De Eenzame. 4e Jaargang. Woensdag 30 Maart 1887. No. 1145. ABONNEMENTSPRIJS: Veriefaijol Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeeae Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAHS HOPFEH. foor Haarlem per maand40 Cent*. STaneo door geheel het Rijk p. maand 55 'Wonderlijke Hommer* 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreageeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor h«t Buitenland- Compagnie Générale de rublicite Etrangére Q. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Tan 15 regels 85 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen tot 's middags IS u*r| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefsyde Se denr. Geopend dagelyk» van 10 tot A nur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nederland»che Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebbel i-?£oon van diploma vrijen toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzyde van liet Paviljoen op het torras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donatenre ei desdor Noderlandsohe MaaUchapp'jj tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatear» met gezelachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuuit en geschiedenis, vooral fc-a NadePand en meer bijzonder van het Haarlem«che Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgonomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jatf r -- tt z-j Bsi..:. i" »Tt»rl ia fictnh»ir «11» wnrVt)nvnn van 10A uur, van 16 October tot IA April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 cents por persoon, alleen Of galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot IA October alle werkdagoj «tenn koatelooH van 12^4 uur, de overige' Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot IA Jaren niet dan onder behoorlijk geleid». 3 ,*Urs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks nitgenomon Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 nar. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GeopanO >yl*rt "tosdag co Zaterdag van Qur. Orgel-bespeling de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nur. Toetrasg (denr Ondegroenmarkt) vry. Ia het Engelsche Lagerhuis gaf Smith gisteren te kennen, dat hij niet in staat is omtrent het.Paasch- reces van het Huis iets mede te deelen. Hoe noodig een rusttijd voor de leden ook zijn moge, dient toch eerst de Iersche stratreebtsno- velle in tweede lezing behandeld te worden, aangezien de regeering deze als eene levensvraag beschouwt. De strafrechts-bill werd in eerste lezing door den heer Balfour aan hangig gemaakt. In dit wètsontwerp worden de rechterlijke ambtenaren gemachtigd tot het hooren van getuigen, ook wanneer er geen beklaagde is. Voor sommige gevallen worden de ge zworenen geheel afgeschaft. Aan twee magistraatspersonen wordt summiere rechtsbevoegdheid toege kend. Tegen misdadige samenspan ning tot boycotten en soortgelijke daden van geweld wordt tuchthuis straf tot een maximum van zes maanden bedreigd. De vrijheid van drukpers blijft gehandhaafd, dewijl men hoopt dat de wet het deelne men van de pers aan misdadige handelingen voorkomen zal. In som mige gevallen, wanneer dit wen- schelijk geacht wordt, zal de behan deling van een strafgeding naar En geland verlegd kunnen worden. Dit zal echter niet mogen gebeuren in geval van staatkundige misdrijven, zooals hoogverraad, maar alleen voor moord of pogiüg daartoe, en voor met geweld binnendringen van wo ningen. De wet is alleen van toe passing in districten, die door den onderkoning daartoe ambtelijk aan gewezen zijn. De onderkoning is bevoegd zekere handelingen onwet- 30) ACHTSTE HOOFDSTUK. Het 'buitengewone gedrag van Cle mentine was hare moeder bijzonder in 't oog gevallen. Hoe achterhou dend haar kind ook was, zij had nu toch gemerkt, dat eene bijzon dere gemoedsbeweging Clementine bezig hield. Telkens was het haar of een vreemde naam haar voor den geest moest komen, en hoe meer zij er aan dacht, des te duidelijker her innerde zij zich, dat zij hem reeds veel vaker had hooren noemen en wel' uit den mond van haar kind. Zij had er verder geen acht op ge slagen, omdat de zaken, die men tig te verklaren, alsook bij procla matie te verklaren dat vereenigin- gen, welke hij onwettig acht, in strijd zijn met de wet. Bekrachtigt een der beide huizen van het Par lement zoodanige proclamatie niet, dan is zij nietig. De duur der wet is onbepaald. In den Duitschen Rijksdag werd gisteren de behandeling der begroo ting voortgezet. Bij den post «con sulaat-generaal teAmsterdam» bracht de katholieke afgevaardigde Lin- gens het prostitutievraagstuk ter sprake, door de aandacht der re geering te vestigen öp den handel in meisjes, welke uit de Nederlaud- sche havens, maar vooral uit Ant werpen, op overzeesche gewesten gedreven wordt. Ook maakte hij gewag van advertentiën in dagbla den, waarin Duitsche meisjes door zeer voordeelige aanbiedingen over gehaald worden het land te verla- teD, met geen ander doel dan haar in de strikken der prostitutie te voeren. De heer Hellwig, directeur aan het ministerie van Buitenlandsche ZakeD, antwoordde dat de regeering opal dergelijke mededeelingen steeds nauwkeurige nasporingen in het binnen- zoowel als in het buitenland heeft doen volgen, en ook hare con suls heeft voorgeschreven hunnen bijstand aan misleide personen niet te onthouden. «Ook hebben wij bij de Nederlandsche autoriteiten steeds de meest tegemoetkomende mede werking ondervonden. Bij het ver volgen van deze kwade praktijken in het binnenland, is men echter c.p moeilijkheden gestuit ten aanzien van het verkrijgen van bewijzen. Ook is in vele gevallen gebleken, dat de ««verleide»» personen te voren nauwkeurig op de hoogte gesteld met hem in verband bracht, baar volstrekt niet interesseerden. Ook had Clementine dien naam steeds op geheel onverschilligen toon uit gesproken, maar zooals het hare moeder nu weer opviel zeer dik wijls in de laatste weken. Juist sedert dien tijd at het meisje bijna niets. Zij klaagde over slape loosheid en onverklaarbare hoofd pijn. Hare moeder kwam in verzoeking om dat alles in verband te brengen met den vreemden naam Roger Wal- cott. Dat eene openhartige vraag geene openlijke bekentenis zou uit lokken, wist zij. Een blik op het zwijgende kind naast haar, dat als ontrukt aan de wereld in hare ge dachten verloren was, overtuigde haar meer dan voldoende. Zij moest zelf zien en zelf' doorgronden, wat deze haar niet zou toevertrouwen. En wijl dat nu eenmaal in haren aard lag, zoo vouwde zij de handen waren van de ware toedracht der zaak. De regeeriug zal echter altijd dergelijke mededeelingen in dank aannemen». De hter Lingens beloofde alle gegevens, welke hij over dit onder werp verzameld heeft, ter beschik king van de regeering te zullen stellen, maar het is dringend noo dig, dat te Antwerpen zoowel als in de Nederlandsche havens bijzon dere vertrouwbare personen worden aangesteld, om de bemoeiingen der consuls te ondersteunen. De Rijksdag heeft bij derde lezing de rijksbegrooting en het leening- voorstel vastgesteld overeenkomstig de bij tweede lezing genomen be sluiten. Op voorstel van den heer Windt- horst zijn de voorzitter en onder voorzitters (die, ingevolge het regle ment van orde, na de opening van den nieuwen Rijkedag slechts voor- loopig voor den tijd van 4 weken mochten worden gekozen) bij accla matie voor den geheelen tijd der zitting benoemd. De Rijksdag is tot 19 April uit eengegaan. Een hof-bulletin meldde gis teren dat de kroonprins en de kroon prinses van Zweden heden naar Amsterdam zouden vertrekken, waar de koningin van Zweden zich bevindt. De berichten omtrent oproe rige bewegingen in Spanje worden in de politieke kringen te Berlijn zeer koel opgenomen. Men houdt het er stellig voor, dat die met beursspeculatiën in verband staao. De Fransehe Kamer is gisteren overgegaan tot het verkiezen van een ondervoorzitter in plaats van wijlen den heer Buyat. Daar geen der candidaten de vereischte meer- en dacht niet anders dan dat God in zijne wijze voorzienigheid het alzoo had beschikt, dat zij nu, zon der den argwaan harer dochter gaan de te maken, daarheen reed, waar zij den man kon aantreffen, die zoo plotseling en onverwachts haar ver denken had gaande gemaakt. Ondertusschen hield Clementine zich met hetzelfde onderwerp bezig. Zou het niet goed wezen, als ik mijn moeder openbaarde wat mijne ziel beweegt, wat mij van smart tot vreugde en van vreugde tot smart drijft en dat mij te midden der vreugde plotseling tot vertwijfeling kan brengen. Indien ik mijn hart en mijn noodlot eens in hare handen legde? Zij is eene vrouw en heeft gevoeld evenals ik nu gevoel. Zij is verstandig en heeft veel onder vonden en zal misschien alles ten beste keeren. Nu keek zij hare moeder aan, zij zag hoe deze de kin op de borst derheid heeft verkregen, zal er mor gen opnieuw eene stemming plaats hebben. De minister van Financiën weigert eene vermindering toe te staan op het door hem aangevraagde krediet ter bezoldiging van het administratief personeel in de provinciën. Daaren tegen is hij bereid eene vermindering op andere afdeelingen der begrooting aan te nemen. Zaterdagnacht zijn te Madrid verscheidene personen gevangen ge nomen als verdacht van het smeden van een komplot tot omverwerping der bestaande orde van zaken. Ook te Barcelona, Valencia, Sevilla/Val- ladolid en Cadix zijn een zeker aan tal personen gevat, beschuldigd van deelneming aan eene republikeinsche samenspanning. Er zijn te hunnen huize revolutionnaire proclamatiën aan het leger gevonden. In later ontvangen dépêches uit de provin ciën wordt verzekerd dat er eene volmaakte rust heerscht. De regee ring houdt zich overtuigd, dat er niets ernstigs zal voorvallen. De arrestatiën te Barcelona en Sevilla hadden plaats ten gevolge van het vinden van pakketten met opruiende proclamatiën, gericht tot het leger. Te Madrid was de oor aak der arrestatiën een wezenlijk komplot, waarvoor bommen in ge reedheid waren gebracht om ge bouwen in de lucht te doen sprin gen. De ministerieele bladen houden het er voor dat alle vrees voor on geregeldheden thans verdwenen is. In het proces tegen de anarchis ten te Weenen is uitspraak ge daan; 13 hunner zijn van 1 tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, en één is vrijgesproken. had laten zinken, de handen gevou wen hield evenals in de kerk. Het was of een hoongelach in hare ziel weerklonk en haar werd toe geroepen ze zal u een tractaatje in handen geven tot stilling uwer zie- lesmart, ze zal u naar den geeste lijke verwijzen en papa verzoeken om u, zoolang Roger Walcott in deze streek vertoeft naar den Rijn of naar Polen, naar uwe familie te zen den. Hoed uwe tong, spreek zijn Eaam voorloopig niet weer uit en red u zelf door voorzichtig te zijn. Nadat beiden zoo tot een besluit waren gekomen, wendden zij zich te gelijker tijd tot elkaar en begon nen te praten over personen en za ken, die niet het minste te maken hadden met de dingen die voor eenige oogenblikken hunne gedach ten hadden bezig gehouden. Bij eene kromming van den weg zagen ze de nieuwe, nog niet geheel voltooide brug voor zich liggen. Volgens het offlcieele regeerings- blad heeft de Czaar, bij de aanbie ding van het adres der universiteit van St. Petersburg, gezegd: «Ik dank de universiteit, en ik hoop dat zij door daden, en niet slechts op het papier, hare trouw en ver knochtheid bewijzen zal en er naar zal streven den droevigen indruk uit te wisschen, dien de deelneming van studenten aan het jongste mis dadige plan op iedereen heeft ge maakt. Moge God de universiteit tot alles goeds Zijn zegen schenken!» Naar de Times uit St. Petersburg bericht, zijn de drie gearresteerde samenzweerders naar Gatschina en voor den Czaar gebracht, die hen ondervraagd heeft. Zij echter ant woordden niets anders te weten, dan de instructies die zij van het bui tenland ontvangen hadden. Naar verzekerd wordt, zou Ra- doslavoff, op zijne reis door Bul garije, openlijk propaganda maken voor de herkiezing van prins Alexan der van Battenberg. De geruchten omtrent nieuwe ongeregeldheden in Bulgarije, hebben zich niet beves tigd. Uit Philippopel meldt de Stan darddat onderhandelingen over eene verzoening der partijen in Bulgarije alleen mislukt zijn door de eischen van Zankofl's partij. Uit Constantinopel meldt de Timesdat de Porte met Ismaïl- pacha omtrent zijn plan ten aan zien van Egypte niet van gedach ten gewisseld heeft. Zij heeft Enge land gepolst, of het eene leening van 6 millioen pd. st. garandeeren wil, indien de afgestane Egyptische schatting tot zekerheid zal strekken. De Daily News meldt uit Con stantinopel, dat Rusland de terug- Clementine begon sneller te spreken en zweeg daarop plotseling stil, ter wijl zij vol aandacht naar het nieuwe werk keek. Hare polsen begonnen sneller te kloppen. Zij drukte de hand op 't hart, dat vol trotsche bewondering sloeg, alsof ook zij deel had in het prachtige werk, dat trotseh en fier voor haar stond. Toen ze naderbij kwamen reden ze minder snel. Men zag arbeiders zich reppen, vond allerlei machines in drukke beweging; men hoorde het kloppen der hamers, het roepen der opzichters, het aandrijven der voerlieden alles was een aange naam beeld van drukke bedrijvig heid. Van den ingenieur was echter niets te bekennen. Clementine vroeg een voerman naar den heer Walcott. Hij haalde de schouders op en ging zijns weegs. Hij kende alleen den opzichter en den kassier en scheen niet te begrij pen, wien de dames zochten.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1