roeping van Riza Bey eischt, en dat de Porte voornemens is, per circu- laire-nota, de aandacht der mogend heden, op den abnormalen toestand in Bulgarije te vestigen en haar te verzoeken daaraan een einde te maken. De overheid te Salonika heeft verscheidene opstandelingen in het Rhodope-district aangehouden, die van zins waren in Bulgarije te vallen. Aan de Daily Nems wordt uit Alexandria geseind, dat aldaar de inscheping van militaire behoef ten Daar Engeland is gestaakt, ten gevolge van geruchten omtrent het oprukken van opstandelingen in Soudan. BINNKNIiAW.). Haarlem, 29 Maart 1887. De jaarlijksche uitvoering in de gymnastiek, het schermen en dansen door de leerlingen der gemeente school alhier, werd Zaterdagavond in de groote zaal der sociëteit Ver- eeniging» voor ouders en genoodig- den gegeven. Door 40 meisjes en 90 jongens (33 waren niet aanwezig) werd deelgenomen aan de gymnastiek- uitvoering en door 6 joDgens aan het schermen. Over het algemeen getuigden de verschillende werk zaamheden van veel oefening. Ook de werkzaamheden der as piranten-afdeeling der Gymn. vereen. «Kracht door Volharding» mogen geroemd worden, terwijl door eenige leden der hoofdafdeeling menig blijk van vlugheid en spierkracht werd gegeven. Na afloop dezer zoo goed geslaagde gymnastiek - uitvoering bleven de kinderen nog tot 12 uur dansen, waarbij nu en dau quadril les en walsen met versierde bogen eene aangename afwisseling schon ken; alleraardigst was ook de ver schijning van een 32-tal als boe rinnetjes en matrozen verkleede jon gens en meisjes, die eenige dansen uitvoerden. Ook hier kon men zich overtuigen van de uitstekende resul taten van het dansouderwijs door de kinderen genoten. Met een woord van lof en tevre denheid dankte de heer du Celliée Muller, namens de comm. van toe zicht, den heer A. A. Sprenger en zijnen hulponderwijzer A. J. Robin voor hun deugdelijk onderricht. Alhier is aan de gevolgen van de in Indië opgedane beri beri- ziekte, in den ouderdom van 33 jaar overleden de heer A. A. A. M. van Goor, le luit. der inf. bij het O-I. leger. De overledene was begiftigd met het eereteeken voor belang rijke krijgsbedrijven in Atjeh. Da begrafenis zal met militaire eer morgen te 11 uur plaats hebben. Gisterennacht is door middel van overklitnming een zak met natte waschgoederen ontvreemd van het erf, gelegen achter perceel no. 46 aan de Gedempte Raamgracht, al hier. Z. M. de Koning heeft giste rennamiddag te 5 uren van graat Kapnist, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van den Keizer aller Russen bij het Nederlandsche Hof, in een bijzonder gehoor ter kennisgeving ontvangen de verhef fing van H. M. de Koningin in de orde der Heilige Catharina van Rus land. Een andere man, die, zooals het scheen, tot een beter soort arbeiders behoorde, gaf een tamelijk uitvoe rig antwoord op hare vragen. Hij zeide, dat de heer Roger Walcott dezen morgen op het werk was ge weest, maar voor ODgeveer een uur weer vertrokken was. Hij bood aan eens op het bureau te gaan zien, waar de ingenieur op dit uur stellig te vinden zou zijn. Clementine nam zijn aanbod dank baar aan; ze keek op haar horloge: het was kwart over elf. Waarom moeten wij dan toch kennis maken met mijnheer Wal cott? vroeg hare moeder en hield haar scherp in 't oog. Ik ben met dit ritje en het bezien van deze brug reeds tevreden, ook al wordt mij niets verklaard of opgehelderd. Hoe meent gij dat, mama? zeide het meisje volkomen kalm. Ik dacht, dat gij nieuwsgierig zoudt zijn den Amerikaan te zien, De gezant is hierna bij H. M. toegelaten tot het aanbieden der ver sierselen van de orde. De orde van de Heilige Catha rina is de Hoogste orde voor dames in Rusland en werd ingesteld door Czaar Peter I, in het jaar 1741. De Japansche Prins Komatsu, die sedert eenige dagen in de resi dentie vertoeft, toont veel belang stelling in onze wetenschappen, kunst, industrie en krijgszaken. Jl. Zaterdag bezocht hij behalve de Oranje (infanterie) kazerne, 's Rijks gieterij voor bronzen geschut. Zon dag maakte hij met zijn gevolg een uitstapje naar Rotterdam en be zichtigde daar eenige merkwaardig heden. Gisteren heeft hij zich naar Amsterdam begeven. De prins gebruikte Zondag ten huize van den gezant van Japan bij ons Hof het middagmaal en heeft eene uitnoodiging outvangen om een middag bij Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin te dineeren, na eerst ten Hove te zijn voor gesteld. Prins Komatsu, een 30-jarig man, volgt geheel de Europeesche levens wijze, ook in zijne kleeding, en spreekt Engelsch. De hem verge zellende kolonel draagt eene militaire uniform naar Europeesch model. Het DgM. v. Z.-H. en s-Gr meldt Het is ons aangenaam, te kunnen mededeelen, dat het H. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd heeft, den titel vau Beschermvrouw over de 's-Gravenhaagsche Coöpe ratieve Bouwvereeniging» onder de zinspreuk «Vooruit II» te aanvaar den en als bewijs van Haar ge waardeerde belangstelling in deze zaak deel te nemen in de geldlee- ning ten behoeve dier Vereeniging. Naar het DM. v. Z.-H. en 's Gr. verneemt, kan binnen kort de be noeming verwacht worden van de Commissie tot het in overeenstem ming brengen van het strafrecht in Indië met het Nederlandsche, waarop indertijd in de Tweede Kamer de bijzondere aandacht van de regee ring is gevestigd. Als president zou mr. De Pauly, oud-voorzitter van het Hooggerechtshof in Ned.-Indië, aan Z M. zijn voorgedragen. De gep. luit.-generaal jhr. Ver- spyck is Zaterdag van zijne zending naar Berlijn te 's Hage terugge keerd. De heer Verspyck ontving van den Duitschen Keizer eene zeer kostbare gouden doos, waarin 's Kei zers portret met diamanten omzet. De Duitsche Keizer heeft den consul-generaal van het Duitsche Rijk te Rotterdamden geheim- legatieraad dr. Göhring, de orde van den Rooden Adelaar 3e klasse met écharpe geschonken. Men schrijft uit Antwerpen aan de N. R. Ct «In de laatste algemeene verga dering van den Belgischen Journa- listenbond is besloten, een adres aan de wetgevende macht te zen den, ten verzoeke dat het porto tusschen Belgie en Nederland ge lijk gesteld worde voor dagbladen en drukwerk met den taks, be taald binnen de Belgische grenzen. Een gelijkluidend voorstel zal aanstaande week gedaan worden bij den Belgischen Boekhandelaars kring, en in de algemeene verga dering der Handelmaatschappijen des lands. Geen twijfel of ook daar zal de toetreding algemeen zijn. Ook door letterkundigen en door letterkundige maatschappijen zullen wien onze nieuwsbladen als om strijd roemen en die de groote we reld van Europa hoofdzakelijk bij de familie Boppel schijnt te willen leeren kennen! Hare moeder vertrok geen enkele spier tot een glimlach. Clementine spot met, haar mededingster, dacht zij, nu ben ik er zeker van, dat zij verliefd op hem is! Hardop zeide zij op eenigszins verdrietigen toon: Wij! gij hem eene boodschap gezonden hebt, moe ten wij hem ook afwachten. Wel, dat is juist wat ik ver lang! dacht Clementine, maar zij zeide geen enkel woord, drukte zich in de rijtuigkussens achterover en telde als 't ware de seconden, die er verloopen moesten voor Ro ger Walcott verscheen. Deze liet een weinig op zich wachten. Kort te voren had zich een jonge man bij hem aangemeld en hij wist niet, wat hij met den armen verzoekschriften in denzeifden zin worden ingezonden. Alles, in aan sluiting bij de beweging in Neder land, met hetzelfde doel op touw gezet.» Einde Januari jl. werd door eenige suikerplanters uit Brazilië, onder gedeeltelijke garantie van het Keizerrijk, te Amsterdam een geld- leening gesloten van ongeveer l1/» mm. voor den bouw van een paar suikerfabrieken in. 't verre land. Aan die mededeeling kan thans worden toegevoegd, dat het maken der molens voor zoover nl. ijzer- en metaalwerken betreft, is opgedragen aan de Kon. fabriek van Stoom- en andere werktuigen te Amsterdam voor een bedrag van f 600.000 en waarvan voor meer'dan f 200.000 aan arbeidsloon is berekend, zoodat dan ook van de 1000 werklieden der fabriek die in de beide laatste jaren wegens gebrek aan werk wer den ontslagen, dezer dagen weder 200 aan den slag zijn geraakt. Mogen spoedig bestellingen worden gedaan voor de overige 800. Een Reuier-telegram uit Lon den meldt, dat lord John Mauners gisteren in het Lagerhuis eene me- dedeeling heeft gedaan betreffende de toelating van Hollandsch vee in Eogeland. De Britsche regeering had bericht ontvangen, dat onder het vee in Nederland geenerlei besmet telijke ziekte heerscht. Aangezien echter de Nederlandsche bepalingen betreffende den doorvoer van scha pen uit Duitschland niet als vol doende beschouwd werden, kon het verbod van invoer van vee uit Ne derland niet ingetrokken worden. Men verneemt dat het tot stand komen van de stoomtram DierenVelp verzekerd is. De rij tuigen en locomotieven zijn besteld, onderscheidenlijk aan de heeren J. J, Beijnes te Haarlem, en aan de Machinefabriek te Breda, terwijl de levering van den metalen boven bouw aan den heer Henri Enthoven is opgedragen. Met deze lijn zullen vele bezoe kers van Gelderlauds schoonste plek jes zeer ingenomen zijn. Den 16den Mei zullen een aantal Nederlanders eene bedevaart naar Lourdes ondernemen. De reis, uit en thuis, duurt 12 dagen. De pel grims vieren te Lourdes den He melvaartsdag. Volgens te Amsterdam ont vangen telegram, is het stoomschip Gart Castleaau boord hebbende een twaalftal Hollanders, die zich in de Transvaal gaan vestigen, Zon dag na eene zeer voorspoedige reis te Kaapstad aangekomen. De Amsterdamsche Studenten- Schietvereeniging zal haar vijfjarig bestaan herdenken door het houden van een Provincialen en Universi teitswedstrijd op 22, 23, 24, 25 en 26 Mei e. k., op de banen van «Claudius Civilis,» aan de overzijde van het Y. Een nadeel bij het illumineeren door middel van vetpotjes bleek steeds dat deze stuk voor stuk bran dend moeten worden ingezet. Te Amsterdam heeft men nu ter gele genheid van de Aprilfeesten een middel gevonden, waardoor men in staat is 2000 lichten in 21/, minuten tijds aan te steken. Het plan bestaat om bij genoeg zame deelneming in het Rokin te maken een drijvend eiland met groen en bloemen versierd, waarin een drommel moest beginnen. Hij wilde tot eiken prijs werk hebben aan de nieuwe brug. De opzichters hadden hem afgewezen, omdat hij geen be kwaam metselaar was. Hij had vroe ger als knecht op verschillende hoeven gediend. Waar was hij 't laatst geweest? Nu, dat deed immers niets ter zake. In den laat- sten tijd had hij aan den weg stee - nen geklopt. Maar dit handwerk was hem toch eigenlijk te gering en bovendien had hij er een afkeer van gekregeD, sedert hem een on geluk was overkomen, waarvan hij nog de sporen op 't gelaat droeg. Roger Walcott had medelijden met den armen kerelhij bood hem eene aalmoes aan, maar daarvoor be dankte hij. Hij wilde zijn brood verdienen met eerlijk werken. Maar wat dan?.... Vroeger had hij ook al een tijdlang als metselaar dienst gedaan, men moest het maar eens met hem beproeven. fontein die des avonds electrisch verlicht wordt. De versiering voor de Warmoes- straat is thans voorgoed vastgesteld en kan zonder eenigerlei besnoeiing ten uitvoer worden gebracht, daar het benoodigde geld ruimschoots aanwezig is. Er is voor f 2100 inge schreven. De versiering zal beginnen bij het eerste huis in de Warmoes straat van de Damstraat gere kend en zich uitstrekken tot de Oudebrugsteeg (niet tot aan de Nie- zel). Om de 18 meter wordt een hooge mast geplaatst, prijkende met een schild, waarop afwisselend het stedelijk wapen, het naamcijfer of een of ander embleem zullen prij ken, omringd door groen en licht. Boven aan dje masten zullen wim pels in verschillende kleuren wap peren. De ruimte tusschen die groote masten wordt ingenomen door klei nere; eveneens met schilden, groen en lampions versierd en al die mas ten worden verbonden door slingers van groen, zoodat op den avond der illuminatie de Warmoesstraat in eene laan van licht herschapen zal zijn, waarboven de vlaggen die de bewoners ongetwijfeld allen zul len uitsteken, vroolijk wapperen zullen. (A. C.) In tegenwoordigheid van meest alle bestuursleden en vele belang stellenden en genoodigden, is het nieuw gesticht voor Portugeesch- Israëlietische Oude-echtelieden in de Muiderstraat te Amsterdam plechtig aan zijn bestemming gewijd. Het fraaie gebouw was oorspronkelijk voor Israelietische hotel en café- restaurant ingericht en vóór een 6tal jaren geheel nieuw opgetrokken. Inderdaad mag gezegd worden, dat de oude lieden thans in een paleis zijn geherbergd. Of de Amsterdamsche eere- wacht door Z. M. den Koning zal aanvaard worden, is nog onzeker. Mr. J. Kappeyne van de Coppelo, bij wien eventueel het commande- ment zal berusten, zal in den loop dezer week een audienie bij Z. M. aanvragen, ten einde de eerewacht aan te bieden, en eerst na dit be zoek dus bekend worden, of zij wordt aanvaard. Een 14-jarige jongen is door eene vrouw in de Steenhouwers- steeg te Amsterdam met een ijzeren komfoor met vuur om het hoofd geslagen, omdat hij met een andere jongen vechtend in huis was ge vallen en een ketel met kokend water had omgeworpen. Hij is met brandwonden aan hals en wang naar het gasthuis geleid. De wonden zijn, hoewel niet gevaarlijk, toch zeer ernstig. Toen de daderes werd aangehouden, was zij zoo beschon ken, dat zij voor eigen veiligheid in bewaring moest worden gehouden Op de werf van den heer C. van Heemstede Obelt te Amster dam ligt een vaartuigje gereed, bestemd voor prinses Wilhelmina. Het is een driemans wherry, keu rig afgewerkt en koninklijk inge richt. Men meldt uit Amsterdam Z. M. de Koning heeft het bepaalde voornemen te kennen gegeven, ook dit jaar het concert van «Felix Meritis» met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Nog zijn plannen aan hangig om Z. M. ook op andere wijze in het openbaar te huldigen. De buskruiifabriek «De Krijgs man» te Muiden zat spoedig weder Roger Walcott was dit niet van plan. Op hetzelfde oogenblik werd hem gemeld, dat er twee dames in een rijtuig aangekomen waren, die hem wenschten te spreken. Hij wist zelf niet hoe het kwam, maar hij gevoelde zich gehaast de dames te gaan zien. Hij had lang genoeg tevergeefs gewacht. Het beeld van het blonde, hartstochte lijke meisje trad verleidelijk en ver blindend voor zijn geest. Hij zag den armen kerel voor zich staan, zoo troosteloos, zoo ellendig. Op dit oogenblik kon hij dien aan blik niet verdragen. Ik zal het eens met u beproeven, knaap! riep hij den ongelukkige toe, wijl hij er behoefte aan gevoelde den man te helpen en hem hier niet on getroost mocht achterlaten, nu hij misschien zelf zijn geluk tegemoet g'ng- De man bedankte hem met vreemde trekken en gebaren. Roger sloeg er in werking treden. Ofschoon van den Muiderstraatweg van de inrichting weinig te zien is, daar de verschil lende gebouwen, met het oog op de veiligheid en om opeenhooping van buskruit te voorkomen, alle op het uitgebreide fabrieksterrein verspreid liggen, zoo blijkt de grootte van dit werk uit het kolossale cijfer van 8 millioen steenen, alle inlandsch fa brikaat, die daar verwerkt zijn. Volgt men van den tol bij de Papenlaan den zeedijk, dan ziet men enkele der fabrieksgebouwen. Half steen, half ijzer, van hoogst eigen aardige bouworde, vormen zij, met het Muiderslot en het oude bastion van den Muiderwal op den achter grond, een vreemd middeleeuwsch geheel. Van het machinehuis, kenbaar aan den hoogen schoorsteen, loopen in verschillende richtingen ijzeren koorden, die door middel van groote ijzeren wielen, gedragen door zware steenen voetingen, de beweging op grooten afstand overbrengen naar de verschillende gebouwen, waarvan het verste cp ca. 1000 Meter van het hoofdgebouw verwijderd schijnt. Op het fabrieksterrein zijn ruim 30 groote en kleinere gebouwen. De magazijnen zijn ten deele door hooge aarden beveiligingswallen omgeven. (HM.) Gisteren middag werd door den burgemeester aan het korps dienst doende schutterij te Hoorn een nieuw vaandel uitgereikt, dat door Hoorn- sche jonge dames bewerkt en be kostigd is. Het is met goudborduur sel op zijden banen in de stads kleuren versierd. Een vaartuig met puin geladen en met bestemming naar Petten, is door een rukwind in het Groot Noord-Hollandsch Kanaalonder Koedijk, op zijde geraakt, zoodat het vol water liep en op de plaats is gezonken. Zondagmorgen is nabij Onrust, door de holle zee, eene haringboot omgeslageu. Met groote moeite werd de bemanning, uit 8 personen be staande, door andere booten gered. Bijna al het materiaal ging ver loren, doch de boot wist men te behouden. Zaterdag werd te Tessel uit zee aangebracht een vat gezouten visch, dat door een visscher in het net van den bodem der zee was opgehaald. De inhoud van het vat was nog goed. Twee echtelieden te 's Hage die eenigen tijd gescheiden geleefd had den wandelden gisteren middag, weder met elkander verzoend, op de Groote Markt. Tot hun verwonde ring zagen zij, den uitdrager D. passeerende, die aldaar eene uitstal ling had, eenige hunner meubelen staan, die zij gedurende de schei ding hadden geborgen. Na informa tie bij den koopman, bleek, dat hun kinderen zich van die goederen had den weten meester te maken en ze aan dien koopman, in de Van Ra- vesteynstraat, hadden verkocht. De politie werd met de zaak in kennis gesteld. Door de politie te Utrecht is Za terdag aangehouden en naar de ge vangenis overgebracht, G. J. d. B., horlogemaker, zonder vaste woon plaats, tegen wien door de recht bank een bevel van gevangenne- geen acht op en liet zich naar het rijtuig brengen, waarin Clementine en hare moeder hem verbeidden. Deze was eenigszins verrast door het voorkomen van den Amerikaan. Zij had zich de type van een we reldburger der nieuwe wereld voor gesteld, iemand die iets hooger stond, dan een gewoon metselaar, wel niet met kalk bemorst, maar toch met inktvlekken aan de vingers, de han den in de zakken en eene sigaar in den mond. Daarentegen trad haar een voor naam man tegemoet, met fijne ma nieren, die zuiver Duitsch sprak. Hij liet zich overeenkomstig de pas sende vormen voorstellen en ver zocht verschooning, dat 'nij de dames niet had opgewacht. Eenige regels van de familie Boppel hadden hem verwittigd, dat het voorgenomen tochtje van gisteren niet doorging. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2