2300. 27. Id. id id. No. 33d. Kooper J. P Huij boom f 1; 50. 28. Id. id. id No. 33e. 29. Id. id. id. No. 33b. 30. Id. id. id. No. 33a No. 28. 29 en 30 gecombin. Kooper J. P Huijboom f 2425. 31. Winkelhuis en Erve, Jansstraat 5. Koo per W. Saarlooa f3580. Haarlem, 28 Maart. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe i 0.a f 0.w;tte tarwe f 7.60 a f 6.35 rogge 5.15 a f 5.— haver f3.1() a f 2.86 Garst 0.— a f0.— Duiven- boonen f 6.35 a f0.Paardenboonen f 0.— a f 0.— Bruine boonen f 11.a f 10.50 Groene Erwten f 0. a f 0.-— Witte Erwten f 0.~- f 0.— Capucijners 0. - a f 0. Kanarie zaad f 0. f0.— Oliezaad f0.— a f0. Koolzaad f 0. - a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.— a f0.— Bruin mosterdzaad f 0.— a f0.— Karweizi il per 60 K G. 0. AMSTERDAM, 28 Maart. De prjjïflA dar Aardappelen waren al* volgt: Friesche Dokkumer Jammen f2.75 a 3. dito hranek-r f2 60 a 2 75; dito Engelsche f2,— a 2 10; dito Hamburger f 0.a 0. Zeeuwsche opuische Jammen f 3.a 3.90; dito Flakkeesche f 2 75 a 3.30, dito Blauwe f3.— a 3 50; Geld. Blauwe f 3 30 a 3 40. dito Roode f 2.20 a 0.Pruisische Ham burgers f2 60 a 2.80; Duin Zand f3.a 5,—; Friesche Champions f0.- a 0. Saksiscli9 Jammen f G.a 0.Pruisische Roode f2. a 2.20, Maastricbtsche Roode f2 30 a 2.50, Friesche Hamburger f0.a 0.Groninger Turken f 0.a 0.Haar lemmer Zar.il Muisjes f 0.a 0. A*ngevo*r- 6 verscbe ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet zeer stil. Geraffineerd prijs houdend. Rijst. Ongepelde in eendoen. Gepelde. In den loop dezer week worden de eerste par tijen van Birma van het nieuwe gewas aan de markt verwacht. Specerijen Noten en Foelie. De afloop der gehoudene inschrijvingen, zoowel van Noten als Foelie, was boven verwachting bevredi gend Nagelen. Afgedaan 75 bn. tot taxatie. Petroleum-bericht va* P. G. C. Calkoen, Makelaars Amsterdam, 56 Masri.. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 6VP, 65/e, 65 'g, 6s/s» 65/?,6S/S ctpgalL Philadelphia 6s/P, 6»/p, 67* 6?>, 678. 679 ct. per gall. Ruwe Olie 633 'A, 633/F, 63—, 627/8, 63';gt 63V8 ct. per vat. De markt bleef voor loco bij kleiae voor raad vast op f7.55, waartoe uiterlijk te koop was. Het arrivement van het schip /,Catba- rina" met 6680 vaten, bracht geen verande ring in de prijs te weeg. Latere termijnen trekken door de lagere offerten meerdere attentie. De noteering is heden hij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsteruamsch Petro leum-Entrepot Disponibel .f 7 59 ik f Entr. Maart-levering u 7 45 April 7.35 a if April/Juni 7.35 a u b Sept /Dec. b h 7.50 u B u Amerikaansche Petroleum in consumtfe vrij aan boord f8 75. Nobels Petroleum in con- sumtie vrij aan boor f7.75. Bij kleinigheden ff'/s hooger. De voorraad aan het Amsterd. Petroleum- Entrepot bedroeg op 19 Maart. 6 596 vn. Afgeleverd3.861 B Aangevoerd per «Catharina" 6 680 a Voorraad op heden 9 415 B Verwacht wordende ladingen: //Matthias" (gezeild 16 Febr.) 6.880 „Vendome" (zeilklaar 19 n 10.589 jlBga" (gezeild 23 B 6.192 a zTruro' (zeilklaar 6 Mrt). 5.810 w Tarwe op levering f 1 hooger. Mei f 217. Noteering van de CommiBBie voor den Graanhandel. Rogge op levering goed prijs houdend. Mei f116, 117. Oct. f122. Noteering van Mov.ne 4 Thole. Koolzaad stil.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3